Wojna za naszą wschodnią granicą toczy się również w sieci. Atak Rosji na Ukrainę wywołał lawinę artykułów, informacji i komentarzy. Nie wszystkie doniesienia są jednak prawdziwe, część z nich ma za zadanie wywołać chaos i niepewność. Nie pozwólmy na to.
Starajmy się wspólnie o wysoki poziom społecznej weryfikacji treści na naszym portalu. Sprawdzajmy i weryfikujmy informacje w rzetelnych oraz oficjalnych źródłach. Wszelkie próby rozpowszechniania informacji nieprawdziwych raportujmy moderacji.
Ukraińcy odwdzięczyli się za “Czerwoną kalinę” w kościele.

Ukraińcy odwdzięczyli się za “Czerwoną kalinę” w kościele.

@jefim37 stefczyk.info #polska #ukraina #kosciol #wojna

Zaśpiewali w cerkwi polską pieśń kościelną.

 •  

  pokaż komentarz

  Powinni zaśpiewać "Boże coś Polskę.." ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Wszyscy na wykopie sobie jaja robią a ja uważam że to jest bardzo ładny gest z ich strony

  •  

   pokaż komentarz

   @jozek444: Również tak myślę i nie wiem z czego tu się nabijać?

  •  

   pokaż komentarz

   @jozek444 Lepszym gestem byłoby jednak, gdyby nie śpiewali u siebie a tym bardziej w Polsce banderowskiej pieśni, ale ten gest na plus.

  •  

   pokaż komentarz

   @jozek444: Tylko wybitne dzbany sobie jaja robią z takiej fajnej inicjatywy.

  •  

   pokaż komentarz

   Wszyscy na wykopie sobie jaja robią a ja uważam że to jest bardzo ładny gest z ich strony

   @jozek444: Bardzo ładny i ok. Doceniam.
   Jednak niech już żadna Kalina u nas nie będzie śpiewana.
   Ta pieśń powstała jako hymn strzelców siczowych, a to akurat formacja która strzelała np do naszych Orląt Lwowskich.

   Nie wiem jak można się oburzać na obecne mordy na dzieciach i atakowanie cywili w miastach a jednocześnie popierać pieśń ludzi którzy szturmowali Lwów gdy ten był polski.... to szczyt hipokryzji.

  •  

   pokaż komentarz

   @jozek444: @hosezbsk: Wychodki jak zwykle zadbały o aromat szamba, nie ogarniając jak bardzo takie gesty ze strony lokalnych ukraińskich społeczności wzmacniają przyjaźń między naszymi narodami i budują wizerunek Polski.

   źródło: d-art.ppstatic.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @jozek444: nie wszyscy, tylko infantylne osoby

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox: Przecież on nie napisał nic złego o geście ukraińskim, tylko że kiepskie było to śpiewanie w Polsce.

   Jest pewnie milion sposobów by zacieśniać przyjaźń i wspierać Ukraińców, nie trzeba śpiewać piosenek które śpiewali strzelcy siczowi i banderowcy.
   Wykorzystujmy te sposoby ale takich pieśni nie śpiewajmy, ze względu na naszych przodków.
   Tak samo nie śpiewamy piosenek Wermachtu, prawda? Choć możemy być przyjaźni obecnym Niemcom.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cogito-sum: Jaki znowu "on"? Ja się odnoszę do wpisów lekceważących lub szydzących z inicjatywy Ukraińców, ani słowem nie wspomniałem o śpiewaniu w Polsce.

  •  

   pokaż komentarz

   Jaki znowu "on"? Ja się odnoszę do wpisów lekceważących lub szydzących z inicjatywy Ukraińców.

   @xniorvox: Wybacz, pomyłka, pomyślałem o @Richyrich i coś mi się ubzdurało że jemu odpowiadasz.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cogito-sum: Ej. Dobra. Masz rację. Ale nie idźmy tą drogą. Może zakazać też naszego hymnu, który śpiewali nasi jak odwalali rewanż za Wołyń?

   Nie można zbanować pieśni bo ktoś kiedyś źle jej użył. Pamiętać i tyle. To już 100 lat minęło chłopie.

