Wojna za naszą wschodnią granicą toczy się również w sieci. Atak Rosji na Ukrainę wywołał lawinę artykułów, informacji i komentarzy. Nie wszystkie doniesienia są jednak prawdziwe, część z nich ma za zadanie wywołać chaos i niepewność. Nie pozwólmy na to.
Starajmy się wspólnie o wysoki poziom społecznej weryfikacji treści na naszym portalu. Sprawdzajmy i weryfikujmy informacje w rzetelnych oraz oficjalnych źródłach. Wszelkie próby rozpowszechniania informacji nieprawdziwych raportujmy moderacji.
Dlaczego Chiny nie atakują Tajwanu

Dlaczego Chiny nie atakują Tajwanu

@Pan_Buk thirdoffset.substack.com #chiny #rosja #wojna

Tl;dr: Bardziej atrakcyjna niż wrogi i trudny Tajwan jest dla Chin bogata w surowce Syberia. Podczas kiedy Rosja się wykrwawia na Ukrainie, Chiny czekają, aby zająć Syberię, która i tak dostarcza im już surowce i mieszka tam wielu Chińczyków.

 •  

  pokaż komentarz

  Ale po co chiny maja atakowac rosję? Po co chiny maja kogokolwiek atakowac? Skoro w ciagu 20 lat zrobili taki postęp ekonomiczny i technologiczny że dogonili zachod, pod wzgledem majątku zaczynają go wyprzedzać, wystarczy jeszcze kilka lat moze kilkanascie i będą gospodarczo rozdawac karty. Juz wykupują ziemie w afryce. Będą tak bogaci że będą kupować kogo zechcą i co zechcą chyba że wujek Sam pomocy w Europie przyjdzie po pomoc we wlasnej wojnie z Chinami.
  Chiny nie musza nikogo atakowac kiedy są w szczycie swojego rozkwitu. Będą kupować

  •  

   pokaż komentarz

   @mike7: no chyba nie do końca jest tak jak mówisz. Chiny na ta chwile ne kontroluja żadnego szlaku handlowego. Atakując Rosję i dochodząc do morza północnego ominęli by calkowice floty amerykańskie i mieliby pierwszy szlak handlowy do Europy pod własnymi skrzydłami.

  •  

   pokaż komentarz

   @mike7: Chiny mają też spore problemy, między innymi jeden wydający się dość absurdalny: demografię.

  •  

   pokaż komentarz

   @mike7: Chiny dogoniły zachód? Kiedy? USA ma sporo wyższe PKB przy 5x mniejszej populacji, UE ma większe PKB mając 3x mniej ludzi. No ale Chiny są super bo wyjątkowo udało im się raz wybudować parę miast, trochę dróg i zarobić parę groszy na klepaniu taniego szajsu, zamiast wymordować i zagłodzić miliony swoich obywateli jak to mają w zwyczaju. I do czego pewnie wrócą jak będą tam rządzili dłużej debile pokroju Puchatka.

  •  

   pokaż komentarz

   @cotidiemorior: PKB to sztuczny twór, zależność od Chin mogłeś zauważyć podczas covida i przerwanych łancuchów dostaw.

   Czy odczuwasz załamanie na rynku USA? Nie. Dlaczego? Bo USA od dawna gówno produkuje, jadą na deficycie a ich główny produkt krajowy to dodruk pieniądza i broń/niesienie demokracji - dlatego zaczęli skakać do Chin, wiedzą że są w dupie.

   USA to gówno gospodarka teraz, czerpią korzyści z petrodolara i to ich trzyma na dany moment, UE pod względem gospodarki wypada o wiele wiele lepiej niż USA. Problemem UE jest brak surowców naturalnych/śladowa ich ilość - dlatego korzystaliśmy z Rosji.

   Sprawdź jak wyglądają większe miasta w Chinach a potem porównaj je do miast w UE/USA.

   Chiny/Japonia/Korea od dawna nas wyprzedziły praktycznie pod każdym względem. Warto zrobić sobie tripa aby zwiedzić - gwarantuje że będziesz w szoku i zauważysz jak mocno narracja mediów jest kłamliwa w tym temacie.

