Ile kosztują lekcje religii?

Ile kosztują lekcje religii?

Coraz więcej uczniów rezygnuje z religii, a jej koszty są coraz wyższe. Mapa wydatków w różnych rejonach Polski.

 •  

  pokaż komentarz

  a ile istnień ludzkich kosztowała lekcja marksizmu? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Tu widzę pieniądze które można przekazać na podwyżki dla nauczycieli. Wystarczy wykorzystać okazje. Watykan ma teraz wyjątkowy kiepską opinię.

  •  

   pokaż komentarz

   @Peeleejin: a może by tak tych pieniędzy nie kraść z kieszeni podatników?

  •  

   pokaż komentarz

   @p_z_a: Może jednak przekazać nauczycielom by zachęcić lepszych ludzi do pracy?

  •  

   pokaż komentarz

   @Peeleejin: @Mario_Barc: @p_z_a: religia jako jeden z niewielu przedmiotów jest nieobowiązkowa. Większe oszczędności możnaby znaleźć gdyby zrobić żeby wszystkie przedmioty były nieobowiązkowe.

  •  

   pokaż komentarz

   @Chris_Karczynski: w sensie chcesz nie chcesz edukować dzieci, czy co właściwie proponujesz?

  •  

   pokaż komentarz

   @Mario_Barc: Jak wam się wydaje że nieudacznicy uczący w szkole dzieci będą robić to lepiej bo dostaną o 200 zl większą wypłatę, to chyba upadliście na głowę xD

  •  

   pokaż komentarz

   @olo1917: wręcz przeciwnie. Każdy będzie mógł chodzić na zajęcie jakie chce. W polskich szkołach prawie w ogóle nie ma zajęć dodatkowych a dzieci zaoszczędzeniu kasy można byłoby je utworzyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mario_Barc: i co to da? Zadaniem nauczycieli jest przerobienie podstawy programowej, „gorsi ludzie” sobie z tym radzą i na koniec, dnia w większości szkół to właśnie z tego są rozliczani.

  •  

   pokaż komentarz

   @CienCzlowieka: Nie chodzi o tych co są teraz, tylko o kolejnych, którzy są potrzebni. Średni wiek nauczycieli goni ten u pielęgniarek, myślisz, że za 2800 brutto (i brak podwyżek inflacyjnych, bo nie) zachęcisz kogokolwiek porządnego do tak c$??@wej pracy jak nauczyciel? Każdy lepszy pójdzie do korpo, popracuje 8-16, urlop kiedy mu się podoba, urlop na żądanie, nie ma na głowie roszczeniowych rodziców i uczniów i jeszcze zarobi kilka razy więcej.
   To tylko posłowie i senatorowie dla idei dla pracują ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Chris_Karczynski: czyli zamiast matematyki czy podstaw przedsiębiorczości, dzieciak / rodzic może wybrać tenis, to jest Twoja propozycja?

  •  

   pokaż komentarz

   @Peeleejin: nie, nie można. Państwo musi zadbać o swój interes i wychowywać swoich obywateli. To że Niemcy są potęgą która wyszła z zgrzybiałego cesarstwa do nowoczesnego państwa to zasługa pruskiej szkoły. Także zamiast religii musi być etyka. Nie można zrezygnować. Trzeba kształcić przykładnych obywateli. Tu nie ma oszczędności. Problemem jest jakość etyki i religii w polskich szkołach. A to dno. Nie refermowalne od czasu PRL. A nam trzeba modelu Fińskiego. W polskim szkolnictwie jest mnóstwo do zrobienia. Ale to wymaga wiedzy, kompetencji... a przede wszystkim pracy. A po co? Jeb podpis likwidujemy gimnazjum. Reforma zakończona. Elo. Czas na ce esa.

  •  

   pokaż komentarz

   Każdy lepszy pójdzie do korpo

   @XanderPLXE: co znaczy „lepszy”?

   Zdolności dydaktyczne to przeważnie inny zestaw zdolności niż te wykorzystywane w korpo.

   „lepszy” korpo pracownik może być „gorszym” nauczycielem i odwrotnie.

  •  

   pokaż komentarz

   czyli zamiast matematyki czy podstaw przedsiębiorczości, dzieciak / rodzic może wybrać tenis, to jest Twoja propozycja?

   @olo1917: do 18 roku życia wybiera rodzic, potem dziecko. Pewnie tak duża wolność dla niewolników brzmi abstrakcyjnie ale nie każdy pracownik fizyczny potrzebuje funkcji kwadratowej czy trynometrii. O językach obcych które są uczone od podstawówki i ludzie w wieku 18 nie posługują się nimi komunikatywnie to nawet nie wspomnę. To jest zwykle marnowanie zasobów ludzkich.

  •  

   pokaż komentarz

   @p_z_a: Tylko, że te umiejętności na bycie nauczycielem najniższego stopnia, to na ogół jest jeden semestr z pedagogiki. To nie są kilkuletnie studia z bycia nauczycielem. Dalej dopiero nauczyciele robią dyplom z pedagogiki, często jak już pracują w zawodzie. Student robiący fizykę, matematykę, języki obce, etc., by być nauczycielem dużo dodatkowej roboty nie ma, tylko po co, skoro ma umiejętności na lepsze pieniądze z lepszymi warunkami.
   Ładnymi słówkami obecnie nikt nikogo to takiej roboty nie zachęci, jakby było tak cudownie w zawodzie nauczyciela jak maluje to TVP, to by zgłoszenia leciały drzwiami i oknami do szkół, a jest odwrotnie, nikt nie chce się bawić w ten zawód, bo wiadomo, że nie warto.

  •  

   pokaż komentarz

   @p_z_a : Najbardziej obrazuje problem z zarobkami i kompetencjami informatyka w szkołach. Uczą tego inni nauczyciele, co zrobili na szybko kurs z excela. I taki informatyk z wykształcenia ma przyjść uczyć dzieci? Po co? Jestem na magistrze z inf., jeszcze na inżynierze dostaliśmy propozycje by coś tam dzieciaki w szkole douczać, szkoda tylko, że na pół etatu w korpo zarabiam do ręki więcej niż nauczyciel dyplomowany ma podstawy. ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @XanderPLXE: rękę sobie dam uciąć że mogę skończyć i 15 semestrów pedagogiki ale jeśli chodzi o dydaktykę w praktyce to będę poniżej średniej chociaż w pracy radzę sobie znakomicie ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

   A miałem po drodze świetnego nauczyciela pełnego pasji do pedagogiki i swojej dziedziny który w innej pracy się nie odnalazł.

