Wojna za naszą wschodnią granicą toczy się również w sieci. Atak Rosji na Ukrainę wywołał lawinę artykułów, informacji i komentarzy. Nie wszystkie doniesienia są jednak prawdziwe, część z nich ma za zadanie wywołać chaos i niepewność. Nie pozwólmy na to.
Starajmy się wspólnie o wysoki poziom społecznej weryfikacji treści na naszym portalu. Sprawdzajmy i weryfikujmy informacje w rzetelnych oraz oficjalnych źródłach. Wszelkie próby rozpowszechniania informacji nieprawdziwych raportujmy moderacji.
Marat Chasnulin: Ukraina może dostać prąd z Zaporoskiej Elektrowni jeśli zapłaci

Marat Chasnulin: Ukraina może dostać prąd z Zaporoskiej Elektrowni jeśli zapłaci

Wicepremier Rosji Marat Chasnulin powiedział, że Zaporoska Elektrownia Jądrowa, kontrolowana przez okupantów, może dostarczać prąd Ukrainie, jeśli Kijów za niego zapłaci. W przeciwnym razie największa tego typu elektrownia w Europie będzie pracowała dla Rosji.

 •  

  pokaż komentarz

  Czyli to tak jakby somsiad ukradł ci passata, a następnie poinformował że jednak nadal możesz z niego korzystać pod warunkiem że zapłacisz mu za wynajem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Rosja to jednak biznesowy partner. Najpierw kradną później sprzedają. Ten węgiel co od nich bierzemy to pewnie też nasz, jak nas okradali przez 50 lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @intri: Magazyny zboża też rozkradli. Prześledzono również trasę transportu kradzionego zboża i część została wysłana m. in. do Syrii

   Ministerstwo Obrony Ukrainy podało w czwartek, że do tej pory skradziono około 400 000 ton zboża.
   Rolnicy i inni mieszkańcy Chersonia i Zaporoża przekazali CNN szczegóły wielu kradzieży.
   Pod koniec kwietnia rosyjscy żołnierze zabrali 1500 ton zboża z magazynów zwanych elewatorami w chersońskiej wsi Mała Lepetykha, używając ciężarówek z krymskimi numerami rejestracyjnymi. Następnego dnia te same ciężarówki - w sumie 35 - wróciły i opróżniły duże magazyny, zwane silosami zbożowymi, w pobliskim Noworajsku po drugiej stronie Dniepru.
   W Melitopolu, okupowanym mieście w obwodzie zaporoskim, burmistrz Iwan Fedorow udostępnił CNN nagranie wideo, na którym widać ciężarówki - kilka z nich nosiło znak "Z" rosyjskiego wojska - wiozące zboże w kierunku Krymu. Główny elewator w mieście został opróżniony.


   inny tekst

   Rosyjski statek przewożący ukraińskie zboże znajduje się na Morzu Śródziemnym, chcąc wyładować swoje towary na najwyższym poziomie.

   We wtorek firma Planet Labs, zajmująca się danymi i zdjęciami satelitarnymi, wykonała zdjęcia masowca Matros Pozynich, pływającego pod rosyjską banderą, cumującego w Latakii, głównym mieście portowym Syrii. Zdjęcia satelitarne zostały później przeanalizowane przez Associated Press, która potwierdziła, że statek na zdjęciu ma cechy wspólne z Matrosem Pozynich.

   Według danych serwisu FleetMon, statek przewozi 27 000 ton zboża i opuścił port na administrowanym przez Rosję Półwyspie Krymskim pod koniec kwietnia. Rząd ukraiński twierdzi, że zboże to zostało skradzione z kraju przez wojska rosyjskie - podaje agencja AP.

   Według FleetMon, statek Matros Pozynich pierwotnie zmierzał do portu w Aleksandrii, w Egipcie. Jednak po tym, jak ukraińscy urzędnicy zażądali, by Egipt nie przyjął statku i jego skradzionego ładunku, Matros Pozynich zmienił kurs na Syrię.

   W zeszłym tygodniu dwa rosyjskie statki przewożące kradzioną ukraińską pszenicę zostały podobno zawrócone z egipskich portów, jak powiedział Wall Street Journal ukraiński urzędnik stacjonujący w Egipcie.

   Według portalu VesselFinder, ostatnie znane położenie Matrosa Pozynicha odnotowano 4 maja między grecką Kretą a Cyprem. Od tego czasu transpondery statku, określające jego położenie, są wyłączone.

   Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

  •  

   pokaż komentarz

   @intri: nie zdziwiłbym się gdyby był z Donbasu

 •  

  pokaż komentarz

  Elektrownia Jądrowa, kontrolowana przez okupantów, może dostarczać prąd Ukrainie, jeśli Kijów za niego zapłaci
  Ale w rublach?
  Czyli co?
  Ch@@ z wojna.
  Kasa musi sie zgadzac.
  A gdzie ten ruSSki mir?

  W przeciwnym razie największa tego typu elektrownia w Europie będzie pracowała dla Rosji.
  Za darmo?

 •  

  pokaż komentarz

  Wicepremier Rosji Marat Chasnulin powiedział, że Zaporoska Elektrownia Jądrowa, kontrolowana przez okupantów, może dostarczać prąd Ukrainie, jeśli Kijów za niego zapłaci

  GIF

  źródło: c.tenor.com (1.27MB)