Wojna za naszą wschodnią granicą toczy się również w sieci. Atak Rosji na Ukrainę wywołał lawinę artykułów, informacji i komentarzy. Nie wszystkie doniesienia są jednak prawdziwe, część z nich ma za zadanie wywołać chaos i niepewność. Nie pozwólmy na to.
Starajmy się wspólnie o wysoki poziom społecznej weryfikacji treści na naszym portalu. Sprawdzajmy i weryfikujmy informacje w rzetelnych oraz oficjalnych źródłach. Wszelkie próby rozpowszechniania informacji nieprawdziwych raportujmy moderacji.
Libicki: Czy jesteśmy gotowi na milion uchodźców z Ukrainy?

Libicki: Czy jesteśmy gotowi na milion uchodźców z Ukrainy?

Żeby było jasne. Ten tekst, to nie jest element wilczego prawa opozycji do krytyki rządu. To jest po prostu pytanie.  Bo jeżeli - w...

 •  

  pokaż komentarz

  Nie czytałem artykułu, ale liczba 1 mln uchodźców w razie wojny jest wzięta z dupy. Musimy się przygotować na 4-5 mln.

  •  

   pokaż komentarz

   @psychoultras: kolejna liczba z dupy. Dlaczego 5mln? Na Ukraine mieszka obecnie 44.5mln osób, zakładając, że z 10-20 mln jest albo w wojsku albo poza granicami Ukrainy już np. w Polsce/UK itp to i tak jest to 10-20 mln Ukraińców, którzy teoretycznie są gotowi iść na zachód.

  •  

   pokaż komentarz

   @programista500kplus:

   Na Ukraine mieszka obecnie 44.5mln osób

   To liczba zawyżona - od dwóch lat wiadomo, że jak oficjalnie podaje Ukraiński Urząd Statystyczny

   Liczba ludności na Ukrainie jest już niższa niż w Polsce

   Liczba ludności Ukrainy wynosi prawie 37,3 mln - poinformowały władze w Kijowie, powołując się na elektroniczny spis ludności przeprowadzony na podstawie rejestrów obywateli...

  •  
   N......e

   +57

   pokaż komentarz

   @psychoultras: Nie da się przygotować na taką ilość uchodźców, to trzeba puścić dalej na zachód. W końcu to Niemcy pozwalają na tą wojnę, to niech wezmą jej brzemię na siebie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Not_Sure ale najpierw trzeba wybrać tych cenniejszych

  •  

   pokaż komentarz

   W końcu to Niemcy pozwalają na tą wojnę, to niech wezmą jej brzemię na siebie.

   @Not_Sure: Typowa, onucka propaganda - to nie Rosja napada, tylko UE na to pozwala.

  •  

   pokaż komentarz

   @psychoultras: Zaznaczona czerwonym kolorem na mapie to Rosja z populacją 143,9 miliona, oraz Bangladesz ze 165,9 milionami ludności.

   źródło: FJyS1OqXEAEyF6x.jpeg

  •  
   N......e

   +17

   pokaż komentarz

   @60scnds: No dobrze, napiszę wprost. Oczywiste jest że to Rosja napada, aż szkoda bitów na serwerach wykopu aby tą oczywistość pisać. Tylko, że aktualnie to Niemcy w Europie mają ASA w rękawie i to oni powinni p#@%#!#nąć pięścią w stół i powiedzieć Ruskim - basta!

  •  

   pokaż komentarz

   @Doodle: ta mapa nie odwzorowuje powierzchni 1:1.

  •  

   pokaż komentarz

   @Doodle: bo kacapski rząd to takie Midasy, które czego nie dotkną to zamienią w gówno. Ruscy mają tyle zasobów naturalnych, a stary dziad ze sflaczałym qtasem zamiast rozwijać choćby program kosmiczny czy nawet zrobić normalne drogi tam gdzie ludzie żyją w warunkach średniowiecza, woli palić kasę na zabawy w wojenki.

