Polskie sądy orzekają najwolniej w historii! "Reformy Ziobry wydłużyły to o 70%"

Polskie sądy orzekają najwolniej w historii! "Reformy Ziobry wydłużyły to o 70%"

Tak źle jeszcze nie było! W 2021 r. Polacy czekali na wyrok w wielu sprawach niemal dwukrotnie dłużej niż jeszcze dekadę temu. Oznacza to, że czas rządów i reform Zbigniewa Ziobry przełożył się na wydłużenie postępowań sądowych o blisko 70 proc.

 •  

  pokaż komentarz

  Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało, że pozwie Wirtualną Polskę za publikację.
  Plan naprawczy w stylu iście pisowskim. Ciekawe jak długo będzie trwała sprawa.

 •  

  pokaż komentarz

  tak właśnie wyglądają pisowskie reformy. Przez kaczyńskiego Polska straciła już tyle lat, moglibyśmy być w innym miejscu.

  •  

   pokaż komentarz

   @ruinator: Stare debile ze wsi, jego żelazny elektorat, nadal będą na niego głosować.

  •  

   pokaż komentarz

   @SnakeDoctor: trudno w to uwierzyć, ale jednak propaganda w tv ma nadal potężną siłę. Nie dziwi to, że kaczyński tyle ładuje naszej kasy na propagandę swojej partii.

  •  

   pokaż komentarz

   @SnakeDoctor: co więcej, mam wielu znajomych, raczej ogarniętych, doktoraty, studia na kilku kierunkach, którzy też bronili tego szmelcu od 2015. Nie wiem jak teraz, bo kryptopisiorów usunąłem z życia, ale jeszcze przed wyborami 2020 mówili 'nie straszcie pisem', więc podejrzewam ze do dzisiaj są dumni

  •  

   pokaż komentarz

   @ruinator: Wszyscy wielce się dziwią jak jakieś kałmuki w Rosji popierają Putina, a sami nie widzą że u nas to samo leci w wersji light. Póki nie zrobi się porządku z tymi wszystkimi gadzinówkami nic się nie zmieni.

  •  

   pokaż komentarz

   @Eternit_z_azbestu: kaczyński dokupił rok temu gazety, które też będziemy utrzymywać. Założe się, że już w tym roku okaże się że potrzebują dotacji, choć nikt tego nie czyta. Zupełnie jak z radiową trójką.

  •  

   pokaż komentarz

   @SnakeDoctor: Zdaje się, że Polakom to nie przeszkadza. Sami wybrali tę władze, PiS wygrał w każdej grupie wiekowej.

   źródło: 4D637D15-89B0-497B-A910-503C15F59125.jpeg

  •  

   pokaż komentarz

   @DosKapp4: Jak już dajesz dane statystyczne to dawaj je pełne. Skąd mam wiedzieć ile ludzi dajmy w przedziale 30-39 głosowało na PiS z tego wykresu. Mogę znaleźć w internecie ale jak podajesz jakąkolwiek informacje, to fajnie gdybyś podawał je pełne.

  •  

   pokaż komentarz

   @DosKapp4: jeszcze ciekawszy jest wykres głosów, wg. wykształcenia

  •  

   pokaż komentarz

   Sami wybrali tę władze, PiS wygrał w każdej grupie wiekowej.

   @DosKapp4: ale jednak myślę, że to ludzie ze wschodu. To są ci sami podatni na propagandę co na Białorusi czy w Rosji. Przecież tam też wierzą łukaszence czy putinowi. Wyborca pisu to nasz odpowiednik homo sovieticus.

  •  

   pokaż komentarz

   Sami wybrali tę władze, PiS wygrał w każdej grupie wiekowej.

   @DosKapp4:

   Tak wygrał i wybrali poprzez niegłosowanie:

   Frekwencja:
   wyborcy 18-29 lat - 46,4 procent
   wyborcy 30-39 lat - 60,3 procent
   wyborcy 40-49 lat - 75,7 procent
   wyborcy 50-59 lat - 59,6 procent
   wyborcy 60 lat i więcej - 66,2 procent

