Lewica: wprowadzić system kaucji na wszystkie opakowania po napojach

Lewica: wprowadzić system kaucji na wszystkie opakowania po napojach

Trzeba wprowadzić system kaucyjny na wszystkie opakowania po napojach - butelki szklane i plastikowe, ale i aluminiowe puszki, to szansa na zmniejszenie liczby odpadów - podkreślali we wtorek posłowie Lewicy Anita Sowińska i Przemysław Koperski.

 •  

  pokaż komentarz

  |Bo opakowanie zwrócone do sklepu w magiczny i neutralny dla środowiska sposób znika. Już ch#? w te kaucje, bo to funkcjonuje z powodzeniem w wielu miejscach na świecie. Ale skąd takie dane:
  "a opakowania po napojach stanowią 80 procent wszystkich śmieci, które są w środowisku"
  Co to w ogóle oznacza "w środowisku"? Ponad 80% zanieczyszczeń w oceanach, to pozostałości bo stacjach wydobywczych ryb. Bo łowieniem bym tego nie nazwał. Ale ty k%$#a w macu dostaniesz papierową słomkę bo rzułf siem dusi. Samoloty latają na pusto bo przepisy, ale w rodzinnym kombiaku wp%#?$%$imy ci silnik od kosiarki, bo CO2. Z Azji, równym rządkiem, płyną kontenerowce wyładowane tonami plastikowego gówna. Kilkanaście największych wyp%##$%#a do atmosfery więcej syfu niż wszystkie samochody osobowe razem wzięte, ale ty zrezygnuj z kominka. Mógłbym tak bez końca.

  •  

   pokaż komentarz

   @bbr555: interesy to interesy, nikogo nie powinno to dziwić. bezużyteczne rzeczy, gównianej jakości to największe marnotrawstwo zasobów i zbrodnia na "klimacie". Tu chodzi o kwestie tylko i wyłącznie interesów. A takiej lewicy łatwiej jest wprowadzać rozwiązania uderzające w konsumenta, poruszając bardzo modną sprawę zmian klimatycznych. Może wprowadźmy ewidencje właścicieli telefonów? Kto wymienia częściej niż co dwa lata płaci opłatę klimatyczną, to samo z lataniem samolotem, konsumpcji w sieciach jak mcdonald, kupna samochodu, bo dlaczego by nie? Obecni politycy nie są w stanie rozwiązać żadnych problemów, bo do tego trzeba zajęcia się nimi i pełnego poświęcenia. Społeczeństwo oczekuje rozwiązań, a te wg. widzimisie mediów są pokazywane, tylo to j3b4n4 symbolika, nic więcej. Bo wytłumacz przeciętnemu amerykaninowi, że nagle skończyłoby się ta konsumpcja, co tylko się zachce, nie byłoby tak kolorowo. On chce być okłamywany, że papierowe słomki ratują świat, że korporacjom zależy na środowisku, bo przecież promują te działania, no nie? ( ͡° ͜ʖ ͡°) wtedy można spać spokojnie. a w europie? wyprowadzenie produkcji do chin, gdzie wszelkie środowiskowe sprawy mają w poważaniu, ale czyste rączki polityków są? Są! Chiny jako główny partner wymiany handlowej Niemiec? Tak, ale poczekamy i za chwilę okaże się, że oni też zbojkotują IO w Pekinie, bo dobrze to będzie wyglądało pijarowo, albo powiedzą, że nie bojkotują ale żaden polityk nie poleci. Bo prawa człowieka. Dziwi jedno, że ludzie tak łatwo dają się nabrać na to pi3rdol3nie, te puste gesty i słowa. Później widzę, przytaczane argumenty w dyspucie w TV i łapie się za głowę, bo moralność, bo dzieci, bo prawa człowieka, a okazuje się że wystarczy najgłośniej krzyczeć i robić odwrotnie, by uszło na sucho.

  •  

   pokaż komentarz

   @bbr555:

   źródło: fbff0702897d4417bd85e7513c499649f2984dbd95dd82ad29512e58b021e4ec_1.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @bbr555: sugerujesz, że Lewica powinna pójść bardziej radykalnie i rozmontować kapitalizm, który jest de facto powodem ( jak ktoś wyżej napisał, interesy )? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Samoloty latają na pusto bo przepisy,

   @bbr555: Zacznij weryfikować prawdziwość newsów zanim je przekażesz dalej.