   Inwestują mnóstwo pieniędzy w nowe technologie, kiedy my myślimy ile dać na bombelka, jak ograniczyć czas pracy, jak bardziej się opierdalać,jak dodrukować więcej pieniędzy,tworzymy bańki spekulacyjne typu Tesla.

   źródło: IMG_20220503_115340.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @laki_dlu: Zaatakować bezpośrednio rozległy kraj, mający broń strategiczną, który na dzień dzisiejszy łatwo uczynić kolonią. Brzmi jak plan... Doradzasz Sasinowi, czy Szojgu?

  •  

   pokaż komentarz

   Będą kupować

   @mike7 nawet tego nie będą musieli robić. Rosja odda im swoje surowce za darmo i całe utrzymanie infrastruktury weźmie na siebie, aby tylko Puchatek nie najechał Rosji

  •  

   pokaż komentarz

   @mike7: na razie to niech ogarną swój rynek nieruchomości ktory padł na ryj.

  •  

   pokaż komentarz

   @Noiceno: to pojedz sobie w Chinach na prowincje. Poza duzymi miastami tam dalej srają do dziury. Chiny dalej są 100 lat za europą i USA.

  •  

   pokaż komentarz

   @Noiceno: o, ruska onuca przypełzła ze swoimi mądrościami o słabym USA i zachodzie, który nic nie produkuje. xd Daj no jakiś prawdziwy wskaźnik, który pokaże potęgę Chin, lepszy od PKB. I lepszy od "zobacz sobie miasta". U was też macie Moskwę i Leningrad a co jest oprócz tego to każdy wie - gówno.

  •  

   pokaż komentarz

   @Noiceno: napisałeś prawdę ale wykopki nie są jeszcze na nią gotowe ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @cotidiemorior: nie wspomniałem nic o rosji więc nie wiem do czego pijesz, rosja nie ma silnej gospodarki, opiera się na bogactwie naturalnym - ich jedynym ratunkiem jest Azja.

   Europa jak najbardziej produkuje ale bez porównania z Azją. USA mało co produkuje z racji kosztów, które są ogromne w USA. Stąd ich największy deficyt od kilku dekad. Myślisz że dlaczego w czasie covida dodrukowali 10 000 mld zielonych?

   Wskaźnikiem jest ilość produktów, które kupujesz a na nich jest informacja made in China. A teraz poszukaj jak dużo produktów masz made in USA w domu.

   Temat poruszał Trump ale szybko spadł ze stołka - lobbyści go zjedli za to. Trump chciał powrotu fabryk do USA, powrotu produkcji, przyszedł Biden i plany poszły w pizdu.

   Zachód nakarmił puchatka a teraz się okazuje że jesteśmy od ich produkcji zależni - bez nich nasze gospodarki wpadają w recesje od razu. Chiny będą coraz silniejsze, daj im 5 lat i będą mieli najsilniejszą marynarke na świecie, daj im kolejne 5 lat i będą mieli najsilniejszą armie na świecie - USA nie będzie w stanie nawet im się przeciwstawić. A to wszystko zasługa naszej chciwości.

   A jeżeli nie wierzysz to sprawdź ile okrętów woduje USA a ile Chiny, USA już powoli zaczyna przegrywać z Chinami pod każdym aspektem, jedynie mają bolączke z lotnictwem - rozwój potrzebuje czasu.

  •  

   pokaż komentarz

   @mike7: zeby chiny mialy produkcje najpierw musza kupic sprzet do jego produkcji z niemiec/usa. PKB PKBowi nie rowne.

  •  

   pokaż komentarz

   @mike7: Chiny chcą atakować dokładnie z tego samego powodu dla którego Rosja atakuje: zbliżająca się katastrofa demograficzna. To ostatni moment kiedy oba państwa mają atuty aby wykorzystać je do wymuszenia dla siebie korzystnego statusu quo.

