Spadek inflacji to tylko pobożne życzenie.

Spadek inflacji to tylko pobożne życzenie.

Jeszcze kilka miesięcy temu mało prawdopodobna wydawała się 10-procentowa inflacja, a tymczasem według najnowszych prognoz jesienią nastąpi szczyt inflacji wynoszący dwa razy więcej. Jak udźwigną to nasze portfele i czy na tym się zakończy?

 •  

  pokaż komentarz

  Jak udźwigną to nasze portfele

  No jak to jak?! PiS da pieniążki Polakom patriotom! ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  Świeże, drukowane będą... Będą mieli więcej!

  źródło: wladzadba.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @4dwa:

   Spójrz ile pieniędzy wydrukowały USA - czyli emitent dolara - waluty rezerwowej świata, w której wyceniane są surowce, kontrakty na ropę, kontrakty na rynkach żywności itp.

   A potem porównaj ten wykres z wykresem dla Polski czy nawet Unii Europejskiej (EBC).

   Serio myślicie, że obecna inflacja na świecie to wina Glapińskiego i programu 500+?

   To polskie rodziny za pieniądze z 500+ generują taki nad-popyt na światowych rynkach
   - surowcowych
   - energetycznych
   - żywnościowych
   - kapitałowych
   że podaż nie jest w stanie nadążyć za tym zalewem pieniądza (a konkretnie dolara)?

   źródło: usa_podaz_pieniadza_m1.png

  •  

   pokaż komentarz

   @defoxe: ¯\_(ツ)_/¯

   źródło: wykop.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @linux-antisystem-daemon: Widoki są przerażające.

   Tak jakby czekało nas globalnie zbiednienie o 50%.

  •  

   pokaż komentarz

   Dla porównania podaż pieniądza M1 w Polsce.

   Tutaj dane są tylko od około 2000 roku, ale widać, że skala dodruku w pandemii przez Glapińskiego jest wręcz minimalna jeśli porówna się do tego, co zrobiły USA, czyli emitent waluty rezerwowej świata.

   źródło: polska_podaz_pieniadza_m1.png

  •  

   pokaż komentarz

   @graf_zero:

   Widoki są przerażające.
   Tak jakby czekało nas globalnie zbiednienie o 50%.


   Zbiednienie o 50% to już jest dzisiejsza rzeczywistość dla wielu zwykłych rodzin, których większość wydatków stanowią żywność i koszty utrzymania.

   A że inflacja ma swoją inercję (bezwładność), to należy się spodziewać że ten proces potrwa jeszcze min. 1 lub 2 lata.

  •  

   pokaż komentarz

   @linux-antisystem-daemon:

   Spójrz ile pieniędzy wydrukowały USA - czyli emitent dolara.
   nasi też nie lepsi to była zmowa?

  •  

   pokaż komentarz

   @linux-antisystem-daemon: bardzo fajny komentarz.
   Gdyby było tak jak większość sądzi, że inflacja w Polsce to tylko wina 500+ i PISu to byłaby to wersja całkiem optymistyczna w porównaniu do rzeczywistości i światowego trendu.

  •  

   pokaż komentarz

   Serio myślicie, że obecna inflacja na świecie to wina Glapińskiego i programu 500+?

   @linux-antisystem-daemon: Nie, chodzi o to jakie PiS ma pomysły na tą inflację, jak je realizuje i czy się przejmują jakolwiek obywatelami.

   Inflacja zap#!!?#%a wszędzie a banki w Polsce mają rekordowe zyski, Orlen ma rekordowe zyski, PiS rozdaje sobie narody za Polski Ład, premier robi sobie wałki na ziemiach, rząd ani mysli ograncizać wydatki, a Glapa mimo ostrzerzeń ekspertów jeszcze to wszystko pogłębia i robi propagandę porpisowską. No k!#?a

  •  

   pokaż komentarz

   @linux-antisystem-daemon: no i elegancko widać że PLN to gówno i tym bardziej NBP powinno uważać co odp@#@%$?a, cel inflacyjny mają jasny a oni sie bawią w stymulację popytu podażą pieniądza, bo uwierzyli we własną propagandę ( ͡° ͜ʖ ͡°) i tyle mamy z autonomicznej polityki monetarnej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @linux-antisystem-daemon: ale czy my mamy w Polsce inflację na dolarze czy złotówce? Czy złotówka jest globalną walutą rezerwową? Gdybyśmy nie drukowali to złotówka powinna się umocnić względem drukowanych walut ale jest odwrotnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @linux-antisystem-daemon Ale nas interesuje nasza inflacja. Która jest w większości pochodną rozdawnictwa stosowanego przez rząd i związanego z tym niekontrolowanego dodruku pieniądza.
   Przecież oni większość długu publicznego rozpisują po jakichś funduszach, dawno już przekroczyliśmy normy jakie powinny być przestrzegane.