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox W ramach lokalnego gestu setki ukraińskich miejscowości zburzy pomniki bandery i szuchewycza i zmieni nazwy ulic i zacznie pomagać w pracach ekshumacyjnych i tworzeniu mogił pomordowanym. A nie czekaj, to się nigdy nie wydarzy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Speed666 Jaki krwa rewanż za Wołyń? Co ty.p%@!#!?isz człowieku? Nic takiego nigdy nie miało miejsca.

  •  

   pokaż komentarz

   Może zakazać też naszego hymnu,

   @Speed666: Jakbyś nie zauważył to np nie śpiewamy ani nie wymagamy śpiewania Roty w Niemczech.
   To jest właśnie wrażliwość, choć pamiętamy że polskie dzieci rzeczywiście były "germanione" a Niemcy rozstawiali nas po kątach.
   To że minęło 100 lat to nie ma znaczenia, zbrodnie ludobójstwa są tak straszne że nawet wg prawa międzynarodowego nie przedawniają się nigdy.¯\_(ツ)_/¯
   Co nie znaczy, podkreślam, że mamy banderyzm przypinać teraz do wszystkich Ukraińców tylko dlatego że są Ukraińcami. Znam ich trochę i ja nie spotkałem takiego który popiera to co się stało na Wołyniu.

  •  

   pokaż komentarz

   zacznie pomagać w pracach ekshumacyjnych i tworzeniu mogił pomordowanym. A nie czekaj, to się nigdy nie wydarzy.

   @Richyrich: A porządkowanie polskich cmentarzy na Wołyniu może być? No to proszę.
   Pewnie niektórym poprzepala to styki, ale polskie cmentarze ofiar Wołynia jeszcze przed wojną porządkowali również ci straszliwi Azowcy, którzy podobno zamiast wódki piją polską krew.

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @Speed666 Chłopie przeczytałeś cokolwiek z tego artykułu? Przecież tam masz jak byk k%$?a napisane, że chodzi o polską samoobronę. Według Ciebie pokazy powinni dać się wyrżnąć jak barany i nie bronić się? Nie zabijać morderców chcących im rodzinę na kawałki pokroić? Powinni wszyscy dać się zabić, żeby tylko Ukraińcom się krzywda nie stała. A to, że zwykli sąsiedzi, ukraińscy chłopi mordowali najbardziej okrutnie dawało do zrozumienia, że tam wrogowie są wszędzie.

   Akcje odwetowe były ale maks liczba ofiar to 2-3 tysiące. A liczba polskich ofiar to 100-150 tysięcy. Różnica jest taka, że Polacy robili to w odwecie, wtedy, kiedy na twoich oczach mordują Ci bestialsko gwałcąc jeszcze całą rodzinę godzinami ich męcząc nie myślisz już o żadnych konsekwencjach i chcesz dorwać tych sk%$?ysynów. Ty jakbyś się zachował? Oferty Żydów na Niemcach też będziesz nazywał holokaustem rewanżowym? Ukriancy systematycznie, zgodnie z rozkazami, planowo i przez kilka lat przeprowadzali morderstwa bezbronnych kobiet i dzieci od wsi do wsi, od miasteczka do miasteczka mając te same metody, nic ich nie zatrzymało ani nikt z nich nie stwierdził, że to jednak nie jest okej. Tu nie ma absolutnie żadnego porównania. A akcja Wisła, była po to, żeby zakończyć wreszcie rzezie ,które trwały jeszcze do 1947 roku, Ukraińcy mimo końca wojny i oderwania ich ziem od Polski dalej mordowali Polaków przychodząc na Podkarpacie i dopiero akcja Wisła zakończyła to piekło, z którego teraz bracia Ukraińcy są dumni.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cogito-sum: Zgadzam się z Tobą w 100%. Dokładnie o to mi chodzi. Pamiętać, wspominać, nie popełniać błędów ponownie. Upamiętnić. Ale też nie przesadzać w drugą stronę.

   Masakrę w Wołyniu znam z historii, dużo o nie czytałem. Wiele artykułów przeczytałem. Ale dopiero podczas wycia naszych o tę pieśń zacząłem wierzyć że to hymn UPA - co z czasem okazało się nieprawdą a tylko częściowo ta pieśń do nich przylegała.

