Wyprawa na Połock Stefana Batorego: Rzeczpospolita nie jest chłopcem do bicia!

Wyprawa na Połock Stefana Batorego: Rzeczpospolita nie jest chłopcem do bicia!

Nie jest prawdą, że polscy szlachcice kompletnie brzydzili się wojaczką. Jeśli wojna była całkowicie uzasadniona, szlachta chętnie wychodziła w pole i rozwiązywała nawet mieszki. Przykładem tego była wyprawa na Połock za panowania Stefana Batorego.

 •  

  pokaż komentarz

  Jedna z najbardziej niewykorzystanych wypraw/wojen w naszej historii. W czasach Stefana Batorego Rzeczpospolita była praktycznie u szczytu swojej potęgi militarnej(apogeum osiągnęła kilka dekad później) , Szwecja nie była jeszcze tak wielkim zagrożeniem jak pół wieku później, imperium Osmanskie nie było jeszcze tak mocno zainteresowane ingerencją na południowych rubieżach I RP, to był najlepszy moment żeby "dokończyć" Moskwę. Niestety niechęć szlachty do prowadzenia dalszej wojny oraz "mediacja" namiestników z Watykanu(uwierzenie ruskiemu carowi w złudne obietnice sojuszu przeciw Turcji) pokrzyżowała plany króla, jednego z najlepszych królów w historii jakiego mieliśmy.

  Lekcja historyczna z tego czasu(jak i zresztą z każdego innego okresu historii): nigdy nie wierz w kacapskie obietnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @PanNiepoprawny: Szlachta swoją drogą, niestety krecią robotę zrobił wtedy także legat papieski, który na wszelkie sposoby dążył do zakończenia wojny i zawarcia pokoju, gdyż Watykan nie chciał żeby Rzeczpospolita zbyt mocno umocniła się w regionie kosztem Habsburgów(nie pierwszy i ostatni raz w historii), oraz został omamiony obietnicami Ivana IV Groźnego że dołączy on Rosję do Ligi Świętej i ramię w ramię z Rzeczpospolitą ruszy na Chant Krymski oraz Imperium Osmańskie. Niestety purpuraci nie wiedzieli(i patrząc na aktualny czas to do tej pory nie wiedzą) że rosyjskie obietnice to coś w rodzaju obietnic alkoholika wynoszącego z domu przedmioty na wódkę że z dnia na dzień się zmieni i przestanie pić( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Heroina340: miałem na myśli cały okres I RP a nie tę konkretną wojnę.

 •  

  pokaż komentarz

  szlachta chętnie wychodziła w pole i rozwiązywała nawet mieszki.

  A jak ktoś nie chciał, to miał świeży przykład Gdańska ( ͡º ͜ʖ͡º)

 •  

  pokaż komentarz

  Skoro Stefan Batory miał Płock to po co się na niego wyprawiał?