Lenovo sprzedaje komputery z zablokowanymi procesorami AMD
Kupujesz używanego Ryzena 5650GE albo 4650GE? Wkładasz do swojej płyty a tu zonk, płyta nie rusza, bo Lenovo włączyło funkcję uniemożliwiającą użycie ich w innych komputerach...
Kupujesz używanego Ryzena 5650GE albo 4650GE? Wkładasz do swojej płyty a tu zonk, płyta nie rusza, bo Lenovo włączyło funkcję uniemożliwiającą użycie ich w innych komputerach...
+120
pokaż komentarz
Tutaj wypada wspomnieć, że kiedyś było to IBM. Wzór marki... Jak tak można zepsuć renomę?
+164
pokaż komentarz
@winsxspl: nie pisz tak, lenovo produkowało laptopy na zlecenie IBM, potem kupili od nich markę ThinkPad... IBM nadal żyje, tylko rynek konsumencki olali.
+62
pokaż komentarz
@wypokowy_expert o tym właśnie mówię. IBM sprzedał dział komputerów osobistych, a Lenovo tak zepsuło to (a w szczególności ThinkPady), że się zastanawiam jak można...
+35
pokaż komentarz
@winsxspl: Generalnie po tym jak kupili od ibma thinkpady to zepsuli im w sumie juz renome. Pozniej kupili mediona i tam zaczeli wysylac sprzet do naprawe - generalnie tez to spieprzylo kolejny wizerunek kolejnej marce. Do tego dobrali sie tez do motoroli i im tez spieprzyli wizerunek. Do tego caly czas sa problemy z naprawami i nic nie wyciagaja wnioskow - kolo 30 dni jak nie wiecej czeka sie na sprzet. Afera z superfishem, uwalaniem plyt przez ich programy. Generalnie ja juz od tej firmy pare lat temu odszedlem.
+21
pokaż komentarz
@spayker: Nie wiem. Ja mam legiona i jestem zadowolony.
Co chwila słyszę mBank zły, Play zły, Lenovo złe, euro złe, xkom zły, komputronik zły, morele złe...
Anie z mbankiem, ani playem, ani z lenovo nigdy problemów nie miałem tak samo z wymienionymi sklepami... co chwila jakieś afery a mnie jakimś cudem omijają. Chyba mam farta ( ͡° ͜ʖ ͡°)
+13
pokaż komentarz
Niby co zepsuli. Ja siedzę teraz na Thinkpad X1 Extreme i to jest istne Ferrari. Przed nim miałem kilka innych ThinkPadów i zawsze żałowałem kiedy próbowałem innej marki. Mój T430 po 10 latach nadal jest w dobrym stanie i sprawnie radzi sobie z zadaniami biurowymi - co prawda klawiatura już się wyrobiła, ale w latach nowości to był skok ergonomiczny. Do tego jedne z naprawdę niewielu laptopów z mocną grafiką, które dorosły człowiek może wyjąć na spotkaniu i nie wyglądać jak fan Fortnite.
+3
pokaż komentarz
@spayker nie no, akurat Motorole ludzie sobie chwalą, dobre cenowo, praktycznie czysty system
+2
pokaż komentarz
Wzór marki... Jak tak można zepsuć renomę?
@winsxspl: wzór powiadasz?
https://en.wikipedia.org/wiki/IBM_and_the_Holocaust
+1
pokaż komentarz
@winsxspl: w sumie coś więcej mógłbyś napisać w sprawie tego co tam popsuli?
Siedzę normalnie na thinkpadzie t480 i nie narzekam a nawet powiedziałbym że jest mega spoko. Jestem ciekaw co było dobrego i co popsuli bo nie mam doświadczenia ze starszymi thinkpadami.
-1
pokaż komentarz
nie no, akurat Motorole ludzie sobie chwalą, dobre cenowo, praktycznie czysty system
@M4711v2: Nie jest to dramat na miarę dzisiejszej Nokii, ale najciekawsze modele mają gigantyczne rozmiary, aktualizacje są nieczęste i opóźnione.
