
Zbyt głośne strzelaniny w Netfliksie? „Wolna amerykanka”
Oglądając nocą film w serwisie streamingowym Netflix trzeba co chwilę sięgać po pilota i zmieniać poziom głośności, aby nie narazić się sąsiadom. Dialogi są ciche, a dźwięk efektowy bardzo głośny. Eksperci w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zdradzają przyczyny takiego stanu rzeczy.
+352
pokaż komentarz
Chyba każdy, kto ogląda polskie filmy juz dawno się przyzwyczaił do tego¯\_(ツ)_/¯
+156
pokaż komentarz
@Meritneit: Jak się ma TV młodszy niż 10 lat to można to załatwić jedną opcją w ustawieniach TV. Co do polskich filmów to przez jakiś czas problemem był gdzie indziej. Mianowicie brak obecności reżysera dźwięku przy produkcji. Skutkowało to już nie tyle skokowymi różnicami w natężeniu dźwięku co niewyraźnymi dialogami. Dochodziło do tego że oglądając polskie filmy trzeba było włączać polskie napisy.
+154
pokaż komentarz
@PosiadaczKonta: Kiedyś widziałem wywiad z aktorem czy tam reżyserem, który jeździł na jakieś warsztaty w stanach i powiedział, że tragiczny polski dźwięk to nie jest wina debilizmu realizatorów czy samego języka, ale zwyczajne dziadowanie na produkcji. W stanach mikrofonów na planie tyle, że boisz się czy jakiegoś ci do tyłka nie wsadzili, a w Polsce? Dwie tyczki i nara. Trzeba szyć z tego co jest. Jakoś to będzie, a w ostateczności się dogra dialogi w studiu ¯\_(ツ)_/¯
+22
pokaż komentarz
@Tytanowy_Lucjan: Wszystko sprowadza się do budżetu. Na szczęście jest z tym lepiej ale pamiętam jak pierwszy sezon Watahy na HBO musiałem oglądać z napisami. Wówczas HBO było dla mnie jakością samą w sobie więc taka wpadka mocno raziła.
+60
pokaż komentarz
@Tytanowy_Lucjan: Jakość nagania nie ma aż tyle wspólnego z poziomem głośności udźwiękowienia ze śladami z planu i nagraniami aktorów. Filmy są masteringowane pod kina i ichniejsze systemu dźwiękowe, które mogą sobie pozwolić na taką, a nie mniejszą, rozpiętość dynamiczną. A to, że reklamy w TV są głośniejsze, to żadne zawirowania techniczne, a zwykle skurw******wo.
+46
pokaż komentarz
@SzymonW51: Seriale też kręcą pod kina?
+27
pokaż komentarz
@PosiadaczKonta: W jaki sposób to można ten problem rozwiązać w nowszych telewizorach? Chodzi o różne ustawienia dźwiękowe czy co? Oswiec mnie proszę
+17
pokaż komentarz
@dizzydom: W androidTV jest w ustawieniach audio przełącznik który wyrównuje poziom audio i zapobiega nagłym rykom z głośników. Przydaje się tak w filmach i serialach zwłaszcza tych w HBO gdzie na przykład Harry Potter jest albo ledwo słyszalny przy dialogach albo jak jest akcja to szyby się trzęsą. Przydaje się też w TV jak ktoś ogląda i wkurzają głośne reklamy,
0
pokaż komentarz
@PosiadaczKonta: Musze sprawdzić czy w moim jest taka opcja w takim razie
+53
pokaż komentarz
@Tytanowy_Lucjan: Ale to nie tłumaczy wszystkiego. W polskich filmach potrafią cichuteńko bełkotać w jednej scenie(znaczy się niby dialog jest prowadzony, ale nic człowiek nie rozumie) i oglądający musi dać głośniej, a zaraz kolejna scena(oczywiście bez żadnego przejścia) to ktoś drze p$$#ę na pełnej k##%ie, albo odpala się gówniane rzępolenie(też oczywiście na full volume) i bębenki w uszach pękają. Czasami się czuję jakby to było tak zrobione, by intencjonalnie wkurzyć widza, bo komuś się nie chciało poustawiać dobrze poziomów nagłośnienia, nawet jak dźwięk już ma słabą jakoś na trudno, ale utrzymajcie to na jednym poziomie.
Trochę jak na youtubie, teraz jest lepiej ale jeszcze parę lat temu była plaga takich co nawet mieli ciekawe tematy, ale co kilkadziesiąt sekund muszą wkleić jakiś 'śmieszny dźwięk' albo mem ale z volume x4 większy ŻEBY BYŁO ŚMIESZNIE a tylko wkurza jak trzeba mieć nonstop ręke na głośniku.
