Naukowcy PAN: Kilkadziesiąt tysięcy ZGONÓW to skutek bierności rządu"

Naukowcy PAN: Kilkadziesiąt tysięcy ZGONÓW to skutek bierności rządu"

Zespół naukowców PAN ds. COVID-19 wystosował apel do rządzących i obywateli. - Ratujmy siebie i państwo - apelują.

 •  

  pokaż komentarz

  Jak podali specjaliści, zakażenia nowym wariantem jest szczególnie niebezpieczne dla osób niezaszczepionych. "Niestety zaszczepionych dawką przypominającą jest w naszym społeczeństwie ciągle zbyt mało" –

  Ich chyba poyebało.

  Szefowa CDC, niedawna wypowiedź o Omikronie:

  53% mniejsze ryzyko hospitalizacji objawowej
  74% mniejsze ryzyko przyjęcia na OIT
  91% mniejsze ryzyko zgonu
  0 pacjentów z Omicronem wymagało wentylacji mechanicznej.”

  •  

   pokaż komentarz

   @hansschrodinger: To chyba ci specjaliści potrzebują wentylacji mechanicznej, bo widać, że brakuje im tlenu w mózgu |૦ઁ෴૦ઁ|

  •  

   pokaż komentarz

   @hansschrodinger: Po takich naukowcach trudno spodziewać się odkryć naukowych. I wszystko się zgadza, bo nikt od nich tego nie oczekuje a oni świetnie zaspokajają brak naszych oczekiwań.

  •  

   pokaż komentarz

   @hansschrodinger: Nie znasz się, szurze! To na pewno PRAWDZIWI eksperci, którzy spełniają bardzo wysokie wymagania, jakie ma obecny rząd. Czyli czas na klasykę

   źródło: salonpolityczny.plportal.pl

  •  

   pokaż komentarz

   53% mniejsze ryzyko hospitalizacji objawowej

   @hansschrodinger:
   Po pierwsze 53 % to nie jest 100%, niestety.
   Po drugie, nawet jeśli ryzyko jest mniejsze na 1000 zakażeń, a zakażeń jest kilkakrotnie więcej, to niestety hospitalizacji sumarycznie może być więcej (a jest więcej, bazując na danych z krajów, gdzie Omicron już był)

  •  

   pokaż komentarz

   @xostry: nawet jeśli wiecej to bardzo często są to hospitalizacje ludzi z kowidem a nie na kowid. Ktoś trafia z kolanem i wychodzi pozytywny i cyk wpisany jako covidowy. Campbell o tym mówil na podstawie danych z Anglii.

  •  

   pokaż komentarz

   @xostry: Nie musi to być duża różnica bo część zachorowań covidowych to osoby które lądują w szpitalu z innych powodów ale mają pozytywny test.

  •  

   pokaż komentarz

   @hansschrodinger: Jeszcze co do zgonów na omikrona - w grupie 78+ masz umieralność rok do roku na poziomie paru procent. Jednocześnie to są ludzie, którzy najciężej chorują, mają najwięcej czasu i zapewne najchętniej się testują bo ogladają TV.

   W UK każdy, kto umrze wskutek choroby w ciągu 28 dni od pozytywnego testu to covidowy zgon z tego, co pamiętam, jak umrze po dłuższym czasie z powodu covida (bo trafi pod respirator) - to też covidowy zgon (tego się nie czepiam). To weźmy 1 miesiąc i powiedzmy 100 tysięcy testów dziennie w tej grupie.
   To tak, 1/12 ludzi z tej grupy umiera rocznie (koło 8%, strzelam, jak nie pasuje, to możemy zmienić zakres wiekowy, nie o detale tu chodzi, a o rzędy wielkości), a szansa na wylosowanie zgonu w tym samym miesiącu, co test, też wychodzi 1/12, ba, wychodzi wyraźnie wyżej, bo zdrowi rzadziej się testują, niż chorzy na coś już wcześniej ( z przeziębieniem, grypą, sraczką itd. a nie covidem,albo z chorobami przewlekłymi, których rozkłada byle co i którzy niestety są bliscy kresu swych dni), więc powiedzmy, że nie 1/12, a 1/10, do tego testy w największej ilości odbywają się w sezonie grypowym i ogólnie w dobrej porze na umieranie (jesień, zima) i to jest bardzo, bardzo ostrożny szacunek. Czyli na 100 tysięcy wytestowanych dziadków, umrze przynajmniej 850. Załóżmy, że test PCR daje w 100% losowe wyniki i co uzyskujemy? 425 zgonów covidowych.

