Wojna za naszą wschodnią granicą toczy się również w sieci. Atak Rosji na Ukrainę wywołał lawinę artykułów, informacji i komentarzy. Nie wszystkie doniesienia są jednak prawdziwe, część z nich ma za zadanie wywołać chaos i niepewność. Nie pozwólmy na to.
Starajmy się wspólnie o wysoki poziom społecznej weryfikacji treści na naszym portalu. Sprawdzajmy i weryfikujmy informacje w rzetelnych oraz oficjalnych źródłach. Wszelkie próby rozpowszechniania informacji nieprawdziwych raportujmy moderacji.
Ta broń może zmienić wynik starcia. "Ukraińcy zrobią Rosjanom krwawą łaźnię"

Ta broń może zmienić wynik starcia. "Ukraińcy zrobią Rosjanom krwawą łaźnię"

Atak Rosji na Ukrainę wcale nie musi zakończyć się szybkim zwycięstwem sił Władimira Putina. Wsparcie, jakie otrzymało niedawno ukraińskie wojsko, może zmienić wynik starcia. – Jeśli Rosjanie by si...

 •  

  pokaż komentarz

  Po drugie, to dowódcy nie wyrażą zgody. Gdy zobaczą, że takie straty są ponoszone, to nie pozwolą iść dalej. Bo tu nikt nie jest głupi – przewiduje generał Skrzypczak.

  Generał Skrzypczak najwyraźniej ciągle myśli europejskimi kategoriami.

  Ukraina ma problem z panowaniem w powietrzu, bez tego czynnika bardzo trudno będzie tym ludziom w skryty sposób odpalić te pociski. Do 5k km mają jakieś tam środki przeciwdziałania, powyżej praktycznie brak albo zostaną unicestwione w pierwszych godzinach starcia. Tak czy inaczej jakieś straty będą.

 •  

  pokaż komentarz

  Tak, bo Ruskie oczywiście będą biły się samymi czołgami jak pod Kurskiem i 300 Javleinów odmieni losy wojny. Co za pajac to pisze. Jak Ruskie nawet jakimś cudem nie będą mogły przeprowadzić kolumny czołgów przez pluton Ukraińców z Javelinami to albo pierdykną tam ostrzał rakietowy z jakiegoś Smercha, albo wezwą sobie nalot i tyle z tego będzie XD

  •  

   pokaż komentarz

   @RzutKamieniem: dostali 1500 NLAW.
   Razem mają pewnie około 2K wyrzutni ppanc, a Rosjanie według doniesień 1200 czołgów.
   Więc nie jedź lepiej tym czołgiem....( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @fujiyama: I właśnie dzięki takiej strategii Operacja Iraqi Freedom i ofensywa przeciwko Syryjskiej Opozycji zakończyła się klęską. Malyutka odmieniła losy wojny niszcząc całe siły pancerne USA i SAA, i Sadam do dzisiaj włada Irakiem, a Assad został obalony ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Wy to serio wojne oglądaliście tylko w Call of Duty, jak myślicie, że 300 Ukraińców z wyrzutnią rakiet wystarczy do zatrzymania batalionu pancernego XD

  •  

   pokaż komentarz

   @RzutKamieniem: o kolejny super stratego na wypoku. Który 'kłapie dziobem' bez krzty pomyślunku. Bo ruskie na Ukrainie to będą robić sobie co chcą... bo Ukraincy to przecież nie mają żadnych sił zbrojnych... szczególnie takich które już ponad 7 lat z ruskimi walczą. ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: Ukraińcy od 7 lat to nie mogą postawić do pionu jakiś partyzantów-ochotników co albo przed wojną byli górnikami w Donbasie albo jakimiś żulami pracującymi na myjni w Rosji i są wyposażeni w szmelc co udało im się zaj$?@ć z baz wojskowych ukraińskiej armii, albo to co im Ruscy przysłali z sowieckiego demobilu.

