Wojna za naszą wschodnią granicą toczy się również w sieci. Atak Rosji na Ukrainę wywołał lawinę artykułów, informacji i komentarzy. Nie wszystkie doniesienia są jednak prawdziwe, część z nich ma za zadanie wywołać chaos i niepewność. Nie pozwólmy na to.
Starajmy się wspólnie o wysoki poziom społecznej weryfikacji treści na naszym portalu. Sprawdzajmy i weryfikujmy informacje w rzetelnych oraz oficjalnych źródłach. Wszelkie próby rozpowszechniania informacji nieprawdziwych raportujmy moderacji.
Japonia rozważa sankcje wobec rosyjskiego LNG

Japonia rozważa sankcje wobec rosyjskiego LNG

@tothu biznesalert.pl #swiat #polityka #rosja #wojna #ukraina #polska

Rządząca Japonią Partia Liberalno-Demokratyczna wezwała rząd do nałożenia embarga na dostawy rosyjskiego LNG w przypadku eskalacji konfliktu Rosji z Ukrainą. Członkowie komisji ds. polityki zagranicznej rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej...

 •  

  pokaż komentarz

  Gdyby ktoś się zastanawiał dlaczego Rosja tak "wspaniałomyślnie" wspiera wszelkie europejskie ruchy nacjonalistyczne, konserwatywne i inne antyunijne to ma odpowiedź.
  Gdyby UE zcentralizowała się na tyle aby mogła jednomyślnie powiedzieć "Zaczniecie robić syf, to nie kupujemy więcej gazu" to ruskie by się obsrali. No oczywiście najpierw trzeba by było zmienić strukturę energetyczną tak aby móc się obyć bez ruskiego gazu.

  •  

   pokaż komentarz

   @KaloszSzatana Dlatego Niemcy, które są jednym z najbardziej wpływowych krajów w UE i jedną z największych gospodarek pomimo ostrzeżeń innych krajów, w tym Polski, postanowli dokończyć NS2 i uzależnić się od dostaw rosyjskiego gazu. Brzmi logicznie.
   Konserwatyzm i nacjonalizm z założenia to budowa silnego i niezależnego państwa. Więc gdzie tam jest uzależnienie się od innych w szczególności jeśli chodzi o krytyczne surowce?

  •  

   pokaż komentarz

   @Fako: nigdzie nie ma po prostu biednemu Ivanowi płacą za pisanie takich głupot :)

  •  

   pokaż komentarz

   Gdyby UE zcentralizowała się

   @KaloszSzatana: Ale model centralizacji UE nie jest taki sam jak USA gdzie wszystkie podmioty są równe. Bardziej organizacyjnie przypomina model ZSRR (a nawet jest gorszy), czyli twardy rdzeń i pracujące na niego peryferia służące jako zderzaki i ewentualny podział wpływów. Do tego UE dąży tylko do konsolidacji na poziomie wpływów i gospodarki ale nie bezpieczeństwa. Całkiem możliwe jest że wojskowo UE odda swoje satelity pod protektorat np. Rosyjski. Co im szkodzi że tu będzie za pysk wszystkich trzymała Rosja jak dostaną odpowiednie koncesje gospodarcze i polityczne? Rosja też będzie zadowolona bo będzie miała bufor bezpieczeństwa. Dla Francji, Niemiec i Rosji jak uda się wypchnać USA to sytuacja win-win. Niemcy np. obecnie nawet by woleli żeby taka Ukraina wpadła w Rosyjską strefę wpływów, z Rosjanami się prędzej dogadają na temat inwestycji gospodarczych na Ukrainie, dla nich to były by rozmowy partnerskie a nie jak teraz muszą liczyć się z silnym wasalem USA. Rosjanie np. za transfer technologii dadzą Niemcom odpowiednie licencje w ramach działalności gospodarczej na Ukrainie, np transformacje OZE itd. W tym cały problem, UE dla nas nie jest i nie będzie dawcą bezpieczeństwa a przyjęty model konsolidacji jest dla nas bardzo niekorzystny.