   PiS przeorał nam kraj tak, że trzeba będzie następnych 15 lat, aby to jakoś poskładać do kupy. Jesteśmy chhba w jeszcze gorszej sytuacji niż po upadku komuny.
   A stado baranów, bo inaczej tego nie nazwę, dalej będzie pieprzyć, że to wina Tuska.

   Tusk musiał budżet w naprawdę dobrym stanie zostawić, że starczyło na tyle lat złodziejstwa obecnego rządu. PiS rządzi tyle, ile rządziło PO i co zrobili? Jaką mamy duża inwestycję rozpoczętą i zakończoną przez obecny rząd?

   Demolka budżetu, gospodarki, szkolnictwa, rolnictwa... To im wyszło zajebiscie.

  •  

   pokaż komentarz

   Serio myślicie, że obecna inflacja na świecie to wina Glapińskiego i programu 500+?

   @linux-antisystem-daemon: moim zdaniem to nie wina pisu, czy moze raczej nie wina jedynie pisu

   ale mam wyrzuty za podejscie rzadu do problemu, wciskanie przez glapinskiego jeszcze nie tak dawno temu tekstow ze grozi nam deflacja, stopy procentowe nie wzrosna, rozdawanie przez pis kredytow ludziom ktorych na niego nie stac, teraz zacznie sie splacanie tym ludziom kredytow na ktory od poczatku nie bylo ich stac....

   Ciagle tarcze czy obietnice dla biedakow, dzieciatych, zadluzonych, emerytow itp kosztem pracujacych bo tak sie oplaca partii na wybory. Potem bedzie wielkie zdziwienie ze mlodzi ludzie dojezdzani kolejnymi obciazeniami i podatkami maja coraz trudniejszy start w polsce i nie chca tu zakladac rodzin.

  •  

   pokaż komentarz

   @linux-antisystem-daemon: Porównanie do USA i ich dodruku dolarów jest bez sensu. Dolary amerykańskie to waluta rezerwowa większości państw na świecie i główna waluta rozliczeń - a co za tym idzie inflacja spowodowana ich dodrukiem niejako rozpływa się / dzieli na wszystkie te kraje, i nie uderza znacząco w USA.

   Dodruk PLN całościowo uderza w napędzanie inflacji tylko w PL.

  •  

   pokaż komentarz

   @linux-antisystem-daemon: USD rozchodzi się po świecie.
   Naszego papieru toaletowego nikt nie chce.
   Nie dodrukowujac złotówki umocnili byśmy walutę (eksport by trochę dostał po D) i światowa inflacja byłaby mniej odczuwalna. A tak mamy inflację światową/surowcową + wewnętrzna gratis. Gówno waluta i socjal.
   Tak za inflację w Polsce odpowiada Gapiński i Morawiecki. Dobrobytu nie wydrukujesz.

  •  

   pokaż komentarz

   Dla porównania podaż pieniądza M1 w Polsce.

   @linux-antisystem-daemon: złotówka jest nic nieznaczącą walutą na rynkach globalnych wykorzystywaną sporadycznie do spekulacyjnych działań.
   Glapiński chciał być niczym FED tylko że ma do dyspozycji złotówkę i polską gospodarkę.

   Tłumaczenie polskiej inflacji i tego co nas czeka działaniami FEDu jest jeszcze głupsze niż tłumaczenie jej putinem i wojną.

   Tak sytuacja w której jesteśmy jest spowodowana MIĘDZYINNYMI sytuacją globalną. Ale jest to TYLKO jeden z czynników i to wcale nie decydujący.

   Jesteśmy w dupie i zaczynamy się w niej urządzać

  •  

   pokaż komentarz

   ale czy my mamy w Polsce inflację na dolarze czy złotówce?
   @dziobas

   Ale nas interesuje nasza inflacja.
   @Radz1o:

   Koledzy najwyraźniej nie rozumieją, że polski gospodarka i polski rynek finansowy nie jest izolowany jak Korea Północna, tylko jest częścią zachodniego tzw. "wolnego rynku".

   Ten tzw. "wolny rynek" zapewnia swobodę przepływu kapitału np. z USA do Polski lub z UE do Polski (i w drugą stronę, choć ten nasz kapitał jest oczywiście znacznie mniejszy).

   Czyli "wolny rynek" polega na tym, że amerykańskie fundusze za wydrukowane dolary (po kupieniu na rynku FX za nie PLN) mogą w Polsce nabywać zasoby - pracę ludzką, towary, udziały w firmach i fabrykach (akcje).

   Czy wiecie, że na polskiej giełdzie GPW, gdzie kupuje się udziały w największych polskich przedsiębiorstwach, najwięcej obrotów generują banki z USA?