  •  

   pokaż komentarz

   @p_z_a: Tu nie chodzi o umiejętności pedagogiczne. Nawet najlepszy pedagog, ze świetnym podejściem do młodzieży, jak nie ogarnia przedmiotu, którego uczy, to nic nie zdziała. No i o to się rozbija. Jak ktoś ma umiejętności, które są przydatne w innych zawodach, to po jakiego iść na nauczyciela?

  •  

   pokaż komentarz

   @p_z_a: znowu dla kogoś z normalnej rodziny to pewnie jest abstrakcja, że część rodziców najchętniej by posłało swoje dziecko do pracy w wieku 14 lat żeby się do budżetu dokładało i od szkoły nie wymagają absolutnie nic.

   Matematyka nie jest tylko od tego, żeby uczyć przydatnych rzeczy ale po to żeby rozwinąć mózg. Sam teraz z trygonometrii może i nic nie potrafię ale nie mam żalu, że poznałem parę ciut trudniejszych zagadnień.

   Z językami to już w ogóle poleciałeś, nawet po znajomych którzy angielski naprawdę kiepsko ogarniali za czasów szkolnych widzę, że od cholery im w głowie zostało i jak ich życie zmusiło do używania tego języka to progress był błyskawiczny, całkiem jakby te wszystkie lata nie były kompletnie zmarnowane.

   Szkoła ma rozwijać i dawać możliwości - nawet jak spora część będzie zmarnowana to co z tego? Jeżeli ktoś ma głowę na karku i jest z nizin społecznych to dostanie odpowiednie wsparcie żeby się wybić. Ale pewnie lepiej jakby został sfrustrowanym kryminalistą który nie widział dla siebie innej drogi do wybicia się.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mario_Barc: zacząć trzeba od programu przede wszystkim dostosowania go do XXI w.

  •  

   pokaż komentarz

   Może jednak przekazać nauczycielom by zachęcić lepszych ludzi do pracy?

   @Mario_Barc: To przecież wyjdzie 300 zł rocznie na jednego. Rocznie. 1.5 mld to za mało by przyciągnąć wartościowych ludzi do zawodu.

  •  

   pokaż komentarz

   @XanderPLXE: i odwrotnie, najlepszy ekspert w temacie nie koniecznie nada się na nauczyciela.

   Z tym że żeby nauczyć czegoś dzieciaki, nie musisz być ekspertem w temacie, wystarczą podstawy, na więcej i tak nie ma czasu, ale musisz umieć w pedagogikę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nizior: To już inna kwestia. Ale jak było by więcej nauczycieli z pasją to więcej młodzieży złapało by jakiegoś bakcyla. Najgorzej wspominam przedmioty ścisłe, tam było najmniej nauczycieli, którzy chcą przekazać coś poza czystą wiedzą z programu.

  •  

   pokaż komentarz

   @dr3vil: Oczywiście. Ale od czegoś trzeba zacząć.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nizior: to zaproponuj co trzeba zmienić w tym programie. Podyskutujmy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Peeleejin: ja widzę koljnego debila, który nie zna podstaw społecznych, któremu inni debile klaszczą na debilne argumenty.
   Co za kraj, to ręce opadają.

  •  

   pokaż komentarz

   @orekZmajorek: czemu to jest odpowiedź do mnie? chyba miało być do @Chris_Karczynski ?

   Ale jak zacząłeś to wrzucę swoje 3 grosze. Podzielam pogląd @Chris_Karczynski na podstawie moich doświadczeń

   Miałem jasną wizję na siebie: zostać inżynierem.
   Gimnazjum i liceum niczego mnie nie nauczyły jedyne co tam osiągnąłem to zniechęcenie się do wielu dziedzin, w tym istotnych dla mnie jak matematyka i fizyka. Oraz ogromna strata czasu na przedmioty bezużyteczne.

   Na szczęście podjąłem bardzo dobrą decyzję. W wieku 18 lat zrezygnowałem z liceum ogólnokształcącego. Zapisałem się do zaocznego liceum dla dorosłych. Zjazdy co 2-4 tygodnie. Ogólnie poziom bardzo niski. Czyli szkoła taka jak by jej nie była, idealnie! to czego chciałem!

   Parę pozytywnych zaskoczeń, wielkim plusem była fizyka, gdzie nauczyciel starszej daty nie bawił się we wzory czy czytanie podręcznika tylko tłumaczył jak działa świat i tu pojawiły się iskierki zainteresowania tematem. Pozytywnie zaskoczył język polski, nie było bełkotu, tylko rozmowa o tym co autor miał na myśli i jak wyglądały realia, jak dorosły z dorosłym - świetna odmiana.

   W tym czasie sam rozwijałem się w informatyce która mnie interesowała. Chodziłem na korepetycje z matematyki, trafiłem na dobrego nauczyciela i okazało się że kwestie które były dla mnie trudne i na sprawdzianach w LO zaliczałem "na pałę" (o dziwo z powodzeniem) są zrozumiałe.

   Dzięki czemu zdałem dobrze maturę, dostałem się na studia które chciałem i tam już czułem się jak w domu. ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

   Cieszę się że w szkole nie było elektroniki która interesowała mnie najbardziej, a z informatyki trafiłem na nieinwazyjnych nauczycieli. W przeciwnym razie dzisiaj pewnie był bym zniechęcony do tych dziedzin i nie poszedł na studia tylko kopał rowy.

   pokaż spoiler część pozostałych dziedzin do których zniechęciła mnie wcześniej szkoła poznaję teraz z przyjemnością, na własnych zasadach

  •  

   pokaż komentarz

   Szkoła ma rozwijać i dawać możliwości - nawet jak spora część będzie zmarnowana to co z tego?

   @orekZmajorek: No chyba, że chodzi o religię to wtedy tę możliwość należy zabrać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Chris_Karczynski: bardziej przekształcić na coś innego.

