
Policjant w mundurze będzie musiał pokazać legitymację?
Posłowie przyjrzeli się propozycji wprowadzenia legislacyjnych zmian, w ramach których umundurowani policjanci mogliby zostać zobligowani do okazywania legitymacji służbowej.
Posłowie przyjrzeli się propozycji wprowadzenia legislacyjnych zmian, w ramach których umundurowani policjanci mogliby zostać zobligowani do okazywania legitymacji służbowej.
+501
pokaż komentarz
niech każdy ma przypięty numer i kamerkę podczas interwencji... za brak aktywnej kamerki wina zawsze po stronie milicjanta i to wystarczy, a i taryfikator kar osobowych dla milicjantów!
-29
pokaż komentarz
@Logintotakiecos: Numer nic nie powie. Lepiej standard niemiecki.
+33
pokaż komentarz
@molksiazkowy1111 jakie jest ten standard?
+56
pokaż komentarz
@Logintotakiecos: Ostatnio jak wzywalem patrol na interwencje to zostalem poinformowany, ze interwencja jest nagrywana przez bodycam
+36
pokaż komentarz
@rabbbit83: W Berlinie i Brandenburgii policjanci noszą naszywki z numerem i nazwiskiem
+5
pokaż komentarz
@nightrain dzięki.
+33
pokaż komentarz
@Megawonsz_dziewienc
Ostatnio jak wzywalem patrol na interwencje to zostalem poinformowany, ze interwencja jest nagrywana przez bodycam
A istatnio na interwencji u mojej znajomej psiarz celowo wylaczyl kamere ¯\(ツ)/¯
-4
pokaż komentarz
@Logintotakiecos: tak szczerze w naszym kraju, przy obecnej przestępczości wystarczy po angielsku, brak przedłużenie ptaszka i już można normalnie załatwić coś nawet z bardziej krnąbrnym obywatelem, bo nie oszukując się ile razy policjant musi użyć broni podczas wystawiania mandatu za browar itp.( ͡° ͜ʖ ͡°)
+6
pokaż komentarz
@Logintotakiecos: pewnie kanał ala PoliceActivity w wersji polskiej byłby niezłym kabaretem, chociaż ch?? wie może właśnie wyjaśniłby tych wszystkich kozaków co kamerujo
+5
pokaż komentarz
W Berlinie i Brandenburgii policjanci noszą naszywki z numerem i nazwiskiem
@nightrain: U nas też. Tylko że je tak noszą żeby ich widać nie było ¯\_(ツ)_/¯
+27
pokaż komentarz
@nightrain: W Polsce mundurowi mają obowiązek mieć naszywkę z pierwszą literą imienia i całym nazwiskiem ale często mają to w dupie i nie noszą.
-7
pokaż komentarz
@TestoSynth: no Niemcy kraj federalny, w każdym landzie masz inne prawo i zasady, coś na wzór USA, bo to oni im po 2 wojnie narzucili, mnie kiedyś wywieźli do lasu, pobili i zostawali, później się mściłem na rodzinie psa, bo wiedziałem, że go nie dojadę, ale dojadę żonę wracającą z pracy, przypadkowo spadła ze schodów i se tam żebra chyba połamała,, nie brałem w tym udziału, zawsze dobrze wiedzieć z kim się rozmawia, jest funkcjonariuszem publicznym, z moich podatków ma wypłatę, to chce z imienia i nazwiska wiedzieć z kim rozmawiam
-5
pokaż komentarz
@tomasz-saczynski: no właśnie mają to w 4 literach, więc jak mam ich szanować?
+2
pokaż komentarz
@nightrain: Nasi też mają taki obowiązek mieć immienik i co w związku z tym?
