Stopy procentowe na poziomie 16 proc. To będzie rzeź

Stopy procentowe na poziomie 16 proc. To będzie rzeź

Wydaje wam się, że mamy już wysokie stopy procentowe, a tymczasem one wciąż są niższe niż inflacja. Kiedy RPP rozpoczynała cykl podwyżek, różnica między główną stopą procentową a inflacją była mniejsza niż teraz. RPP zatem goni, a inflacja i tak odjeżdża jej jeszcze bardziej.

 •  

  pokaż komentarz

  zabrać na początek wszystkie benefity, 500+, 13,14 itd. A zamiast tego obniżyć podatki i uprościć system podatkowy żeby napędzać gospodarkę. No ale takim działaniem nie wygra się wyborów bo dziady i nieroby muszą dostac na tacy hajs

  •  

   pokaż komentarz

   @leynamur co ty głupi jesteś? Nie wiem jak wtedy pokazalibyśmy ludowi że coś robimy i jesteśmy ważni dla nich na tyle żeby oglądali tv z moją mordą gdy mówię o czymś czego nigdy nie zrobię, ale będziesz żyć marzeniami xd

   Hehe.. Każdy to wie że tak byłoby lepiej. Ale nie o to chodzi w tej grze.

  •  

   pokaż komentarz

   @leynamur:
   1. Doj!$#ć podatki przedsiębiorcom
   2. Przedsiębiorcy podnoszą ceny
   3. "Przedsiębiorcy chuje."

  •  

   pokaż komentarz

   @leynamur: A to nie da odwrotnego skutku? Jak chcesz "napędzić" gospodarkę w taki sposób. Sprawić żeby ludzie ten nadmiar kasy wtłaczali do gospodarki? Można gościa lubić lub nie, ale Belka proponuje zupełnie co innego i to raczej jemu bym uwierzył. Tu logiczne jest, że trzeba dać ludziom powód do niewydawania kasy, oszczędzania, a nie obniżyć podatki, więcej kasy w rękach ludzi i szał zakupów. Sam jestem za obniżeniem podatków, ale to nie jest najlepszy moment na to zważając na to, że nikt nie da Ci gwarancji, ba, jest niemalże pewne, że ta kasa która by została uwolniona nie wpadła by na konta oszczędnościowe/obligacje tylko została by raz dwa wpompowana w rynek przez konsumpcję.
   Zabrać benefity tak. Uproszczenie prawa byłoby świetną sprawą, ale to się prawdopodobnie nie wydarzy, nie z tym rzadem, a może nawet lepiej że tak będzie bo jak widać na ostatnich przykładach z nowym wałem to będzie z tego tylko jeszcze większy bałagan.
   Napędzenie gospodarki – raczej nie, ale nie sprecyzowałeś o co Ci chodzi.
   @ShpxLbh:

  •  

   pokaż komentarz

   @leynamur: Dostane tone minusow, ale ch%? tam. pis ma betonowe 30(kilka) procent, a teraz pytanie czy taki gospodarczo-liberalny zwrot bylby w stanie pozostale procenty jakos zagregowac?

  •  

   pokaż komentarz

   @leynamur: dlatego nigdy nie zostaniesz ministrem finansów bo za mądrze piszesz a przecież wiesz że celem rządu jest położyć na zlecenie gospodarke na kolana

  •  

   pokaż komentarz

   @leynamur: Obniżenie podatkow ma wyhamować inflacje ? Niby w jaki sposób ?

  •  

   pokaż komentarz

   @leynamur: puste frazesy. Co znaczy uprościć system podatkowy? Takie hasełka to domena lewicy, a nie poważnych ludzi

  •  

   pokaż komentarz

   @leynamur: dopiero gdy się zreflektują, że okradanie jednych (kredyciarzy) z kasy to za mało albo druga opcja. Banki będą naciskać, że klienci stają się niewypłacalni i grozi systemowi crash...

  •  

   pokaż komentarz

   zabrać na początek wszystkie benefity, 500+, 13,14 itd. A zamiast tego obniżyć podatki i uprościć system podatkowy żeby napędzać gospodarkę

   @leynamur: och, uniwersalne rozwiązanie, ZAWSZE mówicie to samo ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @leynamur: uważaj bo jeszcze stara przeczyta te twoje wysrywy i do szkoły sam sobie kanapki będziesz robić xD

  •  

   pokaż komentarz

   @leynamur: Kolejny wykopkowy ekspert. Uprościć system podatkowy + ? = napędzenie gospodarki. Great success.