  •  

   pokaż komentarz

   @Fako: Nacjonalizm Niemiecki jest i zawsze był dziwny. Był bardziej socjalny dla swoich i nie przejmował się skalą ludobójstwa, którą może wywołać.

  •  

   pokaż komentarz

   jak USA gdzie wszystkie podmioty są równe.

   @t_e_o_m_o: Tak średnio bym powiedział

  •  

   pokaż komentarz

   @rybak17: Mówię o podmiotach związkowych, jak mieszkasz na Alasce i tam masz firmę a chcesz otworzyć gazetę w Texasie to nie nikt ci nie robi problemów. A spróbuj założyć gazetę w Niemczech przez podmiot zarejestrowany w Polsce.

  •  

   pokaż komentarz

   @t_e_o_m_o: USA to jedno państwo wyspa z wspólnymi interesami i kulturą. Nie ma czego porównywać z UE.
   Ciesz się że masz minuty do UE ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @KaloszSzatana: Tak tak, tylko niestety, to właśnie UE popiera Rosje w tym wszystkim. "Zjednoczenie" to spowodowałoby że staniemy się znowu kolonią Niemców, które wesoło będą sobie z Ruskimi współpracować.
   Nie wiem jak można w takie głupoty wierzyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @rybak17: Bardziej cieszyłbym się jakby UE było minuty od rozpadnięcia.

  •  

   pokaż komentarz

   Dlatego Niemcy, które są jednym z najbardziej wpływowych krajów w UE i jedną z największych gospodarek pomimo ostrzeżeń innych krajów, w tym Polski, postanowli dokończyć NS2 i uzależnić się od dostaw rosyjskiego gazu.

   @Fako: Niemcy mają prostą wizję: to oni będą dystrybuować po EU gaz z NS2, zarabiać forsę i jednocześnie posiadać narzędzie nacisku. Do tego zapewniają swojej gospodarce produkcyjnej niezbędny towar. Dlatego reszta EU powinna z tym ostro walczyć, a tymczasem okazuje sie ze jej nie zależy.

  •  

   pokaż komentarz

   @dzikiknur Większość ludzi nie zauważa tego, że UE to nie wspólnota tylko twór, w którym każdy walczy o swoje wpływy. Mirek @t_e_o_m_o dobrze to wytłumaczył.

  •  

   pokaż komentarz

   Dlatego Niemcy, które są jednym z najbardziej wpływowych krajów w UE i jedną z największych gospodarek pomimo ostrzeżeń innych krajów, w tym Polski, postanowli dokończyć NS2 i uzależnić się od dostaw rosyjskiego gazu. Brzmi logicznie.

   @Fako: Podsumujmy:
   Ja mówię że gdybyśmy mieli bardziej zcentralizowaną UE moglibyśmy zmusić inne kraje do dołączenia do embargo (no same Niemcy całej UE nie przegłosują).

   Co mówi Fako:
   To że teraz UE jest zdecentralizowana i gówno możemy zrobić Niemcom to...

   I tu gubię wątek.Nawet nie wiem? Jakiś chory związek przyczynowo-skutkowy? To "Dlatego" odnosi się do? Do tej mojej hipotetecznej sytuacji gdyby UE była bardziej zcentralizowana? Że niby ta teoretyczna sytuacja jest skutkiem sytuacji obecnej?

   BRZMI LOGICZNIE.

   Konserwatyzm i nacjonalizm z założenia to budowa silnego i niezależnego państwa. Więc gdzie tam jest uzależnienie się od innych w szczególności jeśli chodzi o krytyczne surowce?

   @Fako: Ja wiem że w umyśle nacjonalisty wszystko jest możliwe. Możliwe jest aby Europa była w na skali upadku cywilizacyjnego i w największym kryzysie od setek lat i jednocześnie niszczyła i miażdżyła tradycyjną kulturę Polską ale niestety mamy takie cudo jak zasadę zachowania masy i zasadę zachowania energii.

