Najwyższy lodowiec na świecie traci masę

Najwyższy lodowiec na świecie traci masę

Badania między innymi polskiego badacza, który wszedł na Mt. Everest aby pobrać próbki lodu z przełęczy pod szczytem, zaskoczyły. Najwyżej położony lodowiec świata traci masę mimo ujemnych temperatur przez cały rok. Proces przyspieszył. I ma to związek z klimatem.

 •  

  pokaż komentarz

  Najwyższy lodowiec na świecie traci masę
  Bo robi rzeźbę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Cholera, wszyscy zginiemy.

  GIF

  źródło: oh-no-anyway.gif (1.29MB)

 •  

  pokaż komentarz

  Klimat: zmienia się od miliardów lat
  Ludzie w XXI: o k#!$a! O boże!

 •  

  pokaż komentarz

  Krótko: lodowiec na tej wysokości traci masę latem głównie wskutek sublimacji, czyli parowania lodu. Proces jest na tej wysokości znaczący z powodu niskiego ciśnienia. Hamuje go niska temperatura. Ale w ostatnich latach nawet tam zaczęła rosnąć, przez co sublimacja następuje szybciej. W końcu doszło do tego, że wyparował cały śnieg z ostatniej zimy, który normalnie powinien pod wpływem kompresji zamieniać się w nową warstwę lodowca. Odsłonięty lód parował zostawiając ciemną warstewkę pyłów, która nagrzewała się od słońca przyspieszając proces parowania. W końcu w niższych partiach zaczęło dochodzić do nadtapiania.
  Podczas obserwacji lodowiec stracił dwa metry lodu. A przecież normalnie badane pole firnowe jest obszarem akumulacji śniegu, z którego powstaje lodowiec spływający do doliny. Jeśli efektywność sublimacji sprawi, że lodowiec nie będzie gromadził nowych warstw, jęzor lodowca zostanie odcięty od źródła i lodowiec wycofa się szybciej niż to wynika z tempa topnienia na dole doliny.

 •  

  pokaż komentarz

  Pilne!
  Lodowiec się zmienia w wodę.
  Jakie są przyczyny ?
  Czy powinniśmy przestać używać węgla?
  Ile wytrzyma Ziemia?