125mm APFSDS-T w WP – dramat i fikcja –

125mm APFSDS-T w WP – dramat i fikcja –

Amunicyjny dramat związany z 125mm APFSDS-T w WP kryjący się w cieniu mniej lub bardziej fikcyjnych możliwości prowadzenia celnego ognia w ruchu niemodernizowanych PT-91 i T-72M1.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie do końca rozumiem, dlaczego to jest zakopywane, coś jest nie tak w tym artykułem? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   coś jest nie tak w tym artykułem?

   @Bad_Sector: Z artykułem? To z zakopującymi jest coś nie tak, opisane fakty nie pasują im do ich wyimaginowanej wizji, współczesnej husarii. Jak to mówią- Jeśli teoria nie zgadza się z faktami, tym gorzej dla faktów.

  •  

   pokaż komentarz

   @ptakdodo: Oho, ktoś już wycofał swój zakop, przed chwilą było trzy :-D Pewnie jest tak jak napisałeś, gorzka prawda, dla niektórych trudna do przełknięcia po prostu ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   coś jest nie tak w tym artykułem?

   @Bad_Sector: Ja ci wyjaśnię choć tego nie zakopałem. Artykuł jest stary z 2017 r. - co sam autor przyznaje w tekście, pisany w oparciu o ówczesną wiedzą. Od tego czasu wiadomo dużo więcej czemu WP nie kupuje dalej 125 mm amuinicji podkalibrowej opartej o licencje izraelską. W skrócie - używanie tej amunicji bardzo źle wpływa na wytrzymałość luf armat 2A46 łącznie z groźba ich rozerwania.
   Więc generalnie nie wiem jaki jest sens podniecenia się tekstami który się dawno temu zdezaktualizowały. Też nie bardzo rozumiem jaki jest sens ich wrzucania na bloga, ale to nie mój problem. Rozwiązanie problemu zakupu nowoczesnej 125 mm amunicji podkalibrowej dla armat 2A46, nie jest takie proste jak się niektórym siedzącym na fotelikach gamingowych wydaje.

  •  

   pokaż komentarz

   Rozwiązanie problemu zakupu nowoczesnej 125 mm amunicji podkalibrowej dla armat 2A46, nie jest takie proste jak się niektórym siedzącym na fotelikach gamingowych wydaje.

   @Thorkill: Rozwiązanie problemu jest banalnie proste. Przekazać wszystkie T-72 i Twarde Ukraińcom. Problem rozwiązany!

  •  

   pokaż komentarz

   @Bad_Sector: Sektor Wojskowy mocno tkwi na wykopie. Spójrz ile jest reklamy wojska na wykopie. Bycie żołnierzem jest cool. Zostań żołnierzem xD

  •  

   pokaż komentarz

   Przekazać wszystkie T-72 i Twarde Ukraińcom. Problem rozwiązany

   @rajwyk: A na czym będzie nasze wojsko ćwiczyć? Na makietach? Przypominam także że wszystkie rosyjskie czołgi wyposażone w armaty 2A46 mają ten sam problem z nową amunicją podkalibrową.

  •  

   pokaż komentarz

   Od tego czasu wiadomo dużo więcej czemu WP nie kupuje dalej 125 mm amuinicji podkalibrowej opartej o licencje izraelską.

   @Thorkill: czyli warto zakopywać. Dziękuję za fachowe wyjaśnienie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Thorkill: A Rosja nie produkuje czegoś delikatnie nowocześniejszego jednak, przystosowanego do tej armaty?

