Śmiało, zmieścisz się!

Wyprzedzanie na czołówkę z rowerzystą. Marka pojazdu przypadkowa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Nie ma się co podniecać. Każdy kto jeździ rowerem doświadcza takich "przypadków" codziennie.

 •  

  pokaż komentarz

  Odkąd przesiadłem się na rower zacząłem dostrzegać jaką agresję wsród kierowców wzbudzają rowery. Niektórzy wyprzedzenie roweru biorą za punkt honoru - nawet z narażeniem życia i pomijając fakt, że za trzy sekundy będą z tym samym rowerzystą stali na światłach. Do pracy zjeżdżam z górki 50 na godzinę w terenie zabudowanym i nawet w tym wypadku zawsze znajdzie się jakiś dzban, który musi pokazać swoje.

  •  

   pokaż komentarz

   @rezoner: U mnie ta sama sytuacja.

   Nie ważne czy jest ograniczenie do 30, 40 km/h i ja jadę tyle albo ze 2km/h szybciej - zawsze mnie wyprzedzają.
   Jadę z górki 70 km/h na ograniczeniu do 70... wyprzedzają, bo przecież jak SAMOCHODEM można jechać za rowerzystą?

  •  

   pokaż komentarz

   @buont: To nie wiesz, że na ograniczeniu 70 jedzie się 90? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @rezoner: @buont: polecam się przesiąść na hulajnogę elektryczną, w mieście samochodem z tym nie wygrasz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @FLAC: Mam w piwnicy - nie używam od dwóch lat. Wolę rower, bo mogę załadować dzieciaka a przy okazji kondycja i nogi się robią same i po robocie wystarczy już tylko trochę pomachać ciężarkami, żeby jako tako wyglądać po całym dniu siedzenia przez kompem.

  •  

   pokaż komentarz

   Odkąd przesiadłem się na rower zacząłem dostrzegać jaką agresję wsród kierowców wzbudzają rowery.

   @rezoner: Kiedyś rowerem jeździłem głównie po lasach. Potem zacząłem dojeżdżać do roboty i po dwóch dniach zainstalowałem kamerkę na kierownicy.
   Niektórzy kierowcy to taka dzicz, że rowerów w ogóle nie traktują jako uczestnika drogi.

  •  

   pokaż komentarz

   @rezoner: ah no to co innego. Ja wożę tylko siebie. A co do nóg, to też możesz je wyćwiczyć nieźle, może nie aż tak jak na rowerze ale balansować ciałem trzeba sporo, trasy po 60 km w pozycji stojącej dają w kość.

  •  

   pokaż komentarz

   @rezoner: @buont: Raczej bierze sie to z tego, ze nikomu nie chce sie zwalniać do prędkości rowerzysty (chociaż powinni) żeby bezpiecznie wykonać manewr. Nie widzę w tym żadnej nienawiści, raczej lenistwo i to, że niektórym ciężko stracic 20 sekund na hamowanie i wyprzedzenie, bo przecież wtedy musieliby płaszczyć dupę przed telewizorem 20 sekund krócej.

  •  

   pokaż komentarz

   @PodniebnyMurzyn: Ostatnio jadąc samochodem widziałem typa który prawie zrobił czołówkę z tirem bo nie chciało mu się poczekać 100 metrów gdzie zaczynała się dwupasmówka a rowerzysta skręcał w prawo xd.

  •  

   pokaż komentarz

   Odkąd przesiadłem się na rower zacząłem dostrzegać jaką agresję wsród kierowców wzbudzają rowery.

   @rezoner: Sytuacja z poprzedniego tygodnia. Droga jest przebudowywana, przejazd ograniczony częściowo do jednego pasa, sterowanie przejazdem m.in. światłami. Miejsca na przejazd mało z jednej strony pas wycięty metr w dół, z drugiej wysokie pobocze, do tego pełno dziur w asfalcie po ciężkim sprzęcie. Mam zielone, jadę tak jak cały rząd samochodów, i co? I jedzie sobie raźno rowerzysta pod prąd, mając w dupie czerwone światło i mocno utrudniony przejazd. Na jego szczęście nie przejeżdżała ciężarówka, bo by musiał spadać z pobocza albo w wyciachany pas.

   Także tego, agresja nie bierze się znikąd ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   I jedzie sobie raźno rowerzysta pod prąd, mając w dupie czerwone światło i mocno utrudniony przejazd. Na jego szczęście nie przejeżdżała ciężarówka, bo by musiał spadać z pobocza albo w wyciachany pas.

   @Grzes_i_worek_piasku: U mnie tak samo jest tylko zamiast rowerzysty był inny samochód. Biedaczek aż musiał cofać 3/4 blokowanego odcinka ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Agresja wobec puszek nie bierze się znikąd.

