•  

  pokaż komentarz

  Wiecie, że powstanie warszawskie pacyfikowali w znacznej mierze Ukraińcy w służbie Hitlera? Zresztą my też do końca święci nie byliśmy przypomnę kontrowersyjną akcję "Wisła".
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Akcja_Wis%C5%82a

  •  

   pokaż komentarz

   @Jarii: Akcja ,,Wisła" nie była kontrowersyjna, była jedynym sposobem na zatrzymanie przemocy wobec Polaków.

  •  

   pokaż komentarz

   @starzec21: @pixxel: Skutki akcja "Wisła":
   "Jej konsekwencją było częściowe wyludnienie obszarów Roztocza, Pogórza Przemyskiego, Bieszczadów i Beskidu Niskiego oraz zniszczenie dziedzictwa kulturowego tych regionów. Przestało całkowicie istnieć co najmniej kilkadziesiąt miejscowości. Akcja wiązała się też z nieuchronną utratą dobytku ruchomego i nieruchomości przesiedleńców oraz w większości przypadków znacznym pogorszeniem warunków bytowania, jak również z całkowitą dezorganizacją życia rodzinnego. Po przybyciu na tereny Ziem Odzyskanych przesiedleńcy otrzymywali mienie porzucone oraz domy po wysiedlonych na zachód Niemcach. W wielu przypadkach były to jednak domy uszkodzone lub rozszabrowane przez przesiedleńców. Zdecydowanie negatywna była ocena Akcji „Wisła” przez Kolegium Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z dnia 19 czerwca 1956. W protokole z posiedzenia kolegium czytamy że: „był to ogromny błąd w stosunku do ludności ukraińskiej.

   W 1990 Akcję "Wisła" potępił Senat Rzeczypospolitej Polskiej. W 2002 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski wyraził ubolewanie z powodu przeprowadzenia tej akcji.W styczniu 2007 Światowy Kongres Ukraińców zażądał od Polski oficjalnych przeprosin za akcję "Wisła", jak również wypłacenia odszkodowań dla jej ofiar. 27 lutego 2007 Prezydent Polski Lech Kaczyński i Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko we wspólnym oświadczeniu potępili akcję "Wisła" i stwierdzili, że była ona sprzeczna z podstawowymi prawami człowieka."

   Mówiliście coś o braku kontrowersji?

 •  

  pokaż komentarz

  Interesujący artykuł, tylko autor musi się jeszcze nauczyć uploadować pliki zamiast linkować do własnego dysku.

 •  
  A..........z

  +1

  pokaż komentarz

  To może teraz jakiś wykop jak polacy po I wojnie światowej gnębili ukraińców ? Czy już o tych nie wygodnych sprawach nie będziemy już wykopów zakładać ? :/

  •  

   pokaż komentarz

   @Action_Jesuz: A coś takiego w ogóle miało miejsce, czy to kolejna napinka a'la Gross?

  •  
   G........m

   0

   pokaż komentarz

   @Action_Jesuz: to zapodaj, chętnie poczytam, a nie się napinasz.

  •  
   A..........z

   0

   pokaż komentarz

   @GupiJestem: Wiedziałem ":D". WIem chłopaki, my jesteśmy tylko pokrzywdzeni, i nie mamy krwi niewinnych na rękach. Szczery banan, rly :)

   Ps. nie, na histori w szkole was tego nie nauczą, nie wspomną nic o tym. :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Action_Jesuz: jak coś wiesz i masz na to dowody, to napisz taki artykuł, dodaj na Wykop i nie gadaj głupot na innych.

  •  

   pokaż komentarz

   @Action_Jesuz: Albo podaj źródła. Artykułu, książki, wykłady, wywiady cokolwiek.

  •  

   pokaż komentarz

   @ActionJesuz: @pufa13: @GupiJestem: @MrGrandma: @BaronAlvonPuciPusia: @Ryu:
   Liczę, że to coś wniesie do dyskusji:
   http://www.batory.org.pl/doc/paradoksy.pdf - 1 strona

   Jeśli chodzi o okres po IWŚ to wojna polsko-ukraińska jest faktem. Następstwa: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_polsko-ukrai%C5%84ska_1918-1919#Po_zako.C5.84czeniu_walk