   To, że Doniecka i Ługańska Republika istnieje i Ukraińska armia nie jest w stanie jest re-anektować to jest testament słabości Ukraińskiej armii.

   Wyobrażasz sobie jakby ruch Autonomii Śląska przejął całe terytorium od Lubina po Częstochowę i udaje im się utrzymać terytorium tym co ukradli z polskich baz wojskowych i co im czesi podesłali z magazynów NRD przed naszą armią?

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123 nie mają praktycznie żadnego lotnictwa o słabej obronie przeciw lotniczej nie wspominając( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Alabama343: ale brak lotnictwa, nie daje przeciwnikowi od razu powietrznej supremacji.
   Wystarczy mieć systemy przeciwlotnicze i przeciwnik sobie za bardzo nie polata nad tobą.

   o słabej obronie przeciw lotniczej nie wspominając
   Nie ma to jak dane Instytuty z Dupy. ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
   https://www.shephardmedia.com/news/landwarfareintl/ukraine-improves-air-defence-system/
   https://www.army-technology.com/projects/vilkha-m-multiple-launch-rocket-system/
   I coś tam jeszcze mają nowego do zwalczania celów powietrznych. Ale nie pamiętam nazwy.

   O obecnych transferach ręcznych rakiet ziemia-powietrze z krajów NATO nie wspominam.
   https://112.international/politics/ukraine-asks-us-for-new-weapons-including-patriot-anti-aircraft-missile-systems-cnn-67869.html

   Mogę się pokusić o stwierdzenie, że obecnie Ukraina ma lepszą obronę p-lot niż Polska. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123 podaj mi rzeczywiście ile ukraińcy mają sztuk nowego sprzętu.A nie podajesz mi ogólne informacje( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   Ukraińcy od 7 lat to nie mogą postawić do pionu jakiś partyzantów-ochotników co albo przed wojną byli górnikami

   @RzutKamieniem: co ty pierdzielisz, przecież ci górnicy to specnaz

  •  

   pokaż komentarz

   @sztywnygosc: Zajebisty specnaz XD

   Arsen Pawłow - Były trep poborowy z Czeczenii co karabin w ręku przed 10 lat przed Wojną w Donbasie i zanim go ściągnęło FSB na Ukraine to pracował na myjni samochodowej XD
   Mikhaił Tołstych - Gruzin z Ukrainy, co odbębnił dwa lata służby wojskowej z poboru pod koniec lat 90'tych jako mechanik i zanim został super bojownikiem pracował w jak ochroniarz w fabryce kabli XD
   Aleksiej Mozgowoj - Były trep poborowy z Ukrainy, a potem emigrant w Rosji co pracował w Petersburgu jako kucharz przed wojną XD
   Aleksander Zacharczenko - Górnik i potem jakiś zarządca kopalni z Doniecka

   Wszyscy militarni dowódcy tych Republik Ludowych to jest jakaś chołota, którą Rosyjskie służby ściągnęły na podstawie tego czy mają jakieś minimalne obeznanie z wojskiem przez bycie zawodowym obieraczem ziemniaków w Armii Czerwonej i czy mięli jakieś małe powiązanie z regionem działalności separatystów. I Ukraińcy się z nimi męczą od tylu lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @RzutKamieniem wymieniłeś czterech, a co z resztą? Na podstawie tych czterech twierdzisz że wszyscy to jakas zbieranina partyzantow. Walczą tam też zawodowi żołnierze i mają wsparcie mateczki rosiji

  •  

   pokaż komentarz

   @groznaglizda303: To mam wymieniać z imienia i nazwiska całe 15 tysięcy? XD Dowódcy armii to dobry dowód na precedens koleżko. A póki co to nie podano żadnych dowdów na większe zaangażowanie jakiegoś Specnazu czy FSB w Donbasie poza podsyłaniem zasobów, broni i ochotników oraz rozkazów, bo jakby któryś ruski agent zdechł z odznaką na wierzchu to Ukraina miałaby nieodzowny dowód, że Rosja prowadzi militarną agresję bezpośrednio, a tak ruskie mają wymówkę, że to 'nie oni tylko separatyści' i mimo, iż ich działania to tajemnica poliszynela to cały świat póki co ma pretekst, żeby się Ukrainą nie przejmować i nie wciągać się w wojne.