   źródło: bi.im-g.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @ruinator: Rzecz w tym, aby sobie uzmysłowić na czym polegały te "reformy". One nie miały na celu żadnych usprawnień. Jedynym celem tej wielkiej "reformy" było przejęcie kontroli nad sądownictwem, w jak największym wymiarze - zagarnąć wszystko co możliwe - KRS, Sąd Najwyższy, Trybunał Konstytucyjny, mianować prezesów wszystkich sądów. Wszystko po to, aby mieć pełną kontrolę i móc ręcznie sterować wszystkim w razie potrzeby z jednego fotela. To już się w dużej mierze zrealizowało - TK i SN zostały obsadzone aparatczykami partyjnymi (TK Przyłębskiej w całości, SN w dużej mierze), a wyroki padają pod polityczne zamówienie Partii. Prezesi sądów są tylko dobrej zmiany i odsuwają od spraw niepokornych sędziów. NeoKRS mianuje sędziami kolejnych aparatczyków partyjnych i utrudnia życie i blokuje awanse niepokornym. Tego było mało - więc powołali Izbę Dyscyplinarną aby dojeżdżać niepokornych sędziów z niskich pobudek i wykorzystują TVP aby ad personam obrzucać błotem najbardziej opornych.

   Krótko mówiąc, celem było obsadzenie jak największej liczby stołków. Oczywiście nie umieli tego zrobić sprawnie, więc niektóre ustawy były zmieniane X razy, mamy batalię z UE, przez co cierpią nasze interesy na arenie europejskiej i np nie dostajemy miliardów z funduszu odbudowy, bo Ziobro nie chce oddać stołków swoich ludzi. Ale Polakom się to podoba i tak będzie dalej.

  •  

   pokaż komentarz

   @dr_minorek: pełna zgoda. pis krok po kroku idzie w tym kierunku aby być nieusuwalnym, nie ponosić żadnych konsekwencji i czerpać korzyści z posiadanej władzy. Mając swój rząd i swój sąd i swoje media mogą dosłownie wszystko. Mogą wyprowadzić nas ze struktur europejskich, mogą arbitralnie ogłaszać kto jest winny, a kto jest kryształowy itd.

  • więcej komentarzy(2)

 •  

  pokaż komentarz

  Konferencja Ziobry sprzed kilku dni

  źródło: 2022-05-17 11.59.45.png

 •  

  pokaż komentarz

  Rzucę takim nietypowym pomysłem i proponuję czasem zapytać szarego urzędnika co by poprawiło szybkość pracy na poszczególnych stanowiskach a nie od pały wymyślać na szczeblu ministerialnym genialne pomysły i odgórnie je narzucać bez żądnej wizji lokalnej. ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Razor_wwa: mniej, ale bardziej klarownych przepisów, lepsze oprogramowanie do realizacji zadań.

  •  

   pokaż komentarz

   @Razor_wwa:
   No niby by można, ale myślę że wizja Zerro jest warta poświęcenia sądownictwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @MosPass: Moja pracuje w sądzie. Głupie pomysły i zarządzenia wydłużyły czynności w wielu wypadkach o średnio 30-40% ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Razor_wwa: yhm, aha. poczekajcie na reformę szpitalnictwa. matka wam umrze czekając na przyjęcie, a potem wy umrzecie czekając na wyrok.

  •  

   pokaż komentarz

   @Razor_wwa: Nie w świecie warchołów "rodziny na swoim".

  •  

   pokaż komentarz

   @Razor_wwa I takich rzeczy to ja bym chciał się dowiedzieć z tego artykułu. Które to konkretnie zmiany sprawiają, że czas postępowań się wydłuża. Bo jak na razie to autor poleciał statystykami, podpiął to pod hasło "reforma". I koniec, zero konkretów. A mi osobiście bardziej to podchodzi pod strajk włoski.

  •  

   pokaż komentarz

   @wolny__login: Mogę tylko na podstawie rejonowego powiedzieć jak to wygląda. Mniejsza ilość sędziów, większe referaty, przerzucenie dużej liczby czynności na sekretariat, dorzucenie im czynności (np Portal Informacyjny i weryfikacja danych dla pełnomocników). Generalnie z tego co zrozumiałem po opisie od mojej to przy jednych aktach na jej odcinku pracy robiła coś tam systemie między 1-3 minuty...teraz robi między 3-5. ¯\_(ツ)_/¯. Dziennie akt pewnie dostajesz minimum 100.

   Oczywiście obsada się nie zwiększyła, bo nie ma nowych stanowisk więc każdy nowy pomysł będzie zwalony na pracowników, którzy już sporo robią.

  •  

   pokaż komentarz

   No niby by można, ale myślę że wizja Zerro jest warta poświęcenia sądownictwa.

