W Niemczech może zabraknąć butelek do piwa. Apel do piwoszy

W Niemczech może zabraknąć butelek do piwa. Apel do piwoszy

Niemieccy browarnicy alarmują, że w tym roku może im zabraknąć butelek do piwa. Wszystko jest spowodowane rosnącymi kosztami produkcji i brakiem kierowców. Puszki w Niemczech są mniej popularne, a wiele browarów używa spersonalizowanych butelek, które trudno wymienić.

 •  

  pokaż komentarz

  Jestem za tym aby butelka na piwo miała jeden kształt dla wszystkich browarów i powinna być zwrotna

  •  

   pokaż komentarz

   i powinna być zwrotna

   @inoxking: Akurat w Niemczech (prawie) wszystkie butelki są zwrotne i widać to po ich zużyciu (białe wytarte paski pod i nad naklejką):

   źródło: bierwertung.de

  •  

   pokaż komentarz

   @buont: Jest to dzialanie proekologiczne.

  •  

   pokaż komentarz

   @inoxking: @buont: u nas marketom nie chce się przyjmować butelek zwrotnych i zamawiają specjalne partie, gdzie tylko literka z nadruku decyduje, że butelka jest bezzwrotna. Moim zdaniem to skandal, dobre butelki lądują w śmieciach.

  •  

   pokaż komentarz

   @buont Te białe paski to od transporterów są.

  •  

   pokaż komentarz

   @buont: są zwrotne ale nie aż tak, że dostajesz później z powrotem pełną.
   Zresztą nawet słychać, że niektóre automaty je tłuką.
   W Niemczech nie problem bo większość jest z brązowego szkła

  •  

   pokaż komentarz

   @buont: @inoxking: @SPOLKASOFIA: Co z tego że zwrotne? W Polsce też są zwrotne tylko jest ich pierdyliard rodzajów i trzeba segregować i mieć paragon więc jest to NIEEFEKTYWNE

  •  

   pokaż komentarz

   @buont: to sugerujesz, że nie myją butelek? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @efedrini jesteś pewny? Byłem w fabryce coli i mówili że jeśli pasek przekroczy 5 mm to butelka idzie na złom, a paski tak równomierne są przez obijanie się od innych szklanych butelek na długich taśmociągach podczas procesu mycia, testowania, etykietowania i napełniania, a średnio taka butelka ma cykl około 20-30 napełnień.

  •  

   pokaż komentarz

   @buont: i fajnie, że nie zwraca się u kasjerki tylko są butelkomaty

  •  

   pokaż komentarz

   @buont: u mnie w sklepie niemieckie butelki sa zwrotne i odsylamy je do niemcow za kazdym razem jak zbierzemy ich tysiac ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   u nas marketom nie chce się przyjmować butelek zwrotnych

   @asiajasiabasia: Chce im się, tylko nie mają na to miejsca i możliwości. Gdyby butelki były standardowe i można było naprzemiennie wymieniać butelki z różnych browarów, to obrót nimi byłby powszechny i prosty

  •  

   pokaż komentarz

   @inoxking to byloby najlepsze. Kilka rozmiarow i ten sam standard butelki.

   @asiajasiabasia Ja kiedys oddawalem, ale odpuscilem bo
   a. Zachowaj paragon
   b. trzymaj te butelki.
   Dlatego przyznam ja wyrzucam do smieci. Piwa czesto nie kupuje. Ale staram sie wlasnie kupowac te ktore sa bezzwrotne.

  •  

   pokaż komentarz

   @inoxking: @buont: butelka zwrotna to szit, by wyprodukować butelki bezzwrotne trzeba oddać stluczke w masie butelki. Czyli każda butelka bezzwrotna jest z butelek zwróconych.

   Recykling szkła jest bardzo przyzwoity bez wymysłów.

   Ekologicznie mamy problem z plastikiem, nie szkłem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tsukuyomi: butelka zwrotna może być użyta nawet 20 razy (wystarczy ja umyć)
   butelkę bezzwrotną trzeba przetopić - koszt finansowy i środowiskowy dużo większy
   browary nie chcą odbierać zwrotnych bo tracą na logistyce

   Plastik to masakra.
   Ale np w Słowacji są automaty na opakowania (puszki, butelki- także plastikowe) w każdym nawet małym sklepiku.