-4
pokaż komentarz
@dzejdzejdzej: i się z niego nie wywiązują, bo mają wyj!$!ne, 15 lat i emerytura, a dla niepiśmiennych co nie awansowali w karierze chyba 20, strażakom, pogotowiu się zatrzymam na drodze jak jadą na sygnałach, na pałkarzy wyj!$!ne nigdy ich nie puszczam
0
pokaż komentarz
zostalem poinformowany, ze interwencja jest nagrywana przez bodycam
@Megawonsz_dziewienc: a później rzecznik policji wali teksty do kamery w stylu "kamera została uszkodzona, plik z nagraniem został trwale utracony" ( ͡° ͜ʖ ͡°) Póki za "uszkodzenia" nagrań nie odpowiada się finansowo lub głową, to nic to nie da.
-3
pokaż komentarz
@Logintotakiecos: tak zawsze wina policjanta a to że prowadzisz czynności niby jesteś na 8h w robocie, kamerka pada po 9-11h, zostajesz na 17h bo musisz i okazuje się że wina policjanta. Tak samo jak coś się sp$!%!?#i bo nie wieże że elektronika się nie psuje. Chyba że zrobią jak kamera pada to kończy się służbę, puszcza na przykład zatrzymanego i do domu. Jestem za. :)
-1
pokaż komentarz
@vinku: zróbmy prawo że jak serwer padnie na który są zgrywane pliki i nie da się ich odzyskać to zabijamy komendanta głównego. :) Wprowadźmy to tez do cywila. Auto na gwarancji popsute czy toster i czapa dla sprzedawcy. :) Będzie śmiesznie
+7
pokaż komentarz
@9para: nie no, teraz to walisz banialuki. Polska ma całkiem dobrze rozwinięte zaplecze internetowe jeśli chodzi o systemy baz danych np. cepik czy cały system e-obywatel. Sugerowanie, że policja, która posiada wydziały ds. walki z cyberprzestępczością, która ma zapewne serwery z petabajtami danych wrażliwych, nie potrafiłaby zapewnić odpowiednich warunków dla nagrań z bodycamów, to zwykłe p??@$%@enie głupot.
0
pokaż komentarz
jakie jest ten standard?
@rabbbit83: słyszałem od kolegi, że standard niemiecki to jest jak
pokaż spoiler
są niemieccy policjanci ( ͡° ͜ʖ ͡°)
-1
pokaż komentarz
później się mściłem na rodzinie psa
@nightrain: dla mnie zawsze byłeś przygłupem, ale teraz to przesadziłeś łajzo z trzebini
-5
pokaż komentarz
@vinku: policja jako taka tak ale nie komisariat bez infrastruktury gdzieś w dziczy. Wszystko fajnie i pięknie jak jest to spore miasto nie na wyp!@%owie bez swiatłowodu. Kamerki wkłada się w taką stacje dokującą i dopiero się zgrywa i ładuje. Trwa to dobre kilka godzin, jebnie burza, jakieś zwarcia i leci wsio do kosza a nagrania nie ma. Wiadomo że szansa mała ale takie rzeczy się też zdarzają.
-1
pokaż komentarz
@9para: policjant może mieć zapasowe akumulatory a kamerka być tak zaprojektowana, że na czas przekładania ma wewnętrzne zasilanie, jeśli ulegnie awarii to technik z łatwością tego dowiedzie, można ją też zabezpieczyć przed celowym uszkodzeniem, chyba że np. zostanie ona uszkodzona pociskiem, sprawa zostanie umorzona w takim wypadku( ͡° ͜ʖ ͡°)
0
pokaż komentarz
@Logintotakiecos: drogówka ma już kamery
-2
pokaż komentarz
@Logintotakiecos: w tych kamerach co są w policji policjant nie może wymienić akumulatora, jest skręcona aby nie można było jej otworzyć, nie wiem może dlatego żeby była wodoodporna. Kto teraz ma smartfona z wymienną baterią? Jak nożem w kamerę dostanie, pałką, sztachetą już nie będzie umorzonej sprawy?
+1
pokaż komentarz
@voltq: nie tylko drogówka, w większych miastach większość policjantów jeżdżących po interwencjach z ogniw patrolowych.