   Na religii z kumplami w karty graliśmy, miałem jedynkę na koniec roku z tego przedmiotu, a katechetka mogła mi co najwyżej possać. Marnacja mojego czasu i pieniędzy innych ludzi. Jeszcze żeby przedmiot religia opisywał prawidłowo funkcje religii od bardziej technicznych stron i je porównywał ze sobą zamiast jakieś gadaninie o tylko o chrześcijaństwie katolickim... Po co ludziom czas marnować na coś kompletnie zbędnego i nie rozwijającego? Zwłaszcza, że różne filozofie i podejścja moralne są uczone na języku polskim - gdzie jest to zrobione znacznie lepiej tak swoją drogą pomimo, że to są raczej wątki pobczne tego przedmiotu.

   Ale daj mi argumenty czemu wymienienie dziesięciu przykazań jest dobrym pomysłem przez dzieciaki za pieniądze podatników i zabieranie przez takie dyrdymały czasu na coś bardziej rozwiajającego.

   @p_z_a: Ta, źle mi zaadresowało, mój błąd.

  •  

   pokaż komentarz

   @orekZmajorek: Który jest u ciebie rok? W 2022 roku od dawna religia nie jest obowiązkowa i żeby na nią uczęszczać trzeba się zapisać. Najpierw piszesz o możliwościach, a gdy ktoś chce chodzić na religię to piszesz, że powinni ją zlikwidować XD

  •  

   pokaż komentarz

   @Chris_Karczynski: czemu nie przeczytałeś mojej odpowiedzi, przecież to nie ma nic wspólnego z tym co pisałem? xD

   Nie musisz odpowiadać jeżeli ilość teksti ciebie przytłacza i się pogubiłeś chociaż zalecałbym czytanie większej ilości książek jeżeli chcesz tego w przyszłości uniknąć

  •  

   pokaż komentarz

   @orekZmajorek: inne przedmioty to też dla większości ludzi marnacja czasu i pieniędzy podatników dlatego każdy przedmiot powinien być nieobowiązkowy i wtedy chodziliby na nie tylko ci którzy chcą się uczyć, a reszta nie marnowałaby czasu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dignus: po 1 matematyka po 2 matematyka po 3 matematyka, a później obcięcie do minimum wszystkich przedmiotów humanistycznych (z pominięciem j. obcych). Chodzi o to, żeby nie opisywać na maturze co miał na myśli Mickiewicz w "dziadach" (pisał to pod wpływem opium, moim zdaniem rozkmina co miał naćpany człowiek w głowie jest bez sensu, nie neguję że wielkim poetom był w owych czasach). 1 lekcja historii, geografii/przyrody, wos w zupełności wystarczy w szkole średniej przez rok
   4. obowiązkowa nauka konstytucji - każdy musi znać swoje prawa
   5. konstrukcja godzin lekcyjnych (czasu spędzonego w szkole) - 5h nauki / 3h świetlica (na odrobienie zadania domowego i ewentualne nadrobienie braków) + wychowanie fizyczne - ogólnie tak, żeby po powrocie do domu miało się czas dla siebie i rodziny/znajomych/hobby
   6. opieranie nauczania na rzeczach/dziedzinach wykorzystywanych w życiu codziennym (pisanie pism do urzędów/ liczenie kosztów, opłacalności/planowanie budżetu
   7. nauka wyszukiwania informacji
   8. ad języki obce - zmuszanie ucznia do mówienia/używania języka (90% oceny, gramatyka 10%)
   9. powinienem napisać to na początku - powrót szkół zawodowych - np. 4 lata nauki (1 rok teoria, 2 i 3 rok praktyka plus teoria, 4 praktyka).
   10. klasy max 18 osób
   11. w zależności od stopnia niepełnosprawności integrowanie takich osób w normalnych klasach, stworzenie warunków do opieki i pomocy pozostałych kolegów z klasy dla takich osób
   12. u nas to abstrakcja ale fajny jest pomysł z Japonii że uczniowie sami sprzątają swoją szkołę
   13. nauka ekonomii
   14. likwidacja prywatnych szkół (pomijając st. wyższe), możliwość dotowania szkół przez rodziców i odpis od podatku (inwestycje/pensja w stosunku 60/40) - ponoć świetnie działa w Finlandii

   to tak na szybko, zdaję sobie sprawę że inaczej lekko powinno to wyglądać w szkole pods. inaczej śred. inaczej st. wyższe, btw kierunki nieperspektywiczne ekonomicznie powinny być płatne na studiach państwowych, na kierunki ścisłe (na które jest zapotrzebowanie) powinni przyjmować prawie wszystkich chętnych, selekcja po pierwszym roku, a nóż trafi się jakiś talent w wąskiej dziedzinie i można go byłoby pociągnąć wyżej "za uszy"

  •  

   pokaż komentarz

   @Chris_Karczynski: mógłbyś odnieść się do mojej wypowiedzi? Ja temat ciut dogłębniej poruszyłem a nie w tępo zero-jedynkowy sposób.

  •  

   pokaż komentarz

   @orekZmajorek: Do czego niby mam się odnieść? Ja jestem wolnościowcem, a niewolnik nigdy nie zrozumie wolnościowca.

   @Nizior: ty też nieźle odleciałeś xD

  •  

   pokaż komentarz

   @p_z_a: Super! Miałem podobną drogę. Skończyłem na wyższym stanowisku managerskim. Ale faktycznie koszty są spore. Trzeba ustalić priorytety i się ich trzymać. No i łeb trzeba mieć do nauki.

  •  

   pokaż komentarz

   @Chris_Karczynski: z aż takim kiepskim trollem to jeszcze nie gadałem. Jak nie jesteś trollem to kryste panie i aniołowie, miejcie tego człowieka w opiece.

  •  

   pokaż komentarz

   @Peeleejin: nauczyciele to nie wyborcy pisu, a więc gówno dostaną

  • więcej komentarzy(26)

 •  

  pokaż komentarz

  Zlikwidowac to gówno. W miejsce tego wprowadzić przedmiot inteligencja finansowa, edukacja seksulna i wiele innych potrzebnych.