  •  

   pokaż komentarz

   U mnie tak samo jest tylko zamiast rowerzysty był inny samochód. Biedaczek aż musiał cofać 3/4 blokowanego odcinka ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Yurakamisa: Aha, no to ok. Można się rozejść.

  •  

   pokaż komentarz

   @buont: 70 rowerem? Odważnie. Ale tak, kierowcy są chorzy nas punkcie jazdy za rowerem

  •  

   pokaż komentarz

   @etimeel: lepiej 70 rowerem niż 150 starym passatem

  •  

   pokaż komentarz

   @rezoner: ja zawsze jestem bardzo uprzejmy dla rowerzystów. Wyjątkiem są pedalarze, którym się wydaje że przepisy ruchu drogowego ich nie obowiązują (a takich jest sporo).

  •  

   pokaż komentarz

   @buont: rowerem nie boisz sie 70km/h jechać?

  •  

   pokaż komentarz

   Odkąd przesiadłem się na rower zacząłem dostrzegać jaką agresję wsród kierowców wzbudzają rowery

   @rezoner: XD nawet nie mów. Jak widzę dostawczaka, SUVa a już szczególnie złotówę, to już mentalnie przygotowuję się na jakieś potencjalne prowokacje.

  •  

   pokaż komentarz

   Odkąd przesiadłem się na rower zacząłem dostrzegać jaką agresję wsród kierowców wzbudzają rowery.

   @rezoner: Jeździj ścieżkami, ubieraj się w jaskrawe ciuchy i miej je*any dzwonek to nie będziesz doświadczał 90% aktów agresji ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @TestoSynth: Odepnij sobie klawiaturę od kompa to tez nie będziesz doświadczał agresji w komentarzach. U mnie w miasteczku jest aż jedna ścieżka rowerowa i nie ma walorów komunikacyjnych z punktu widzenia dojazdu do pracy. Natomiast ironiczny lenny face wsadź sobie w dupę, bo jest zarezerowany dla celnych sarkastycznych komentarzy a nie intelektualnej błazenady na Twoim poziomie.

  •  

   pokaż komentarz

   Raczej bierze sie to z tego, ze nikomu nie chce sie zwalniać do prędkości rowerzysty

   @PodniebnyMurzyn: Nie mają natomiast problemu (i wyjścia) żeby zwolnić do prędkości samochodu przed sobą. Problem leży w głowie i przekonaniu że rower jest wolniejszy, a prawda jest taka że średnia prędkość w mieście jest zbliżona (bez dużych korków, bo przy korkach rower jest szybszy)

  •  

   pokaż komentarz

   70 rowerem? Odważnie.

   @etimeel:

   rowerem nie boisz sie 70km/h jechać?

   @kelso123:

   Boję się i dlatego to robię ;-) Dla adrenaliny. Nie ma w tym dużo odwagi - co najwyżej kontrolowana ilość głupoty na którą się decyduję.
   Jest to natomiast granica której nie przekraczam. Chociaż apetyt wzrasta w miarę jedzenia - kiedyś moją granicą było 50, potem 60...

  •  

   pokaż komentarz

   Niektórzy wyprzedzenie roweru biorą za punkt honoru

   @rezoner:

   zawsze mnie wyprzedzają

   @buont:

   Nie wiem jak inni, ale ja się obawiam, że się wyp$?!#$!isz, to będę miał z tego powodu niepotrzebne problemy.

  •  

   pokaż komentarz

   Sytuacja z poprzedniego tygodnia. Droga jest przebudowywana, przejazd ograniczony częściowo do jednego pasa, sterowanie przejazdem m.in. światłami. Miejsca na przejazd mało z jednej strony pas wycięty metr w dół, z drugiej wysokie pobocze, do tego pełno dziur w asfalcie po ciężkim sprzęcie. Mam zielone, jadę tak jak cały rząd samochodów, i co? I jedzie sobie raźno rowerzysta pod prąd, mając w dupie czerwone światło i mocno utrudniony przejazd. Na jego szczęście nie przejeżdżała ciężarówka, bo by musiał spadać z pobocza albo w wyciachany pas.

   @Grzes_i_worek_piasku: Nie wiem jaki tam miałeś odcinek, ale przy dłuższych to normalna sprawa, że światła są dopasowane do samochodów i wolniej jadący rowerzysta wjedzie na zielonym i nie zdąży przejechać. Wystarczy trochę kultury i dobrej woli i da się rozwiązać takie sytuacje.

   Raczej bierze sie to z tego, ze nikomu nie chce sie zwalniać do prędkości rowerzysty (chociaż powinni) żeby bezpiecznie wykonać manewr. Nie widzę w tym żadnej nienawiści, raczej lenistwo i to, że niektórym ciężko stracic 20 sekund na hamowanie i wyprzedzenie, bo przecież wtedy musieliby płaszczyć dupę przed telewizorem 20 sekund krócej.