  •  

   pokaż komentarz

   @mike7: wykupują afryke, ale zauważ ze teraz w krajach gdzie się Chiny pchają będzie głęboki kryzys, bo Chiny tez są w kryzysie przez totalne zamknięcia w przypadku covida. Przez covid UE i pewnie USA zrozumiało ze uzależnianie się od Chin to zły pomysł bo łańcuchy dostaw się urywają bardzo szybko. Teraz nadejdzie czas dużych zmian :)

  •  

   pokaż komentarz

   @ToksycznyArek: uuuu ale jestem mądry. Ale rzucam szyderą na prawo i lewo. W jaki niby sposób i po co maja uczynić Rosję kolonią, no opowiedz mi to historię. W jaki sposób Rosja da się skolonizowac Chinom. Amerykanom od 30 lat się nie dali skolonizowac a Chiny dadzą radę xD.

  •  

   pokaż komentarz

   @mike7 Nieprawda! Może pod względem PKB nominalnie, ale po przeliczeniu per capita, nie jest tak dobrze. To prawda, że Chiny zrobiły ogromny postęp, ale jeszcze zachodu nie dogoniły i chwilę nie dogonią. Do tego coraz bliżej do problemów demograficznych nie wspominając o problemach ze środowiskiem i ich konsekwencjach dla ludności, szczególnie przemysłowych terenów.

  •  

   pokaż komentarz

   @laki_dlu: Jeśli wojna na Ukrainie będzie się przedłużać, to będzie trzeba dywersyfikować źródła zasobów i skracać linie zaopatrzenia. Na zachodzie Rosja ma ścianę wrogich krajów - eksport tam może być utrudniony. Najbardziej zasobożerną gospodarką są Chiny, posiadają one też technologie które mogłyby przydać się Rosji. Ponadto wojna z Ukrainą, może sprawić, że problemy demograficzne Chin i Rosji będą komplementarne.
   Jeśli władza w Rosji się nie zmieni, to moim zdaniem nacisk gospodarczy na Rosję będzie znacznie skuteczniejszy od militarnego.

  •  

   pokaż komentarz

   @RaghNaarRoog: no akurat tereny czy to Tajwanu czy Syberii w tym nie pomogą, terenów im nie brakuje, spójrz na rozmieszczenie gęstości zaludnienia

   źródło: techpedia.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @tabarok: Chiny nie potrzebują terenu, na pewno nie terenu syberyjskiej wiecznej zmarzliny - to wiadomo. Zresztą po co podbijać miliranie, skoro ekonomiicznie Rosja już jest od nich mocno zależna,a demograficznie to też już robią - coraz więcej Chińczyków mieszka po drugiej stronie Amuru i z tego co czytałem się dość szybko asymilują, bo płeć piękna wybiera chętnie pracowitych chińczyków zamiast miejscowych ochllejów :)
   Chodziło mi o to, że mimo wszystko łatwie wyobrazić sobie prowadzenie wojny mając 4x ludzi jak USA, niż jak będzie to 2.5x

  •  

   pokaż komentarz

   zrobili taki postęp ekonomiczny i technologiczny że dogonili zachod

   @mike7: Wydmuszka PKB jako postęp ekonomiczny. Kradnięcie technologii - głównie USA ale też i... Rosji - jako postęp technologiczny. :)

  •  

   pokaż komentarz

   zrobili taki postęp ekonomiczny i technologiczny że dogonili zachod

   @mike7: nie prawda. Specjalizują się w taniej produkcji i to tylko tyle, jak Indonezja czy Pakistan w produkcji odzieży. Nie są innowacyjni, niewiele wymyślają, jedynie jako tako nieudolnie kopiują.

  •  

   pokaż komentarz

   Chiny/Japonia/Korea od dawna nas wyprzedziły praktycznie pod każdym względem. Warto zrobić sobie tripa aby zwiedzić - gwarantuje że będziesz w szoku i zauważysz jak mocno narracja mediów jest kłamliwa w tym temacie.

   @Noiceno: Zrobiłem sobie tripa i co? O ile Japonia to jeszcze się zgodzę, bo tam wysokie technologie i sama kultura Japończyków powoduje, że kraj wszędzie jest czysty i nowoczesny o tyle Chiny czy Korea poza centrami największych miast to syf i bieda. Nie zamieniłbym życia w Polsce na życie w Chinach czy Korei. A tu masz centrum nowoczesnej i bogatej Moskwy:

   źródło: thumbs.dreamstime.com

  •  

   pokaż komentarz

   @RaghNaarRoog:

   Nie przytoczę źródła bo zwyczajnie nie pamiętam gdzie to padło ale ostatnio w kilku różnych wypowiedziach i artykułach eksperckich była mowa (ku zdziwieniu) o wycofywaniu się chińczyków z tego zasiedlania terenów przygranicznych. Ma to podłoże między innymi ksenofobiczne po obu stronach. Biznes też ponoć hamuje. NIe znaczy, że te procesy nie będą leniwie się dziać - zwłaszcza kwestia matrymonialna.