  •  

   pokaż komentarz

   @halfzware_na_ware: mnie dziwi dlaczego państwo nie promuje by kupować używane rzeczy. Po co mam telefon kupić nowy za 1700 jak mogę używany za 950 w idealnym stanie?:) Tak samo jak ktoś kupuje ubrania cienkie jak pergamin ale mają ładne logo za 200zl jak można kupić używane w bardzo dobrym stanie za 50. Wiadomo bieliznę nowa ale ubrania jak kurtki?

  •  

   pokaż komentarz

   @bbr555: @NewSadist:

   źródło: obraz_2022-01-26_105135.png

  •  

   pokaż komentarz

   @bbr555: ty weź się przejdź po okolicy. W krajach gdzie jest kaucja za plastik nie ma tylu śmieci przy drogach, chodnikach, na trawnikach, łąkach i lasach. Kaucja za plastikowe opakowania jest bdb pomysłem.
   Gdzie te zebrane śmieci później lądują to inna kwestia.

  •  

   pokaż komentarz

   @halfzware_na_ware: To byłby super pomysł z tym telefonem. Rozszerzyłbym to na resztę sprzętów (jak również auta, AGD, RTV, telewizory etc.) - jeżeli nie masz mocno udokumentowanej lub mocno uzasadnionej potrzeby kupienia nowego sprzętu raz na 5 lat (bo telefonów, laptopów etc. nie trzeba wymieniać częściej i mówię to jako osoba, która wybitnie o nie nie dba), to płacisz dodatkowy, duży podatek.

   Ciekawe ilu lewusków by się spłakało, bo to oni częściej muszą kupować nowe sprzęty. U prawusków/ludzie sympatyzujących z prawą stroną, widzę o wiele większą tendencję do zużywania przedmiotów na maxa, a dopiero potem kupowania nowych.

  •  

   pokaż komentarz

   @bbr555: mam podobne przemyślenia... W Europie jest gigantyczna presja na obywateli, ekologia i ślad węglowy na każdym kroku. Do porzygu. Niedługo będziemy jeść papierowymi sztućcami na talerzach z gówna, tymczasem reszta świata ma w to totalnie wywalone. Daleko szukać nie trzeba - biznesmeni i przedsiębiorcy trąbiący o ekologii latają na spotkania prywatnymi odrzutowcami. Samoloty robią tysiące lotów na pusto zamiast puścić jakąś komputerową symulację że leci, zajmuje stanowisko i potem odlatuje. Jeszcze bliżej szarej codzienności jest Ikea - ekologia na prawo, ekologia na lewo.. Kupiłem ostatnio drzwiczki do szafki. Folia a4 z dwoma zawiasami, wystarczyłaby 1/3. W instrukcji 1,5 strony puste, jakby zmniejszyli odrobinę obrazki i odstępy to oszczędziliby 2 strony papieru. Kupiłem sztućce, każdy rodzaj w oddzielnym worku. W "skali pudełka" to jest nic, w skali w jakiej to produkują - ogrom oszczędności. Ten cały nurt ekologczno polityczny obrzyda mi życie ( ͡° ʖ̯ ͡°)

   Żeby nie było- uwielbiam przyrodę i kontakt z nią, uważam że trzeba ją chronić dla przyszłych pokoleń i że w wielu przypadkach obecne formy ochrony są niewystarczające.

  •  

   pokaż komentarz

   @bbr555: 10 lat mieszkałem w Danii. Tam kaucja na butelki szklane, plastikowe czy puszki to temat ćwiczony od lat. Schemat jest prosty - mniejsze koszty. Nawet jak znajdzie się dzban który wyrzuci butelkę przy drodze, to i tak ktoś to zbierze bo widzi w tym pieniądz. Osiedle na którym mieszkam ma pojemniki do segregacji, a połowa mieszkańców ma wywalone i woli raz dziennie wyrzucić worek ze wszystkim. To nie generuje kosztów? Przecież ktoś to musi przesortować.

  •  

   pokaż komentarz

   @lansvans: a u nas zagraniczne sieci wymuszają na producentach żeby buteli były bezzwrotne.
   Patrz LIDL, Biedronka, Netto, itd. - tam nie ma kaucji

  •  

   pokaż komentarz

   @P_i_o_t_R: słabo to wygląda. Trochę się przyzwyczaiłem do naszych standardów i byłem w szoku, kiedy Żabka doliczyła mi kaucję za butelki Lecha. Ale odbiłem przy następnych zakupach zwracając puste.

  •  

   pokaż komentarz

   @bbr555:

   |Bo opakowanie zwrócone do sklepu w magiczny i neutralny dla środowiska sposób znika. Już ch%$ w te kaucje, bo to funkcjonuje z powodzeniem w wielu miejscach na świecie. Ale skąd takie dane:
   "a opakowania po napojach stanowią 80 procent wszystkich śmieci, które są w środowisku"
   Co to w ogóle oznacza "w środowisku"?