   @PodniebnyMurzyn: Mowa była właśnie o jeździe rowerem w okolicach ograniczenia. Niestety, ale jest coś takiego, że ludzie muszą rower wyprzedzić. Przy wyższych prędkościach na rowerze często kierowcy samochodów też jej niedoszacowują, wyjeżdżają, czasem potem łapią co zrobili i zostawiają miejsce po swojej prawej na pasie. Jakbym miał kogoś wyprzedzać z prawej, w odległości metra czy mniej z prędkością 50 km/h.

   To, że w Polsce jest założenie, że jak jest 50 km/h to trzeba jechać 50 km/h i więcej to powiązana, ale nieco inna sprawa. Ot, wczoraj i dzisiaj miałem na wykopie dyskusję, gdzie kierowca ciężarówki skarżył się, że piesi włażą bezmyślnie z przejścia pod koła, nawet gdy jemu w oczy świeci słońce, a pieszy stoi w cieniu. A on przecież - niewiele widząc - jechał przepisowo, 50 na ograniczeniu do 50.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie wiem jaki tam miałeś odcinek, ale przy dłuższych to normalna sprawa, że światła są dopasowane do samochodów i wolniej jadący rowerzysta wjedzie na zielonym i nie zdąży przejechać. Wystarczy trochę kultury i dobrej woli i da się rozwiązać takie sytuacje.

   @Jan_K: Nie, nie, nie, on wjechał na czerwonym, akurat to widziałem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @rezoner: bo ludzie to debile - wiedziałem, wiem i będę wiedział.

 •  

  pokaż komentarz

  Wykop za prawidłową jazdę rowerem po drodze. Rowerzysta prawilnie trzyma się prawej linii wyznaczającej drogę a nie kręci środkiem jak panisko i ta metoda jazdy uratowała mu życie bo beemka ty go zmiotła z planszy (✌ ゚ ∀ ゚)☞

  •  

   pokaż komentarz

   @Afrobiker: nic tak nie wk!$$ia kierowców jak rowerzysta jadacy zgodnie z przepisami

  •  

   pokaż komentarz

   @Afrobiker: Otóż nie. I winnym nadal jest kierowca BMW. Nie ma przepisu nakazującego jazdę przy krawędzi, co więcej jest to błąd. Zalecam też zapoznanie się z Art 16.7 PoRD.

   źródło: crash-types-and-prevention_common.png

  •  

   pokaż komentarz

   @reddin każdy użytkownik dróg w Polsce ma obowiązek jazdy możliwie blisko prawej krawędzi jezdni i dotyczy to pojazdów mechanicznych jak i rowerów. Jazda środkiem drogi jaką widzimy na nagraniu to szczyt głupoty i tamowanie ruchu. To nie jest droga w centrum miasta ¯\(ツ)

  •  

   pokaż komentarz

   @reddin: 3. Czy rowerzysta musi jechać prawą stroną jezdni? W Polsce każdy pojazd powinien poruszać się możliwie blisko prawej krawędzi jezdni, w tym także rowerzyści. Nie oznacza to jednak, że rowerzysta ma jechać przy samym krawężniku, gdyż przede wszystkim przejazd musi być dla niego bezpieczny.

  •  

   pokaż komentarz

   @Afrobiker: @hektorzwykopu: Możliwie blisko to nie przy krawędzi. Do tego Art 16.7 oraz:

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @reddin: po co mnie wołasz? Która część Twojego wpisu nie zgadza się z moim?

  •  

   pokaż komentarz

   po co mnie wołasz? Która część Twojego wpisu nie zgadza się z moim?

   @hektorzwykopu: A to musi się nie zgadzać, bym cię wołał? Się tak nie denerwuj.

  •  

   pokaż komentarz

   @reddin możliwie blisko to możliwie blisko. Jeśli na jezdni nie ma studzienek kanalizacyjnych a prawa krawędź jezdni jest czysta to możesz bezpiecznie jechać nawet po linii wyznaczającej jezdnię. To jest przepis uznaniowy a nie bezwzględny bo to ty jako kierujący decydujesz co jest dla ciebie bezpieczne. Umownie mówi się o odległości od linii wynoszącej 75 cm ale to też jest tylko umowna wartość a nie sztywna odległość ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Afrobiker: Jeżdżę w śladzie prawego koła samochodów. A jak trzeba to nawet środkiem, bo jest to zgodne z przepisami.

