Ile litrów paliwa Niemiec i Polak kupi za płacę minimalną?

Ile litrów paliwa Niemiec i Polak kupi za płacę minimalną?

Paliwo w Niemczech jest droższe o 14 proc. względem Polski, ale płaca minimalna jest wyższa aż o 152 proc. W Polsce to 3010 zł brutto, a w Niemczech 7599,21 zł. Polak zarabiający płace minimalną zatankuje 379 litrów paliwa, a jego zachodni kolega aż 839 litrów pomimo nominalnie droższe paliwa.

 •  

  pokaż komentarz

  Bez klikania:

  źródło: cdn.galleries.smcloud.net

 •  

  pokaż komentarz

  A pisiaczek @CzteryTrzeciePiRdoTrzeciej dalej liczy po ,,pisowsku'' (ʘ‿ʘ) Widać że ,,rękę'' ministra czarnka robi robotę...niezły ,,duda'' z ciebie #bekazpisu

 •  

  pokaż komentarz

  Serek śniadaniowy kosztuje tyle samo w PL i GER. Ale płaca minimalna jest wyższa o 152% - więc niemiec może kupić 2,5x więcej serka. BRAWO - odkryliście różnice w bogactwie i poziomie dochodów pomiędzy różnymi krajami. W samą porę (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■) To dobry start edukacji ekonomicznej, nigdy nie jest zbyt późno by się czegoś dowiedzieć (╭☞σ ͜ʖσ)╭☞

  •  

   pokaż komentarz

   @Ati: To jak ci nie pasuje to wyjedz do szwabów po minimalną. Mi tu się dobrze mieszka. Zostaje mi więcej co miesiąc jak szwab ma wypłaty, a paliwo tańsze.

  •  

   pokaż komentarz

   @Barakel: ojej znowu Twoje mądrości porównujesz swoją polską wypłatę z branży około IT do minimalnej Niemca? Ty widziałeś kiedykolwiek jak na zachodzie żyje klasa wyższa? Tesla to jest taki minimalny próg wejścia. Porsche w garażu. Ty natomiast pucujesz się darmowym prądem z paneli na dachu. W Belgii panele na dachu domu ma każdy, nawet kasjerka z marketu. Jest to tak oczywiste jak Twoja ciepła woda z kranu.

  •  

   pokaż komentarz

   @D4Ru73K: Typowy Niemiec (średnia krajowa) zarabia mniej ode mnie. Więc po co mam wyjeżdżać. IT to IT zarabia się podobnie i tu i tam. Nie interesuje mnie wyjazd bo tam nie dają 500+ hehehe. 3x500+ zawsze się przyda. Ponadto mieszkam w regionie gdzie średnia krajowa to 150% średniej europejskie. Tesli nie potrzebuje robię po 200km/msc. Wiec wali mnie to czy paliwo jest po 5 czy 10zł.

   Ty natomiast pucujesz się darmowym prądem z paneli na dachu.

   W Belgii nie mają tak świetnych warunków jak w Polsce z PV. Chyba nigdzie nie mają. Grzechem było tego nie zamontować przed zmianami.

  •  

   pokaż komentarz

   robię po 200km/msc. Wiec wali mnie to czy paliwo jest po 5 czy 10zł.

   @Barakel: widać pojęcia o gospodarce nie masz

  •  

   pokaż komentarz

   @p_z_a: Bezpośrednio nie płacę, pośrednio jak każdy. Ale dobrobyt, ech. Jak go opisać, trzeba się porównać. Więc...

  •  

   pokaż komentarz

   @Ati: Chu... odkrywają. Ludzie w Polsce to w większości tepaki co zapominają jutro o wszystkim.
   Lubimy historię powtarzać.
   Wystarczy zniszczyć rząd rozgłosem o ośmiorniczki.
   Polacy w większości też bez szkoły i starsi ludzie, nie wiedzą dokładnie za co nie lubią Tuska i Trzaskowskiego. Wiedza, że tak trzeba, bo w TVP mówią.
   Kretyni. Demokracja u nas to szkoda na rzecz Państwa. Za duzo ułomnych Polaków.

