Dzietność spada i - jeśli nie dojdzie do radykalnych zmian - będzie spadać.

Dzietność spada i - jeśli nie dojdzie do radykalnych zmian - będzie spadać.

Inflacja, drogie mieszkania, ciąża pod nadzorem władzy. Jak tu decydować się na dziecko? "Przestańmy udawać, że nie ma kryzysu ekonomicznego. Młodzi ludzie od lat mają niezaspokojoną potrzebę samodzielnego życia. Jak oczekiwać, że będą decydowali się na dziecko?" - mówi prof. Irena E. Kotowska

 •  

  pokaż komentarz

  - brak polityki mieszkaniowej
  - 600 euro/miesiąc zarobki
  - brak publicznych przedszkoli/żłobków
  - chore katolickie prawo antyaborcyjne
  - fikcyjna opieka zdrowotna

  To tak na szybko, pewnie znalazłoby się więcej.

  •  

   pokaż komentarz

   @jfrost: oczywiście, że więcej:
   - emancypacja kobiet - czyli najpierw kariera, a później rodzina, przez co wiele nigdy rodziny nie zakłada lub kończy się na 1 dziecku w późnym wieku (nie wnikam w to, czy to dobrze, że mają wybór czy nie, nie chcę się wykłócać z żadną ze stron tego ideologicznego konfliktu, stwierdzam tylko fakt)
   - wysokie opodatkowanie pracy
   - wysoki koszt wychowania dziecka
   - zmiany społeczne w kontekście relacji damsko-męskich (drastyczny spadek związków, kosmiczny wzrost szybkich numerków, rosnąca liczba samotnych matek i drastyczny wzrost rozwodów z byle powodu)
   To też na szybko, a punktów jest znacznie więcej.

  •  

   pokaż komentarz

   emancypacja kobiet - czyli najpierw kariera, a później rodzina
   @bregath: i niech zgadnę - winne są temu zle feministki, które nawtykały kiedyś konserwatywkom głupot o emancypacji do głowy, a nie fakt że czasy gdy do utrzymania rodziny wystarczyła pensja jednego męża wracającego do wysprzątanego przez kobietę domu by zasiąść do ugotowanego przez nią obiadu to pieśń przeszłości, chocby z powodów o których pisze niżej @hawat ?

  •  

   pokaż komentarz

   @MglawicaKraba: przeczytaj co napisałem w nawiasie, bo szukasz pretekstu :)

  •  

   pokaż komentarz

   @bregath: w szerszej perspektywie to co... mamy się mnożyć, konsumować i konsumować i się mnożyć bez końca? Dobrze, że są zaimplementowane mechanizmy, które to spowalniają.

   pokaż spoiler tak, jest to poniekąd krypto-sarkazm.

   źródło: i.imgflip.com

  •  

   pokaż komentarz

   @znicz: niewątpliwie spadek dzietności będzie miał negatywny wpływ na rozwój kraju, a co za tym idzie rozwój technologiczny, co w konsekwencji sprawi, że wolniej będziemy odchodzić od trujących technologii. Dodatkowo z każdym rokiem rosnąć będzie koszt ekonomiczny utrzymania państwa w kontekście rent i emerytur.
   Tak jak jestem przeciwnikiem wysokich, progresywnych podatków czy nawet wizji świata autorstwa lewicy, o tyle nie dziwię się, że z roku na rok, czy co 2 lata rośnie składka ZUS. Raz, że tego systemu emerytalnego nikt nie chce ruszać, bo jak się dotknie to wywróci (o konsekwencjach upadku systemu emerytalnego nawet nie chcę pisać, bo to byłoby w zasadzie równoważne z jego brakiem i bankructwem kraju w tym samym momencie), a po drugie, rośnie nam liczba emerytów i rencistów, a maleje liczba osób w wieku produkcyjnym, więc naturalnie utrzymanie systemu będzie kosztować coraz więcej.

   mamy się mnożyć, konsumować i konsumować i się mnożyć bez końca

   @znicz: nie wiem czy wiesz, ale tak właśnie wygląda KAŻDE życie, od pantofelka po walenie błękitne :)

  •  

   pokaż komentarz

   @bregath: fajnie, że zanim napisałem odpowiedź wedytowales ten nawias, tylko że

   obwiniam emancypację!

   Zamieniłeś na

   obwiniam emancypację (nie wnikam czy to dobrze, że ona istnieje,mnie chce się kłócić że zwolennikami emancypacji, stwierdzam tylko ze jest ona winna stanu rzeczy)

   ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @MglawicaKraba: ch## mnie obchodzi jak to sobie zinterpretowałeś, napisz jeszcze w nawiasie, że jestem pedofilem, homofobem i wspieram ruskich, żeby mieć pełen obraz swoich myśli :)

   zanim napisałem odpowiedź wedytowales ten nawias

   @MglawicaKraba: niczego nie edytowałem.

  •  

   pokaż komentarz

   niczego nie edytowałem.
   @bregath: gdybys nie wedytowal, to od razu bym napisał, że to tak nie działa, że piszesz

   A to rak winny złu całego świata (ale nie wnikam czy to dobrze, że A istnieje, nie chce się wykłócać z A lub B)

   I wychodzisz na symetryste neutralnego w temacie A ¯\_(ツ)_/¯. Szczególnie, gdy w kolejnych punktach lecisz po 101 przeciwników A ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   - wysoki koszt wychowania dziecka

   @bregath: powiedzmy wprost, że posiadanie dziecka to zubożenie rodziców.

   Zawsze powtarzam jeden przykład. Ile dziecięcych fotelików wejdzie do przeciętnej osobówki? Żeby wozić więcej niż dwójkę dzieci potrzebujesz mieć minivan. Więc to taki nienaturalny limiter posiadania wiecej niż 2 dzieci, że nie wspomnę o przepastnych 40 metrowych mieszkaniach za pół miljona cebuljonów¯\_(ツ)_/¯.

  •  

   pokaż komentarz

   @jfrost: to wszystkei kraje zachodnie mają problem, a trzeci świat ma się dobrze

  •  

   pokaż komentarz

   brak publicznych przedszkoli/żłobków

   @jfrost: akurat przedszkola za sprawą PO są dostępne. Może nie na wsi, ape w miastach tak.

  •  
   d.......r

   +14

   pokaż komentarz

   - brak polityki mieszkaniowej
   - 600 euro/miesiąc zarobki
   - brak publicznych przedszkoli/żłobków
   - chore katolickie prawo antyaborcyjne
   - fikcyjna opieka zdrowotna


   @jfrost: no tak wiadomo taka uganda ma cudowna opieke zdrowotna i zarobki dlatego ma taka wysoka dzietnosc a z drugiej strony Szwecja ma beznadziejne publiczne przedszkola i tez zamordyzm katolicki bo ma dzietnosc beznaidzejna nie? XDDDDD

  •  

   pokaż komentarz

   @jfrost: jak to jest że w państwach w których to wszystko o czym piszesz jest o wiele bardziej rozwinięte, panuje zapaść demograficzna i dzieci robią głównie imigranci z 3 swiata?

  •  

   pokaż komentarz

   @MglawicaKraba: nawet nie wiesz jak działa portal na którym piszesz ... nie idzie wyedytować posta na który ktoś już odpisał. Jeżeli napisałaś swój wysryw to on już nie mógł zmienić swojego i dodać do niego nawiasu. Także ten ...

  •  

   pokaż komentarz

   @jfrost: niby racja, tylko cholera, rodzi to niebezpieczeństwo, że wgrywać na tym będzie cywilizacja muzułmańska.

  •  

   pokaż komentarz

   emancypacja kobiet

   @bregath: o ja pierd.... Polska XXI wiek. Prawactwo zrobi niebawem z Polski Afrykę.

  •  

   pokaż komentarz

   - 600 euro/miesiąc zarobki

   @jfrost: Zarobki to nie wszystko. Na zachodzie wcale nie jest lepiej niż u nas.

   źródło: static.300gospodarka.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @glass3: dodajmy przy tym, że boost urodzeń w niektórych krajach zachodu typu Niemcy czy Francja wynika z dużej liczby uchodźców

  •  

   pokaż komentarz

   @MglawicaKraba: Gość napisał prawdę, największą dzietność mają kraje w których kobieta jest w bezpośredni sposób zależna od mężczyzny. W całej cywilizacji zachodniej dokonano radykalnej zmiany pod wym względem, zapominając, że należałoby dać kobietom jakąś motywacje do urodzenia dziecka w miejsce utraconego czynnika motywującego- rozkaz mężczyzny.
   Możemy być uczciwi i w miarę szybko rozwiązać ten problem (nie mówię tu o powrocie to tradycyjnego modelu), albo nadal szukać przyczyn zastępczych: katolicyzm, ograniczenia aborcji, niskie zarobki. Na te wszystkie podane gówno-przyczyny argument mam jeden: na zachodzie te problemy nie istnieją, a też z jakiegoś powodu zmagają się z niską dzietnością.

  •  

   pokaż komentarz

   - emancypacja kobiet - czyli najpierw kariera, a później rodzina, przez co wiele nigdy rodziny nie zakłada lub kończy się na 1 dziecku w późnym wieku (nie wnikam w to, czy to dobrze,

   @bregath: Tak na pewno to jest kwestia emancypacji xD To, że aktualnie, poza znikomym procentem najlepiej zarabiających, nie ma możliwości utrzymania rodziny z jednej pensji na przyzwoitym poziomie,a kobiety pracują na gówno umowach, gdzie po powrocie z macierzyńskiego mogą zostać wyj#!%ne na pewno nie ma ma to wpływu.

  •  

   pokaż komentarz

   @jfrost: i poza takimi prostymi powodami, warto dodać jeszcze kierunek kraju
   czarnki, ziobry, nauka na poziomie katolibanu, brak inwestycji.
   i ludzie z rozumem i godnością wiedzą, że żeby w PL dziecko ogarnąć żeby było rozumne, to czym prędzej trzeba je wysłać na zachód by liznęło chociażby kształcenia zawodowego, albo żeby mogło liznąć troche normalności.