  •  

   pokaż komentarz

   @Not_Sure: Tylko, że jak pokazali wielokrotnie ruscy, pójście na czołówkę nie jest dla nich problemem. Za Krym już zapłacił Putin sankcjami, które zdewastowały im gospodarkę, a jak widać po kilku latach ma apetyt na powtórkę. W ogóle co kilka lat wraca mu ochota na bezsensowne wojaczki, które za każdym razem sromotnie przegrywa na każdym froncie, ale widocznie dobrze się bawi, a obywateli ma w dupie. Nie bez powodu leci znowu w momencie, kiedy zachód pogrąża się w kryzysie energetycznym, więc ja bym tych asów nie przeceniał. Gospodarcze groźby nie robią na nim takiego wrażenia, jak my byśmy je sobie wyobrażali.

   Nie szkoda bitów na wykopie aby pisać o tym, że Rosja atakuje, ponieważ farmy trolli robią tutaj zasłonę dymną i to naprawdę nie jest aż tak oczywiste, jak powinno. Obecnie więcej pisze się chyba właśnie o winie i słabości UE niż problemie agresji rosyjskiej. To nie jest normalne.

  •  

   pokaż komentarz

   to Niemcy w Europie mają ASA w rękawie i to oni powinni p?@@@$%nąć pięścią w stół

   @Not_Sure: Niemcy... powinni...
   Ale nie chcą. I Europa może pocałować cokolwiek Niemcy nadstawią.
   Europa nie powinna. I co zrobi...?

  •  

   pokaż komentarz

   @psychoultras: 1 Milion już pare lat temu przyjechało po prace.

  •  

   pokaż komentarz

   ale najpierw trzeba wybrać tych cenniejszych

   @sp00_n: Samo zostaną. Ukraińcy nie palą się do wędrówki do Niemiec. Polska to dla nich bardziej przyjazny kraj z dużo łatwiejszym do opanowania językiem i bliższą kulturą.

  •  

   pokaż komentarz

   @PosiadaczKonta: wiem. Dodatkowo, na ten moment to się mało opłaca, ale niemce podnosza minimalną, myślę m.in. z tego powodu. Na zachodzie niemiec praktycznie nikt minimalnej nie zarabia, a na wschodze minimalna jest wlasnie dla wegrów, polaków, słowaków i ukrainców. ma to być ponad 2 EUR/h. To może zmotywować do wędrówki. Z drugiej strony - również polaków. Zobaczymy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Doodle: dodam coś od siebie. 165 mln ludzi w Bangladeszu żyje na obszarze mniejszym niż Polska

   źródło: obraz_2022-01-24_130519.png

  •  

   pokaż komentarz

   @bisu: warto dodac, ze w Bangladeszu jest ujscie (delta) ogromnej rzeki Bramaputra, w wyniku czego blisko 10% powierzchni kraju nie nadaje sie do zasiedlenia

  •  

   pokaż komentarz

   @baronio: w tym kraju samo rozwiązanie codziennego transportu ludzi do pracy i szkoły jest szalenie trudne. Nie wspominając o dostępie do wody, kanalizacji czy energii elektrycznej.

  •  

   pokaż komentarz

   1 mln uchodźców w razie wojny jest wzięta z dupy. Musimy się przygotować na 4-5 mln

   @psychoultras: ale wez pod uwage, ze Ukraina nie graniczy tylko z Polską. Część uchodzcow z pewnoscia przyjmie Rumunia i Slowacja. Co do Wegier, to nie jestem pewien, bo Orban trzyma sztame z Putinem

  •  

   pokaż komentarz

   @psychoultras: to nawet nie artykuł, cała treść jest zawarta w tytule.

  •  

   pokaż komentarz

   @psychoultras: kolejna liczba z dupy. Dlaczego 5mln? Na Ukraine mieszka obecnie 44.5mln osób, zakładając, że z 10-20 mln jest albo w wojsku albo poza granicami Ukrainy już np. w Polsce/UK itp to i tak jest to 10-20 mln Ukraińców, którzy teoretycznie są gotowi iść na zachód.