   Np. w lesie albo trawniku pod blokiem zamiast na składowisku. Zadziwiające jest, że nie ma aluminium. Te ma wysoką cenę w skupie i wręcz samo znika ze śmietników.

  •  

   pokaż komentarz

   @lansvans: u nas nawet ze szklanymi butelkami jest problem, bo zwrot często jest utrudniony i cykl życia jest krótszy od europejskiej średniej. Segregacja w tym przypadku nie jest rozwiązaniem, bo staje się wtedy odpadem.

  •  

   pokaż komentarz

   @HansLanda88: a powiedz tak szczerze komu się chce zabierać szkło do sklepu, skoro na widok 6 butelek po Lechu czy innym sikaczu sprzedawca dostaje konwulsji? U nas problem polega na tym, że jak oddajesz butelki to musisz wziąć następne. W DK czy DE oddajesz butelki, dostajesz kwit w wysokości kaucji i pomniejszasz koszt DOWOLNYCH zakupów o konkretną kwotę. To działa na ludzi bardziej. A nawet lepiej - jak nie masz zamiaru nic kupić w sklepie, to równowartość kwitka dostaniesz w gotówce.

  •  

   pokaż komentarz

   Bo opakowanie zwrócone do sklepu w magiczny i neutralny dla środowiska sposób znika.

   @bbr555: Kto ci takich pierdół naopowiadał? Lewica?

  •  

   pokaż komentarz

   @MajorKusiol Z tą wymianą telefonów i laptopów to pojechałeś. Akumulatory litowe mają żywotność określaną przez producenta na ~500 cykli. Dla laptopa liczmy pół cyklu dziennie, dla telefonu można spokojnie liczyć 1 cykl dziennie. Po jakim czasie pojemność akumulatora spadnie o połowę? Powodzenia z użytkowaniem telefonu bez wymienialnej baterii przez 5 lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @gaymershimon:
   \ Mów o wymianie całego sprzętu
   \ typ odpowiada ci o wymiane pojedynczych kompoentnów

   Beka z ciebie. Po co wymieniać cały sprzęt, jak możesz wymienić tylko poszczególne części? Telefon jakoś like np można użytkować przez 5 lat, tak samo komputery. Wystarczy o nie dbać - czyt. nie instalować byle czego, robić regularne formaty etc.

  •  
   g....u

   -2

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @MajorKusiol Tylko zużyciu baterii to nie pomoże. Już widzę, jak przeciętny Kowalski podgrzewa telefon hot airem, żeby go rozkleić, nie łamie przy tym połowy plastikowych zaczepów i wymienia baterię, o ile jest na złączkę, a nie na lut. Albo oddaje do serwisu telefon, kupiony 3 lata wcześniej za 800 zł, na wymianę baterii, która kosztuje 300 zł. Poza tym mówisz, że telefon można używać 5 lat? Weźmy średnia półkę z 2017 roku - 2 GB RAM, Cortex A53, Android 7. Części aplikacji nie zobaczysz nawet w Play Storze, bo wymagają nowszego API, poza tym po aktualizacjach przez te 5 lat zżerają tyle ramu, że ubijają wszystko inne. Telefony nie są planowane na używanie przez 5 lat. Laptopy da się, sam właśnie siedzę na MBA early 2014, bo do neta nadaje się git, ale jak ktoś potrzebuje baterii trzymającej cały dzień, albo potrzebuje mocy obliczeniowej i zarabia pracując na tym laptopie, to nie będzie się bawił w stare złomy dla ekologii.

  •  

   pokaż komentarz

   @gaymershimon: mówisz tak z dzisiejszej perspektywy. Gdyby ludzie na poważnie się wzięli za ekologię, to ceny tych usług by spadły/rynek by się zmienił. Tak samo z aplikacjami. Poza tym co Ty mówisz, u mnie w każdym telefonie mogę baterię wymienić like np. - ściągam obudowę, wyciągam, wkładam nową, zamykam i chodzi jak ta lala. Tak, telefonu bez problemu można używać 5 lat, wystarczy nie być dzbanem, który musi mieć nowe nowości.

   A co do takich bogaczy - jak kogoś stać na taki komputer i go potrzebuje, to podatek go nie zaboli. Można też wprowadzić wyjątki prawne, że pokazujesz papier z roboty (lub inny dowód) i masz nowszy kompjuter taniej. Jeśli wyjdzie, że nie używasz go do pracy, to dostaniesz giganyczny mandat, o wiele wyższy od tego podatku. Kierunek o którym mówię jest jak najbardziej realny, słuzny i przede wszystkim konieczny - jedynie trzeba uwzględnić szczegóły, o których mówiłeś.