+1
pokaż komentarz
@rezoner: Ja na T430 gram spokojnie w starsze i lżejsze tytuły (np. Robocraft). Komputer dofinansowany, bo ma SSD i 16GB RAM, ale nie jest to jeszcze maks. Procka można wymienić z 2C/4T na 4C/8T. A wtedy posłuży drugą dekadę z palcem w nosie. Ale używam też z Linuksem R61 (wymaksowany do T7700 i 4GB RAM). Nie jest to rakieta, ale piszę na nim inżynierkę i programuję, YouTube i Netflix działa. :)
+4
pokaż komentarz
@dr-proktor: t480 to ostatni dobry ThinkPad. Co takiego Lenovo psuło z każdą kolejną generacją? Choć klawiatura wciąż uznawana jest za jedną z najlepszych, to co nowszy model to jest ona bardziej "płytka", a w nowej serii Z wygląda jak coś z taniego Ideapada, tylko z trackpointem. Usunięto najpierw jeden slot na pamięć, potem oba, zaczęły się wlutowane SSD. Następnie zrezygnowano z zewnętrznej wymiennej baterii (T480 posiadał wymienną + dodatkową w środku - 490 już tylko wewnętrzną). Biała lista dozwolonych kart wifi, nie możesz zmienić na szybszą, bo nie. Finalnie z laptopów pancernych, ale łatwo serwisowalnych z dużymi możliwościami rozbudowy marka ThinkPad przerodziła się w typowe ultrabooki, ale z łechtaczką na środku klawiatury.
Mimo to, kiedy będę zmieniał swojego wysłużonego X230 na coś nowszego, to i tak będzie to ThinkPad - nie umiem posługiwać się touchpadem, a tą czerwoną gumką przeszedłem Quake'a ;)
0
pokaż komentarz
ThinkPad
@soulburner: ja przesiadłem się z x230 ładnych kilka lat na nim siedziałem, kilka razy zalałem go wodą i działał, teraz na x260 oczywiście z ekranem ips, z tego co się zorientowałem to jeszcze x270 jest ok a już w 280 nie można wymienić RAMu
0
pokaż komentarz
@soulburner: ten x260 to bieda wersja, dokupiłem do niego ekran ips fhd i wypadałoby kupić nową baterię i też tą wewnętrzną (obecnie nie ma tam baterii ale jest możliwość wrzucenia nowej) dobra stara wtyczka od zasilania to zaleta w porównaniu do x270 czy x280 na usb-c, ram też można dorzucić, wada to procek 6 generacji, w x280 montowany był 8 generacji czyli od tego modelu w górę windows 11 poleci
0
pokaż komentarz
@plaisant: mój x230 ma ekran ips, dysk ssd pod msata, stację dokującą z twardym dyskiem zamiast napędu dvd. Przez jakiś czas laptop zasilał też Radeona rx570 w formie eGPU. Jeszcze niedawno myślałem o modyfikacji pozwalającej na montaż matrycy fullhd, ale... Nie ma sensu, bo procesor coraz bardziej poci się na przeładowanych skryptami stronach, nie mówiąc już o kompilacji większych pakietów z AURa ;) Kończy mi się też bateria, a nie chcąc kupować zamienników, nowa dziewięciokomorowa jest trochę droga... I myślę o poleasingowym T480...
0
pokaż komentarz
@soulburner: dzięki Mirku za merytoryczną odpowiedź!
A jeżeli nie ThinkPad to co byś polecał z takich odpornych, biznesowych lapkow? ThinkPad urzekł mnie prostota i to mi się podoba - nie jest designerski ale funkcjonalny i jestem ciekaw czy coś podobnego jest na rynku w dzisiejszych czasach.
0
pokaż komentarz
@soulburner: ja właśnie nie chciałem przesiadki na 14 tylko nadal zgrabnie bo często mam lapka w łóżku. Przetestowałem x260 i x280, tam w x280 nie pasowało mi to że dość głośny wentyl załączał się jak odpalisz więcej stronek + coś tam bo tam jest 1,2 ghz + 3,4ghz na turbo i grzał się i głośny a ten x260 wentyl nawet nie odpala jak masz z 10 stronek otwartych, tam jest 2,4ghz na stałe. Idealna maszynka, Jedna z prawdziwych ostatnich.