   @kemot-iksworkal: Ta wizja sprowadza się do tego by sądy były całkowicie podporządkowane partii, nie może tego zrobić wprost, więc robi to pomału róznymi mykami. A jak już będą ich - te sądy - to już jestesmy na ostatniej prostej do poziomu Białorusi, potem Rosji. Pójdziesz do sądu, bo państwowe przepisy niszczą twój biznes, przegrasz. Wyjdziesz na ulice by protestować, najpierw jakiś OMON spałuje, potem sąd wlepi dychę, majątek zabiorą na rzecz skarbu państwa. Okrzykną cię wrogiem narodu, bo sprzeciw wobec partii to sprzeciw wobec Polski. Już tak mówią.

  •  

   pokaż komentarz

   @Razor_wwa: Jeszcze trochę Ci pomarudzę. Może Ty będziesz znał odpowiedź, a może ktoś inny. Jak dana reforma wpłynęła na poruszone przez Ciebie sprawy: mniejsza ilość sędziów, większe referaty - część sędziów została zwolniona (o przepraszam przeniesiona w stan spoczynku), w jaki sposób wpłynęła na to, że zwiększyła się ilość spraw (w sprawach karnych to nie wiem narobiła dodatkowych przestępców), powiększyły się obszary działania sądów (ale kraju nam nie przybyło). To ile w takim sekretariacie jest sekretarek? Mówisz Portal Informacyjny - wchodzę na stronę sądu w moim mieście aktualizacje na poszczególnych wydziałach jeden plik pdf na 2 miesiące. Główna strona to samo- jedna wiadomość co 2-3 miesiące. Jako dodatkowy obowiązek podajesz weryfikacja danych dla pełnomocników. I jak to wychodzi, potrzebna czynność w późniejszym toku (mniej pomyłek, czy całkowite wyeliminowanie). Jeśli nic nie wnosi Ziobro do ukarania, a jeśli jednak coś wnosi to poprzednicy Ziobry do ukarania, no i ci co nie raportowali, że brak takiej weryfikacji generuje błędy. I te dziwne robi coś w systemie 3-5 min, chociaż przedtem robiła 1-3 min. Ale co jej każą robić, odwijać zawinięte rogi cyfrowych akt (przepraszam głupoty wymyślam), ale co robi bo może coś, co sprawia, że później albo ona sama albo ktoś inny (i nawet Twoja nie wie jakie to jest ważne i ile czasu komuś dzięki temu zaoszczędza) zaoszczędza 10 minut na przeglądaniu każdych akt. Brakuje pracowników cywilnych, ale kto ich zatrudnia Ziobro, czy prezes każdego sądu, czy tam może ktoś inny, kto zajmuje się takimi pracownikami w danym sądzie?
   Ostatnio oglądałem kawałek pewnej rozprawy na youtubach. O co chodzi z tym powtarzaniem przez sędziego zeznań.
   Były dwie panie stenotypistki, system nagrywający, a sędzia i tak wszystko powtarzał i na dodatek wg mnie działał na niekorzyść osoby zeznającej, w tym wypadku oskarżonego o przestępstwo wybijając go z toku myślenia. Czy w takim przypadku obrona może być uznana za skuteczną?

  •  

   pokaż komentarz

   @wolny__login: Mogę ci się o parę rzeczy spróbować dopytać. Aż tak się nie interesowałem, żeby na każde zagadnienie dać odpowiedz od razu.

   w jaki sposób wpłynęła na to, że zwiększyła się ilość spraw (w sprawach karnych to nie wiem narobiła dodatkowych przestępców).

   To na podstawie Warszawy więc tutaj jest sporo więcej niż np w Grójcu. Zakładam ,że skoro to Gospodarczy to pewnie jakieś po covidowe plus każda zmiana przepisów gospodarczych też generuje swoją ilość pozwów, pism od pełnomocników itp.

   To ile w takim sekretariacie jest sekretarek?

   A to pewnie w zależności od Sądu. Myślę, że na rejon warszawski jest sporo więcej niż na jakieś Kaczedoły Górne albo podobne miejsca.

   Mówisz Portal Informacyjny - wchodzę na stronę sądu w moim mieście aktualizacje na poszczególnych wydziałach jeden plik pdf na 2 miesiące.

   Z tego co wiem (ale mowię o Warszawie) tutaj przez Portal dostarcza się np postanowienia czy korespondencje do pełnomocników zamiast tej klasycznej (ale i ta jest obecna). Tego nie będziesz widzieć, bo jest spersonalizowana dla użytkownika, ale do każdej sprawy trzeba zapewne w systemie użytkownika zweryfikować i wpisać/podczepić? Do Portalu chyba pesel + hasło jest więc pewnie ciągle wiszą na PESEL-SAD albo innym cudzie szukając pełnomocników z całej Polski. Coś mówiła jeszcze o jakichś kartach (i mocno mięsem rzucała) ale to nie wiem.