  •  

   pokaż komentarz

   @MajorKusiol: No widzisz, a w mojej moto g30 jakoś się obudowa nie otwiera. Ostatni telefon, w jakim był dostęp do baterii, który miałem w rękach, to Galaxy i5800 jakoś w 2010 roku.

   A co do takich bogaczy - jak kogoś stać na taki komputer i go potrzebuje, to podatek go nie zaboli. Można też wprowadzić wyjątki prawne, że pokazujesz papier z roboty (lub inny dowód) i masz nowszy kompjuter taniej. Jeśli wyjdzie, że nie używasz go do pracy, to dostaniesz giganyczny mandat, o wiele wyższy od tego podatku.
   Widzę pan major jest fanem komunizmu. XDDD Niewolnik musi się tłumaczyć przed panem, że przedmiot, który chce kupic jest potrzebny do pracy.

  •  

   pokaż komentarz

   Telefon jakoś like np można użytkować przez 5 lat, ta

   @MajorKusiol: Chyba jako stacjonarny, nawet w zadbanym telefonie bateria szybciej pada, a wymiana jest nieopłacalna. Jeszcze kilka lat temu faktycznie mogłeś tanio kupić baterię, zdjąć klapkę i wymienić, teraz wymiana wymaga narzędzi i umiejętności, o ile uda ci się kupić baterię.

  •  

   pokaż komentarz

   bezużyteczne rzeczy, gównianej jakości to największe marnotrawstwo zasobów i zbrodnia na "klimacie".

   @halfzware_na_ware: Warto też wspomnieć o celowym postarzaniu produktów, szczególnie elektroniki.

  •  

   pokaż komentarz

   @gaymershimon: jestem liberałem, ale faktem jest to, że wpływ czlowieka na przyrodę jest olbrzymi i nie widzę nic złego we wprowadzeniu takich ograniczeń dla wszystkich. Skoro nie da się inaczej, to trzeba użyć komunizmu i nie ma w tym nic złego. No chyba że jesteś bezmyślnym szurem, który bezmyślnie fapie do kapitalizmu (który uważam za najlepszy system atm).

  •  

   pokaż komentarz

   @ketrab86: Dlatego wymagałoby to zmian i cofnięcia się. Da się imo to zrobić - odgórnie zablokować produkcję i rozwijanie aktualnych technologii i skupienie się na efektywności na lata. Ps. przesadzasz.

   https://allegro.pl/listing?string=baterie%20do%20telefon%C3%B3w

  •  

   pokaż komentarz

   @gugugu: oświeć mnie w którym sklepie tak jest, bo w świetle prawa sprzedawca w dalszym ciągu może wymagać od ciebie okazania paragonu (chociaż nota bene już niewielu to robi). Oddawanie butelek lub wymiana jest tak problematyczna, że od dobrych kilku lat wrzucam je do pojemnika na szkło albo zostawiam przy śmietniku. W Makro miałem problem z wymianą skrzynki na piwo bo wziąłem zieloną a przyjechałem z czerwoną (taki przykład, chodziło o logo producenta piwa).

  •  
   g....u

   -2

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  • więcej komentarzy(18)

 •  

  pokaż komentarz

  Dla mnie w ogóle absurdalne jest to, że niektóre butelki szklane są zwrotne, a inne nie. To jest jakieś inne szkło czy jak? Powinny być hurtem wszystkie zbierane.

  W ogóle powinien być zunifikowany katalog rozmiarów i kształtów butelek szklanych i plastikowych, a nie tak jak teraz "pińcet tysięcy" rozmiarów, pojemności i kształtów butelek, przez co utrudniony jest transport, przechowywanie, odbiór do przetworzenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @majwsik: Chyba sam sobie odpowiedziałeś. Aby system kaucyjny działał sprawnie, to kształty i rozmiary butelek muszą być zunifikowane. Jak producent napoju decyduje się na customową butelkę, to organizowanie systemu kaucyjnego dla tego jednego projektu traci sens.

  •  

   pokaż komentarz

   @FOTA4Climate: Chce być elitarny, to niech elitarnie płaci.

  •  

   pokaż komentarz

   @majwsik: Największą wadą tego systemu jest problem ze zwrotem butelek związany ze zbieraniem paragonów. Butelki szklane i inne opakowania napojów powinny być obłożone 0 % VAT i obowiązkowo odbierane przez placówki handlowe.

