T-Mobile zapłacił 30 tysięcy podatku od 43 miliardów przychodu!

@Pitu33 youtube.com #polska #ekonomia

T-Mobile pozywa za ujawnienie tej informacji! A ty pracuj i płać na "nowy ład"

 •  

  pokaż komentarz

  Podatek płaci się od zysków a nie przychodów gamonie.

 •  

  pokaż komentarz

  prawo sprzyja silnym. Żyjemy w państwie, które jest silne wobec słabych, a słabe wobec silnych. Politycy, którzy powtarzają ile to zagraniczne firmy nie zapłaciły podatku powinni już dawno zrezygnować ze swoich stanowisk bo takie prawo uchwalają.

 •  

  pokaż komentarz

  drugie znalezisko tego samego dnia, ale tym razem bez podpiętej odpowiedzi T-mobile.
  To może ja wrzucę:

  W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej informacjami potwierdzamy, że 18 stycznia przesłaliśmy na adres Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wezwanie do zaprzestania publikacji materiału w niepełny i nierzetelny sposób opisującego realizację obowiązków podatkowych przez T‑Mobile Polska.

  Informujemy, że w roku 2021 T‑Mobile Polska S.A. odprowadziło do polskiego budżetu w postaci podatku CIT ponad 137 milionów złotych. Płacenie podatków traktujemy jako element społecznej i gospodarczej odpowiedzialności firmy, stosując się do wszystkich zobowiązań wynikających z obowiązującego w Polsce prawa.

  W 2016 roku T‑Mobile wniósł do budżetu państwa opłaty za zakup częstotliwości w wysokości ponad 4 mld złotych. Kwota ta, będąca dla firmy kosztem, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem podatkowym spowodowała powstanie straty, którą to firma była zgodnie z prawem uprawniona rozliczyć, poprzez obniżenie podstawy opodatkowania – maksymalnie w 5 kolejnych latach. T‑Mobile zakończył już rozliczanie tej straty.Prawidłowość takiego rozliczenia podatkowego była jednym z elementów przeprowadzonej w spółce przez organy podatkowe kompleksowej kontroli, która potwierdziła właściwe rozliczenie podatku CIT przez firmę.

  Informację tę podawaliśmy na przestrzeni ostatnich miesięcy wielokrotnie i sprawa rozliczenia przez naszą spółkę straty została bardzo szeroko opisana przez media. Uważamy, że opisywanie jej przez ZPP w sposób niepełny, w oderwaniu od kontekstu, jakim są wielomiliardowe inwestycje T‑Mobile w zasoby częstotliwości i infrastrukturę telekomunikacyjną, realizowane także w postaci danin dla budżetu Państwa, może wprowadzać odbiorców w błąd i podważać ich zaufanie do naszej spółki oraz całego biznesu.

  Dla pełnej transparentności załączamy pismo, które przekazaliśmy ZPP, w którym wzywamy Związek do zaprzestania naruszeń i przekazania kwoty zadośćuczynienia na cel charytatywny, na rzecz Fundacji Warszawskie Hospicjum Dla Dzieci.

  •  

   pokaż komentarz

   @wesolakielbasa: Aha. Dlatego autor wykopa podał okres 2016-2021.

  •  

   pokaż komentarz

   @Petururururu:
   Tytuł znaleziska: T-Mobile zapłacił 30 tysięcy podatku od 43 miliardów przychodu!
   Opis: T-Mobile pozywa za ujawnienie tej informacji! A ty pracuj i płać na "nowy ład"
   Dziś było już te samo znalezisko. I w powiązanych była od razu odpowiedź T-Mobile.
   Później pojawiło się drugie (te, które właśnie komentujemy) bez tych danych - tylko z chwytliwym tytułem i opisem.

  •  

   pokaż komentarz

   @wesolakielbasa: Piszą, że zapłacili 4 miliardy za zakup częstotliwości, ok. Ale w 4 analizowanych latach mieli przychodu 43 miliardy, więc te 4 miliardy nie sprawiłyby, że wyszło im tylko 30 tys. CIT-u do zapłaty. Dodatkowo tego typu koszty ponosi każdy z pozostałej trójki operatorów, a płacili oni CIT-u dużo więcej, więc widać wyraźnie, że T-Mobile stosował jakieś dodatkowe tricki w celu nie płacenia podatków (nikt nie mówi, że działali niezgodnie z prawem, ale całkiem możliwe, że działali na jego granicy).

  •  

   pokaż komentarz

   @maver:

   Ale w 4 analizowanych latach mieli przychodu 43 miliardy, więc te 4 miliardy nie sprawiłyby, że wyszło im tylko 30 tys. CIT-u do zapłaty

   Przychód/dochód, mówi to panu coś?

