Wiceminister edukacji i nauki o pensjach nauczycieli: widzieli, co brali

Wiceminister edukacji i nauki o pensjach nauczycieli: widzieli, co brali

Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski wlasnie stwierdzil, że nauczyciele sa sami sobie winni, ze zarabiaja tak malo ( ͡° ͜ʖ ͡°). Jakies pytania?

 •  

  pokaż komentarz

  ja bym powiedzial inaczej - sami sa sobie winni, nie strajkuja bo "hurr durr dzieciaczki" to maja

  pandemia pokazala, ze jakby rodzice musieli opiekowac sie swoimi pociechami bo nauczyciele strajkuja to szybko znalazlby sie hajs na godziwe wynagrodzenie dla nauczycieli

  no ale zaraz sa wakacje wiec nauczyciele sobie moga strajkowac lol

  •  

   pokaż komentarz

   @zapomnialemhaslo: zapomniałeś nie tylko hasło. Nauczyciele strajkowali, trzy lata temu. Ściągnęli wtedy do opieki katechetów, strażaków i kogo tam jeszcze, żeby zapchać dziury. Jak się ma w d... edukację, to nagle nauka nie jest ważna, wystarczy dowolny opiekun i problem z głowy. Nie ma pracy, nie ma kasy, niektórzy z nas i pół roku potem spłacali ten strajk.

   Dzisiaj głosują nogami.
   Na koniec roku robi się rozliczenie godzinowe zrealizowanych lekcji. Takiej fizyki powinno być 64 godziny, matmy 128, geografii 32 itd. Braki w niektórych przedmiotach sięgają 30% - na przykład 22 godziny zamiast 32. Zapycha się innymi przedmiotami, od których masz pod ręką wolnego nauczyciela. Nikt już tego nie pilnuje, przed pandemią dyrektor już by miał kuratorium na głowie.

   Chcesz protip na odwołanie od oceny na koniec roku? Policz godziny i powołaj się na brak możliwości opanowania materiału przez brak odpowiedniej liczby godzin. Jak nie dyrektor, to kuratorium biegiem poleci powstawiać szóstki, byle wyciszyć sprawę. Aż dziw, że jeszcze ludzie masowo tego nie wykorzystują.

  •  

   pokaż komentarz

   @zapomnialemhaslo: żeby znowu zostać bez kasy? Tylko głupiec powtarza to samo działanie i liczy na inny efekt.

   Zamiast tego, szukają sobie innego zajęcia. Starsi czekają do pierwszego terminu, kiedy można przejść na emeryturę, bo dla 50+ rynek pracy za wielki nie jest. A że średnia wieku to teraz 47 lat, odpływają powoli, ale stale.

  •  

   pokaż komentarz

   @zapomnialemhaslo: @krystal_Tri_tapik:
   Nauczyciel w niemieckiej podstawówce ma 26 godzin przy tablicy tygodniowo, polski 14 godzin. Jestem za tym aby dać 85% podwyżki nauczycielom pod warunkiem, że będą pracować 26 godzin zegarowych przy tablicy.

   Kto zostanie w zawodzie niech zależy od wyników a nie od zapisów w karcie nauczyciela gdzie miernota z 20 letnim stażem ma większe szanse na koryto od świetnego nauczyciela z 5 letnim doświadczeniem i genialnymi wynikami.

   Prawda jest taka, że nauczyciel to super zawód, gdzie nikt ciebie nie rozlicza z jakości pracy, masz masę wolnego przy minimalnym wysiłku:)

  •  

   pokaż komentarz

   Prawda jest taka, że nauczyciel to super zawód, gdzie nikt ciebie nie rozlicza z jakości pracy, masz masę wolnego przy minimalnym wysiłku:)

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Prawda jest taka, ze p@?#??$isz jak potłuczony, partyjny pachołku. Akurat mam w najbliższej rodzinie nauczyciela z wieloletnim stażem i naocznie obserwuję tą "masę wolnego czasu" i "minimalny wysiłek".