  •  

   pokaż komentarz

   @inoxking było by dobrze ALE firmy które produkują butelki nigdy się nie zgodzą na takie zmiany i na dodatek butelka jest też cześcią reklamy produktu

  •  

   pokaż komentarz

   ALE firmy które produkują butelki nigdy się nie zgodzą na takie zmiany

   @TechnoMagos: a firmy produkujące piece "kopciuchy" też się nie zgadzają i nadal produkują tego typu piece?
   można tak samo przepchnąć ustawę że przetapianie jest nie ekologiczne i zakazać butelek bezzwrotnych

  •  

   pokaż komentarz

   @buont: puszki sa mniej popularne bo kaucja za butelkę to 8 centów a za puszkę 25,No i przede wszystkim tam sie kupuje skrzynki z napojami.

  •  

   pokaż komentarz

   @prostymysliciel: Praktycznie każdy market sieciowy ma teraz appkę, co za problem zbierać info o zakupionych butelkach na wymianę.

  •  

   pokaż komentarz

   @bodziodestruktor: Bzdura że nie mają miejsca. Skrzynek na piwo, którymi przyjechało do marketu, nie wyrzucają przecież, tylko gdzieś stoją. Jak wstawisz do nich puste butelki to nadal będą zajmowały tyle samo miejsca. Problem jest w zasadzie przy kasach, bo spowalniałoby to pracę kasjerek. Ale można wstawić jakieś automaty w sklepie/obok sklepu.

  •  

   pokaż komentarz

   @asiajasiabasia: Co? Przecież jak sklep otworzy się ogólnie na butelki, to będzie ich miał dużo więcej, niż sprzedawał. Skoro każda butelka jest inna, to musisz mieć n różnych skrzynek ciągle dostępnych, żeby je tam oddzielnie odkładać. Czyli z jednej kupki robi Ci się już kilka. Idź kiedyś do dowolnej żabki i pokaż mi na zapleczu miejsce, gdzie mogą postawić dodatkowe stosy skrzynek z piwem. Nawet markety miałyby z tym problem.

   I nie wspominam o dodatkowych roboczogodzinach, za które sklepy musiałyby płacić, nie mając ani złotówki zysku - tylko koszt.

   Ale można wstawić jakieś automaty w sklepie/obok sklepu.

   I jak Ty to sobie wyobrażasz? Automat taki jak na coca colę? Ile tam tych butelek wejdzie?

   Jedynym rozwiązaniem tego problemu [u nas] byłby albo standard butelek, że nieważne jakie piwo, każdy browar ma takie same albo jakieś dogadanie się między browarami, że każdy zabiera wszystko, a potem sobie jakoś segregują.

   Ewentualnie cała branża, która zajmowałaby się pośrednictwem - zabiera ze sklepów butelki, rozdziela i rozwozi po browarach.

   Niestety, pierwsze opcje nie są w interesie browarów i nie da się tego w jakiś prosty sposób na nich wymusić prawnie, a ostatnia kosztowałaby prowizję, czyli w praktyce zwiększenie ceny piwa. Szczerze mówiąc, nie wiem jakie byłoby tu skuteczne i realne rozwiązanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @bodziodestruktor: Mój mały wioskowy sklepik przyjmuje butelki na wymianę, nie ma z tym problemu. Dostawca piwa je odbiera. Jakoś na zachodzie działają z powodzeniem takie automaty. Masz paragon / aplikację i wymieniasz tylko to, co faktycznie kupiłeś.

  •  

   pokaż komentarz

   @asiajasiabasia: Bo mały wioskowy sklepik nie będzie miał obrotów takich, jak osiedlowy sklep w mieście, a mówimy tu o ogólnych rozwiązaniach

  •  

   pokaż komentarz

   @bodziodestruktor: tiaaa wymówka zawsze się znajdzie.
   Swego czasu sklepy dostały obowiązek przyjmowania na wymianę akumulatorów samochodowych. Zdajesz sobie sprawę ile to trudniejsze niz butelki po piwie? I podołały. Pożarów ani epidemi zatruć i opażeń nie było.

  •  

   pokaż komentarz

   tiaaa wymówka zawsze się znajdzie.

   @elineusz: To nie jest wymówka, tylko ciąg przyczynowo skutkowy. Tu naprawdę nie ma przypadku, że sklepy unikają jak ognia skupu na pełną skalę i to nie w sklepach leży problem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @bodziodestruktor: to jest wymówka. Inni potrafią tylko u nas ciemnogród. A całość daloby sie ogarnąć w miesiąc plus pol roku vacatio legis. Po prostu wymaga to zmianw logistyce. Nawet jak może to przynieść gwarantowane korzyści to będą przeciwnicy zmian.