   Bo czy tego chcemy czy nie, coraz więcej dzieci będzie miało problemy tożsamościowe, wykluczeniowe, ideowe i... mając takie państwo jakie mamy - skazujemy je na depresje.

   W zasadzie w Polsce już nawet prywatna służna zdrowia nie istnieje, bo są juz tak duże kolejki, że i tak człoowiek prędzej zdechnie.

   Także super wizja, mieć dziecko, najważniejsze dla rodzica zdrowie dziecka -> to loteria. Jak się trafi zdrowy kaban, to super, ale jak się trafi chorowity, to powodzenia w diagnozie jak nie ma się milionów.

  •  

   pokaż komentarz

   @jfrost: brak czasu przede wszystkim i fatalna infrastruktura.
   W biedzie ludzie mnożyli się i mnożą na potęgę.

  •  

   pokaż komentarz

   @jfrost: tylko dzięki tak zwanej "katastrofie demograficznej" nie ma w Polsce dramatycznego bezrobocia. Załączam wykres liczby osób w wieku produkcyjnym vs bezrobocie rejestrowane.

   źródło: comment_1643649838Fyqd8LUCN6uEY6sWD3Rew9.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   brak polityki mieszkaniowej
   - 600 euro/miesiąc zarobki
   - brak publicznych przedszkoli/żłobków
   - chore katolickie prawo antyaborcyjne
   - fikcyjna opieka zdrowotna


   @jfrost: to, tylko 10x gorzej w Indiach i kurcze jakoś stają się powoli największym narodem świata. Dobrobyt ma gówno do rzeczy w kwestii dzietności. To jest bardziej kwestia kulturowa.

  •  

   pokaż komentarz

   - emancypacja kobiet - czyli najpierw kariera, a później rodzina, przez co wiele nigdy rodziny nie zakłada lub kończy się na 1 dziecku w późnym wieku (nie wnikam w to, czy to dobrze, że mają wybór czy nie, nie chcę się wykłócać z żadną ze stron tego ideologicznego konfliktu, stwierdzam tylko fakt)

   @bregath: W dużej mierze to. Bardzo dużej. Przykre ale tak jest.

  •  

   pokaż komentarz

   . W całej cywilizacji zachodniej dokonano radykalnej zmiany pod wym względem, zapominając, że należałoby dać kobietom jakąś motywacje do urodzenia dziecka w miejsce utraconego czynnika motywującego- rozkaz mężczyzny.

   @Unwin: Dobre. Bo to zazwyczaj mężczyźni w związkach chcą mieć dzieci. I trzeba kobiecie rozkazać.
   Masz więcej takich żartów?

  •  

   pokaż komentarz

   - emancypacja kobiet - czyli najpierw kariera, a później rodzina, przez co wiele nigdy rodziny

   @bregath: dzietność Polek w UK to 2.2 vs 1.4 w Polsce. Kurde, oby ta emancypacja tu nie doszła.

  •  

   pokaż komentarz

   emancypacja kobiet

   @bregath: wez dzisiaj znajdz faceta co sam utrzyma rodzine i chce takiego modelu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @bregath: tak naprawdę kobiety zostały wygonione do pracy zarobkowej nie dlatego, żeby odzyskały "wolność" jak zwał tak zwał, ale po to, aby pasożyty u żłoba miały kolejnych jeleni do wydojenia z podatków. Przecież w Polsce potężna część owoców pracy każdego człowieka jest przejadana przez polityków, pasożytów, urzędy, rozdawnictwa itp. Skądś trzeba na to kasę wziąć.

  •  

   pokaż komentarz

   @MglawicaKraba: ale w c$$$$ walisz z tym edytowaniem komentarza, nie da się go edytować jak ktoś odpisał, oszuście.

  •  

   pokaż komentarz

   @glass3: ciekawi mnie Francja, w Rumunii wiem, że mają mega długie urlopy macierzyńskie (chyba 2 lata jeśli dobrze pamiętam), więc tam się w sumie kobietom ciąża oplaca.

  •  

   pokaż komentarz

   @rencznik: W Indiach niepiśmienny chłop wie, że za rok zbierze z pola tyle co dzisiaj i za 20 lat tak samo. Mimo nędzy może planować przyszłość. Polski wyrobnik w kołchozie nie wie co będzie, bo jego życie jest zależne od kaprysu działu kadr w korporacji, poziomu wiboru, inflacji i taki człowiek nie ma wpływu na nic, jest niewolnikiem.

  •  

   pokaż komentarz

   nawet nie wiesz jak działa portal na którym piszesz ... nie idzie wyedytować posta na który ktoś już odpisał.

   ale w c@?!$ walisz z tym edytowaniem komentarza, nie da się go edytować jak ktoś odpisał, oszuście.

   @Desseres: @Reevder: ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Desseres: @Reevder: ta dam!

   źródło: Screenshot_20220622-153636_Wykop Mobilny.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @KTreu: Bo ja wiem czy to aż takie zabawne.
   https://www.yourtango.com/2013186140/do-men-want-children-more-women
   8/10 mężczyzn chce dzieci vs 7/10 kobiet.
   Porównując to z danymi, że kobiety wybierają top 20% mężczyzn i konkurują o ich względy, wydaje się trafną obserwacją.
   Popularni mężczyźni nie będą chcieli mieć dzieci tak od razu, tylko sobie najpierw poruchają i może w przyszłości zechcą się ustatkować. Dlatego większość kobiet która niestety trafia na tą grupę playboyów ma wrażenie, że mężczyźni są niedojrzali i nie chcą dzieci.
   Statystyki raczej nie kłamią, ale jeśli masz lepsze wyjaśnienie, chętnie się z nim zapoznam.

  •  

   pokaż komentarz

   @Miniu30: No właśnie niezrozumienie nie statystyk - te Polki często pojechały tam mieć warunki do ciąży (aborcja, badania, opieka NHS, ubezpieczenia) a następnie rodzenia i wychowania dziecka (stabilność pracy, urlopy dla obojga rodziców). Ludzie emigrują właśnie dlatego, że chcą mieć rodzinę żyjącą normalnie a w Polsce państwo robi wszystko żeby było jak najbardziej ryzykownie i jak najtrudniej.

  •  

   pokaż komentarz

   @JestemD: jakie to sa roznice miedzy zakresami lat masz fajnie tutaj rozbite https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/roczniki-statystyczne/roczniki-statystyczne/rocznik-demograficzny-2019,3,13.html
   Wyjezdzaja do UK osoby akurat ktore maja takze w Polsce w tym samym czasie dzieci. Tylko wspolczynik dzietnosci liczy sie w przedziale 15-49 a na emigracji ani tych bardzo mlodych ani tych starszych praktycznie nie ma.

  •  

   pokaż komentarz

   @JestemD: chyba nie zrozumieliśmy sie - masz tam wyzej dwa razy gdyby liczebnie struktura wiekowa na emigracji byla taka jak w Polsce wszystkich kobiet w przedziale wieku 15-49 roznica miedzy dzietnoscia w Polsce byla by minimalna.

  •  

   pokaż komentarz

   @KptStopczyk: Kobiety zostały wygonione ze względu na wojnę, kraje w których kobiety nie pracują mają zerowy potencjał w długotrwałym konflikcie. Przegrywa się wtedy gdy ekonomia przestaje wyrabiać na utrzymanie kosztów. Rekrutacja mężczyzn do wojny wymusza na kobietach przejęcie obowiązków, a więc kraje w których na bieżąco szkoli się kobiety ma ogromna przewagę w potencjalnym konflikcie.

  •  

   pokaż komentarz

   tak naprawdę kobiety zostały wygonione do pracy zarobkowej nie dlatego, żeby odzyskały "wolność" jak zwał tak zwał, ale po to, aby pasożyty u żłoba miały kolejnych jeleni do wydojenia z podatków. Przecież w Polsce potężna część owoców pracy każdego człowieka jest przejadana przez polityków, pasożytów, urzędy, rozdawnictwa itp. Skądś trzeba na to kasę wziąć.

   @KptStopczyk: Dokładnie. Emancypacja kobiet to tak naprawdę ukryta opcja kolejnego okradania społeczeństwa. Kiedyś w USA ojciec rodziny utrzymywał rodzinę, dziś muszą oboje pracować na to samo.

  •  

   pokaż komentarz

   @MglawicaKraba: Nie można zedytowac skomplikowanego postu. Jesteś pieprzonym kłamcą

  •  

   pokaż komentarz

   @precz_z_komunia: @ketrab86: i wy macie czelność zwać siebie ludźmi inteligentnymi, ja p???$?%ę (-‸ლ)

   wez dzisiaj znajdz faceta co sam utrzyma rodzine i chce takiego modelu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @little_muffin: to swoją drogą :) Co prawda pewnie znalazłoby się jakaś grupka, ale na pewno nie na tyle duża, jak jeszcze te 30 lat temu było w standardzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bertoos: ¯\_(ツ)_/¯

   źródło: chyba jednak da.png

  •  

   pokaż komentarz

   @MglawicaKraba: autokorekta poprawiła słowo skomentowany na skomplikowany. Dawaj ze skomentowanym

  •  

   pokaż komentarz

   @jfrost: Ale to chyba się tylko cieszyć, że spada dzietność przecież. Już i tak jest o wiele za dużo ludzi na świecie, a ich liczba się podwoiła w kilkadziesiąt lat, więc to chyba powód do zadowolenia, że za chwilę nie bedzie nas znowu 2 razy więcej na ziemi.