   @programista500kplus: i cała broń, którą dostali dostaną ruscy tak samo jak Talibowie w Afganistanie jak USA się wycofało?

  •  

   pokaż komentarz

   @darth_invader: nie Midasy, tylko kleptokracja - wazne zeby tu i teraz nakrasc, reszta ludzi sie nie liczy, cos jak PiS chce być

   Orginalny wpis jednego z mirków tutaj

   > effecting a pro-Western regime change in Russia, and that's more likely than you think. (...)

   It needn't be unstable for a planned change - only disloyal. The disastrous, ham-fisted, tone-deaf, oblivious, provocatively arrogant yet pathetic way Navalny case has been handled is reminiscent of Václav Havel, who was eventually voted for, unanimously, by nominal communists. After all, how could one lead the righteous revolution without an unjust imprisonment or two in portfolio?
   Needless to say, this is a very conspiratorial viewpoint. Closer to normie territory, I basically do not see authentic support for Putinism any more, it has evaporated overnight; all who say otherwise are shills on damage control or coping exceptions. If tomorrow the "zombiebox" (TV) announces old Vlad's gone, people will calmly accept it.


   Post-Soviet Russia is not a dictatorship, it's a kleptocracy. An unpopular, pathetic leader does not seem poised to last.
   The only viable opposition we have is liberal-democratic one, and it's strongly, glowingly pro-Western (that said, even commies, Nazis and Nazbols aren't pro-China). Oligarchs may be enticed or threatened by either side, but stand more to lose in the case of throwing their lot with China and having it fail (their families, fortunes and future lie in the West too), so will probably go with popular opinion here.
   Siloviki seem to be in total disarray, but would rather oversee another "democratic transition" and their leadership gorging themselves on greenbacks (sigh, I hate the new design) than have CCP pull the rug from under their feet. Army has no agency.
   What many people miss is just how much Russian "elite" despises this country and people, and how much it idolizes the West. These folks care nothing for "geopolitics", or "sovereignty", or even "power", they are not officers or warlords, not even merchants, but mere brigands of peasant descent, provincial sovoks raised on futile dreams of jeans and bubblegum they were rudely woken from with beatings, base animals, criminal scum of the earth. They will gladly agree to anything if it permits them to escape to London with 30% of their assets and 0% polonium in their tea. They are Western assets by default.

 •  

  pokaż komentarz

  Już mamy ich z 2 miliony( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Już powinien być budowany system informatyczny oraz system logistyczno/sanitarny dla przyjmowania uchodźców jak na lotniskach w USA. Odciski palców, zdjęcie gęby, oświadczenia, papiery, baza danych obywateli Ukrainy wraz z ich opinią wywiadowczą, a przynajmniej negatywne lub pozytywne zaopiniowanie wywiadowcze. Teraz to łatwe bo wszystko działa. W razie W na Ukrainie nie będzie z kim rozmawiać. Oczywiście debile z naszego rządu czekają i generalnie ignorują temat.

 •  

  pokaż komentarz

  Jesteśmy przygotowani a nawet byłoby to mile widziane. Rynek pracy jest bardzo chłonny i potrzeba nam ludzi do pracy jak najbardziej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Strelau: przyjmiemy kobiety i dzieci mężczyźni na front kobiety do pracy a dzieci uratują zus ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Strelau: tu mowa o uchodzcach nie obecnych migrantach zarobkowych.

  •  

   pokaż komentarz

   @Aster1981: To że ktoś się nie przeniósł do tej pory nie znaczy że po ucieczce nie będzie pracować.

  •  

   pokaż komentarz

   @Strelau: oczywiscie, ale pracowac bedize mogla niewielka czesc z uchodzcow. I to jak juz dostana pozwolenia na prace. Ale nawet pod wzgledem mozliwosci fizycznych jak i wyksztalcenia. Wsrod uchodzcow beda cale rodziny, w tym dzieci i opiekujace sie niemi matki jak i osoby starsze, w wieku emerytlanym; raz ze za stare by pracowac, dwa czesto schorowane i wymagajce opieki lekarskiej, lekow etc, a to tez duze koszty.