  •  

   pokaż komentarz

   @fideriankoons: Ta, inteligencja finansowa. Bankierzy na to nie pozwolą, bo debile przestaną się zadłużać pod korek ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @nabzd: dodałbym jeszcze przedmiot: wykrywanie manipulacji i wiedze o tym czym się różnią badania naukowe od teorii spiskowych :)

  •  

   pokaż komentarz

   @nabzd: Pod p?#?ę. Od razu widać, że o kredytach wiesz jedynie z wykopu.

  •  

   pokaż komentarz

   @jakub-dolega: No to nauczaj nas wykopowych prostaków ty oświecony paniczyku chamie j??@ny (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   @nabzd: przeciwnie, ekonomicznie świadome społeczeństwo ma większe szanse być dostatnim, co jest na rękę bankom i bankierom.

  •  

   pokaż komentarz

   @fideriankoons: różnią się 6 miesiącami (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   @olo1917: Z tymi bankami pozwolę się nie zgodzić, nie będę rozwijał tematu i zacznę z innej beczki. Czy ekonomicznie świadome społeczeństwo zgodziłoby się na 500+ i 13 emeryturę? Czy takie społeczeństwo jest na rękę politykom?

  •  

   pokaż komentarz

   @nabzd: pisałes o bankach, świadome ekonomicznie społeczeństwo ma większą szansę na bogacenie się co przekłada się też na bogacenie się banków i to jest im na rękę, znacząco upraszczając. Nie wchodzę w dywagacje o polityce.

  •  

   pokaż komentarz

   @fideriankoons: toć już masz takie przedmioty w polskim szkolnictwie.

  •  

   pokaż komentarz

   @olo1917: Świadomy ekonomicznie człowiek, sam sobie wyliczy na jaki kredyt i jaką ratę go stać. I taki kredyt weźmie. Dzisiejsze baranki biorą taki kredyt jaki wciśnie im "doradca" kredytowy w banku. A to nie jest na rękę bankom. Dobrze myślę?

  •  

   pokaż komentarz

   wykrywanie manipulacji
   @fideriankoons: Na angielskim niedawno miałem temat dotyczący fake newsów. Normalnie w książce był.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomilipin: temat, a przedmiot o różnica. Temat to powinien być o religii, a nie przedmiot.

  •  

   pokaż komentarz

   wykrywanie manipulacji i wiedze o tym czym się różnią badania naukowe od teorii spiskowych :)

   @fideriankoons: Badaniem źródeł zajmuje się historia. Nie będę wchodził w szczegóły, ale źródła historyczne, czyli świadectwa tego, że było tak-i-tak mogą być ze sobą sprzeczne, autorzy mogą świadomie kłamać lub z jakiegoś innego powodu poświadczyć nieprawdę. Takimi źródłami mogą być listy, kroniki, roczniki, ewangelie, baśnie, artykuły prasowe, dokumenty dyplomatyczne czy urzędowe, zasób jest ogromny.

   Takie świadectwo bada się różnymi sposobami, np. próbuje ustalić się kontekst literacko-historyczny, jakie autor miał intencje, dla kogo pisał, skąd czerpał wiedzę, jakie poruszył wątki, jak zmienił swoje źródła, czy wszystkie zachowane rękopisy mówią to samo, jakie były losy tekstu po jego powstaniu itp. To wszystko pozwala odtworzyć to co prawdopodobnie wydarzyło się w przeszłości z taką naukową precyzją z jaką tylko jest to możliwe. Skoro można zastosować to do tekstów historycznych to czemu by nie do bieżących? Zwlaszcza, że wszystkie dość szybko przechodzą do historii. Nazywa się to krytycznym podejściem do tekstu.

   Zauważ przy okazji o ile ciekawsze i pożywne intelektualne jest to od normalnych lekcji historii, które wyglądają tak:
   1956 - wydarzenia poznańskie
   1970 - wydarzenia grudniowe
   1981 - stan wojenny
   i tak w kółko...

   A w ten sposób uczysz jednocześnie badać wiarygodność przekazu i historii w dużo lepszy sposób.

  •  

   pokaż komentarz

   @Walther00: nie pisałem o historii, tylko o tym: https://www.youtube.com/watch?v=T1vW8YDDCSc. Wpierwszej minucie masz wyjaśnienie i o tym powinie być przedmiot w szkole, a nie o nikomu niepotrzebnych mitach religijnych.

  •  

   pokaż komentarz

   @fideriankoons: inteligencja finansowa to obecnie PP, a edukacja seksualna to wdź

  •  

   pokaż komentarz

   @fideriankoons: no wiem, znam ten film i SciFun mówi to samo co ja ( ͡° ͜ʖ ͡°) pokazuję tylko, że to co ma zastosowanie do badania przeszłości ma zastosowanie również do współczesności

   to kadr z 1h i 18min filmu około

   źródło: YouTube.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @Walther00: wiesz ile by nabyte umiejętności tylko z tego ekranu zmieniły w Polsce? Niedouczone i głupie społeczeństwo woli słuchać TVP i księdza z ambony.

  •  

   pokaż komentarz

   dodałbym jeszcze przedmiot:

   @fideriankoons: ja bym dodał samodzielne myślenie, bo na wykopie chociażby w tym artykule widać jak jesteście przygłupi.

  •  

   pokaż komentarz

   @wesolymaruda: zwłaszcza patrząc przez pryzmat religii, gdzie samodzielne myślenie nie istnieje i zostało zastąpione dogmatem... tak ma być i koniec... a papież ma zawsze racje.

  •  

   pokaż komentarz

   @fideriankoons: chyba nigdy w kościele nie byłeś, ze pieprzysz takie głupoty, religia KK daje ci możliwość samodzielnego myślenia i interpretacji słów z nowego testamentu, na religie czy do kościoła chodzisz, żeby lepiej zrozumieć, a nie żeby wykuć się czegoś na pamięć, czy mieć jedną słuszną racje...

   Spytaj sie ludzi co wychodzą z kościoła jak zrozumieli czytanie, większość będzie interpretowała na swój sposób, zbliżony, ale każdy SAMODZIELNY, każdy ksiądz też interpretuje na swój sposób w każdym roku dostrzega też coś innego w tym samym czytaniu. Tak jak słowa nie jednej piosenki co innego potrafią znaczyć, gdy jesteś szczęśliwy, albo gdy jesteś smutny.