+1
pokaż komentarz
@9para: no i wszystko wszystkim działa i podczas zgdywania nagrań z telefonu czy kamerki samochodowej pliki uszkodziło pewnie raz na milion zgrań. w polskiej milicji uszkodzenia plików następują w 11 na 10 spornych sytuacji.
-2
pokaż komentarz
@pan_alternator: nie uszkodzenia tylko nagranie jest na serwerze do 60 lub 90 dni jak się nie zabezpieczy to jest nadpisywanie automatycznie. Jak ktoś skargę po tym czasie lub blisko terminu wywali to normalne że przepada dowód jakim jest nagranie.
-1
pokaż komentarz
jakie jest ten standard?
@rabbbit83: Pałką wskazują gazownie.
+1
pokaż komentarz
@rabbbit83: @nightrain: Nie tylko imię i nazwisko. Mają też nazwę jednostki (aby było wiadomo z jakiego wydziału są).
0
pokaż komentarz
@molksiazkowy1111 dzięki
+1
pokaż komentarz
@vinku: To akurat jest rzeczywistość i największym kosztem wprowadzenia kamerek jest nie koszt samych kamer, a systemów do ich zgrywania, przechowywania i ładowania.
+284
pokaż komentarz
Z rybom tak?
+105
pokaż komentarz
Okazywanie legitymacji nic nie da, dopóki sądy z prokuraturą będą kryć patałachów. Pomyślcie - skoro potrafią tuszować morderstwa dokonane przez milicjantów, to tym bardziej drobniejsze sprawy.
+1
pokaż komentarz
@granatowawolowina: ja usłyszałem, że jak nie mam nagrania jak mnie biją to żadne skargi i zawiadomienia nic nie dadzą :D
+28
pokaż komentarz
I obligatoryjna kamera na mundurze.
+23
pokaż komentarz
@DivingDirt: tylko trzeba dodać że włączona, nagrywająca i bez możliwości edycji materiału
+17
pokaż komentarz
@Quazar: a jak nie dziala to jest to na niekorzysc policjanta ( ͡° ͜ʖ ͡°)
+17
pokaż komentarz
@DivingDirt: to jest moje marzenie, aby każda psia morda miała nakazane prawem dbanie o swój video rejestrator pod groźbą kary. Niech zrobią przeglądy, zgrywanie na serwery, dbanie o baterie itp. To powinien być ich psi obowiązek żeby wszystko było cacy ze sprzętem. W momencie kiedy kamera nie nagrywa, nie powinno być sytuacji że sąd uznaje że policjant nie może mówić nieprawdy bo nie leży to w jego interesie.
Jizus, mielibyśmy wtedy eden.
-3
pokaż komentarz
tylko trzeba dodać że włączona, nagrywająca i bez możliwości edycji materiału
@Quazar: i cyk obiektyw zaklejony rozgniecioną muchą
+56
pokaż komentarz
No i co z tego, że będą mieli obowiązek. Mają dużo innych obowiązków, które potrafią mieć w dupie. Taki mało jaskrawy, ale dobrze wyjaśniony przykład:
źródło: youtube.com
+4
pokaż komentarz
@marekmarecki44:
To samo jest z tłumokami z policji, którzy nie rozumieją, że zapach marihuany to nie jest uzasadnione podejrzenie, bo istnieje legalna marihuana, którą można palić. Niestety w Polsce nie istnieje prawo zatrutego drzewa, i dowody zdobyte nielegalnie dalej mogą być dowodami w sądzie.
Ogólnie cały czas system prawny w Polsce stawia obywatela jako gówno, gdy dochodzi do procesu. Policja/prokurator może wszystko a ty nie możesz nic. Nawet Twoje dowody mogą być odrzucone "bo tak".
+1
pokaż komentarz
którzy nie rozumieją, że zapach marihuany to nie jest uzasadnione podejrzenie, bo istnieje legalna marihuana, którą można palić.