   Jesli inne panstwa zachodnie nam znacznie nie pomoga to bedzie to dla nas duze obciazenie z ktorym bedziemy sobie musieli radzic latami.

   A mysmy sie na panstwa zachodnie wypieli podczas kryzysu uchodzczego kilka lat temu, wiec teraz oni omga nas tez zostawic samych z uchodzcami.

   Oczywiscie sa tez "plusy", tzn czesc z tych ludzi zostanie na stale, zwiekszajac z biegiem lat ludnosc Polski.

  •  

   pokaż komentarz

   @Aster1981: jeszcze się okaże, że nasza armia wyminie uchodźców i wyprze Rosjan z Ukrainy, bo tak będzie taniej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Aster1981: > ozywiscie, ale pracowac bedize mogla niewielka czesc z uchodzcow. I to jak juz dostana pozwolenia na prace.
   Skąd takie założenia że niewielka część? Ukraińcy to raczej nie są zasiłkowcy. > Ale nawet pod wzgledem mozliwosci fizycznych jak i wyksztalcenia

   Do pracy w sklepie na magazynie, przy produkcji czy na kasie potrzebujemy osób od zaraz i to w tysiącach.

   Jesli inne panstwa zachodnie nam znacznie nie pomoga to bedzie to dla nas duze obciazenie z ktorym bedziemy sobie musieli radzic latami.

   Jeśli sami mielibyśmy przyjąć 100% to pewnie byłoby to trudne. W dłuższej perspektywie jednak opłacalne.

  •  

   pokaż komentarz

   @Strelau: napisalem skad takie zalozenia w tym samym wpisie z ktorego zacytowales fragment.
   Dzieci i starcy nie pracuja. Ponad to ilosc wolnych miejsc rpacy jest znikoma, bo na biezaco przyjmojemy migrantow ekonomicznych.

   Do tego obozy dla uchodzcow najpewniej beda dosc odlegle od duzych miast.

  •  

   pokaż komentarz

   @Aster1981: > Do tego obozy dla uchodzcow najpewniej beda dosc odlegle od duzych miast.

   Są dobrze skomunikowane.

   Miejsc pracy jest duża a będzie jeszcze więcej https://strefabiznesu.pl/rynek-pracy-w-2022-roku-jak-bedzie-wygladac-wielu-pracodawcow-deklaruje-chec-zwiekszenia-zatrudnienia-jakie-sa-ich-oczekiwania/ar/c10-15980729

  •  

   pokaż komentarz

   @Strelau: skad pomysl ze beda dobrze skomunikowane z duzymi miastami, gdzie najwiecej sie tworzy miejsc pracy?

   Zreszta dobra, widze ze to strata czasu. Masz jakies bajkowe wizje swiata.

  •  

   pokaż komentarz

   @Aster1981: > skad pomysl ze beda dobrze skomunikowane z duzymi miastami, gdzie najwiecej sie tworzy miejsc pracy?

   Nie mam bajkowych wizji świata a zawodowo zajmuje się rynkiem pracy.

   Dla przykładu, miejsca dla uchodców. Wszystkie zkomunikowane

   źródło: ośrodki.PNG

  •  

   pokaż komentarz

   @rskate: Kobiety to dostają wezwania do wojska

  •  

   pokaż komentarz

   Jesteśmy przygotowani a nawet byłoby to mile widziane.

   @Strelau: tak tak, przyjmijmy kolejne miliony, koniunktura się w końcu skończy (już pewne przesłanki co do tego są) i wylądujemy z gigantycznym bezrobociem, gdzie Polacy, zwłaszcza ci 50+ będą zmuszeni bić się o pracę z młodymi i tanimi Ukraińcami, których ilość w Polsce będzie już tak duża, że będą sobie rościć rozmaite prawa polityczne, brać udział w rozmaitych polityczno-biznesowych układach, itd.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolfman91: Jaki mamy problem obecnie? Demografia. Zobacz ile nas ubędzie do 2050 roku.