  •  

   pokaż komentarz

   @laki_dlu: Jedwabny szlak był dla nich szansa , pociągi już w 13-14 dni przyjeżdżały do Polski , dużo szybciej - taniej - bezpieczniej niż droga morska. Wojna na Ukrainie im to trochę popsuła .

  •  

   pokaż komentarz

   @kebe: Ok, to jestem nie na bieżąco zatem :)

  •  

   pokaż komentarz

   @mike7: Dlatego, że apetyt rośnie w miarę jedzenia

  •  

   pokaż komentarz

   @mike7: A mogliby dodrukować, po co te wszystkie szopki

  •  

   pokaż komentarz

   @mike7: To prawda, wiekszosc krajow idzie na wojne gdy gospodarka jest w recesji.

  •  

   pokaż komentarz

   @tabarok: Sprawdź co się znajduje na "zielonych" terenach. Nie bez powodu tam nikt nie mieszka.

  •  

   pokaż komentarz

   @Noiceno: USA to nie gownogospodarka, a kraj ktory kontroluje swiatowy handel za pomoca softpower. To ze nie produkuja wszystkiego czego potrzebuja nie ma znaczenia - ich celem nie jest autonomia gospodarcza ale wrecz odwrotnie. Czerpanie czego sie da z innych krajow za ich walute ktora moga dodrukowywac a w zamian dawac wysoko wyceniane uslugi.

  •  

   pokaż komentarz

   w ciągu 20 lat zrobili taki postęp ekonomiczny i technologiczny że dogonili zachód, pod względem majątku zaczynają go wyprzedzać

   @mike7: ma pan dowód? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   kraj wszędzie jest czysty i nowoczesny

   @amstaf01:
   Z ta nowoczesnoscia Japonczykow to chyba tak przekornie napisałeś xD. Japonia to kraj tradycjonalistów/konserwatystów, którzy nie znoszą jakichkolwiek zmian. Na pewno nie nazwałbym ich kraju "nowoczesnym", a przeciwnie - Japończycy są wręcz staromodni.

  •  

   pokaż komentarz

   @mike7: bo tak jest w przepowiedni fatimskiej, tylko że zrobią to w mroźna noc czyli za rok bo są na półkuli północnej (Syberia) I tak mało prawdopodobne XD

  •  

   pokaż komentarz

   Nie są innowacyjni, niewiele wymyślają, jedynie jako tako nieudolnie kopiują.

   @Dupa01: Oj, chyba zatrzymałeś się na latach 90-tych. Faktycznie tak zaczynali i faktycznie niewiele wymyślają. Natomiast kopiują z biegiem lat coraz bardziej udolnie.

   Po prostu skopiowali też ideę półek cenowych - jak patrzysz na tani chłam na dajmy na to Aliexpress, to Ci się może wydawać właśnie to co napisałeś. Ale już gdzieś w okolicach 2014-17 mieli całkiem dobrze rozwinięte mechanizmy kontroli jakości w elektronice precyzyjnej i potrafili robić elektronikę klasy medycznej czy wojskowej. Podobnie w dziesiątkach innych branż.

  •  

   pokaż komentarz

   Skoro w ciagu 20 lat zrobili taki postęp ekonomiczny i technologiczny że dogonili zachod, pod wzgledem majątku zaczynają go wyprzedzać, wystarczy jeszcze kilka lat moze kilkanascie i będą gospodarczo rozdawac karty.

   @mike7: Chińska propaganda na wykopie, serio? Mało to ruskiej propagandy tutaj to jeszcze i chińska nam doszła do kompletu?