@ukradlem_ksiezyc: No nie wiem, bo jak np. zobaczę że masz przy sobie czy w aucie worek foliowy z białą substancją, to nawet jak to jest mąka albo cukier puder, to istnieje już uzasadnione podejrzenie.
0
pokaż komentarz
@niebiesko-niebieski:
Nie, masz wtedy zwykłe podejrzenie. Uzasadnione podejrzenie jest wtedy, gdy coś wskazuje na to, że ten biały proszek to kokaina albo coś (np widziałeś kogoś wcierającego ten proszek w dziąsło albo kupującego go w ukryty sposób).
Ale jak zwykle, w Polsce nie ma owocu zatrutego drzewa, więc nawet jak z dupy zatrzymasz losową osobę i zrobisz jej rewizję (do czego teoretycznie prawa nie masz) to i tak ten dowód będzie uznany w sądzie.
+1
pokaż komentarz
@ukradlem_ksiezyc: Powszechnie wiadomo, że w worku foliowym z zapięciem strunowym wozi sie cukier do kawy albo mąkę na pierogi. A co to "rewizji", od jakiegoś czasu uchwalony jest art. 15 ust. 1 pkt 5, który pozwala policjantowi m.in. na kontrolę osobistą w celu znalezienia różnych rzeczy (są wymienione od myślników w ustawie). Więc teoretycznie i praktycznie policjant w celu znalezienia narkotyków może dokonać kontroli osobistej. Widzę, że nauczyłeś się prawniczego sformułowania "owoc zatrutego drzewa", ale używasz go dosyć swobodnie ;)
-1
pokaż komentarz
@niebiesko-niebieski:
Dobra, widzę, że trzeba rozpisać na czynniki pierwsze. Są dwa rodzaje podejrzeń:
1. Zwykłe podejrzenie
2. Uzasadnione podejrzenie
1. Zwykłe podejrzenie może wynikać z Twojego doświadczenia jako policjant, że w woreczku strunowym bywają przewożone narkotyki.
2. Uzasadnione podejrzenie to podejrzenie mające jakieś podstawy w stosunku do tego konkretnego przypadku. Używając słownika PWN:
uzasadnienie «zbiór argumentów, motywów, dowodów itp. uzasadniających czyjeś działanie»
A co do art 15 to dalej nie rozumiesz pojęcia uzasadniony, bo art 15 ust 1 pkt 5 PODPUNKT A:
w razie istnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary lub
(jak widzisz jest tam słowo uzasadnionego) Czy Ty rozumiesz w ogóle prawo na które się powołujesz, czy jesteś jak jeden z wielu tych gliniarzy których ruga człowiek z audytu obywatelskiego?
+1
pokaż komentarz
@ukradlem_ksiezyc: Wiem, że takie cytowanie sobie CZĘŚCI PRZEPISU wybiórczo pasuje do twojej narracji, zatem wkleję cały przepis ;)
"Art. 15. [Uprawnienia policjantów]
1. Policjanci wykonując czynności, o których mowa w art. 14, mają prawo:
[...]
5)
dokonywania kontroli osobistej, a także przeglądania zawartości bagaży i sprawdzania ładunków w portach i na dworcach oraz w środkach transportu lądowego, powietrznego i wodnego:
a)
w razie istnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary lub
b)
w celu znalezienia:
–
broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów mogących służyć do popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary lub
–
przedmiotów, których posiadanie jest zabronione, lub mogących stanowić dowód w postępowaniu prowadzonym w związku z realizacją zadań, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1, 2, 3a, 4, 4a, 6 i 7, oraz przepisów innych ustaw określających zadania Policji lub
–
przedmiotów podlegających przepadkowi w przypadku uzasadnionego przypuszczenia posiadania przez osobę broni lub takich przedmiotów lub uzasadnionego przypuszczenia ich użycia do popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary
–
na zasadach i w sposób określony w art. 15d i art. 15e;"
Tam jest na końcu zdania słowo lub. Nie oraz. Lub.