Ten x280 miał dużo cieńszą, sztywniejszą obudowę ekranu. To chyba magnezowo aluminiowa. Jak bym miał się przesiadać na czternastkę to z pewnością byłby to x1 carbon. Jest zajebisty.
+1
pokaż komentarz
@dr-proktor: Od razu odradzam Della. Mam firmowego Vostro serii 5000 i to straszna, plastikowa padaka.
0
pokaż komentarz
Anie z mbankiem, ani playem, ani z lenovo nigdy problemów nie miałem tak samo z wymienionymi sklepami... co chwila jakieś afery a mnie jakimś cudem omijają. Chyba mam farta
@wiewiorpl: nie - wieksze jest prawd., ze jak ktos dostal po dupie to pojdzie sie pozalic w internety anizeli pochwalic produkt
0
pokaż komentarz
@Mamut: Plastikowy bo to są prawie najtańsze laptopy "biznesowe" Della (tańsza jest chyba tylko seria 3xxx). Czemu więc jest droższy o kilkaset złotych od zwykłego laptopa o podobnych parametrach? Bo ma z reguły Windowsa w wersji Pro i 36 miesięczną gwarancję Next Business Day (czyli naprawa następnego dnia roboczego). Dodatkowo mamy choćby port LAN, czytnik linii papilarnych czy podświetlaną klawiaturę, czego w tańszych laptopach może zabraknąć (mogą być, ale nie muszą, a szczególnie nie wszystko jednocześnie).
Także ogólnie jakoś szczególnie bym nie demonizował tańszych modeli ze względu na plastik, bo to wynika po prostu z ceny i większość producentów w żaden sposób się tu nie wyróżni.
Sam mam firmowego ThinkPada T14 Gen 1 i powiem szczerze, że wykonanie jest na prawdę świetne, ale wiem też ile kosztował i prywatnie bym pewnie kupił coś tańszego, kosztem mniej odpornej obudowy.
0
pokaż komentarz
x280 montowany był 8 generacji czyli od tego modelu w górę windows 11 poleci
@plaisant: mam zainstalowanego w11 na X200 z core2duo p8400 także tego..
0
pokaż komentarz
@winsxspl: Miałem bana, więc nie mogłem wcześniej. Ten IBM to na przykład dopuszczał serwerach i macierzach tylko dyski ze swojej dystrybucji, dzięki temu w 2007 roku mogłeś zapłacić za hitachi 500GB około 4000 złotych, zamiast kupić w sklepie za mniej niż 10% tej kwoty. Do tego niedopowiedzenia przy licencjonowaniu i kiepski serwis - tak wspominam tą markę.
+35
pokaż komentarz
w starych IBM taka sama praktyka była stosowana, nie dało się np. dorzucić karty sieciowej (wifi) od innego producenta (oczywiście za czasów jak były jeszcze w oddzielnym module)
+18
pokaż komentarz
@RyszardTaryfiarz: To nie była praktyka producenta tylko wymogi obsranych urzędasów z FCC.
+2
pokaż komentarz
@pacuja: raz te karty bez specjalnego kombinowania nie pracują w inny płytach, dwa jakoś Dell Asus acer i reszta przechodzą testy FCC bez tych blokad
+1
pokaż komentarz
@wypokowy_expert: bzdury, kartę z lenovo można włożyć do każdego składaka i ruszy bez problemu, takie same blokady robił dell i HP. Miało to związek ze spełnieniem norm radiowych wymaganych przez FCC.
-4
pokaż komentarz
@pacuja: nie karty od Lenovo i HP potrzebują specjalnego sterownika, raz takie dziadostwo w postaci Intela 6300 kupiłem, założyłem zasiralowalem i ch$$ kod 10, żadne sterowniki że strony Intela nie pasują. Odpaliłem Linuxa o działa... Nie chciało mi się z tym walczyć i odesłałem sprzedawcy.