  •  

   pokaż komentarz

   @Thorkill: nie mają, ponieważ używają wersji zmodernizowanej 2A46m

  •  

   pokaż komentarz

   @Thorkill:

   Od tego czasu wiadomo dużo więcej czemu WP nie kupuje dalej 125 mm amuinicji podkalibrowej opartej o licencje izraelską. W skrócie - używanie tej amunicji bardzo źle wpływa na wytrzymałość luf armat 2A46 łącznie z groźba ich rozerwania

   Chyba nie przeczytałeś artykułu - tam jest jasno napisane że oferta Izraela jest elastyczna i zezwala na zakup samych penetratorów. Kupujący może wyprodukować ładunki miotające samodzielnie, dostosowane do swoich potrzeb

  •  

   pokaż komentarz

   @ptakdodo: @Bad_Sector: Już zaczęło się p!%@#$@enie o husarii i wizjach, że niby coś komuś nie pasuje a was mirek wyjaśnił XD

  •  

   pokaż komentarz

   Nie do końca rozumiem, dlaczego to jest zakopywane.

   @Bad_Sector:

   Co tu rozumieć? PiS działa. Przecież to nieprawda, że murem-sznurem-mundurem chujssaria...

   ... nie ma od lat BEZPIECZNEJ (a co dopiero użytecznej) krajowej amunicji artyleryjskiej nawet szkolnej. PiS przez 7 lat nic z tym nie zrobił, bo jest przeżarty agen... bo PGZ służy do produkowania rotacyjnych synekur, a nie amunicji. Wiadomo o tym od lat (były ofiary) - ale nie było pieniędzy. Kiedy pojawiły się pieniądze - PiS rozp$?$$!$ił pieniądze (i PGZ).

  •  

   pokaż komentarz

   nie mają, ponieważ używają wersji zmodernizowanej 2A46m

   @Chris22222: Rosyjskie T-72A używają tej samej armaty co nasze. Dopiero ostatnia seria produkcyjna tego czołgu miała tą samą wersje armaty co T-72B

   A Rosja nie produkuje czegoś delikatnie nowocześniejszego jednak, przystosowanego do tej armaty?

   @Pantokrator: Mają od T-72B zmodyfikowaną wersję tej armaty, zdolną wytrzymywać większe ciśnienia gazów prochowych.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bad_Sector: No jak to dlaczego zakopują?
   Z jednej strony husarze bo większość naszych sił pancernych jest bezużyteczna.
   A z drugiej wszyscy ci przekonani, że nasza armia była super, dopóki nie zniszczył jej Macierewicz. A tu się okazuje, że Macierewicz to kropla w morzu i polska armia jest rujnowana od jakiś 30 lat ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Thorkill: tak, tyle, że t72a przed wojna mieli co najwyzej w magazynach, podstawowa wersja używana w wojsku rosyjskim to t72b3

  •  

   pokaż komentarz

   Rozwiązanie problemu zakupu nowoczesnej 125 mm amunicji podkalibrowej dla armat 2A46, nie jest takie proste jak się niektórym siedzącym na fotelikach gamingowych wydaje.

   @Thorkill: Ty sam czy rodzinka w MONie?

  •  

   pokaż komentarz

   @Thorkill: "Od tego czasu wiadomo dużo więcej czemu WP nie kupuje dalej 125 mm amuinicji podkalibrowej opartej o licencje izraelską. W skrócie - używanie tej amunicji bardzo źle wpływa na wytrzymałość luf armat 2A46 łącznie z groźba ich rozerwania. " ---> o ile wiem to nie jest to prawda. Ani MPa w komorze ani impuls odrzutu nie przekracza możliwości armaty w żaden sposób. To jest tylko i wyłącznie kwestia ładunku (zwyżki/niedomiaru).
   Amunicja "Ryś:" nie była kupowana z zupełnie innych powodów - około 20% rdzenie z IMI nie trzymało parametrów na mrozie (tj po testach w komorach klimatycznych WITU). To był pretekst do zaprzestania zakupów. Można było kupować z Plansee rdzenie jak to Pz. kal.120mm ale tego nie zrobiono.