To po prostu wynika z lenistwa
0
pokaż komentarz
@dizzydom: Poszukaj albo czegoś w rodzaju "filtra", w którym możesz ustalić górny pułap głośności, albo najlepiej: kompresora, który po prostu zawęzi dynamikę dźwięku.
+9
pokaż komentarz
@dizzydom: to się nazywa przeważnie tryb nocny. Spłaszcza dynamikę dźwięku przez co staje się bardziej wyrównany i nie ma takich skoków głośności
0
pokaż komentarz
@dizzydom: większość telewizorów posiada funkcję normalizacji dźwięku, która zapobiega nagłym skokom głośności. Działa to tak, jak kiedyś w radiomagnetofonach, gdzie poziom nagrywania ustawiamy był automatycznie i był praktycznie taki sam (na tej samej kasecie) bez względu na to, jakieś było źródło nagrania.
Teraz tv potrafią ustawić głośność, pilnować by nie zmieniała się gwałtownie, są takie, które potrafią nawet regulować jasność obrazu w tej części, gdzie są wyświetlane napisy.
0
pokaż komentarz
@TWezmyr: No w moim lg bx są już gotowe setupy (w tym 'dźwięk ai')
Spróbuję poszukać czy mój model ma takie funkcje regulacji
0
pokaż komentarz
@dizzydom: jeżeli mój Philips z 2012 roku to ma...
+1
pokaż komentarz
Trochę jak na youtubie, teraz jest lepiej ale jeszcze parę lat temu była plaga takich co nawet mieli ciekawe tematy, ale co kilkadziesiąt sekund muszą wkleić jakiś 'śmieszny dźwięk' albo mem ale z volume x4 większy ŻEBY BYŁO ŚMIESZNIE
@Asd15: Jakby Mietczyński miał konto na wykopie, to dokładnie go bym teraz do tego zawołał.
0
pokaż komentarz
a w ostateczności się dogra dialogi w studiu ¯_(ツ)_/¯
@Tytanowy_Lucjan: gdyby rzeczywiście tak było, to mielibyśmy zajebiście wyraźne dialogi
+1
pokaż komentarz
a w ostateczności się dogra dialogi w studiu
@Tytanowy_Lucjan: znaczy się synchrony ( ͡° ͜ʖ ͡°)
0
pokaż komentarz
@Meritneit: to dotyczy wszystkich filmów wszędzie, na reddicie co i rusz ten temat się przewija
0
pokaż komentarz
Komentarz usunięty przez autora
0
pokaż komentarz
Co do polskich filmów to przez jakiś czas problemem był gdzie indziej
@PosiadaczKonta: przez jakiś czas? Nadal jest, polskie filmy muszę oglądać z napisami. ( ͡º ͜ʖ͡º)
0
pokaż komentarz
@PosiadaczKonta: w 2 letnim samsungu mam tylko opcje dzwięku inteligentnego lub wzmocnionego i żadna z nich nie radzi sobie ze zmianami głośności w filmach. Więcej potrafi podgłaśniać i ściszać z dupy kiedy mu się podoba, więc niestety ale nie każdy telewizor sobie z tym radzi.
0
pokaż komentarz
@PosiadaczKonta: a na kompie? Jakieś odtwarzacze online jakbyśmy okiełznać?
0
pokaż komentarz
@Tytanowy_Lucjan:
Po co inwestowac skoro widz sam bedzie sobie dzwiekowcem i ogarnie dzwiek pilotem ;)
0
pokaż komentarz
@Tytanowy_Lucjan: tylko dlaczego Psy, Szamanka albo nawet alternatywy 4 mają świetny dzwięk.
0
pokaż komentarz
@Immun: Kiedyś powszechną praktyką było nagrywanie dialogów w studiu.
+58
pokaż komentarz
to nie problem, to po prostu wykorzystanie możliwosci dużej dynamiki w zapisie cyfrowym. Dzięki temu mamy dźwięk jak w kinie. Lepiej zapisać z dużą dynamiką i w razie czego odtworzyć z funkcją typu "late night" w amplitunerze niż odwrotnie. Z z niskiej dynamiki nie osiągniesz wysokiej.
+40
pokaż komentarz
@pansraka: Problemem jest to, że niewielu jest ludzi posiadających wzmacniacze bądź kina domowe, a już chyba żaden producent sprzętu audio do kina domowego, nie ma w ofercie pilota z guzikiem night Mode.
+65
pokaż komentarz
@pansraka: W przypadku takiego Netflixa to powinien być nieistniejący problem, przecież to już nawet jakiś Tidal czy Deezer ma normalizację dźwięku, w odtwarzaczach wideo (programowych) jest to normalna opcja.
Osobiście nie rozumiem czemu takiego spłaszczania dynamiki nie dodadzą, zwykły przełącznik do playera, bo duża dynamika jest ok w dzień, jak nikomu to nie przeszkadza, ale w nocy odechciewa się oglądania jak co parę minut musisz regulować cicho/głośno, by nie budzić całego bloku.
