Macron chce, by Europa uniezależniła się od Ameryki w kwestiach obrony.

Macron chce, by Europa uniezależniła się od Ameryki w kwestiach obrony.

@callver34 wiadomosci.onet.pl #polska #ukraina #wojna #rosja #europa #wydarzenia

Emmanuel Macron traci szansę na realizację swojej wizji europejskiej autonomii strategicznej – czyli wyjścia kontynentu spod parasola ochronnego USA – z powodu słabego wsparcia militarnego, jakie zaoferował Ukrainie i uporu, by prowadzić długie rozmowy z prezydentem Władimirem Putinem

 •  

  pokaż komentarz

  Chcieć może, tylko jakie on ma pole do rozmów. Rosja go wyśmiała i wydaliła dyplomatów. Z Niemcami mu nie idzie współpraca. Z Polską też nie. Wielka Brytania? No też nie za bardzo. To jaki ma plan, 10% PKB zacząć wydawać na wojsko i próbować Europę zdominować militarnie? Czy jak zwykle tylko gada, a nic z tego nie wynika?

 •  

  pokaż komentarz

  Czyli rozmawiał z putinem i oto efekty :)

 •  

  pokaż komentarz

  Dugin, guru polityczny Putina ( aktualnie prezes tv), którego mysli są obowiązkowymi wykładami dla służb i wojska, od 20 lat wtłacza mu dwie rzeczy do zrobienia w Europie. Odsunięcie UK od Europy, jako ze sojusz UK i USA jest nie do rozbicia. Drugi wątek to silna Francja i Niemcy, i zaden kraj więcej, tak zeby te mniejsze przejąć conajmniej uzależniając od siebie. Do tego wzniecanie konfliktów między tymi dwoma krajami a USA. Cele poboczne to jątrzenie w lokalnych konfliktach ( tak jak w Katalonii).
  Naczelny cel to usunięcie USA jako sojusznika Europy. Na razie połowicznie zrealizowali cel pierwszy urabiając uk na wyjście z unii ( sponsoring konkretnych osób i mediów) i dalsze skłócanie z Europą.
  Wartonzauwazyc ze dwa lata przed inwazją nawet na naszych forach wciąż pisali, a po co wam ci Amerykanie, a drogo, a i tak jak zawsze sojusznicy uciekną. Już nic nie mówią. Ale to wróci.

 •  

  pokaż komentarz

  Europa jest za słaba żeby być niezależna, Francja się tylko kompromituje.Amerykanie im 2 razy dupę ratowali przed Niemcami.

  •  

   pokaż komentarz

   @Aleale2: Europa nie jest za słaba, tylko nie mówi jednym głosem i nie ma polityki wspólnej co do działań w razie konfliktu, mamy dwa kraje Francja i Niemcy, które chcą rządzić i robić biznes nawet kosztem innych członków unii. De facto mamy wspólny rynek i nic poza tym.

  •  

   pokaż komentarz

   Europa nie jest za słaba

   @artrdako: Oczywiście, że częściowo jest. Niemcy do 1990 miały najsilniejszą armię w Europie. 1% populacji armii aktywnej i drugie tyle rezerwy, czyli po 500-600 tys. żołnierzy, uzbrojonych w najnowocześniejszą broń.
   Po upadku ZSRR stwierdzili, że mają to gdzieś i niech Stany się martwią.

  •  

   pokaż komentarz

   Europa jest za słaba żeby być niezależna, Francja się tylko kompromituje.Amerykanie im 2 razy dupę ratowali przed Niemcami.

   @Aleale2: Europa nie jest za słaba na kacapów - ten bandycki kraj ma PKB w okolicach Hiszpańskiego. Problemem jest to, że EU dawała się rozgrywać tym cepom Teraz może trochę otworzyły się oczy, ale raczej nie możemy polegać jedynie na Francji czy Niemcach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Elchupacabrone: czy do europy zaliczamy turcje? Bo jesli nie to musze was rozczarowac i europa jest w dupie. Ukraina jest na wojnie od 2014r jest swietnie przygotowana przez uk i usa dozbrojona i dozbrajana na bierzaco. Zabardzo dajecie sie poniesc propagandzie ukraincy sie juz wykrwawiaja i nie sa w stanie obronic calego kraju. Potrafili wystawic armie tylko w kilku miejscach i tylko tam defensywa jest/bedzie pomyslna. Myslicie ze te ploty na granicy polski bialoruskiej to przypadek? Oni juz dobrze wiedza gdzie ruska ofensywa sie zatrzyma. Przed 2 ws tez umocnienia zaczeto budowac 2 lata przed wrzesniem 39 np na nadbrzezu z uwagi na niemiecka agresje

  •  

   pokaż komentarz

   @Ytaremtujest: Przez 3 miesiące był mega optymizm wszędzie, teraz co raz więcej głosów się pojawia, że jednak jest lipa.