  •  

   pokaż komentarz

   powinien być zunifikowany katalog rozmiarów i kształtów butelek szklanych i plastikowych

   @majwsik: niech ktoś wrzuci Kopyra z blogu kopyra ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @FOTA4Climate: ale to rzad ma wszelkie prawo aby ustawowo zunifikowac opakowania nie tylko co do ksztaltu ale i materialu

  •  

   pokaż komentarz

   że niektóre butelki szklane są zwrotne, a inne nie

   @majwsik: generalnie,byłem kiedyś w browarze na zwiedzaniu, i tam babeczka pokazywała nam miejsce, gdzie butelki przychodzą z kaucji, generalnie proces przywrócenia butelki jest dość skomplikowany i kosztowny. Natomiast, wziął się z czasów, gdzie z butelkami i produkcją nowych był problem. Obecnie, taniej jest dawać butelki bezzwrotne, niż dawać kaucję, bo transport z powrotem, mycie, odkażanie kosztuje więcej niż wywalenie butelki jednorazowej.
   No i butelka z kaucją też ma swoją żywotność, jak kupisz browara z butelką zwrotną, to poznasz to po takich białych pierścieniach, jak są dobrze widocznie, to już prawdopodobnie ostatni cykl butelki przed utylizacją. Generalnie, każda butelka około 5-6 razy zostaje użyta przed utylizacją

  •  

   pokaż komentarz

   @TheDzions: ale wiesz że nowe też się myje i dezynfekuje?

  •  

   pokaż komentarz

   @majwsik: Chyba sam sobie odpowiedziałeś. Aby system kaucyjny działał sprawnie, to kształty i rozmiary butelek muszą być zunifikowane. Jak producent napoju decyduje się na customową butelkę, to organizowanie systemu kaucyjnego dla tego jednego projektu traci sens.

   @FOTA4Climate: Ale jak przepis narzuci obowiązek, że wszystkie butelki maj być w systemie kaucyjnym to albo poniesie koszty, albo nie będzie customowego kształtu.

   No i butelka z kaucją też ma swoją żywotność, jak kupisz browara z butelką zwrotną, to poznasz to po takich białych pierścieniach, jak są dobrze widocznie, to już prawdopodobnie ostatni cykl butelki przed utylizacją. Generalnie, każda butelka około 5-6 razy zostaje użyta przed utylizacją

   @TheDzions: Ale w wielu systemach nie chodzi nawet o to aby wykorzystać masę razy, tylko po to aby surowiec wysokiej jakości (nie pokruszone szkło określonego typu) nie mieszał się z niskiej jakości (ludzie wrzucają do szkła rzeczy które tam nie powinny trafić) i dla osiągnięcia wyniku takie butelki mogły by od razu jechać do zakładu przetwórstwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @FOTA4Climate: w Niemczech butelki PET robione są z twardego plastiku, dzięki czemu są wielorazowe oraz podlegają kaucjowaniu. W sklepach spotkać można transportery (takie jak do piwa) gdzie po prostu oddaje się je na wymianę albo do maszyny kaucjującej.
   Dodatkowo np. coca-cola jako koncern wprowadził standaryzację butelek: cola, fanta, sprite lane są w te same formy butelek, etykieta jest papierowa.
   Często na półce można zobaczyć butelki, które już kilka razy zostały wymienione.
   Pomijam kwestę mycia i dezynfekcji silnymi środkami takich butelek ale na ulicach plastikowych butelek prawie nie widać.

   źródło: 1643189956177.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @djgrs: w PL też na ulicach tych butelek nie widać, ale w śmietnikach przyblokowych tak ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @FilSardyn: czy ja wiem czy nie widać, wystarczy podejść do pierwszego z brzegu lasu, rowu przy drodze, kąpieliska.

  •  

   pokaż komentarz

   @djgrs: pokaż mi w PL leżącą luzem zwrotną butelkę po piwie. Nie ma ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Lokalna żuleria (o ile w ogóle coś jest) zbiera i oddaje na skup.

  •  

   pokaż komentarz

   @jonson67: ja od kilku miesięcy nie mogę się pozbyć 2 skrzynek z butelkami po piwie, bo wszędzie chcą paragon.

  •  

   pokaż komentarz

   w Niemczech butelki PET robione są z twardego plastiku,

   @djgrs: w PL jakieś 15-20 lat temu cocacola tez takie miała, nie wiem dlaczego znikły

  •  

   pokaż komentarz

   @FilSardyn: ja widzę na ulicach, trawnikach, w lasach i przy każdej drodze. Od Szczecina do Katowic.