  •  

   pokaż komentarz

   to niestety hospitalizacji sumarycznie może być więcej (a jest więcej, bazując na danych z krajów, gdzie Omicron już był)

   @xostry: Nie. Jest dokładnie odwrotnie bazując na danych z krajów, gdzie Omicron już był. W filmie poniżej liczby z USA.
   A tu powtórka schematu z Polski https://www.rp.pl/ochrona-zdrowia/art19281701-mz-13-stycznia-2022-tyle-samo-zgonow-zakazonych-w-raporcie-co-13-stycznia-2021
   W skrócie - średnio 10 razy więcej zakażeń, a krzywa hospitalizacji jest stała w czasie, a nawet maleje.

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   A tu powtórka schematu z Polski

   @Legion616: Tak, w Polsce nie ma jeszcze wzrostu hospitalizacji spowodowanej wzrostem zakażeń dlatego, że wyraźny wzrost zakażeń jest od ok. 1,5tyg. Hospitalizacja, a później zgony są zawsze przesunięte odpowiednio w czasie. Nic więc dziwnego, ze 13 stycznia sytuacja wyglądała całkiem ok.

   Nie. Jest dokładnie odwrotnie bazując na danych z krajów, gdzie Omicron już był
   Miałem na myśli UK pisząc ten komentarz, ale sprawdziłem też USA teraz. Omicron w USA/UK przekroczył 90% jakoś w pierwszych dniach stycznia. Na wykresie widać wyraźnie wzrost hospitalizacji w tym czasie zarówno w USA jak i UK.

   źródło: uk_usa.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @hansschrodinger Dokladnie, jest znacznie za malo zaszczepionych 3 dawka szczepionki. Bardzo szkoda, ze minister nadal nie wprowadza obowiazku szczepienia. Mozliwe, ze jednak niedlugo on zostanie wprowadzony, na szczeacie!:)

 •  

  pokaż komentarz

  Bo za mało szczepił. PANu już podziękujemy.

 •  

  pokaż komentarz

  Kilkadziesiąt tysięcy? 100 tysięcy nadmiarowych zgonów niecovidowych i to tylko w sezonie zimowym 2020/2021. Wina tylko i wyłącznie rządu. Naukowcy powoli odkrywają oczywistości, może doliczą się pozostałych, trzeba dać im trochę czasu aż nadgonią rzeczywistość.

 •  

  pokaż komentarz

  Zacytuję, jak bardzo naukowym głosem wypowiadają się "naukowcy".

  Pora odrzucić założenie, że pewna część społeczeństwato osoby o zrozumiałych wątpliwościach co do restrykcji i szczepień. Nadszedł etap walki z groźnymi dla społeczeństwa działaniami dobrze zorganizowanej – choć mniej licznej, niż się wydaje – grupy antyszczepionkowców, którzy otumaniają dużą jego część. Trzeba im się zdecydowanie przeciwstawiać w polityce, w instytucjach publicznych i w życiu społecznym. Trzeba użyć wszelkich środków prawnych w celu obrony społeczeństwa przed ekspansją tych środowisk.Wolność człowieka do dokonywania nieracjonalnych, sprzecznych z naukowymi poglądami wyborów kończy się tam, gdzie zaczynają one zagrażać zdrowiu i życiu współobywateli.

  Dysputy na temat wyższości maseczek nad dystansem, restrykcji nad testowaniem, czy szczepienia nad leczeniem należy odłożyć do lamusa.

  Mój komentarz: może jednak uczestniczcie w tych dysputach i pokazujcie rzetelne, niezmanipulowane dane i wnioski.

  •  

   pokaż komentarz

   @dybligliniaczek: Może walczyć z lekarzami którzy notorycznie nie notują NOPów - w zwiazku z czym mamy w Polsce około 100 tysięcy (statystycznie porównując do innych krajów) ludzi z niezarejestrowanym NOPem, którzy mogą chodzić i opowiadać dowolne pierdoły - bo przecież nikt ich przypadku nie wpisał i nie sprawdził.

  •  

   pokaż komentarz

   @dybligliniaczek:

   Problem jest taki, że oni przeważnie nie pokazują żadnych danych poza populistycznymi hasłami typu "trzeba się szczepić, bo szczepionki to jedno z największych osiągnięć medycyny" itp.
   Każdy kto próbuje negować jakiekolwiek działania związane z pandemią i jest otwarty na dyskusję to z automatu dostaje łatkę szura i antyszczepionkowca, choćby nie wiem jaki tytuł posiadał i jak solidne dane naukowe przedstawiał i tak jest zrównany z osobami nie wierzącymi w istnienie wirusa, czy wierzącymi, że w szczepionkach są chipy 5G.

