Wojna za naszą wschodnią granicą toczy się również w sieci. Atak Rosji na Ukrainę wywołał lawinę artykułów, informacji i komentarzy. Nie wszystkie doniesienia są jednak prawdziwe, część z nich ma za zadanie wywołać chaos i niepewność. Nie pozwólmy na to.
Starajmy się wspólnie o wysoki poziom społecznej weryfikacji treści na naszym portalu. Sprawdzajmy i weryfikujmy informacje w rzetelnych oraz oficjalnych źródłach. Wszelkie próby rozpowszechniania informacji nieprawdziwych raportujmy moderacji.
Siły Ukrainy zlikwidowały jednostkę 76. Dywizji Szturmowej Gwardii Powietrznej

Siły Ukrainy zlikwidowały jednostkę 76. Dywizji Szturmowej Gwardii Powietrznej

"Żołnierze 80. Oddzielnej Brygady Powietrzno-Szturmowej Sił Zbrojnych Ukrainy zniszczyli dwa wozy bojowe i 14 okupantów z 76. Gwardyjskiej Dywizji Szturmowej Sił Zbrojnych Rosji z siedzibą w Pskowie” – czytamy w oświadczeniu strony Dowództwa Ukraińskich Sił Powietrznodesantowych

 •  

  pokaż komentarz

  Tabjednostka w Pskowie to będzie calkiem do reorganizacji. Chyba najwieksze straty. Wojska dwsantowe, a wykorzystuja ich jak zwykłą piechotę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rasteris: Tam do reorganizacji to jest armia. Od podstaw. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Rasteris: Bo łatają nimi dziury w najgorętszych miejscach frontu i wykorzystują do przełamań.
   Czasem, jak pod Popasną, nawet się udaje, ale częściej efekt jest jak na zdjęciach ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Nienachalny_Janusz: im dramatycznie brakuje piechoty. To co bylo zostalo zmielone, to co jest nie nadaje się do walki. I nie mają jak tego uzupełnić. A może byc ciekawiej. Pojawily się doniesienia,nże rezerwowe BTG są wyposażane w T-62. To w tej chwili jest zbytkiem. Ostatni wyprodukowano w 1978 r. Ostatnia większa modernizacja w 1983 r. Jeśli to się potwierdzi to wyciągnęli z magazynów wszystkie T-72 jakie mieli.
   W budowaniu BTG postawili na olbrzymią siłę ognia. Ale za malo piechoty do osłony. A piechota u nich zawsze była słabej jakości. Tam lądowali rekruci, których nie chcialy inne rodzaje wojsk. W ZSRR w piechocie często tylko oficer w plutonie mówił po rosyjsku. Reszta znała trochę komend i tyle. Teraz ściągają głównie jakieś odpady z Azji, więc komunikacja też będzie utrudniona. I taka piechota nie jest w stanie korzystać z nowoczesnego sprzętu. Przed wojną wojsko rosyjskie bylo w d..., ale teraz przesunęli się z 20 cm głębiej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nienachalny_Janusz gdzie niby się nie udało? Cherson i opanowanie mostu? Gostomel i Bucza? Czy teraz duze postepy za Popasna (razem z Wagnerem)? W Gostomelu mieli trochę strat, ale lotnisko przejęte i utrzymane, mimo ze UA twierdzilo ze cos tam na chwile odbili, ale bez żadnych dowodow. W Buczy, pare km od stolicy, robili co chcieli przez miesiac. No same porażki.

  •  

   pokaż komentarz

   @alider: myślisz że tą wojnę wywołali, żeby zdobyć Chersoń i poszaleć przez miesiąc pod Kijowem?

  •  

   pokaż komentarz

   @alider: Cherson opanowali przez zdradę po stronie UA, gdyby nie to to gówno by zrobili. Przeprawili się przez Krym przez zdradę również.
   Gostomel był wymieniany z rąk do rąk, trudno powiedzieć o "utrzymaniu". Utrzymali go w momencie jak już był nieużywalny i zbędny w strategicznym znaczeniu.
   W Buczy dostali na ryj kocioł i wystarczył dodatkowy miesiąc żeby zrobić jeszcze większe straty.