   Goldman Sachs liderem obrotów na rynku akcji GPW w marcu, na drugim miejscu Morgan Stanley
   https://www.bankier.pl/wiadomosc/Goldman-Sachs-liderem-obrotow-na-rynku-akcji-GPW-w-marcu-na-drugim-miejscu-Morgan-Stanley-8311287.html

   I co? Dalej myślicie, że dolar to waluta zabroniona w Polsce i jej dodruk w USA nie ma wpływu na naszą inflację?

  •  

   pokaż komentarz

   @linux-antisystem-daemon: Gdyby w Polsce nie było masowego dodruku to złotówka umocniłaby się względem dolara. A jest odwrotnie. Problem z inflacją pojawił się już przed pandemią. W czasie pandemii problem został przykryty znacznym zmniejszeniem konsumpcji. Problem odłożony w czasie uderza ze zdwojoną siłą. I właśnie teraz mamy taką sytuacje, dodatkowo wzmocnioną tarczami covidowymi i absurdalnie nieskimi stopami procentowymi w czasie pandemii co napędziło rynek nieruchomości. Banki nie podwyższają oprocentowania depozytów, bo są zalane pieniędzmi i nie potrzebują więcej gotówki w momencie gdy klientów na nowe kredyty praktycznie nie ma (rosnące stopy i napompowana bańka na rynku nieruchomości). Oczywiście dodruk dolara i wojna na Ukrainie też wpływa na inflację, ale nie można dać sobie wmówić że to jest główna przyczyna inflacji. Teraz trzeba sciągnąć nadmiar peniędzy z rynku i nie ma innej drogi, a wszekie działania rządu nie pomagają w tym, powodują tylko że inflacja będzie wyższa i dłuższa.

  •  

   pokaż komentarz

   @linux-antisystem-daemon Nie chce mi się wdawać w dyskusję.
   Tak w skrócie. Oczywiście, Polska nie jest izolowana i inflacja światowa ma wpływ na naszą. Ale nie jest to jedyny ani nawet główny czynnik. O nadchodzącej inflacji mówiono od dawna.

  •  

   pokaż komentarz

   @linux-antisystem-daemon: a przeczytałeś chociaż artykuł? Bo tam jest napisane, że rząd zamiast zaciskać pasa tworzy nie programy pomocowe, zamiast ograniczać dopływ pieniądza. Nadal to robi. I będzie robił. Więc przyczyną nie jest tylko i wyłącznie 500+, ale cała polityka rządu ZP, w artykule nawet pada stwierdzenie, że to wojna wywołała inflację, z czym się nie zgadzam, bo ta rośnie od wielu miesięcy.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie, chodzi o to jakie PiS ma pomysły na tą inflację, jak je realizuje i czy się przejmują jakolwiek obywatelami.

   @Kryspin013: w sensie że PIS powoduje inflację przez drukowanie pieniędzy, bo co prawda nie drukuje, ale za to nie przejmuje się obywatelami?

  •  

   pokaż komentarz

   @Radz1o: Pis jest partią cholernie socjalistyczną. Nawet bardziej niż SLD w latach 90, ale pier#$# waćpan.

   Jest gorzej niż za komuny? Na podłączenie telefonu czeka się rok? Koszt zakupu komputera przeciętnej wydajności to 12 średnich pensji? Żyja nam się źle? To dlaczego PKB zapier$# tak, że bije rekordy? Wielkie inwestycje PO? Masz na myśli Orliki, haratanie w gałę, czyli budowę wielkich stadionów, które na siebie nie zarabiają, czy zrolowanie długu poprzez znacjonalizowanie ponad 100 miliardów w OFE? 3x15 zostało zmielone, obniżka VATu, każdy widział jak było. To co mogło się udać to była zmiana systemu emerytalnego (zrównanie i podwyższenie wieku) - niestety nie pykło. Oraz wprowadzenie kas chorych takich jak na śląsku (Sośnierz) - niestety system nie pozwalał na kręcenie wałów i został uwalony. Z innych świetnych decyzji - niedawno był wykop o działce rekreacyjnej wydzierżawionej ruskim za kadencji Tuska (Nadleśnictwa były wówczas obsadzone ludźmi PSL i PO). Działka sąsiadywała z terenami wojskowymi. Pamiętasz jeszcze może mafię paliwową, która wysysała ok. 30mld zł rocznie?

   Jest źle, bo drukowanie papierków zawsze tak się kończy. Pis zabija przedsiębiorczość poprzez transfery pieniężne od tych, którym się chce, do tych, którzy są targetem wyborczym. Ale przestań proszę bredzić, że PO, czy KO, czy inna Nowoczesna w tej sytuacji poradziłaby sobie lepiej. Wszystkie te partie głosowały ramię w ramię z Pis za obostrzeniami covidowymi i za wprowadzeniem tarcz (czyli drukowaniem pustego pieniądza).