   Tłumoki widzą tylko godziny przy tablicy ale robota pozalekcyjna oraz ta zabierana do domu już mało kogo obchodzi albo raczej mało kto ma o niej pojęcie.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: 85% procent ledwie zbliży polskiego nauczyciela do połowy tego co zarabia niemiecki nauczyciel. Nie wiem jak ty ale ja nie chciałbym zap#%###$ać tyle samo co ktoś inny za połowę tego co dostaje inna osoba za dokładnie taką samą pracę.

   Pamiętam jak pisowscy akolici pieprzyli coś o tym że PO pcha nas do bycia montownią Europy. Otóż okazuje się że to pis rozmontowując edukację papajami i zdeformowanymi lekcjami propagandowej historii zamiast nauki chociażby nauk ścisłych dokładnie ten plan zostania montownią realizuje.

  •  

   pokaż komentarz

   @kanapeczka_z_kanapa: Co za p#@#$#!enie XD Kto w Polsce zarabia tyle co Niemiec w tym samym zawodzie.

   Akurat mam w najbliższej rodzinie nauczyciela z wieloletnim stażem i naocznie obserwuję tą "masę wolnego czasu" i "minimalny wysiłek".

   @szejk_wojak: Gówno mnie obchodzi że nie potrafi sobie twoja stara roboty zorganizować. Pachołku.
   Mamy najwięcej nauczycieli na ucznia.
   Polscy nauczyciele pracują najmniej w Europie. Takie są fakty.
   Gówno zarabiają bo gówno pracują. Mój nauczyciel pijany chodził do roboty przez 30 lat, od czasu do czasu zsikamy poradował po korytarzu taki zarobiony był. W jednej z najlepszych szkół w województwie.
   Widziałem pracę nauczycieli z każdej strony. Najgorsze gówno tak samo traktowane jak najlepszy specjalista. Czy sie robi czy się leży taka sama stawka się należy. No chyba, ze się op!#?@$$asz o 10 lat dłużej to karta nauczyciela daje większe stawki.
   Mi sprawdzenie 25-30 prac zajmowało pół godzinki -wyrabiałem się na przerwach miedzy lekcjami a nawet zawodowym nauczycielem nie byłem. mniej p#@#$#!enia jak ciężko a do roboty się brać. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Realia pracy nauczyciela w Polsce: ileś tam godzin przy tablicy obowiązkowych, do tego drugie tyle bo brak kadry, bo nikt o zdrowych zmysłach w ten chlew obsrany krowim gównem zwanym nauczaniem w polsce się nie pakuje, dodatkowe kilka bo ktoś jest na chorobowym, do tego ze trzy bo ktoś ma indywidualne, do tego wszystkie rzeczy pozalekcyjne typu sprawdzanie prac, przygotowywanie zajęć itp.
   W dupie byłeś i gówno widziałeś jak wygląda praca nauczyciela, może się pobawiłeś w jakiegoś adiunkta czy korepetytora, a szczekasz najgłośniej, jakbyś 10 lat w zawodzie popracował.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rachey:No i widzisz jak to działa? Nauczyciel ciągnie 200% standardowej pensji bo pracuje na 2 etatach i jeszcze bierze zastępstwa i kolejne kilkadziesiąt procent. Da się? Po co bawić się w taką fikcję? Nie lepiej grać w otwarte karty i zwyczajnie zwiększyć pensum i proporcjonalnie kasę? Kto na tym zyskuje? na tej etatowej fikcji? Leśne dziady z ZNP?
   Najwięcej widziałem jako uczeń i gdybym miał płacić za to co robili moi nauczyciele to bym grosza im nie zapłacił a niektórych zwyczajnie w więzieniu bym zamknął i wrzucił klucz. Nie nie pracowałem 10 lat, nie lubię obracać się wśród patologii. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: W zawodzie zostaje w sporej części patologia, bo wszyscy normalni z tego zawodu uciekają, albo po prostu nie zaczynają. A dlaczego? Bo młodzież to chlew, zarobki to gówno, przepisy to kretynizm, połowa kadry kierowniczej to leśne dziadki z PRL przy których nic nie załatwisz, a na ministra nasz język nie przewiduje dostatecznie mocnej obelgi.
   Niestety - jak w wielu rzeczach w Polsce, po prostu banda komuchów na stołkach wysokich stanowisk musi zdechnąć, zanim coś się z tym będzie dało zrobić.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rachey: No widzisz? Znowu przyznajesz mi rację. Młodzi nie idą do zawodu bo gruba kasę dostają leśne dziady -tak działa karta nauczyciela. Jak masz kogoś zwolnić to zawsze tego z mniejszym stażem a nie leśnego dziada z dupokryjem z karty nauczyciela. I jeszcze się na mnie obrażasz? Bo masz takie samo zdanie jak ja?
   Raz, że leśne dziady i PRL dominuje edukacje a dwa, ze można pracować dwa razy więcej za dwa razy większą kasę?:)
   może jeszcze rozliczajmy za jakość pracy?
   Może jak ktoś jest alkoholikiem który ANI JEDNEJ LEKCJI PRZEZ 4 LATA liceum nie przeprowadził to wyślijmy go na leczenie a nie do klasy i nie tuszujmy jego pijaństwa kosztem kilku pokoleń uczniów?