   Dla nas przyjmowanie Ukraińców to w długiej perspektywie wybawienie. Najbliżej kulturowa nacja chce u nas pracować, asymiluje się, zna język i czuje się tu dobrze. Niemcy mogą o czymś takim pomarzyć. W Niemczech obecnie o ile nie wciągasz kresek na taśmie produkcyjnej albo nie tłuczesz się z innymi pracownikami to zatrudniają Cię z miejsca.

   W innych krajach UE ze starym społeczeństwem, wiele zawodów musi być wykonywane przez osoby 60 i 70+ bo nie ma kto robić.

   W długiej perspektywie to nas wybawi dużo bardziej niż otwarcie magazynu Amazona czy fabryki Opla.

   będą zmuszeni bić się o pracę z młodymi i tanimi Ukraińcami,

   Proszę Cię. Teraz ukraińcy życzą sobie tyle co Polacy a nawet więcej. Cenią się. Pracują wykwalifikowani pracownicy zdalnie z ukrainy i zarabiają po 20-30 tys zł.

   Ukraińcami, których ilość w Polsce będzie już tak duża, że będą sobie rościć rozmaite prawa polityczne, brać udział w rozmaitych polityczno-biznesowych układach, itd.

   Jak do tej pory, jedyną nacją o takich prawach, jest mniejszość niemiecka ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Białorusinów i ukraińców od lat jest bardzo dużo. Do tej pory nie robili tego typu ruchów. Jakiego rodzaju prawa mieliby otrzymać? U nas jest problem z pieniędzmi na telefon zaufania a mówisz o jakichś prawach.

   Jeśli będą stanowić znaczną część społeczeństwa, nie widzę problemu by byli w Polityce również.

   Bez tych Ukraińców to czeka nas praca do 90 roku życia i grosze na emeryturze.

  •  

   pokaż komentarz

   Jaki mamy problem obecnie? Demografia. Zobacz ile nas ubędzie do 2050 roku

   @Strelau: Demografia jest jednym z problemów, które rzeczywiście mamy. Nie zmienia to faktu, że już przyjęliśmy gigantyczną ilość i że prędzej czy później przyjdzie do nas kryzys - w optymistycznym scenariuszu - związany z cyklami koniunkturalnymi, a w pesymistycznym - geopolityką lub innymi czynnikami. I wtedy będzie klops, recesja, bezrobocie a imigranci zamiast "wybawieniem" staną się piątym kołem u wozu, co w naszym ojkofobicznym "klimacie" - wróży spore problemy.

   Najbliżej kulturowa nacja chce u nas pracować,

   @Strelau: dyskusyjne. Ukraińcy są akurat mocno etnicznie wymieszani, a wieloletnie sowietyzacja różni nas, co widać nawet w relacjach naszych państw.

   asymiluje się,

   @Strelau: Jeszcze bardziej dyskusyjne. Ukraińcy nadal trzymają się wśród swoich, a im więcej ich będzie, tym mniej będą potrzebować kontaktów z autochtonami i tym mniejsza będzie presja na znajomość naszego języka.

   zna język

   @Strelau: No podobne rzeczy można było gadać w 2014-16 roku. Obecnie jest ich już na tyle dużo, że nowo przyjeżdżający bardzo często nie umieją słowa po Polsku i biorąc pod uwagę trendy - nie będą już musieli. Bo po co, skoro oni są już praktycznie we wszystkich branżach?

   W dużych miastach jest ich tak dużo, że niemożliwością jest nie spotkać jednego podczas krótkiego spaceru czy wizyty w sklepie.

   W innych krajach UE ze starym społeczeństwem, wiele zawodów musi być wykonywane przez osoby 60 i 70+ bo nie ma kto robić.