  •  

   pokaż komentarz

   IT to IT zarabia się podobnie i tu i tam.

   @Barakel: no nie. tu zarabiasz 15k zł tam 15k €

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @Marczo20: Wrzuciłeś grafikę potwierdzającą to - co napisałem. Że niemiec nominalnie zarabia 4x tyle a realnie (czyli z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej) 2x tyle. Z twojej mapy wynika że nawet nie całe 2x tyle - ale pisałem oczywiście "w zaokrągleniu" - "mniej więcej". Nie kumam co ma dodatkowo wnosić ta mapka potwierdzająca moją wypowiedź XD

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @Marczo20: To nie ja mówiłem - tylko wykopek któremu odpowiadałem podał taką statystykę - że tam paliwo w DE jest 10% droższe a najniższa krajowa "jest o 152% wyższa od naszej" - masz to w tytule wykopu który komentujemy. Nie wnikałem w to, czy to prawda - obśmiałem tylko porównywanie cen paliwa przez pryzmat zarobków - bo tak możesz "udowodnić" że wszystko w Niemczech jest dużo tańsze niż w PL - tak naprawdę "odkrywając" tylko że Niemcy są znacznie bogatszym krajem o nieporównywalnie bardziej wydajnej gospodarce.

  • więcej komentarzy(1)

 •  

  pokaż komentarz

  Czwarta gospodarka świata i tylko nieco ponad dwa razy więcej?

 •  

  pokaż komentarz

  Porównywanie krajów pierwszego świata z krajami drugiego świata nie ma żadnego sensu ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @dziacha: Paliwo w Polsce powinno być 4x tańsze niż w Niemczech, bo Polak zarabia 4x mniej

   A teraz dawać mi moje tysiąc plusów

   pokaż spoiler Jesteśmy na wykopie, więc czego ty się spodziewasz? ¯\\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @dziacha: @chigcht: japrdl.... chyba nigdy nie zrozumiem sensu porównywania cen w takich oczywistym zestawieniu. Przecież na tym właśnie polega to że jedno państwo jest bogatsze od innego. I to nie tylko chodzi o paliwo - nie wiem czemu tak często akurat to jest porównywane - ale o praktycznie każdy produkt xD

   Jedyne co z tego można wyciągnąć to to że paliwo w Niemczech jest już i tak za drogie skoro minimalny Helmut może kupić tylko 2,2 razy więcej paliwa niż minimalny Janusz.
   Normalny stosunek to ok. 3, a kiedyś było nawet 4.

  •  

   pokaż komentarz

   @ej-no-nie-przesadzaj: No pewnie, że tak. Ja przez zj$@?ne klasy podatkowe w Niemczech zarobię tylko 2x więcej niż w Polsce na swoim stanowisku. Jeszcze jak ktoś nie ma wykształcenia to możesz jechać do Niemiec na ogórki i robić na akord czy po 12h i zarobi 3-4x więcej niż w Polsce, ale w normalnych pracach różnice są dużo mniejsze.

  •  

   pokaż komentarz

   @dziacha: tak jak mówienie że w Polsce mamy najtańsze paliwo w europie

  •  

   pokaż komentarz

   dodajmy do tego większe opodatkowanie i spłaszczenie pensji i się okazuje ze niemiecki programista czy korpoludek może sobie pozwolić na tyle samo albo i mniej niż jego polski odpowiednik. Tak się składa ze widziałem jak zyja korpoludki w dużych miastach w PL i w UK i powiem ze w Polsce chyba lepiej. Nie spotkałem się żeby 30-35 latek programista wynajmował pokój w domu z 5 kolegami w Warszawie a w uk to norma xD

   @ej-no-nie-przesadzaj: Chlopcze ty sie z UK zacieles?(wiadomo ze ci tam nie pyklo na zmywaku a panna wybrala arabusow)Tu mowa o Niemczech,wiec nie odzywaj ryja bo nie masz o nich pojecia.

   pokaż spoiler Zreszta UK podobnie

  •  

   pokaż komentarz

   @ej-no-nie-przesadzaj: > Nie spotkałem się żeby 30-35 latek programista wynajmował pokój w domu z 5 kolegami w Warszawie a w uk to norma xD

   Po raz setny przypominam ze Londyn to nie całe UK. Polacy z branży w Szkocji zarabiali £60+k na stałe, albo £350-£400 dniówki na kontrakt. UX i programiści. Z reguły mieli już mieszkania albo domy posplanace w okolicach 30-35 lat (szczególnie ci z kontraktów bo takie 1bed w glasgow pare lat temu to był odpowiednik 1.5 rocznych zarobkow kontraktora). Nikt nie dzielił mieszkania.