+41
pokaż komentarz
@pansraka: netflix powinien oferować opcję zmiany dynamiki i tyle
+5
pokaż komentarz
Lepiej zapisać z dużą dynamiką i w razie czego odtworzyć z funkcją typu "late night" w amplitunerze niż odwrotnie. Z z niskiej dynamiki nie osiągniesz wysokiej.
@pansraka: tylko prawie nikt nie ma systemu dzwieku 5 cz 7 kanalowego.
Widac soft netflixa jest skopany i robi zle konwersje wielu sciezek do stereo.
To samo jest w niektorych appkach na androida - gdy odtwarza sie film z wielokanalowym dzwiekiem to dialogi sa za cicho. A gdy ma sie ten sam film w stereo to wszystko jest ok.
-6
pokaż komentarz
@misiopysio: moj telewizor ma taką opcję, a nie kosztował nawet 2 tysięcy złotych za 55 cali 4k hdr ¯\_(ツ)_/¯
@GokuMK: ale po co ma konwertować,skoro wystarczy zmienić audio na stereo. Jest gotowa ścieżka.
Tylko ludzie lubią mieć duzo literek bo niby dźwięk lepszy, a potem są takie artykuły xD
-1
pokaż komentarz
@GokuMK: @Jurigag: @intjed: w netflixie można wybrać stereo wtedy jest inna dynamika, przynajmniej było można
0
pokaż komentarz
skoro wystarczy zmienić audio na stereo.
@Felonious_Gru: jak w pliku jest zapisane 5 czy siedem kanałów, to od oprogramowania zależy jak dopasuje ich balans głośności przy połączeniu ich w tylko 2 kanały. Problemu nie ma gdy plik ma tylko dwa kanały.
+8
pokaż komentarz
@intjed: normalizacja to co innego niz kompresja
0
pokaż komentarz
@GokuMK: i Netflix od zawsze udostępnia obie wersje
-1
pokaż komentarz
@Felonious_Gru:
moj telewizor ma taką opcję, a nie kosztował nawet 2 tysięcy złotych za 55 cali 4k hdr ¯_(ツ)_/¯
Tak, mój też to ma. Ale to nie jest jedno wciśnięcie guzika, tylko grzebanie w opcjach. A następnego dnia rano trzeba znów w tym grzebać.
0
pokaż komentarz
@misiopysio: nie, raz to ustawiasz i nie dotykasz więcej
0
pokaż komentarz
wideo (programowych) jest to normalna opcja.
Osobiście nie rozumiem czemu takiego spłaszczani
@intjed: też mnie to zastanawia, nie wydaje się to problematyczne. tak samo nie rozumiem, czemu w apce na windowsa nie ma opcji cropowanie filmu do proporcji ekranu
0
pokaż komentarz
żaden producent sprzętu audio do kina domowego, nie ma w ofercie pilota z guzikiem night Mode.
@misiopysio: Otóż nie. Denon 1709z 2009roku ma pilota RC-1098 i tam jest przycisk "Night Audio" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
0
pokaż komentarz
@misiopysio Soundbar z Klipscha ma nightmode na pilocie ;)
+1
pokaż komentarz
@Jurigag: siedzą goście miesiącami żeby uzyskać jakiś efekt dźwiękowy zgodny z wizją. A potem przychodzi polak i mówi że robią to źle.
Strach pytać o wrażenia z koncertów czy filharmonii
-1
pokaż komentarz
@pansraka: bzdura. Dobry mastering to dobieranie charakterystyki audio pod dane urządzenie.
0
pokaż komentarz
@PrawdziwyRealista: wtf?
-1
pokaż komentarz
@pansraka: czego nie rozumiesz?
+99
pokaż komentarz
Tradycyjnie TV tak mają z reklamami. Najpierw jest cichy program, a potem nadchodzi głośna reklama z tańczącą do dziecinnej muzyki blondynki. Jak ktoś robi pomiary poziomu głośności to jest w normie.
TV po prostu podbijają niektóre pasma dźwięku dzięki czemu bez podnoszenia głośności mamy wrażenie że TV ryczy...
-73
pokaż komentarz
@konkarne: to problem dla ludzi, którzy jeszcze oglądają coś w TV, netflixa to nie dotyczy.
+18
pokaż komentarz
@elemenTH: jeszcze nie dotyczy xD
-6
pokaż komentarz
@Jurigag: true ( ͡º ͜ʖ͡º)
-10
pokaż komentarz
@konkarne ktoś jeszcze tv ogląda? ufff. współczuję...
+11
pokaż komentarz
@konkarne reklama zawsze jest głośna, żebyś szybko przybiegł z kuchni do pokoju, posłuchać, jaki to zajebisty produkt możesz kupić.