  •  

   pokaż komentarz

   @wesolymaruda: jak ludzie wychodzący z kościoła mogą myśleć, skoro chodząc tam są cały czas indoktrynowani przez RELIGIOTYZM. Jest to rzadko diagnozowana, choć wciąż często występująca, forma upośledzenia umysłowego, spowodowana intensywną indoktrynacją religijną w dziecięcym wieku

   Celem praktyk magicznych jest wpływanie na siły nadprzyrodzone. Wyznawcy religii podejmują pewne praktyki, ufając, że Bóg na nie zareaguje. Bywają one źródłem dochodów kapłanów, są symbolicznym aktem dominacji. Utrwalają religijną tożsamość, budowaną wokół symboli i rytuałów.
   To hierarchowie kościoła są Bogiem. Jezus jest tylko ich narzędziem.
   Komuniści, socjaliści i religie uważają, że człowiek jest za głupi, żeby decydować sam za siebie więc narzucają im swoje racje... to o czym piszesz to własna internetacja, ale zgodna z doktryną kościoła i dogmatami.
   Nikt z nich nawet się nie zastanowi nad tym czy są manipulowani czy nie.

  •  

   pokaż komentarz

   @fideriankoons: ja p?%%%@$e, ale pieprzysz farmazony, zapomniałeś jeszcze o smokach, byłem nie wierzącym, a teraz wierze, więc mam szersze spojrzenie niż ty,

   Proponuje ci iść do kościoła i w głębi duszy spróbować zrozumieć czytanie tak jakby się ciebie ono tyczyło i potem wróć i napisz, że to gusła i bzdura, problemem takich jak ty, że nigdy nie próbowałeś, to tak jakby napisać ze kino jest do dupy, bo nigdy w nim nie byleś, a jak byłeś to siedziałeś tyłem do ekranu.
   Do kościoła idziesz jak do tetru musisz chcieć zrozumieć co chcą ci przekazać, zastanowić się nad tym, inaczej to bezsensowne przedstawienie.

   Dlatego tacy jak ty tego nie rozuemija, bo siedzą tyłem do ekranu.

  •  

   pokaż komentarz

   @wesolymaruda: Problem w tym, że byłem wierzący... ale zrozumiałem to lepiej niż inni.... dlatego już nie jestem :)
   Nie dam się na to nabrać kolejny raz.

  •  

   pokaż komentarz

   eligia KK daje ci możliwość samodzielnego myślenia

   @wesolymaruda: xDDDDD

   No tak, poza tym, że każdy katolik jest bezwzględnie związany katolicką nauką społeczną, a w kwestii dogmatów wiary wykładnią Kongregacji Nauki i Wiary, no to tak, faktycznie, można sobie "samodzielnie" pomyśleć xD Dlatego każdy żarliwy katolik na takie samodzielne spojrzenie na kwestie np. mniejszości seksualnych albo aborcji, które to wcale a wcale nie jest tępym powielaniem stanowiska kościółka. No tacy to są samodzielni w swoim myśleniu, ci nasi katolicy kochani.

  •  

   pokaż komentarz

   @bacaa90: tępy to ty jesteś, katolicy mają pewne wartości, których się trzymają dlatego są katolikami, to tak jakbyś napisał, że fajni narciarstwa są narciarzami bo żyją w takiej grupie, NIE, najpierw zostali narciażami potem przystąpili do grupy, która wyznaje podobne zainteresowania.
   I nie mamy problemu z osobami homoseksualnymi, mamy problem z pedałami i ugrupowaniami LGBT, które ubzdurały sobie jakieś prześladowania i inne debilizmy, jedynymi kto jest nie tolerancyjni to właśnie ONI, oczywiście mam na myśli pedałów, bo są i normalni homoseksualiści, co uważam ich za spoko ziomków. Niestety większość homo, a przynajmniej w mediach takich najwięcej to skończeni debile, którzy robią reklamę wszystkim innym.

  • więcej komentarzy(15)

 •  

  pokaż komentarz

  Dla osób, które są młodsze i mają złudne wrażenie, że się szybko tego chwasta pozbędziemy z naszego ogródka - nie pozbędziemy. Nie łudźcie się.

  Jeżeli wydaje wam się, że w szkole średniej sporo z was już na religię nie chodzi i wasze dzieci też nie będą chodzić. To brawo dla was.

  Teraz niestety do szkół dzieci wysyłają ludzie w wieku 30-40 i w klasie moich dzieci nie chodzą tylko moje (wczesna podstawówka). Podejrzewam, że pierwsza zmiana może być po komunii. Póki co wszyscy gadają na czarnych, no ale dzeci muszą sakramenty mieć. Aż tych ludzi się słuchać nie da.

  •  

   pokaż komentarz

   @kegnar co cię obchodzą inni? To chyba nie twoja sprawa że ktoś chce chodzić na religię

  •  

   pokaż komentarz

   Podejrzewam, że pierwsza zmiana może być po komunii. Póki co wszyscy gadają na czarnych, no ale dzeci muszą sakramenty mieć. Aż tych ludzi się słuchać nie da.

   @kegnar: Tak jak piszesz ludzie narzekają ale i tak robią to co wszyscy.
   Sprawy wiary przestają być jednak istotne jak już minie komunia zrobi się imprezę i dziecko otrzyma prezenty.

   Mój jeden dobry kolega ostatni raz w kościele był na chrzcinach swojej córki ale dzieci na religię chodzą i komunię robi bo jak sam mówi: "Tyle prezentów dawałem na komunię innym to niech mi się zwróci teraz". Podejrzewam, że takich osób jest więcej i jakoś to się kręci niezależnie czy się wierzy czy nie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pawel993: Pytanie jest agresywne, ale odpiszę ci jak człowiek dorosły.

   1. W planie lekcji nie ma przewidzianej lekcji religii na początku ani na końcu. Dzieciaki mają okienka w których są odseparowane od rówieśników na czas lekcji religii.
   2. W przypadku przedszkola dziecko jest wyprowadzane ze swojej sali i prowadzone na przyczepkę gdzie indziej. O aspektach psychicznych takiego zachowania dla dziecka się nie będę rozpisywał. Domyślisz się.
   3. Płacę na religię katolicką z moich podatków, chociaż nie jestem katolikiem.