   Po prostu sobie nie żartujcie. Ukraińska armia jest w fatalnym stanie i dała jakimś schlanym wsiórom zająć połowę wschodniej części kraju, a Krym oddała Ruskim gdzie użyli właściwie swojej armii praktycznie bez żadnego wystrzału.

  •  

   pokaż komentarz

   @RzutKamieniem: nie mam teraz czasu szukać, ale swego czasu głośno było o pogrzebach żołnierzy wdw z Pskowa, którzy mieli zginąć na Ukrainie.
   Oczywiście oficjalnie byli tam na urlopie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Alabama343: @szopa123: @RzutKamieniem: @groznaglizda303: @MarMac:

   Przy wyborze jednostki jest dalej wybór artykułu. Zidentyfikowało ponad 2,5 tys rosyjskich żołnierzy w Donbasie, a realna liczba jest znacznie większa, gdyż te są oparte tylko o social media, a nie każdy na profil widoczny publicznie

   https://informnapalm.org/db/russian-aggression/#lang=en&page=m_unit

   https://informnapalm.org/db/russian-aggression/#lang=en&page=m_equip

  •  

   pokaż komentarz

   Ps. Jest też lista zabitych Rosjan, ale musiałbym głębiej poszukać.

  •  

   pokaż komentarz

   @RzutKamieniem: Tak, partyzanci, ty na prawdę w te bajki wierzysz

  •  

   pokaż komentarz

   @Aryo: @MarMac: No i co w związku z tym? Ja nie neguje, że są tam jacyś Ruscy podesłani przez FSB do robienia burdelu w regionie, nawet sam jednego wymieniłem z nazwiska.

   Ja pokazywałem, że to nie jest zawodowy trzon wojsk rosyjskich tylko zdemobilizowani przed dekadą rezerwiści, aby pokazać w jak opłakanym stanie jest Ukraińska armia jeżeli sobie z nimi nie radzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @RzutKamieniem: a jak Ty sobie to wyobrażasz, że Rosja wsadza swojego żołnierza zawodowego na glównodowodzącego rebeliantami?
   Przecież to dla Ruskich pijarowy strzał w kolano.
   Znacznie lepiej po cichu doradzać, po cichu wysyłać wdw (a to może nie specnaz, ale też nie pierwsza lepsza jednostka), a na frontmanów wystawić "swojskich chłopów". Takich z którymi większość ludzi może się utożsamić.
   Bo idzie się za swoimi. Nie idzie się za oligarchą jeśli samemu jest się robolem. Dlatego dano na dowódców ludzi, którzy kiedyś służyli (bo mogą się chwalić służbą wojskową czyli znają sie na wojnie - uproszczone rozumowianie, ale wielu ludzi tak rozumuje), a później byli robotnikami.
   Bo większość mieszkańców obu zbuntowanych republik to robotnicy, prości ludzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @RzutKamieniem: Zapoznaj się dokładniej, bo nie rozumiesz. Pierwszym premierem Donieckiej Republiki Ludowej był na przykład Aleksandr Borodaj. Człowiek ten prowadził małe kanały informacyjne w Rosji. Pojechał do Donbasu robić prorosyjski PR i propagandę. Jak wrócił z Donbasu, to przeprowadził wywiad dla kanału Dozhd, gdzie opowiedział jak dostawał się stanowisko premiera. Otóż nikt nie chciał zostać przywódcą, bo co ci po stanowisku, gdzie tylko świecisz twarzą, ryzykujesz śmiercią i nie masz władzy. Był w delegacji gdzie pytali ludzi kto może być "twarzą" republiki i nikt się nie zgodził, więc został premierem z przypadku. Był też Igor Girkin. Oficer FSB wraz z siatką innych członków FSB, który nie był na "urlopie" tylko nieprzerwanie służył w FSB od czasu II wojny w Czeczeni oraz później w Gruzji, Mołdawii i na Krymie. O tym też zresztą Igor Girkin niejednokrotnie wspominał w wywiadach. Szczególnie mocno było to widać w czasie walk o Debalcewe. W rosyjskim TV pokazywali stary złom i mówili, że hehe kocioł zrobili traktorzyści i górnicy. Choćby skały srały, to nie zorganizujesz emerytowanych żołnierzy do działań pozwalających na manewry i przełamanie, a potem likwidację takiego kotła. Potrzebny jest zwiad, dyscyplina, wyposażenie