   No generalnie to tak, same porażki. Jedyna ofensywa ich udana to faktycznie Popasna.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rasteris boją się latać, samoloty i śmigłowce spadają piorunem to nie ma się co dziwić

  •  

   pokaż komentarz

   @Rasteris Rosji (dramatycznie) brakuje: [paliwa, amuicji, rakiet, żołnierzy, ...]. Codziennie jak zdarta płyta od prawie początku inwazji, a na froncie walec się toczy i zgarnia kolejne tereny. Ale masz trochę racji. Rosja miała w wielu miejscach przestarzała armie, ale tez bardzo się mylisz, bo ta wojna to dla niej będzie skok i to spory technologicznie jak i pod kątem prowadzenia walki z sensownym przeciwnikiem. Coś czego nawet USA/NATO nie doświadczyli już dawno. Sankcje będą miały niewielki wpływ.

  •  

   pokaż komentarz

   gdzie niby się nie udało? Cherson i opanowanie mostu? Gostomel i Bucza? Czy teraz duze postepy za Popasna (razem z Wagnerem)? W Gostomelu mieli trochę strat, ale lotnisko przejęte i utrzymane, mimo ze UA twierdzilo ze cos tam na chwile odbili, ale bez żadnych dowodow. W Buczy, pare km od stolicy, robili co chcieli przez miesiac. No same porażki.

   @alider: ukraińcy stosują taktykę, której kacapy nie znają. Taktykę NATO. Obrona do pewnego momentu i odpuszczenie. Po czym dywersanci dojeżdżają ich z boku, krótki atak i odskok. Ciekawe, czy z tego wnioski wyciągną ruscy jak przyjdzie im bronić krymu i sewastopola.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vixay zdrada zdrada, ale o most w Chersoniu toczyły się walki i właśnie tam desantowcy go utrzymali bo byłby pewnie wysadzony. Tam był podobny desant do Gostomela.
   Co do gostomela nie ma jednego dowodu że nawet na chwile UA przejęła nad nim kontrolę.
   Żadnego kotła w Buczy nie było po co zmyślać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Razor_wwa: Tam do reorganizacji to jest państwo. Od podstaw. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Vixay: dokładnie mówienie o Buczy jako o sukcesie to trzeba mieć zryty łeb. Rzucili ich na front zdobyli parę wiosek i się wycofali.Nic nie zyskali taktycznie ani strategicznie, a straty mieli poważne . Przecież to była klęska. Jedynie to że wiązali część sił Ukr. Ale to samo mogli osiągnąć czekajac na granicy a nie wykrwawiając się w Buczy. Zresztą była masa filmików z aluminiowymi puszkami vdv. To pieprzenie że nie było strat można między bajki włożyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @alider: a smoki w tej bajce też są? Bo na razie to robią skok w przeszłość. Dekretem prezydenta samochody nowe nie muszą mieć ABS, poduszek powietrznych, spelniać norm spalin.
   Owszem procent nowoczesnych czołgów T-14 wzrośnie, ale z tego powodu, że ubylo setek starszych czołgów. No i odmłodzona kadra dowódcza, bo sporo starszych przeszło w stan gruz200.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bslawek29 nie, Kijów miał się poddać bez walki, ale plan im nie wypalił to się musieli wycofać bo mieli duuuzo za mało sil aby go szturmować wbrew papce medialnej.
   Teraz robią plan B, czyli Donbas.

  •  

   pokaż komentarz

   @alider: Spory skok technologiczny do początku XX w. chyba. Odbudowa armii, jeszcze wespół z sankcjami i brakiem dostępu do nowoczesnych technologii, zajmie kacapom całe dekady.

  •  

   pokaż komentarz

   @worekcementu Destant w Gostomelu i później walki wokol Kijowa miały zmusić UA do rozmów i poddania się. Taki plan A, który nie wypali, ale desantowcy zrobili co im kazano, zadanie swoje wykonali.

  •  

   pokaż komentarz

   Rosji (dramatycznie) brakuje: [paliwa, amuicji, rakiet, żołnierzy, ...].

   @alider: Rosji dramatycznie brakuje rozumu, przyzwoitości, odpowiedzialności i szacunku do życia. Właściwie to brakuje jej wszystkiego oprócz sku#$ysyństwa i złodziejstwa ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Vixay: no szczerze, to te wojne im chyba Kadyrowcy ciągną.. bo ruskie to dostają łomot wszędzie..