   Może jak nauczycielka wyzywa uczniów szkoły podstawowej od ch**, pederastów i rzuca plecakiem w ucznia tak, ze nożyczki wbijają mu się w głowę to niech wyp@%!@%#a z zawodu a nie dostaje dupokryjkę od wójta i kolegów po fachu?

   Jak długo będzie karta nauczyciela i krycie patologi tak długo będę miał w dupie te płacze o zarobki.( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Nauczycielom ogromnie spadły wynagrodzenia. Wcale dzisiejsi trzydziestolatkowie nie pisali się na to co dziś mają gdy szli na studia.

   2014 r.:

   Od dziś nauczyciele będą zarabiać miesięcznie średnio 2780 zł. [...] Mimo podwyżek, nauczycielom do średniej krajowej brakuje 536 zł.
   https://praca.money.pl/wiadomosci/pensje-nauczycieli-rosna-szybciej-niz-srednia-krajowa-6270190333675137a.html

   średnio nauczyciel miał więc 83,8% średniej krajowej

   artykuł z 2014 r. przyjmował za "średnią nauczyciela" wynagrodzenie nauczyciela "kontraktowego", to zobaczmy ile dziś ma nauczyciel "kontraktowy". Odpowiedź to 4099,74 zł pensji nauczyciela kontraktowego przy 6626,95 zł średniej krajowej. Co daje 61.86% średniej krajowej. Spadło z hukiem. Pensja minimalna to 45,42% średniej krajowej, nauczyciele są już bliżej proporcji pensji minimalnej niż proporcji sprzed 8 lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Nie, leśne dziady też nie mają grubej kasy. W tym zawodzie na prawdę nie ma "grubej kasy" - leśne dziadki to osoby zasiedziałe, które jedyne co to czekają aż zacznie się emerytura, bo alternatywa to co najwyżej bycie cieciem w stróżówce. One gówno godzin wyrabiają, nadgodzin nie biorą, na wszystko dodatkowe wysyłają młodych nauczycieli, którzy za to mają niską stawkę bazową i co najwyżej wyrobią coś pokroju przeciętnego wynagrodzenia za gównianą robotę.
   Leśne dziadki biorą jakieś dodatkowe godziny tylko jeżeli im nie starcza od wypłaty do wypłaty.
   Karta nauczyciela to tu jest najmniejszy problem - tu nie problemem to ile nauczyciel ma godzin, ile ma jakichś wyimaginowanych benefitów, dodatków i co tam jeszcze sobie ludzie wymyślą, bo te kwoty są najczęściej nawet nie śmieszne co smutne - przykładowo owszem, jest np. dodatek za bycie w komisji na maturze, tylko że wtedy dzień liczy się jako nieprzepracowany, więc nie ma stawki bazowej godzin. Więc wypłatą jest się na minusie względem zwykłych godzin - fajny dodatek, co nie? Tak samo fajne są dni wolne - wolno Ci tylko w wakacje. Masz coś do załatwienia, chociażby w urzędzie? Nikogo to nie obchodzi. Chcesz sobie dzień wolny zrobić, bo robisz jakieś zakupy np. na remont? Nikogo to nie obchodzi. Dyrektor może łaskawie zgodzić się na niepłatny dzień, który jest odliczany nawet od stażu do emerytury.
   To jest po prostu siedlisko leśnych dziadków i czystego, wydestylowanego PRLium, z którym jedyne co da się zrobić, to poczekać aż zdechnie, a jedyne co nasz rząd robi, to stara się dopchać tam butem jeszcze trochę katotalibanu.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Obecnie pensum dla części nauczycieli to 23h, wiec nie p$!$!?? z tymi 14.