   Zamieszczony powyżej link do archiwum to nie są informacje o "ochotnikach". To są rozpoznani zawodowi żołnierze. W czynnej służbie. Przypominam, że udowodnienie takiej obecności z imienia i nazwiska tych osób to ogrom pracy, bo nie dość, że musisz zdobyć jakoś ich zdjęcia w Donbasie, to jeszcze trzeba zrobić geolokalizację, określić daty i poddać dalszej analizie. Twórcy tego archiwum zbierają dane od dłuższego czasu. Mają dziesiątki tysięcy zdjęć, ale udowodnienie, że ktoś gdzieś był na prawdę nie jest łatwe. To trochę jak sąd. Sąd może domyślać się pewnych kwestii, ale bez dowodów nie możesz zamieścić kolejnych osób do archiwum, gdyż podważy wiarygodność tych innych 2500 osób, które już rozpoznano
   @MarMac:

 •  

  pokaż komentarz

  Ludzie cały czas ignorują fakt że ręczne przeciwpancerne granatniki lub zestawy rakietowe to najniższe piętro obrony przeciwpancernej, wręcz broń ostatniej szansy w tym zakresie. Duże nasycenie nimi podczas walk miejskich rzeczywiście utrudnia działanie siłom pancernym, ale dostawy te w żaden sposób nie przesuwają szali na korzyść ukrainy, nie wobec takiej przewagi rosji i perspektywy zostania całkowicie zdominowanym w powietrzu.

  •  

   pokaż komentarz

   wręcz broń ostatniej szansy w tym zakresie

   @wujtrator: czemu 'ostatniej szansy'? Raczej 'pierwszego uderzenia', bo mała grupka ma większe szanse podejść blisko niż całe zgrupowanie.

   , ale dostawy te w żaden sposób nie przesuwają szali na korzyść ukrainy, nie wobec takiej przewagi rosji i perspektywy zostania całkowicie zdominowanym w powietrzu.
   Bredzisz. Rosja nie ma jakieś mega przewagi powietrzenej nad Ukrainą. Na papierze to tak... ale nie w rzeczywistości.
   A każdy zniszczony ruski czołg do wbita szpila w narracje ruskich, jacy to są wojskowo zajebiści.
   Więc nie masz racji i w tym, że nie przesuwa to szali na korzyść Ukrainy.

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: Zestawy przeciwpancerne piechoty o zasięgu paru kilometrów bronią pierwszego uderzenia, XDD, to żeś zrewolucjonizował nowoczesne pole walki haha. Nie mówiąc już o "podchodzeniu" małymi grupkami przy dzisiejszej dostępności środków detekcji, nawet zakładając że zgłosiliby się chętni do takich samobójczych działań - bo inaczej nie da się nazwać ataku oddziału piechoty na zgrupowanie pancerne. Serio, poczytaj sobie o roli tych środków strukturach sił zbrojnych.

   Bredzisz. Rosja nie ma jakieś mega przewagi powietrzenej nad Ukrainą.