  •  

   pokaż komentarz

   ale czy my mamy w Polsce inflację na dolarze czy złotówce? Czy złotówka jest globalną walutą rezerwową? Gdybyśmy nie drukowali to złotówka powinna się umocnić względem drukowanych walut ale jest odwrotnie.

   @dziobas: ale zdajesz sobie sprawę, że na inflację ma wpływ więcej niż jeden czynnik? O tym, czy zachodzi drukowańsko powinniśmy rozsądzić na podstawie danych o zmianie podaży pieniądza, bo to jest odpowiedni sposób określenia tego, a nie wróżyć ze skali zjawisk pochodnych, czyli inflacji.

  •  

   pokaż komentarz

   w sensie że PIS powoduje inflację przez drukowanie pieniędzy, bo co prawda nie drukuje, ale za to nie przejmuje się obywatelami?

   @bh933901: Ziom, inflacja nie bierze się tylko z dodruku pieniędzy. A co do dodruku to pis dodrukował w ch$! pieniędzy w okresie covidowym (a nie śledziłem tematu dodruku jak to wygląda teraz).

  •  

   pokaż komentarz

   @linux-antisystem-daemon:
   a wiesz co to jest kurs wymiany? jeśli dolar jest inflacyjny a podaż złotówek byłaby stabilna to dolar osłabiał by się w stosunku do pln, rosnące ceny serowców w dolarach nie zmieniały by się w przeliczeniu na pln.
   dlaczego Szwajcaria ma niską inflację?

  •  

   pokaż komentarz

   Tak jakby czekało nas globalnie zbiednienie o 50%.

   @graf_zero: zbiednienie na jakiś czas to najłagodniejszy scenariusz... w grę wchodzi reset w jakiejś formie.. wojna światowa, likwidacja pieniądza w takiej formie jaką znamy, przebudowa systemu społecznego.

   No jest jeszcze jedno super optymistyczne ale mało prawdopodobne wyjście: rewolucja przemysłowa + odwrócenie trendu zmian z socjalnych na kapitalistyczne, ale raczej nie zanosi się na jakiś game changer jeśli chodzi o przemysł..

  •  

   pokaż komentarz

   @linux-antisystem-daemon: jeżeli usa drukuje dolary to złoty powinien się umacniać, a z jakiegoś powodu jest dokładnie odwrotnie

  •  

   pokaż komentarz

   @linux-antisystem-daemon sugeruję jakieś badania bo masz problemy z kojarzeniem faktów.
   500+ nie jest jedyną przyczyną tylko jedną z przyczyn inflacji. Za inflację odpowiada ogólna polityka kraju. Złotówka nie ma żadnego znaczenia i każde drukowanie ma duży wpływ na przyszłość. Mieszanie w podatkach i ubijanie gospodarki przez rząd jest główną przyczyną. Do tego wszędzie jakieś przekręty finansowe i niegospodarność. Za pieniądze z 500+ można było wybudować elektrownię żeby przyszłe pokolenia miały tańszy prąd. No ale nie. Poszło na 500+ żeby madki miały za co sobie szpony zamiast paznokci robić. Sztuczne podnoszenie minimalnej też nie jest bez znaczenia. Co z tego że w złotówkach jest więcej jak po przeliczeniu na inne waluty jest mniej.
   Inflacji może nie było można uniknąć ale można było ją zniwelować. To co widzimy w sklepach to skutki złego zarządzania finansami. Nie chodzi o samo 500+ bo to tylko jeden z problemów. Socjal mamy tak wywalony że ludziom się nie opłaca pracować. Trochę z 500+ a trochę z innych zasiłków. Wychodzi czasami więcej niż u osób pracujących. Za dzieci można było dać ulgi podatkowe. Nawet 600 zł. Kto pracuje ten ma. No ale rozdawnictwo wygrało.

   Policz ile afer finansowych było za rządów PiSu. Wybory kopertowe to był malutki przekręt na waciki. Reszta była dużo lepsza. W czasach afery respiratorowej krążyła lista przekrętów. Same respiratory też były słabym przekrętem.

   Nie interesuje mnie ile inne kraje drukują. Żyje tutaj i tylko ta jedna waluta mnie interesuje. Nie interesuje mnie że w innych krajach kradną. Nic dobrego nie wprowadzili a wszędzie tylko ograniczenia. Tak bardzo lubisz biedę i komunizm to jedź do Rosji. Ja w wyborach oddam głos tym którzy powiedzą że będą kradli ale zlikwidują socjal. Cały. Wszystkie ulgi religijne. Powrót handlu w niedzielę.