  •  

   pokaż komentarz

   @krystal_Tri_tapik: strajkowali trzy lata temu i nic nie osiągnęli mimo roku wybirczego. Najzwyczajniej w świecie społeczeństwo ma ich gdzieś. I słusznie :)

  •  

   pokaż komentarz

   Akurat mam w najbliższej rodzinie nauczyciela z wieloletnim stażem i naocznie obserwuję tą "masę wolnego czasu" i "minimalny wysiłek".

   Tłumoki widzą tylko godziny przy tablicy ale robota pozalekcyjna oraz ta zabierana do domu już mało kogo obchodzi albo raczej mało kto ma o niej pojęcie.

   @szejk_wojak: Też mam nauczyciela, no nauczycielkę.
   Jaka robota pozalekcyjna? Raz przygotowała tabelę wymagań, na lekcjach robi sprawdzian, no. bieg na 100m i do domu.
   Jest szczęśliwa że ta praca idealnie współgra z byciem mamą.

   Przy czym ona się przykłada, uczy tańca, gimnastyki. Dużą część kolegów po fachu rzuca po prostu z kantorka piłkę i słowa "macie tu i grajcie".

  •  

   pokaż komentarz

   Tłumoki widzą tylko godziny przy tablicy ale robota pozalekcyjna oraz ta zabierana do domu już mało kogo obchodzi albo raczej mało kto ma o niej pojęcie.

   @szejk_wojak: mityczna praca zabierana do domu - sprawozdawczość i zadania domowe xddddddddddddddd

  •  

   pokaż komentarz

   @void1984: xD ale ja mówię o normalnych nauczycielach a nie przegrywach życiowych, którzy nadają się tylko do "nauczania" wf-u i siedzenia w kanciapie.

 •  

  pokaż komentarz

  Jak można planować swoje życie w roli nauczyciela wiedząc jakie są zarobki?

  •  

   pokaż komentarz

   @polski_ninja: No właśnie coraz mnie planuje zostać nauczycielem.

  •  

   pokaż komentarz

   @polski_ninja: biora dodatkowe zajecia indywidualne, z tego pewnie troche kasy ciagna. Ale spokojnie, coraz wiecej odchodzi i bedzie odchodzic ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @polski_ninja: Ktoś kto wybiera pensję nauczyciela (wiedząc jakie są tam kiepskie warunki pracy i płacy) pokazuje, że nie potrafi zarządzać swoim życiem, a co dopiero uczniami.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tytanowy_Lucjan: no i tu jest duży problem. Bo społeczeństwo nauczycieli potrzebuje jedzenia i wody. Jeśli nie będziemy w stanie edukować kolejnych pokoleń to masa krytycznych grup zawodowych klęknie w przeciągu następnych kilku dekad

  •  

   pokaż komentarz

   @polski_ninja: Bo to łatwa i przyjemna praca.
   Mamy 1.5x więcej nauczycieli przypadających na jednego ucznia niż np. Niemcy i jesteśmy w tej statystyce na 5 miejscu za malutkim Luxemburgiem, Lichtensteinem czy Islandią.
   Polski nauczyciel statystycznie ma najmniej godzin pracy w całej Europie.
   Jak widać mniejsza ilość uczniów w żaden sposób nie przekłada się na poziom edukacji.