  •  

   pokaż komentarz

   @leynamur: Ale czy Ty matołku nie rozumiesz, że to napędza inflację, tylko roczny zastój w produkcji czegokolwiek i przedsiębiorcy i prywaciarze wyciągający łapy po pusty pieniądz i zapomogi? xD Jakoś inflacja była na bdb poziomie przez lata mimo tych "benefitów"

  •  

   pokaż komentarz

   @JanNiezbednyX: 4. Dzień dobry tu Jacek sasin, apel do przedsiębiorców aby nie podnosili cen xD

  •  

   pokaż komentarz

   @saczuser: tutaj są sami "experci" po wieczorowych ekonomikach, coś tam wiedzą ale żeby to zrozumieć to...

   zabrać na początek wszystkie benefity, 500+, 13,14 itd. A zamiast tego obniżyć podatki i uprościć system podatkowy żeby napędzać gospodarkę

   To są rozwiązania na wypadek recesji a nie galopującej inflacji. Tak jak Belki nie szanuje,tak trzeba przyznać,że kiedy nie jest w obozie rządzącym, jego pomysły/rozwiązania są trafne i w zgodzie z teorią ekonomii.

   Ale jak dalej będziemy gasić pożar stopami, a dolewać do ognia będzie rząd rozdawnictwem i cenami maksymalnymi (patrz ustawa o węglu) to obudzimy się z ręką w nocniku.

  •  

   pokaż komentarz

   zabrać na początek wszystkie benefity, 500+, 13,14 itd.

   @leynamur: Szczerze ? Inflacji nie robi samo rozdawnictwo bo przelewanie pieniedzy z kieszeni klasy sredniej, przez proxy jakim jest rząd do socjalobiorców powoduje statusqou i jedynie ma niewielki wpływ na inflacje. Jesli jedni maja troche mniej a drudzy troche wiecej to kataklizmu nie bedzie bo jedni kupią mniej a drudzy wiecej. Problem w tym że rząd NIE MA i nigdy NIE MIAŁ wiec na początku zabierał pracujacym a dawał niepracującym. Wk%$! był ale nie było katastrofy. Niestety rząd postanowił wprowadzić na rynek PUSTY PIENIADZ i nie ma tu absolutnie żadnego znaczenia na co to przeznaczył. A jeśli ktoś nie wie to podpowiem: Tarcze covidowe a obecnie drukują nadal, zadłużają sie "pozabudżetowo" i na ten dług tez leci dodruk.
   500+ czy 14 emerytura tyo jest kropla w morzu, rzecz nieistotna z punktu widzenia "siły x ramie" jakie stanowi ilosc dodruku x czas dodruku. Im dłużej to sie dzieje tym wajcha co rozp#%!@#@a ekonomie jest większa.

  •  

   pokaż komentarz

   @leynamur: przecież oni po to wprowadzili te benefity aby grabić obywateli. Oni po to skomplikowali system podatkowy i zasady funkcjonowania państwa żeby grabić, mataczyć i ukrywać swoje machloje. Łatwo tego nie oddadzą. Dodatkowo w sposób populistyczny grają na emocjach bezwładnego społeczeństwa. Dramat.

  •  

   pokaż komentarz

   @uspy12: Uprościć system podatkowy to np. wprowadzić jeden, uśredniony podatek liniowy - bez jakichkolwiek ulg i odliczeń. Zamienić dochodowy na przychodowy, przy czym dać wybór - albo dochodowy (i wtedy ten stały liniowy % wraz z koniecznością rozliczania), albo przychodowy (odpowiednio niższy, naliczany automatycznie). Uśrednić vat i zrobić jeden próg (wtedy znikają wały na vacie), ewentualnie można by podzielić na vat za usługi i vat za towary (np. 8% i 15%). Oczywiście to są tylko przykłady wymyślone na poczekaniu, ale naprawdę da się podatki uprościć, bo to jest tylko matematyka ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @JanNiezbednyX: 4. Dojebmy więcej podatków przedsiębiorcom.