  •  

   pokaż komentarz

   możliwie blisko to możliwie blisko. Jeśli na jezdni nie ma studzienek kanalizacyjnych a prawa krawędź jezdni jest czysta to możesz bezpiecznie jechać nawet po linii wyznaczającej jezdnię. To jest przepis uznaniowy a nie bezwzględny bo to ty jako kierujący decydujesz co jest dla ciebie bezpieczne. Umownie mówi się o odległości od linii wynoszącej 75 cm ale to też jest tylko umowna wartość a nie sztywna odległość ( ͡º ͜ʖ͡º)

   @Afrobiker: To samo obowiązuje samochody i nikt nie jedzie przy prawej krawędzi. Jak sam wspomniałeś to kierujący decyduje. Lepiej jechać prawym śladem samochodu a nie przy samej krawędzi. Jest bezpieczniej.

  •  

   pokaż komentarz

   @reddin wszystko zależy od sytuacji na drodze. Na takiej jak na nagraniu jazda środkiem jezdni nie jest zgodna z przepisami bo przy kontroli nie będziesz w stanie uzasadnić dlaczego jechałeś rowerem środkiem jezdni ¯\(ツ)

  •  

   pokaż komentarz

   @Yurakamisa każdy jeździ przy prawej krawędzi jezdni no chyba że bierzesz linię środkową pod lewe koło ale wtedy pojazdy jadące z naprzeciwka dają ci znać długimi że jedziesz jak idiota ¯\(ツ)

  •  

   pokaż komentarz

   @Afrobiker: Ogarnij film reddin 0:48 zobacz ile jeszcze miejsca ma gość jadący z naprzeciwka po prawej stronie.
   Samochody nie jeżdżą przy samej krawędzi a rowerem niby można ale nie jest to zalecane przez nikogo kto jeździ więcej niż tylko w weekendy.

  •  

   pokaż komentarz

   @reddin: to chyba nie jest kompatybilne z polskim prawem nakazującym rowerzyście jechać przy krawędzi jezdni

  •  

   pokaż komentarz

   @Yurakamisa jak jedziesz samochodem to bliżej masz do prawej krawędzi niż do pasa środkowego i o to tu chodzi ¯\(ツ)

  •  

   pokaż komentarz

   to chyba nie jest kompatybilne z polskim prawem nakazującym rowerzyście jechać przy krawędzi jezdni

   @etimeel: Tak? A to weź zacytuj to prawo. ( ͡° ͜ʖ ͡°) i sprawdź potem powiązane.

  •  

   pokaż komentarz

   @Afrobiker: No to nie masz co się czepiać że ktoś nie jedzie rowerem przy prawej krawędzi bo nawet według ciebie nie trzeba xdd Zaprzeczasz sam sobie.

   możliwie blisko to możliwie blisko

   jak jedziesz samochodem to bliżej masz do prawej krawędzi niż do pasa środkowego i o to tu chodzi

  •  

   pokaż komentarz

   możliwie blisko to możliwie blisko.

   @Afrobiker: dokładnie. A nie bezwzględnie blisko.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   to chyba nie jest kompatybilne z polskim prawem nakazującym rowerzyście jechać przy krawędzi jezdni

   @etimeel: poza ostatnim obrazkiem to jest kompatybilne.

  •  

   pokaż komentarz

   @Yurakamisa jadąc rowerem twoja lewa ręka powinna być dalej od pasa środkowego niż prawa od pasa bocznego więc gdzie tu masz jakieś zaprzeczanie samemu sobie ¯\(ツ)/¯ rower ma niecały metr szerokości a samochód ponad 2 więc jazda środkiem jezdni jest dozwolona tylko w sytuacji w której nie możesz bezpiecznie jechać bliżej prawej strony ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @reddin: Czy ja wiem czy ten gość ma rację. Możliwie blisko to możliwie blisko. Jeśli możesz przy samej krawędzi, to to jest możliwie blisko. Ale oczywiście rozsądek podpowiada jak jechać. Jeśli jest 70km i czuję samochód na plecach, to zawsze zjeżdżam do samej linii. Jeśli robi się zator, to i na pobocze zjeżdżam. Jeśli nic nie jedzie, to się nie przejmuję i jadę jak wygodnie. Jeśli są studzienki, to najczęściej jadę przy samych studzienkach, ale kiedy jadą samochody to zdarza mi się często po prostu nad nimi przeskakiwać. Przełajem to nie problem. Natomiast na skrzyżowaniach - jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, to zjeżdżam do lewej krawędzi, bo z podrzędnej zawsze może coś jebnąć. A już szczególnie kiedy jeździłem motocyklem tak robiłem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Krupier a gdzie ja napisałem bezwzględnie blisko? Jak warunki na to pozwalają to możesz jechać po linii pobocza i robisz to dla własnego bezpieczeństwa bo po drogach krajowych poruszają się ciężarówki i tiry i jeśli jedziesz środkiem jezdni to takie pojazdy wyprzedzają cię na żyletkę a nie masz prawa oczekiwać że będą jechać za tobą bo nie możesz tamować ruchu ¯\(ツ)

  •  

   pokaż komentarz

   @bylem_bordo: Rowerzysta nie jest nic winny kierowcom. Jest także pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego. Jak kierowcy to nie pasuje, to nie ma obowiązku jazdy samochodem.