   I te dziwne robi coś w systemie 3-5 min, chociaż przedtem robiła 1-3 min.

   Rejestracja wstępna i szczegółowa czymkolwiek by to nie było. ¯\_(ツ)_/¯.

   Brakuje pracowników cywilnych, ale kto ich zatrudnia Ziobro, czy prezes każdego sądu, czy tam może ktoś inny, kto zajmuje się takimi pracownikami w danym sądzie?

   Sądy mają budżet z ministerstwa. Od spraw administracyjnych to chyba sądy mają swoich dyrektorów czy tam prezesów.

   Były dwie panie stenotypistki, system nagrywający, a sędzia i tak wszystko powtarzał i na dodatek wg mnie działał na niekorzyść osoby zeznającej, w tym wypadku oskarżonego o przestępstwo wybijając go z toku myślenia. Czy w takim przypadku obrona może być uznana za skuteczną?

   A tutaj to nie wiem, bo jest system nagrywający, ale może dyktuje się dla protokolanta na protokół skrócony, który tak zamieszcza się w aktach sprawy w formie pisemnej. Na logikę to nawet łatwiej przeczytać taki skrót niż słuchać 2 godzin nagrania z rozprawy.

   w tym wypadku oskarżonego o przestępstwo wybijając go z toku myślenia

   A tutaj to powiem ci z własnego doświadczenia z rozprawy...otóż sędzia czasem musi ukrócić potok bełkotu jaki się z niektórych wylewa. Bo powtarzają albo mówią coś co nie ma znaczenia dla sprawy np. brnąć w szczegóły typu historia życia w sprawie o potłuczone zderzaki i wgniecione drzwi na karoserii. Sam to miałem na rozprawie bo koleś zamiast do rzeczy to nawijka o tym, że umarła mu żona na raka , syn coś tam i olaboga...no serio?

  •  

   pokaż komentarz

   @Razor_wwa Dzięki za odpowiedź. Twoja wypowiedź tylko pokazuje jak słaby jest ten artykuł. Jeśli już dziennikarz porusza taki drażliwy temat to nie powinien sprawy przedstawiać w taki sposób. Tylko skupić się na wprowadzonych zmianach, czy są one konieczne, czy coś wprowadzają pozytywnego i jak przedstawiają się na tle wymiarów sprawiedliwości w innych krajach.

  •  

   pokaż komentarz

   @wolny__login: Wiele zmian jest pewnie pożytecznych (np wysyłka postanowienia przez Portal jest z pewnością szybsza z punktu widzenia korespondencji) ale nikt nie pomyślał, że generuje koszt czasowy dla pracownika, który to weryfikuje, bo przez Portal dostarcza się tylko profesjonalnym pełnomocnikom, a nie szaremu Kowalskiemu, który i tak dostanie polecony sądowy. Zakładając, że wysyłka (spakowanie do koperty, przygotowanie pisma w systemie czy coś) trwa tyle samo co przygotowanie pisma do tego portalu i wklejenie go tam to doszedł ci proces weryfikacji, którego wcześniej nie było. Czyli tu masz czynność dodatkową dla pracownika, a na innym odcinku pracy i tak nic się nie zmieniło bo zmiana nastąpiła już tylko w procesie przesłania.

   A znając nasze urzędy pewnie jeszcze gdzieś musisz postawić z 10 pieczątek, że wpisałeś/potwierdziłeś te dane zanim pełnomocnikowi się to wyśle, bo skoro to pismo procesowe i urzędowe no to jak wyślesz nie komu trzeba to RODO i ujawnienie danych ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   Rzucę takim nietypowym pomysłem i proponuję czasem zapytać szarego urzędnika co by poprawiło szybkość pracy na poszczególnych stanowiskach a nie od pały wymyślać na szczeblu ministerialnym genialne pomysły i odgórnie je narzucać bez żądnej wizji lokalnej. ( ͡º ͜ʖ͡º)

   @Razor_wwa: Bardzo cenie taką otwartość na dyskusje. Mogli by więcej biegłych zatrudnić albo przynajmniej narzucić im jakieś ustawowe terminy w których muszą się zmieścić i limity spraw w których mogą brać udział.