   Nie, Chińczycy nie wyprzedzą prędko zachodu i nie wiem, czy kiedykolwiek wyprzedzą, poza tym weź pod uwagę że sporą zasługą tego chińskiego postępu (który niewątpliwie jest, tego nie zaprzeczam Chińczycy znacznie poszli do przodu w ostatnich 30 latach) jest właśnie zachodni kapitał i jego fabryki. Poza tym proponuje zobaczyć jak żyją Chińczycy na prowincji i jak bardzo jest to biedny kraj.

  •  

   pokaż komentarz

   @mike7: Chiny są bogate jako państwo, ale większość ludzi nadal jest biedna. Są duże różnice majątkowe

  •  

   pokaż komentarz

   @Noiceno: ta świetna legendarna chińska armia to takie same mżonki jak ruska armia, albo i gorsze. Niby liczebna, niby wyposażona, a tymczasem nie walczyli od kilkudziesięciu lat, zero doświadczenia i jeszcze ruscy ich szkolili xd

  •  

   pokaż komentarz

   @bialy1224: To co napisałeś to jest bzdura życia. Jeden pociąg maksymalnie może uciągnąć 50 wagonów, jeden kontenerowiec 20k kontenerów. Jak długi chciałbyś mieć ten pociąg żeby ta droga była szybsza i bezpieczniejsza? xD. Mało tego, jesteś w stanie puścić 10 statków obok siebie i masz z tym totalny luz, a to już daje Ci 200k kontenerów. Pociąg maksymalnie może jeden, może niech to będzie nawet 100 pociągów. Nadal jest to w ch%@ mniej kontenerów.

  •  

   pokaż komentarz

   faktycznie niewiele wymyślają. Natomiast kopiują z biegiem lat coraz bardziej udolnie.

   @asperger15k: i to jest ich główny problem. W tej sposób zawsze będą 20 lat za zachodem. Ponoć już kopiują SpaceX. Pierwsze udane lądowanie Falcon9 było w kwietniu 2014r. Nie słyszałem jeszcze o chińskich próbach. Pewnie w ciągu 10 lat uda się to w Europie, pewnie w ciągu 10-20 lat w Chinach. To jest nadal przepaść i od lat 90tych nadal jest to tylko kopiowanie, tyle że po prostu kolejnych rzeczy.

   Od tysiącleci problemem w Chinach była korupcja, a scentralizowana władza jest tylko pożywką na takie problemy. Do tego dochodzi demografia. Do tego zależność od szlaków handlowych które w każdej chwili mogą być zablokowane. Sytuacja wcale nie jest taka jednoznaczna.

  •  

   pokaż komentarz

   i to jest ich główny problem. W tej sposób zawsze będą 20 lat za zachodem.

   @Dupa01: Myślę, że nie doceniasz przeciwnika. Ok, może i zachodu nie prześcigną (poza wybranymi branżami) - ale też różne analizy mówią, że ta "przepaść" wcale nie jest tak duża. Licząc tak z grubsza w latach, to bardziej 5 niż 20 lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @asperger15k: jakie 5 lat. SpaceX wylądował rakietę w 2014r, a do tej pory Chińczycy nawet nie spróbowali.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dupa01: Zależnie od branży. Wyścig zbrojeń się skończył. SpaceX to też nie USA jako państwo, tylko Musk.