  •  

   pokaż komentarz

   @leynamur: Jak mają zabrać wszystkie benefity, a obniżyć cenę musztardy (która i tak ma podrożeć z racji na problemy ze zbiorami gorczycy) i lokomotyw to sorry, ale to nie przejdzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Jesli jedni maja troche mniej a drudzy troche wiecej to kataklizmu nie bedzie bo jedni kupią mniej a drudzy wiece

   @Bigbluee: to tak nie do końca działa bo ci, którym zarbrano by pewnie nie wydali tych pieniędzy teraz i wydadzą dalej tyle samo a ci co nie mieli a dostali wydadzą więcej zwiększając popyt.

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6: Tak, ale to nie jest ta skala co dodruk.

  •  

   pokaż komentarz

   @JanNiezbednyX: 4. Wprowadzić ceny maksymalne za produkty, przedsiębiorcy za mocno przycinają
   5. Zakazać upadłości, przedsiębiorcy to .uje, że wolą upaść niż obniżyć ceny
   6. Nacjonalizować "nieupadłe" ale niefunkcjonujące przedsiębiorstwa, nieudolnych managerów wsadzić do obozów pracy za sabotaż
   7. Czekać na kolejną rewolucję wqrwionych wyborców że w sklepach tylko wódka i musztarda

   Wszystko to już było, ale wielu chce powtórki.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bigbluee: a dodruk to jaka skala? 140 mld w 2 lata? To mniej niż socjal i jakieś 15% wydatków rocznych państwa. Socjal to rocznie chyba 80 czy 100 mld, nie pamiętam już. 500+ to chyba z tego 50.

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6: Ale cały czas nie rozumiesz że dodruk idzie teraz NA WSZYSTKO ? Zamiast ograniczyc rozdawnictwo to proponuja co rusz to nowe regulacje i dopłaty. Z czego ?

  •  

   pokaż komentarz

   @Bigbluee: jak na wszystko jak wydatki pańśtwa w rok to bilion złotych a dodruk (pierwotny przez NBP) to w ostatnich 12 miesiącach 60 mld? Poza tym jak to idzie na wszystko? PRzecież ten cały dodruk polega na tym, że NBP skupowało obligacje na rynku wtórnym (czyli głównie od banków komercyjnych) za wykreowane pieniądze a nie, że przekazuje pieniądze w walizkach rządowi...

  •  

   pokaż komentarz

   zabrać na początek wszystkie benefity, 500+, 13,14 itd.

   Te transfery socjalne nie są przyczyną inflacji, czy zabierać? Ciężko powiedzieć, z pewnością nie waloryzować.

   A zamiast tego obniżyć podatki i uprościć system podatkowy żeby napędzać gospodarkę.

   Jak obniżenie podatków mogłoby pomóc w inflacji?

   @leynamur:

  •  

   pokaż komentarz

   Dzień dobry tu Jacek sasin, apel do przedsiębiorców aby nie podnosili cen xD

   @testovirondepot: Dzień dobry, tu Morawiecki, kochani sprawdzajmy czy ceny w sklepach nie są podnoszone i zgłaszajmy spekulantów.

  •  

   pokaż komentarz

   @JanNiezbednyX:
   No wlasnie wiekszosc ludzi zapomina, ze wysokie stopy to przede wszystkim tez duzy koszt dla firm. Chyba nie ma firm dzialajacych bez kredytow, albo to jakis margines, a sa ludzie majacy domy i mieszkania bez kredytow.

   Druga sprawa to pojawiajacy sie juz spadek sprzedazy towarow i uslug nie pierwszej potrzeby (fryzjer, telewizor). A to oznacza problemy i w efekcie ZWOLNIENIA. Czeka nas zwiekszajace sie bezrobocie co moze spowodowac prawdziwa rzez konsumentow z kredytami hipotecznymi.

   Juz zapomnielismy jak to jest, przywykliśmy do dobrych czasow a generalnie wchodzimy w etap problemow w gospodarce jakich w polsce nie bylo od 20 lat.

   Nadchodzi taki ekonomiczny ogólnoświatowy combo kryzys, ze spia spokojnie tylko ludzie bez zadnej wiedzy i rozeznania.