Kupilem inna już sprawdzając po part number z czego pochodzi i działała w deklu normalnie
-4
pokaż komentarz
@wypokowy_expert: To że nie umiesz zainstalować sterownika nie stanowi że karta się nie nadaje, najlepsze potwierdzenie że karta działa miałeś na linuxie.
+3
pokaż komentarz
@pacuja: A mi modem z X220 nie chciał podejść w X230. Też nie umiem zainstalować?
-2
pokaż komentarz
@ZabiliMiZolwia: Ogarnijcie raz na zawsze - FCC wymagało badań zgodności sprzętu pod kątem emisji elektromagnetycznych z normami przyjętymi w USA, dlatego czołowi producenci (lenovo, dell, hp) żeby się nie pierdzielić z urzędasami certyfikowali określone karty wifi (i modemy) a używanie niecertyfikowanych zablokowali. Certyfikowane karty chodzą w dowolnym sprzęcie, ale niecertyfikowanych nie zainstalujesz w sprzęcie tych producentów. Jeżeli certyfikowana karta nie działa w Twoim szrocie to znaczy że nie potrafisz jej poprawnie zainstalować. EOT.
+5
pokaż komentarz
@pacuja: > Certyfikowane karty chodzą w dowolnym sprzęcie
Doprecyzuj, że chodzi o parę "laptop + konkretny moduł radiowy". "Certyfikowane" karty nie chodzą w dowolnym sprzęcie tylko na takim, na jakim były "certyfikowane".
-6
pokaż komentarz
@ZabiliMiZolwia: Czego nie rozumiesz? IBM certyfikuje model A laptopa z kartą X i odpowiada za zgodność parametrów z wymaganiami FCC. Kartę X możesz sobie włożyć do dowolnego szrota bo to normalna karta, ale nie włożysz jej do IBM model B bo model B ma certyfikację na kartę Y i karta X nie będzie dla niego certyfikowana.
-4
pokaż komentarz
@ZabiliMiZolwia: Tak, nie potrafisz.
Wielokrotnie musiałem modyfikować opis sprzętu w pliku *.inf aby dało się go zainstalować. Czasami trzeba było użyć zewnętrznego programu aby rozpakować sterownik Dell'a i dostosować go tak aby dał się zainstalować.
-4
pokaż komentarz
czołowi producenci (lenovo, dell, hp)
@pacuja: dell nigdy niczego nie blokował. Whitelisty to durny pomysł wyłącznie hp i lenovo.
+4
pokaż komentarz
@wypokowy_expert: Oczywiścię że dell whitelistował, ale wypokowy_expert miał della i na jego egzemplarzu whitelisty nie było więc wie lepiej ....
-4
pokaż komentarz
@wypokowy_expert: Masz pacanie https://www.google.com/search?client=opera&q=dell+wifi+whitelist&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8
+8
pokaż komentarz
@pacuja: Sranie w banie. Jak certyfikują z konkretną kartą to niech go k#%@a sprzedają z tą jedną kartą i tyle. Fakt że mogę laptopa rozkręcić i powyrywać odsprzegające kondensatory i wszystkie ekrany nie oznacza że powinno się mi zaspawać wszystkie śrubki.
-5
pokaż komentarz
@RyszardTaryfiarz: @pacuja: zawsze są biosy z wyłączonym whitelistem urządzeń.
-2
pokaż komentarz
@pacuja: nawet jak w dellu masz "certyfikowaną" karte model X, i kupisz taką samą kartę X to ona nie będzie działać, bo nie ma jej klucza zaszytego w biosie. To nie certyfikacja, tylko blokada, bo dlaczego taka sama karta kupiona na wolnym rynku nie działa?
+3
pokaż komentarz
@FLAC: Nie działa bo nie jest to karta od della. Każdy podzespół ma opis wyglądający tak:
PCI\VEN168C&DEV002B&SUBSYS02041028 - to akurat wifi w moim dellu
VEN168C - to identyfikator vendora, czyli producenta (tu Qualcomm/Atheros)
DEV002B - to identyfikator typu karty (tu AR9285)
SUBSYS02041028 - to identyfikator subsytemu czyli konkretnego zastosowania musi być zgodny z białą/czarną listą producenta.