   Nie mam nic przeciwko wynajmowaniu im sal na zasadach rynkowych, żeby sobie po lekcjach uczyli dzieciaki chętne w szkole. Zupełnie mi to nie przeszkadza. Ale aktualnie to wszyscy poza katolikami są dyskryminowani, w publicznych placówkach oświaty. To jest niedopuszczalne.

  •  

   pokaż komentarz

   1. W planie lekcji nie ma przewidzianej lekcji religii na początku tylko na końcu. Dzieciaki mają okienka w których są odseparowane od rówieśników na czas lekcji religii.

   @kegnar: tak samo jest z angielskim, wfem czy informatyką, też jedna grupa jest odseparowana od innych

   2. W przypadku przedszkola dziecko jest wyprowadzane ze swojej sali i prowadzone na przyczepkę gdzie indziej. O aspektach psychicznych takiego zachowania dla dziecka się nie będę rozpisywał. Domyślisz się.

   @kegnar: skoro cala grupa tego chce oprocz jednego dziecka no to jedno ma pecha, nie moze jeden rodzic terroryzowac calego przedszkola

   3. Płacę na religię katolicką z moich podatków, chociaż nie jestem katolikiem.

   @kegnar: ja też place podatki na rzeczy z ktorych nie korzystam

  •  

   pokaż komentarz

   @Pawel993: Żebyś nie rozumiał mnie źle. Nie jestem wojującym antyklerykałem. Po prostu nie zgadzam się z taką postawą jak twoja. Państwo jednocześnie gwarantuje mi, że jesteśmy Państwem świeckim, po czym w urzędach, szkołach itd. wiszą krzyże, zdjęcia papieża, obrazy świętych.

   Dla mnie jest to oczywiście nieszkodliwe, taka tradycja, taka kultura. Nie biegam po szkole i nie zrywam tego. Uważam jednak, że nie jest to uczciwe, bo przecież to nie ma nic wspólnego ze świeckim Państwem. To nie ta przestrzeń - do manifestacji religijnych. Niech tam wisi godło, niech wisi herb, flaga.

   Tak samo z lekcjami religii. To nie jest miejsce na to. To nie jest nauka, a miejsce nauki jest w szkole.
   Szkoła ma dzisiaj wiele problemów, od płac, przez słabą kadrę, na bardzo słabym programie. Usunięcie religii dałoby wiele, niewielkim kosztem. Odnośnie dodatkowych godzin i pieniędzy można zrobić coś bardzo pożytecznego jednym ruchem. Dodać więcej godzin przedmiotów ścisłych, czy po prostu w to miejsce zorganizować cokolwiek rozwijającego pasje młodych ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pawel993: Dodatkowo uważam, że jeżeli katolikom naprawdę zależy na należytym nauczaniu ich religii, to szkodzą sobie lekcjami religii. Na pewno można to zrobić lepiej, w przykościelnych salach. Gdzie dzieciakom nie da się do nauki 100 rzeczy na pamięć, a po prostu pogada o Bogu, etyce, zasadach. Jestem przekonany, że w szczególności dla młodych dzieciaków byłoby to bardziej atrakcyjne.

  •  

   pokaż komentarz

   Dodatkowo uważam, że jeżeli katolikom naprawdę zależy na należytym nauczaniu ich religii, to szkodzą sobie lekcjami religii. Na pewno można to zrobić lepiej, w przykościelnych salach. Gdzie dzieciakom nie da się do nauki 100 rzeczy na pamięć, a po prostu pogada o Bogu, etyce, zasadach

   @kegnar: w wielu parafiach nie ma salek, po drugie dziecko trzeba zawieźć, odebrać z takiej salki jest uciazliwe, wiec dlatego jest to w szkole

  •  

   pokaż komentarz

   @Pawel993: Wcześniej się do tego odniosłem - niech wtedy wynajmują normalnie jak każdy po lekcjach sale dla siebie i dla chętnych spotkania z dzieciakami. Bez ocen, bez dziennika, bez średniej, bez matury itd. Po prostu spotkanie z dzieciakami, gdzie opowiada się o religii katolickiej.

  •  

   pokaż komentarz

   Wcześniej się do tego odniosłem - niech wtedy wynajmują normalnie jak każdy po lekcjach sale dla siebie i dla chętnych spotkania z dzieciakami.

   @kegnar: przeciez rodzice placa podatki wiec chyba maja prawo do uzywania sal za darmo...
   kółko teatralne zeby w szkole stworzyc tez bedzie musialo wynajmować sale?

   i znowu 25 z 27 dzieci bedzie musialo czekac np 2-3 godziny po lekach na religie? Kto dzieciom zapewni opieke w tym czasie? Wiem wiem wszyscy pojda do swietlicy, super rozwiazanie

  •  

   pokaż komentarz

   @Pawel993: To niech płacą mniej podatków? Dlaczego to rozwiązanie nigdy nie jest brane pod uwagę? Tylko zawsze jest ten problem przedstawiany, że skoro już płacą, to niech chociaż skorzystają?

  •  

   pokaż komentarz

   bo jak sam mówi: "Tyle prezentów dawałem na komunię innym to niech mi się zwróci teraz"

   @1001001: Jesli tak mowi serio, to oblesny typ, i niczym sie od najgorszych przedstawicieli kleru nie rozni...

  •  

   pokaż komentarz

   w wielu parafiach nie ma salek

   @Pawel993: no popatrz, a za komuny jakoś wierzący sobie radzili

   po drugie dziecko trzeba zawieźć, odebrać z takiej salki jest uciazliwe

   @Pawel993: fajne zaangażowanie w wyznawaną religię ( ͡° ͜ʖ ͡°) na basen i dodatkowy angielski można zawieść, ale na coś, co w założeniu powinno ukształtować cię na dobrego chrześcijanina byś mógł dostąpić zbawienia to już nie warto

   i tyle warta ta wasza wiara...

  •  

   pokaż komentarz

   fajne zaangażowanie w wyznawaną religię ( ͡° ͜ʖ ͡°) na basen i dodatkowy angielski można zawieść, ale na coś, co w założeniu powinno ukształtować cię na dobrego chrześcijanina byś mógł dostąpić zbawienia to już nie warto

   @Cadfael: (-‸ლ)

  •  

   pokaż komentarz

   i znowu 25 z 27 dzieci bedzie musialo czekac np 2-3 godziny po lekach na religie?