   Jednak afera kręcona w Polsce powoduje że zwykły Kowalski wierzy że to pieśń morderców co jest kompletną nieprawdą.

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox:

   Przewodniczący Hromady Terytorialnej Kiwerce Oleksandr Kowalczuk powiedział, że na terenie Hromady jest 17 cmentarzy. Polacy spoczywają na dwóch z nich. Wszystkie pochówki są porządkowane przed Świętami Wielkanocnymi.

   Jak zaznaczył w rozmowie z telewizją «Suspilne Wołyń» przewodniczący Starostwa Ozero Jurij Bedeniuk polski cmentarz w Hajowem jest porządkowany dwa razy w roku.

   Poza tym cmentarzem opiekują się członkowie Stowarzyszenia Kultury Polskiej im. Ewy Felińskiej na Wołyniu, którzy niedawno posprzątali jego centralną część, harcerze z Chorągwi Łódzkiej ZHP oraz Hufca Wołyń Harcerstwa Polskiego na Ukrainie, a także Polacy, którzy odwiedzają miejsca pamięci na Wołyniu.

   Nie jest to żadna specjalna okazja, bo jest regularnie porządkowany. Zresztą, jak widać, głównie przez Polaków. Trzeba było wojny i dziesiątek miliardów pomocy polskiej na Ukrainę, żeby cmentarze posprzątali, co powinno być czynnością cywilizowanych ludzi zawsze? Drogie to sprzątanie cmentarza. Poza tym człowieku, jakie oni cmentarze mają sprzątać, jak praktycznie wszyscy pomordowani Polacy żadnego cmentarza nie mają, bo nigdy nie zrobiono im żadnych mogił ani ekshumacji, bo Ukraińscy bracia to blokują? A zamiast tego na miejscach dawnych polskich wsi są tablice upamiętniające udany napach UPA. Tak, nie ofiary, a udany napad i masowy mord, tak jest np. w byłej Janowej Dolinie.
   1 posprzątany cmentarz vs 10000000000 gestów i pomocy ze strony Polski. Może za milion lat Ukraińcy nadgonią. Nie wstyd Ci robić taką propagandę? Chcesz kogoś w ten sposób spacyfikować, czy o co Ci chodzi? Dlaczego Ukraińcy nie powinni rozliczyć się i przeprosić za zbrodnie?

  •  

   pokaż komentarz

   1 posprzątany cmentarz vs 10000000000 gestów i pomocy ze strony Polski. Może za milion lat Ukraińcy nadgonią. Nie wstyd Ci robić taką propagandę?

   @Richyrich: No na szczęście z Twojej strony nie ma żadnej propagandy, 10000000000 gestów i milion lat to z pewnością twarde fakty.

   Dlaczego Ukraińcy nie powinni rozliczyć się i przeprosić za zbrodnie?

   @Richyrich: A kto tak powiedział? Oczywiście, że powinni. My zresztą również, bo też mamy swoje za uszami.

  •  

   pokaż komentarz

   @Richyrich:

   "Gesty przyjaźni są jednostronne, Polacy ciągle tylko wyciągają pomocną dłoń a Ukraińcy ich mordowali 80 lat temu"

   Ktoś daje przyklady że tak nie jest.

   "No teraz jak jest wojna i potrzebują pomocy..."

   Wydarzenie miało miejsce przed wojną.

   "No ale robią to bo czegoś chcą wzamian"

   Zawsze to samo z wami xD Zastaw się, a postaw się. A o tym że są różne grupy Ukraińców z różnymi poglądami lepiej nie wspominać. Bo jeszcze wyjdzie ze na Wołyniu nie tylko Polacy ginęli.

  •  

   pokaż komentarz

   @Richyrich: Czerwona Kalina powstała na długo druga wojna światowa więc musisz poprosić na forum konfederacji o inny argument, bo ten jest spalony.