  •  

   pokaż komentarz

   @lubiczklan

   @linux-antisystem-daemon: bardzo fajny komentarz.
   Gdyby było tak jak większość sądzi, że inflacja w Polsce to tylko wina 500+ i PISu to byłaby to wersja całkiem optymistyczna w porównaniu do rzeczywistości i światowego trendu.
   To jest właśnie piękny obrazek niekompetencji rządu. Wiadomo inflacja jest w całej Europie, ale w jak dobrej sytuacji moglibyśmy być gdyby nie lata pchania pustych pieniędzy na rynek (pod postacią przelewów socjalnych) przez pisiorow. Dzisiaj bieda plus, kanapki z masłem to wydatek rzędu 12-15zl.

  •  

   pokaż komentarz

   @ShadowDancer: przyczyn jest zapewne kilka, jedną z nich jest to, że jesteśmy u inwestorów w jednym koszyku jako "kraje wschodniej europy", a za granicą jest wojna, niepokój, część inwestycji zewn. jest wtrzymywana, działa tutaj efekt psychologiczny, któremu (i tu się zgodzę), działania PISu nie pomagają.

  •  

   pokaż komentarz

   @linux-antisystem-daemon: porównujesz dolara w którym większość cywilizowanego świata się rozlicza,do złotówki którą kreuje
   banda szympansów przy drukarce?
   Nienormalny jesteś.Albo troll.¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis: Po tylu latach rządzenia to tylko wina PiSu, dla władzy utopią państwo, aby ją utrzymać, są gotowi nawet meneli dotować. Ta partia to rak, doprowadzają do ruiny nasz kraj.

  •  

   pokaż komentarz

   No jest jeszcze jedno super optymistyczne ale mało prawdopodobne wyjście: rewolucja przemysłowa + odwrócenie trendu zmian z socjalnych na kapitalistyczne, ale raczej nie zanosi się na jakiś game changer jeśli chodzi o przemysł..

   @Vendetta0511: Chyba odwrócenie trendu z kapitalistycznych na socjalistyczne.

  •  

   pokaż komentarz

   @Radz1o: No chyba jednak nie. Platforma w zasadzie 2 razy zbankrutowała. Gorzej już być nie mogło.

  •  

   pokaż komentarz

   @Xmankind A to ciekawe... To PO ewentualnie zbankrutowało. Teraz bankrutuje kraj.
   Poza tym masz jakieś źródło? Rzeczowe? Czy tak piszesz komentarz z du*y?
   Na ile się orientuję to inflacja i stosunek cen do zarobków/siły nabywczej pieniądza za PO był dużo lepszy.

  •  

   pokaż komentarz

   @linux-antisystem-daemon: Tak - globalna inflacja nas dotyczy. Tak - ceny energii i żywności rosną niezależnie od działań NBP. Ale równocześnie pusty pieniądz w gospodarce też jest i też ma znaczenie. Nie ma w tej chwili jednego źródła inflacji. Mamy inflację podażową (zewnętrzną), mamy puste pieniądze z tarcz, mamy odroczony popyt popandemiczny (gdzie część ludzi wpadła w tarapaty, ale sporo nie wydawało na bieżąco i ma nadwyżki), mamy zmniejszoną skłonność do oszczędzania (niskie stopy depozytowe). Mając wpływ tylko na część, nie możemy udawać, że nie mamy w ogóle.

  •  

   pokaż komentarz

   @Radz1o: Rzeczowo to zaj!!!li OFE bo się kasa skończyła, 2. Fundusz rezerwy demograficznej

  •  

   pokaż komentarz

   @Xmankind No to pojedźmy teraz z PiSem jak się chcesz bawić.
   70.000.000 na wybory kopertowe,
   280.000.000 na respiratory,
   2.000.000.000 zł na TVP x kilka lat,
   Nkezlkcozne fundusze celowe z miliardami przewalonej gotówki,
   GETBack,
   PPK,
   A i resztę kasy z OFE też zaebali, nie wiem czy wiesz.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kryspin013: ale tematem było, czy Glapa drukował. Tak, drukował w czasach covidowych, choć w porównaniu z euro to było dwa razy mniej, a z dolarem kilka razy mniej. Natomiast od początku 2022 r. podaż stanęła w miejscu.
   Także to nie Glapiński powinien tutaj robić za kozła ofiarnego, tylko wszystkie rządy i ich polityka zamykania gospodarki w ramach walki z epidemią. To wskazywanie programów socjalnych i szefa banku centralnego jako winnych to błąd, w pierwszej kolejności winna jest polityka covidowa i paranoiczne rządy państw, które ją wprowadziły.

  •  

   pokaż komentarz

   @Radz1o: To są drobne kolego.
   Przypomnę, że z mównicy sejmowej padło pytanie: Czy to prawda że D. Tuski zaj#$?ł 5 mld USD? (Tylko sam jeden)
   Do tej pory nie zaprzeczył?