   @Pawel993: To są zajęcia nieobowiązkowe. Można nie chodzić.
   A jak dziecko czeka 2-3 godziny na etykę, to niby jest ok? A jak dziecko jest wyprowadzane do biblioteki, bo ktoś wstawił zajęcia dodatkowe w środku planu, to jest ok?

  •  

   pokaż komentarz

   A jak dziecko jest wyprowadzane do biblioteki, bo ktoś wstawił zajęcia dodatkowe w środku planu, to jest ok?

   @sorhu: tylko nie wstawisz calej klasy do biblioteki zeby mialy opieke

  •  

   pokaż komentarz

   @sigismund: Akurat nie nazwałbym go obleśnym. Ten się przynajmniej otwarcie przyznaje do swojego podejścia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pawel993: A to już problem dyrektora, żeby to zorganizować. Najlepiej, jakby zajęcia z religii były bezpośrednio przed lub po lekcjach. Niestety, tutaj dyrekcja idzie na łatwiznę, wrzucając religię w środek, co jest dyskryminujące dla uczniów na nią nieuczęszczających.

   pokaż spoiler A najlepiej, żeby były poza szkołą.

  •  

   pokaż komentarz

   A to już problem dyrektora, żeby to zorganizować. Najlepiej, jakby zajęcia z religii były bezpośrednio przed lub po lekcjach.

   @sorhu: no super pomysl, nikt na to nie wpadl oczywiscie WF tez ma byc na ostatniej lekcji, matematyka i fizyka nie moze byc pierwsza

  •  

   pokaż komentarz

   @Pawel993: Ech, ale WF, matematyka i fizyka to są przedmioty obowiązkowe. Religia to nieobowiązkowe zajęcia. Nikt nie dopasowuje planu zajęć do kółka szachowego, czy teatralnego, ale oczywiście religia musi mieć przywileje.

  •  

   pokaż komentarz

   Ten się przynajmniej otwarcie przyznaje do swojego podejścia.

   @1001001: Ale to podejscie jest oblesne.
   Ja jestem od wielu lat ateista, zona (najwiekszy jej i moj blad) wymusila na mnie slub koscielny, dzieci ochrzczone, bez mojego udzialu i tez pewnie do komunii pojda.
   I w zyciu bym nie pomyslal ze komunie sie robi aby kase odzyskac, a sam dawalem kase na kilkunastu....
   Jest to obecny w KAZDEJ kulturze rytual przejscia. W Polsce za bardzo kosciolkowy, ale jednak tradycyjny.
   A dzieci jestem pewien w te bajki przestana wierzyc w wieku 10 lat, jestem przekonany.

  •  

   pokaż komentarz

   Jest to obecny w KAZDEJ kulturze rytual przejscia. W Polsce za bardzo kosciolkowy, ale jednak tradycyjny.

   @sigismund: Jakie rytuały przejścia masz na myśli jeśli chodzi o inne kultury?

  •  

   pokaż komentarz

   @Pawel993 to ja w takim razie domagam sie lekcji lgbt w szkolach na takich samych zasadach jak lekcje religii, czyli trzeba zaniesc papier jesli nie chce sie chodzic (a nie na odwrot), lekcje sa w srodku planu dnia (a nie ostatnie albo pierwsze) i z puli podatkow wszystkich Polaków.

  •  

   pokaż komentarz

   i o inne kultury?

   @1001001: Bar micwa u zydow, postrzyzyny u Slowian, konfirmacja u protestantow https://pl.wikipedia.org/wiki/Konfirmacja - zobacz sobie, ze komuna chciala w NRD to swoim rytualem zastapic.
   Czesto to bylo jakies symboliczne przekazywanie chlopcow spod kobiet do mezczyzn.
   Obecnie to wszystko przykryte jest etapami edukacji (zdanie matury) oraz religijnymi wydarzeniami (jak komunia). Kiedys bardziej naturalne, jak pierwsza miesiaczka czy okreslony wiek.

   https://www.focus.pl/artykul/rytualy-inicjacyjne-w-roznych-kulturach-swiata

  •  

   pokaż komentarz

   @kegnar: wszystkie inne dzieci chodzą, ale to przecież ma być jak ty chcesz i trzeba im to zlikwidować , typowe lewackie myślenie.

  •  

   pokaż komentarz

   @sigismund:

   Dzięki za link do tego artykułu. Wynika z niego m.in.:

   Wielkie religie wypleniły najbardziej brutalne i niebezpieczne rytuały inicjacyjne. Zastąpiły je własnymi, z reguły o charakterze czysto symbolicznym i duchowym. Przykładem katolickie bierzmowanie, protestancka konfirmacja czy baptystyczny chrzest dorosłych.

   Wspomniany przez Ciebie rytuał przejścia dla dziewcząt w większości kultur był utożsamiany z nadejściem pierwszej miesiączki. U chłopców rytuał odbywał się w podobnym wieku (około 13 roku życia).

   Dlatego ja bym nie utożsamiał sakramentu komunii z rytuałem przejścia. Już prędzej gdy do Polski zawita produkt marketingowy z USA "My sweet sixteen" to ma szansę po latach stać się rytuałem.

  •  

   pokaż komentarz

   "Przykładem katolickie bierzmowanie,"

   @1001001: No dlatego napisalem, ze te rozne tradycyjne rytualy sa pozaburzane, i sie pozmienialy z biegiem czasu z miliona powodów, zalezy od kraju i historii.
   U nas w Polsce bierzmowanie nie ma znaczenia, a komunia ma bo jest i impreza na maksa i caly ceremonial.
   I po co u nas sweet 16, jak mamy hucznie obchodzone 18tki.

  •  

   pokaż komentarz

   @sigismund: Zgadzam się, że najlepszym odpowiednikiem tych różnych rytuałów w naszej kulturze obecnie jest osiemnastka.

  •  

   pokaż komentarz

   @wesolymaruda: Konkluzja po takich wypowiedziach nachodzi mnie tylko jedna. Długo jeszcze nie będziemy się wzajemnie w tym kraju szanować, jak zamiast starać się zrozumieć drugą stronę, przypinamy tylko łatki. Szkoda.