0
pokaż komentarz
@niebiesko-niebieski:
Dobra dobra, ale podpunkt B mówi, że "w celu znalezienia" - czyli musisz już mieć jakąś wiedzę, że coś mam lub że jestem podejrzany o posiadanie czegoś. Inaczej podpunkt A nie miałby racji bytu. Celem nie może być stwierdzenie czy coś posiadam a jedynie samo znalezienie czegoś co mam (lub o posiadanie czegoś już jestem podejrzany w sposób uzasadniony).
0
pokaż komentarz
@ukradlem_ksiezyc: Nie ma czegoś takiego jak "dobra dobra, ale". Jeżeli przepis nie nakłada obowiązku symultanicznego wystąpienia określonych przesłanek to znaczy, że nie muszą razem wystąpić. Tyle. Kropka. To, że po pierwsze WYBIÓRCZO podałeś przepis na potwierdzenie swojej tezy, a teraz desperacko próbujesz zmienić znaczenie słowa lub, nie zmienia faktu, że przepis jest uchwalony. Zgodnie z w.w przepisem kontrolę osobistą można przeprowadzić w celu znalezienia w.w rzeczy. Tyle. Kropka. W praktyce może to polegać na tym, że każdy w nocy będzie miał trzepane kieszonki.
0
pokaż komentarz
@niebiesko-niebieski:
Ale ja nie mówię o innych podpunktach. Podpunkt B mówi, że możesz przeszukać w celu znalezienia czegoś. Więc musisz wiedzieć, że ktoś coś ma. Bo jeśli czegoś nie znajdziesz, to znaczy, że złamałeś podpunkt B (bo nie znalazłeś nic).
0
pokaż komentarz
@ukradlem_ksiezyc: Nie ma tam nic na temat tego, czy wiem że ktoś coś ma, czy strzelam, czy tak wyczytałem w horoskopie. I nie, "nieudana" kontrola osobista lub przeszukanie nie oznacza, że "złamałem" przepis, oznacza że nie znalazłem nic zabronionego. Podobnie skonstruowany jest art. 219 kpk.
0
pokaż komentarz
Nie ma tam nic na temat tego, czy wiem że ktoś coś ma, czy strzelam, czy tak wyczytałem w horoskopie
@niebiesko-niebieski:
Ależ oczywiście że jest. Wyraźnie napisane jest:
W celu znalezienia
A więc jeśli nie znajdujesz nic, właśnie dokonałeś przeszukania bez podstawy prawnej a więc złamałeś art 231 kk.
A w przytoczonym przez Ciebie 219 kpk znowu mamy:
jeżeli istnieją <<uzasadnione>> podstawy do przypuszczenia
Jak widzisz, wszędzie mamy do czynienia z uzasadnionym podejrzeniem.
0
pokaż komentarz
@ukradlem_ksiezyc:
Oczywiście mowa tu o przeszukaniu bez uzasadnionego podejrzenia.
0
pokaż komentarz
@ukradlem_ksiezyc: XDDDDDDDDD
Tak, tak. Hehe, słynny artykuł 231kk. Nie mamy wszędzie, bo jak już pisałem wyżej - 219 kpk jest podobnie a nie identycznie skonstruowany. Kiedyś w kontroli osobistej również byl wymóg uzasadnionego przypuszczenia, potem weszła nowelizacja i wymóg został zniesiony. Tyle. Kropka. Walczysz z faktami.
0
pokaż komentarz
@niebiesko-niebieski:
Walczę z wadliwą interpretacją i miej pewność, że jeśli na mnie trafi, to będę z tym walczył w sądzie. Mam dość tego, że policja może wszystko.
0
pokaż komentarz
@ukradlem_ksiezyc: Powodzenia życzę.