  •  

   pokaż komentarz

   Dawaj ze skomentowanym

   @Bertoos: ekhem:

   fajnie, że zanim napisałem odpowiedź wedytowales ten nawias,

   link

   Ogarniasz, czy mam zrobić Ci oś czasu?
   - ktoś odpisuje na Twój komentarz
   - Ty dostajesz powiadomienie
   - piszesz odpowiedź
   - piszesz
   - piszesz
   - ktoś klika "edytuj" i dokleja nawias do swojej odpowiedzi
   - Ty dalej piszesz odpowiedź
   - ktoś klika "wyślij" w ten sposób edytując swój komentarz
   - Ty nadal piszesz
   - i piszesz
   - kończysz
   - klikasz "wyślij"
   - ktoś wyedytował zanim napisałeś odpowiedź

   więc może zanim zaczniesz ludzi wyzywać nauczy się czytać i podstaw tego jak (ujowo) działa portal na którym przebywasz ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @bregath: Niska dzietność ma też swoje plusy:
   - Zmniejszenie zapotrzebowania na jedzenie, prąd i wszystkie pozostałe surowce
   - Stopniowe zmniejszanie ilości terenów zurbanizowanych
   Nie miałbym nic przeciwko zmniejszeniu ludności ziemi do optymalnych 5 mld.
   Naprawa systemu emerytalnego jest bardzo prosta. Wyrównanie i zwiększenie wieku emerytalnego do 67/70 lat. Żyjemy coraz dłużej, więc coraz dłużej powinniśmy pracować.
   Problemem jest wysoka dzietność w krajach nisko rozwiniętych. Będą oni truli i niszczyli to co dla planety robi starzejąca się Europa.

  •  

   pokaż komentarz

   Wyrównanie i zwiększenie wieku emerytalnego do 67/70 lat. Żyjemy coraz dłużej, więc coraz dłużej powinniśmy pracować.

   @Esotiq: hmmm... moim skromnym zdaniem to niehumanitarne. Jeżeli dobrze pamiętam podobną dyskusję, to obecnie nawet 40% mężczyzn nie dożywa do emerytury. Przy zwiększeniu wieku emerytalnego do 70 lat, ten odsetek znacznie wzrośnie.
   Mało tego, czy zdrowie obywateli na to pozwoli? Dane wskazują, że nie. Polska jest jednym z najbardziej otyłych krajów w UE.

   Problemem jest wysoka dzietność w krajach nisko rozwiniętych. Będą oni truli i niszczyli to co dla planety robi starzejąca się Europa.

   @Esotiq: zabrzmi to okrutnie, ale nie wysyłać pomocy humanitarnej. Populacja się ustabilizuje sama.

  •  

   pokaż komentarz

   @bregath: raczej schematyczne postrzeganie świata przez mężczyzn (przypisywanie kobietom swoich lęków lub fantazji i wrzucanie wszystkich do jednego worka, skoro tak ogólnie piszesz to można myśleć i tak)
   Zmiany społeczne, podatki i koszt wychowania dziecka to skutek uboczny lat zaniedbań i braku planowania mężczyzn u władzy. Kobiety podejmowały tylko racjonalne decyzje co do swojego życia ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @MglawicaKraba: Zasugerowales (przynajmniej tak to odebrałem, widać błędnie - oddaję więc honor) że poprawka pojawiła się w wyniku krytyki. A to wychodzi na to że autor komentarza dokonał autokrytyki i dokonał uszczegółowienia

  •  

   pokaż komentarz

   i wy macie czelność zwać siebie ludźmi inteligentnymi, ja p%#!$#@ę (-‸ლ)

   @bregath: A więc chcesz powiedzieć, że u nas prawie każda para może sobie pozwolić na to, żeby jeden z rodziców nie pracował, w januszexach nie ma gównoumów? Faktycznie, jednak jesteśmy na innym poziomie inteligencji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Bertoos: no nie, od samego początku wyraźnie pisałem

   fajnie, że zanim napisałem odpowiedź wedytowales ten nawias,

   oddaję więc honor

   spoko, piąteczka, żółwik (。◕‿‿◕。)

  •  

   pokaż komentarz

   @bregath: Osobiście wolałbym pracować do śmierci, nawet 4 godziny dziennie niż głodować za 1,5 tys złotych miesięcznie.
   Moi dziadkowie mają po 70 lat i z powodzeniem sami prowadzą gospodarstwo rolnicze. Dziadek pracuje po 16 godzin dziennie, o 3 wstaje na giełdę, od 10 do 13 drzemka, potem praca na gospodarstwie do zachodu słońca. Zimą dorabia jako elektromonter. Niestety, ale rolnicza emerytura nie pozwala na utrzymanie sporego domu, a przecież nie sprzeda dorobku na które pracował całe życie. Z drugiej strony sam jest sobie winien, że lepiej nie zainwestował kasy na swoją jesień życia.
   Osobiście nie wyobrażam sobie emerytury na której jedyną atrakcją jest podróż na rynek o 6 rano i wizyta u lekarza. Na hobby i przyjemności emerytura nie starczy, więc trzeba sobie podorabiać. No chyba, że ktoś zapewnił sobie odpowiednie zabezpieczenie w postaci dobrego biznesu czy innych inwestycji.

  •  

   pokaż komentarz

   @bregath: bzdura, brak dzietności nie sprawi, że negatywnie wpłynie na rozwój kraju. W krajach zachodu po prostu ściąga się imigrantów i to samo czeka PL. Będzie więcej na ulicach obcych ludzi z biednych krajów. Kto mieszkał w Szwecji czy Niemczech ten wie jak to wygląda.

  •  

   pokaż komentarz

   @jfrost:

   - brak polityki mieszkaniowej
   - 600 euro/miesiąc zarobki
   - brak publicznych przedszkoli/żłobków
   - chore katolickie prawo antyaborcyjne
   - fikcyjna opieka zdrowotna

   Bzdura. Dziwnym trafem najwyższą dzietność mają kraje, gdzie:
   - luksusem jest chatka ze słomy i gówna
   - zarabiając 600 euro/rok uchodzisz za krezusa
   - brak czegokolwiek publicznego
   - katolików to można ze święcą szukać
   - opieka zdrowotna nie istnieje nawet fikcyjnie

  •  

   pokaż komentarz

   rozkaz mężczyzny

   @Unwin: raczej "uzależnienie od..." a nie "rozkaz".

  •  

   pokaż komentarz

   - emancypacja kobiet - czyli najpierw kariera, a później rodzina, przez co wiele nigdy rodziny nie zakłada lub kończy się na 1 dziecku w późnym wieku (nie wnikam w to, czy to dobrze, że mają wybór czy nie, nie chcę się wykłócać z żadną ze stron tego ideologicznego konfliktu, stwierdzam tylko fakt)

   @bregath: ale wiesz, że podejście najpierw praca, potem rodzina wynika z tego, że kobieta która urodzi przestaje awansować i dostawać ciekawe projekty? Więc to społeczeństwo im mówi, albo wczesne dziecko i brak rozwoju, albo rozwój, fajna praca i późno dziecko.

   Gość napisał prawdę, największą dzietność mają kraje w których kobieta jest w bezpośredni sposób zależna od mężczyzny. W całej cywilizacji zachodniej dokonano radykalnej zmiany pod wym względem, zapominając, że należałoby dać kobietom jakąś motywacje do urodzenia dziecka w miejsce utraconego czynnika motywującego- rozkaz mężczyzny.

   @Unwin: mylisz się. najwyższą dzietność mają te kraje w których nie ma powszechnej opieki emerytalnej. ciebie zwiodła korelacja.

  •  

   pokaż komentarz

   @rencznik: indie mają dzietność na poziomie zastępowalności pokoleń i spada.

  •  

   pokaż komentarz

   ale wiesz, że podejście najpierw praca, potem rodzina wynika z tego, że kobieta która urodzi przestaje awansować i dostawać ciekawe projekty?

   @Massad: kurcze... to muszę wszystkim moim koleżankom na stanowiskach powiedzieć, żeby zabiły swoje dzieci, bo urodziły i zdobyły posady, a to przecież nie tak miało wyglądać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   o ja pierd.... Polska XXI wiek. Prawactwo zrobi niebawem z Polski Afrykę.

   @precz_z_komunia: skoro typ mówi o poprawię dzietności, to czemu ma nie porównywać Polski do najlepszych? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   ciebie zwiodła korelacja.

   @Massad: Najpewniej jest tak, że brak opieki emerytalnej sprawia, że kobieta siłą rzeczy jest zależna od mężczyzny oraz dzieci które z nim zrobi. Socjal rozdawany przez państwo (emerytury to również socjal) oraz gówno prace powstałe z taniego pieniądza sprawiły, że kobiety czują się niezależne. Nie widzę żadnej sprzeczności z tym co wcześniej napisałem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Septio: I wojna światowa akurat pomogła w emancypacji, ponieważ robotników w fabrykach, którzy poszli na front, ktoś musiał zastąpić. To nie jest przypadek, że kraje, które wystawiły największe armie (Francja, Niemcy) po wojnie najbardziej zaczęły być teatrem działań feminizmu i socjalizmu. Simone de Beauvoir i Róża Luksemburg to tylko przykłady. Feminizm i emancypacja od początku miały podłoże socjalistyczne.

  •  

   pokaż komentarz

   - brak polityki mieszkaniowej
   - 600 euro/miesiąc zarobki
   - brak publicznych przedszkoli/żłobków
   - chore katolickie prawo antyaborcyjne
   - fikcyjna opieka zdrowotna


   @jfrost: To samo powoduje mała dzietność w Japonii, Chinach, Niemczech i krajach rozwiniętych ogółem?