  •  

   pokaż komentarz

   @Massad: Zawsze mnie śmieszy informacja, że do zielonego pakujemy opakowania szklane, a stłuczkę szklaną już nie - ta ma zawędrować do zmieszanych. Tymczasem widzę, jak śmieciarze podczas odbioru rzucają tymi worami - naprawdę opakowania są aż tak wytrzymałe, że pomimo kilkumetrowego lotu stłuczki szklanej w niebieskim worze nie ma? Przecież to wszystko i tak idzie na przetop do huty.

   Aby system kaucyjny działał sprawnie, to kształty i rozmiary butelek muszą być zunifikowane.
   @FOTA4Climate: Aby system kaucyjny działał sprawnie, to powinno być jak za komuny - gotówka do ręki, a nie jakieś wynalazki, za każdą przyniesioną butelkę z danej grupy piwowarskiej z którą sklep ma umowę. Tymczasem "zwrot na kartę albo na bon", "my tego nie sprzedajemy", "dzie paragon?" i hit wszechczasów - w wielu marketach w kasie płaci się 50 gr kaucji, a za zwrot dostaje się jedynie 35 gr (bo "koszty magazynowania" - co mnie to obchodzi? Magazynuje się także pełne butelki, które potem ja w markecie zabieram z półki - to przecież jest wliczone w cenę produktu. Dlaczego zatem potrąca się na "koszty magazynowania" 30% kaucji? Czym zatem jest faktycznie ta "kaucja"?) i tonę papieru do wypełnienia. Wszystko przez to, że w oczach urzędasów z US na pewno każdy sklepikarz manipuluje VATem na zebranych/sprzedanych butelkach. Niejednokrotnie przywołuję tu przykład niemców, którzy potrafią obłożyć sprawnym systemem kaucyjnym każdą butelkę, nawet plastikową. Dzięki czemu odzysk mają naprawdę duży i dzięki czemu w naszym kraju nie zabraknie granulatu z recyklingowanych butelek zebranych w tym kraju.
   Będąc już lata temu na wyjeździe z grupą studencką zabraliśmy kilkadziesiąt zgrzewek wody. Wszystko to poszło na miejscu w niemczech i w dzień wyjazdu robiąc porządki w internacie zobaczyliśmy mocno zdziwioną naszą tłumaczkę, która zastanawiała się dlaczego wyrzucamy w worach dziesiątki ojro na śmietnik - przecież te butelki lepiej zabrać do sklepu, odebrać kaucję i zrobić sobie za to zakupy. My na to, że to są butelki z PL, nie mamy jak teraz szukać sklepu żeby to oddać, bo w zasadzie zaraz wsiadamy w autokar i odjeżdżamy. A ona na to z taką desperacją w głosie: "ale to sobie sprzątaczka zabierze i sprzeda". A my na to - no ok, niech jej na zdrowie wyjdzie. Wychodzi więc na to, że tam każdą standardową półtora- czy litrową butelkę można oddać. Nawet polską. W PL realiach byłoby, że "1,5-litrowej butelki po ukraińskiej wodzie nie przyjmiemy".
   W Szwecji każdą butelkę czy puszkę przyjmowała specjalna maszyna i drukowała bon, który opiewał na określoną sumę zmniejszającą kwotę do zapłacenia przy kasie. Warunkiem było włożenie puszek czy butelek w stanie takim, jak zostały sprzedane (nieskompresowane). Popularne u nas prasowanie girą puszki powodowało, że była ona bezwartościowa. U mnie w mieście też przy jednym markecie stanął taki automat. Przyjmował puszki i butelki. W skali kwartału chyba całe 5 osób z najwyższym wynikiem otrzymywało jakieś sensowne nagrody, zaś wśród pozostałych rozlosowywano "atrakcyjne" nagrody (otwieracz do piwa, smycz z logo miasta, breloczek z nazwą marketu itp.). Oczywiście najpierw należało pójść do urzędu miasta, podać dane osobowe by zarejestrować się w programie (bo RODO-srodo), otrzymać identyfikator i dopiero potem przy zwrotach można się nim było posługiwać celem zliczania oddanych przez siebie surowców wtórnych. Dodam, że automat wiecznie był przepełniony (miał rozmiary typowej maszyny vendingowej) i nawet chętni dość szybko rezygnowali z takiej formy recyklingu. A wystarczyłoby, gdyby po prostu market zobowiązał się do przyjmowania tych opakowań i oddawania w formie gotówki (najlepiej) lub bonu zakupowego (gorzej, ale też nieźle). Wtedy zamiast wypieprzyć do lasu 100 zbieranych przez miesiące czy tygodnie butelek warto byłoby nawet wsiąść w samochód i kilka km do tego marketu pojechać, by te 50 PLN odzyskać i wydać na kolejne "przyjemności"