   43 mld przychodu, zakładając marże w okolicach 10% to akurat zostaje jakieś 4 mld dochodu - a wiec 1 taki wielki dodatkowy odpis faktycznie może to wyzerować

   Oczywiście wiadomo ze pewnie jakoś tam pomogli zejść z tym do zera bo tak się robi i wrzuca jak trzeba jakieś inwestycje tak żeby dochód faktycznie wyszedł zero ale po to między innymi te podatki są, żeby promować inwestycje a nie zbieranie kasy na kupkę

  •  

   pokaż komentarz

   @gatineau: oczywiście, że mówi mi to coś, dlatego dodałem, że oprócz T-Mobile masz trójkę innych operatorów, z których wszyscy ponoszą podobne koszty, mają zbliżone przychody, a jednak płacą o kilka rzędów wielkości inne podatki - Plus zapłacił prawie 600 mln, a P4 prawie miliard.

   Całkowicie rozumiem, że wyciąganie tylko przychodów i na jej podstawie analizowanie ile podatku jakaś firma zapłaciła nie daje pełnego obrazu sytuacji, ale sprawia, że warto się temu przyjrzeć bliżej, czy takie firmy nie działają na granicy prawa, albo może stosują jakieś tricki, które pozwalają im znacząco ten podatek obniżyć, które to tricki należałoby zdelegalizować. Albo może być to punkt wyjścia do dyskusji na temat całkowitej reformy systemu podatkowego, skoro obecny jest nieefektywny.

  •  

   pokaż komentarz

   @maver:

   Plus zapłacił prawie 600 mln, a P4 prawie miliard.

   A czy oni tez kupowali koncesje akurat w 2016? Bez spojrzenia w detale nie ma co porównywać firm, z tego że działają w tej samej branży nie wynika ze inwestują i amortyzują w tym samym tempie i w tych samych latach. A z tego co kojarzę koncesje nadawane są na 25 lat (choć gdzieś mi się przewinęło ze LTE na 10, taki dy siak - więcej niż 5). I pretensje do ustawodawcy jeżeli nie pasuje ci dysonans powstały w wyniku tego ze amortyzuje się to przez 5 lat a wiec koszty są nieproporcjonalnie rozliczane na początku tego okresu.

   Zreszta jeżeli t mobile wyzerował dochód inwestycjami - no to idealnie, po to między innymi jest CIT żeby pobudzać inwestycje.

  •  

   pokaż komentarz

   @maver: Nie zrozum mnie źle, nie bronię T-Mobile (są mi obojętni). Jednakże drugie znalezisko tego samego dnia, (gdzie wcześniej te informacje były zamieszczane i plusowane) wzbudziło moje zainteresowanie. Chwytliwy tytuł i opis - imho, to budowanie aferki i zasięgów tego kanału, który jest w znalezisku.

   T-Mobile pozywa za ujawnienie tej informacji! A ty pracuj i płać na "nowy ład"

   trochę brzmi jakby nawet Ciebie miał zaraz T-Mobile pozwać za napisanie posta, prawda?
   A Ty płać na Nowy Ład. Dla mnie to lekka manipulacja, Clickbait. To wszystko.

   Większość firm działa na granicy prawa, inaczej by zbankrutowały.
   I wcale tego nie pochwalam, to tylko pokazuje jak chory system mamy.

   Patrząc po komentarzach większość osób i tak nie widzi różnicy pomiędzy przychodem a dochodem, a pit i cit to takie jakieś akronimy co to coś znaczą, ale ch$$ wie co.

   Powiedz mi, miniaturka z tekstem: ZAPŁACIŁ PEWNIE MNIEJ PODATKU OD CIEBIE BO TYLKO 30 TYSIĘCY ZŁOTYCH bez podawania informacji, że:

   T-Mobile wydał 4 000 000 000 PLN w 2016 na koncesje, która legalnie mógł odliczać przez 5 lat (zakończyli w 2021). I którą to legalność odliczenia potwierdziły kontrole.
   T-Mobile zapłacił 137 000 000 PLN podatku CIT za 2021 rok.

   To nie manipulacja?

  •  

   pokaż komentarz

   Przychód/dochód, mówi to panu coś?

   43 mld przychodu, zakładając marże w okolicach 10% to akurat zostaje jakieś 4 mld dochodu - a wiec 1 taki wielki dodatkowy odpis faktycznie może to wyzerować

   Oczywiście wiadomo ze pewnie jakoś tam pomogli zejść z tym do zera bo tak się robi i wrzuca jak trzeba jakieś inwestycje tak żeby dochód faktycznie wyszedł zero ale po to między innymi te podatki są, żeby promować inwestycje a nie zbieranie kasy na kupkę

   @gatineau: Przecież oni wiedzą że musza kupować częstotliwość więc to już jest wliczone w to 10% marży.