  •  

   pokaż komentarz

   @alider: wykonali swoje zadanie. Ładnie zginęli na pasie startowym.

  •  

   pokaż komentarz

   @GumowyKaczak: Wojnę im ciągną wagnerowcy, DNR, LNR i odrobinę wojsko rosyjskie które ma większe doświadczenie. Kadyrowcy robią propagandę na TikToku, nic więcej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rasteris: Maja nieograniczna ilosc taniej energii, praktycznie wszystkie pierwiastki, duzo kasy, ludnosc ktora moze zyc w biedzie bylo Rosja byla wielka, sa liderami w produkcji silnikow rakietowych. Maja wybitnych matematykow i fizykow, informatykow. Granicza z Chinami, ktore pod stolem chetnie im pomoga w tym czego im brakuje. To nie Korea Polnocna, ktora mozesz wyizolowac i cofnac w rozwoju. O ile beda mieli problemy zeby wystawic duza nowoczesna armie ladowa, bo to bardzo kosztowe, to wojska rakietowe beda zawsze mieli top notch.
   A to ze sie duzo ucza na tej wojnie to widac juz teraz, ale fajnie sie tak posmiac i poklepac po pleckach.

  •  

   pokaż komentarz

   @alider: sabtak zaawansowani, że maja problem z produkcją samochodów. Muszą wracać do syarych konstrukcji. Są tak świetni, że wstrzymują produkcję czołgów.
   I tacy wielcy, a nie mogą podbić Ukrainy. A bieda u nich w niektórych regionach jest skrajna, nie da się bardziej żyć biednie. Informatyków ucieklo z 70 tys. po wybuchu wojny. Demografia też jest wspaniała. Więcej umiera niż się rodzi i jeszcze największa dzietność jest u innych narodowości niż rosyjska. Tam gdzie jest najgorsze wyksztalcenie tam jeszcze dzietność się utrzymuje. Zapotrzebowanie na ropę i gaz będzie spadać. Kasy wcale nie maja tak dużo, ich rezerwy walutowe szybko topnieją. Gospodarkę rozwalają zawyżonym kursem rubla. Ale wiem, takie wytyczne dostajesz i tak masz pisać.
   Ich gospodarka odcięta od technologii jest niewydolna, a Chińczycy będą ich wyciskać jak cytryna. Co z tego, że coś kupią za pośrednictwem Chin jak 3 razy drożej? Rosja właśnie wpakowała się w bycie klientem Chin. Teraz najwyzej kogą prosić Chinczyków o coś. Przestali być partnerem. Są ubogim krewnym proszącym.

  •  

   pokaż komentarz

   nie, Kijów miał się poddać bez walk

   @alider: W którym momencie? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Gdyby to, co mówisz, miało ręce i nogi, Rosjanie wycofaliby się spod Kijowa w momencie, gdy było jasne i oczywiste, że Kijów nie podda się bez walki - czyli pewnie po tygodniu lub dwóch. Tymczasem kiblowali pod Kijowem miesiąc, tracąc ludzi i sprzęt, aż do głów dowództwa przedostała się wreszcie świadomość, że nie doszli nawet do punktu, z którego mogliby wyprowadzić sensowny atak.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rasteris:

   sabtak zaawansowani, że maja problem z produkcją samochodów. Muszą wracać do syarych konstrukcji.
   Bo produkcja sprzetu wojskowego, a masowa produkcja samochodow, telefonow i innych rzeczy uzytku codzienngo to 2 rozne rzeczy.

   Są tak świetni, że wstrzymują produkcję czołgów.
   Jakies zrodlo poza "ukrainska prawda"?

   Informatyków ucieklo z 70 tys. po wybuchu wojny.
   Jak wyzej. A nawet jesli iles tam wyjechalo to przypominam ze to kraj 130mln ludzi, a nawet Ci co wyjechali to przed sankcjami, a nie zeby odciac sie do Rosji.

   Demografia też jest wspaniała. Więcej umiera niż się rodzi i jeszcze największa dzietność jest u innych narodowości niż rosyjska.
   Maja lepsza demografie niz my. https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_federal_subjects_of_Russia_by_total_fertility_rate
   "Moscow Oblast" 1.53.