   @Strelau: A w innych krajach (nie UE) stawiają na automatyzacje, a nie rozmywanie społeczeństwa i kolejne związane z tym podziały ;d

   Proszę Cię. Teraz ukraińcy życzą sobie tyle co Polacy a nawet więcej.

   @Strelau: Bazujesz na artykułach, pisanych najczęściej przez ludzi z branży żyjącej na ściąganiu cudzoziemców i ocieplaniu ich wizerunku wśród społeczeństwa? ;d

   Jak do tej pory, jedyną nacją o takich prawach, jest mniejszość niemiecka

   @Strelau: I jak długo tak będzie?

   Myślisz, że nasi pożal się Boże politycy nie zacierają rączek na nowy elektorat? Ja nawet nie mówię o preferencyjnych warunkach jakie mają Niemcy, zaraz ci będą Ukraińcy wybierać parlament i prezydenta. Zdobycie obywatelstwa to nie jest fizyka jądrowa. Choć są juz inicjatywy - z którymi wychodzą ukraińscy aktywiści - żeby mogli bez statusu obywatela głosować np. w wyborach samorządowych lol.

   Białorusinów i ukraińców od lat jest bardzo dużo. Do tej pory nie robili tego typu ruchów.

   @Strelau: No to nie jest prawda, Ukraińcy np. już założyli własny związek zawodowy, a niektórzy z ukraińskich działaczy - czy to wieloletni prezes Związki Ukraińców w Polsce, czy np. "dziennikarze" typu Isajew wygadują tak popieprzone i wprost antypolskie rzeczy, że no sorry - posiadanie silnej mniejszości ukraińskiej zwyczajnie nie jest w naszym interesie.

   Ukraińcy otrzymują nawet 500+, natomiast nie wiem na ile jest to wpływ lobbingu ich środowisk, a na ile głupota rządzących.

   Białorusini to zupełnie inna sprawa i oni faktycznie są spokojni i raczej niebuńczuczni. Przynajmniej na obecny stan, a jest ich przecież znacznie mniej.

   Oczywiście o takich rzeczach, jak np. ceny nieruchomości, na który niebagatelny wpływ mają imigranci (zwłaszcza, gdy napływa ich masowo) już dziś, a co będzie, gdy przyjmiemy kolejną falę?

   O potencjalnej agenturze i problemach związanych z tym, ze to de facto kraj "trzeciego świata" można gadać godzinami...

  •  

   pokaż komentarz

   @Aster1981: Oni są naiwni, bo oni myślą, że przeciętny uchodźca to będzie facet w sile wieku, który będzie chętny i zdolny do zapier.. 12 godzin dziennie u Janusza, do tego mieszkającego w hostelu robotniczym z patusami po 4 w pokoju. Ja już nie mówię o tym jakie napięcia społecznie wywoła to jak nagle na rynek pracy wejdzie np. z pół miliona osób.

   @Wolfman91: Mnie też zastanawia co oni (politycy) zrobią z tymi wszystkimi imigrantami, jak w końcu przyjdzie kryzys gospodarczy i wywali bezrobocie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolfman91:

   Demografia jest jednym z problemów, które rzeczywiście mamy. Nie zmienia to faktu, że już przyjęliśmy gigantyczną ilość i że prędzej czy później przyjdzie do nas kryzys - w optymistycznym scenariuszu - związany z cyklami koniunkturalnymi, a w pesymistycznym - geopolityką lub innymi czynnikami. I wtedy będzie klops, recesja, bezrobocie a imigranci zamiast "wybawieniem" staną się piątym kołem u wozu, co w naszym ojkofobicznym "klimacie" - wróży spore problemy.

   Demografia jest problemem potwierdzonym i pewnym. A problemy o których piszesz są możliwe, lecz mocno nie pewne.

   dyskusyjne. Ukraińcy są akurat mocno etnicznie wymieszani, a wieloletnie sowietyzacja różni nas, co widać nawet w relacjach naszych państw.

   W dłużej perspektywie, różnice się zacierają. Nadal, na możliwości ekonomiczne i geopolityczne. Są nam najbliżsi.

