Firma Orbex pokazała prototyp pierwszej europejskiej mikro rakiety orbitalnej

Firma Orbex pokazała prototyp pierwszej europejskiej mikro rakiety orbitalnej

Rakieta ma korzystać z unikalnego rozwiązania, jakim jest wykorzystanie biopaliwa, a konkretnie bio-propanu. Dzięki temu każdy lot Prime ma produkować 90% mniej gazów cieplarnianych niż rakiety o podobnej konstrukcji i wielkości.

 •  

  pokaż komentarz

  Fajnie. I pewnie zrobiony z biobawełny, a na pokładzie sojowe latte i cola z papierową słomką

 •  

  pokaż komentarz

  To pierwszy kosmodrom w Europie i na świecie, który ma zachować neutralność węglową

  O takie rzeczy to jedynie się Europa martwi - no ale fajnie, skoro się da, to czemu nie.

  Prime to również rakieta wielorazowa

  Ale ląduje jak rakiety Elona czy w sposób lekko kontrolowany się rozp%!#$?!a. Bo jak na spadochronie wali w wodę to będzie jak Passat z Niemiec po wypadku.

  Pilnie będziemy oczekiwali na kolejne detale i wiadomości dotyczące rozwoju, jak i pierwszych startów Orbex Prime.

  Czy odbyły się już jakieś starty, czy jest to jedynie makieta?

  Każdy silnik to pojedynczy wydruk nie posiadający łączeń. Biorąc pod uwagę ekstremalne warunki, na jakie narażone są silniki rakietowe, czyli wysoką temperaturę i ciśnienie, Orbex widzi w takim rozwiązaniu przewagę silników Prime, które nie rozpadną się na łączeniach czy spawach.

  A to mnie zastanawia. Bo odlew rozumiem - materiał jest w miarę jednolity. W jaki sposób się dokonuje takich wydruków?
  Bo taka "typowa" drukarka nakłada warstwa po warstwie. Materiał nie wydaje się jednolity.

  Pojazd klasyfikowany jest jako mikro rakieta ze względu na swoje niewielkie rozmiary i przystosowanie do wynoszenia na orbitę małych satelitów.

  Hmm 19m i ładownia o średnicy 1,3m... To sporo, biorąc pod uwagę, że dzisiejsze satelity osiągają wymiary przykładowo 10 x 20 x 30 cm (Kitsune 6U). W zasadzie by mogła być mniejsza, przynajmniej prototypowo.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale ląduje jak rakiety Elona czy w sposób lekko kontrolowany się rozpierdala.

   Myślę, że podobnie jak Electron, będzie opadać na spadochronie, a łapać ją będzie helikopter. Takie małe rakiety mają za mały zapas paliwa, by móc wylądować na własnych silnikach.

   Czy odbyły się już jakieś starty, czy jest to jedynie makieta?

   Makieta, ale Astra i Rocket Lab też zaczynały od makiet, a dzisiaj osiągają orbitę ;)

   Bo taka "typowa" drukarka nakłada warstwa po warstwie.

   Do druku metalu w 3D używa się specjalnych technik, ale one działają. Silniki rakiety Electron są tak obecnie produkowane i spokojnie wytrzymują drogę na orbitę :)

   To sporo, biorąc pod uwagę, że dzisiejsze satelity osiągają wymiary przykładowo 10 x 20 x 30 cm (Kitsune 6U).

   Raczej wyznacza się z uwzględnieniem całego rynku satelitów i całego zakresu rozmiarów, jakie mogą osiągnąć. Może taka ładowania dla cubesata to dużo, ale jak spojrzysz na satelity wywiadowcze, czy niektóre telekomunikacyjne, to jest to jednak bardzo mało.

  •  

   pokaż komentarz

   @defoxe: mam pytanie może znacie się lepiej czemu nie użyć ciekłego wodoru i tlenu jako paliwa mieszanego dwa do jednego w komorze spalania?

  •  

   pokaż komentarz

   @defoxe:

   O takie rzeczy to jedynie się Europa martwi - no ale fajnie, skoro się da, to czemu nie.
   Pojęcia nie masz o czym piszesz. SpaceX też uważa, że zmiany klimatu są jednym z największych problemów i dość prężnie pracują nad redukcją emisji CO2.

  •  

   pokaż komentarz

   @DooBeeDooBee: Trochę problem, a trochę moda, eko = PR.