  •  

   pokaż komentarz

   @zbiff: Ale biegli chyba maja jakiś termin na sporządzenie opinii wyznaczony przez sędziego. ¯\_(ツ)_/¯. Ale głowy nie dam i musiałbym zapytać.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale biegli chyba maja jakiś termin na sporządzenie opinii
   @Razor_wwa: Tylko teoretycznie. W praktyce mogą sobie przedłużać w nieskończoność podając we wnioskach rozmaite przyczyny, których autentyczności nikt nie sprawdza (a przynajmniej nie jest zobowiązany) oraz nie ma spisu przyczyn, którymi można by uzasadniać przewlekłość czynności. http://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/OrzeczeniaHTML/iii%20spp%2066-16.docx.html
   TL;DR orzeczenia:
   Facet czekał na opinię od marca 2014 do grudnia 2016 (prawie trzy lata!!!)
   I zgadnij co?

   pokaż spoiler I się k%?$a nie doczekał.

  •  

   pokaż komentarz

   @zbiff: ¯\_(ツ)_/¯. Kolejny gwóźdź do trumny. Swoją droga zastanawia mnie, bo biegły musiał pożyczyć akta i dokumentację za co odpowiada. To 2 lata i 9 mcy nikt się nie dopatrzył, że akt w referacie brakuje xD?

  •  

   pokaż komentarz

   @Razor_wwa: W sumie doszedłem do wniosku, że jestem szczęściarzem, bo czekałem tylko rok ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   A cała rozprawa trwała około 15 minut (-‸ლ)

   pokaż spoiler ИДИ НА ХУЙ z takim państwem.

  •  

   pokaż komentarz

   @zbiff: Z ciekawości jaka sprawa? Bo termin rok wcale nie jest oczywisty.

  •  

   pokaż komentarz

   @Razor_wwa: W sprawie tego gościa co Ci odpowiedziałem były jeszcze zdarzenia losowe, więc skarżący miał na prawdę pecha.

  •  

   pokaż komentarz

   @zbiff: Wez pod uwagę, że sędziowie też mają referaty po kilkaset albo i więcej spraw i terminy tak się niestety wyznacza na rozprawy. Miałem kiedyś nakaz a potem sprzeciw wniósł pozwany i to tez trwało. ¯\_(ツ)_/¯. Po roku rozprawa i już to wcale nie taki zły wynik wbrew pozorom jak słucham swojej w temacie tego jak i co się tu proceduje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Razor_wwa: Sądziłem się z MOPSem i WOPSem. Przyznali nie ten symbol niepełnosprawności co powinni. Koniec końców osiągnąłem połowiczne zwycięstwo, ale i tak uznałem to za sukces (coś jak wymęczone 1:0). Natomiast ów sukces stał się kłopotem, bo pracodawcy nie chcieli honorować mojego orzeczenia. "Panie, jakieś dziwne to orzeczenie, a poza tym nigdy takiego nie widziałem". Super podejście, k@%$o! Nigdy nie widziałeś człowieka z dokumentami poświadczającymi, że walczy o swój los i potrafi się postawić.
   Po trzeciej takiej rozmowie myślałem, że szlag mnie trafi i zmieniłem taktykę. Napisałem podanie do MOPSu z prośbą o spisanie orzeczenia na jednej kartce, a nie na czterech, bo nie mogę znaleźć pracy przez widzimisię szefów. Po tygodniu odpowiedzieli, że nie i chj. Napisali Musisz Pan wmawiać pracodawcom, że my i Pan mamy rację. W efekcie dostałem piątą kartkę, uzasadniającą i uwiarygodniającą cztery poprzednie (-‸ლ)
   Ale się nie poddałem. Wróciłem po prace do tych, którzy mnie odesłali, że jednak to ja mam rację, a nie oni (miałem to nawet napisane, że mam się posługiwać wszystkimi kartkami i że muszą to uznać). Tłumaczę tym debilom, że orzeczenie jest na kilku kartkach, a nie na jednej, pytam retorycznie czy to jest aż taka różnica. Próbuję żartować ("Ma Pan nawet pisemny dowód, że jestem wytrwały w dążeniu do celu" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Nie i chj. Prośby, groźby, interwencje, straszenie PIPem, ZUSem. Nie i ch*j.
   Wreszcie sprawa rozwiązała się sama, bo poszedłem do innej pracy z której jestem zadowolony.

  •  

   pokaż komentarz

   @zbiff: Ot przepisy w Polsce ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  • więcej komentarzy(12)

1 2 3 4 5 6 7 ... 15 16 następna