  •  

   pokaż komentarz

   @KittyKitku: W kaufach bywają butelkomaty i bardzo dobrze to działało kiedyś. Raz zwrotu miałem +-70 PLN na jednym paragonie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   pawko13

   +2

   pokaż komentarz

   @KittyKitku: Nie chce robić reklamy, ale ostatnio widziałem coś takiego na zakupach:
   https://www.carrefour.pl/lp-butelki-zwrotne

  •  

   pokaż komentarz

   @pawko13: u mnie w mieście ostatniego Carrefoura zlikwidowali kilka lat temu ;-;

  •  
   pawko13

   0

   pokaż komentarz

   @KittyKitku: Szkoda, ale i tak to tu zostawię, bo może komuś się przyda.

  •  

   pokaż komentarz

   @djgrs: Ale mało kto popamięta że w latach 90 tych napoje typu pepsi, coca-cola sprite były importowane w takich właśnie butelkach. I taka butelka kosztowała 2 zł. Zwracało się ją do sklepu.

  •  

   pokaż komentarz

   Wychodzi więc na to, że tam każdą standardową półtora- czy litrową butelkę można oddać. Nawet polską. W PL realiach byłoby, że "1,5-litrowej butelki po ukraińskiej wodzie nie przyjmiemy".

   @projektant_doktorant: każda butelka czy puszka ma symbol. Odczytuje go maszyna. Coś na zasadzie kodu kreskowego przy kasie. Jak niefortunnie w tym miejscu rozdrapiesz etykietę to nie przyjmie ci butelki. Jak tego symbolu nie ma to również nie przyjmie. Sprawdzane wielokrotnie, nie tylko w Niemczech ale również w Danii. Ba, w Danii np. nie przechodziły butelki które przyjmowało w Niemczech.

  • więcej komentarzy(12)

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekaw jestem kiedy lewoskręty zrozumieją, że największymi śmieciarzami są Azjaci i Afrykanie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Ja ; wprowadzic wyższy vat na zle opakowania a zerowy na dobre!

  Dziękuję za uwage ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @cezarcezik: Ale które opakowania są dobre, a które złe? Szklane butelki mogą być wielokrotnie wykorzystywane ponownie, wielokrotnie przetwarzane bez straty jakości materiału, ale z drugiej strony są ciężkie i zwiększają koszty transportu (oraz związane z nim emisje CO₂). Puszki aluminiowe mogą być przetwarzane prawie w nieskończoność, są lekkie i wygodne, ale nie można ich wykorzystać ponownie (ponowne wykorzystane jest bardziej pożądane niż recykling). Opakowania plastikowe wypadają najgorzej, bo choć są tanie, lekkie i wygodne, to niemożliwe jest ich ponowne wykorzystanie, a recykling jest fikcją (przetwarza się bardzo mały procent wszystkich opakowań PET).

   Szklane butelki wypadałyby zdecydowanie najlepiej, gdyby istniał system kaucyjny i byłyby używane wielokrotnie, zamiast trafiać do recyklingu lub na wysypisko śmieci. Zmiana VAT-u nie sprawi też, że opakowania przestaną być wyrzucane do lasu – tu tylko kaucja i wysokie kary mogą coś zmienić.

   Wprowadzenie systemu kaucyjnego wraz z obniżeniem VAT-u na szklane butelki i puszki aluminiowe oraz podwyższeniem VAT-u na butelki plastikowe wydaje się super rozwiązaniem.

  •  

   pokaż komentarz

   butelki wypadałyby najlepiej, gdyby istniał system kaucyjny i byłyby używane wielokrotnie, zamiast trafiać do recyklingu

   @FOTA4Climate: Musiałbyś to poprzeć jakąś symulacją kosztów całego systemu, uwzględniając w niej wszystkie elementy, np. dodatkową pracę księgowych, magazynowanie, przechowywanie, sortowanie, obsługę gotówki, zakup, wymianę i serwisowanie automatów, dodatkową energię, transport, itp. itd. Dopiro gdy to wszystko policzysz, będziesz mógł mówić, że system kaucyjny jest tańszy od przetapiania w hucie.

  •  

   pokaż komentarz

   Opakowania plastikowe wypadają najgorzej, bo choć są tanie, lekkie i wygodne, to niemożliwe jest ich ponowne wykorzystanie

   @FOTA4Climate: w krajach beneluksu 20 lat temu przy kazdym markecie byla maszyna przyjmujaca plastikowe butelki. Tylko to byl twardy gruby plastik, nie te wydmuszki jakich aktualnie uzywamy w PL.

