Wojna za naszą wschodnią granicą toczy się również w sieci. Atak Rosji na Ukrainę wywołał lawinę artykułów, informacji i komentarzy. Nie wszystkie doniesienia są jednak prawdziwe, część z nich ma za zadanie wywołać chaos i niepewność. Nie pozwólmy na to.
Starajmy się wspólnie o wysoki poziom społecznej weryfikacji treści na naszym portalu. Sprawdzajmy i weryfikujmy informacje w rzetelnych oraz oficjalnych źródłach. Wszelkie próby rozpowszechniania informacji nieprawdziwych raportujmy moderacji.
Kongresmeni USA przedstawiają projekt ustawy o szkoleniu ukraińskich pilotów

Kongresmeni USA przedstawiają projekt ustawy o szkoleniu ukraińskich pilotów

@sidhe defence-blog.com #europa #ukraina #wojna

U.S. Air Force Veterans Republican Congressman Adam Kinzinger and Democrat Congresswoman Chrissy Houlahan introduced a bill to train Ukrainian fighter pilots and crews on US military air assets. The Congressman’s letter to the United States Secretary of Defense Lloyd Austin said that the...

 •  

  pokaż komentarz

  Niektórzy analitycy twierdzą, że już są szkoleni, jak @wolski.

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawe ilu byłych pilotów ukraińskiego pochodzenia jest/było w siłach USA, Kanady, Australii itd. i ma już i przeszkolenie i doświadczenie i ilu się zgłosi.

  Ciekawą kwestią jest też logistyka, F15 i F16, jak i wszystko inne musi być obsługiwane cały czas - bazy do ich obsługi będą w UA czy NATO, jak w przypadku czołgów, naprawy będą już w bazach NATO, np. w Polsce.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaliszak_pl:
   Zachodnich pilotów może udałoby się znaleźć, ale zdaniem płk Krystiana Zięcia większym problemem jest obsługa techniczna samolotów. Na jednego pilota pracuje wielu specjalistów i Ukraina musiałby wyszkolić ich setki. Do tego dochodzi zakup sprzętu naziemnego i zorganizowanie całej infrastruktury.

   Wydaje się, że w najbliższych latach Ukraina nie ma szans na bojowe użycie zachodnich samolotów, ale zobaczymy, wojny potrafią wiele rzeczy przyspieszyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @laska__panska:

   Myślę, że w tym newsie bardziej chodzi o stopniowe przechodzenie na sprzęt i taktykę NATO niż relane wejście do walkich na tych maszynach w tym roku. Ukraińcy i tak będą musieli to zrobić i to jest dobry moment na rozpoczęcie całego procesu. Tym bardziej, że pewnie mają sporo do opowiedzenia o swoich doświadczeniach i Amerykanie nie przepuszczą takiej okazji.

  •  

   pokaż komentarz

   @laska__panska: To jest grubo przesadzone, oczywiście że zachodnie maszyny wymagaja przeszkolenia z obsługi naziemnej, ale to nie jest proces trwający latami to raz, a dwa istnieje coś takiego jak "doradztwo" ktore można realizować w bezpiecznych regionach Ukrainy.

   Przypominam że w lutym/marcu nie do pomyślenia było że polskie Kraby będa nak%%%iać w ruskich ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Ponadto, opinie ogromnej części naszych oficerów należy traktować z rezerwą. Oni są od porucznika uczeni że "się nie da" " a po co" itp. W USA na szczęście szuka się rozwiązań a nie wymówek.

 •  

  pokaż komentarz

  @sidhe Nie wprowadzili, tylko dopiero złożyli projekt ustawy. Jeszcze nic nie było głosowane.

  •  

   pokaż komentarz

   @xaviivax: o szkoleniu Ukraińców na F16 było już z miesiąc temu.Wykopałem,ale przejść nie chciało w dodawaniu. Mi to wygląda na klasyczny już manewr działań post factum, tak jak z polskimi T72.
   Gdy wykopałem pierwsze info, że przekazaliśmy 100, poleciało jako nieprawdziwa w mig. A niecały miesiąc później z fanfarami ogłoszone że jest na Ukrainie ponad 200 juz.
   Więc nie zdziwi,gdy okaże się że juz latają.

 •  

  pokaż komentarz

  Informacja nieprawdziwa. W tym przypadku "introduced" oznacza rozpoczęcie prac nad tym rozwiązaniem, a nie jego wprowadzenie. Ktoś leciał z translatora ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Trochę beka, bo jeszcze miesiąc temu kolejny polski "fachowiec" pan generał z sił powietrznych przekonywał że "eeee to się nie da i w ogóle to jest nierealne żeby Ukraine wyposażyć w zachodnie maszyny". Jak pisałem wtedy że p@#!#$%i głupoty jak większość polskich generałów, to mnie wykopki minusowały "bo to przecież fachowiec".

  Całe szczęście że te nasze zakute łby nie maja za dużo do gadania w NATO, i to amerykanie wiodą prym. U nich nie ma że "eee to się nie da" tylko jak jest konieczność to się szuka rozwiązań, dlatego oni są gdzie są, a u nas żołnierz sie o buty w WOG-u nie potrafi doprosić.

  •  

   pokaż komentarz

   @recznik_z_ikei: "Nie da się" w znaczeniu od razu, po kilkutygodniowym kursie. Jeśli mają już oblatane x-tys. godzin, to pewnie w ciągu kilku miesięcy mogą być w stanie wyszkolić jakąś grupę. (albo - może już zaczęli w 2021, tylko nic o tym nie wiemy...?)

   A może jest to tylko zasłona dymna, wezmą jakąś niewielką grupę takich "ukraińskiego pochodzenia", którzy już na nich latali w ramach USAF np., dopełnią "ochotnikami" na kontrakcie - i heja - witaj w celowniku, lotnictwo z czerwoną gwiazdą!