•  

  pokaż komentarz

  Dokładnie co trawi Polskę, dlatego są rewolucje. Demokracja, to mieszanie w mózgach. Być może po tych wyborach ludzie będą mieli dość, albo po następnych.
  I wtedy będzie:
  A na drzewach zamiast liści, będą wisieć socjaliści.

  •  

   pokaż komentarz

   @takisobieprogramista: Najlepiej to widać na przykładzie USA, mamy tam dwie wyraźne partie - Republikanie i Demokraci - które naprzemiennie rządzą. W Polsce nie jest to aż tak widoczne, bo partie dość często zmieniają nazwy. U nas jest bardziej podział na grupy, które rządzą naprzemiennie - postkomuniści i postsolidarnościowcy.

  •  

   pokaż komentarz

   @takisobieprogramista: do rozszabrowania jeszcze resztki zostały ale za 4lata może dojść do pierwszych zamieszek, ludzie wyjdą dopiero kiedy zabraknie im na podstawowe funkcje egzystencjalne, mądrzy ludzie dojdą do władzy tylko wtedykiedy kraj już będzie zrujnowany, a gdy znów się odbuduje cały cykl sie powtórzy i znów wybiorą krętaczy obiecujących gruszki na wierzbie

  •  

   pokaż komentarz

   @korba2500: Ja jestem ciekaw co wszyscy "rewolucjoniści" będą gadać za 30 lat jak okaże się, że nie było żadnej rewolucji. Żadnego przewrotu, żadnych egipskich zamieszek.

   Filmik słaby. Autor najpierw mówi że przy FPTP tylko 20% wspiera zwycięzcę a reszta jest przeciw. Potem pokazuje jak ubywa kandydatów... czyli później zwycięzcę wspiera większa ilość wyborców.

   Niewielka liczba poważnych kandydatów to model do którego powinniśmy dążyć a nie się obawiać.

   Dojrzałe demokracje nie zawsze prowadzą do systemu 2 partyjnego i nie zawsze nie ma alternatywy. Przykładem tej drugiej sytuacji może być koalicyjny rząd w WB.

  •  

   pokaż komentarz

   @NiechZyjeRewolucja: Mam wrażenie, że nie zrozumiałeś do końca. Autor filmiku tłumaczy przecież, że na końcu poparcie nadal wynosi 20%, pozostałe 31% to są wyborcy, który głosowaliby na kogoś innego - ale ten ktoś już się wycofał - i wybierają po prostu 'mniejsze zło' (bliższą ideologicznie partię).

  •  

   pokaż komentarz

   @NiechZyjeRewolucja: nie da sie pożyczać w nieskończoność, chyba nie rozumiesz sytuacji ekonomicznej Polski. Nie można wiecznie więcej wydawać niż się zarobiło.

  •  

   pokaż komentarz

   @Potfur: w USA mogą byc tylko 2 parie, nowych nie można zakładać

  •  
   k....o

   +3

   pokaż komentarz

   @NiechZyjeRewolucja: zgadza się. Film jest jednostronny i nie pokazuje różnic pomiędzy ordynacją większościową i proporcjonalną, ich wad i zalet. Żadna nie jest idealna ale większościowa przynosi zdecydowanie mniej negatywnych skutków. Wszystkie kraje z wyborami większościowymi to kraje bogate z silnymi rządami. Taka jest prawidłowość... Anglia, USA, Francja, Australia, Nowa Zelandia... http://www.jow.pl/abc-jow

  •  

   pokaż komentarz

   @takisobieprogramista: w tych rozwazaniach szybszy byl juz winston churchill i byl madrezjszy od wszystkich "znafcow" tematu. parafrazujac: demokracja nie jest najlepszym systemem sprawowania wladzy ale na dzien dzisiejszy nie ma lepszego

   jesli uwazasz ze masz lepsze rozwiazanie prosze podziel sie nim a jesli nie to zamknij sie hipsterze bo obrazasz wszystkich tych ktoorzy walczyli o ta demokracje na ktora teraz sracie.

   i za nim wyskoczy tu stado cwaniaczkow zaznaczam ze wladza oparta na jednostce (totalitaryzm, monarchia) nie wchodzi w gre bo opiera sie na cehcach personalnych osoby sprawujacej wladze.....moze to byc Kazimierz wielki ale rownie dobrze hitler albo stalin.
   monarchia brytyjska efektywnie to ta sama demokracja jak nasza tylko inaczej sie nazywaja funkcje, to samo USA, francja

   PS. nawet ten niedouk z filmiku sprytnie unika odpowiedzi, mowiac ze to osobny temat.

 •  

  pokaż komentarz

  "Demokracja jest to najgorszy system, ale nikt nie wymyślił jeszcze lepszego"

  •  

   pokaż komentarz

   @Somasz:
   Demokracja jest to najgorszy system, ale nikt nie wymyślił jeszcze lepszego
   Wymyślono i to wiele. Ba, niektóre nawet z powodzeniem stosowano.

