Wojna za naszą wschodnią granicą toczy się również w sieci. Atak Rosji na Ukrainę wywołał lawinę artykułów, informacji i komentarzy. Nie wszystkie doniesienia są jednak prawdziwe, część z nich ma za zadanie wywołać chaos i niepewność. Nie pozwólmy na to.
Starajmy się wspólnie o wysoki poziom społecznej weryfikacji treści na naszym portalu. Sprawdzajmy i weryfikujmy informacje w rzetelnych oraz oficjalnych źródłach. Wszelkie próby rozpowszechniania informacji nieprawdziwych raportujmy moderacji.
Armia: sześć czołgów rosyjskich zniszczono w Donbasie w ciągu doby

Armia: sześć czołgów rosyjskich zniszczono w Donbasie w ciągu doby

Siły ukraińskie w Donbasie zniszczyły w ciągu minionej doby sześć rosyjskich czołgów i 10 jednostek sprzętu opancerzonego – poinformował w niedzielę na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich oddziałów walczących na wschodzie kraju.

 •  

  pokaż komentarz

  Znamy statystyki strat sprzętu rosyjskiego, a jest gdzieś dostępne obiektywne zestawienie strat sprzętowych ukraińskich? Ale jakieś neutralne, a nie propagandowe.
  Kilka dni temu na kanale YT Historia Realna Zychowicza słyszałem, że Ukraina poniosła też wysokie straty, a zwłaszcza teraz ponosi gdy toczą się walki artyleryjskie w Donbasie, a wiadomo że Rosja ma dużo artylerii i ogólnie zawsze miała koncepcję walki nawałą artyleryjską po której następować miał atak pancerny.

  •  

   pokaż komentarz

   @Squatlifter: to nie ma znacxenia. straty UA beda uzupelniane do skutku przez koalicje antyrosyjską. Do skutku czyli do wykrwawienia sie kacapow. Ruskie wyjdą z Ukrainy nogami do przodu.

  •  
   Holesmaker

   -31

   pokaż komentarz

   @Peugot: Właśnie że ma to znaczenie i to olbrzymie. Sprzętowe straty zachód pokryje, ale ludzkich nie i w tym jest największy problem. Już teraz widać, że idzie to wszystko w złym kierunku dla Ukrainy, bo nie mają czym łatać dziur na froncie. Zachód powoli mięknie i im dłużej to będzie trwało, tym gorzej dla Ukrainy. Kacapy ze stratami ludzkimi nie będą się liczyli, a Ukraińcy niestety tak.

  •  

   pokaż komentarz

   Zachód powoli mięknie i im dłużej to będzie trwało,

   @Holesmaker: może i mięknie, ale ten co chodzi w spodniach jest za oceanem i ma ochotę przyj?$$ć Wołodii.

  •  

   pokaż komentarz

   Właśnie że ma to znaczenie i to olbrzymie. Sprzętowe straty zachód pokryje, ale ludzkich nie i w tym jest największy problem.

   @Holesmaker: Ale Ukraińcy od początku wojny podkreślają, że zasoby ludzkie oni mają bardzo duże. Już latem będzie pod bronią 800 tys. ludzi, a jeżeli wojna przeciągnie się do następnego roku to 18-latkowie zostaną zmobilizowani - ale raczej to ostateczność, bo od 24 lutego do wojska i OT zgłasza się dwa razy więcej ochotników niż Ukraina ma wyposażenia dla nich. Jednym słowem Ukraina personelem wojskowym i jego wyszkoleniem bije na głowę kacapów

  •  

   pokaż komentarz

   @Peugot: Ruskie także w teorii mają poteżne zapasy magazynowe. W praktyce to wyciaga T64 z magazynów, które bedą jak metalowe puszki do strzelania.

   Wg Wolskiego maja jednak poteżne zapasy baterii artyleryjskich, co prawda wiekszosc lata 60/70/80 ale maja do niego amunicję. Nadzieja dla Nas i dla Ukrainy, ze dostawy z NATO zmiotą ten przestarzaly posowiecki sprzet

  •  

   pokaż komentarz

   Sprzętowe straty zachód pokryje, ale ludzkich nie

   @Holesmaker: Różnica taka, że Ukraina ma możliwość powołania miliona ludzi, a Rosja na ten moment nie planuje mobilizacji, bo może to skończyć się dużymi problemami wewnętrznymi. Rzeczywiste poparcie w Rosji dla wojny jest małe, ale homosowietus tak nauczony, że póki jego życiu nic nie zagraża to na władzę nie podnosi ręki.

  •  

   pokaż komentarz

   Sprzętowe straty zachód pokryje, ale ludzkich nie i w tym jest największy problem

   @Holesmaker: I tak i nie. Wojna niesie śmierć. Straty Ukrainy w ludziach są ogromne, rząd kilku milionów. Naprawde strata 50-100 żołnieży będzie mniej odczuwalna niż ogołocenie kraju z 1/4 populacji.