  •  

   pokaż komentarz

   @jfrost: wystarczy ograniczyć kobietom prawa :)

  •  

   pokaż komentarz

   @bregath:

   nie wiem czy wiesz, ale tak właśnie wygląda KAŻDE życie, od pantofelka po walenie błękitne :)

   no tylko różnica między ludźmi a pantofelkiem to fakt że my tą świadomość mamy, mamy też wybór

   niewątpliwie spadek dzietności będzie miał negatywny wpływ na rozwój kraju, a co za tym idzie rozwój technologiczny

   Nie wiem jak połączyłeś kropki rozwoju technologicznego z dzietnością ale w praktyce wygląda to tak, że jeden wymyśla reszta korzysta czyli tak jak na projekcie grupowym w klasie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Nie ma też co liczyć na to, że w biednych rodzinach poniżej 10k mc urodzą się absolwenci najlepszych szkół

   1 Uniwersytet Harvarda 1
   2 Uniwersytet Stanforda 13
   3 Instytut Techniczny Massachusetts 2
   4 Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley 15


   Tak więc reszta po prostu klepie ten sam scenariusz

  •  

   pokaż komentarz

   @Unwin: yourtango.

   Horoskop też już przejrzałeś?

   U kobiet w pewnym momencie włącza się instynkt macierzyński i wtedy chcą mieć dzieci. Jeżeli nie mają to albo nie ma instynktu albo są ku temu inne (poważne) powody. Bo argument, że wolą karierę jest totalnie z czapy.
   Więc nawet jak uznasz, że 7/10 kobiet w stosunku do 8/10 mężczyzn chce dzieci, to trzeba tych co nie chcą zapytać dlaczego, może te 3 kobiety, które nie chcą są z tymi facetami, którzy chcą, ale chcą bo znajomi mają, a one widząc ich zachowanie w związku wiedzą, że zostaną same z tym dzieckiem na głowie.
   I nie, rozkaz mężczyzny nie jest i nie był czynnikiem decydującym o posiadaniu potomstwa. To są mokre sny przygrywów, że w domu powinna czekać żonka, która ze wszystkim się zgodzi, poda piwko i kapcie i powie dzieciom, że mają iśćdo siebie, bo tatuś jest zmęczony. A, i żonka oczywiście sama po 8h w pracy, bo przecież wykopek nie będzie trzymał w domu pasożyta.
   Get a life.

  •  

   pokaż komentarz

   Bzdura. Dziwnym trafem najwyższą dzietność mają kraje, gdzie:
   - luksusem jest chatka ze słomy i gówna
   - zarabiając 600 euro/rok uchodzisz za krezusa
   - brak czegokolwiek publicznego
   - katolików to można ze święcą szukać
   - opieka zdrowotna nie istnieje nawet fikcyjnie


   @Willy666: No i dlatego odpowiedz sobie na pytanie, czy chcesz do nich dolaczyc i miec wszedzie syf bo cala kasa bedzie szla na wykarmienie kaszojadow skoro juz i tak ludzie maja problemy? Czy moze jak tam, maja chodzic glodne bo pan Panstwo potrzebuje niewolnika? Nie mow tylko o zachodzie, bo spojrz na USA, zeby miec dziecko i wyslac je do szkoly potrzeba giga hajsow.

  •  

   pokaż komentarz

   @KTreu: Nie podoba się źródło? Mam lepsze, takie feministyczne ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   https://www.feministcurrent.com/2015/03/20/of-course-men-want-children-more-than-women-do/
   tutaj bardziej mainstreamowe:
   https://www.cbsnews.com/news/men-want-kids-more-than-women-new-york-magazine-article-affirms-studies/
   Serio, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę: "who wants children more men or women".
   Jednak te które podałem teraz tłumaczą zjawisko w sposób typowy dla progresywnej strony, to jest "mężczyźni nie rozumieją jaką ciężką pracą jest urodzenie i opieka nad dzieckiem, to ich ignorancja sprawia, że bardziej niż kobiety chcą dzieci" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Co do rozkazu to był oczywisty skrót myślowy. Kobieta wiedziała, że jest zależna od mężczyzny i jeśli się nie zgodzi na dziecko to będzie papa i zostanie sama bez możliwości utrzymania się. Jeśli nie chcemy powrotu do takich czasów, to lepiej aby kobiety w porę zmądrzały i zaczęły dbać o zastępowalność pokoleń. Bez tego dojdzie do katastrofy demograficznej, a przy okazji katastrof konieczne bywają radykalne rozwiązania. Nie popieram tego, tak się po prostu stanie, czy tego chcemy czy nie. Więc daruj sobie osobiste wycieczki typu "przegryw, pasożyt, get a life".

  •  

   pokaż komentarz

   @Unwin: Bardzo biedny i nietrafiony skrót myślowy.
   Jakbyś przeczytał co napisałam wyżej ze zrozumieniem, to doszedł byś do wniosku, że nawet się zgodziłam, że mężczyźni bardziej chcą i co z tego? Chcieć sobie mogą. Różnica w tych statach jest niewielka. (Pomijam tu wpadkę, rozmaiwamy o świadomym rodzicielstwie)Jeśli kobieta nie poczuje, że może mieć to dziecko, bo partner jest odpowiedzialny to przecież będzie je mieć. Zakładając przy tym też że jest w stanie. Bo niewiele się mówi o tym w tym wątku, ale postęp cywilizacji niesie za sobą wiele problemów przy zachodzeniu w ciążę.
   Tak więc to nie kobiety mają zacząć dbać, tylko obie stronny mają dbać o dzietność. Same sobie tych dzieci nie zrobimy. I uwaga, osobista wycieczka, minusuj ile chcesz: z wykopowymi mizoginami wyzywającymi nas od p0lek też nie zamierzamy.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie wiem jak połączyłeś kropki rozwoju technologicznego z dzietnością ale w praktyce wygląda to tak, że jeden wymyśla reszta korzysta czyli tak jak na projekcie grupowym w klasie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @SarahC: ano połączyłem je w ten sposób, że jak się rodzi więcej dzieci, to jest większa szansa, że się jakiś geniusz urodzi, co wymyśli jakiś wihajster czy inny bulbulator, co to odmieni świat, jak maszyna parowa, samolot czy internet :) Jak jest mniej dzieci to szanse są mniejsze. A że doszliśmy do takiego rozwoju technologicznego, w którym byle laik w swoim garażu raczej niczego nowoczesnego nie stworzy, tylko trzeba mieć specjalistyczny sprzęt, to już inna kwestia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mardo:

   spojrz na USA, zeby miec dziecko i wyslac je do szkoly potrzeba giga hajsow

   Ale to jest właśnie patologią

  •  

   pokaż komentarz

   @little_muffin: Dziś facet loży na samotne matki więc się go okrada z pieniędzy które mógłby przeznaczyć na swoje dzieci, najgorzej jak państwo staje się mężem kobiety to do niczego dobrego nie prowadzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @ROBICIVIC: a kobieta dzisiaj nie lozy? Ja tez przeciez pracuje i tez na to loze - nic nie dostaje z systemu, a place bardzo duze podatki. Ale zawsze facet najbardziej pokrzywdzony xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Unwin: Ekstremizm rodzi ekstremizm. Na Twój rozkaz odpowiem zbrojnie bronią w rękach.

  •  

   pokaż komentarz

   @jfrost: Jest nawet jeszcze bardziej przyziemny problem (częściowo przez ciebie ujęty).

   Większą ilość dzieci to większe potrzeby mieszkaniowe.
   Większe mieszkanie to większy koszt.
   Większa ilość dzieci to też większe wydatki.

   Po prostu ludzi nie stać na więcej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sin-: Coś ci się chyba przyśniło, bo ja nikomu rozkazywać nie mam zamiaru.

  •  

   pokaż komentarz

   @Unwin: Napisałeś wyraźnie:

   należałoby dać kobietom jakąś motywacje do urodzenia dziecka w miejsce utraconego czynnika motywującego- rozkaz mężczyzny.

   No to odpowiadam, że wolność i broń palna to dwa filary na których opiera się demokracja. Z obu zamierzam korzystać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sin-: Zamiast w broń palną, zainwestuj w kurs czytania ze zrozumieniem ( ͡° ͜ʖ ͡°). Utraconym czynnikiem motywującym jest "rozkaz mężczyzny", zdaje się jasno napisałem. Postaraj się nie używać emocji w dyskusji ze mną, bo to naprawdę jest męczące.
   Jeśli musisz wiedzieć jak zmotywowałbym kobiety do rodzenia dzieci, to osobiście wybrałbym likwidacje emerytur. Opiekują się tobą dzieci które sam wychowasz. Wychowasz patusów, znęcałeś się nad dziećmi czy zdecydowałeś, że nie będziesz miał? Będziesz zdychał z głodu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Unwin: No niestety tak to napisałeś, że naprawdę dwuznacznie to brzmi.
   A co do pomysłu emerytur to mnie jest wszystko jedno a uderzasz głównie w mężczyzn. Bo to oni tej emerytury/opieki nie zobaczą jeśli będzie tylko chodziło o wychowywanie dzieci.

  •  

   pokaż komentarz

   @bregath: to działało do 1900 a potem już nie, bo technologia kosztuje
   z książek się nie nauczysz korzystać z pc z książek nie dowiesz się jaki procesor, karta graficzna jest lepsza, jaki program - to wszystko trzeba ogarnąć samemu w praktyce

   Technologia kosztuje tak samo jak dobre wykształcenie i o te dwie rzeczy w takiej polsce trzeba zadbać samemu, niestety. Tylko że na rynku będzie już azjata czy ziom z usa który robi to lepiej bo ich po prostu szkolą od dziecka

   Technologia to będzie taki sam przypadek jak z lekarzami tylko teraz jeszcze jesteśmy w urywku gdzie można wskoczyć z ulicy

 •  

  pokaż komentarz

  po co komu dziecko? to nie czasy, kiedy byla potrzebna sila robocza do pola

  •  

   pokaż komentarz

   @SweetieX już nie mogę się doczekać jak w straży pożarnej będą służyć sami strażacy 60+ ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @SweetieX: dzieci są potrzebne zeby byly niskie podatki, wysoka konsumpcja i praca.