   Jeszcze bardziej dyskusyjne. Ukraińcy nadal trzymają się wśród swoich, a im więcej ich będzie, tym mniej będą potrzebować kontaktów z autochtonami i tym mniejsza będzie presja na znajomość naszego języka.

   W Anglii, też jest masa Polaków z tragiczny polenglishem a jednak to funkcjonuje. Na pewno będzie część, która języka nie pozna i nie będzie to niczym zaskakującym.

   o podobne rzeczy można było gadać w 2014-16 roku. Obecnie jest ich już na tyle dużo, że nowo przyjeżdżający bardzo często nie umieją słowa po Polsku i biorąc pod uwagę trendy - nie będą już musieli. Bo po co, skoro oni są już praktycznie we wszystkich branżach?

   Chodzi o skalę. Ile jest takich osób, które języka nie znają w cale?

   w innych krajach (nie UE) stawiają na automatyzacje, a nie rozmywanie społeczeństwa i kolejne związane z tym podziały ;d

   Będą zawody w których nadal automatyzacja będzie niewydolna lub niemożliwa.

   Bazujesz na artykułach, pisanych najczęściej przez ludzi z branży żyjącej na ściąganiu cudzoziemców i ocieplaniu ich wizerunku wśród społeczeństwa? ;d

   XD. Bazuje na wieloletnim doświadczeniu zawodowym w tej materii a nie na artykułach. Nie potrzebuje w tym ocieplać ich wizerunku. Takie są realia.

   No to nie jest prawda, Ukraińcy np. już założyli własny związek zawodowy, a niektórzy z ukraińskich działaczy - czy to wieloletni prezes Związki Ukraińców w Polsce, czy np. "dziennikarze" typu Isajew wygadują tak popieprzone i wprost antypolskie rzeczy, że no sorry - posiadanie silnej mniejszości ukraińskiej zwyczajnie nie jest w naszym interesie.

   Ukraińcy otrzymują nawet 500+, natomiast nie wiem na ile jest to wpływ lobbingu ich środowisk, a na ile głupota rządzących.

   Białorusini to zupełnie inna sprawa i oni faktycznie są spokojni i raczej niebuńczuczni. Przynajmniej na obecny stan, a jest ich przecież znacznie mniej.

   Oczywiście o takich rzeczach, jak np. ceny nieruchomości, na który niebagatelny wpływ mają imigranci (zwłaszcza, gdy napływa ich masowo) już dziś, a co będzie, gdy przyjmiemy kolejną falę?

   O potencjalnej agenturze i problemach związanych z tym, ze to de facto kraj "trzeciego świata" można gadać godzinami...

   https://www.money.pl/gospodarka/obcokrajowcy-tez-pobieraja-500-plus-najczesciej-ukraincy-6483082945123969a.html

   Jak widać, Białorusini czy Wietnamczycy też pobierają 500+ i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli tu pracują i płacą podatki to dlaczego nie?


   O potencjalnej agenturze i problemach związanych z tym, ze to de facto kraj "trzeciego świata" można gadać godzinami...

   Mamy agenturę w sejmie a Ty się boisz że ruscy wprowadzą jakiegoś agenturalnego hydraulika. To nie problem migrantów a kiepskich służb.

  •  

   pokaż komentarz

   A problemy o których piszesz są możliwe, lecz mocno nie pewne.

   @Strelau: wręcz przeciwnie - są one pewne, niepewna jedynie jest skala i dokładny moment wystąpienia kryzysu. Natomiast to, że prędzej czy później on przyjdzie, pozostaje bez wątpliwości.

   W dłużej perspektywie, różnice się zacierają.

   @Strelau: Jakoś tak kiepsko się zacierały na przestrzeni wieków naszych relacji, więc nie wiem, dlaczego z góry mamy zakładać że tym razem będzie inaczej.