I to dlatego że kupiłeś taką samą kartę jeśli chodzi o VEN i DEV ale z innym SUBSYS nie ruszy ona w sprzętach, które czarno/biało listują.
Sprzęty które mają w d.. SUBSYS łykają każą kartę i ona na nich działa, stąd do dell/ibm/hp nie wsadzisz tego co zostało dopuszczone/zablokowane a inni producenci mają na to wywalone.
0
pokaż komentarz
@pacuja: i jaki jest sens blokowania karty nie od della skoro to ten sam model więc spełnia wymagania dotyczące emitowanych zakłóceń?
+7
pokaż komentarz
Jakie zastosowanie ma to Vendor Locking oprócz doj%@%nia klientowi?
+23
pokaż komentarz
@cabis być może niższą cenę w OEMie za wyłączność
+6
pokaż komentarz
Jakie zastosowanie ma to Vendor Locking oprócz doj%@%nia klientowi?
@cabis: Obejrzyj film, Louis tłumaczy.
+4
pokaż komentarz
Jakie zastosowanie ma to Vendor Locking oprócz doj#%!nia klientowi
@cabis: łatwość administracji i utrzymania bezpieczeństwa. I była to praktyka powszechnie stosowana w sekcjach oferty serwerowej. Tutaj zostało to rozszerzone raczej niepotrzebnie. A nawet jeśli - to powinna być o tym bardzo wyraźna informacja.
+30
pokaż komentarz
Znalezisko nieco wprowadza w błąd.
W przypadku AMD procek nie jest zablokowany i można z niego korzystać. Jedyne co jest zablokowane to zmiana klucza sprzętowego do szyfrowania pamięci czy danych ponieważ jest on zapisywany w pamięci stałej w CPU a po zapisie linia odpowiedzialna za zezwolenie zapisu przestaje działać (przepala się bezpiecznik). I to jest po prostu Security Ficzer. Chodzi o to żeby się nie dało fizycznie zaatakować sprzętu.
Tego typu szyfrowanie zwykle robione jest na sprzęcie specjalistycznym/serwerowym i zwykły Kowalski z tego nie będzie korzystał. Dodatkowo powoduje to że szyfrowanie spada na CPU i próba deszyfrowania przez podmianę BIOSu też jest bardzo utrudnione bo klucze muszą być zgodne z tym co ma zapisane CPU.
Trik w tym że procek może chodzić normalnie z każdą płytą nawet jeśli miał aktywowany tryb szyfrowania jeśli tylko w BIOSie szyfrowanie nie jest aktywne.
Zarzut jaki tu mamy to fakt że Lenovo sprzedaje swój sprzęt już z aktywnym szyfrowaniem i fizycznie nie da się już tego procka użyć w innym systemie z aktywnym szyfrowaniem. I robią to w sprzęcie dla zwykłego Kowalskiego któremu taki ficzer nie jest potrzebny. Do tego na swojej stronie nie informują że dany sprzęt ma już aktywną funkcję szyfrowania. Więc jest to może dla zwykłego usera dziwne ale z punktu widzenia wąskiego grona ludzi dla których bezpieczeństwo szyfrowania ma wysoki priorytet (serwery czy laptopy z danymi wrażliwymi) to akurat pożądana funkcjonalność. ¯\_(ツ)_/¯
+4
pokaż komentarz
Znalezisko nieco wprowadza w błąd.
@severh: takto by nie weszlo, wiec autor dorzuci dramatyzmu ¯\_(ツ)_/¯
-1
pokaż komentarz
No szkoda, bo na lenovo zawsze mogłem zainstalowac linuxa
+7
pokaż komentarz
@Jarkendarion: Na wszystkim można
+1
pokaż komentarz
@Jarkendarion: ThinkPady mają nieco zafałszowaną renomę. Na x250 są blokady dla nieoryginalnych matryc (brak możliwości regulacji jasności ekranu na Windowsie, gdzie na Linuksie działa bez flashowania biosu) czy kart sieciowych. W x270 ram jest przylutowany.