   Nikt nie kupuje 3 telewizorow, nikt nie zjada 3 chlebow dziennie. Boom na rynku nieruchomosci byl spowodowany zakupem mieszkan przez roczniki wyzu demograficznego. Pan czesio zarobil 20 tys x 3 za zrobione mieszkanie bo Grazyna w 1988 urodzila trojke dzieci ktore wziely kredyt, kupily trzy sedesy Cersanita, 30 m2 plytek Paradyz , 3 kuchnie na wymiar, 3 telewizory, 3 x 50 m2 paneli.

   Ja wiem ze jak pracujesz w korpo i jestes trybem jednym z tysiecy i nawet nie wiesz po co coś robisz bo nie widzisz efektu koncowego to nozesz myslec ze gospodarki utrzymają się bez ludzi bo są roboty. Ja ci mowie ze wszystko co robisz, nawet glupie wpisywanie w Excela ma za zadanie sklonienie czlowieka do wydania kasy w firmie w ktorej pracujesz. Bez czlowieka nie bedzie mial kto kupowac uslug lub produktow twojego korpo

  •  

   pokaż komentarz

   @SweetieX no cóż, ja od półtora roku mam syna i nie ma ważniejszej osoby/rzeczy niż on. Ale jak ty przez posiadanie dziecka widzisz robola do pola to gratuluję światłej przyszłości :)

  •  

   pokaż komentarz

   po co komu dziecko? to nie czasy, kiedy byla potrzebna sila robocza do pola

   @SweetieX: Ta opinia nie pasuje do modelu świata opartego na ciągłym przyroście biomasy homo-sapiens :)
   Ale spokojnie... przyjdzie czas utylizację :)

  •  

   pokaż komentarz

   @on_83 otóż to. bezdzietni ludzie to myślał, że dzieci to albo chcemy wykorzystać na starość, albo cały czas dziecka srają do pieluch

  •  

   pokaż komentarz

   @on_83 jeśli za szczyt twoich osiągnięć i możliwości jest spuszczenie się w kobietę w trakcie penetracji to nic nie różnisz się madek z pieluszkowym zapaleniem mózgu.

  •  

   pokaż komentarz

   wysoka konsumpcja i praca.

   @rafal-heros: Chyba zapominasz o tym, ze przy mniejszej populacji konsumpcja i zapotrzebowanie na pracę spada. Ot, większy obszar dla mniejszej liczby ludności. Nic w mechanizmach rynkowych się nie zmieni.

  •  

   pokaż komentarz

   @rafal-heros: I po 10 albo 15 latach remont łazienki i znowu 3.x wszystko trzeba kupić

  •  

   pokaż komentarz

   @ziuaxa dziecko to szczyt moich osiągnięć ? Lol, możemy porównać zarobki, mieszkanie i zobaczymy kto co osiągnął. Widać że ciężko zrozumieć że dziecko jest dużo ważniejsze niż nawet chata za bańkę...

  •  

   pokaż komentarz

   @on_83 a myślisz że kto w założeniu będzie ciorał na twoją głodową emeryturę?

  •  

   pokaż komentarz

   @zwora jak widać dla niektórych wykopków nie ma nic ważniejszego niż czubek własnego nosa i lekkie życie :)

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @tgdarek wystarczająco dużo zarobię przed emerytura żeby się o to nie martwić. Nie będę miał też problemu z tym aby nawet na starość wspierać finansowo swoje dzieci i wnuki. Na pewno nie robiłem dziecka po to aby na mnie ciułał na starość :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Shuvar aleś mi zaipomowales, na trening możesz pójść, no to mnie przekonałeś, po co mi dziecko xD. Nie ma się co dziwić że dzietność maleje jak ludzie tak abstrakcyjnie myślą. PS. Pięknie musiałeś płakać jak ci siłownie na rok zamknęli... Koniec świata xD

  •  

   pokaż komentarz

   @SweetieX: to rpzychodzi z wiekiem i związkiem z drugą osobą

  •  

   pokaż komentarz

   po co komu dziecko? to nie czasy, kiedy byla potrzebna sila robocza do pola

   @SweetieX: W teorii to dzieci niech robią ci co chcą, w praktyce nie będzie komu robić na twoją emeryturę. W kalkulacjach z tego roku wychodzi na to że za 30 lat, będziemy otrzymywać emeryturę o wartości 1/4 aktualnego wynagrodzenia, a to nie wliczając cen jakie będą za 30 lat.
   Czyli ktoś kto zarabia dzisiaj średnią krajową ~4000zł, dostanie na emeryturę 1000zł przy cenach np. 20zł za litr paliwa.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @SweetieX: system działa tak że ktoś musi płacić składki i podatki żeby było na emerytury, a najgorsze jest to że ten system nie działa a w przyszłości musi to upaść, stąd te wszystkie programy 500+. Na głupie pomysły głupie rozwiązania

  •  

   pokaż komentarz

   Nie będę miał też problemu z tym aby nawet na starość wspierać finansowo swoje dzieci i wnuki.

   @on_83: pamiętaj, że na tym portalu taka postawa jest wyśmiewana! Klasyczne "gówniarze majo mieszkanie bo im starzy pewnie kupili!". A dlaczego mieliby k@!!a nie kupić lub nie pomóc w kupnie? XD

   Szczęścia z malucha życzę i niech rośnie zdrowy.

  •  

   pokaż komentarz

   @SweetieX: i o to chodzi, żeby osoby logicznie myślące wiedzące że cięzko dzieci wychować się zastanawiały i rozmuylily. Za to beztroscy niech lecą na potęge, bo 500 dajo i za kilka pokoleń masz wymarzony elektorat

  •  

   pokaż komentarz

   Ale w czym problem? Przecież 99,999% Polaków może pracować zdalnie.

   pokaż spoiler No niestety dziecko to swojego rodzaju wyzwanie. Nikt nie mówił że będzie łatwo. Trzeba wziąć się w garść, a patostrimy i "mam talent" można obejrzeć później.

  •  

   pokaż komentarz

   @Afrobiker raczej sami z zagranicy. Dla mnie luz.

  •  

   pokaż komentarz

   @SweetieX: I taki baran jeszcze dostał „poparcie” od ponad 100 podobnych. Robi się portal umysłowo chorych ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Shuvar a co ma twoj trening do dzieci? ja też trenuje i co mi w tym dziecka przeszkadzają....ech...

  •  

   pokaż komentarz

   @SweetieX: Ale jednocześnie chciałbyś, żeby nauka szła do przodu, infrastruktura się rozwijała, a na starość żeby opłacana pokojówka przynosiła ci wodę? Oczywiście emeryturę też chciałbyś dostać, a nie zap%?!$##ać do końca swojego żałosnego życia?

   Ja pierdziele, jeszcze 150 mądrych inaczej zaplusowało ten wysryw.

  •  

   pokaż komentarz

   @rafal-heros: ale zdajesz sobie sprawę że gwałtowny przyrost ludzi jest rzeczą nowa i skutkiem rozwoju medycyny i rewolucji przemysłowej?

   Przez miliony lat wśród ludzi było tak że średnio na 2 dzieci dozywalo wieku dorosłego. Rozwój medycyny to wypaczył bo i stąd eksplozja demograficzna w XIX i XX wieku. Teraz po prostu wszystko wraca do normy.

  •  

   pokaż komentarz

   po co komu dziecko? to nie czasy, kiedy byla potrzebna sila robocza do pola

   @SweetieX: no wiadomo, bo przecież gospodarka wcale nie potrzebuje ludzi XD

   Nie potrzeba inżynierów, nie potrzeba lekarzy, nie potrzeba elektryków, nie potrzeba wszystkich ludzi utrzymujących infrastrukturę XD

   Siła robocza jest zawsze potrzebna, po prostu w różnych czasach ludzie robią co innego.

   Dlatego władza ściąga masowo imigrantów, bo nawet jakby nie było wydatków na emerytury, bo każdy by miał swoje oszczędności, to ktoś musi tym emerytom upiec chleb, zaopatrzyć sklepy,, utrzymać rurociągi, energetykę i wszystko inne potrzebne do życia.

  •  

   pokaż komentarz

   dziecko to szczyt moich osiągnięć ? Lol, możemy porównać zarobki, mieszkanie i zobaczymy kto co osiągnął. Widać że ciężko zrozumieć że dziecko jest dużo ważniejsze niż nawet chata za bańkę...

   @on_83: Sam fakt, że musisz dowartościowac sie w ten sposób w internecie mówi sam za siebie.

  •  

   pokaż komentarz

   @KonradSuchy to może rzuć okiem do czego się odnosiłem a później komentuj
   "jeśli za szczyt twoich osiągnięć i możliwości jest spuszczenie się w kobietę w trakcie penetracji to nic nie różnisz się madek z pieluszkowym zapaleniem mózgu."

   Suregorwanie że spuszczenie się w kobietę to szczyt moich osiągnięć to chciałbym z tą osobą porównać jej osiagniecia na innych szczeblach, np materialnych lub każdych innych. Nie mam z tym najmniejszego problemu :)

  •  

   pokaż komentarz

   to może rzuć okiem do czego się odnosiłem a później komentuj
   "jeśli za szczyt twoich osiągnięć i możliwości jest spuszczenie się w kobietę w trakcie penetracji to nic nie różnisz się madek z pieluszkowym zapaleniem mózgu."


   @on_83: Rzuciłem i..

   no cóż, ja od półtora roku mam syna i nie ma ważniejszej osoby/rzeczy niż on. Ale jak ty przez posiadanie dziecka widzisz robola do pola to gratuluję światłej przyszłości :)

   i kawałek dalej.

   jak widać dla niektórych wykopków nie ma nic ważniejszego niż czubek własnego nosa i lekkie życie :)

   To właśnie komentarze typu "a ja"," u mnie to" to właśnie widzenie czubka własnego nosa i błąd poznawczy, zazwyczaj nie wnosza tez nic do dyskusji.
   Zazwyczaj wygląda to na szukanie aprobaty w internecie.

   Od siebie życzę by dzieciak był zdrowy, o reszte zadbasz sam.