  •  

   pokaż komentarz

   puste frazesy. Co znaczy uprościć system podatkowy? Takie hasełka to domena lewicy, a nie poważnych ludzi

   @uspy12: ujednolicić stawki VAT na wszystko, wprowadzić dochodowy podatek liniowy,. cofnąć większość "reform" typu polski ład. Nie mówię o obniżaniu podatków (czego bym sobie życzył), bo można przeliczyć jak ustawić prostsze podatki tak, aby przychody z ich tytułu były analogiczne do obecnych. System podatkowy mamy skomplikowany, a to znaczy, że da się go uprościć. Dużo czasu marnujemy na biurokrację i rozliczenia z fiskusem. Można zaimplementować rozwiązania z innych krajów. Krytykując hasło "uprościć system podatkowy" w sposób nie-wprost, być może nieintencjonalnie, sugerujesz, że nie da się tego zrobić lub jest to zbyt trudne. A kwestia jest chęci. Politycy nie wykazują chęci poprawy jakości życia przeciętnych ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @uspy12: to raczej konfiarze non stop mowia o niskich podatkach i uproszczeniu systemu

  •  

   pokaż komentarz

   Jak obniżenie podatków mogłoby pomóc w inflacji?

   @loczyn: obniżka podatków i uproszczenie prawa podatkowego skutkowałaby zwiększeniem inwestycji a co za tym idzie większy wzrost gospodarczy.Wg friedmana wzrost gospodarczy dodatni względem inflacji powoduje jej spadek/zahamowanie. Dlatego uważam, że cały socjal można zastąpić róznymi ulgami żeby nasz kraj był atrakcyjny dla inwestorów i napędzać gospodarkę. Jest wiele badań gdzie wykazano że inflacja powyżej 8% negatywnie wpływa na wzrost gospodarczy i dlatego trzeba działać.

   tutaj ciekawe opracowanie na te tematy

  •  

   pokaż komentarz

   @leynamur: ale czy to nie sprowadzi dodatkowego pieniądza który będzie w obiegu i nakręcał inflacje?

   Obecną inflację mamy bo pieniądz który był praktycznie za darmo latał sobie w koło. Imho jedynie agresywny hamulec może to wystopować.

  •  

   pokaż komentarz

   @loczyn: no ale dodatkowe pieniądze nie będą przeznaczone na konsumpcję a na inwestycje, które determinować będą zwiększenie produkcje dóbr czyli pkb. Inflacja to zjawisko w którym mamy więcej pieniędzy a mniej dóbr na rynku, cena ich rośnie przez wyższy popyt. I można trochę zmniejszyć popyt (stopami) a zwiększyć podaż (inwestycjami)

  •  

   pokaż komentarz

   @masshacker: No i już się sypią minusy xD A pytanie bardzo dobre, obiektywnie dla nas wszystkich lepiej gdyby ktoś ten burdel raz a dobrze posprzątał, w praktyce każdy mocny w gębie, ale jak się zabierze jego przywilej to już nie no, tyle to nie dam. Partie chyba to dostrzegają, bo już nawet sam Tusk nie ma w tej chwili innego pomysłu na siebie niż rozdawnictwo. Przecież ci sami ludzie, którzy się pienili, zeby dzieciaci honorowo nie pobierali 500+ teraz piszą, że tylko głupiec nie skorzysta z wakacji kredytowych. Śmiem twierdzić, że ludzie, którzy realnie poparłoby głębokie reformy stanowia wyraźną mniejszość.

  •  

   pokaż komentarz

   @uspy12: od kiedy Konfederacja jest lewicowa? Bo to od niej najczęściej słychać frazery o "uproszczeniu" podatków.

  •  

   pokaż komentarz

   Sprawić żeby ludzie ten nadmiar kasy wtłaczali do gospodarki?

   @saczuser: socjal jest "nadmiarem kasy" gdy dodatkowy pieniądz ma jakiś związek z rosnącą gospodarką. Jeśli maszynka drukuje kasę bez pokrycia w wielkości gospodarki, to nie jest to narmiar kasy lecz "pusty pieniądz", a ściślej "500+ składające się z kradzieży ułamka z każdej wcześniej utworzonej złotówki"

  •  

   pokaż komentarz

   @leynamur: zabrać to Ty sobie możesz nogi ze stołu.

