Kontrowersyjne ułaskawienie Andrzeja Dudy mimo negatywnej opinii sądu

Kontrowersyjne ułaskawienie Andrzeja Dudy mimo negatywnej opinii sądu

Prezydent Andrzej Duda mimo negatywnej opinii sądu wypuścił z więzienia osobę skazaną za ciężkie przestępstwo narkotykowe (wprowadzenie do obrotu znacznej ilości substancji psychotropowej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej) zagrożone karą do 12 lat więzienia.

 •  

  pokaż komentarz

  Wprowadzenie do obrotu znacznej ilości substancji psychotropowej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej - za takie przestępstwo skazano osobę, którą 11 maja ułaskawił Andrzej Duda. I było to jedno z najbardziej kontrowersyjnych jego praw łaski.

  Duda niezwykle rzadko ułaskawia skazanych za tak poważne przestępstwa. Kilka takich przypadków było w jego pierwszej kadencji, a najbardziej znany dotyczył pedofila znęcającego się nad córką, o czym głośno było w kampanii wyborczej. W obecnej kadencji wśród ułaskawionych przeważają fałszerze i oszuści, a tylko jedna osoba skazana była z powodu cięższego przestępstwa: rozboju i udziału w pobiciu.

  Na tym tle ułaskawienie z 11 maja wydaje się szczególne, bo przestępstwo, którego dotyczy, zagrożone jest karą aż do 12 lat więzienia. Co więcej, Duda zdecydował o warunkowym zawieszeniu wykonania kary pozbawienia wolności na okres próby z ustanowieniem dozoru kuratora sądowego, czyli innymi słowy wypuścił skazanego z więzienia. Np. w głośnym przypadku pedofila ułaskawienie dotyczyło jedynie uchylenia zakazu kontaktowania się i zbliżania do ofiar.

  Duda skorzystał z tzw. trybu prezydenckiego, co oznacza, ze prawdopodobnie sam zainicjował postępowanie ułaskawieniowe. Podjął decyzję mimo negatywnej opinii sądu i prokuratora generalnego, choć w tej kadencji wielokrotnie odrzucał wnioski opatrzone pozytywną opinią składu orzekającego.

 •  

  pokaż komentarz

  Powinien ułaskawiać każdego kto siedzi za używki, aż głupie sądy przestaną za to wydawać wyroki skazujące, a milicjanci robić aferę z suszu w ilości 0,00002137 g (co stanowi milion działek dilerskich).

  Skoro wóda jest legalna i stwarza wiele ludzkich tragedii to dlaczego trawa czy piguły mają być zabronione do rekreacji?

  A ile by było zysków z podatków i nowych legalnych miejsc pracy!

  •  

   pokaż komentarz

   A ile by było zysków z podatków i nowych legalnych miejsc pracy!

   @Tytanowy_Lucjan: zapytaj konfederacji i konfiarzy pokroju @kleopatrixx czemu to złe, niemoralne, i sprzeczne z hehe, tzw. polską racją stanu.
   Zapewne dlatego, że jedynym dozwolonym opium dla ludu ma być religia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   głupie sądy przestaną za to wydawać wyroki skazujące

   @Tytanowy_Lucjan: sądy działają według ustanowionego prawa.

   milicjanci robić aferę z suszu w ilości 0,00002137 g

   Policja również powinna działać według ustanowionego prawa.

   Swoje zarzuty kierujesz w totalnie błędnym kierunku. To władza ustawodawcza powinna tak zmienić prawo, aby inne organy orzekały według niego w sposób jaki w tym przypadku by cię satysfakcjonował. De facto prezydent mógłby zainicjować takie zmiany z racji pełnionej przez siebie funkcji, ale tego nie robi, a mówiąc bardziej dosadnie, sam jest częścią obozu rządzącego.

   W ogóle co to za wywrócenie całego sposobu rządzenia, gdzie zamiast stanowić prawo to każdego chce się ułaskawiać z tytułu zarzucanych mu czynów. Polska w pigułce, zamiast niższych podatków to ulgi i świadczenia dla wybranych. xD

  •  

   pokaż komentarz

   Powinien ułaskawiać każdego kto siedzi za używki, aż głupie sądy przestaną za to wydawać wyroki skazujące, a milicjanci robić aferę z suszu w ilości 0,00002137 g (co stanowi milion działek dilerskich).

   @Tytanowy_Lucjan: no to patrz, pan Duda jest sprytniejszy. Takich ludzi jak opisałeś musiałby wypuścić z kilkadziesiąt tysięcy, a tak wypuścił jednego i załatwił tyle samo jak i nie więcej towaru. Da się? No da!!

  •  

   pokaż komentarz

   Policja również powinna działać według ustanowionego prawa.

