Drogi Wykopowiczu
w załączonym linku do Polityki Prywatności przypominamy podstawowe informacje z zakresu przetwarzania danych osobowych dostarczanych przez Ciebie podczas korzystania z naszego serwisu. Zamykając ten komunikat (klikając w przycisk “X”), potwierdzasz, że przyjąłeś do wiadomości wskazane w nim działania.
+7
pokaż komentarz
Artykuł na polskiej wiki jest dość skromny. Z angielskiej możemy dowiedzieć się że lubili kolekcjonować pamiątki
źródło: upload.wikimedia.org
0
pokaż komentarz
@Astronaut_Dolphin_Detective: Papuasi ( w tle u góry) na rozkaz cesarskiej armii japońskiej ( kucający żołnierz) wycieli lokalsów z Centralnej Formosy -obecnie Tajwan (to ich głowy).
To co napisałeś to prawda inaczej :)
+2
pokaż komentarz
@zxi45v: Według wiki to nie Papuasi tylko miejscowi Tajwańczycy sprzymierzeni z Armią Cesarską. Głowy też należą do Tajwańczyków. Tradycja ścinania głów wrogom była obecna w tej kulturze. Nie wiem skąd mieliby się wziąć Papuasi na Tajwanie w latach 30tych
+4
pokaż komentarz
Byłem tam u nich kiedyś. Wyżej w gorach pani prowadzi małą knajpkę. Właścicielka mówiła po mandaryńsku ale pani za barem już nie.
Menu skromne, piwo, boczek i małe zakąski.
Atmosfera miła, zostawiłem pozytywną recenzje.
źródło: ei_1653811846545.heic
+3
pokaż komentarz
Mało kto wie, że słynny motyw z utworu „Enigma - Return to Innocence” to nie Indianie, a właśnie rdzenna ludność Tajwanu z plemienia Ami.
Tutaj oryginał:
https://youtu.be/4FlxHvPlvU8
https://en.wikipedia.org/wiki/Difang_and_Igay_Duana
-1
pokaż komentarz
Puchatek ich wsadzi wszystkich do jednego obozu w celu reedukacji - pardon - redukcji populacji do zera...
-4
pokaż komentarz
Aborygen to nie to samo, co autochton czy rdzenna ludność. Ta nazwa ma konkretne znaczenie. Australia, Tasmania, ewentualnie Nowa Gwinea, ze względu na bliskie pokrewieństwo i na tym koniec. Nie Tajwan czy Filipiny.
+2
pokaż komentarz
@krystal_Tri_tapik: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Aborygeni_tajwańscy
-4
pokaż komentarz
@Nubia: i sądzisz, że jak coś jest w wiki, to na pewno jest prawdą? W tym wypadku, nie. I tego właśnie tyczył mój komentarz powyżej, informacja z wiki jest błędnie sformułowana.
+2
pokaż komentarz
@krystal_Tri_tapik: https://sjp.pwn.pl/so/aborygen%3B4406983.html https://sjp.pwn.pl/doroszewski/aborygen;5407565.html
-6
pokaż komentarz
@Nubia: żartujesz sobie, prawda?
tu masz aktualną definicję https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Aborygeni;3865205.html
A jak już się bardzo upierasz nad zamierzchłymi znaczeniami, zwróć uwagę na pisownię. Wielka litera robi różnicę. Być może darowałabym sobie poprawianie autora tekstu w wiki, gdyby zapisał tę nazwę jak rzeczownik pospolity a nie nazwę własną.
+6
pokaż komentarz
@krystal_Tri_tapik: Nie żartuję. Jedynym źródłem śmieszności jesteś ty, bo próbując zachować twarz, wypinasz przy fikołku dupę. Dzięki mnie już wiesz, że nie masz racji, więc próbujesz ratować się różnicą w pisowni, choć wcześniej o niej nie wspomniałaś w swoim kategorycznym "aborygen to nie to samo co autochton". Otóż sam termin występuje już w Eneidzie (taki stary poemat, z czasów, w których Europejczykom o Australii jeszcze się nie śniło), gdzie mianem Aborygenów określa się pierwotny lud środkowej Italii. Termin może pochodzić od słów ab origin albo aberrigines (znaczenia sprawdź sobie sama). Z czasem znaczenie rozszerzyło na rdzennych mieszkańców jakiegoś obszaru. O ile dziś Aborygeni kojarzą się głównie z Australią, to słownik PWN, skoro Doroszewski jest dla ciebie nieaktualny nadal odnotowuje oba znaczenia, a termin "Aborygeni tajwańscy" jak najbardziej funkcjonuje. Jeśli nie wierzysz, zadzwoń do Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu na UJ. Nie ma za co.