   Ahahah, wcale nie jest tak że rosyjskie systemy A2/AD, zwłaszcza biorąc pod uwagę to że mogą być rozmieszczone na białorusi, uniemożliwią ukraińskiemu lotnictwu jakiekolwiek wzbicie się w powietrze, nie mówiąc już o operowaniu w strefie walk. Oczywiście przy scenariuszu że rosjanie nie zdecydują się zniszczyć go na ziemi wiedząc o tym że przeciwnik nie ma środków przeciwrakietowych xd
   Chyba że mówisz o super nowoczesnym uzbrojeniu przeciwlotniczym ukrainy, przecież mają POTĘŻNE 1000 zestawów artyleryjskich VSHOARD na ciężarówkach xd

  •  

   pokaż komentarz

   Zestawy przeciwpancerne piechoty o zasięgu paru kilometrów bronią pierwszego uderzenia,

   @wujtrator: ewidentnie czytanie ze zrozumieniem nie jest twoją mocną stroną. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Albo sam nie za bardzo rozumiesz co piszesz.
   To nie Ukraińcy będą atakować, więc nie można tu mówić o 'pierwszym uderzeniu' sensu stricte.
   Tylko będą starać się powstrzymać te uderzenie ruskich. I w takim przypadku wykorzystanie tych pocisków w 'pierwszej kolejności' jest jak najbardziej zasadne. A nie czekanie z nimi na 'koniec kolejki'.

   Reszty mi się nawet nie chce czytać. Bo pewnie nic mądrego nie napisałeś.

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: Ahaha, najpierw odnosisz się do "broni pierwszego uderzenia", czyli określenia które ma jasno przypisane znaczenie w nomenkulaturze wojskowej, a teraz tłumaczysz to jakimiś "w pierwszej kolejności" zamiast na końcu - co dokładnie zmienia lub wnosi fakt że będą chcieli od razu wykorzystać te środki? Już nie mówiąc o tym że sam mówiłeś o "podchodzeniu blisko", więc opisywałeś działania zaczepne.

   Reszty mi się nawet nie chce czytać. Bo pewnie nic mądrego nie napisałeś.

   Masz zerową wiedzę w zakresie wojskowości więc nie dziwię się że wolisz po prostu odwrócić kota ogonem i uciec, ah Ci wykopowi eksperci

  •  

   pokaż komentarz

   Ahaha, najpierw odnosisz się do "broni pierwszego uderzenia"

   @wujtrator: jak napisałem, czytanie ze zrozumieniem nie jest twoją mocną stroną.
   Zamiast dopowiadać sobie to czyjeś wypowiedzi jakieś swoje wymysły. To lepiej się go zapytać 'czy dobrze go zrozumiałeś'.

   zestawy rakietowe to najniższe piętro obrony przeciwpancernej, wręcz broń ostatniej szansy w tym zakresie

   Kto to napisał? A teraz odnieś ... ostatnie vs. pierwsze.

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: "Hur dur, użyłem określenie niezgodnie z jego definicją, czemu zostałem źle zrozumiany" xd

   zestawy rakietowe to najniższe piętro obrony przeciwpancernej, wręcz broń ostatniej szansy w tym zakresie

   Tak, używa się ich dopiero gdy wszystkie inne środki, o większym zasięgu, możliwościach i efektywności zawiodą - i takie są fakty. Nie są one bronią pierwszego uderzenia, i nawet jeżeli zostaną użyte na Ukrainie jako pierwsze - z braku dostępności alternatyw - to nadal nie przeskoczą nagle do tej kategorii.

   Swoją drogą w bardzo wygodny sposób omijasz całą resztę tematów które pierwotnie poruszyłeś.

  •  

   pokaż komentarz

   @wujtrator: ZApominają także o tym, że jak ruscy ruszą to nie będą to tylko czołgi. A ludzi na straty w BBP mają aż nadto.
   Nie licząc lotnictwa, które co najmniej kilkakrotnie jest liczebniejsze niż ukraińskie.