   Ale nie podnoś ręki na cudze pieniądze które im się zwyczajnie należą ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @saczuser: masz racje, ale nie masz racji wykopowej. Tutaj rzeczywistość ustalamy przez głosowanie. Jeśli wykop zagłosuje, że grawitacja ma działać odwrotnie to rzeczy będą spadać do góry a jak dalej będą spadać w dół to znaczy, że świat pełen jest oszustów.

   Ja spróbuje:
   inflacja to złamana noga, podniesienie stóp procentowych to gips. Noga się nie rusza i się goi.

   Pobudzanie gospodarki z wysoką inflacją to jak jak ćwiczenia fizyczne, normalnie bardzo dobre dla nogi, ale w obecnej sytuacji szkodzi jeszcze bardziej .

   Żeby pokonać inflację trzeba spowodować, żeby ludzie wydawali mniej.

   I nie bronię rządu, to banda kretynów jest.

  •  

   pokaż komentarz

   @masshacker: kaczynski wskrzesi balcerowicza, mowie ci

  • więcej komentarzy(31)

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @Triptiz kiedyś wszystko wróci do normalności, a kredyciarze do rodziców ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @vartan: po ten komentarz tu wszedłem, dziękuję! Tyle że 'kredyciarze' to również większość przedsiębiorców biorących towar typu sklep czy hurtownia więc czy masz kredyt czy nie to boleśnie to odczujesz razem z całą gospodarką.
   Te he he stópki działają wywołując falę biedy i zastoju gospodarczego bo nikogo nie stać nic kupić, firmy bankrutują a te co jakoś się trzymają podnoszą ceny.

  •  

   pokaż komentarz

   Tyle że 'kredyciarze' to również większość przedsiębiorców biorących towar typu sklep czy hurtownia więc czy masz kredyt czy nie to boleśnie to odczujesz razem z całą gospodarką.
   Te he he stópki działają wywołując falę biedy i zastoju gospodarczego bo nikogo nie stać nic kupić, firmy bankrutują a te co jakoś się trzymają podnoszą ceny.


   @keton22: może takie "równanie" co ileśdziesiąt lat byłoby całkiem zdrowe? Przychodzi taka maszynka i wszystkich wystających ponad poziom przystrzyga do odpowiedniego poziomu, potem startują wszyscy z mniej więcej równego poziomu i każdy ma znowu szansę na wybicie się. Tak tylko sobie gdybam, żaden ekspert ze mnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @tumiwisizm: to brzmi jak komunizm, pamiętam nie dużo ale pamiętam, rodzice zadbali żebym dowiedział się jak tam było i nie chcę, prędzej emigracja niż komunizm.

   Zresztą jak wyrównasz u nas to reszta ucieknie nam jeszcze dalej a PL goni i dogonić nie może.

  •  

   pokaż komentarz

   @tumiwisizm no tak średnio. Zostaną monopoliści, a przez barierę inwestycyjną nie będą mieli konkurencji. Dodatkowo nikt nie będzie mógł konkurować z zagranicą. Ogólnie pachnie bieda i produkcja aut bez ABS jak teraz w Rosji

  •  

   pokaż komentarz

   Zostaną monopoliści, a przez barierę inwestycyjną nie będą mieli konkurencji.

   @Szala: no właśnie głównie na tych dużych należałoby znaleźć sposób, chodziło mi o umożliwienie rozwoju jednostkom aby ludzie mogli zacząć budować swoje biznesy i nie być od razu zeżarci przez dużych

  •  

   pokaż komentarz

   @tumiwisizm: jakakolwiek regulacja w dziejach rynku kończyła się zawsze tak samo - zapaścią gospodarczą i biedą. Nie regulować, nie kombinować i młodzi zdolni zawsze się przebiją. Państwo mieszając się może im tylko dowalić i ich dojechać umyślnie albo i nie. Ludzie z taką mentalnością jaka jest typowo w PL mogą ich tylko nienawidzić i w snach widzieć i dojechanymi i sprowadzonymi do swojego poziomu. Jest to cholernie smutne ale co zrobić. Potem zdziwienie że się wyprowadza biznes za granicę i zrzeka obywatelstwa przyjmując inne.