  •  

   pokaż komentarz

   im dłużej to będzie trwało, tym gorzej dla Ukrainy.

   @Holesmaker: ale przepraszam masz jakieś inne wyjście? Bo kacapy wcale nie chcą rozejmu, cały czas idą w zaparte że Ukraina ma się poddać i wydać "nazistów". To ich jedyna propozycja pokojowa, więc ukraińscy żołnierze i tak nie mają wyjścia - albo zginą na froncie (a wcale nie muszą) albo trafią przed pluton egzekucyjny.

  •  

   pokaż komentarz

   @Holesmaker: A ruscy to już ludzi nie tracą? Tracą i to znacznie więcej. Będą wsadzać do czołgów takich z łapanki? Też najpierw muszą ich przeszkolić.

   Zresztą, jeżeli obecny stan rzeczy potrwa jeszcze z pół roku, to ruskim zacznie powoli brakować nowoczesnych czołgów. Owszem, starego złomu to mają od groma zmagazynowane, więc pewnie niedługo zaczną wysyłać swoje T-62M /MW, później bazowe T-62 wyciągnięte z naftaliny, po czym kolejne braki zaczną łatać T-55MV, za nimi będą jechać zaś T-55A.
   Do 2030r do głównej linii przywrócą T-34 ściągnięte z pomników, a artylerię będą holować końmi.

  •  
   Holesmaker

   +2

   pokaż komentarz

   @PomidorovaLova: Wielu spośród moich znajomych Ukraińców wyjechało zaraz na początku, aby bronić kraju. Są wściekli, bo do tej pory nie mają żadnej możliwości wstąpienia do armii. Kazano im siedzieć w domach i czekać. W ten sposób stali się biernymi widzami tego co się dzieje na Ukrainie. Nie mają żadnych możliwości zarabiania, walczyć również nie mogą. Spotykają się w grupach znajomych, takich samych jak oni i co robią? Ano piją, bo co można robić innego jak się nie ma pracy, lub jakiegokolwiek zajęcia. Zaoferowano im jedynie możliwość wstąpienia do Obrony Terytorialnej, do której nie wszyscy mają ochotę wstępować, ponieważ jest słabo uzbrojona i niezbyt mądrze zarządzana. Poza tym, wychodzą na jaw coraz większe złodziejstwo i korupcja w tego typu formacjach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Leonsky71: Ciekawa stronka. Tego HMMWV orkowie złapali łącznie z całkiem ładnym kierowcą.

   źródło: 438.png

  •  
   Holesmaker

   -3

   pokaż komentarz

   @piatek: Ja nie widzę dobrego wyjścia z tej sytuacji dla Ukrainy. Ruscy i tak już są przegrani, więc mają to w dupie. Zapowiedzi, ze zachód przestanie kupować surowce od Rosji do końca roku, to zbyt długi termin, jak na możliwości Ukrainy. Klucz do rozwiazania tej sytuacji leży w bogatych państwach zachodnich.

  •  

   pokaż komentarz

   @Peugot: jesteś jak dziecko. Ukraina już teraz jedzie na oparach, zarówno ludzkich (mowa o wyszkolonych żołnierzach, a nie volksturmie), jak i sprzętowych - a nade wszystko amunicyjnych. Polskie, czeskie i słowackie fabryki nie nadążają z produkcją amunicji (z tego co słychać w internecie), a zachód sowieckiej amunicji nie produkuje. Myślisz, że dlaczego USA wysłały tam haubice M777? Niemniej jednak - te haubice to kropla w morzu potrzeb i jak się skończy amunicja, to będzie koniec wojny.

  •  

   pokaż komentarz

   @Holesmaker: mięknie, dlatego uruchomili Lend-and-Lease... spadaj do Moskwy kacapski trollu

  •  
   Holesmaker

   -4

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @Holesmaker czyli trafiłem w sedno. Zjeżdżaj stąd ruska zygoto i usuń konto.

  •  
   Holesmaker

   -4

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   Kacapy ze stratami ludzkimi nie będą się liczyli

   @Holesmaker: otóż nie

   Kacapy nie mają przeszkolonych rezerw.
   Ukraińcy tak.

   Kacapy mają słabe morale.
   Ukraińcy nie.

   Kacapy maja przeciw sobie cały zachodni świat.
   Ukraińcy odwrotnie. Są wspierani.

   Sumując. Rosjanie nie mają żadnych szanse na zwycięstwo. Chyba ze pyrusowe.
   Co prawda Ukraińcy też nie wygrają, bo straty ekonomiczne i osobowe są ogromne, ale za 20 lat, Ruskie będą żyć jak w świecie Metro 2033, a Ukraińcy raczej odbudują się na zachodnich datkach.