   Trzeba polikwidować stanowiska, pozamykać szkoły na wsiach z 30 uczniami i wprowadzić bon oświatowy.
   Im więcej nauczycieli odejdzie tym lepiej.

  •  

   pokaż komentarz

   @LeniwiecPracoholik: Masz absolutną rację, ale nauczyciele niby tacy wykształceni, a spieprzyli wszystkie idealne okazję do strajku. Komuchy pisowskie by się ze stały jakby wszyscy rodzice byli wściekli, że nie ma co z dziećmi zrobić albo, że nie napiszą w danym roku matury i stracą rok.

   Oni jednak dają się mamić jakimiś marnymi obietnicami podwyżek, a tabuny naiwnych dziewczyn wciąż co roku okupują studia związane z nauczaniem, bo "to łatwy kierunek" albo "lubią dzieci". (-‸ლ)

   W tym momencie trzeba właśnie doprowadzić do kryzysu edukacji i braku wszelkich nauczycieli by ten edukacyjny i polityczny beton skruszyć oraz pokazać nawet wieśniakom, że ten ich ukochany pis krzywdzi dzieci poprzez marne zarządzanie szkolnictwem i nadmiarem papaja.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tytanowy_Lucjan: A co zrobisz z tym niewyedukowanym pokoleniem co będzie przez to przechodzić? Kryzys nie potrwa miesiąc czy dwa a pewnie kilka lat. I co te dzieciaki mają robić bez edukacji? Ma wyrosnąć kolejne pokolenie bezrobotnych liczących tylko na socjal od państwa? Już teraz poziom edukacji jest w Polsce słaby i dzieci coraz bardziej głupieją. To jak zamykanie szpitali i liczenie na to, że chorych nie przybędzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ramboobambo: Nie wszyscy mogą być piękni i bogaci. Ktoś musi sprzątać, kłaść kafelki, stać na kasie (jeszcze...) czy wozić wędliny tym z kasy.
   Wręcz brakuje nam ludzi z wykształceniem zawodowym, którzy nie marnowali czasu na bezsensownych studiach, bo rodzice ich zmusili, a się do tego zupełnie nie nadawali.

   Poza tym zapaść szkolnictwa powinna przyspieszyć prace nad wdrożeniem bonu edukacyjnego, a wtedy znajdzie się i kasa na godziwe pensje i lepsi nauczyciele, którym będzie się opłacać za nie uczyć zamiast wkurzać się, że zarabiają tyle samo co stara Grażyna, która się już właśnie nie stara i ma od lat na dzieci wywalone, bo zwolnić ją ciężko, a pensja zawsze wpłynie.

   Jedyna ważniejsza kwestia do rozwiązania to co zrobić z obszarami o mniejszym zaludnieniu, gdzie siłą rzeczy ludzie skazani są tylko na jedyną lokalną szkołę?

   W każdym razie warunki zatrudniania i zwalniania nauczycieli, ich liczebność, płace i siatki godzin powinny być urynkowione skoro mamy ich więcej niż dwa razy bardziej liczni Niemcy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tytanowy_Lucjan: Fakt, brakuje ludzi w wyżej wymienionych zawodach, ale nie bierzesz pod uwagę tego, że głupi lud jest bardzo podatny na manipulacje. Już teraz znaczna część społeczeństwa nieogrania zasad ekonomii i łapie się na puste obietnice. Mając w przyszłości rzeszę tępych wyborców możesz robić co tylko chcesz. W interesie kraju jest to, żeby jego obywatele byli jak najbardziej świadomi sytuacji polityczno gospodarczej i nie dali sobą manipulować.