  •  

   pokaż komentarz

   nie możesz tamować ruchu

   @Afrobiker: Odróżniaj tamowanie ruchu od spowalniania ruchu które nie jest zabronione. Nie każdy pojazd musi jechać szybko.

  •  

   pokaż komentarz

   @reddin: Ale ja nie robię tego, bo czuję się winny. Robię tak, bo tak jest utylitarnie. Nawet gdybym miał prawo jechać całą szerokością jezdni to i tak bym z tego prawa nie korzystał. Natomiast kiedy mnie tak ktoś wymija wyprzedzajądz pojazd, to oczywiście się wk@!@iam. Najczęściej pokazuję mu, żeby się puknął w głowę.

  •  

   pokaż komentarz

   @reddin jako użytkownik drogi masz obowiązek poruszać się płynnie, nie tamować ruchu i nie stwarzać niebezpieczeństwa na drodze. Mireczek ci bardzo dobrze wyjaśnił jak wygląda prawidłową jazda jednośladem po drodze. Jesteś użytkownikiem na tych samych warunkach co inni a nie święta krową ¯\(ツ)

  •  

   pokaż komentarz

   @reddin spowalniać ruchu też nie masz prawa chyba że wymaga tego sytuacja na drodze. Jeśli jedziesz środkiem jezdni i za tobą jest sznur samochodów to masz psi obowiązek zjechać do prawej strony by ich przepuścić ¯\(ツ)

  •  

   pokaż komentarz

   jako użytkownik drogi masz obowiązek poruszać się płynnie, nie tamować ruchu i nie stwarzać niebezpieczeństwa na drodze.

   @Afrobiker: Samo jechanie rowerem nie jest żadną z wymienionych. A rowerem po jezdni jechać można.

  •  

   pokaż komentarz

   spowalniać ruchu też nie masz prawa chyba że wymaga tego sytuacja na drodze. Jeśli jedziesz środkiem jezdni i za tobą jest sznur samochodów to masz psi obowiązek zjechać do prawej strony by ich przepuścić

   @Afrobiker: To są dwie różne kwestie.

  •  

   pokaż komentarz

   @reddin jak jedziesz rowerem po drodze to jesteś użytkownikiem ruchu i obowiązują cię te same zasady co kierowców a jak myślisz że nim nie jesteś to jeździj poboczem bo to odpowiednie miejsce dla ciebie ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   jak jedziesz rowerem po drodze to jesteś użytkownikiem ruchu i obowiązują cię te same zasady co kierowców

   @Afrobiker: No widzisz jak ładnie przyznałeś mi rację? W końcu.

   źródło: prawy.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @reddin nie to jest dokładnie to samo. Nie masz prawa tamować ruchu jak i nie masz prawa go spowalniać jeśli sytuacja na drodze tego nie wymaga. Jak jedziesz drogą krajową z ograniczeniem do 60 km/h z prędkością wynoszącą 30 to masz jechać tak żeby inni użytkownicy ruchu mogli cię bezpiecznie wyprzedzić bo oni nie mają obowiązku jechać z taką prędkością jak ty ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Afrobiker: Kolejny "argument" który nie ma nic do tego co pisałem oraz nie odnosi się do filmu. Na DK nie ma minimalnej prędkości.

  •  

   pokaż komentarz

   każdy użytkownik dróg w Polsce ma obowiązek jazdy możliwie blisko prawej krawędzi jezdni i dotyczy to pojazdów mechanicznych jak i rowerów.

   @Afrobiker: Dlaczego samochodem nie jeździsz po krawędzi jezdni?

  •  

   pokaż komentarz

   Jak warunki na to pozwalają to możesz jechać po linii pobocza i robisz to dla własnego bezpieczeństwa

   @Afrobiker: Nie masz pojęcia o czym mówisz i nie ma to nic wspólnego z bezpieczeństwem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wlancznik "możliwie blisko" to nie "po" a samochodem nie jeżdżę po krawędzi jezdni bo to jest niebezpieczne w przeciwieństwie do takiej jazdy rowerem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wlancznik dla ciebie nie ma a dla mnie ma bo wolę jechać blisko pobocza niż narażać się na wypadek w sytuacji jak ciężarówka będzie mnie wyprzedzać jadąc 30 cm od mojej lewej strony ¯\(ツ)

  •  

   pokaż komentarz

   winnym nadal jest kierowca BMW

   @reddin: winnym czego?

  •  

   pokaż komentarz

   "możliwie blisko" to nie "po" a samochodem nie jeżdżę po krawędzi jezdni bo to jest niebezpieczne w przeciwieństwie do takiej jazdy rowerem.