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox: Rząd zapowiedział, że pomoc dla Ukrainy wyniesie od 11-22% budżetu Polski, a więc od 57-112 miliardów złotych. 112 miliardów to jest dwukrotność naszego budżetu obronnego. A Ukraińcy? Posprzątali cmentarz, który sprzątają co roku przed wielkanocą głównie Polacy a w międzyczasie kilka razy nazwali banderowców bohaterami i ich bronili. Zajebisty bilans, jesteś z niego dumny widzę.

   Co takiego mamy za uszami, co wymaga na nas nie zajmowanie się gloryfikacją masowych zbrodniarzy i morderców naszych kobiet i dzieci? Zrobiliśmy jakieś ludobójstwo jakiemuś narodowi? Co ty piepszysz człowieku?

  •  

   pokaż komentarz

   @Ryszard83: A swastyka powstała tysiące lat przed III Rzeszą. Musisz poprosić na forum lizania odbytu upowcom o inny argument, bo ten jest spalony.

  •  

   pokaż komentarz

   @Speed666: to sobie poczytaj jeszcze o wojnie polsko-ukraińskiej, a dalej o wojnie polsko-bolszewickiej. Strzelcy siczowi, których tak ochoczo wymieniają niektórzy xD Mordowali Polaków w obu tych wojnach

  •  

   pokaż komentarz

   Nie wiem jak można się oburzać

   @Cogito-sum: Jak dorośniesz to zrozumiesz Czym jest racja stanu i interes narodu. Widzę że geopolityka jest tobie obca nie masz o tym pojęcia wracaj do nauki bo może w poniedziałek masz klasówkę

  •  

   pokaż komentarz

   @Richyrich: Mówisz o banderowskiej pieśni, która powstała 20 lat przed UPA i jeszcze dyskutujesz. Przecież to podchodzi pod upośledzenie.
   Tam nic nie ma imperialnego.
   Prędzej jak znasz piosenkę biwakowa "a my Wilno odbijemy" to powinniśmy przez to zerwać stosunki dyplomatyczne z kazdym krajem naszej wschodniej flanki ( ͡° ͜ʖ ͡°) zacna logika.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ryszard83: Już się szybko wycofałeś widzę z poruszania tematu swastyki, nieźle ( ͡° ͜ʖ ͡°) No Erika też jest świetną piosenką niemiecką o ciężkiej pracy, która jak powstawała nie miała nic wspólnego z holokaustem, ale dlatego, że śpiewający ją dopuścili się masowego planowego ludobójstwa tak z lekka c$?$#wo jest ją wykonywać, nie uważasz? Dokładnie tak samo jest z czerwona kalyną. To jest nieoficjalny hymn upa śpiewany przez upowców podczas rąbania polskich dzieci i grany na uroczystościach upowskich ku chwale morderców dzieci. Nie, to nie jest okej.
   I co podczas odbijania Wilna doszło do ludobójstwa? Czy tylko tak piepszysz już nie wiedząc o czym?

  •  

   pokaż komentarz

   interes narodu.

   @siddhariha-cautama: Interes narodu wymaga aby kultywować narodową jedność, min poprzez pamiętanie o wspólnych pomordowanych przodkach i szacunek dla nich.
   Z tym że to jest interes narodu polskiego, a śpiewanie Kaliny to interes narodu ukraińskiego.
   Widać że tobie jest bliżej do tego drugiego.