  •  

   pokaż komentarz

   @asiajasiabasia: @asiajasiabasia: Oddaję butelki z paragonem w Carrefour. Polecam, bardzo sprawnie to idzie. A jak nie masz paragonu to dostajesz bon na zakupy.

   @inoxking: I tak muszą przyjmować transportery, więc równie dobrze mogą być napełnione pustymi butelkami do zwrotu. Szczególnie, że automatyzacja linii produkcyjnych sprawia, że to żaden problem. Serio, ogarnąć logistykę ze zwrotami butelek to nie jest jakiś rocket science.
   Chyba, że ktoś jest jak Namysłów, który butelkowane piwa wysyła na tackach tekturowych z dodatkiem folii.

   @asiajasiabasia: Dlatego albo automaty jak w Czechach czy Słowacji do przyjmowania butelek, albo POK gdzie możesz zwrócić butelki.

  •  

   pokaż komentarz

   @elineusz: Ale ja nie mówię o innych, tylko o Polsce. I to sytuacji w 2022, a nie hipotetycznie co by było gdyby kiedyś ktoś coś inaczej zrobił.

   A całość daloby sie ogarnąć w miesiąc plus pol roku vacatio legis. Po prostu wymaga to zmianw logistyce

   A tego to już nawet nie skomentuję, bo aż żal czytać. Nie podałeś żadnego konkretu, ale już wiesz, że w miesiąc dałoby się ogarnąć, co w praktyce przyniosłoby nowe regulacje, nowe przepisy, nowy burdel, a sklepy i tak od tego uciekną.

   Wiesz dlaczego? Bo dla nich to tylko koszt i to niemały w przypadku małych sklepów typu osiedlowa żabka. I dopóki to się nie zmieni, sytuacja się nie poprawi.

   Chcesz wprowadzać przymus jakimś zapisem prawnym? Wymuś standard butelek, a sklepy same będą je chętniej odbierały i nie będziesz potrzebował dodatkowych regulacji. Problem w tym, że narzucenie takiego standardu prywatnym (i zagranicznym) browarom jest nierealne.

   Po prostu wymaga to zmianw logistyce.

   "Po prostu" ( ͡° ͜ʖ ͡°) Typie, to są realne koszty, które ktoś będzie musiał ponieść. Ty chcesz to zrzucić na sklepy, a potem się dziwisz, że te się z tego wypisują?

   Nawet jak może to przynieść gwarantowane korzyści to będą przeciwnicy zmian.

   No to się zastanów - po co ktoś ma być przeciwko, skoro będą gwarantowane korzyści? Nie widzisz tu drobnej niekonsekwencji? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Podpowiadam: te korzyści może byłyby tylko dla pewnej części całego układu, dla reszty zostaną dodatkowe koszty.

   @Jarem12:

   Serio, ogarnąć logistykę ze zwrotami butelek to nie jest jakiś rocket science.

   Na poziomie transportów masowych pewnie tak. Ale problem leży na najniższym poziomie, kiedy mały sklep będzie musiał na podłodze w magazynie wydzielić 2x tyle miejsca na piwo - na każdy stos różnych skrzynek z piwem, będzie musiał istnieć drugi na puste butelki.

   Mój wujek prowadził sklep i często pomagałem mu w dostawach - wielokrotnie podkreślał, że chętnie przyjmowałby więcej butelek, ale po prostu nie jest w stanie tego zrobić w warunkach takich, jakie miał.

   Przykład dużego marketu, jaki podałeś też może pasować - ale ja nie będę jeździł specjalnie do marketu, żeby oddawać butelki (a nie robię tam zakupów codziennie, żeby to zrobić przy okazji). Wolałbym to zrobić w sklepie blisko domu, gdzie mogę podejść na piechotę, a tu wracamy do punktu wyjścia, który opisałem wyżej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @efedrini: od transporterów i od tego jak na taśmie w browarze jadą jedna za drugą i się obijają.

  •  

   pokaż komentarz

   I jak Ty to sobie wyobrażasz? Automat taki jak na coca colę? Ile tam tych butelek wejdzie?
   @bodziodestruktor: nie to tak nie wygląda. Taki automat pod ścianą to tylko frontend. Jest jeszcze backend w pomieszczeniu po drugiej stronie ściany w postaci taśmy po której jadą butelki i panie je sortują do odpowiednich skrzynek. Tak to wyglądało w markecie w Czechach.