  •  

   pokaż komentarz

   @tumiwisizm ale to tak nie działa. Bogaty znajdzie sposób lub zna luki dzięki politykom i prawnikom. Najczęściej regulacja działają na najmniejszych.

   Poza tym aktualnie u nas jest projekt tworzenia oligarchii na spółkach państwowych i to jest chyba najgorsze...

  •  

   pokaż komentarz

   @vartan: a co cię tak k@#%a bawi? Dostałeś mieszkanko czy dalej z rodzicami sam mieszkasz?

  •  

   pokaż komentarz

   @vartan: Ci kredyciarze sprawili, że teraz możesz pić słodką late za pieniądze taty, oskarku.

  •  

   pokaż komentarz

   a kredyciarze do rodziców ( ͡º ͜ʖ͡º)

   @vartan: Synowie marnotrawni ( ͡° ͜ʖ ͡°), bo jak to tak, nie na swoim?

  •  

   pokaż komentarz

   @vartan Taki jesteś pewien?
   Kredyciarzw to nie tylko cwaniaki, biorący kredyty na kolejne domy.

   To przedsiębiorcy, formy, zwykli ludzie. Jak upadnie większość firm to i Ty poczujesz, nie martw się.
   Zakupy robisz.

   Takie Twoje pier*olenie przypomina mi teksty w stylu:
   "Mnie cena paliwa nie dotyczy, nie mam auta"...

   Żenada...

  •  

   pokaż komentarz

   może takie "równanie" co ileśdziesiąt lat byłoby całkiem zdrowe? Przychodzi taka maszynka i wszystkich wystających ponad poziom przystrzyga do odpowiedniego poziomu, potem startują wszyscy z mniej więcej równego poziomu i każdy ma znowu szansę na wybicie się. Tak tylko sobie gdybam, żaden ekspert ze mnie.

   @tumiwisizm: skonczylibyśmy jako kraj rolniczy, gdzie przemysł i technologie byłyby w rękach gigantów, którzy takie "równanie" przeżywały by bez żadnego problemu. To co proponujesz to karanie społeczeństwa za pracę. Zwróć uwagę, że od upadku komuny minęło prawie 30 lat a my dalej nie jesteśmy w stanie dojść do odpowiedniego poziomu zamożności społeczeństwa, nawet nie mamy wiele firm, które coś by znaczyły w międzynarodowej gospodarce

  •  

   pokaż komentarz

   @Triptiz: Takie są jeszcze realne, dla nas przewiduję wariant turecki, tam jest inflacja 70% a stopy 15% ale nie dlatego, że Erdogan to debil, tylko powyżej pewnego poziomu nie da się obsługiwać własnego długu.

  •  

   pokaż komentarz

   @tumiwisizm ale to właśnie jeszcze zwiększy monopol dużych firm. W zakładanej sytuacji duża firma i tak weźmie kredyt bo będzie miała zdolność kredytową. Do tego podniesie ceny bo wzrosną koszty wytworzenia produktu.

   Mała firma bez kredytowania nie będzie w stanie stworzyc warunkow żeby wytworzyć podobny produkt.

  •  

   pokaż komentarz

   @bylem_simpem: Zgadzam sie, tylko ja obstawiam inflacje max 20% a stopy max 8%

  •  

   pokaż komentarz

   Tyle że 'kredyciarze' to również większość przedsiębiorców biorących towar typu sklep czy hurtownia

   @keton22: nie do konca
   Tak naprawdę mając kredyt taki obrotowy oprocentowany w okolicach realnej inflacji w przypadku handlu wychodzisz na zero.
   Oczywiście są odsetki, ale w związku z inflacją towar leżący na półce drożeje i w ten sposób inflacja zjada ten kredyt.

   Tak naprawdę dokładnie to samo dzieje się u za kredytowanych na hipotekę na 30 lat, tyle że u nich marna pociecha z zarobku (niewielkiego ale zawsze) polegającego na tym że inflacja zjada im kredyt, bo im grozi utrata płynności finansowej w tej chwili.
   I nic im z perspektywy że pod koniec spłacania kredytu całe pół miliona kapitału to będą mogli spłacić że swojej miesięcznej pensji jak za chwilę wszyscy będą milionerami jak w latach 90.