   Mówiąc prosto nic nie bierze się z niczego i jak jakiegoś surowca na danym terenie nie masz, to go nie masz. W przypadku gazu i ropy jest pewne pole do popisu bo można te uzyskiwać z materiałów organicznych lub z węgla ale wychodzi to cholernie drogo, zaś w przypadku użycia polskiego węgla wyszłoby jeszcze drożej.

 •  

  pokaż komentarz

  Ruskie są takie tępe xD Fikają do każdego kogo się da a w rezultacie tylko jednoczą wszystkich wokół, outstanding move.

  •  

   pokaż komentarz

   @NightBosman Ruskie nie są takie tępe. Wydaje mi się że robią to celowo żeby zobaczyć kto z kim będzie się trzymał, kto komu pomoże itp.

  •  

   pokaż komentarz

   @NightBosman: jednoczą? Naiwnyś, wyrazy oburzenia czy rysowanie kredą po chodnikach europejskich miast na pewno tak, oczywiście, wtedy wszyscy będziemy razem, potrzymamy się za rączki itd, ale jak przyjdzie co do czego i pojawi się bezpośrednie zagrożenie, nie dla Ukrainy czy innej Gruzji, a zagrożenie dla jednego z państw wspólnoty (niestety Rosja ma najbliżej do państw bałtyckich, w tym do nas) to dopiero wtedy okaże się kto z kim trzyma i ile warta jest taka Litwa czy Estonia dla UE i jej poszczególnych członków. Jakoś nie widzę tego żeby np. Niemcy uzależnione od rosyjskiego gazu poszły na wojnę poświęcając bezpieczeństwo energetyczne własnej gospodarki, tutaj nie ma się co łudzić, to się nie wydarzy. Putin od lat prowadzi politykę uzależniania UE od surowców rosyjskich i teraz nikt mu nie podskoczy, republiki bałtyckie wciągnie "pokojową aneksją" jak kiedyś Krym, a UE będzie mogła się jedynie przyglądać. Podziękujmy Niemcom za politykę klimatyczną, za NS2, przecież to co Niemcy robią w ostatnich kilku latach to jest sabotaż interesów wspólnoty europejskiej i prędzej czy później przyjdzie nam zapłacić za to bardzo wysoką cenę.

  •  

   pokaż komentarz

   @NightBosman: a ruskie trolle twardo wklejają na wypok frazy typu "putin to genialny strateg" :)
   @alberto81: no to niech jeszcze z rok-dwa posprawdzają, akurat im krzywe gospodarcze przetną zero. a potem np niech sprawdzą co się stanie jak wydadzą botoksowego dziadka trybunałom w sztrasburgu
   @qtaczDickinson: właśnie sprawili że Ukraina, nie będąc formalnie w NATO, już nieformalnie w nim jest. niemcy właśnie się przekonują że im to uzależnienie nie służy, zgaduj co z tym mogą zrobić i co to znaczy dla ruskich.
   ta wysoka cena dla pl to całkowita rezygnacja z ruskiego gazu w 2022. zajęło to nam raptem 5-10 lat. ciekawe czy jako niemcy kraj znacznie bogatszy, będzie potrzebował więcej :)

 •  

  pokaż komentarz

  https://www.trade.gov/country-commercial-guides/japan-liquefied-natural-gas-lng
  Czyli 6,1 mln ton LNG będzie trzeba kupić gdzieś indziej i mieć czym je przetransportować bo same gazowce też nie są z gumy, a Sachalin jest najbliżej Japonii jako źródło energii i japońskie firmy (22,5%) są częścią tego projektu.
  https://www.shell.com/about-us/major-projects/sakhalin/sakhalin-an-overview.html

  Najbardziej prawdopodobne opcje zakupu dla Japonii gdyby zaprzestali zakupów: Australia, Katar, Malezja i USA.
  Czyli 3 kraje które niby mają poratować EU w przypadku braku gazu będą musiały wysłać więcej gazu do Japonii.

 •  

  pokaż komentarz

  Niegdys tak bardzo neutralna ...

 •  

  pokaż komentarz

  abstrahując od słuszności/realności deklaracji, ktoś może mi wytłumaczyć czemu Japonię interesuje los Ukrainy?