  •  

   pokaż komentarz

   @kegnar: tak szanujmy się i próbujmy zrozumieć, jeśli ktoś komuś chce likwidować lekcje religi jak to robili KOMUNIŚCI to raczej chyba o szanowanie wartości komunistów nie będziesz posądzał?

   Ja place za inne dzieci, ktoś płci za moje, ja płace za ścieżki rowerowe i przystanki, ktoś płaci z drogi, żyjemy w społeczeństwie, aż wstyd, że muszę komuś TU tłumaczyć takie DYRDYMAŁY jak to funkcjonuje, będąc w przedszkolu już to rozumiałem, jak działa życie w społeczeństwie, a tu jak widać dorośli ludzie i jeszcze nie pojęli.

   katolicy to nie jest 10 osób w kraju, tylko ponad płowa społeczeństwa, więc jeśli już mamy coś robić/ albo nie robić to niech decyduje o tym większość, a nie garstka, pretensjonalnych rozdartych baranów, którym się wydaje,zę zjadły rozumy świata, bo " w Dzidka w chmurach" nie wierzą, a nie rozumieją nawet podstaw społecznych, więc jak mają zrozumieć coś bardziej głębszego jak wiara.

  •  

   pokaż komentarz

   W planie lekcji nie ma przewidzianej lekcji religii na początku ani na końcu. Dzieciaki mają okienka w których są odseparowane od rówieśników na czas lekcji religii.

   @kegnar: oczywiście, że są, ale nie da się fizycznie zrobić, żeby każda klasa miała religię tylko na pierwszej lub ostatniej lekcji XD Dzieciaki w okienkach mogą wykorzystać ten czas na odrobienie pracy domowej lub przygotowanie się do następnej lekcji. Od razu widać, że jesteś słaby, bo szukasz problemów, a nie rozwiązań.

  •  

   pokaż komentarz

   @wesolymaruda: Jacy komuniści? Jacy lewacy? Tylko podnoszę kwestię, że nie rolą Państwa jest finansować naukę religii. Tylko wyznawców tej religii. Żebyś zrozumiał mój pogląd, uważam dokładnie tak samo w kwestii sportu - to chyba trafna analogia. Uważam, że żaden sport też nie powinien być finansowany z publicznych pieniędzy. Nie dlatego, że jestem komunistą. Uważam, że publiczne pieniądze powinny iść na te rzeczy o których piszesz - drogi, parki, wojsko, sądy, szkolnictwo itd.

   Dodatkowo podniosłem argument, który sprzyja katolikom - nauka w szkole zniechęca młodzież do tej religii. Dlatego tak dużo dzieciaków się z niej wypisuje. Ta wiara w szkole jest martwa, żeby zrobić to sensownie, trzeba to zrobić inaczej. Czego katolikom życzę, żeby ich wiara nie była fasadowa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Chris_Karczynski: Jak dopiszesz komuś, że jesteś słaby, to robi ci się lepiej? Rozmawiamy o problemach, podajemy przykłady, a ty wyskakujesz z takim personalnym atakiem. Kiedyś można tutaj było pogadać, co się z wami dzieje?

  •  

   pokaż komentarz

   @kegnar: Ale prawdę ci napisałem. Największym waszym problemem jest nieobowiązkowa lekcja religii, a nie np. obowiązkowe pozostałe przedmioty, czy sposób nauczania języków obcych itd.

  •  

   pokaż komentarz

   @Chris_Karczynski: Ale kto to jesteśmy "my"? Skąd wiesz jakie mam zdanie na ten temat? Czy już tak się nie potrafimy wzajemnie spytać, co uważasz na dany temat? Tylko zakładamy wszystko? Łatka przypięta?

   Zupełnie nie uważam tego co sugerujesz, religia w szkołach to trzeciorzędny problem polskich szkół. Tylko piszemy pod znaleziskiem o religii w szkole, może dlatego się akurat do tego odniosłem?

   Szkoła wymaga gruntownej przebudowy. Przedmioty, kadra, organizacja, finansowanie. Tylko nie o tym jest znalezisko.

   Rozmawiajmy, dzielmy się opiniami. Ja chętnie zweryfikuję swoje zdanie, nauczę się czegoś. A zamiast tego zostałem pomówiony i wyzwany. Tak mnie do swojego zdania nie przekonacie.

  •  

   pokaż komentarz

   @kegnar: to jak tak uważasz, to zlikwidujmy wszystko co jest po za podstawowe, zostawmy tylko matematykę, J polski, bilogje i fizykę, a nie pierdo... że religia zła. Dzieciaki najchętniej wypisały by się ze wszystkiego i przestały chodzić do szkoły, dawać im wybór jest kolejnym lewackim debilizmem.

  •  

   pokaż komentarz

   @wesolymaruda: Po twoim wpisie jedyne czego się nauczyłem, to fakt, że nie warto chyba tutaj dyskutować. Nic takiego nie napisałem co sobie wymyśliłeś. Czy można iść tylko w skrajności? Chyba jak się ma 18 lat to takie myślenie wydaje się słuszne. Z wiekiem człowiek trochę pokornieje. Mniej emocji, więcej czytania ze zrozumieniem.

   A argument, że dzieciaki wolałyby przestać chodzić do szkoły i że to kolejne lewackie debilizmy, to już pominę, bo widzę, że z jakimś zakutym łbem przyszło dyskutować.

  •  

   pokaż komentarz

   @kegnar: nazywam, po prostu rzeczy po imieniu, jak chcesz słuchać na okrętkę to idź do korpo, albo włącz wywiad z politykiem.
   Dawanie decydować o sobie dziecku to szczyt głupoty, a takie pomysły znajdziesz głownie u lewicy.

  • więcej komentarzy(27)

 •  

  pokaż komentarz

  Nawet gdybym był wierzący byłbym za ich zniesieniem. Kto był, a byłem zanim rodzice mnie wypisali, wie że na tych lekcjach marnowany jest tylko czas. Można by za te pieniądza sporo zrobić dla polepszenia polskiej edukacji, a nauką religii dla katolickich dzieci niech się zajmuje kościół w ramach własnych środków.