  •  

   pokaż komentarz

   @mindrape: Nazwanie kogoś kto ma wątpliwość dotyczące warunkowo dopuszczonej szczepionki mRNA "antyszczepionkowcem" to dla mnie w sumie argument ad personam, najgorszy z możliwych. W ustach naukowca sprawia, że cokolwiek powie nie ma dla mnie już wartości. To nie jest sposób dyskusji, którego spodziewałbym się w środowisku naukowym. W sumie to ci ludzie w ogóle nie chcą dyskutować.

 •  

  pokaż komentarz

  Jacy naukowcy PAN, gdzie jest ten dokument i gdzie jest lista tych naukowców?
  edit: znalazłem https://informacje.pan.pl/zespol-ds-covid-19

  Skład zespołu:

  Interdyscyplinarny zespół doradczy ds. COVID-19 powołano w PAN 30 czerwca 2020 r. Przewodniczącym grupy jest prezes PAN prof. Jerzy Duszyński, a jego zastępcą – prof. Krzysztof Pyrć (Uniwersytet Jagielloński). Funkcję sekretarza pełni dr Anna Plater-Zyberk (Polska Akademia Nauk). Członkami zespołu są ponadto:

  dr Aneta Afelt (Uniwersytet Warszawski),
  prof. Małgorzata Kossowska (Uniwersytet Jagielloński),
  prof. Radosław Owczuk (Gdański Uniwersytet Medyczny),
  dr hab. Anna Ochab-Marcinek (Instytut Chemii Fizycznej PAN),
  dr Wojciech Paczos (Instytut Nauk Ekonomicznych PAN, Cardiff University),
  dr hab. Magdalena Rosińska (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy),
  prof. Andrzej Rychard (Instytut Filozofii i Socjologii PAN),
  dr hab. Tomasz Smiatacz (Gdański Uniwersytet Medyczny).

  •  

   pokaż komentarz

   @dybligliniaczek: ANETA AFELT to chyba największy covidianin jakiego można spotkać, aż przezstałem się interesować centrum modelowania, które ciągle tą panią promuje

  •  

   pokaż komentarz

   @dybligliniaczek: chemia fizyczna, filozofia, ekonomia. No same osoby, które znają się na temacie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @dybligliniaczek: ahh, sprawdziłem pierwszą panią i zrobiło się śmiesznie to sprawdzę wszystkich. Fajne zajęcie na L4 ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Aneta Afelt - pracuję na Uniwersytecie Warszawskim od 1999 r., jestem geografem, hydrologiem

   Małgorzata Kossowska – profesor nauk społecznych
   Radosław Owczuk jest specjalistą w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii

   Anna Maria Ochab-Marcinek – polska fizyk, dr hab. nauk chemicznych, specjalistka Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk

   Wojciech Paczos - I am a Lecturer in Economics in Cardiff University.

   Magdalena Rosińska - prof. nadzw. NIZP PZH – PIB, z wykształcenia lekarz medycyny i biostatystyk, jest doktorem habilitowanym nauk o zdrowiu w dziedzinie epidemiologii i specjalistą zdrowia publicznego

   Andrzej Rychard - Instytut Filozofii i Socjologii PAN - to się komentuje samo przez siebie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Tomasz Smiatacz (ur. w Gdańsku) – polski lekarz, dr hab. nauk medycznych, adiunkt i kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Wydziału Lekarskiego

   Czyli na 7 osób tylko 2 mają wykształcenie, które pozwala im na wygłaszanie wartościowych opinii w temacie pandemii. Przecież to kpina i ośmieszenie PAN...

  •  

   pokaż komentarz

   Radosław Owczuk jest specjalistą w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii

   @Ogau: Jednak może jego też warto by dołączyć, ja osobiście dodałbym jeszcze tego od ekonomii, bo zespół wygłaszający opinie na temat pandemii nie powinien się składać jedynie z epidemiologów (bo ci najchętniej zamknęliby cały świat na miesiąc) ale również z ekspertów w innych dziedzinach, psychologa, ekonoma i paru innych.
   Faktycznie, geograf i to jeszcze hydrolog to trochę z dupy, chemik raczej też.

  •  

   pokaż komentarz

   @Alinous: Uciekł mi, bo nie zrobiłem przerwy i nawet go nie doliczyłem. Anestezjolog to anestezjolog. Jeszcze na ekonomistę mogę się zgodzić, ale anestezjolog nie ma żadnej specjalistycznej wiedzy na temat rozwoju epidemii.

   No i chciałbym usłyszeć, jak ten ekonomista argumentuje słuszność ekonomiczną zamknięcia ludzi w domach ( ͡° ͜ʖ ͡°)