  •  

   pokaż komentarz

   @inoxking: A tymczasem browar Fortuna ma dwie identyczne butelki, które albo są zwrotne albo bezzwrotne

  •  

   pokaż komentarz

   Te białe paski to od transporterów są.

   @efedrini: niemożliwe. Transportery są plastikowe a plastik nie zarysuje szkła bo te jest bardzo twarde. Otarcia powstają od ocierania się butelek o siebie nawzajem

  •  

   pokaż komentarz

   @asiajasiabasia i mam miec 5 dodatkowych apek xD?
   Zgadzam sie z ujednoliceniem systemu. A nie milion apek, milion standardow... Niby te wszystkei firmu takie eko, a kazdy chce sie czyms wyrozniac.

  •  

   pokaż komentarz

   @bodziodestruktor: a to my jesteśmy z jakiejś innej gliny, że koło musimy od nowa wynajdywać? Sprawdz jak to za granicą działa. Masz już społecznie napisane projekty ustaw, masz prawodawstwo zagraniczne skąd możesz pełnymi garściami czerpać. Tyle i az tyle rzad może ogarnąć w miesiąc. W krajach gdzie to najlepiej działa to producenci organizowali szczegóły i tak jest też w wielu gotowych projektach. Po to masz to vacatio legis aby się zorganizowali ( a bardziej skopiowali procedury z innej filii firmy) Zorganizowania miejsca na kilka transportów piwa to pryszcz w porównaniu z obowiązkiem zorganizowania w sklepie miejsca przechowywania odpadów niebezpiecznych jakimi są zużyte akumulatory samochodowe. A lata temu taki obowiązek wprowadzono dla sklepów aby wymusić recycling.

  •  

   pokaż komentarz

   @inoxking: ponieważ sklepy się w to nie chcą bawić to najlepiej jakby zajęła się tym jedna firma w kraju i postawiła tys. zwrotomatów... oddajesz, podajesz nr telefonu i kasa za kaucję wpływa na konto przypisane do nr telefonu.
   Później mycie i do obiegu...

   Niestety na to są marne szanse, teraz są takie czasy, że każda rzecz musi być "wyjątkowa", a marka browaru musi być rozpoznawalna po butelce..

  •  

   pokaż komentarz

   Masz już społecznie napisane projekty ustaw, masz prawodawstwo zagraniczne skąd możesz pełnymi garściami czerpać.

   @elineusz: No to zacytuj te projekty i zagraniczne ustawy - sprawdźmy, czy będą pasowały 1:1 do naszego kraju, naszej specyfiki i naszych łańcuchów. Bo coś mi się wydaje, że to wszystko będzie na zasadzie zrzucenia odpowiedzialności i kosztów na sklepy, a jak już pisałem wyżej - te to oleją i wszelkimi sposobami uciekną, co zresztą dzieje się obecnie.

   Napisałeś dużo słów i zero treści - nadal nie wiem jaka jest ta uniwersalna i cudowna recepta, która rozwiązałaby problem w miesiąc (na poziomie prawnym).

   a to my jesteśmy z jakiejś innej gliny, że koło musimy od nowa wynajdywać?

   Nie mieszkałem nigdy na co dzień w Niemczech, nie kupowałem tam piwa i nie wiem jak to wygląda w codziennej praktyce, ale jeżeli działa to u nich od lat, a producenci, handlowcy, logistycy i konsumenci mają pewne nawyki i wypracowane metody to tak - na dzień 19.05.2022 jesteśmy ulepieni z innej gliny i przeniesienie gotowych rozwiązań wyrabianych przez dłuższy czas, nie musi zadziałać w zupełnie nowym środowisku.

   Być może się to zmieni, ale należy to zrobić jakoś sensownie, a nie nakładaniem kolejnych regulacji powodujących koszty pod groźbą kar. Z niewolnika nie ma pracownika.