  •  

   pokaż komentarz

   @KonradSuchy no cóż, jak z tego nie wynika że moje dziecko jest czubkiem mojego nosa to chyba źle czytam.. a jak ktoś zarzuca mi taki szczyt to robię sprawdzam i tyle. Za życzenia dziękuję, jest wszystko ok i oby dalej tak było.

  •  

   pokaż komentarz

   no cóż, jak z tego nie wynika że moje dziecko jest czubkiem mojego nosa to chyba źle czytam

   @on_83: Nie. Generalizowałem, chodziło o stwierdzenai typu "moja ciotka zmarła na covid więc to zabójcza choroba" i na odwrót "nic mi nie było więc to hoax". Tak samo Ty widzisz w dzieciaku sens życia - lub tak wyczytałem i brawo, ale to nie znaczy, ze to jedyna słuszna droga.

  •  

   pokaż komentarz

   @skitarii: ta XD a wszyscy imigranci pracują
   uj z tym, że część to matki z dziećmi na zasiłku XD uj z tym że najpierw trzeba im dać mieszkania XD nauczyć języka (niektórzy nawet po angielsku nie potrafią) także eot powodzenia wam życzę z tym biznes planem. Wypali jak wizja gospodarcza pis.

  •  

   pokaż komentarz

   ta XD a wszyscy imigranci pracują
   uj z tym, że część to matki z dziećmi na zasiłku XD uj z tym że najpierw trzeba im dać mieszkania XD nauczyć języka (niektórzy nawet po angielsku nie potrafią) także eot powodzenia wam życzę z tym biznes planem. Wypali jak wizja gospodarcza pis.


   @SarahC: ćpałaś coś? XD

   Jakie matki na zasiłku? Ja piszę o imigrantach zarobkowych, a nie o uchodźcach wojennych z Ukrainy.

   I nikomu nie trzeba dawać mieszkań. Imigraci zarobkowi sami je sobie wynajmują. I ten plan jak najbardziej wypala skoro jest coraz więcej imigrantów w Polsce.

  •  

   pokaż komentarz

   @BlueBerryCaffe ty też jesteś tą jak mówisz biomasą ( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ⌐■-■

  •  

   pokaż komentarz

   @moje2000: Dokładnie, też tak uważam, że 500+ to program głównie skierowany do patusów mnożących się na ilość, a nie na jakość. Problemem z brakiem dzieci jest całościowe środowisko w jakim ludzie obecnie żyją na Zachodzie, a nie parę stówek. No, ale taki typowy wyborca PiSu widzi, że jest kasa za dziecko, więc trza machnąć dzieciaków jak najwięcej.

  •  

   pokaż komentarz

   @abcasdf: ależ jak nic się nie zmieni? Chociażby korzyści skali. Większy obszar i mniej ludności to bez znaczenia? A kto to wszystko utrzyma? Głównie chodzi o starzenie się społeczeństwa, a to na taka skale będziemy mogli dopiero przetestować, wiec nie mów nic o mechanizmach rynkowych bo skoro wydajesz takie śmieszne sądy to zwyczajnie nic o rynku i jego mechanizmach nie wiesz. Tak samo jak kilku głupców którzy Ci uwierzyli i zaplusowali. Taki jest efekt jak internetowym mędrcom wydaje się coś ale nie zdążyli jeszcze na nic zapracować.

  •  
   ChrisFella

   -1

   pokaż komentarz

   to nie czasy

   @SweetieX: Tak to te same czasy, potrzebujemy tyle samo jak nie więcej ludzi i rąk do pracy niż wcześniej. Co to za poj%%$ne myślenie? Więcej ludzi = większy dostatek

  •  

   pokaż komentarz

   A kto to wszystko utrzyma?

   @banalny_tuzin: Ale co utrzyma? O czym konkretnie mówisz? Przecież są kraje o dużo mniejszej gęstości zaludnienia niż Polska i jakoś egzystują. To będzie proces dlugofalowy a nie jednorazowe tąpnięcie więc czasu na przystosowanie się będzie sporo. Nie rozumiem tej nagonki na jak najwieksza liczbę ludności.

   bo skoro wydajesz takie śmieszne sądy to zwyczajnie nic o rynku i jego mechanizmach nie wiesz.
   Daruj sobie ten protekcjonalny ton.

  •  

   pokaż komentarz

   @abcasdf: napisałeś głupoty. No utrzymanie sieci dróg, infrastruktury. Chcesz się wypowiadać w takich kwestiach a nie wiesz podstawowych rzeczy. Pstryknąć i zrobione.

  •  

   pokaż komentarz

   napisałeś głupoty. No utrzymanie sieci dróg, infrastruktury. Chcesz się wypowiadać w takich kwestiach a nie wiesz podstawowych rzeczy. Pstryknąć i zrobione.

   @banalny_tuzin: Ty sobie ego podbudowujesz tym gadaniem? Praca na minimalnej i frustracja? Człowieku, nie masz o mnie pojęcia, ale już wiesz, ze "nie znam podstawowych rzeczy" XD Mniej ludzi - mniejsze zapotrzebowanie na infrastrukturę. Wyludniania nie da się przełożyć 1:1 to chyba oczywiste, ale nie uważam żeby to by koniec świata dla naszego kraju.

  •  

   pokaż komentarz

   @abcasdf: praca na minimalnej, stać Cię chyba na więcej. Nie znam Cię ale mogę wyciągnąć wnioski po tym co napisałeś. No tak, mniej ludzi mieszka w gminie x o 10%, rozproszenie pozostaje takie samo, i zwijasz sieć wodociągowa, gazowa, prąd? Tez można. A utrzymanie dróg? Najwyżej ktoś nie dojedzie do roboty, niezbyt duża strata. To jeden z elementów, do którego można się przyczepić. Po prostu nie lubię jak ktoś pisze głupoty a debile to później powielają bo widzieli komentarz na wykopie.

  •  

   pokaż komentarz

   @banalny_tuzin: Stary, dobrze masz rację, ja byłem w błędzie wszyscy są szczęśliwi i żyjemy dalej. Serio nie mam czasu na p%$??##enie w takim tonie tutaj. Pozdrawiam serdecznie i miłego dnia.

 •  

  pokaż komentarz

  Nic dziwnego ze spada dzietnosc.. Wychowywanie dziecka w pl to wyzwanie.
  Jak masz male dziecko a nie masz babci/dziadka do pomocy to co zrobisz w wakacje? Przedszkola zamkniete, zero pomocy od panstwa, z resztą za malo przedszkol jest wiec... W ciagu roku tak samo ciezko.
  Szkolnictwo to w ogóle porazka, jak patrze na program nauczania w szkole to jestem zalamany.. Totalne dno

  •  

   pokaż komentarz

   @Lemurbb: Nawet jak masz dziadkow, to pamietaj ze starsze pokolenie jest egoistyczne - jak beda mieli ochote ponanczyc, to poniancza. A jak trzeba bedzie popilnowac w naglym wypadku, to - "jak se zrobiles, to teraz pilnuj".

  •  

   pokaż komentarz

   @Lemurbb: Przedszkola nie są zamknięte w wakacje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lemurbb: bzdury piszesz, przedszkola są zamknięte tylko przez 4 tyg. Wakacji, przez ten czas można do koptować dziecko do innego, otwartego przedszkola.

  •  

   pokaż komentarz

   @Immun: o ile są miejsca. W tym roku, w przedszkolu gdzie chodzi córka, jest tylko 5 miejsc dla dzieci z innych przedszkoli (praktycznie 100% w czasie dyzuru chodzi jak w ciągu roku), podobnie jest w innych przedszkolach, nie ma tych miejsc aby "do koptowac".

  •  

   pokaż komentarz

   Wychowywanie dziecka w pl to wyzwanie.

   @Lemurbb: Przecież dobry rząd pomaga jak może ( ͡º ͜ʖ͡º)

   źródło: wykop.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @Zborro: zależy jakie, mojej córki ma 2 tyg przerwy i to jest spoko, ale znajomych mają po 2 miesiące (publiczne), posyłają do prywatnych na okres wakacji ale pożegnaj się z 2500-3000 zł ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @mac_mod: Nawet nie biorę pod uwagę publicznych, bo to jest promil rodzin które mają szczęście się do takiego dostać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zhai: co tu egoistycznego? Nikt nie ma obowiazku zajmowac sie Twoim dzieckiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lemurbb:
   Przyczyna katastrofalnej demografii jest czysto kulturowo - cywilizacyjna, a nie materialna (bez względu czy społ. jest bogate / biedne).
   Wystarczy sobie sprawdzić w jakim okresie był najwyższy wzrost demograficzny.
   Polska to kraj powierzchownie katolicki, a obecnie nawet modernistyczna część KK (większość) dokłada swoją cegiełkę w postaci dozwolenia antykoncepcji co jest sprzeczne z podstawowym nakazem religii katolickiej "Idźcie i rozmnażajcie się".

   Polska miała największą dzietność w okresie kiedy tych wszystkich udogodnień nie było. W okresie międzywojennym w Wielkopolsce była bieda, aż piszczało, a dzietność była jedną z najwyższych na świecie.

   Natomiast w drugą stronę zamożność nie musi zmniejszać ilości dzieci - Mormoni w USA, którzy są jedną z bardziej zamożnych grup społecznych mają dzietność na poziomie 3.4.