  •  

   pokaż komentarz

   @BartTP przecież on napisał to , co jest całkiem logiczne w tym momencie. Ukraina ma spory problem z ludźmi , korupcja w wojsku , złodziejstwem , amunicja , brakiem panowania w powietrzu itd. Od początku tej wojny to pisze , że po części sami sobie są winni. Sporo zrobili i za to im chwała , ale teraz rozwala ich to, co toczyło Polskę 300 lat temu : struktury państwowe skorumpowane i opanowane przez oligarchię

  •  

   pokaż komentarz

   @muchabzz: byłoby logiczne, gdyby zachód mógł tam wysyłać broń w ilościach, które mogłyby zastępować zniszczony - i to przy założeniu, że Ukraińcy byliby przeszkoleni do jego używania. Ani pierwszy, ani drugi warunek jest niemożliwy do spełnienia - pierwszy, bo zachód wcale nie ma tyle zbędnego sprzętu, a drugi - bo nie ma czasu szkolić masowo Ukraińców na tym sprzęcie.

  •  
   Holesmaker

   0

   pokaż komentarz

   @TheGreenBastard: To tez wcześniej napisałem, że Ruscy już tę wojnę przegrali, ale czy Ukraińcy ją wygrają, to jeszcze zobaczymy, podobno w lipcu, sierpniu wejda do walki te przeszkolone, świeże oddziały pozwalajace na ofensywę....ano zobaczymy co z tego wyniknie.

  •  

   pokaż komentarz

   @BartTP zachód może spokojnie wysyłać jeszcze całkiem sporo swojego sprzętu. Indie Korea pld to kilka tysięcy rosyjskich czołgów. Artyleria powinna być stopniowo wymieniana na 155 120 ze względu na dostawy ammo. Zachodnie gospodarki jak się rozpędza , to jak w czasie 2 wojny, będą produkować taśmowo.
   A przeszkolenie już trwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @muchabzz: już to widzę jak Indie czy Korea oddają Ukrainie swoje rosyjskie czołgi. Póki co - zachód wysyła swój demobil (względnie nadwyżki) - i nie widać, aby się kwapił, aby oddawać sprzęt aktualnie używany. Nawet USA ogołociły swoje M777 z elektroniki. A jeśli sądzisz, że zachód dla Ukrainy przestawi swoje gospodarki na gospodarkę wojenną - to się grubo mylisz. No, może oprócz Chrystusa Narodów, bo nasi umiłowani przywódcy już stracili kontakt z rzeczywistością i w ich przypadku wszystko jest możliwe.

  •  

   pokaż komentarz

   @BartTP nie twierdzę ze takie indie czy Korea oddadzą czołgi. Może Korea , bo w ramach sankcji zaraz sami będą mieli problem z serwisowaniem. Natomiast ten konflikt oraz ostatnie dwa lata pokazały, że żyjemy w ciekawych czasach i nic tak naprawdę nie jest pewne.
   Bajdełej właśnie bidon był w Korei. Myślę że takie wizyty nie dzieją się ponieważ chciał zobaczyć Koreę. Robi się koalicja w sprawie Tajwanu ale też coś się dzieje w Korei płn, i gruby coś znowu kombinuje. Do tego Koreańczycy to dostawy elektroniki do rosji. Tak samo dudeł w Kijowie pięknie wyglądał przed kamerami, ale on tam był pewnie z zupełnie innych powodów. Nawet ten błazen był prezydent Niemiec , kiedy jechał do Putina, to wbrew powszechnemu hejtowi gawiedzi, miał przydzielona państwową ochronę i błogosławieństwo kanclerza.
   My tylko widzimy to co nam chcą pokazać.
   Ale nawet na tej podstawie można sobie sporo logicznie dopowiedzieć

  •  
   MarekWacek1969

   -1

   pokaż komentarz

   @PomidorovaLova: dolicz jeszcze Polskich ochotników

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @Holesmaker: Właśnie o to chodzi że w tej wojnie ani Rosja nie wygra, ani Ukraina. Ukraina może się ewentualnie obronić, a Rosja bardziej pogrążyć.
   Wygra zaś zachód. Oczywiście nie cały. Francja i Niemcy woleliby układać się z Rosjanami.
   Anglosasi dorżnąć bydlaka xD

  •  
   Holesmaker

   0

   pokaż komentarz

   @Floooki: Tym samym, którego w mordzie trzymałeś? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Leonsky71 o, dzięki za linki bo szukałem tego ostatnio i nie mogłem znaleźć ( ͡° ʖ̯ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Jakby ruscy nie mogli dać sobie spokój. Nic nie zyskają nawet jak podbiją ten zrujnowany kraj.

 •  

  pokaż komentarz

  na każdy zniszczony stary ruski czołg Ukraina dostaje dwie nowoczesne rakiety. Na każdego zabitego kacapa Ukraina szkoli 3 nowych ukraińskich żołnierzy.