•  

  pokaż komentarz

  A ja żałuje, że ruscy nie przewalili się przez całą Europę. Po sam koniuszek półwyspu iberyjskiego. Może wtedy Europa zachodnia wiedziałaby co to znaczy prawdziwy socjalizm i komunizm. Może wtedy Unia Europejska nie miałaby ambicji zostać drugim ZSRR (mam na myśli aspekt gospodarczy, bo na razie jeszcze nie mordują ani nie głodzą milionów ludzi).
  Gdyby odczuli na własnej skórze jak z utopijnych idei idealnego państwa powstaje monstrum może nie próbowaliby tego u siebie.

  •  

   pokaż komentarz

   @jedrus: Mimo że scenariusz brzmi jak science fiction klasy B to z technicznego punktu widzenia linie zaopatrzenia były by tak długie że skończyli by dokładnie jak Napoleon pod Moskwą sto lat wcześniej albo jak Niemcy pod Stalingradem.

  •  

   pokaż komentarz

   @erzk: I to byłby piękny koniec. Ale Europa i tak by odczuła gdyby ruscy "tylko" przeszli. Może Zachód miałby teraz inne spojrzenie na Polskę i naszą rusofobię.

  •  

   pokaż komentarz

   @jedrus: Dlatego 20 lat pozniej powstal front zachodni. Inaczej w 1946 mialbys "wyzwolenie" Azorów.

  •  

   pokaż komentarz

   @erzk: dokładnie. trzeba w końcu przyjąć na klate fakt, że bolszewicy wcale by europy nie zajęli, a polska wcale tej europy nie obroniła. tacy niemcy np., mimo że osłabieni po I wś, nadal mieli dość silną armię żeby sobie z bolszewikami poradzić.

  •  

   pokaż komentarz

   @mefistofiel: Z Wersalskimi ograniczeniami to ja wątpię, że by sobie z komuchami poradzili...

   Francja może już tak - ale raczej nie Niemcy...

  •  

   pokaż komentarz

   @mefistofiel: Ależ bzdury wypisujesz - spało się na historii, nieprawdaż? Armia czerwona miała pobudzić i wspomóc rewolucję w krajach Europy zachodniej (a zwłaszcza w Niemczech), gdzie nastroje komunistyczno-socjalistyczno-rewolucyjne przybierały na sile i zyskiwały coraz więcej zwolenników tuż po wielkiej wojnie i obaleniu monarchii. Czymże był nazizm jeśli nie faszystowskią (i narodową) odmianą komunizmu? Pomyśl - co by było, gdyby w przededniu II wojny czerwoni byli nie tylko na wschodzie, ale i w centrum Europy? Internacjonał nie wziąłby się za łby, o nie... Góra by nie pozwoliła i nie byłoby konfliktu interesów. Interesem byłaby ekspansja rewolucja aż po Atlantyk - i tam by się wyżyli. Na przeszkodzie stała TYLKO młoda II Rzeczpospolita, której masy żołnierskie i chłopskie były wybitnie niepodatne na komunistyczną agitacje - tak jak na wszystko, co szło od znienawidzonych ruskich. Rusofobia nas uratowała i to chyba nie przypadek, że dzisiejsi lewacy tak wszelkie przejawy owej rusofobii tępią.
   Propaganda czerwonych w naszych szeregach przyniosła efekty bardzo niewspółmierne do włożonych środków. Uratowaliśmy Europę przed rewolucją i mamy z czego być dumni.

   @jedrus: to co piszesz, jest naiwne. Nikt by dziś nie budował socjalistycznego eurosojzu nie dlatego, że poszedłby po rozum do głowy, tylko dlatego, że komunistyczny eurosojuz istniałby zapewne w najlepsze. Amerykanie by nas nie uratowali, a mur Londyński (?) pewnie nigdy by nie upadł.

  •  

   pokaż komentarz

   @reventon: Rewolucja w Niemczech właśnie wygasała, dożynana przez Freikorpsy. Naprawdę obrona Europy przed czerwoną nawałą to jeszcze jeden piękny mit. Bolszewicy raczej nie poszliby dalej, zostali by w terytorium posiadanym przez państwo Carskie. Odróżnij propagandę (słynne "po trupie białej Polski") od rzeczywistości. Czy też wierzysz we wszystko co powiedzą politycy teraz?

 •  

  pokaż komentarz

  Wykop bardzo dobry, tylko ten tytuł... krzaki jakieś.

 •  

  pokaż komentarz

  Szkoda że nie udało się czerwonego ścierwa zgnieść razem z Ukraińcami - mielibyśmy Lwów i naprawdę mocny długoletni sojusz, a do Rzezi Wołyńskiej nigdy by nie doszło... Chociaż to i tak political-fiction, bo nawet gdyby czerwone szmaty gryzły ziemię, to zaraz w kolejce po polskie ziemie ustawili by się "biali"...

 •  

  pokaż komentarz

  Autor troszkę pomylił pojęcia. " Błękitną Armią" nazywano oddziały powstałe we Francji z inicjatywy Romana Dmowskiego i Komitetu Narodowego Polskiego, pod dowództwem gen. Józefa Hallera.
  Poza tym w 1918 trudno mówi o obronie granic, gdyż wtedy zaczynała się nasza ekspansja na wschód.

 •  

  pokaż komentarz

  Czy to nie paradoksalne, że Piłsudski bił bolszewików będąc socjalistą ?
  Ale to i tak miło z jego strony.

  •  

   pokaż komentarz

   @pandora72: Lenin za jednego z głównych wrogów komunizmu uważał socjalizm. A wojna 1920 nie była wojna o ideologie, a o niepodległosć.

  •  

   pokaż komentarz

   @pulkownik_isajew:
   podobnie jak 21 postulatów Solidarności ,
   za które większość Polaków (w tym ja) trzymała kciuki.
   To tez była walka o niepodległość, co nie zmienia faktu że dzisiaj, z perspektywy czasu widzimy, że ponad połowa z nich to czysty socjalizm. Kiełbasa między wolnymi związkami zawodowymi a wolnością słowa i prasy.

  •  

   pokaż komentarz

   @pandora72: no też przykre, ale chyba większość protestów z lat '70 i '80 nie była skierowana na dążenie do niepodległości, tylko sprawami socjalnymi, lub nawet brakiem chleba .

  •  

   pokaż komentarz

   @pulkownik_isajew:
   Na pewno w dużym stopniu tak, jednak zważywszy na ogromną ilość wszechobecnych wojsk radzieckich na naszych terenach i agentury Moskiewskiej w departamencie IV i nie tylko ,każdy kto wyjrzał za okno lub miał kogokolwiek z rodziny siedzącego w pace za stanu wojennego patrzył nie tylko żołądkiem.
   Każdy normalny czekał aż wypieprzymy ruskich w pidź*ec..To samo dotyczyło WRON'y.
   Ileż to człowiek się namodlił nad zdjęciem Wałęsy czy innych jak siedzieli w pace. Msze były praktycznie codziennie 24/h.
   A jego zdjęcie było obłożone kwiatami pod wszystkimi kościołami w mieście. .
   A teraz się człowiek dowiaduje że Bolek że FIlozof że Stokrotka no ja pierdziele.
   I jeszcze ktoś powie żeby dac dekomunizacji spokój i nie wracać do tego.
   A młodzi oczywiście łykają te kity. Czesi mieli jaja i teraz są do przodu. Polacy oczywiście sprzątania nie zrobili i efekty sa jakie są.