   Tradycyjni katolicy (nie jest to jakiś odłam KK, przeciwnie - rdzeń) mają dzietność na poziomie 3.6 (też USA):
   https://pch24.pl/usa-tradycyjni-katolicy-sa-bardziej-religijni-wyniki-badan-sa-jednoznaczne/

  •  

   pokaż komentarz

   @Lemurbb: jakie wakacje? Wakacje są dla dzieci , rodzic nie ma prawa do wakacji, nie jest już dzieckiem żeby jak mały Kazio zwiedzać czy wylegiwać się na cudzych plażach bez sensu. W świecie dorosłych wszystko musi mieć sens, sami do tego doprowadziliście.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zhai: To prawda, mam dziadków mieszkanie pod sobą, w roku z żoną wychodzimy bez dziecka trzy razy, i to z wielką łaską na 2-3 godziny, no poprostu ciągle coś nie tak, brak czasu, a to nie wiem, smiech xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Lemurbb wyzwaniem to było wcześniej wychowywanie dziecka. Dziś powodzi się nam (mam na myśli Polskę) jak nigdy wcześniej. To prędzej właśnie z dobrobytu ludzie nie chcą mieć dzieci. Wolą zajmować się sobą, zwiedzać, poprostu żyć wygodnie, a dziecko to jednak obowiązek i odpowiedzialność do tego taka na którą trzeba wydawać kupę kasy.
   No i podejście części społeczeństwa do dzieci się zmieniło. Wykop jest tego najlepszym przykładem. Większość komentarzy na temat dzieci jest negatywna, a jak ktoś ma więcej jak dwójkę, to zdaniem wykopków jest patologią która kradnie ich pieniądze.
   Podsumowując, przez ostatnie dwadzieścia lat dzieci mają coraz gorszą reklamę. ¯\(ツ)

  •  

   pokaż komentarz

   Przedszkola nie są zamknięte w wakacje.

   @Zborro: żłobek mojej córki (państwowy) jest zamknięty cały lipiec, dodatkowo w odróżnieniu do zeszłego roku w tym roku żłobki zastępcze nie będą dostępne, o czym nas poinformowano w zeszłym tygodniu, have fun, za to przedszkole (prywatne) mojej drugiej córki jest zamknięte przez jeden tydzień w lipcu i wiem o tym od marca - nawet w takich prostych sprawach aparat państwowy zawodzi bardzo, @Lemurbb: ma rację, dla mnie wychowanie 2 córek bez dziadków na miejscu to zajebisty problem logistyczny, póki co łączymy kropki, ale, ale do żłobka chorego dzieciaka nie zaprowadzisz, w zeszłym roku wyczerpałem z żoną limit 60 dni opieki nad chorym dzieckiem, nie jestem roszczeniowym typem który mówi, że państwo ma mi się dziećmi zająć, nawet chciałbym mieć możliwość jak najbardziej się odciąć od takich zależności, ale rozumiem ludzi którzy to przekładają na "lepsze czasy" lub się nie decydują w ogóle na dzieciaki, bez odpowiedniej "infrastruktury", dziadków i zaplecza finansowego jest to wielkie wyzwanie

  •  

   pokaż komentarz

   @LaurenceFass: Wielkopolska była najlepiej rozwiniętą częścią II RP.

  •  

   pokaż komentarz

   @emasele:
   Zależy od okresu, ale prędzej wskazałbym śląskie.
   Nie mniej to nie ma znaczenia - nawet w najbogatszym województwie była bieda (bo na tle Europy II RP była biedna), a na wioskach powszechne były chaty z klepiskami i słomianym dachem.

  •  

   pokaż komentarz

   a jak ktoś ma więcej jak dwójkę, to zdaniem wykopków jest patologią która kradnie ich pieniądze.

   @zwodek: Bo 3 i więcej dzieci ma zwykle patologia która nie myśli czy da radę tyle dzieci wychować i to nie jest wymysł wykopków tylko fakt. W przeciętnej rodzinie gdzie dwie osoby pracują, ciężko jest mieć tak dużą ilość dzieci i jednocześnie zapewnić im warunki nie gorsze niż rówieśnicy.

  •  

   pokaż komentarz

   @gzem89: No moment. Czyli masz żłobek państwowy za który płacisz symboliczną kwotę, i nagle płacz bo na miesiąc trzeba kogoś zorganizować? Może państwowe niańki?

  •  

   pokaż komentarz

   @Lemurbb od szkół się odpierdziel tam się nie zmieniło od 50 lat więc sam do takiej szky chodziłeś i jednak umiesz pisać komentarze na wiosce:)

  •  

   pokaż komentarz

   @Zborro: no przecież napisałem że dokładnie tego nie chce, hallo, co to za błąd w matriksie, przy okazji co definiujesz przez symboliczną kwotę, w sensie serio, jak myślisz ile płacę? no i ostatecznie, napisałeś, że przedszkola nie są zamknięte, to ja napisałem, że niektóre są i że jest to problem, jeżeli uważasz, że nie jest to żaden problem dla rodziców to więcej nie poradzę

  •  

   pokaż komentarz

   @LaurenceFass Mormoni to spolecznosć w której życie toczy się w niewielkiej zwartej grupie a opieką nad dziećmi można dzielić się pomiędzy rodzinami, my żyjemy w zupełnie innej rzeczywistości "indywidualistów".

  •  

   pokaż komentarz

   @Zhai: co tu egoistycznego? Nikt nie ma obowiazku zajmowac sie Twoim dzieckiem.

   @Aster1981: Chodzi o to, że jest mnóstwo osób (ciotek, dziadków itp.) w rodzinach, którzy pouczają młodych o konieczności zrobienia sobie dziecka, przy okazji spotkań rodzinnych wiercą dziurę w brzuchu pytaniami "No kiedy wreszcie wam się rodzina powiększy?", ale jak potem chcesz od nich przysługi w postaci zajęcia się tym dzieckiem, do którego tak namawiali, to się wykręcają, udają głupa albo nie odbierają telefonów.

  •  

   pokaż komentarz

   Mormoni to spolecznosć w której życie toczy się w niewielkiej zwartej grupie a opieką nad dziećmi można dzielić się pomiędzy rodzinami, my żyjemy w zupełnie innej rzeczywistości "indywidualistów".

   @Zoltan666:
   To też jeden z czynników kulturowych, ale nie decydujący.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lemurbb: chcesz powiedzieć, że dzietnośc w Norwegii, Niemczech (chodzi o Niemców a nie Turków czy uchodźców) czy Szwajcarii stoi na dobrym poziomie?

  •  

   pokaż komentarz

   @Lemurbb: k%?$a ludzie ogarnięcie się 100 lat temu jedzono ziemniaki cały tydzień jak była kasza to szok, owoce i warzywa to był luksus- ludzie na oczy nie widzieli pomarańczy. Mieszkało się w gówno budynkach a ludzie się rozmnażali i rodzili dzieci i dało się je wychować i dzięki temu dzisiaj jesteśmy gdzie jesteśmy.

   Dzisiaj mamy antykoncepcję i myślę, że można to śmiało powiedzieć - wygodę taką, że nie chcemy dzieci. Bo to koszt bo ciężko wychować bo nie chce im serwować życia jakie sam mam etc.
   A skąd wiesz jakie będzie twoje dziecko i na kogo wyrośnie? Nie wiemy tego kompletnie.

   Jak myślę o swoich rodzicach to i tak podziwiam, że tak ogarniali choć było skromnie. Jak myślę o dziecku to pierwsza moja myśl to nie poradziłbym sobie. Choć zmieniło mi się od tego, że nie chce do tego, że chce ale raczej bym nie dał rady wychować, utrzymać i logistycznie ogarnąć. Choć rzeczywistość pokazuje, że większe nie ogary wychowują więc ja pewnie też bym dał radę :)

  •  

   pokaż komentarz

   @LaurenceFass: Bardzo celne spostrzeżenia mikru, ilość minusów i fakt, że topowy komentarz wymienia „chore katolickie prawo antyaborcyjne” dobitnie udowadnia, że wykopki jednak wolą żyć w swojej bańce, narzekać i stawiać swoje chochoły, jednocześnie odrzucając najważniejszą przyczynę tego demograficznego bajzlu.

   Śmieszne jest też to, że ci którzy najgłośniej krzyczą o tym jak to w PL wszystko gospodarczo zmierza w złym kierunku, mają wywalone na posiadanie dzieci i żyją od numerka do numerka, albo stosują jakieś zamienniki, które nie wymagają udziału drugiej osoby, bo przecież dziecko zabrało by im ich celną wolność i możliwość samorealizacji ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @szambotazysta: zmieniło sie i to na gorsze . Wymagania coraz mniejsze, uczysz sie aby zdac pod klucz napisany orzez ministerstwo. Masz dodatkowe punkty za prace o j. Kaczynskim a za konkurs pitagorasa juz nie. Gdzie tu sens i logika

  •  

   pokaż komentarz

   @Kambiodolor2137: dal bys rade. Ale popatrz na czechy jak sobie poradziły. Jakos im sie zwiekszyla dzietnosc, a u nas?
   Wiesz, ja sam bym chcial wiecej dzieciakow, mam ttlko jednego niestety, ale jako ze nie mam swojego mieszkania, a odkladam, nie stac mnie na kolejne. Musi poczekac... Taka polityka rzadu. Trzeba sie dostosowac

  •  

   pokaż komentarz

   @sols: wakacje... A co zrobic z szkrabem 5 letnim, zostawic samego w domu? Poradzi sobie przeciez

  •  

   pokaż komentarz

   @Zhai: heh, racja, niektorzy tacy są, ale to typ ktory nas zostawiał samopas, nami sie nie opiekowali naszymi dzieciakami takze nie będą

  •  

   pokaż komentarz

   Nawet jak masz dziadkow, to pamietaj ze starsze pokolenie jest egoistyczne

   @Zhai: Współczuje w takim razie dziadków/rodziców czy na kimkolwiek bazujesz swoja wypowiedź.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lemurbb jest kangur i mnóstwo innych konkursów z każdej dziedziny wiedzy. Olimpiady i wymiany uczniowskie po całej Europie. Wszystko zależy od szkoły.