   Z kolei Bogumił Grott w biuletynie IPN nr 7-8, 2010 r. twierdzi:
   Rzeczypospolita pozostawiała Ukraińcom duży margines swobody. Istniały partie ukraińskie, ukraińscy posłowie zasiadali w Sejmie, a senatorowie w Senacie. Było też ukraińskie szkolnictwo, prasa, harcerstwo, rozmaite instytucje gospodarcze i kulturalne. Szczególnie na Wołyniu, popierany przez Piłsudskiego tamtejszy wojewoda Henryk Józewski realizował swój "eksperyment", dzięki któremu województwo to miało stać się "ukraińskim Piemontem". W rzeczywistości polityka taka nie spełniła oczekiwań jej animatorów, ani samych Ukraińców. Polska sanacyjna, rezygnując z programu sugerowanego przez Narodową Demokrację w stosunku do mniejszości ukraińskiej, była zbyt słaba, aby realnie móc myśleć o rozegraniu po swojej myśli sytuacji w Europie Środkowo-Wschodniej, jednocześnie dopuściła do zakorzenienia się wśród Ukraińców na południowo-wschodnich Kresach skrajnego nacjonalizmu, którego kolumną szturmową stała się założona w 1929 r. nielegalna Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, posługująca się już przed rokiem 1939 terrorem (zabójstwa ministra Bronisława Pierackiego oraz polityka polskiego i zwolennika porozumienia z Ukraińcami Tadeusza Hołówki), sabotażem oraz współpracująca z III Rzeszą. Również antypolskie ostrze miała Komunistyczna Partia Zachodniej Ukrainy, która pełniła funkcję czynnika radykalnie destrukcyjnego w stosunku do II Rzeczypospolitej. Z czasem to jednak OUN i ideologia Doncowa zdobywała coraz liczniejszy rząd dusz wśród mniejszości ukraińskiej, co poskutkowało w latach II wojny światowej ludobójstwem Polaków i Żydów.
   http://niniwa2.cba.pl/upa_ukrainski_nacjonalizm.htm

   Poniżej fragment wywiadu z historykiem Grzegorzem Motyką, na temat zdarzeń na Wołyniu w okresie IIWŚ i zaraz po:
   Jednocześnie jednak sam sporo miejsca poświęca pan polskim akcjom odwetowym.
   Zawsze powtarzam, że nie wolno stawiać znaku równości między tymi dwoma zjawiskami. Ofiarą polskiego odwetu padło 10 – 15 tys. Ukraińców, a więc dziesięć razy mniej niż Polaków, których wymordowali Ukraińcy. Jednak nie można udawać, że polskich akcji odwetowych w ogóle nie było. Musimy przyjąć do wiadomości, że zdarzało się, iż oddziały AK, NSZ czy Batalionów Chłopskich, głównie na terenie Lubelszczyzny i Rzeszowszczyzny, mordowały ukraińską ludność cywilną.
   Była to zemsta czy działanie prewencyjne?
   I jedno, i drugie. W ten sposób chciano bowiem uprzedzić ataki UPA na polskie miejscowości. Działania te miałyby jednak sens, gdyby były wymierzone w ludzi rzeczywiście związanych z UPA. Zrozumiałbym likwidację ukraińskich posterunków czy bojówek OUN. Ale podjęto decyzję o tym, by zabijać także cywilów, w tym kobiety i dzieci. Żadne przestępstwa wobec ludności cywilnej nie mogą być usprawiedliwiane. Obojętnie, czy ich ofiarą padają Polacy, Ukraińcy czy ktokolwiek inny.
   To pokazuje, że krystaliczni nie byliśmy.

   Dodałem na wykop tydzień temu - http://www.wykop.pl/link/641221/upa-na-ukrainie-walczyla-z-zsrr/

  •  
   A..........z

   0

   pokaż komentarz

   @Bushi13: " Żadne przestępstwa wobec ludności cywilnej nie mogą być usprawiedliwiane. Obojętnie, czy ich ofiarą padają Polacy, Ukraińcy czy ktokolwiek inny." dobrze powiedziane. I chyba nie trzeba mówić, że na wołyniu, AK współpracowało z NKWD ? :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Action_Jesuz: Możesz podać jakieś źródła, potwierdzające fakt współpracy AK z NKWD?! Zgadnij z kim współpracowali ukraińcy? Widzę, że wybitny z Ciebie historyk, więc nie powinieneś mieć z tym problemów, małą podpowiedzią niech będą te oto nazwy: SS Galizien, bataliony Roland oraz Nachtigall.

 •  

  pokaż komentarz

  to sa fakty zamordowani byli z mojej rodziny, ciekawe ze to trafiło na wykop, jestem zaskoczony, fakty nie sa wcale naciągane, autor podał prawdziwe informacje

 •  

  pokaż komentarz

  Dobrze. I co z tego? Co wam to da polaczki, że będziecie tak rozpamiętywać?