   @mojemirabelki: Hitlerowcy zabijali zgodnie z ówczesnym niemieckim prawem, Rosjanie teraz strzelają na Ukrainie zgodnie z prawem, w Polsce milicjanci ganiali za niemanie maseczki zgodnie z prawem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Slaw12: i co w związku z tym? Policja to część władzy, w tym przypadku wykonawczej i według podziału monteskiuszowskiego powinni wykonywać swoją robotę w oparciu o prawo, które stanowi inna władza. W takiej Mjanmie masz mundurowych, którzy robią co chcą, nie trzymają się zasad i również strzelają do ludzi oraz zabijają kogo chcą. Nie wiem co w ogóle chciałeś wnieść tym komentarzem, bo wynika z niego to, że służby nie powinny funkcjonować według stanowionego prawa i jasno określonych reguł. xD

  •  

   pokaż komentarz

   @mojemirabelki: Działanie zgodnie z prawem nie powinno być wytłumaczeniem złego postępowania jeśli prawo jest złe. Policjant nie może pocieszać się, że on tylko działa zgodnie z prawem. W Norymbergii Niemcy zdziwili się wyrokami, oni przecież działali zgodnie z prawem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tytanowy_Lucjan: Ah tak, te typowe gadanie że przecież sądy mogą wydawać wyroki wbrew prawu a policja go nie egzekwować bo prawo jest głupie! GENIALNE! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Tytanowy_Lucjan: Nie no rzadko się zdarza wyrok więzienia za narkotyki już.

  •  

   pokaż komentarz

   @mojemirabelki: @muckfods: @Dzikopiryna:
   Przez walki polityków po upadku pierwszej komuny mamy totalnie spieprzone prawo i pomieszane kompetencje władz, żeby Wałęsa nie miał wtedy za dużo do gadania albo rząd (w zależności od tego jak zmieniał się układ sił).

   Jak inaczej ma pokazać coś od siebie prezydent, który jest np. z innej partii niż rząd?

   Po trzech kadencjach drugiej komuny (pisowskiej) widać doskonale, że prezydent hobbysta z tej samej partii co rząd się nie sprawdza, bo robi tylko za długopis, więc równie dobrze mogłoby go nie być albo pełnić rolę reprezentacyjną jak w Niemczech albo Szwajcarii bez większych kompetencji.

   Biorąc pod uwagę powyższe uważam, że jeżeli ktokolwiek, z jakiejkolwiek partii na tym stanowisku ma inicjatywę ustawodawczą to ma również prawo do wykorzystywania swojego stanowiska by pokazywać rządowi, iż jego głupie prawa mu się nie podobają poprzez korzystanie z prawa łaski skoro projekty ustaw nie są obowiązkowo głosowane po złożeniu, a mogą na lata trafić do marszałkowskiej "zamrażarki".

   Dzięki takiemu graniu na nosie (w stylu Stanisława Żółtka) wyrokom za rośliny czy inne głupie sprawy, gdzie rząd nie powinien pchać swojego wścibskiego nosa można pokazać, że skazywanie za to jest bez sensu, bo tylko zmarnuje ludziom czas i pobrudzi kartotekę, a efekt będzie żaden, więc prawo należy dostosować do "sugestii" prezydenta by nikt nie musiał tłumaczyć się, że "oni tylko wykonywali rozkazy".

   Skoro polski system ma się wzajemnie szachować to wykorzystajmy to w dobrym celu. Niech rząd się zajmie infrastrukturą, służbami i systemem zdrowotnym (czego nie ogarnie jednostka lub samorządy), a nie wciska się prywatne ludzkie sprawy typu używki, aborcja czy wiara w bożków wszelakich.

   Dziś mamy 560 ludzi w stolicy, którzy są absolutnie zbędni, bo pełnią rolę guzika (tak jak prezydent długopisu). Projekty obywatelskie się mielone razem z podpisami, a rządy potrafią podpisywać "umowy społeczne" z pasożytami typu górnicy, na które społeczeństwo na pewno się nie zgadza, a jednak jest to obowiązujące prawo i krety dostaną kolejne 120 tysięcy zł odprawy za nic.

   Najchętniej widziałbym w Polsce system referendalny jak w Szwajcarii, ale do tego trzeba wykształconego społeczeństwa, które zdaje sobie sprawę z tego, iż każdy wydatek państwa to wydatek z ich portfela, a nie magicznych "pieniędzy rządowych".

   źródło: youtu.be

  •  

   pokaż komentarz

   zapytaj konfederacji i konfiarzy pokroju @kleopatrixx czemu to złe, niemoralne, i sprzeczne z hehe, tzw. polską racją stanu.

   @siepan: I po co mnie wołasz? Zła, niemoralna i sprzeczna z Polską racją stanu jest twoja obecność na tym portal. Usuń konto.

   Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany:

   źródło: obraz_2022-05-19_064244439.png

  •  

   pokaż komentarz

   sądy działają według ustanowionego prawa.

   @mojemirabelki: No właśnie nie działają. W przypadku spraw o znęcanie się nad zwierzętami bardzo częstym wyrokiem jest "niska szkodliwość społeczna czynu", a więc de facto uniewinnienie. Czyli: ustawodawca zakazał znęcania się nad zwierzętami, ale sędzia wie lepiej i redefiniuje prawo według swojego widzimisię.
   To czemu w przypadku miękkich narkotyków sędziowie nie mogliby orzekać podobnie?