  •  

   pokaż komentarz

   Także to nie Glapiński powinien tutaj robić za kozła ofiarnego

   @bh933901: Ej ziomek, a ty śledziłeś co glapa odp@#?!!?ał przez ostatni rok? xD

  •  

   pokaż komentarz

   Chyba odwrócenie trendu z kapitalistycznych na socjalistyczne.

   @graf_zero: jasne, chodziło mi o odwrócenie trendu, z trendu "kapitalizm->socjalizm" na "socjalizm->kapitalizm", ale masz rację, niefortunnie się wysłowiłem

  •  

   pokaż komentarz

   nie, co odpierdalał?

   @bh933901: to wchodzisz w dyskusję i nawet nie wiesz. Poszukaj sobie jego mądrosci sprzed roku. Możesz zacząc od tego że "podniesie stóp procentowcyh to byłby szkolny błąd" i jak się wszscy ekonomiści w głowę wtedy pukali xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Kryspin013: to zauważ, że Europejski Bank Centralny wciąż utrzymuje niemal zerowe stopy procentowe, mimo że inflacja w strefie euro wynosi około 7%, czyli trochę mniej niż nasze 10%. Ja jestem generalnie przeciwnikiem ustalania przez bank centralny stóp procentowy, bo zwykle go zaniżają, ale Glapiński jak na garbatego to jest całkiem prosty i polityka NBP była na tle reszty krajów nawet umiarkowana, właśnie taka "szkolna" to znaczy dopóki nie pojawiła się inflacja, to były niskie stopy, a jak wzrosła, to z pewnym ociąganiem, ale stopy też poszły w górę. Sprowadzanie problemu do Glapińskiego to tylko mydlenie sobie oczu, bo to ogólna sytuacja gospodarcza na świecie jest głównym winowajcą inflacji, w drugiej sabotaż gospodarczy rządu w czasie pandemii, w trzeciej sabotaż gospodarczy rządu przed pandemią w ramach programów socjalnych, a dopiero po czwarte NBP.

  •  

   pokaż komentarz

   to zauważ, że Europejski Bank Centralny wciąż utrzymuje niemal zerowe stopy procentowe, mimo że inflacja w strefie euro wynosi około 7%, czyli trochę mniej niż nasze 10%.

   @bh933901: No ok, ale wróć do mnie jak już prześledzisz co glapa odk%%%iał przez ostatni rok bo tak to w sumie będziesz dyskutował sam ze sobą xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Vendetta0511: potrzebujemy więcej socjalizmu Nie mniej

  •  

   pokaż komentarz

   @Kryspin013: dyskutować to będę sam ze sobą jak będę szukał w historii uzasadnień tezy, której sam nie uznaję za słuszną, domyślając się, co mogłeś mieć na mysli. Ale jak tam wolisz

  •  

   pokaż komentarz

   @linux-antisystem-daemon no zajebiście. Jak tylko PLN będzie waluta za którą państwa będą się rozliczać za surowce to wtedy możemy sobie drukować ale w tym momencie jesteśmy krajem w sąsiedztwie wojny i jak tylko USA pierdnie to my się posramy

  •  

   pokaż komentarz

   @defoxe dbała :) mniej miażdżycy, cholesterolu, cukrzycy.
   Zabawne, ale to jest prawda.

  •  

   pokaż komentarz

   @Xmankind Chłopie, odstaw TVP Info, bo masz przerzuty z oczu do mózgu.
   Zestaw sobie inflację obecnie i za Tuska.
   Zestaw sobie ceny paliwa (przed atakiem na Ukrainę nawet).
   Gdzie się podziały pieniądze z podatku cukrowego?

   Wam tak się wali we łbach w tym PiSie, że już nawet rzeczywistości nie widzicie.
   Ośmiorniczki was w oczy kłuły? Popatrz co się teraz dzieje.
   Trybunał Konstytucyjny nie istnieje.
   Przez izbę Dyscyplinarną lecą setki milionów kar, które wbrew temu, co łowi Morawiecki tak czy inaczej zapłacimy. Jak za Turów.

   Nie chce mi się z Tobą dyskutować, bo po dwóch komentarzach widzę, że mam do czynienia z PiSowskim betonem. A wam to nawet jak Kaczyński nasra na łeb, to powiecie, że to czekolada.
   Daruj dalszą konwersację, wyrosłem z przepychanek z wyznawcami PiS.
   Z fartem.

  •  

   pokaż komentarz

   @bh933901 Weź, zanotuj te swoje 60 kopiejek i przestań bronić PiSu.
   Dolar i euro to mocne waluty, Ty je porównujesz ze złotówką?
   Litości...
   Porównaj PKB Niemiec i Polski. I teraz zestaw procent dodrukowanej gotówki w stosunku do owego PKB.