 •  

  pokaż komentarz

  "Może i ma gówniane możliwości wzgledem wrogich czolgow, ale za to może rozpieprzyc wlasny" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  niemniej bulwersujący jest podawany wiek produkcji – najmłodsze serie mają pochodzić z 1985 roku. Jest to niestety możliwe ponieważ z powodu kryzysu ekonomicznego końca PRLu oraz przygotowań do pozyskania nowych czołgów (T-72S) i amunicji (3BM42) z ZSRR istotnie zaniechano w pewnym momencie lat osiemdziesiątych zakupów pocisków podkalibrowych na użytek własny. Niestety oznaczałoby to iż najmłodsze serie miały w 2010 roku 25 lat zaś obecnie – 32 lata. Zwykle okres gwarancji fabrycznej dla amunicji czołgowej od momentu produkcji wynosi 10 lat zaś w przypadku niektórych jej typów i nowoczesnych prochów – 15 lat. Czy amunicja z przekroczonym ponad dwukrotnie owym terminem może być nadal używana? Częściowo odpowiedzi na to pytanie udzielają badania z Ukrainy opublikowane w 2011 roku[2]. Testowano w nich wpływ przeterminowanej (w relacji do gwarancji producenta) o 12 lat ( 22 letniej) amunicji podkalibrowej na zużycie armat czołgowych. Testowana amunicja posiadała identyczny z polską 125mm ładunek typu 4Sh40 i 4Sh52. W wyniki badań stwierdzono iż przeterminowana o 12 lat amunicja skutkuje powstawaniem wyższego ciśnienia w lufie maksymalnie aż o 20% co skutkuje między innymi zużywaniem się przewodu lufy w stopniu o 50-60% większym niż zakładany dla danego typu pocisków. Ponieważ statystycznie tylko co piąty wystrzeliwany pocisk jest podkalibrowym oceniono iż sumarycznie używanie takiej 20-25 letniej amunicji APFSDS-T skutkuje o 20 -30% większym zużyciem luf. Dość istotna jest konkluzja z raportu która głosi, że używanie amunicji ponad 30 letniej wykracza poza jej okres przydatności i musi być poprzedzone badanami fizykochemicznymi prochów oraz całych partii naboi. Nie jest to jednak niczym zaskakującym z racji trzykrotnego przekroczenia okresów gwarancyjnych producenta oraz zakładanej całkowitej żywotności naboi. Niestety obecnie takową ponad trzydziestoletnią amunicją dysponują rodzime PT-91 i T-72. Już nawet abstrahując od jej iluzorycznej wartości bojowej stanowi ona zagrożenie dla bezpieczeństwa załóg pojazdów.
  Złoto (╯°□°)╯︵ ┻━┻

 •  

  pokaż komentarz

  Wolski należy do hardkorowej części antypisu, podobnie jak jego ziomkowie z "teamwolski" i nie może znieść myśli, że pisowski rząd jako pierwszy od 30 lat wziął się za faktyczne zwiększanie możliwości polskiego wojska, po latach smuty takich asów jak Klich, Simoniak czy Sikorski, których głównym zajęciem było pielęgnowanie starych komuchów na stanowiskach generalskich oraz zmniejszanie liczebności armii do wymarzonego poziomu 60 tysięcy (tzw. armia stadionowa).

  Z jednej strony Wolski widzi co się dzieje, ale ciężko mu z tym, więc musi się przyczepić do czegoś. Akurat padło na amunicję do czołgu, który być może za chwilę wyląduje na Ukrainie, więc faktycznie warto wydać miliony na produkcję amunicji o jakiejś srogo brzmiącej nazwie.

  Wcześniejsza przywałka była jeszcze śmieszniejsza: zaczął rozdzierać szaty, że do Abramsów kupiliśmy "starą" amunicję KEW-A1, a nie nową KEW-A4. Nasz spec niestety nie sprawdził, że KEW-A4 to nie dało się zwyczajnie kupić, bo w ogóle nie jest certyfikowana przez armię dla Abramsów. No ale można było na pisiorów plunąć. Potem oczywiście się okazało, że będziemy kupować KEW-A4 w ramach osobnej umowy, poza tym będziemy sami produkować amunicję do Abramsów.

 •  

  pokaż komentarz

  Można to podpiąć pod winę PiSu? bo jak nie to zakop i poszukajcie czegoś na Kaczyńskiego.