  •  

   pokaż komentarz

   @nirvikalpasamadhi: Jednak bardziej problem. O ile jakieś małe firmy produkujące szajs raczej stawiają na PR, tak w poważniejszych firmach inżynierowie zdają sobie sprawę jak dużym jest to zagrożeniem. Wszyscy wiedzą, że zmiany klimatyczne będą coraz większe a co za tym idzie presja ustawodawców i obywateli będzie coraz większa i za kilkadziesiąt lat tylko firmy neutralne węglowo będą mogły utrzymać się na rynku. Jak planujesz biznes na kilkadziesiąt lat w przód to musisz inwestować w neutralność klimatyczną już dziś. Tymczasem na Wykopie (i ogólnie w Polsce) dalej jesteśmy na etapie denializmu.

  •  

   pokaż komentarz

   @defoxe: To jest kolejny pomysl na wydojenie kasy z UE. Proste.

  •  

   pokaż komentarz

   @DooBeeDooBee: Odezwal sie wyznawca nowej religi. Za kilkadziesiat lat ludzie beda sie zastanawiac jak ci przodkowie mogli dac sie tak wkrecic i pozwolili na rujnowanie swojego przemyslu bezkregowym politykom sluchajacym fanatykow podobnym tobie.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZbigniewZ123: Tak, cały świat naukowy dał się nabrać ale jeden Wykopek bez szkoły ich przejrzał. Idź na czarnolisto i nie zawracaj mi głowy swoimi wysrywami.

  •  

   pokaż komentarz

   @DooBeeDooBee: Jaki znowu swiat naikowy, przeciez to jest tylko klamliwa narracja oglupialych mediow, politykow majacych nadzieje na wladze i cynicznych biznesmenow. Naukowcy sa pod presja i jesli zaprzecza tej narracji to traca wszystko, wiec siedza cicho i mysla swoje.

  •  

   pokaż komentarz

   @defoxe najmniejsza atomówka to 28cm x 80 cm

  •  

   pokaż komentarz

   Pojęcia nie masz o czym piszesz.

   Uwielbiam jak ktoś zaczyna rozmowę tym tekstem.

   SpaceX też uważa, że zmiany klimatu są jednym z największych problemów i dość prężnie pracują nad redukcją emisji CO2.

   @DooBeeDooBee: No dobra - uważa, ale nafty używa...
   Natomiast ich koncepty produkcji paliwa z CO2, metanu (methalox) to wynikają z myśli produkcji paliwa na Marsie, no ale ładnie się sprzedają jako "ekologiczne".

  •  

   pokaż komentarz

   za kilkadziesiąt lat tylko firmy neutralne węglowo będą mogły utrzymać się na rynku. Jak planujesz biznes na kilkadziesiąt lat w przód to musisz inwestować w neutralność klimatyczną już dziś. Tymczasem na Wykopie (i ogólnie w Polsce) dalej jesteśmy na etapie denializmu.

   @DooBeeDooBee: Nie to co takie Chiny przykładowo. ( ͡- ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Tymczasem na Wykopie (i ogólnie w Polsce) dalej jesteśmy na etapie denializmu.

   @DooBeeDooBee: nie trzeba negować zmian klimatycznych, żeby pytać o sens biopaliwa i innych "neutralnych" rozwiązać w przemyśle kosmicznym. Są setki dziedzin, które tworzą o rzędy wielkości większe zanieczyszczenie i gdzie kilka procent * efekt skali dałby dużo większe korzyści.
   Wg. mnie akurat przemysł kosmiczny może być "eko" przy okazji, jako bonus bo niewiele w skali globalnej zmienia jego "neutralność węglowa" a podnosi koszty i komplikuje.

 •  

  pokaż komentarz

  oczywiscie w EU najważniejsza kwestia to ślad węglowy i gazy cieplarniane produkowane przez rakiete (-‸ლ)

 •  

  pokaż komentarz

  Nie znam tematu ale czy emisja gazów cieplarnianych przez startujące rakiety ma jakiś większy wpływ na środowisko? Opłaca się w ogóle coś takiego, na dzień dzisiejszy, wdrażać dla 100 startów rocznie?

  Myślę, że emisja gazów ze startujących rakiet odpalonych przez Rosjan w ostatnich 3 miesiącach była większa, niż ze wszystkich rakiet kosmicznych startujących w ostatnim pięćdziesięcioleciu. Wygląda na rozwiązywanie problemu, którego nie ma. Ktoś chyba chce wydoić kasę z proekologicznych dotacji.

 •  

  pokaż komentarz

  Fajnie tylko ze do "mainstreamu" przebijają sie wyrzutnie kinetyczne, katapulty odśrodkowej w formie kręciołka (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■) nazywa sie Spinlaunch.

  źródło: ei_1652438696442.jpg