  •  

   pokaż komentarz

   @Radz1o: o, ty też jesteś fanem mojego ulubionego uniwersum fantasy, w którym PIS to agenci Putina? Super! Ja jednak wolałem wcześniejszą edycje uniwersum, tego sprzed 2015 roku, w którym PIS chciał wywołać wojnę z Rosją. Obie jednak stanowią kawał dobrej baśni, uczącej o tym, jak wzajemnie reaktywne są atomy głupoty oraz przekonania o własnej mądrości.

   Porównaj PKB Niemiec i Polski. I teraz zestaw procent dodrukowanej gotówki w stosunku do owego PKB.

   A mam dodać do tego średnioroczne opady w każdym kraju?

  •  

   pokaż komentarz

   @bh933901 Nie wnikam cy PiS jest za czy przeciw Putinowi. Mówią jedno, myślą drugie, robią trzecie.

   Dla mnie istotny jest jeden fakt. Jeśli ktoś obecnie, mając do dyspozycji internet, wszelkie dane jakie są potrzebne, archiwalne wypowiedzi, reportaże, wywiady, obietnice, stan faktyczny i całą resztę wciąż jakkolwiek BRONI PiSu, to są na to dwie opcje.
   Albo jest głupi, albo niedorozwinięty. Na drugą opcję nie ma wpływu, taki się urodził. Co do pierwszej rozumie się samo przez się.

   Człowieku, wojna wojną. Inflacja zaczęła znacząco rosnąć już późnym latem ubiegłego roku. Jaki to ma związek z Ukrainą?
   PiS swoim durnym rządzeniem, socjalami i przekrętami na skalę nieznaną w cywilizowanym świecie dosłownie ROZJE*AŁ ten kraj. I trzeba być skrajnym debilem, żeby tego nie widzieć.
   Znajdź sobie wiązankę z wypowiedzi Glapińskiego. Ten człowiek składnią i wymową reprezentuje poziom 4 klasy szkoły podstawowej. O stronie merytorycznej nie wspomnę.
   Morawiecki? Gdzie te jego tysiące mieszkań i milion aut elektrycznych?

   PiS tylko jedną z obietnic spełnił. 500+. I na tych śmiesznych paru groszach jedzie już 2 kadencję.

   Nie doprowadzili żadnej inwestycji do końca. Żadnej która zaczęli.
   Za to zniszczyli lasy, stadninę w Janowie, rozpieprzyli edukację, sądy, Trybunał. Doprowadzili do upadku autorytet Policji.
   PiS to jest rąk na naszym kraju.

   Oni już nawet nie zwracają uwagi co i komu obiecują. To jest nieważne. I tak nikt nie planuje zrobić tego, co obiecują. Każdy plecie co mu ślina na język przyniesie.
   Później się wszystkiego wypierają.

   A za te dziesiątki tysięcy osób które zmarły przez ich hucpę z Covodem wszystkich powinni zamknąć.

   Jeszcze raz Ci napiszę. Mnie jeie czy oni są z ruskimi czy przeciw. Mnie interesuje to, co się dzieje w kraju. A takiej chuni wybacz, ale za PO nie było.
   Inflację masz najwyższą od ponad 20 lat. Myślisz, że to szczyt? Poczekaj do jesieni. Dopiero zobaczysz co się będzie działo.
   Musisz Ty i wszyscy wyznawcy PiS zrozumieć, że w tym kraju nie ma w budżecie pieniędzy już na nic. Stąd kolejne chore podatki, daniny, opłaty i inne ch*je muje, jakie Morawiecki wymyśli.
   Orlen rżnie nas na paliwie jak młode zboże.
   A tak z ciekawości, jak to jest, że przez dziesiątki lat TVP utrzymywało się bez kasy z rządu, a nagle pp wejściu PiS trzeba im 2.000.000.000 zł rocznie, bo się nie spina?
   Jak to jest, że Dudowa jako pierwsza w historii prezydentową dostaje pensję? Za co? Jaką ona pełni oficjalnie funkcję oprócz bycia żoną?

   Nie widzicie takich rzeczy. Wam jak posłowi Kowalskiemu, oczy Tuskiem zaszły.

  •  

   pokaż komentarz

   @graf_zero: no i o to chodzi, jezeli wszyscy zbiedniejemy o 50 procent, to ci najbogatsi nawet tego nie odczuja ale biedota i klasa srednia bedzie nedzarzami. Ropy coraz mniej, tam placza o niby efekt cieplarniany itp a tu taki prosty zabieg i o ile wszystkiego mniej bedzie sie zuzywalo (bo wiekszosci nie bedzie stac)?