  •  

   pokaż komentarz

   @FOTA4Climate: papier szklo metale..
   To sa dobre.

   Ich koszt po zmianie vatu ustabiluzuje rynek.

   Mysle ze wymysly typu kaucje itp uderzaja w konsumenta.. A tu trzeba uderzac w ich producentow .

  •  

   pokaż komentarz

   @PurpleHaze: wydmuszki są właśnie wynikiem różnych nawoływań ekologicznych mirku. używa się wielokrotnie mniej plastiku dziś niż 20 lat temu.
   praca ludzi którzy sortują śmieci powinna być nagradzana, zamiast karania tych, którzy nie sortują. tak było ze 20 lat temu. ale żeby to wróciło to potrzeba zlikwidowac odgórnie wprowadzony monopol na wywóz.

  •  

   pokaż komentarz

   wydmuszki są właśnie wynikiem różnych nawoływań ekologicznych mirku. używa się wielokrotnie mniej plastiku dziś niż 20 lat temu.

   @prewenaza: no ale my tu rozmawiamy o kaucjach na opakowania, czyli opakowanie musisz miec wielorazowego uzytku. Aktualnych butelek plastikowych nie jestes w stanie uzyc ponownie. Pytanie czy lepiej miec tysiace ton smieci ale zuzyzywac mniej plastiku, czy nie dopuszczac do tego zeby te smieci powstawaly, mimo uzyca wiekszej ilosci plastiku do produkcji butelki?

   Gdyby taka butelka kosztowala 5zl i w kazdym markecie bylby obowiazek zainstalowania maszyny do odbioru. To nie wydaje mi sie, by takie butelki walaly sie wszedzie, jak ma to miejsce w aktualnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @PurpleHaze: powiedz to ludziom, którzy żądali od producentów zużywania mniej plastiku. ja mam to w dupie. ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @PurpleHaze Nie wiem gdzie Ty mieszkasz ze butelki się walają. Nie pamiętam kiedy ostatnio widziałem butelkę na ziemi (Nie licząc przepełnionych koszy i butelek obok) mimo minimum godziny spaceru dziennie.

  •  

   pokaż komentarz

   @cezarcezik:
   Vateusz: dla pewności wprowadziliśmy wyższy VAT na wszystkie opakowania. Wprowadziliśmy również dodatkową opłatę 1 złoty za każdą plastikową jednorazówkę. Opłata zasili nowoutworzony fundusz, zgromadzone środki zostaną przeznaczone na walkę z zanieczyszczeniem środowiska. Funduszem pokieruje wiceprezes Sasin. Dziękuję za uwagę.

   Tak by to wyglądało, nie łudź się, że komuś tam na górze naprawdę zależy na naszym zdrowiu, stanie środowiska itp., tu zawsze chodzi o pieniądze, potrzebny jest tylko pretekst. Już pokazali co potrafią przy ustawie śmieciowej, płacimy horrendalne stawki za wywóz, a problem ze śmieciami jak był tak nadal jest, eliminując jeden problem dołożyli 3 kolejne, a jeszcze uderza nas to po kieszeniach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Herubin: we wroclawiu, wystarczy ze wejdziesz do jakiegos zagajnika, parku z dala od sciezki, miejskiego lasu, albo przejedziesz sie kolo melrioracji i rowow przy drodze. Zobaczysz pelno walajacych sie smieci, czesto cale worki jakby ktos z jadacego auta wywalil. I m.in. trafisz tam na plastikowe butelki. Juz nawet nie chce mi sie pisac o walach nad odra, gdzie brac studencka grilluje.

   Gdyby na butelki byla nalozona kaucja. To nawet jesli ktos ma w pompie i wywali je do skieci, albo gdzies w krzaki, to jeden z drugim pan zul zaraz by sie zainteresowali znaleziskiem.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale które opakowania są dobre, a które złe?

   @FOTA4Climate: powołamy specjalny, nieprzekupny, komitet obywatelski, złożony ze szwagrów, ojców i matek naszych najbardziej zasłużonych członków partii który będzie rozdawał certyfikaty jakości opakowania.

  • więcej komentarzy(1)

 •  

  pokaż komentarz

  Puszki cieszą się dużym powodzeniem wśród zbieraczy. Są to najlepsze opakowania pod względem odzysku surowca. Zostaw gdzieś puszkę, a po chwili jej nie będzie.

1 2 3 4 5 6 7 ... 16 17 następna

Dodany przez:

avatar dedik dołączył
648 wykopali 20 zakopali 10 tys. wyświetleń