  •  

   pokaż komentarz

   @Noiceno: nie rozumiem, czemu cię tak zminusowali, może za podejście czarno-białe do tematu. Masz bardzo dużo racji w tym co piszesz, aczkolwiek nie powiedziałbym że gospodarka USA to g... gospodarka, a przynajmniej chciałbym mieć taką g.. gospodarkę w Polsce. Idą w totalnie złym kierunku, perspektywy kiepskie, deficyt i saldo w handlu międzynarodowym, ale to nadal gospodarka która ogarnia wysokie technologie, króluje w części softwarowej. Fakt jest jednak faktem, że Azjaci są lepsi pod kątem technicznym i jak tylko ogarną, że lepiej dać ludziom pracować i zarabiać, niż ich traktować jako niewolników, to ich gospodarki opanowują rynki, które anglosasi wypracowywali dekadami, 10x szybciej. I tu mamy przykład Japonii, Korei, teraz Chiny, pewnie zaraz będą kolejni.
   Stąd to tam idzie kapitał, tam miasta rosną jak grzyby po deszczu, tam pakuje się kasę w nowe technologie, ale też trzeba uczciwie przyznać, że nie byłoby tego wszystkiego gdyby nie to, że USA/Europa otworzyło swoje rynki dla ich towarów i dało sobie (w jakimś stopniu) tą technologię wykraść, przejąć, świat zachodu wyedukował masę ich naukowców, inżynierów. No i same miasta jeszcze nie świadczą o tym, że przegonili nas w każdym aspekcie, bo tak nie jest - owszem, rozwój mają prężny, ale jednak to Europa np. lepiej dba o zrównoważony rozwój, o ochronę środowiska, o bhp, o zabezpieczenie na starość. Azjaci mają jeszcze przed sobą długą drogę i wraz ze wzrostem zamożności i świadomości społeczenstw będą miały większą presję na kwestie poza pracownicze, co zmniejszy ich konkurencyjność.
   Co do Tesli - no tak, jak słyszę od kumpli, że "inwestują" w Teslę, to już tylko śmieję się z politowaniem xD
   Musk zmienił rynek samochodowy i zbiera z tego dywidendę, ale takie wywindowanie ceny to już absurd.

  •  

   pokaż komentarz

   @laki_dlu: poczytaj i zobaczysz jaka to jest alternatywa xD

  •  

   pokaż komentarz

   @bialy1224: ale co mam poczytać? Ja ściągałem nieraz komponenty czy urządzenia pociągiem z Chin do Europy, nadal jak sobie wyobrażasz ściąganie seryjnych ilosci pociągami? Nie ma opcji.

  •  

   pokaż komentarz

   USA to gówno gospodarka teraz, czerpią korzyści z petrodolara i to ich trzyma na dany moment, UE pod względem gospodarki wypada o wiele wiele lepiej niż USA. Problemem UE jest brak surowców naturalnych/śladowa ich ilość - dlatego korzystaliśmy z Rosji.

   @Noiceno: Masz rację w tym co piszesz, ale to na polskim wykopie nie przejdzie. W Polsce ludzie żyją swoim małym światem z 40 latami inercji kulturowej. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Z ta nowoczesnoscia Japonczykow to chyba tak przekornie napisałeś xD. Japonia to kraj tradycjonalistów/konserwatystów, którzy nie znoszą jakichkolwiek zmian. Na pewno nie nazwałbym ich kraju "nowoczesnym", a przeciwnie - Japończycy są wręcz staromodni.

   @Flypho: Nowoczesny technologicznie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Noiceno: Zapomniałeś dopowiedzieć, że robiąc tego ,,tripa'' do Chin, należy wziąć ze sobą tabletki na sraczkę i zatrucia i jak się da to omijać uliczne stragany z jedzeniem. A jak koniecznie chce się kupić, to przyjrzeć się wpierw jak i co kupują lokalni i wskazać palcem to samo obok. Na widok obcokrajowca, niejeden chińczyk czuje zapach frajera, któremu wciśnie stare i zepsute już jedzenie.

   Była taka wschodnia restauracja w centrum warszawy, w której kucharz nie wiedział, że w europie nie lubią ,,bonusowych'' robaków na talerzu. Sanepid nie zamknął, bo posprzątali. Ale klienci nie przychodzili. Dzień w dzień prawie pusty lokal, gdy wkoło w godzinach szczytu kolejki do każdej gastronomii. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Sprawdź jak wyglądają większe miasta w Chinach a potem porównaj je do miast w UE/USA.

   @Noiceno: no ja bylem w guangzhou i beijing. Dupy nie urywa

  •  

   pokaż komentarz

   @mike7: Bo kończą im się zasoby i miejsce.

 •  

  pokaż komentarz

  Kwestia czasu jak Chiny zaatakują Rosję... Myślę że będzie to szybciej niż co niektórym sie wydaje.... Jeszcze Rosja będzie prosiła NATO o pomoc..

 •  

  pokaż komentarz

  Chiny nie bawią się w otwartą wojnę. Mają dużo lepsze sposoby na dominację nad światem.