  •  

   pokaż komentarz

   @kwiatuszki:
   Ile systemów, kiedy, gdzie, jak oraz jaka była ich popularność / siła oddziaływania na świat?

  •  

   pokaż komentarz

   @paveua: Np. totalitarne systemy nazistowskich Niemiec i ZSRR.

  •  
   A....j

   +14

   pokaż komentarz

   @Defender: System ZSSR był do dupy. System nazistowskich niemiec opierał się na zbrojeniówce, ale trzeba przyznać był niezły.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @Somasz:

   Źle zacytowałeś. Churchill wcale tak nie powiedział, bo Twój cytat przeczy samemu sobie - w zbiorze wieloelementowym dany element zbioru nie może być najgorszy, gdy żaden inny nie jest lepszy.

   Oto właściwy cytat:
   "Indeed, it has been said that democracy is the worst form of government except all those other forms that have been tried from time to time." ("Rzeczywiście demokracja jest najgorszą formą rządu, jeśli nie liczyć wszystkich innych form, których próbowano od czasu do czasu.")

  •  

   pokaż komentarz

   @Defender:
   I uważasz, że chciałbyś żyć w tamtych systemach?

  •  

   pokaż komentarz

   @paveua: Oczywiście, że nie! Podałem je tylko jako przykłady systemów, które opanowały w szczytowym dla siebie momencie prawie całą Azję i Europę, a więc odegrały znaczącą rolę w historii.

  •  

   pokaż komentarz

   @paveua: Przez większość historii świata monarchia dominowała jako system polityczny. Patrząc na to gdzie zmierzają współczesne zachodnie kraje jest jasne, że demokracja nie pożyje za długo.

  •  

   pokaż komentarz

   @mathix:
   Hm, dominowała monarchia, aż do wynalezienia demokracji.
   Demokracja będzie dominować, aż do wynalezienia... czegoś lepszego.
   Jestem optymistą i twierdzę, że lepsze jeszcze nastąpi.

  •  

   pokaż komentarz

   @DawidWarsaw: Napisałem to co pamiętam z lekcji, nie miałem zamiaru szukać co powiedział ten sprzedajny grubasek.

  •  

   pokaż komentarz

   @paveua: Demokracja została wynaleziona w starożytnych Atenach. O ile mnie pamięć nie myli po starożytności było np. średniowiecze (a po nim jeszcze parę epok historycznych) i demokracja jakoś w tamtych czasach nie była popularna. Teraz powróciliśmy do tego systemu politycznego, ale praktyka pokazuje, że nieuchronnie prowadzi on do bankructwa krajów.

   Jestem optymistą i twierdzę, że lepsze jeszcze nastąpi.
   Ja też tak uważam. Tym lepszym byłoby całkowite odejście do systemu wymagającego używania przemocy (czyli i demokracji, i monarchii) na rzecz całkowicie dobrowolnej współpracy między ludźmi.

  •  

   pokaż komentarz

   @mathix:
   "na rzecz całkowicie dobrowolnej współpracy między ludźmi."
   racja, święta racja. Tylko skąd wziąć tyle wojska i policji, żeby wszystkich zmusić do dobrowolnej współpracy ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @paveua: Zauważ, że nawet w erze demokracji większość rzeczy powstaje na gruncie dobrowolnej współpracy, gdyż przynosi ona korzyści wszystkim. Jedyne co trzeba zrobić to zlikwidować przymus.

  •  
   k....2

   +2

   pokaż komentarz

   @Defender: Totalitaryzm ?

   Chcesz mieć ograniczoną wolność na każdym kroku i nie móc mieć własnego zdania ?

   Chcesz aby w szkoły były miejscem siana propagandy zamiast miejscem edukacji?

   Każdy system który zbytnio ogranicza wolność jest do dupy

  •  
   a.........o

   0

   pokaż komentarz

   @Andzej: Nie ze zbrojeniowki, tylko najpierw z kredytow, a potem z rabunku i niewolnictwa. Jak im sie te zrodla skonczyly, to zbankrutowali i przegrali wojne. Zbrojeniowka byla tylko efektem tego systemu.

   Nie mozna zyc ze zbrojeniowki sprzedajac jej prodykty samemu sobie. Podstawowe zasady ekonomii obowiazuja niezaleznie od ustroju politycznego.

 •  

  pokaż komentarz

  Idiotyzm demokracji jest na tyle oczywisty, iż wątpię, by ktoś kto samemu do takiego wniosku nie doszedł pojął to po obejrzeniu filmiku. A jeżeli się mylę - tym bardziej powinniśmy zakopywać, gdyż stwarza to (marną wprawdzie) podstawę do rewolucji oddolnej.

 •  

  pokaż komentarz

  Ok, skoro demokracja i wybory większościowe są złe to co proponujecie w zamian? Tylko proszę nie wyjeżdżać z monarchią bo to w zależności od władcy albo sukces albo porażka. ;-)

 •  

  pokaż komentarz

  to jest bzdura: nie rządzi mniejszość - lew musi wejść w koalicję (najpewniej z tygrysem) aby uzyskać większość, bez większości nie ma rządu i nikt nie rządzi