  •  

   pokaż komentarz

   @asiajasiabasia: to teraz podam Ci info z pierwszej ręki: są żule co zbierają butelki, tak? wyciągają ze śmieci żeby kupić sobie pifko ( ͡° ͜ʖ ͡°) no i przychodzi taki żul, kładzie butelki w wyznaczone miejsce po czym okazuje się że przyniósł karaluchy

   That's why sklepom nie opłaca się przyjmować butelek zwrotnych

 •  

  pokaż komentarz

  w niemczech przyjmują butelki z pocałowaniem ręki, a u nas dalej jak w gównie, trzeba paragon albo inne cuda a i tak wymieniają z krzywą miną bo gdzie oni te butelki bedą trzymać do momentu odbioru... eh

  •  

   pokaż komentarz

   @Mete no dokładnie. Kupowałem ostatnio 3szt zwrotnych w Auchan i procedura oddania jest taka, że musisz wziąć paragon (na ktorym oczywiście jest nie tylko piwo, btw nie może być inny bo sprawdzają markę) a potem stać jak żul w głównym przejściu, dają do podpisu jakiś protokół zdawczy i jak księciowi wydadzą 1.50pln...
   I dlatego tym razem paragon od razu poszedł do kosza, a butelki za jakiś czas puste też.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mete: niestety w zabie nawet gorzej. Sprzedaja jakis piwo "sezonowe" z butelkami zwrotnymi. Szkoda caly czas szko wyrzucac wiec idziesz tym paragonem i butelkami, moze nawet na wymiane. A zabkowa mowi Ci, ze nie przyjmie bo juz nie maja tego piwa i nie wchodzi jej na kase, rozumiem jakby butelka byla jakas orientalna, ale taka sama jak inne ktore maja (ksiaza czy innego zywca). Zapytalem co robia jak kod kreskowy jest nieczytelny - to wbijamy producenta recznie.. po krotkiej dyskusji z ogromna laska przyjela. Ale to jest zenujace, im po prostu zalezy na tym aby nie przyjac. W duzym benie nigdy nie robia problemu, biora kazda pod dany browar i tyle.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mete:
   Kilka lat temu zabrałem dwie wielkie siaty (te największe wielorazowe, weszło coś koło 60 butelek) do Tesco, oczywiście bez paragonu. Mówię babce w punkcie, że nie chcę nawet pieniędzy a przyniosłem ze względów ekologicznych. Oczywiście bez paragonu przyjąć nie chciała, więc wk#!$iony zostawiłem przed tym ich "barem" i poszedłem robić zakupy. W trakcie zakupów widziałem, że znalazła, zaczęła liczyć i nabiła sobie na kasę. Cyk - 30 zł premii do marnej pensji, nagle dało się bez paragonu. ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @trzyakordy: wyrzucenie pustej butelki do odpowiedniego pojemnika też jest ekologiczne.

  •  

   pokaż komentarz

   I dlatego tym razem paragon od razu poszedł do kosza, a butelki za jakiś czas puste też.

   @trzyakordy: i o to im chodzi. Kaucję zapłaciłeś i jej nie odzyskałeś, czysty zysk ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   dwie wielkie siaty (te największe wielorazowe

   @smk666: takie?

   źródło: retro.pewex.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @siepan:
   Takie jak z Ikei. Nie czepiaj się słówek siata/siatka to potoczna nazwa (przynajmniej w moim regionie) pojemnika z uszami służącego do noszenia zakupów, niezależnie od tego, z czego jest on wykonany.

  •  

   pokaż komentarz

   @smk666: no tak. A na stację paliw też się u ciebie mówi CPN?

  •  

   pokaż komentarz

   A na stację paliw też się u ciebie mówi CPN?

   @siepan:
   Tak, a na samolot "Łooooooooo!".

  •  

   pokaż komentarz

   Ale to jest zenujace, im po prostu zalezy na tym aby nie przyjac.

   Nic dziwnego, czasem miejsca jest tak mało że paczki z Poczty I DHLa walają się za ladą sprzedawczyniom pod nogami, a ty chcesz żeby jeszcze śmieci gdzieś były porozstawiane

   @marek8884

 •  

  pokaż komentarz

  Czas na standaryzację butelek tak jak ustandaryzowano puszki. I wszystko zwrotne.

 •  

  pokaż komentarz

  Te białe paski pojawiają się wraz z ilością przejścia przez linię rozlewniczą. Biały pasek nie powinien powodować strachu tylko upewnić że ta butelka spełnia wszelkie standardy i mimo wielokrotnego nalewania jest dalej mocna i nie eksploduje w twoich rękach:) Są butelki piwne jednorazowe i butelki zwrotne.Te drugie mają większe wymagania jakościowe i wytrzymałościowe.

 •  

  pokaż komentarz

  Brakuje kierowców? Wprowadziliście se pakiet mobilności?.. Od soboty nawet do 3,5T? W przyszłym tygodniu zobaczycie co to znaczy brak kierowców i dostaw...