@fervi: to samo dotyczy wspomnianej instalacji Linuksa, bo rzekomo jest lepsze wsparcie dla tego systemu. Tymczasem bierze się to jednak głównie z tego, że użytkownicy ThinkPadów mają tendencję do korzystania z Linuksa.
+4
pokaż komentarz
@dyskutek2: W x270 ram jest przylutowany? Akurat jutro bede rozbierał i sprawdze bo wygląda na nieprzylutowany
Kupiłem tego x270 bo ma certyfikowanie redhata jak chyba wszystkie thinkpady, coś pitolisz głupoty https://www.redhat.com/en/partners/lenovo
. . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .
źródło: embed.jpg
+1
pokaż komentarz
@suqmadiq2ama: cóż, 7 leży blisko 8 na klawiaturze, więc zwyczajnie mogłem walnąć chochoła, bo x280 ma przylutowany RAM.
Owszem, ThinkPady mają zadeklarowane wsparcie od m.in. RedHata, jednak na stronie Lenovo można znaleźć listę wspieranych laptopów. Nie wszystkie tam się znajdują, chociaż super jakby ktoś jeszcze to zweryfikował.
Aczkolwiek wątpię, żeby Linux na laptopach Lenovo działał zauważalnie lepiej od laptopów innych producentów jak np. Della przy podobnej konfiguracji.
-3
pokaż komentarz
@suqmadiq2ama: XD "certyfikowany" do przestarzałego systemu operacyjnego xd Arch zdominuje świat muwhahah!
+1
pokaż komentarz
Na x250 są blokady dla nieoryginalnych matryc
@dyskutek2: dokupowałem do x260 matrycę, szukałem jej 2 dni i sprzedawca potwierdził że nadaje się więc kupiłem i działa. Nie ma żadnej blokady, trzeba dobrze dopasować. Do x230 też miałem okazję dokupić i nie ma tutaj mowy o matrycy orginalnej czy chińskiej nie orginalnej. Albo pasuje albo nie pasuje. Wyboru tutaj nie ma dużego. Masz jeden dwa lub trzy modele do wyboru i to wszystko. Nie ma nieorginalnych matryc. Jak szukałem swojej to zauważyłem że ktoś dużo sprzedawców wystawia po dużo zawyżonej cenie ale to dla firm. Dla przeciętnego zjadacza chleba są dostępne matryce w normalnych cenach, różnica w cenie jest po między hd i fhd i to wszystko.
0
pokaż komentarz
@plaisant: tych nie wymieniłem. Nie miałem tych modeli. Natomiast o x250 jest nieco wątków w Internecie. "Niewspierane" matryce kupisz na Ebay'u, Aliexpress.
0
pokaż komentarz
@dyskutek2: niewspierane to znaczy jakie? Z tego co wiem to pasuje lub nie, jest tylko kilka modeli, producentów jest trzech lub czterech, wszystkie te firmy to chińczyk. Widziałem że jest duży bałagan w aukcjach matryc i sprzedawcy wypisują bzdury, dopiero po numerze matrycy można się dowiedzieć czegoś więcej. Nigdy nie słyszałem o "niewspieranych".
+1
pokaż komentarz
Z tego co wiem to pasuje lub nie, jest tylko kilka modeli, producentów jest trzech lub czterech, wszystkie te firmy to chińczyk.
@plaisant: sprawa nie jest taka prosta i wszystko jest na Reddicie, forach, gdzie poruszano temat ThinkPadów. Mówię nadal głównie o x250. W x260 już tego problemu nie ma.
0
pokaż komentarz
@dyskutek2: poczytam bo w rodzinie mam jednego x250 na ips, gdyby padł ekran to bym wiedział co robić.
+1
pokaż komentarz
@plaisant: wystarczy dokonać flashu biosu ze zdjętą blokadą.
0
pokaż komentarz
@dyskutek2: jeszcze nie przysiadłem do tego, to dużo wyjaśnia