  •  

   pokaż komentarz

   @Yurakamisa: nie jestem księgowym i z głowy nie powiem co jest a co nie jest uwzględniane w marży ale z tego co kojarzę to istnieje pojęcie marży brutto i marży netto i jedna zawiera w sobie jedynie koszty bezpośrednie dóbr (COGS) a druga wszystkie (COGS + reszta kosztów). I nawet jeżeli ta druga ma wszystkie to koszty podlegają amortyzacji więc w tej sytuacji (koncesja kupowana na 10 lat amortyzowana przez 5 lat) widzielibyśmy niską marżę netto przez pierwsze 5 lat a wyższą przez kolejne 5. Niestety nie spojrzę w raporty finansowe bo z tego co widzę na wikipedii T-Mobile Polska to prywatna spółka której właścicielem jest podmiot niemiecki (Deutsche Telekom) więc nawet nie będę próbował rozszyfrować niemieckich rozliczeń z operacji zagranicznych, stanowczo nie moja liga.

   Natomiast to nie ma znaczenia - te 10% marży jedynie założyłem z dupy żeby mi się liczby zgadzały chcąc pokazać że jak najbardziej to jest możliwe żeby 4 mld wyzerowały dochodowy spółki która ma 40 mld przychodów. Nie mam zielonego pojęcia jaką marżę brutto faktycznie ma T-Mobile, nie znam nawet średniej branży.

  •  

   pokaż komentarz

   @Yurakamisa: @gatineau: a ja mam lepszą propozycję. Najwidoczniej nikt z nas nie jest księgowym ani radcą podatkowym, więc chyba nie warto wypowiadać się na temat zawiłości podatkowych korporacji, która rozciąga się na wiele Państw.

   Nie mamy zielonego pojęcia jak w pełni jest to rozliczane, gdzie szuka się kosztów, itp.
   Jednak możemy się trzymać faktów i nie robić clickbaitowych newsów.
   T-Mobile nie zapłacił TYLKO 30.000 zł podatku w 2021, jak to sugeruje autor (PEWNIE MNIEJ NIŻ TY XD)
   Zapłacił też 137 000 000 cit.

   W dupie mam T-mobile. Domyślam się, że mają złe praktyki i wiele na sumieniu.
   Ale nie klikajmy we wszystko jak lemingi, bo ma fajny tytuł.

  •  

   pokaż komentarz

   @wesolakielbasa: pełna zgoda, ja tu nie mówię "hurr durr złodzieje" tylko własnie zwracam uwagę że jest CAŁKOWICIE NORMALNE że normalnie zachowujący się biznes, płacący wszystkie daniny zgodnie z literą oraz duchem prawa, nie robiący żadnych sztuczek księgowych ani żadnych fikcyjnych kosztów zapłaci 0 zł CIT i będzie to korzystne dla fiskusa i nie ma tam niczego nieetycznego.

   A wręcz firmy inwestującelepsze dla kraju niż firmy które wypracowują zysk. Dla fiskusa pieniądz który krąży to lepszy pieniądz więc za wyjątkiem sytuacji w której jakaś firma przy użyciu sztuczek księgowych wyprowadza sztucznie kasę do raju podatkowego - ja tam się cieszę kiedy firma ma 0 zysku bo to oznacza że w trójkącie "pracownik - klient - akcjonariusz" wypracowana kasa pozostała w rękach pracowników i klientów a nie trafiła do akcjonariuszy a jako generalnie przedstawiciel grupy społeczej "pracownik na etacie który od czasu do czasu coś kupuje" jakoś mam więcej sympatii do tych dwóch grup niż akcjonariuszy gdzie znajdziemy przedstawicieli klasy próżniaczej (w sensie zawód syn który odziedziczył po rodzicach portfolio ze $100m na koncie)

   Tak samo kiedyś dyskutowałem z ludźmi na temat Amazona - Amazon jakiś czas temu nie zapłacił podatków w USA. A dlaczego? Ano dlatego że Amazon płaci pracownikom w akcjach i bodajże w 2016 się przeliczyli, kurs im wzrósł x4 i wypłacili pracownikom więcej kasy niż planowali. Każdy z tych pracowników zapłacił od tego dochodowy znacznie przewyższający jakieś CITy, fiskus zarobił, pracownicy zarobili, Amazon stracił. A potem przychodzą barany dziennikarze i robią z tego jakieś durne artykuły że hurr durr Amazon unika podatków bo kompletnie nie rozumieją korporacyjnych przepływów finansowych.

  •  

   pokaż komentarz

   @Petururururu: tak troche stara ta sprawa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez moderatora

1 2 3 4 5 6 7 ... 17 18 następna