   @Afrobiker: Jada rowerem przy krawędzi jest jeszcze bardziej niebezpieczna tylko że nigdy nie jechałeś więc nie wiesz. Wiatr zawieje i musisz zrobić kontrę (a może akurat ktoś cię wyprzedza), no i dziury, wszechobecne dziury przy poboczu. Możesz je albo omijać (problem ten sam co wyżej) lub w nie wjeżdżać, co w skrajnej sytuacji też skończy się wywrotką. Do tego piasek (to samo co dziury).
   Wystarczy samemu spróbować albo chociaż postawić się w cudzej sytuacji.

  •  

   pokaż komentarz

   dla ciebie nie ma a dla mnie ma bo wolę jechać blisko pobocza niż narażać się na wypadek w sytuacji jak ciężarówka będzie mnie wyprzedzać jadąc 30 cm od mojej lewej strony ¯(ツ)/¯

   @Afrobiker: Wsiądź na rower zmienisz zdanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wlancznik jeżdżę na rowerze od 30 lat więc wiem co piszę po prostu jestem rowerzystą a nie pedalarzem który jeżdżąc po drogach ma włączony Godmode. Jeżdżę blisko prawej krawędzi nie dla wygody kierowców tylko dla własnego bezpieczeństwa bo wolę wymijać studzienki i dziury w jezdni niż skończyć jako mielonka pod kołami ciężarówki ¯\(ツ)

  •  

   pokaż komentarz

   @Afrobiker: jak jedziesz zbyt blisko krawędzi to ch@$ będzie cię na siłę wyprzedzał mimo, że będzie jechać coś z naprzeciwka. Zawsze gdy jadę taką drogą i coś jedzie z naprzeciwka to wyjeżdżam na środek pasa, żeby się chuje nie pchali spychając na pobocze bo to u nich norma

  •  

   pokaż komentarz

   winnym czego?

   @numerek1: Art. 24. [Wyprzedzanie]
   1.
   Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:
   1)
   ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;
   2)
   kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania;
   3)
   kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.
   2.
   Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla, hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego, osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.
   3.
   Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu przejeżdżać z lewej strony wyprzedzanego pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 4, 5, 10 i 12.
   4.
   Pojazd szynowy może być wyprzedzany tylko z prawej strony, chyba że położenie torów uniemożliwia takie wyprzedzanie lub wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej.
   5.
   Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony.
   6.
   Kierującemu pojazdem wyprzedzanym zabrania się w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po nim zwiększania prędkości. Kierujący pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika jest obowiązany zjechać jak najbardziej na prawo w celu ułatwienia wyprzedzania. Przepisu nie stosuje się w przypadku, o którym mowa w ust. 12.
   7.
   Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:
   1)
   przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;
   2)
   na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;
   3)
   na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.
   8.
   Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscach, o których mowa w ust. 7 pkt 1 i 2, na jezdni:
   1)
   jednokierunkowej;
   2)
   dwukierunkowej na odcinku z wyznaczonymi pasami ruchu, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym - w miejscu, gdzie jest to zabronione znakami na jezdni.
   9.
   Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscu, o którym mowa w ust. 7 pkt 3, pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym.
   10.
   Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:
   1)
   na jezdni jednokierunkowej;
   2)
   na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.
   11.
   Zabrania się wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym.
   12.
   Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony.

  •  

   pokaż komentarz

   @zdjeciegipsu skoro tak się zachowujesz to się nie dziw że traktują cię na drodze po chamsku ja jeżdżę tak by nikomu nie wadzić i nie trafiają mi się takie sytuacje jak tobie ¯\(ツ)

  •  

   pokaż komentarz

   jeżdżę na rowerze od 30 lat więc wiem co piszę po prostu jestem rowerzystą a nie pedalarzem który jeżdżąc po drogach ma włączony Godmode. Jeżdżę blisko prawej krawędzi nie dla wygody kierowców tylko dla własnego bezpieczeństwa bo wolę wymijać studzienki i dziury w jezdni niż skończyć jako mielonka pod kołami ciężarówki ¯(ツ)/¯

   @Afrobiker: I co, jedziesz sobie blisko krawędzi, po czum jak widzisz dziurę, studzienkę czy piasek to niespodziewanie zjeżdżasz do osi jezdni? Nie rozśmieszaj mnie, rower to wy widziałeś na zdjęciu co najwyżej,

  •  

   pokaż komentarz

   @Wlancznik dokładnie tak. Jadę sobie blisko prawej strony i wymijam przeszkody bo mam w rowerze kierownicę która do tego służy a mój rower jest tak zaawansowany że posiada więcej niż jeden tryb jazdy w linii prostej. W dodatku uprawiałem downhill więc wymijanie przeszkód to dla mnie frajda a nie ujma na honorze ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   to chyba nie jest

   @etimeel: Dam ci taką ogólna radę, jak nie jesteś czegoś pewien to nie pisz "chyba" albo "wydaje mi się" itp. tylko sprawdź zanim napiszesz. Na filmie niżej masz wszystko wyjaśnione.