   Londyn to miasto aplha++ i konkurować może tylko z NYC. Nie z reszta miast w UK ani tym bardziej Warszawa. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Global_city

  •  

   pokaż komentarz

   Nie spotkałem się żeby 30-35 latek programista wynajmował pokój w domu z 5 kolegami w Warszawie a w uk to norma xD

   @ej-no-nie-przesadzaj: nie wiem skąd minusy, akurat to prawda. Jestem przed 30-stką, mam znajomych w UK. Ostatnio rzadko się kontaktowaliśmy, kolega z klasy normalnie w moim wieku itd... włącza kamerę i mówi, że musi wyjść z pokoju, bo współlokator siedzi XD To się pytam, czy ma pokój swój czy mieszkanie czy jak a ten, że wynajmuje pokój we dwóch. Facet przed 30-stką z normalną pracą musi tak pracować i to nie jakiś robotnik a wykształcony człowiek.

  •  

   pokaż komentarz

   Porównywanie krajów pierwszego świata z krajami drugiego świata nie ma żadnego sensu ¯_(ツ)_/¯

   @dziacha: Ma sens, ale jedynie kiedy porównujemy ile mógł Niemiec i Polak kupić za minimalną pensje na przestrzeni lat. No ale statystyki od 2010 do 2022 nie pokażą ciekawe czemu;)

  •  
   The_Joker

   -2

   pokaż komentarz

   @ej-no-nie-przesadzaj: Pewnie jestes trollem, albo nigdy w UK nie byłeś. Jedzenie taniej niż u nas nieporownywalnej jakości, ubrania taniej niż u nas. Nie wiem ile w Polsce kosztuje komunikacja miejska, bo jezdze autem - paliwo 1,8 £/L za godzine pracy najniższa płaca ~ 5-6L w PL 7,90 PLN/L , mniej niż 2.

  •  

   pokaż komentarz

   @FrancuskiPiesek: to taki troll czy coś. Czego by temat nie dotyczył to "a w UK, w Londynie". Nieważne jakie państwo. Takie masz szerokie horyzonty. Oglądał kiedyś serial "londyńczycy" czy coś takiego to się dowiedział to i owo xD

  •  

   pokaż komentarz

   @ej-no-nie-przesadzaj: Szkocja nie jest złym miejscem - masz góry, jeziora, ocean wszystko blisko. Przepiękne przyroda i czyste powietrze. To nie jest zadupie. A pogoda jest taka jak na północy pl - Mazury czy Gdańsk, minimalnie może więcej pada, ale edinburgh ma dość dobra pogodę.