   Jak dorośniesz to zrozumiesz

   @siddhariha-cautama: Mam 40lat, dorosłem z momentem jak zacząłem prowadzić własny interes prawie 20lat temu.
   Nie robią na mnie wrażenia takie wysrywy, bo po prostu masz zero argumentów to musisz pisać o twoich majakach apropos mojej dorosłości i to koniecznie dwa razy w jednej krótkiej wypowiedzi. xD
   "Prywatne wycieczki"(w tym wypadku bardzo nieudane) są jak wyzwiska lub argumentum ad Hitlerum - wiadomo że jak ktoś już nie ma co napisać to w ten sposób się podbudowuje we własnych oczach. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Jesteś zabawny... miłego dnia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cogito-sum: jak masz 40 lat i takie poglądy to jeszcze gorzej świadczy o tobie znaczy umrzesz głupi. ( ͡° ͜ʖ ͡°) przede wszystkim mylisz historia narodu i rację stanu interes Narodowy. Interes Narodowy racja stanu powoduje że z pewnych przyczyn pewne rzeczy się przemilcza a inne się podnosi ale to nie znaczy że sie o nich nich zapomina. Racja stanu może spowodować koalicję z szatanem jeżeli to tobie przyniesie korzyść jako narodowi. Nie masz pojęcia co to jest racja stanu i interes narodowy i geopolityka. Masz 40 lat i nadal jesteś jak dziecko czarno-biały świat trzeba walczyć z wiatrakami. Ucz się historii I patrz na najlepszych tego świata. Jak Niemcy wchodzą w koalicji i robią interesy z Rosjanami to nie przypominają o tym że Rosjanie zgwałcili im półtora milionac kobiet bo taka jest racja stanu liczy się obecny interes Narodowy. Jak Francuzi robią interes z Niemcami to nie podnoszą argumentów ataku chemicznego pod ypres. A jak Niemcy coś chcą od Francuzów to nie mówią o zbrodniach Napoleona. Jak Polacy byli w układzie warszawskim to nie wspominali o Katyniu. To nie znaczy że oni nie wiedzieli albo zapomnieli po prostu taka była racja stanu a teraz racja stanu jest taka że trzeba o nim wspominać. Gdy podczas II wojny światowej była potrzebna koalicja z Rosją. To racja stanu brytyjskiego państwa mówiła żeby nie wspominać o wojnie krymskiej o przestępstwach bolszewików na narodach Rosji o ludobójstwie polskich oficerów w Katyniu. Po prostu taka jest racja stanu czasami trzeba pewne rzeczy przemilczeć żeby coś innego osiągnąć. Ofiarom 43 roku życia nie zwrócisz Nawet jak będziesz naokrągło p%$#@##ił swoje farmazony. Za to można osiągnąć drugi cel zniszczyć Rosję pierwszy raz szansa taka pojawiła się od czasów Piotra pierwszego. Dlatego można przemilczeć sytuację Wołynia i Podola w sytuacji kiedy można osiągnąć jakiś wyższy cel. Mam nadzieję że coś zrozumiałeś Chociaż myślę że nie. Pomimo swoich 40 lat Jesteś naiwny jak dziecko We mgle

  •  

   pokaż komentarz

   ak masz 40 lat i takie poglądy to jeszcze gorzej świadczy o tobie znaczy umrzesz głupi.

   @siddhariha-cautama: No mówiłem, obrażanie, wyzwiska = zero.
   Dlatego wybacz, nawet dalej nie czytam. Ja z takimi ludźmi nie dyskutuje, tak samo jak nie dyskutuje z menelami na ulicy. Widzę że cham, przeklina, wyzywa = odchodzę.
   Raz jeszcze miłego dnia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Richyrich: Daj jeden dowód na to, że to piosenka UPA. Co do swastyki to nie masz pojęcia chyba o jej genezie, bo musiałbyś byś pojechać do wschodniej Azji gdzie jest to właściwie na każdej ulicy w Birmie bądź Tajlandii.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cogito-sum: 4
   @Cogito-sum: Tak myślałem że myślenie to nie jest twoja mocna strona. Dobrze że nie musiałem tego pisać tylko w telefonie jest syntezator mowy. Bo bym stracił dużo czasu na barana. Idź walczyć z wiatrakami Sancho Pansa już czeka( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Richyrich A za ta pomoc dla Ukrainy tam przypadkiem na donbasie gęsto Oni nie giną?

  •  

   pokaż komentarz

   @Ryszard83: według jakieś logiki jeżeli ktoś Zaśpiewaj jakąś pieśń która ma 1000 lat to wychodzi że od tego czasu Ta pieśń już jest jego. Więc Załóżmy że żołnierze wyklęci w niektórych kręgach nazywani faszystami zaśpiewali Bogu rodzice to wychodzi że Bogurodzica to pieśń faszystowska. Oczywiście nie zgadzam się że żołnierze wyklęci to faszyści. Jak Putin Zaśpiewaj Szła dzieweczka do laseczka albo Prawy do lewego lewy do prawego to wychodzi że to są pieśni faszystowskie. Bo Kalina ma historię starszą niż oun i upa. A że jest patriotyczna to upa też ją sobie śpiewało. Tak jak mogło sobie śpiewać głęboka studzienka głęboko kopana.... Rosjanie to najczęściej by chcieli zrobić wszystkie ukraińskie patriotyczne pieśni faszystowskie dla nich patriotyzm Ukrainy jest nie do pomyślenia dlatego trzeba go wysmarować gównem do granic możliwości. A może się coś przyklei