   Niestety ukry tę wojnę przegrywają i pewnie przegrają. Takie śmiechy z ruskich były, jacy to nie zdarni, hehe pralki kradno ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Vosemite: a to klamstwo bo na ukrainie jest bieda jak chuj. Nie mozna zapominac o historii a ona pokazywala ze ruskie potrafia bardzo szybko przetransformowac armie na nowoczesna. Uwazam ze ukraina to jest proba generalna

  •  

   pokaż komentarz

   do minusujących wychodków, polecam obejrzeć kogokolwiek kto ma pojęcie jak sytuacja wygląda to raz dwa przejdzie wam ten hura optymizm.

   Zajęcie nawet niewielkiej cześci ukrainy to już jest zwycięstwo wojny przez rosje. Ukraina straciła połowe pkb, bilion strat i to oni tutaj wygrywają?

  •  

   pokaż komentarz

   @artrdako: Z tym wspólnym rynkiem to tak nie do końca. Przypomnę tylko o różnych kwotach dopłat dla rolników starej i nowej EU oraz o wynalazkach typu "pakiet mobilności", gdy tylko któryś z sektorów z nowych państw zaczyna za bardzo się rozrastać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ytaremtujest: Bzdury. Porównaj sobie armie NATO nawet bez Turcji z ruską.
   Mieli dać PLOT na granicy UA (nie będącej członkiem NATO) czy jak? A w 39 mieli okopy na zachód od odry robić czy jak?

  •  

   pokaż komentarz

   @Vosemite: @Ytaremtujest: Szkoda nawet komentować te wasze wypociny...

  •  

   pokaż komentarz

   @callver34: mieli jeszcze daleki bufor bezpieczeństwa na wschodzie, Polskę, Białoruś, Ukrainę i państwa bałtyckie. Zanim Rosja doszłaby do nich, to stworzyli by armię. Mają przemysł i wszystko. My 30 lat nie możemy zbudować armii

  •  

   pokaż komentarz

   @artrdako: Nawet ten wspólny rynek nie jest taki w pełni wspólny

  •  

   pokaż komentarz

   a to klamstwo bo na ukrainie jest bieda jak chuj

   @Ytaremtujest: jakby nie paczyç to Ukrainę wychowali ruskie zistawiajac im w spadku ruski mir, ktory od pewnego czasu ukraina usiluje wykarczowac z pewnymi sukcesami. Kto byl na ukrainie przed 2014 ten wie, widzi i rozumie. Na ukrainie sa kontrasty, bieda owszem jest, ale bogactwo tez i to takie ktorego nie uświadczysz w warszawie.

  •  

   pokaż komentarz

   @callver34: Ba, po upadku ZSRR i "zjednoczeniu" Niemiec członkostwo NATO popierało tylko 20% osób. Dodajmy do tego to, że amerykanie mają wśród Niemców mało sympatii i nie zdziwiłbym się, gdyby nie atak na Ukrainę, gdyby Niemcy próbowały realnie wkrótce wyjść z NATO, co mocno utrudniło by też nam sprawę.

  •  

   pokaż komentarz

   Myslicie ze te ploty na granicy polski bialoruskiej to przypadek? Oni juz dobrze wiedza gdzie ruska ofensywa sie zatrzyma.

   @Ytaremtujest: to powinni budować płot na granicy z Ukrainą, nieprawdaż?

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   Francuzi i niemcy to mogą się nawet oddać w niewolę ruskim i zaznać trochę ichniego miru, ale Polski i ww krajów proszę w to nie mieszać.

   @Oroszlany: jak by sie dało teleportować ich kraj w nasze położenie to i ja jestem za, cały szkopuł w tym że oni są gotowi oddać w niewolę nas w imię swoich biznesów z kacapstwem

  •  

   pokaż komentarz

   @Oroszlany: o czym ty gadasz? Przecież marginalizacja podmiotowości Polski w EU była na własne życzenie. Nikt nie zdegradował nas w kontaktach międzynarodowych jak PIS. Jasne, Francja i Niemcy nadszarpnęły swój wizerunek, ale drobne wydarzenia jak chociażby powrót Trumpa mogą wywrócić wszystko do góry nogami, bo wtedy kurs na autonomię militarną UE będzie priorytetową opcją domyślną.

   Akurat we Francji ciężko obecnie o bardzie proeuropejskiego kandydata, który myślałby bardziej globalnie niż tylko w obrębie swojego kraju, a SPD obecnie mocno traci w samych Niemczech. Ostatnio były wybory lokalne i mocno polecieli chociażby na rzecz zielonych. Każdy śpi tak jak sobie posłał. Demokracja to nie tyrania, że jesteśmy skazani na jedną wydeptaną ścieżkę.

1 2 3 4 5 6 7 ... 13 14 następna