+29
pokaż komentarz
Tradycyjnie TV tak mają z reklamami.
@konkarne: Oglądasz horror. Bohaterka idzie długim korytarzem i w końcu dochodzi do drzwi, zza których dochodzi niepokojące chrobotanie. Uzbrojona w łom lekko naciska klamkę i nagle...
pokaż spoiler
JOGOBELLA! JOGOBELLA! TO EKSTRA KAWAŁKI OWOCÓW!
+3
pokaż komentarz
@piotr-bobrowski: Reklamy robiły się coraz głościejsze, bo z sobą wzajemnie konkurują. Niestety, doprowadziło to do skrajności, tu już nie tylko o głośność chodzi, tylko dźwięk jest kompresowany. To samo się działo z muzyką, zwłaszcza tą "radiową".
+6
pokaż komentarz
@elemenTH, @zwora: Nie, nikt nie ogląda. Wejdźcie dziś na mikro o 16:40 kiedy będzie Harry Potter w telewizji puszczany.
0
pokaż komentarz
@zwora dlaczego? Tik tok, Netflix czy YT jest lepszy? Raczej poziom nasycenia gównokontentem w necie jest dużo wyższy niż w TV.
+15
pokaż komentarz
Heat 1995 https://youtu.be/b60-sEXUPBY
Prawidłowy poziom głośności strzelanin. Zazwyczaj to jest pif paff ;)
Dźwięk z broni, bez dogrywania w post-produkcji.
+12
pokaż komentarz
@apo: to jest przykład prawidłowej dynamiki dźwięku. Takiego filmu nie oglądamy w nocy, no chyba, że mamy komfort braku sąsiadów. Strzelanina ma być głośna, bo strzał z broni palnej jest głośny. Ta scena w Heat wywołuje takie emocje w dużej mierze dzięki udźwiękowieniu i włączenie tutaj jakiejś kompresji dynamiki zabije cały sens.
+2
pokaż komentarz
@soulburner Zawsze mnie irytują te sceny strzelanin w amerykańskich lub polskich serialach, gdzie wystrzał z pistoletu w pomieszczeniu to takie piffpaff, zero dymu, nikt postronny nie łapie się za uszy, normalnie jakby na plastikowe kulki strzelali ¯\(ツ)/¯
+1
pokaż komentarz
@ivbefre: tak, w wielu produkcjach, nie tylko telewizyjnych, strzelanie jest bardzo delikatne dla uszu, zarówno widza, jak i postaci na ekranie. Aż mi się odechciewa wówczas filmu/serialu oglądać ;)
+9
pokaż komentarz
Dialogi mają być ciche, a wystrzały i eksplozje głośne. To dodaje pewnego realizmu, a także służy do budowania napięcia. Jeśli chcemy oglądać film nocą tak, by nie zbudzić dziecka albo sąsiada, to... Nie ma już chyba takiego urządzenia, które nie ma wbudowanej opcji kompresji dźwięku. Nie trzeba mieć wcale żadnego amplitunera, bo taka opcja jest w każdym, a na pewno w zdecydowanej większości samych telewizorów. Zadziała na głośnikach wbudowanych w tv, ale też na każdych podłączonych analogowo. Nie ma zatem tłumaczenia, że ktoś domaga się upośledzenia ścieżki dźwiękowej w samym filmie tylko dlatego, że nie zna opcji, które do tego właśnie służą.
Opcja nazywa się różnie - automatic volume leveling, volume equalizer itp.
Na co dzień korzystam z opcji kompresji dynamiki na komputerze. Tak na oko połowa amatorskich materiałów na YouTube nie robi nic z audio, więc kiedy ktoś się tam głośno zaśmieje albo wydrze, no to brzmi to tak, jak by się naprawdę wydarł - w filmie to pożądany efekt, ale niekoniecznie w recenzji klawiatury. Taka opcja jest w Windows i ubolewam nad tym, że jest dość głęboko schowana.
Jeśli mamy nocą obejrzeć film sensacyjny, czy jakiś horror, gdzie wiadome jest, że będą głośne momenty, to lepiej sobie taki film darować, bo po prostu za dużo się traci. Nie chcę, żeby platforma streamingowa decydowała o zakresie dynamiki. Od tego jest sam odbiorca, żeby sobie taką opcję włączył.
Platformy w sumie mogły by udostępnić taką opcję, bo w ten sposób stała by się może bardziej widoczna - ale jeśli w ramach którejś z platform chciałbym obejrzeć "Heat" i bym odkrył, że odgórnie obniżono poziom głośności podczas strzelaniny, to bym się przynajmniej wnerwił i już nigdy więcej za nic im nie zapłacił.
+4
pokaż komentarz
@soulburner: podpowiesz, gdzie znaleźć tą opcję w Windows?
+7
pokaż komentarz
@Greggi: Rzuć okiem tu