  •  

   pokaż komentarz

   @Triptiz kiedyś wszystko wróci do normalności, a kredyciarze do rodziców ( ͡º ͜ʖ͡º)

   @vartan: Gro przedsiębiorców to kredyciarze. Pieniądz robi pieniądz. Bierzesz 100tys kredytu na towar, sprzedajesz za 120tys, dochodza koszty operacyjne + 5tys odsetek łącznie przez rok. Obracasz pieniedzmi tak aby po opłaceniu wszystkiego zostało tez dla Ciebie, najlepiej jak najwiecej. A jak Ci dobrze idzie albo masz wiecej zamówień, bierzesz kolejny kredyt aby zrobić pieniądz. Jak stopy wzrosna to aby utrzymac rentownośc, poniesiesz cene sprzedazy albo zawieniesz interes.

  •  

   pokaż komentarz

   @vartan widzisz, wielu "kredyciarzy" to są specjaliści którzy zarabiali nieźle w Polsce i nie chcieli wyjeżdżać. Stać ich na 2x może 3x wzrost rat ale i tu jest gdzieś granica. Tyle, że oni nie wrócą do rodziców tylko najzwyczajniej wyjadą bo nie będzie wyjścia - specjaliści nie mają z tym problemu, regularnie dostają oferty będąc nawet tu w kraju. Ten kraj pozbędzie się więc specjalistów czyli ludzi którzy jako tako mogliby gospodarkę budować a zostanie nie wykształcona biedota i emeryci. Fantastycznie, wreszcie zapanuje raj bez dorobkiewiczów i kredyciarzy.
   I nie pisze tu o specjalistach IT ale dużo szerzej, ludzie ogarniający produkcję, budownictwo, lekarze, inżynierowie itd.

  •  

   pokaż komentarz

   @Triptiz mieliśmy już takie stopy, kraj przeżył. Inflacja jak w Turcji to największe niebezpieczeństwo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Szala dokładnie. Pierwsze co widać to Orlen. Wczoraj gdzieś słyszałem info że obajtek chce wprowadzić rabaty dla klientów Orlenu na paliwo czy jakieś tam karty stałego klienta.
   To będzie rzeź dla konkurencji która i tak kupuje paliwo od Orlenu.
   Detal i transport skuszony tańszym paliwem pojedzie na Orlen.
   Bp czy Shell nie będą nawet w stanie konkurować cena.
   Tylko patrzeć jak zacznie się odpływ konkurencji, zostanie tylko Orlen i cyk paliwo po 10zl.

  •  

   pokaż komentarz

   @tumiwisizm: przystrzyże tych, którzy teraz próbują się wybić, a stare bogate rodziny zostaną

  •  

   pokaż komentarz

   @vartan no tak, bo każdy kto bierze kredyt to ma zagwarantowane mieszkanie u rodziny.
   Wybór wynajmę/kredyt jest w moim mieście 1/1 w tym metrażu mieszkania i przy takich warunkach jakie mam. Nawet jeśli kredyt będzie trochę droższy, to place na swoje a nie czyjeś mieszkanie.
   Sytuacje życiowe są różne, a z rodziną to najlepiej wychodzi się na zdjęciach, ale co taki wykopem może wiedzieć o życiu.
   Krytykujących jest najwięcej tych którzy żyją na garnuszku rodziców albo nie mają żadnych zobowiązań.

  •  

   pokaż komentarz

   kiedyś wszystko wróci do normalności, a kredyciarze do rodziców ( ͡º ͜ʖ͡º)

   @vartan: cały biznes opiera się na kredytach, także raczej zawalenie się gospodarki i druga Grecja, aniżeli powrót właścicieli komórek 42m2 na kredyt do rodziców.

  •  

   pokaż komentarz

   @keton22: A czy to jest normalne, że wszyscy żyją na kredyt, w tym przedsiębiorcy? Może normalniej było by jakby najpierw się zarobiło, a później inwestowało. Kredyt na start owszem jest potrzebny, ale to tylko mała część kredytów, reszta, to branie kasy w opór ile firma ma zdolności, bo prawie darmowa kasa. Ceny produktów idą w górę, to się szybko spłaci nowa linia produkcyjna, maszyna, czy auto. Takie myślenie panowało i teraz trzeba za to zapłacić.