  •  

   pokaż komentarz

   ale dostawy te w żaden sposób nie przesuwają szali na korzyść ukrainy,

   @wujtrator: chyba że ukraińcy wyślą partyzantów z zadaniem niszczenia środków transportu paliwa

  •  

   pokaż komentarz

   @bleblebator: Walki partyzanckie w wykonaniu oddziałów które nie są wysoce wyspecjalizowane w tego typu działaniu mogą mieć bardzo różny skutek, trzeba wziąć pod uwagę to że o ile oczywiście takie działania byłyby utrudnieniem to trudno oszacować jaki miałyby realny wpływ na opóźnienie działań rosji - taki transport trzeba zlokalizować, przewidzieć trasę po której będzie się poruszał, dysponować odpowiednimi środkami i wreszcie samemu nie zostać wykrytym oraz skutecznie przeprowadzić atak. Plus na krótką metę rosyjskie oddziały wcale nie będą potrzebowały specjalnie wielkich transportów paliwa, wszystko potrzebne "na już" będzie jechało tuż za nimi, a możliwość otwarcia frontu z terytorium białorusi sprawia że odległość do pokonania na poszczególnych kierunkach natarć drastycznie spada.

  •  

   pokaż komentarz

   @wujtrator: Nawet nasi piloci z Malborka są w stanie latać, gdy działa s300-400 w kalingradzie i to działa w obie strony. Gdy włączasz radar, to on świeci z daleka, a bez radaru, to ten system nic nie może

  •  

   pokaż komentarz

   Zestawy przeciwpancerne piechoty o zasięgu paru kilometrów bronią pierwszego uderzenia, XDD

   @wujtrator: ty się nie śmiej... Bronią drugiego uderzenia będą bagnety, natomiast kolejną walka wręcz i podduszanie przeciwnika. ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @h225m: tak można powiedzieć o praktycznie każdym systemie plot, problem w tym że tamten może być pod osłoną zestawów przeciwrakietowych lub korzystać z innych niż własne radarów (np. paru pracujących naprzemiennie i zmieniających swoją pozycję) zaś nasze obecne lotnictwo ma niewielkie szanse przeżycia znajdując się w jego zasięgu.

  •  

   pokaż komentarz

   @wujtrator: NiE może, to główna wadą s300-4000. Dane na cel może namierzyć tylko radar baterii i musi ciągle być na celu. Schodzisz poniżej horyzontu i cel znika, zabawa rozpoczyna się od początku.

  •  

   pokaż komentarz

   @h225m: O to w takim razie nie znałem tej cechy tych systemów, mea culpa. Chociaż to nadal absurdalne że nie mogą współpracować z innymi radarami, masz może jakieś źródło gdzie jest to szerzej opisane? Z chęcią poczytam z czego to wynika :D

  •  

   pokaż komentarz

   @wujtrator: To coś nie może z niczym współpracować.

  •  

   pokaż komentarz

   @h225m: No okej, ale z jakiegoś źródła się tego dowiedziałeś, proszę tylko o kierunek gdzie szukać info bo google nie podsuwa wyników które by to potwierdzały ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @h225m: A tak naprawdę to wręcz przeciwnie, bo wykorzystanie s-400 zakłada także strzelanie do celów poza horyzontem z użyciem danych z samolotów zwiadu albo radarów pozahoryzontalnych inne niż te w które wyposażone są same jednostki.

 •  

  pokaż komentarz

  Artykuł onetu wrzucony na wykop z tytułem i opisem jak na onecie.

  Nie masz RiGCZu człowieku.

 •  
  L..........e

  +5

  pokaż komentarz

  I ten człowiek był generałem? Przecież on kompletnie nie wie co mówi i nie zna skuteczności tych pocisków.