  •  

   pokaż komentarz

   Dla mnie istotny jest jeden fakt. Jeśli ktoś obecnie, mając do dyspozycji internet, wszelkie dane jakie są potrzebne, archiwalne wypowiedzi, reportaże, wywiady, obietnice, stan faktyczny i całą resztę wciąż jakkolwiek BRONI PiSu, to są na to dwie opcje.
   Albo jest głupi, albo niedorozwinięty. Na drugą opcję nie ma wpływu, taki się urodził. Co do pierwszej rozumie się samo przez się.


   @Radz1o: jest też trzecia opcja - to ty jesteś niedorozwinięty, twierdząc, że ja tu bronię PIS. Ja go tutaj krytykuję, ale ty, jako pierwszorzędny fanatyk, masz w dupie to co ja tutaj piszę, a bardziej liczy się to, co sam chcesz widzieć, bo byś chętnie spalił kogoś na stosie. Jakbyś potrafił czytać ze zrozumieniem ty być nie musiał się produkować tutaj do kogoś, kto nawet nie ma neutralnego nastawienia do pisu, a ma negatywne, więc ch@! wie kogo i do czego próbujesz tutaj przekonać.

  •  

   pokaż komentarz

   @linux-antisystem-daemon: Wykopkowy plebs, głównie dzieciarnia po gimnazjum tudzież zawodówce nie ogarnia tego, że inflacja jest na całym świecie ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @bh933901 No nie, pisząc, że Glapiński nie jest winny wcale go nie bronisz.
   Tia.
   Nie mam chęci na takie przepychanki. Wyrosłem.
   Napisałem co miałem napisać.
   Z fartem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Radz1o: Chyba cię gościu poniosło. Nigdzie nie napisałem że jestem za PIS, bo nie jestem. Problem polega na tym że "elity" POKO się już skompromitowały. Tak niestety ale są jeszcze gorsi niż PIS.

  •  

   pokaż komentarz

   No nie, pisząc, że Glapiński nie jest winny wcale go nie bronisz.

   @Radz1o: ale k?!!a brednie. Nigdzie nie napisałem, że Glapiński nie jest winny. Napisałem, że robienie z niego kozła ofiarnego jest błędem, bo bardziej winny inflacji jest... rząd PIS. Także wyp@%!?#!aj bigocie, marnujesz tylko czas, szukając tutaj czarownic.

  •  

   pokaż komentarz

   @Xmankind Nie, nie są gorsi. Nie ma nic gorszego jak PiS. Pamiętam jak się żyło między 2007 a 2015.
   Przez krach w 2008 też w miarę gładko przeszliśmy. Pracowałem wtedy w Niemczech i Francji. Tam było gorzej.

   Nie kradli tak jak PiS, nie rozpieprzali Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i całej reszty.
   Krystyna Pawłowicz sędzią TK? Piotrowicz? To jest KOMEDIA.
   Ile afer zamietli pod dywan?
   Za Nowakiem zegarek dur ciągnie do dziś?
   A Sasin? Szumowski? Wybory za 70 milionów, lewe respiratory.
   W PiS nawet nie udają, że kogoś kara spotyka.

   Mówiąc, że PO było girsze od PiS ookszujesz jakim ignorantem jesteś. I za wiele pojęcia o tym wszystkim nie masz.
   Wiesz czemu PO podniosło VAT? Czemu podnieśli wiek emerytalny?
   Czy dalej będziesz pieprzyć o OFE i może jeszcze ośmiorniczkach?

   Mamy w kraju największy kryzys i inflację od komuny, a i to jeszcze nie koniec. A rząd dalej obiecuje kolejne socjale, dokłada ukryte podatki. O Nowym Ładzie nie wspomnę z litości.

   Naprawdę, nie pisz o rzeczach o których nie masz pojęcia. Poczekaj do września. Zobaczysz prawdziwy kryzys.

  •  

   pokaż komentarz

   @bh933901 Weź, ściśnij... Bo się czytać nie chce.

  • więcej komentarzy(54)

 •  

  pokaż komentarz

  Skończy się na negatywnych komentarzach w internecie. Gospodarka się sypie, a większość polaków wciąż głosowałaby na PIS.

 •  

  pokaż komentarz

  Przy takim rozdawnictwie, pieniądz nadal będzie tracił na wartości. Nie ma innej drogi do obniżenia inflacji jak zlikwidowanie socjalu i bezsensownych wydatków rządu.

 •  

  pokaż komentarz

  Serio będzie 20%? Robić zapasy?

 •  

  pokaż komentarz

  Wszyscy ekonomisci swoje prognozy opieraja na tym ze Pis zacznie w koncu naprawiac gospodarke w tym momencie. Zacznie walczyc z inflacja wlasnie teraz. A po cholere ma to robic skoro ludzie i tak na nich beda glosowac? Wiec co kilka miesiecy prognozy sie zmieniaja na gorsze, bo Pis nawet nie zaczal niczego naprawiac.