  •  

   pokaż komentarz

   @ej-no-nie-przesadzaj: Doświadczyłem właśnie tego żyjąc w Nowym Jorku w USA po studiach. Chciałem tam osiąść na stałe ale jaki był tego sens? Po IT oferowali mi na juniorskich pozycjach tyle, że jedynie co byłbym w stanie wynajmować to pokój a o przyjemnościach jak restauracje zapomniałbym. Po powrocie z USA znalazłem robotę za spoko kasę jak na tamte czasy bez żadnego doświadczenia, za tyle, że mogłem spokojnie wówczas wynająć kawalerkę. Do tego tak ogromna konkurencja z powodu imigracji z całego świata, że bym miał gorzej niż w Januszexie w Polsce. Naprawdę - znajoma, która tam się urodziła siedziała od rana do wieczora w korpo byleby jej nie wywalili, bo mieli masę nowych przybyszów na jej miejsce. Znajomi mniej wykształceni jeszcze gorzej, kolega normalnie wynajmował pokój w mieszkaniu gdzie mieszkała rodzina na zapyziałej dzielnicy, bo ani jego ani ich nie było stać na mieszkanie bez obcych osób. Kupno auta? Zapomnij. Kupno mieszkania na własność? Nigdy! I tylko pier... o landlordzie, że może wyrzucić, że nie można tego i tamtego, że pralki nie można podłączać. Noż kurde. Tak jak mówisz, ludzie se pojadą na wakacje na 2 tygodnie na zachód, zobaczą tego zachodu z perspektywy restauracji i ładnych miejsc i myślą, że tak jest zawsze. Zachód jest dobry jak jest się robotnikiem, jedzie się tam brygadą, śpi się na łóżkach piętrowych i jedzie się na konserwach z Polski, tak to jak chcemy prowadzić normalne życie to wcale nie będzie lepsze od Polski a wręcz w wielu aspektach gorsze. Niestety jako naród mamy tendencje do narzekania jak to wszędzie dobrze.

  •  

   pokaż komentarz

   @RussianBoi2: USA to nie tylko nowy jork. Jako senior w chciago pracy jest masa, tony - porównując do UK. Właśnie sobie znowu zmieniłem. Płaca $95-$115 za godzinę i praca na luzie. Kawalerka w lakeview , obok jeziora dobra dzielnica -850 z rachunkami. Zostaje masa na podróże i inwestowanie. Bez problemu 9-10k USD sobie odkładam czy i inwestuje. Mieszkanie kupno 1 bed nawet z widokiem na jezioro można za 140-160k dostać.

   Mieszkałem w Londynie itp i zapewne taka sama sytuacja jak w NY - czyli miasta dla paro letniej przygody dla młodych. To są 2 miasta które nie ma co porównywać z żadnymi innymi - co centra świata, gdzie ciągną ludzie i biznes z całego świata i tez bardziej legalna czy nielegalna forsa, stad nie rozumiem czemu tam chce ktoś mieszkać na stałe i brać udział w tym wyścigu szczurów. Ale patrzenie na całe UK przez pryzmat Londynu albo tym bardziej na całe USA przez pryzmat NYC czy innego SF to przesada i to duża.

   Generalnie to przestaje się na tematy USA wypowiadać bo w Europie maja świra. Tez trochę w to wierzyłem kiedyś ale po półtora roku widzę ze wiele rzeczy jest odwrotnie - i porównując pensje do europejskich (plus europejskie podatki) to USA wychodzi mega lepiej.

  •  

   pokaż komentarz

   @ej-no-nie-przesadzaj Ehhh, ten z NY wyskoczył...
   Jedno z najdroższych miast do życia. Ludzie, może jeszcze Dubaj, Szanghaj czy coś w tym stylu...
   Ja nie wyjechałem na 2 tygodnie. Mieszkałem w Belgii 3 lata, mogłem się utrzymać bez problemu. Sam. Mieszkanie nie w Brukseli, 15 km od miasta, w Kortenbergu. Dojazd dobry, mieszkanie ładne. Okolica spokojna. Żyłem na spokojnie a nie byłem żadnym informatykiem ani nic takiego. Odpowiadałem za kontakty z klientami w firmie przeprowadzkowej. Dodatkowo załatwiałem problemy ze zniszczeniami.
   Nie wiem skąd wy bierzecie te swoje gorzkie teksty.
   Kumpel wyjechał do Norwegii jakieś 9 lat temu. Powiedziałbyś robił, chłopak klimatyzacje montuje w biurach i domach. Po 3 latach wziął tam kredyt na chałupę, kupił dom. 7 lat temu na nasze za 800.000. Normalnie go spłaca, żyje. Nie narzeka.
   Ja od x lat siedzę więcej za granicami kraju jak w kraju.
   Spotykam masę Polaków. W UK, Holandii, Belgii, Danii. Nawet w takich dziwnych miejscach jak Luksemburg, Sycylia czy Andora.
   I jakoś nikt nie planuje powrotu do kraju.