  •  

   pokaż komentarz

   @mojemirabelki: Wcale na przykład na zachodzie policja już lata temu nie zrozumiała ze karanie ludzi którzy maja narkotyki na własny użytek mija się z celem, i nijak nie pomaga z walka z narkotykami, generuje ogromne koszty i lepiej już się zająć np dilerami (czego i tak nie pochwalam ale przynajmniej zwykłym ludziom dali spokój). Nawet ukuto termin depenalizacja czy dekryminalizacja

   Wiec o jakim prawie ty mówisz? Jakie prawo daje możliwość policji trzepanie małolatów na każdym kroku i znajdywanie jakichś okruchów? A potem chwalenie się tym w mediach ze groźny narkoman zatrzymany? Policja na wielu poziomach ma możliwość porzucenia takiej taktyki ale oczywiście tego nie robią bo tak jest wygodniej i tak łatwiej tworzą potrzebę swojego istnienia. Gadanie ze gdzieś na świecie są jakaś mafia-policja to równia pochyla. Policja powinna mieć jakaś możliwość samostanowienia. I wytknięto ci ze prawo nie zawsze jest dobre; takie gadanie ze działają zgodnie z litera prawa (chociaż według mnie to bardziej działanie ja granicy jego, jak to przeszukiwanie chociażby jak to policja lubi mówić RUTYNOWE gdzie w prawie czegoś takiego nie ma) tworzy z policji bezmyślna masę która nawet nie mrugnęła okiem jak PiS by np wprowadził prawo żeby pałować przeciwników władzy. I w sumie tak się dzieje

  •  

   pokaż komentarz

   Powinien ułaskawiać każdego kto siedzi za używki, aż głupie sądy przestaną za to wydawać wyroki skazujące, a milicjanci robić aferę z suszu w ilości 0,00002137 g (

   @Tytanowy_Lucjan: Mówisz jakby to nie była polityka tych ludzi by tak było. ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   bardzo częstym wyrokiem jest "niska szkodliwość społeczna czynu",

   @Trias: Potrzebne źródło.

   To czemu w przypadku miękkich narkotyków sędziowie nie mogliby orzekać podobnie?

   Nie słyszałem żeby w ostatnich latach masowo ludzie dostawali bezwzględne za małe ilości MJ. Zwykle warunkowe umorzenie o ile prorok wniesie AO, a jak nie to jakieś niskie zawiasy. Bezwzględne więzienie zwykle jest za większe ilości sugerujące udostępnienie lub czyn w warunkach recydywy

  •  

   pokaż komentarz

   Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany:

   @kleopatrixx: 4 z 11, a pozostali są przeciwko. Czyli konfederacja jako całość jest anty ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Tytanowy_Lucjan:
   NIE MA
   PRZESTĘPSTWA
   BEZ OFIARY
   (w tym przypadku-"przestępstwa" nielegalnego posiadania-bez udowodnienia realnego zamiaru dokonania agresji przez podanie narkotyku komuś wbrew jego świadomej woli)

   . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

   źródło: wykop.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @siepan: I po co mnie wołasz? Zła, niemoralna i sprzeczna z Polską racją stanu jest twoja obecność na tym portal. Usuń konto.

   Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany:

   @kleopatrixx: nie zapomnij wkleic tego głosowania, gdzie posłowie konfederacji w większości nie sprzeciwili się odrzuceniu projektu właśnie tego zespołu ds. legalizacji marihuany XD

   źródło: XDDDDDDDDDDD.png

  •  

   pokaż komentarz

   @baetky: ale zaoranie, konfa to po prostu cyrk. Dziambor jest w zespole ds. Legalizacji ale zagłosował za odrzuceniem xD

   https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/agent.xsp?symbol=glosowania&nrkadencji=9&nrposiedzenia=46&nrglosowania=61

  •  

   pokaż komentarz

   @siepan: pomyliły mi sie głosowania bo w tym samym dniu głosowali nad dwoma projektami. Konfederacja głosowała ZA odrzuceniem tego projektu zespołu ds legalizacji XD jeszcze gorzej niż jakby sie wstrzymali XD
   @kleopatrixx tutaj też minusuj, poprawiłem głosowanie
   Link do głosowania: https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/agent.xsp?symbol=glosowania&NrKadencji=9&NrPosiedzenia=46&NrGlosowania=62

   Link do projektu wraz z ludzmi, którzy nad nim pracowali: https://orka.sejm.gov.pl/Druki9ka.nsf/0/D778FD4951EE6975C125877C00414E1E/%24File/1701.pdf

   źródło: XDDDDDDDDDDD.png

 •  

  pokaż komentarz

  Po tym jak duda ułaskawił pedofila nic mnie już nie zdziwi.

 •  

  pokaż komentarz

  może skazany był też pedofilem? nie nam oceniać...