Podsumowanie misji polskiego satelity badawczego KRAKsat

Podsumowanie misji polskiego satelity badawczego KRAKsat

W nocy z 17 na 18 stycznia 2022 w ziemskiej atmosferze spłonął satelita badawczy KRAKsat. W ten sposób zakończyła się trzydziestomiesięczna misja urządzenia zbudowanego przez polskich studentów. W tym wpisie staramy się wytłumaczyć, jaki był cel tego projektu i dlaczego się nie powiódł.

 •  

  pokaż komentarz

  Wysłuchałem kiedyś prelekcji uczestniczki projektu tego satelity i całość została koncertowo spartolona. Zapomnieli zaimplementować histereze przy napięciu baterii. Eksperyment startował gdy napięcie przekroczyło zadane o 0.01V a przerywany był gdy spadło o 0.01V poniżej progu w rezultacie nigdy się trwał dłużej niż kilka sekund. Dodatkowo nieprzetestowali aktualizacji softu przez co nie udało się wgrać fixa na ten problem. Zlepek przypadkowych osób z brakiem jakiegokolwiek doświadczenia. To nie miało prawa się udać. Aaa całość była i tak na jakimś gotowcu do cube-satow bo jak by to robili od podstaw to pewnie nawet by się nie odezwał że żyje

  •  

   pokaż komentarz

   @czechu: Super, lepiej zrobić w miarę dobrze i poprawić błędy przy następnej próbie niż nie robić wcale bo w obawie przed krytyką. To normalne. Problemem są ludzie kręcący z zajęcia uczelnianego projekt polskiego podboju kosmosu. Zostawmy ludziom trochę miejsca na błędy. Z resztą w Polsce są firmy umieszczające na orbicie komercyjne satelity.

  •  

   pokaż komentarz

   @Quimeen @YELLOW_ : to nie działa tak, mówimy o uczelni technicznej wydającej X pieniędzy, wszystko o czym mówię jest / powinno być elementem ich programu nauczania. Opiekun koła powinien znać się i kontrolować ich pracę, przecież maja do dyspozycji wykładowców z X dziedzin. Wystarczyło zaangażować więcej specjalistów, w końcu to pierwszy satelita wystrzelony przez uczelnię a do problemu podeszli (przynajmniej od strony softu) jak by mieli robota typu follow-line na ardurino machnąć.

  •  

   pokaż komentarz

   niż nie robić wcale bo w obawie przed krytyką.

   @YELLOW_: a może by wystarczyło przetestować przez wysłaniem na "produkcje". Wtedy tak podstawowych błędów można uniknąć...

  •  

   pokaż komentarz

   @czechu: aż mi się przypomniały moje projekty kosmiczne w kerbalach gdy zapominałem dodać baterii albo paneli słonecznych i cała misja szła w p%%$u. eh ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @czechu: po przejściu przez artykuł: wydaje mi się, że te podstawowe błędy to brak dobrze rozplanowanej architektury tego oprogramowania. Jeżeli dali zasilanie bateriami słonecznymi to to jest absolutnie must have aby pozwolić im naładować akumulatory do takiego poziomu, aby mogły działać wszystkie systemy przez określony czas. Nawet głupie reflektory solarne lepszej klasy to mają( ͡° ͜ʖ ͡°). Dwa brak opcji aktualizacji softu? No litości studenci... Programiści 15 k to z nich nie będą... Ale jednak szacunek za podjęcie wyzwania, za drugim razem poprawią i się uda.

  •  

   pokaż komentarz

   w końcu to pierwszy satelita wystrzelony przez uczelnię a do problemu podeszli (przynajmniej od strony softu) jak by mieli robota typu follow-line na ardurino machnąć.

   @czechu: testowali na produkcji xD

  •  

   pokaż komentarz

   Super, lepiej zrobić w miarę dobrze i poprawić błędy przy następnej próbie niż nie robić wcale bo w obawie przed krytyką.

   @YELLOW_: a czy tu zrobiono w miarę dobrze? Chciałbym też zauważyć, że jest coś takiego jak uczenie się na błędach innych. Studenci na świecie wysyłają CubeSaty na świecie masowo, jest masa wiedzy dostępnej. Przykładowe źródło wiedzy na załączonym obrazku.

   nie robić wcale bo w obawie przed krytyką

   Nie przed krytyką, tylko spartoloną misją. Kosmos nie wybacza błędów, misje naprawcze to wyjątek. Trzeba dobrać zespół, zbudować satelitę zgodnie ze sztuką a potem testować, testować, testować.

   źródło: Clipboard01.gif

  •  

   pokaż komentarz

   No litości studenci... Programiści 15 k to z nich nie będą..

   @Rzurek35: Oj będą będą niestety. Mają spora sanse do korpo sie zalapac i robic za dobry hajs. Znam calkiem sporo takich asów..

  •  

   pokaż komentarz

   @czechu: To źle pamiętasz tę prelekcję, bo to właśnie błąd tego gotowca, czyli platformy satelitarnej od https://www.satrevolution.com/ spowodował, że satelita się restartował - brak histerezy w systemie zasilania całego satelity, który nie powinien włączyć żadnego podsystemu oprócz ładowania satelity do jakiegoś sensownego poziomu ;)

  •  

   pokaż komentarz

   Eksperyment startował gdy napięcie przekroczyło zadane o 0.01V a przerywany był gdy spadło o 0.01V poniżej progu w rezultacie nigdy się trwał dłużej niż kilka sekund

   Restartował się 150 razy podczas jednego okrążenia Ziemii i przy każdym restarcie wysyłał wartość licznika restartów. Przed spaleniem w atmosferze wysłał info, że zrestartował się 1 713 728 razy.

   Studenci AGH i UJ wysłali w kosmos satelitę, której jedyna funkcjonalnością było restartowanie się co kilkadziesiąt sekund. 2 miliony restartów, wow. To pewnie jakiś rekord od czasów Sputnika :)

   ( ͡º ͜ʖ͡º)

   Brawo studenci AGH i UJ, brawo ( ͡º ͜ʖ͡º)

   pokaż spoiler @PDCCH @zarowka12 @Atreyu @Rzurek35 @guest @begreeen@wypokowy_expert @czechu @YELLOW_ @Quimeen

  •  

   pokaż komentarz

   Studenci AGH i UJ wysłali w kosmos satelitę, której jedyna funkcjonalnością było restartowanie się co kilkadziesiąt sekund. 2 miliony restartów, wow. To pewnie jakiś rekord od czasów Sputnika :)

   @ziuaxa: i cyk do nasa idzie ten co go zaimplementował bo implementacja restartu zadziałała perfekcyjnie

  •  

   pokaż komentarz

   @czechu idioci. Ja jak wysłałem swojego satelitę na orbitę księżyca to pomyślałem o wszystkim. Nawet o zapasowym kablu do aktualizacji. Studneci partacze

 •  

  pokaż komentarz

  Bardzo ciekawe podsumowanie. TL;DR misja byla porazką z powodu dosc fundamentalnych bledow w oprogramowaniu

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawe czy ktos kiedys opisze historie slynnego lazika, ktorym AGH sie tak szczyci.

Dodany przez:

avatar elektryk91 dołączył
258 wykopali 3 zakopali 4.1 tys. wyświetleń