 •  

  pokaż komentarz

  Chiny zaatakują szybciej Tajwan niż Syberię. I to wcześniej niż się wszystkim wydaje. A dlaczego?
  1. To jest w ich DNA. Tajwan wg Chin, to zbuntowana prowincja, część ich własnego kraju, który trzeba odzyskać. Po to budują potężną marynarkę wojenną. To sytuacja analogiczna do Rosja-Ukraina. Chińscy przywódcy też marzą o odbudowie "imperium".
  2. Zdobywając Tajwan, Chiny miałyby w ręku całą produkcję mikrochipów i procesorów. Tym powstrzymałyby świat od reakcji, bo wszyscy byliby od nich uzależnieni.
  3. Chiny mają ogromny problem demograficzny i gospodarczy. Do tego dochodzi absurdalna polityka "zerocovid", która zapędziła Chiny w kozi róg. Przecież koronawirus nie zniknie, musi przetoczyć sie przez Chiny jak walec, żeby społeczeństwo nabyło odporność, bo ta ich szczepionka jest gówno warta. A co robią dyktatorzy w takich momentach? Wywołują wojnę, żeby odwrócić uwagę.
  4. Świat ma teraz swoje problemy, żeby skupić się na Tajwanie. Sri Lanka tonie w kryzysie, w Pakistanie ogromne protesty, wojna na Ukrainie i ogromne zaangażowanie USA, zbliżający się kryzys żywnościowy, podzielona Europa ( miesiąc miodowy minął i jak zwykle zaczęły się kłótnie, w czym prym wiedzie ten j@$!ny Morawiecki. Naprawdę zaczynam mysleć, że sterują nim z Moskwy. Jego wypowiedzi na temat Niemiec, Francji i Norwegii dolewają oliwy do ognia).
  5. Tajwan nie ma broni nuklearnej, a rosja ma.
  6. Xi Jinping, podobnie jak putin, się starzeje. A jest bardziej jebnięty i ma jeszcze wiekszą obsesję żeby się zapisać w historii Chin jako "wielki przywódca". A na razie stoi w obliczu niezłego kolapsu Chin. Zdobycie Tajwanu, które od dziesięcioleci jest obiecywane, byłoby ostatecznym potwierdzeniem, że jest "WIELKI".
  7. Deklaracje Bidena o obronie Tajwanu juz zostały "wyjaśnione" przez Biały Dom jako "USA nie zmieniają swojej polityki Jednych Chin" i na dodatek zbliżyły do siebie rosję i Chiny.
  8. Japonia coraz częściej wysyła sygnały, że zrywa z pacyfizmem, a to potęga z której reakcją trzeba się liczyć. Tak więc Chiny muszą się śpieszyć, zanim Samuraj obudzi się całkowicie.
  Tak więc czeka nas kolejna wielka wojna, ludzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @IjonCichy: Tez sadze, ze Taiwan bedzie pierwszy. Taipei to ciagle i formalnie jest stolica Chin, a ktora rewolucja nie marzyla o tym zeby zdobyc stolice. Jestem pewien ze gdzies gleboko w wielu chinczykach (przynajmniej tych u wladzy) ciagle siedza kompleksy, ze to oni sa buntem, a prawdziwe Chiny sa gdzies tam za morzem

  •  

   pokaż komentarz

   @IjonCichy: za tajwanem stoją potęgi morskie łącznie z japonią. Za ruskimi nikt nie stanie w obronie. Ra wojna na ukrainie jest tak dziwna, tak totalnie nieumiejętnie prowadzona, że można mieć wrażenie że ktoś trzeci nią steruje tak aby rosja przegrała

  •  

   pokaż komentarz

   Zdobywając Tajwan, Chiny miałyby w ręku całą produkcję mikrochipów i procesorów. Tym powstrzymałyby świat od reakcji, bo wszyscy byliby od nich uzależnieni.

   @IjonCichy: Od przynajmniej 6 lat powstają nowe fabryki mikrochipów i procesorów poza Tajwanem. W USA (nowa ogromna fabryka pozwalająca na produkcje w technologi 3 nanometrów), w Europie, w Japonii, Korei. I przypominam: maszyny do produkcji chipów powstają poza Tajwanem!