   Ich gospodarka odcięta od technologii jest niewydolna, a Chińczycy będą ich wyciskać jak cytryna. Co z tego, że coś kupią za pośrednictwem Chin jak 3 razy drożej? Rosja właśnie wpakowała się w bycie klientem Chin. Teraz najwyzej kogą prosić Chinczyków o coś. Przestali być partnerem. Są ubogim krewnym proszącym.
   Kupia taniej niz my :) Chiny potrzebuja Rosji aby robila za nich brudna robote (np. straszenie atomem), a oni mogli dalej zdobywac swiat gospodarczo.

  •  

   pokaż komentarz

   @teiksef: Zeby zdobyc Kijow (przypominam ze to miasto prawie 2 raz wieksze od Warszawy) to potrzebowali pewnie z 200-300 tys woja, a wyslali tam 1/4 tego. Tymi silami to przy odrobinie szczescia mogliby co najwyzej je otoczyc. Byc moze nawet na to liczyli i w ten spsobo wywrzec presje na rzadzie, ale nie pyklo. Na pewno nie chcieli go zdobywac sila bo to po prostu nierealne przy tych liczbach.

  •  

   pokaż komentarz

   @alider: XD 200k woja na zdobycie jednego miasta. Ty jesteś zdrowo odklejony.

   70k informatyków to 1/5 naszych informatyków, nie no, liczba mała w ch!# XD. To są już poważne braki których nie da rady zastąpić pstryknięciem palca. A zapewniam że te 70k co wyleciało to były z pewnością wysoko postawieni, a nie przyklepywacz kodu albo z jedno rocznym doświadczeniem.

  •  

   pokaż komentarz

   XD 200k woja na zdobycie jednego miasta. Ty jesteś zdrowo odklejony.

   @Vixay: uwielbiam wykop za codzienna dawke humoru w kometarzach ;)
   Jakbys ruszyl glowka i sprobowal sobie wyobrazic to zobywanie "jednego miasta" to bys zrozumial ze musibliby je okrazyc pierscieniem o sporym promieniu aby wytoworzyc strefe ochronna, aby odciac miasto od reszty kraju, tak jak to zrobili wokol Mariupola. Pozniej musieliby caly czas odpierac ataki przebijajace sie. Na tamtym etapie Ukraina miala jeszcze bardzo liczna i silna armie, a Kijow to piorytet wiece zeby dokonac takej operacji 100k woja to pewnie malo. A gdzie samo zdobywanie? Kijow to duze miasto prawie 3mln mieszkoncow, ktore do obrony bardzo dobrze sie przygotowalo. Walki w miescie jakos mocno sie nie zmienily i polegaja na zdobywania budynku po budynku, ulicy po ulicy. To jest krawa jadka dla obu stron. 100k wojska na takie miasto gdzie pewnie 2 lub 3 razy tyle bylo przygotowanej w nim obrony to bardzo optymistyczny wariant.

   A zapewniam że
   Dziekuje za Twoje zapewnienie. Na pewno tak bylo.

 •  

  pokaż komentarz

  Ładnie i do wora kacapy.

  źródło: 20220520_212304.jpg

 •  

  pokaż komentarz

  O to się państwa bałtyckie ucieszą, bo to była jednostka przeznaczona na tamtym obszarze. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Mikuuuus: Wyglądają jakby spali.
   Dla mnie byłoby za zimno. Ja na biwaki też wyjeżdżam pod koniec maja, ale podstawa to namiot i żel na komary. Czasem przy ognisku kimam, to namiot stoi pusty. Im te insekty pewnie dały się we znaki. Z każdej strony kąsały. Iskandery np. A teraz barany leżą na zimnym. Plecy będą boleć i ciężko będzie wstać.
   Pozdrawiam "harcerzy" k!@%a ich mać.
   Zdychjcie ruskie k!@%y, co to "myślicie, że wyzwalacie Ukrainę
   I kłamiecie, że to nie wojna.
   @Mikuuus oczywiście to nie atak na Ciebie, tylko się podpinam pod twój komentarz.

 •  

  pokaż komentarz

  Oj tam poszli spać i wstaną rano ¯\_(ツ)_/¯