Ruiny pałacu w Sławikowie - zabytek, który walczy o odzyskanie dawnego blasku

Ruiny pałacu w Sławikowie - zabytek, który walczy o odzyskanie dawnego blasku

Aktualnie pałac należy do gminy Rudnik, która zabezpiecza ruiny i udostępnia je dla turystów. Od 2019 roku członkowie fundacji Gniazdo sami zajmują się odgruzowywaniem pałacu. Usunięto już 15 ton gruzu! Wolontariusze spotykają się raz w tygodniu i pracują nad kolejnymi pomieszczeniami.

 •  

  pokaż komentarz

  Zgromadzenie 18 milionów euro na odbudowę (przy czym i tak mam wątpliwości, czy to wystarczająca kwota), jest raczej mało prawdopodobne, moim zdaniem warto by było po prostu zainwestować pieniądze w zabezpieczenie tego obiektu przed dalszym niszczeniem i tyle, czekanie na cud skończy się tym, że rozpadnie się całkiem i nie będzie czego odbudowywać ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @Bad_Sector: tylko jedyna opcja zabezpieczenia jest zrobienie stropów, dachu i okien, czyli tak czy siak grube miliony

  •  

   pokaż komentarz

   @zdunek89: Oczywiście to też będzie sporo kosztować, ale jest to bardziej realne niż zdobycie 18 milionów euro, nie ma co się oszukiwać, takich obiektów jest w Polsce mnóstwo, niejednokrotnie są one w zdecydowanie lepszym stanie i mimo tego uzyskanie dotacji na odrestaurowanie lub znalezienie sponsora się nie udaje, a czas gra na niekorzyść, więc warto się zastanowić, czy jest sens czekać na te pieniądze, czy starać się o mniejsze i działać szybciej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bad_Sector: pieniądze są, skoro PiS wydaje je na budowę pseudo Pałacu Saskiego. Tylko zamiast ratować istniejące zabytki wolą budować medialne symbole wybujałych ambicji

  •  

   pokaż komentarz

   @deeprest: PiS dużo dotacji daje z ministerstwa na renowację zabytków, od lat pracuję w branży, także wiem jak jest. Nie ma co ukrywać, że dają głównie na obiekty sakralne, część księży, dla których miałem okazję pracować, obawia się, że jak władza się zmieni, to pieniądze na renowację się skończą.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bad_Sector pytanko. Czy tylko obiekty sakralne kk są dotowany?

  •  

   pokaż komentarz

   @rabbbit83: Oczywiście, że są, każde województwo co roku ma jakąś pulę pieniędzy z ministerstwa na renowację obiektów zabytkowych, pisze się podania z uzasadnieniem, dlaczego akurat na ten obiekt ma być kasa i są dokumenty rozpatrywane, po czym są przyznawane pieniądze, mniejsze lub większe, zależy od różnych czynników. Oczywiście nie ma zapisu, że to musi być obiekt sakralny, ale nie ma co ukrywać, że najczęściej jest ¯\_(ツ)_/¯
   EDIT: Czasem jest tak, że jest to jedyne źródło na jakiś etap remontu, a czasami dotacja jest łączona z pieniędzmi sponsorów i pieniędzmi zebranymi od parafian.

  •  

   pokaż komentarz

   Zgromadzenie 18 milionów euro na odbudowę

   @Bad_Sector: 18 mln euro ~ 80 mln złotych,
   W tym czasie planujemy za 2,5 mld zbudować budynek który będzie udawał Pałac Saski który już nie istnieje, a tak po prawdzie chcemy zbudowy budynek o olbrzymiej kubaturze gdzie nie mamy pomysłu do czego go wykorzystamy.

   I za taki Pałac saski zakłądając że serio będzie to 2,5 mld nie więcej, mozna by odbudować 3 pałące z któych serio coś zostało. Mozna by za to np. tez remontować zabytkowe kamienice, Przykładowo remont całej ulicy kaminic w Łodzi to było 60 mln złotych i to remont totalny łącznie z instalacjami, mieskaniami itp. nie tylko fasady "wydmuszki".

   O podziale tej kasy na mniejsze renowacje nawet nie wspomnę.

   źródło: wykop.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @Bad_Sector: Ruiny budynku chociaż monumentalne i urokliwe, nie nadają się do odbudowy z ekonomicznego punktu widzenia. Ciekawe miejsce do odwiedzenia ale poza tym nie ma większej wartości.

 •  

  pokaż komentarz

  Wiele budynków udałoby się uratować gdyby nie Konserwator Zabytków - i lepiej czekać, aż się rozpadnie coś niż remontować zgodnie z wytycznymi...

  •  

   pokaż komentarz

   @zdzislawnajmrodzki: I tak i nie, konserwator jest potrzebny jak najbardziej tyle że w Polsce to nie działa tak jak trzeba. Konserwator zamiast jako pierwsze stawiać zachowanie czy wręcz uratowanie zabytku przed jego pezpowrotną utratą szuka c%?$@ do dupy czego by się tu uj$@$ć. Gdyby takiego urzędu wogóle nie było to już chyba kurła nie było by co "konserwować" i wszystko byłoby prywatną własnością prezesów, odbudowane z suporexu i płyty KG

  •  

   pokaż komentarz

   @zdzislawnajmrodzki: No czyli nie udałoby się uratować, bo jeśli najebiesz tam siporeksu, styropianu i pcv to przestaje mieć to wartość zabytkową (która nie polega tylko na tym, że Jasiu sobie idzie i nagle hehe widzi z daleka taki tam budyneczek, który wydaje się mu, że jest historyczny i stary i to mu wystarczy; nie, to tak nie działa). A jeśli chcesz atrapę to po co się babrać z pozostałościami istniejącego obiektu? Lepiej wybudować od podstaw...
   tylko w sumie na cholerę? ¯\_(ツ)_/¯

 •  

  pokaż komentarz

  danielowi "wszystko mogę" trzeba przekazać, on będzie wiedział co zrobić. A jak nie, to mateusz "długi nos" mu podpowie.

 •  

  pokaż komentarz

  Straszna szkoda, niestety to nie jedyna ruina w kraju która po wyremontowaniu stanowiłaby niebywałą perełkę.
  2 miliardy złotych rocznie przekazywane na kłamstwa i propagandę w TVP, wystarczyłyby na wyremontowanie dwudziestu siedmiu takich pałacy.
  Jak się na dziadostwo głosuje, to się dziadostwo ma.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pawcio_Racoon: tylko co potem zrobisz z takimi pałacami? Nie w każdym urządzisz muzeum czy szkołę. Błąd popełniono po II wojnie, gdy za komuny, podczas przeprowadzenia fatalnej reformy rolnej wyrzucano właścicieli z takich obiektów, skutkiem czego potem one niszczały i zamieniały się w ruinę.

   Najlepszą opcją jest sprzedaż takich pałaców czy dworków prywatnym inwestorom.

 •  

  pokaż komentarz

  Tylko po co remontować, koszt olbrzymi a utrzymanie tego jeszcze większy. Czemu miałby służyć ten remont?, to nie spina się ekonomicznie i realnie byłaby to skarbonka bez dna.