  •  

   pokaż komentarz

   @LeniwiecPracoholik:

   Jeśli nie będziemy w stanie edukować kolejnych pokoleń to masa krytycznych grup zawodowych klęknie w przeciągu następnych kilku dekad
   jak dobrze zatem że to nie nasz problem a tym bardziej ludzi którzy tutaj rządzą

  •  

   pokaż komentarz

   @Tytanowy_Lucjan: Dziwie się rodzicom, że nic z tym nie robią. Przecież to oni powinni protestować i walczyć o edukację własnych dzieci, żeby nie skończyły w przyszłości na taśmie u "Niemca" bytując od 10 do 10. Chyba że jednak im nie zależy na dobru własnych dzieci i mają gdzieś, co będą w przyszłości robić. Ważne, żeby teraz głowy nie zawracały a po 18r. wypad z gniazda pracować na taśmie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ramboobambo: Interes kraju nie jest w interesie polityków, więc czy się rozwali edukację i odbuduje ze zgliszczy czy zostawi to co jest to bez znaczenia. I tak ze szkół wyjdą tabuny matołów wierzących we wszystko partii ¯\_(ツ)_/¯

   Ja wolę w takim razie spróbować czegokolwiek niż tkwić w marazmie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ramboobambo: których rodziców masz na myśli, tych niewyedukowanych co głosują na PiS?

  •  

   pokaż komentarz

   @ksawery2001: Każdych. Widziałeś gdzieś informacje o tym, że rodzice protestują, ponieważ ich dzieci mają za mały poziom edukacji w szkole?

  •  

   pokaż komentarz

   @Ramboobambo: rodzice którym zależy protestują nogami i portfelem przenosząc swoje dzieci do lepszych placówek, często płacąc za to słono.

 •  

  pokaż komentarz

  Odj$%?ne perfekcyjnie. Czy jest jakaś gałąź społeczna, do której ostatecznego rozkładu pisuary nie doprowadziły?

 •  

  pokaż komentarz

  xDD kolejny raz nauczyciele opluci przez jakiegos ministra a ci dalej udaja ze deszcz pada, chyba nie ma grupy zawodowej z mniejszym szacunkiem aktulanie, nawet sprzataczki czy kasjerki sa bardziej szanowane i czesto wiecej zarabiaja XDDDDDDDDDDD

  •  

   pokaż komentarz

   @Lepper3001: i bardzo dobrze jeśli ci ludzie w wieku 18-19 lat decydują się na studia pedagogiczne to mają pełną świadomość jakie zarobki są w pracy nauczyciela.Nie rozumiem do kogo oni mają potem pretensję skoro sami zdecydowali się na taki kierunek kariery.

  •  

   pokaż komentarz

   to mają pełną świadomość jakie zarobki są w pracy nauczyciela

   @Marson1234: otóż nie do końca, 10 lat temu wynagrodzenia nauczycieli były w pobliżu średniej krajowej. Dziś dogania ich minimalna. Dzisiejszy trzydziestolatek miał podstawy wyobrażać sobie choć nieco co innego (względem stanu obecnego) gdy szedł na studia pedagogiczne.

   2014 r.:

   Od dziś nauczyciele będą zarabiać miesięcznie średnio 2780 zł. [...] Mimo podwyżek, nauczycielom do średniej krajowej brakuje 536 zł.
   https://praca.money.pl/wiadomosci/pensje-nauczycieli-rosna-szybciej-niz-srednia-krajowa-6270190333675137a.html

   średnio nauczyciel miał więc 83,8% średniej krajowej

   artykuł z 2014 r. przyjmował za "średnią nauczyciela" wynagrodzenie nauczyciela "kontraktowego", to zobaczmy ile dziś ma nauczyciel "kontraktowy". Odpowiedź to 4099,74 zł pensji nauczyciela kontraktowego przy 6626,95 zł średniej krajowej. Co daje 61.86%. Spadło z hukiem.

 •  

  pokaż komentarz

  ... widzieli, co brali

  Ciekawe, kiedy zacytuje Hrynkiewicz:

  źródło: kaczyzm.info