   Koło wyjechał do USA. Liczył, że imigrant w NY będzie miał lekko. Za dużo "Przyjaciół" się naoglądał. NY jest masakrycznie drogi nawet dla Amerykanów.
   To tak, jakby Ukrainiec przyjechał do Warszawy i szukał mieszkań na Nowym Świecie w Warszawie. Niestety, obrzeża NY to jak centrum Warszawy. Mimo, że to slumsy.

   Tu nie chodzi o narzekanie. Ludzie, wy obaj we trzech chcecie przetłumaczyć, że w Polsce się lepiej żyje jak w Niemczech czy w UK.
   W Polsce, gdzie za średnią pensję kupisz półtorej tony węgla. O czym wy bredzicie?
   Złotówka jest gówno warta.

   Zrób jeden z drugim taki fajny eksperyment.
   @ej-no-nie-przesadzaj zniż się do poziomu plebsu.
   Weź 100 zł (jak znasz taki banknot z przy Twoim dochodzie to pewnie tylko 500 zł operujesz) i idź do Lidla. Zrób zakupy.
   Później weź 100 euro i idź do Lidla w Niemczech. I zrób te same zakupy.
   Policz resztę.

   Zdajesz sobie sprawę, że na przykład produkty Parkside (dla Ciebie szmelc, dla wielu Polaków dobry sprzęt) są tańsze w Niemczech jak w PL?
   Będzie wkrętarka w polskim Lidlu za 349 zł a i Nie ma za 60 czy 70 euro.
   I tak, będę przytaczał Lidle i Kauflandy, bo 80% ludzi to w takich miejscach robi zakupy.

   A wracając... Jakoś ucichles z tematem emerytur jak Ci błędy wytknąłem.

   Tak sobie komentuję, komentuję.
   I dalej żaden mi nie napisał jak to jest, że skoro w Polsce jest tak dobrze, to się Niemcy do nas nie pchają. Ani brytole, Francuzi, Włosi...
   Co najwyżej Ukraina i tym podobne...
   Może dlatego, że jednak u nas tak dobrze nie jest?

  •  

   pokaż komentarz

   @ej-no-nie-przesadzaj A ja Ci tyle razy powtarzam, że trzeba brać pod uwagę wszystko.
   Łatwiej życie na poziomie wieść w Polsce? Naprawdę, nie ośmieszaj się.

   Patrząc na przekrój społeczeństwa... Gdzie ten dobrobyt? Mówię o większości.
   W tych kostkach z wielkiej płyty widzisz? Czy w 20 letniej strugach na ulicach?
   Może między emerytami, którzy nie mają na leki?
   Zejdź na ziemię. Człowieku.

   Może Ty trufle zagryzasz kawiorem. Ale 70% Polaków nawet oszczędności nie ma.

   Ogarnij, takimi rzeczami się między zamożność społeczeństwa.
   Jaki procent Polaków ma oszczędności na poziomie rocznych dochodów?
   A ilu Niemców na przykład.

   Usrałeś sie, że supermarket to gówno.
   Oświeć mnie proszę, biedaka, gdzie zakupy robi Polak z pensją 100k miesięcznie. Macie jakieś prywatne, tajemne sklepy niedostępne dla plebsu? Czy własne farmy, ogrody i sady z obsługą?
   Kojarzysz takie dwie małe, w zamyśle właśnie ekskluzywne, sieci sklepów w Polsce? Alma i Piotr i Paweł. Jak skończyły?

   Ja nie wiem czy Ty taki głupi jesteś, udajesz czy jak...
   Polskę porownujesz do zachodu i jeszcze pieprzysz, że u nas jest lepiej. Albo, że życie na poziomie łatwiej idzie w Polsce.

   W Polsce! Gdzie minister finansów twierdzi, że klasa średnia zaczyna się od 5k netto...
   Od dziesiątek lat to Polacy uciekają na zachód.
   I wciąż uciekasz od tematów w których Co udowadniam, że się mylisz.
   Emerytury odpuściłem jak Ci błędy wytknąłem.
   Omijasz temat przykładowych 100 euro.
   I najważniejsze.