  •  

   pokaż komentarz

   @szambotazysta:noo nie do konca, jak chcesz dodatkowe punkty na studia to ogolno europejska olimpiada nie znalazla miejsca u pana czarnka na liscie, ale esej o kaczynskim juz tak

  •  

   pokaż komentarz

   @Lemurbb: Najgorzej, zrobisz sobie bombla to mu będą prać głowę jezuskiem na krzyżu zamiast matematyki i to wszystko w ramach programu szkolnego :V

  •  

   pokaż komentarz

   @SarahC: heh dokładnie.
   A wlasnie dzisiaj moja różowa mi opowiadala ze jej dziecko w przedszkolu po katechezie zapytalo sie jej czy dlaczego nie chodzi do kosciola i czy wie ze przez to umrze na krzyzu. Dziecko lat 6 ..

  •  

   pokaż komentarz

   @Lemurbb: ahh ta miłość do bliźniego wierzących katechetek

 •  

  pokaż komentarz

  Nie tyle "kryzys ekonomiczny" co pełzająca pauperyzacja "klasy średniej". Na przykładzie amerykańskim jest to świetnie widoczne - od lat 70 inflacja skumulowana ponad 600%, wzrost dochodów 250%. Ichniejsi dziadkowie mogli kupić dom za równowartość 2 lub 3 letniej pensji. Do utrzymania rodziny na dobrym poziomie wystarczyła jedna pracująca osoba.
  Do tego Media wtedy z każdej strony przedstawiały i wychwalały model rodziny z dziećmi, w którym kobieta zajmowała się domem i jej głównym zadaniem było uszczęśliwiać męża i dzieci.

  •  

   pokaż komentarz

   @hawat: ale to były też inne czasy, gdzie model ekonomiczny, dostęp do surowców, poziom medycyny i dostęp do pożywienia był kompletnie inny. Tego nie da się w żaden sposób porównać.

  •  

   pokaż komentarz

   @bregath: Ciekawe tłumaczenie, tyle że... liczny wyraźnie pokazują "gdzie" poszła kasa której nie widzi dziś klasa średnia.

  •  

   pokaż komentarz

   @hawat: Po pierwsze po raz kolejny odnosicie się do zmyślonych danych. Inflacja skumulowana CPI oraz średni wzrost dochodów nie odbiegają znacząco od siebie. Proponowałbym popatrzeć w oficjalne dane i skończyć powielać głupoty.
   Po drugie, powyższy fakt stagnacji realnych wynagrodzeń wynika z faktu zmiany udziału ludności poszczególnych ras w strukturze demograficznej USA. Wystarczy popatrzeć jaki jest średni dochód i majątek osób czarnoskórych i latynoskich względem białych i zółtych. W rzeczywistości majątki i realne pensje ludności białej i zółtej mają się w USA całkiem dobrze na przestrzeni lat.

   Trzy to prawda, że ceny domów w krajach rozwiniętych rosną względem średniego wynagrodzenia. Mimo, że jest to dobro niezbędne to nie jest jedynym wyznacznikiem poziomu życia...

   Realny koszt nieruchomości rośnie m.in. ze względu na:
   A) lokalizację - coraz więcej osób chce mieszkać w określonych lokalizacjach, co winduje ich ceny. Ceny na zadupiach są dużo niższe
   B) Standard domów i mieszkań oraz ich wyposażenia uległ znaczącej poprawie
   C) Aktualnie coraz mniej osób chce wykonywać prace fizyczne, a większość młodych osób chciałaby klikać w kąkuter przez co realne koszty usług fizycznych, w tym związanych z budowlą rosną
   D) Przeniesienie produkcji wielu niezbędnych materiałów do krajów słabiej rozwiniętych m.in. ze wzgledu na punkt C
   E) Bardzo tani kredyt hipoteczny praktycznie na całym świecie (zdolność kredytowa jest często wyznacznikiem maksymalnych cen)

   I wiele innych powodów ...

  •  

   pokaż komentarz

   Standard domów i mieszkań oraz ich wyposażenia uległ znaczącej poprawie

   @lordziok: W stanach? Tutaj akurat srogo się mylisz.

  •  

   pokaż komentarz

   @hawat: Tu akurat mogę zgodzić :)

   Argumenty dt. cen nieruchomości akurat wypisałem uniwersalne dla krajów wysoko rozwiniętych.

   Jeżeli chodzi zaś o argument dotyczący uzbierania na dom w 3 lata (nie wiem czy to było możliwe), to musisz mieć na uwadze właśnie argumenty przytoczone powyżej oraz fakt, że od lat 70 średnia wielkość nowo budowanych domów zwiększyła się około dwukrotnie, więc już bez powyższych czynników czas trzeba wydłużyć do 6 lat :)

  •  

   pokaż komentarz

   Argumenty dt. cen nieruchomości akurat wypisałem uniwersalne dla krajów wysoko rozwiniętych.

   @lordziok: Wrzucenie do jednego "wora" Japonii i Kanady całkowicie fałszuje takie dane,

  •  

   pokaż komentarz

   @hawat: pauperyzacja klasy sredniej to tez nie jest pelna odpowiedz na pytanie o spadającą dzietnosc. Przeciez po wojnie czy we wczesnych latach '80 klasa srednia prawie nie istniała, warunki zycia wszystkich klas spolecznych byly w cholere gorsze niz teraz. A dzietnosc sie zgadzala, nawet byl przyrost.

   IMO zmienia sie mentalnosc, dla coraz wiekszej ilosci ludzi ma znaczenie to w jakich warunkach wychowuja dziecko.
   I to w zasadzie jest OK, zasada 'bozia dala dziecko, bozia da na dziecko' ktora wyznawaly poprzednie pokolenia jest po prostu zla i powoduje mase krzywdy.

   Szkoda tylko ze ta zmiana mentalnosci dziala u calkiem fajnych i kumatych ludzi, a u patoli, fanatykow religijnych i innych zjebow juz nie. Efekt taki ze malzenstwo pielegniarki i nauczyciela sie nie rozmnoży a zachlane menele maja to w dupie i produkuja dzieci dla socjalu.

  •  

   pokaż komentarz

   @thorgoth: Sytuacje "powojenne" to dość trudny temat, bo jakąś rolę odgrywa tu nic innego jak instynkt. Dodatkowo łatwo było wtedy o "awans" społeczny. Relatywnie dużo kobiet konkurowało o sporo mniej facetów co miało kolosalny wpływ na to co się działo.

  •  

   pokaż komentarz

   @hawat: my point is: argumentacja ze dzietnosc spada 'bo bida', 'bo na chalupe nie stac', jest zasadniczo niecelna. W duzo biedniejszych warunkach, nie tylko powojennych, dzietnosc bywala wieksza.

  •  

   pokaż komentarz

   duzo biedniejszych warunkac

   @thorgoth: To były warunki odpowiednie do stanu i mentalności. Teraz więdząc, że lepie jbyć powinno i mając wzorce, jest ubóstwo.

  •  

   pokaż komentarz

   W rzeczywistości majątki i realne pensje ludności białej i zółtej mają się w USA całkiem dobrze na przestrzeni lat.

   @lordziok: Masz podobne dla dot. blondynów i leworęcznych?

  •  

   pokaż komentarz

   @Shirde-_-:
   W sumie to zabawne ze Polska z pewnymi wahnieciami od 30 lat sie bogaci, ze mieszkancy PL sa w top 20% najbogatszych ludzi na planecie a mimo to im dalej to postępuje tym wiecej ludzi boldupi ze 'lo paanie, taka bieda tera'.

   I nie twierdze ze jestesmy bogatym spoleczenstwem, ale nigdy nie bylo lepiej niz teraz (mam namysli ostatnie dekady, nie miesiace). Wzrost zamożności nie nadaza za aspiracjami ;)

  •  

   pokaż komentarz

   od 30 lat sie bogaci

   @thorgoth: Bogaci poprzez wzrost zadłużenia kraju do poziomu najwyższego w historii, gdzie ludzie nie stać na kawalerki a co dopiero mieszkania? Dziwne, bo byliśmy biedniejsy po wojnie i ludzie miel idach pod głowa xD

   "mieszkancy PL sa w top 20% najbogatszych ludzi"

   Chyba pojedyncze jednostki w rodziny Obajtka, realnie nie przedstawia to nic jesli mowisz o PKB ot Szwajcaria jest pod nami co pokazuje jaki to absurd( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Shirde-_-: po wojnie ludzie mieli dach nad glowa? Sprawdz ile tego dachu bylo per capita po wojnie i jaki to byl dach.

   Zadluzenie sie liczy w relacji do GDP a nie jako wartosc bezwzgledna, jako takie powaznie psuc zaczal dopiero Vateusz.

  •  

   pokaż komentarz

   @hawat: dziś w radiu 357 wypowiadał się ekspert, powiedział coś ciekawego, że mianowicie młodzi potrzebują nadziei by zakładac rodziny/mieć dzieci. Po wojnie ludzie mieli nadziei bardzo duzo.

  •  

   pokaż komentarz

   ale to były też inne czasy, gdzie model ekonomiczny, dostęp do surowców, poziom medycyny i dostęp do pożywienia był kompletnie inny. Tego nie da się w żaden sposób porównać.

   @bregath: oczywiście, że się nie da porównać, jak system ekonomiczny zmieniono na robienie dobrze korporacjom XD

   Korporacje nie potrzebują rodzin, tylko roboli i konsumentów. A jak się miejscowe robole skończą, to się ściągnie ich z trzeciego świata. Wszystko w celu maksymalizacji wyników kwartalnych i rocznych XD

  •  

   pokaż komentarz

   @thorgoth: @hawat: panowie ale śmiertelność też była wyższa, a nie bierzecie tego pod uwagę.
   I to niekiedy były sytuacje że kogoś pobili na śmierć, ktoś się powiesił także ten kij ma dwa końce

  •  

   pokaż komentarz

   @SarahC: ale o czym dokladnie piszesz bo nie rozumiem? O smiertelnosci niemowląt? Dlugosci zycia? Bo smiertelnosc w przeciwienstwie do dzietnosci w ujeciu ogolnym jest raczej stabilna ;) bylo 100%, jest 100% i bedzie 100%

1 2 3 4 5 6 7 ... 24 25 następna