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @Afrobiker: to widocznie mało jeździsz, nie robię tego nikomu na złość, tylko dla własnego bezpieczeństwa, bo właśnie kierowcy tak na złość mnie wyprzedzali, to samo tyczy się tych jadących z naprzeciwka jak na filmie. Jak widzę, że taki dzban się zbiera do wyprzedzania to też wyjeżdżam na środek pasa, żeby ch%! nie myślał, że się zmieści. Na bycie życzliwym dla debili na drodze skończyła mi się cierpliwość ¯\_(ツ)_/¯ Polecam ten styl życia, bo może ci się zdarzyć pierwszy i ostatni raz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @zdjeciegipsu mamy odmienny styl jazdy i może to wynikać z tego że ja nie jeżdżę na szosówce tylko na zmodyfikowanej freeridówce. Ty musisz mieć prosto i płasko dla komfortu i przyjemności z jazdy a ja mam do dyspozycji wszystko to co znajduje się poza jezdnią jak tylko wyłączę blokady na amorze i dumperze. Różne modele rowerów to różny styl jazdy. Mi jest łatwiej trzymać się blisko pobocza bo fat franki które mam założone może i mają śladowy bieżnik ale są szerokie a u ciebie wystarczy że na odcinku kilku metrów trafisz na piach i już nie możesz wykonać żadnego ostrego manewru bo polecisz w rów ( ͡º ͜ʖ͡º). Polska to nie jest kraj dla kolarzy ¯\(ツ)

  •  

   pokaż komentarz

   możliwie blisko prawej krawędzi jezdni

   @Afrobiker: czytamy ze zrozumieniem. Możliwie blisko, znaczy na tyle ile pozwala stan nawierzchni i warunki na drodze. Prawda jest jednak taka, że trzymając się krawędzi co któryś skończony debil uważa, że on się zmieści miedzy rower a samochód z naprzeciwka bez wyjeżdżania na drugi pas. W końcu obu zostawił po 20cm odstępu od jego fury.

  •  

   pokaż komentarz

   @Aciapek dobrze rozumiem ten przepis. Możliwie blisko prawej strony oznacza że powinieneś jechać bardziej po prawej stronie jezdni niż lewej a już na pewno nie środkiem. Jadąc środkiem doprowadzasz do sytuacji w której kierowcy mijają cię na żyletkę bo nikt nie będzie jechał poboczem na przeciwległym pasie ruchu by zapewnić bezpieczny odstęp od rowerzysty. Im bliżej środka jezdni się znajdujesz w momencie jak cię wyprzedzają tym bliżej ciebie jadą to proste jak drut.

   pokaż spoiler I nie mam dzieci ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @Afrobiker: Samochodziarze go nienawidzą! Odkrył jeden prosty trik! Wystarczy nie wyprzedzać na czołówkę jak skończony debil tylko zrobić to 2 sekundy później na pustej drodze za rowerem. Szok! Szkoda że równie gorliwie nie cytujesz przepisu o odległości jaką masz zachować w czasie wyprzedzania. PS kolega z filmu jechał równiutko przy krawędzi a wy bredzicie coś o jeździe srodkiem pasa

  •  

   pokaż komentarz

   @Aciapek ja piszę o sytuacji w której wyprzedzają cię pojazdy czyli jadą w tym samym kierunku co ty a nie z przeciwka. Jak to pisałeś czytamy ze zrozumieniem ¯\(ツ)/¯ a w pierwszym komentarzu pochwaliłem rowerzystę za wzorową jazdę tak więc tego no ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Afrobiker: Wyprzedzając w tym samym kierunku, jak według ciebie zachowają bezpieczny odstęp mimo pojazdów jadących z przeciwnej strony? Mam wrażenie, że prowadzisz filozoficzną dyspute i nigdy po drodze nie jechałeś rowerem. Patrząc na twoje wypowiedzi wyżej gdzie twierdzisz, że jazda rowerem to tamowanie ruchu to chyba nie mam ci co tłumaczyć czegokolwiek bo szkoda nerwów. Pozdrawiam i oby nie do zobaczenia

  •  

   pokaż komentarz

   @Aciapek to nie ja prowadzę filozoficzną dysputę tylko wykopowi pedalarze którzy wybuchli świętym oburzeniem gdy stwierdziłem że rowerzysta jechał.prawidlowo trzymając się prawej strony jezdni a już szlag ich trafił gdy dopisałem że sam potrafię jechać po linii bocznej jak mam ku temu warunki. Żyj i dać żyć innym ale to rozumieją tylko ludzie którzy siadają na rower dla sportu, frajdy i relaksu a nie ciśnieniowcy którzy wsiadają na ostre koło by prowadzić krucjatę na drogach przeciwko samochodom. Ja wyznaję zasadę że w rowerze strefa zgniotu zaczyna się i kończy na rowerzyście i tyle ¯\(ツ)

   . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

   źródło: ei_1652712016474.png

  •  

   pokaż komentarz

   [Wyprzedzanie]

   @reddin: no rzeczywiście, kierowca BMW w istocie wyprzedzał, ale to co mi wklejasz w żadnym stopniu nie odpowiada na moje pytanie. Konkretnie który z przepisów, według ciebie, złamał kierowca samochodu?