   Wciąż nawet słowem wyjaśnienia nie wspomniałeś, że skoro jest tak jak mówisz, że życie "na poziomie", w ładnym donu\mieszkaniu, życie (jak to sam ująłeś) klasy średniej wyższej łatwiej jest wieść w Polsce niż w rzeczonych krajach to do jasnej cholery. Czemu Polacy masowo wyjeżdżają do tych gorszych życiowo krajów. Dlaczego nie siedzą tu, gdzie jest łatwiej. Czemu obcokrajowcy z zachodu Europy nie przyjeżdżają pracować i żyć do Polski. Przecież jeden wykopek napisał, że klasa średnia wyższa w Polsce ma łatwiej.

   Jak nie potrafisz odpowiedzieć na to pytanie (a odpowiedzi nie ma, bo po prostu nikt nie będzie do biedniejszego kraju emigrował, proste) to daruj sobie kolejne wypociny.

   Nie rozumiesz, że unikając odpowiedzi na proste pytania jakie zadaje albo porzucanie tematów w których wytknąłem Ci błędy z każdym komentarzem pogrąża Cię jeszcze bardziej?
   A podpieranie się jako autorytetem kimś, komu w NY nie wyszło... Policz tych, ilu tam mieszka. Polacy są jednym z najbardziej rozproszonych po świecie narodów.
   Pomyśl nad tym licząc te swoje setki tysięcy...
   A tak będąc poważnym...
   Jak ktoś zarabia 100k miesięcznie to nie siedzi na Wykopie. Tak na marginesie...

  •  

   pokaż komentarz

   @ej-no-nie-przesadzaj Gdzie odpowiedziałeś?
   Nie zająknąłeś się nawet na temat migracji (czemu Z Polski a nie DO Polski, skoro tak i nas dobrze).
   Zamilkłeś na temat emerytur jak Ci błędy wytknąłem.
   Nie odpisałeś na pytanie gdzie bogaci robią zakupy, skoro się tak z tych marketów śmiejesz.
   Pominąłeś temat przykładowych zakupów za 100 euro.

   Podpierasz się ciągle zakupem mieszkania i usługami ignaeujac całą resztę. Zakup domu czy mieszkania do dla przeciętnego obywatela w każdym kraju jest największy życiowy wydatek. Tyle.
   Ale jednak na zachodzie to wszystko jest prostsze.

   Jesteś wręcz żałosny w tym lawirowaniu między faktami. Niczym Morawiecki pytany o cenę chleba.

   Pokazałeś, że poza dopasowanymi faktami nie umiesz na żadne pytanie konstruktywnie i rzeczowo odpowiedzieć. Ja na ten przykład emerytury Ci dokładnie wyjaśniłem i wytłumaczyłem gdzie pisałeś głupoty.

   Daj spokój, pogrążyłeś się kompletnie.

   A, właśnie tankuję ON w Niemczech, przy autostradzie. 2.01 E. Ciekawe...
   A są stacje, przy polskiej granicy, gdzie paliwo jest w tej samej\niższej cenie co w PL...
   Zdjęcie sprzed kilku dni... Nie ośmieszaj się, powtarzam...

   . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

   źródło: ei_1655873737394.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @Radz1o: daj spokój, szkoda marnować klawiatury na tego trolla, w dupie był, gówno widział i wymyśla jakieś dziwne historyjki. "chrum chrum, w polsce tak sie super zyje, chrum, nie widzisz ilu Anglików i Niemców przyjezdza na emigracje do polski, bo tam sie nie da zyc, a tu jest pieknie?" XDDD

  •  

   pokaż komentarz

   @onomatopeja_ On przecież 100k miesięcznie zarabia :) Kisnę z typa, ale wiesz. Jak mi się nudzić to mogę się poprzepychać z idiotą.

  •  

   pokaż komentarz

   Pewnie jestes trollem, albo nigdy w UK nie byłeś

   @The_Joker: Był w UK, mieszkał w Londynie kilkanaście lat, pracował za minimalną. Nie nazywaj go trollem

   pokaż spoiler bo na trolla jest zbyt głupi

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  • więcej komentarzy(20)

1 2 3 4 5 6 7 ... 17 18 następna