  •  

   pokaż komentarz

   Interes narodu wymaga aby kultywować narodową jedność

   @Cogito-sum: Owszem, a wydarzeniem obecnego sezonu jest solidarne wspomaganie Ukrainy i Ukraińców. Przygniatająca większość Polaków się w to włączyła.

   Mniejszość niepomagająca powinna to uszanować się uciszyć. Nikogo nie interesuje wasze zdanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cogito-sum: Tam na łące czerwona kalina[1][2] (ukr. Ой у лузі червона калина) – ukraiński marsz patriotyczny z 1911 roku, utwór finałowy ze spektaklu „Słońce ruin”[3], zaadaptowany jako własny hymn przez Legion Ukraińskich Strzelców Siczowych[4][1][2][5] walczący w latach 1914–1919 o wyzwolenie Ukrainy spod panowania Rosyjskiego. Utwór wykorzystuje motyw krzewu liściastego czerwonej kaliny – który to symbol jest częścią kultury ukraińskiej od czasów starożytnych, wykorzystywany w legendach i pieśniach. Złamane drzewo „kałyny” było oznaką kłopotów i tragedii; nadużycie tego drzewa było haniebnym czynem. Ukraińcy starannie ją chronili, bo panowało przekonanie, że kalina rosła tylko obok dobrych ludzi[6]...........Hymn państwowy Federacji Rosyjskiej (ros. Государственный гимн Российской Федерации, Gosudarstwiennyj gimn Rossijskoj Fiedieracyi) – hymn przyjęty pod koniec 2000 z inicjatywy prezydenta Władimira Putina, zastępując wprowadzoną w 1991 Pieśń Patriotyczną. Jest adaptacją hymnu państwowego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich z 1944.Muzykę do niego stworzył Aleksandr Aleksandrow, zaś modyfikacją tekstu zajął się Siergiej Michałkow, współautor słów do wersji pieśni z 1943 i 1977. Usunięte zostały wzmianki o ideach Włodzimierza Lenina i „niezłomnym związku” kraju Rad. Zamiast tego uwaga skupiona jest na kraju, jego rozległym terytorium i zasobach naturalnych, które powierzone mają być przyszłym pokoleniom..........taka jest różnica między tymi pieśniami.......Mazurek Dąbrowskiego też na początku był tylko pieśnią patriotyczną......czy teraz rozumiesz jaka jest różnica między tymi trzema pieśniami? tylko z tych pieśni powstała jako hymn,wybierz sobie która.

  •  

   pokaż komentarz

   @Richyrich: Co w tej piosence jest banderowskiego?

  •  

   pokaż komentarz

   @Cogito-sum: Szkoda tylko, że mało kto wie iż Germanie byli Słowianami a Niemcy od setek lat podszywają się pod Germanów aby potwierdzić swoje prawa do ziemi, którą zajmują.

  •  

   pokaż komentarz

   Ta pieśń powstała jako hymn strzelców siczowych, a to akurat formacja która strzelała np do naszych Orląt Lwowskich.

   @Cogito-sum:

   Z tego co czytałem to byli oddelegowani do walk we Lwowie ale nie dotarli na czas bo walki się skończyły.

  •  

   pokaż komentarz

   @jozek444: Nie wszyscy tylko "patrioci" z Konfederosji

 •  

  pokaż komentarz

  piękna pieśń kościelna, często śpiewana za czasów komuny gdy marzono o wolności od okupacji ruskiej,
  czego niektórzy nie rozumieją i wiedzą z racji posiadania dyplomu gimby

 •  

  pokaż komentarz

  Jestem tym faktem wzruszony, do łez.