 •  

  pokaż komentarz

  Podziwiam odwagę ludzi jeżdżących rowerami po drogach krajowych.

  •  

   pokaż komentarz

   @jfrost: Albo głupotę. Jest tyle fajnych i w miarę spokojnych powiatówek i gminnych dróg, że nie mam pojęcia dlaczego niektórzy pchają się na krajówki igrając z życiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @jfrost: czasem ciężko jest inaczej i trzeba przejechać kawałek krajówką (np. pomiędzy Sosnowiec Niwka a Jaworznem jest tylko krajówka, dużo torów i autostrada A4...)

  •  

   pokaż komentarz

   Albo głupotę. Jest tyle fajnych i w miarę spokojnych powiatówek i gminnych dróg, że nie mam pojęcia dlaczego niektórzy pchają się na krajówki igrając z życiem.

   @DzikWesolek: Aha, bo na powiatówkach się takie cyrki nie dzieją, nie? Na filmiku też może być jakaś podrzędna droga, bo ruch mizerny. A skoro pusto, to wg niektórych można depnąć. Problem w tym, że podrzędne drogi nie mają poboczy, są w dodatku węższe.

   Wychodzi na to, że mądry rowerzysta, to taki, który trzyma się w ogóle z daleka od jezdni, bo jest świadomy tego, jaka dzicz i trzoda panuje na polskich szosach. ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @ajuto00: Na powiatówkach też takie akcje się zdarzają, ale jest na nich po prostu mniejszy ruch, mniejsze prędkości. Wiem co mówię bo sam jeżdżę na rowerze. Ale jak ktoś lubi jak go tiry na centymetry wyprzedzają na krajówkach to ja mu nie wróg.

  •  

   pokaż komentarz

   @DzikWesolek: Nie wszyscy jeżdżą dla przyjemności, niektórzy jeżdżą tak bo nie mają innego wyjścia. Nie wszyscy rowerzyści to bogaci 30-latkowie w drogich ciuchach. Często i gęsto wzdłuż krajówek są małe miejscowości i niektórzy, często starsi ludzie, nie mają samochodu lub nie potrafią nim jeździć i rowerem dojeżdżają do pracy do sklepu do znajomych nie mają innego wyjścia niż krajówka.

   Większość rowerzystów omija ruchliwe drogi jeżeli może.

  •  

   pokaż komentarz

   Albo głupotę. Jest tyle fajnych i w miarę spokojnych powiatówek i gminnych dróg, że nie mam pojęcia dlaczego niektórzy pchają się na krajówki igrając z życiem.

   @DzikWesolek: I zawsze możesz zrobić jakieś dłuższe trasy nie wjeżdżają na drogi wojewódzkie, czy krajowe? Sam robiłem niedawno 100 km po Roztoczu, zupełnie boczne drogi, mimo początku długiego weekendu pustki, ale trzeba było zrobić dwa krótkie fragmenty po drodze wojewódzkiej. Gdy z naprzeciwka jechał samochód nikt nie myślał o tym, żeby zwolnić i wyprzedzić, gdy będzie się dało zachować dystans. Ba, jeden nawet nie zachował dystansu mając wolny drugi pas. Dosłownie ze 2 kilometry na wojewódzkiej i humor popsuty.

  •  

   pokaż komentarz

   @DzikWesolek: Bez przesady: na wielu pobocznych wiejskich drogach też łatwo o porąbanych kierowców, którzy pędzą jakby to były zawody F1, mimo że droga wąska i kręta. A żeby pojawiły się do tego zasuwające TIRy wystarczy żeby w okolicy był po prostu jakiś większy zakład.
   Chamstwo i bezmózgowie nie zależy od administratora drogi, tylko od kultury kierowców, a ta jest u nas jeszcze gorsza niż sieć drogowa.

 •  

  pokaż komentarz

  Dlatego ja po 5 latach szosowania, kilku sytuacja typu "śmierć albo życie" i dodatkowo w tym czasie powiększając rodzinkę, stwierdziłem, że sprzedaję szosę. Nie chcę zostać warzywem. Kocham baranka, dlatego przesiadłem się na gravela i jeżdżę asfaltem, wtedy kiedy już naprawdę muszę.

1 2 3 4 5 6 7 ... 10 11 następna