   W Anglii, też jest masa Polaków z tragiczny polenglishem a jednak to funkcjonuje

   @Strelau: W Anglii to generalnie mają pierdyliard różnych nacji, a nie jedną super silną mniejszość, która jest kilkukrotnie większa od innych - jak ma to obecnie u nas - i co samo w sobie jest niepokojące.

   @Strelau: > Chodzi o skalę. Ile jest takich osób, które języka nie znają w cale?

   @Strelau: Chodzi mi o to, że wraz z biegiem czasu i większymi liczbami imigrantów "jakość" imigracji zwyczajnie spada. Najpierw wyjeżdżają jednostki dobrze wykształcone, z językiem i kwalifikacjami, a potem cała reszta, z patusami na czele.

   Z czasem spada parcie na znajomość języków, bo mniejszość jest już tak duża, że znajomość języka autochtonów staje się mniej potrzebna. Zdolność do asymilacji także, no bo po co się asymilować, jak masz już miliony swoich obywateli w innym kraju?

   Będą zawody w których nadal automatyzacja będzie niewydolna lub niemożliwa.

   @Strelau: Na chłopski rozum tak, ale jakoś to działa w Japonii - i to od lat.

   Ja nie mówię, żeby nie przyjmować wcale, ale żebyśmy nie odwalali takiej masówki - lub o zgrozo większej - niż miała miejsce od 2014 roku, gdzie koniunktura rozkręcała się coraz mocniej.

   Jak widać, Białorusini czy Wietnamczycy też pobierają 500+ i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli tu pracują i płacą podatki to dlaczego nie?

   @Strelau: Bo nie przyjechali tutaj ze względów na programy socjalne? Po co marnować pieniądze z budżetu na coś, co jest zbędne. 500+ dla cudzoziemców weszło dopiero w 2019. Największa dynamika wzrostu imigrantów była wtedy, gdy ich ten program nie obejmował. Przecież to jest czyste marnotrawstwo pieniędzy.

   Mamy agenturę w sejmie

   @Strelau: Pawlaka torpedującego Baltic Pipe nie ma już w sejmie ;)

   Być może mamy, więc zwiększanie jej poprzez masówkę TYM BARDZIEJ nie jest nam na rękę. Cudzoziemcy głosujący na agenturę (świadomie lub nie) to akurat bardzo możliwy scenariusz. Biorąc pod uwagę rozkład sympatii na Ukrainie i przywiązania części społeczeństwa do Rosji, nie trudno się domyśleć, że nie przyjechali tutaj tylko Ukraińcy o ukraińskiej tożsamości.

   Zresztą, nie tylko Rosjanie mają agenturę ;d

   Ty się boisz że ruscy wprowadzą jakiegoś agenturalnego hydraulika. To nie problem migrantów a kiepskich służb.

   @Strelau: Ty na serio myslisz, że sciąganie w bardzo krótkim czasie milionów ludzi z najbardziej skorumpowanego kraju w regionie, gdzie masowo fałszuje się rozmaite dokumenty, gdzie państwo działa na standardach bliższych afrykańskim niż europejskim, nie jest problemem?

   Ukraina to Afryka europy. Nawet Białoruś, będąc pod butem zamordysty, jest wielokrotnie lepiej funkcjonującym państwem (co w sumie do niedawna było dla mnie szokiem) niż Ukraina.

  •  

   pokaż komentarz

   Mnie też zastanawia co oni (politycy) zrobią z tymi wszystkimi imigrantami, jak w końcu przyjdzie kryzys gospodarczy i wywali bezrobocie.

   @neurotiCat: Powinniśmy wtedy nie przedłużać pozwoleń na pobyt, ale znając naszą klasę polityczną, zaraz padną oskarżenia o ksenofobię i inne bzdety...

 •  

  pokaż komentarz

  Jaki milion - jak u nich wbuchnie wojna, to będzie ich tutaj 10 milionów.
  Za to ameby, które nie potrafią wybiegać myślą w przód i śmieją się z Konfederatów, którzy jak widać miażdżą ich ppd tym względem.