  •  

   pokaż komentarz

   @tumiwisizm

   może takie "równanie" co ileśdziesiąt lat byłoby całkiem zdrowe? Przychodzi taka maszynka i wszystkich wystających ponad poziom przystrzyga do odpowiedniego poziomu

   Ja p#%%#@@ę, jaki obrzydliwy komuch :/

  •  

   pokaż komentarz

   @tumiwisizm no dobre takie równanie. Potem powrót do lat 90 i będziesz spał w samochodzie, by ci kata nie wycięli z 15 letniego trupa.

  •  

   pokaż komentarz

   @JezusekCytrusek nie :) dawno temu za gotówkę nabyłem, potem kolejne. Jak byś był na Mazurach, na hasło wykop, dam Ci zniżkę.
   Zdradzę Ci sekret, zap$$$!?!alem w szkole, na studiach a potem 5 lat siedzenia przed kompem po 12 godzin.

   A teraz mam czas na wk%!?ianie ludzi komentarzami.

   @Proba_Ratowania_Poziomu nie pije laty ani żadnej inne kawy.

   @Radz1o tu masz rację. Ubolewam bardzo nad tym, co robi PiS, ale aktualnie to zostało mi już tylko śmianie się z tego. Czekam na hard reset i powrót kogoś jak Balcerowicz, bo inaczej będziemy kolejne 10 lat wracać do żywych.

   @vacu masz rację, zgadzam się w pełni

   @sikalafou niestety masz rację (najpewniej). I może być gorzej niż w Grecji. Druga Turcja.

  •  

   pokaż komentarz

   może takie "równanie" co ileśdziesiąt lat byłoby całkiem zdrowe? Przychodzi taka maszynka i wszystkich wystających ponad poziom przystrzyga do odpowiedniego poziomu, potem startują wszyscy z mniej więcej równego poziomu i każdy ma znowu szansę na wybicie się. Tak tylko sobie gdybam, żaden ekspert ze mnie.

   @tumiwisizm: "może i biednie, ważne, że somsiad nie jest bogaty"?
   Twój pomysł jest debilizmem czystej wody, bo zniechęca do przedsiębiorczości, innowacji itd. Po co się starać, skoro wszystko "ponad" zaraz stracę?
   Podpowiem: takie równanie mieliśmy w latach 1945-1989, gdzie zbyt majętnych/przedsiębiorczych pozbawiano majątku domiarami.

  •  

   pokaż komentarz

   @keton22: i bezrobocie … o tym zapomniałeś. A bez pracy to jest bieda.

  •  

   pokaż komentarz

   @vartan xD kredyciaze zapytaj ojca ile jesscze kredytu zostało do spłacenia bo jeszcze ze starymi do babci wrócisz xD

  •  

   pokaż komentarz

   @keton22: Czyli według Ciebie stopy procentowe powinny być cały czas zerowe?

  •  

   pokaż komentarz

   @vartan: Każde większe miasto ma pareset milionów w kredycie taki Wrocław jak kiedyś sprawdzałem 600M. Pieniądze na spłate z nieba nie spadną więc nawet jak nie masz kredytu, twój pracodawca to firma za granicą to i tak to odczujesz w droższych rachunkach za wodę czy śmieci gdzie cały łańcuch i inwestycje to też w kredycie.

  • więcej komentarzy(23)

 •  

  pokaż komentarz

  Stopy procentowe na poziomie 16 proc. To będzie rzeź

  Ale będzie frustratów na drogach. Strach będzie gdziekolwiek jechać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Będę powtarzał to do znudzenia: PiS popiera 38% Polaków. Marża Orlenu spokojnie może być o 100% wyższa a inflacja wynosić 50%. I tak PiS nie zejdzie poniżej 30% bo odpali protokół LGBT albo „za Tuska to dopiero było źle”. Jako naród mamy średnie IQ żelazka, czas się z tym pogodzić

 •  

  pokaż komentarz

  Polaczki zbierają owoce swoich wyborów i nadal popierają PIS. Nie ma ratunku.