  •  

   pokaż komentarz

   2. Zdobywając Tajwan, Chiny miałyby w ręku całą produkcję mikrochipów i procesorów. Tym powstrzymałyby świat od reakcji, bo wszyscy byliby od nich uzależnieni.

   @IjonCichy: taką produkcję mikroczipów jak Rosja kombinat hutniczy Azowstal - w razie ataku kamień na kamieniu nie zostanie. Linie produkcyjne zniszczone, a jeśli zachód zauważy przygotowania do agresji to inżynierowie zostaną ewakuowani

  •  

   pokaż komentarz

   2. Zdobywając Tajwan, Chiny miałyby w ręku całą produkcję mikrochipów i procesorów. Tym powstrzymałyby świat od reakcji, bo wszyscy byliby od nich uzależnieni.

   @IjonCichy: na pewno po militarnym podboju Tajwanu te fabryki by się ostały ;]

   7. Deklaracje Bidena o obronie Tajwanu juz zostały "wyjaśnione" przez Biały Dom jako "USA nie zmieniają swojej polityki Jednych Chin" i na dodatek zbliżyły do siebie rosję i Chiny.

   To może sobie posłuchaj jego aktualnych wypowiedzi ;]

   – Tak – odpowiedział Biden i dodał: "To zobowiązanie, które podjęliśmy. Zgadzamy się z polityką Jednych Chin. Podpisaliśmy się pod nią i wszystkimi wynikającymi z niej porozumieniami, ale pomysł, że można [Tajwan - przyp. red.] przejąć siłą, tylko przemocą, jest [po prostu] nieodpowiedni”.

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @IjonCichy: Tajwan to jedno wielkie pole minowe, ich doktryna mówi o tym że jeśli Chiny ich zaatakują, to wejda tylko na spaloną ziemię. Wszędzie są bunkry a ważne punkty gotowe do szybkiego zaminowania i zburzenia. Chiny może zdobędą Tajwan ale bez fabryk. Świat wtedy czeka kryzys procesorów jakiego nikt nie widział

  •  

   pokaż komentarz

   Chiny zaatakują szybciej Tajwan niż Syberię

   @IjonCichy: no raczej, nie po to robią manewry makiet okrętów wojennych na pustyni w skali 1:1 żeby najechać kraj lądowy
   https://www.bbc.com/news/world-asia-china-59210417

 •  

  pokaż komentarz

  Śmiem wątpić by zaatakowali kraj który wprost zapowiada rypanie bronią masowego rażenia w razie wrogiej inwazji, gdy można go zwyczajnie kupić.

  •  

   pokaż komentarz

   @Stepere1234: Dokładnie - to byłoby wbrew Chińskiej strategii.
   - oni mają czas (mogą go kupować po kawałku poprzez inwestycje i migrację ludności)
   - oni mają dość terenu - im potrzeba surowców
   - oni nie chcą wojny są na prostej drodze do dominacji - to USA potrzebuje "coś" z tym zrobić.

  •  

   pokaż komentarz

   @hektor190 Nie będzie żadnej migracji ludności. Chiny to niedługo będzie tak stary kraj, że każdy poniżej 40stki będzie tam ma wagę złota. W regionach przygranicznych jak Heiljojiang najmłodsze pokolenia są trzy razy mniejsze, niż pokolenia wyżu. Nigdzie na świecie poza jakas Koreą Południową nie jest tak źle.

   Wysłanie jakiś osadników na Syberię oznacza pozbawienie całych regionów populacji w wieku produkcyjnym.

  •  

   pokaż komentarz

   @hektor190: Skąd to częste przekonanie,że Chińczycy mają czas? Dynamiczne zmiany na świecie ich nie dotyczą, czy o co chodzi?

  •  

   pokaż komentarz

   @Dodi_al_Fayed: z ich kultury. Chińczycy pamiętają że centrum świata już kiedyś tam było - są na dobrej drodze do powrotu - trzeba tylko być cierpliwym i nie zespuć trendu.

   Wojna jest prawie zawsze ultra kosztowna równiez dla atakującego. A wojna na ukrainie to już w ogóle pokazuje koszt. Straty gospodarcze Rosji będą gigantyczne mimo że możliwe (choc w to nie wierzę) zniszczą Ukrainę.

1 2 3 4 5 6 7 ... 10 11 następna