Blisko 800 tys. zł w publicznych spółkach. Tyle zarobiła żona sekretarza PiS

Blisko 800 tys. zł w publicznych spółkach. Tyle zarobiła żona sekretarza PiS

@SzybkieSondy szczecin.wyborcza.pl #polityka #bekazpisu #neuropa #4konserwy

Sylwia Sobolewska, żona jednego z bardziej wpływowych polityków PiS, stała się ikoną nepotyzmu w szeregach Prawa i Sprawiedliwości. Jej oświadczenie majątkowe pokazuje, ile rodziny działaczy "dobrej zmiany" zarabiają w państwowych i gminnych spółkach.

 •  

  pokaż komentarz

  O żonie sekretarza PiS Krzysztofa Sobolewskiego głośno było w ubiegłym roku, po tym, jak działacze PSL pokazali "listę tłustych kotów" - listę działaczy PiS i ich rodzin, którzy znajdują dobre posady w państwowych spółkach.

  Jarosław Kaczyński ogłosił wtedy walkę z nepotyzmem i w lipcu 2021 r. PiS przyjął uchwałę, która miała walczyć z tą partyjną patologią.

  Straciła Orlen, zyskała Kamień Pomorski
  Sylwia Sobolewska w lipcu ubiegłego roku musiała odejść z dyrektorskiego stanowiska w PKN Orlen, a na przełomie sierpnia i września (tak informował jej mąż) straciła rady nadzorcze dwóch spółek zależnych od Orlenu.
  Nie mogła już pracować w spółkach państwowych, to bardzo szybko, jeszcze w październiku, znalazła zatrudnienie w gminnej - Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Kamieniu Pomorskim. Stworzono dla niej stanowisko wiceprezesa. Cały mechanizm "Wyborcza" opisała w grudniu ubiegłego roku.

  Ile zarabia Sylwia Sobolewska
  Teraz o Sylwii Sobolewskiej znów głośno, bo jako wiceprezes gminnej spółki musiała złożyć oświadczenie majątkowe.

  Właśnie wyszło na jaw, ile w ciągu całego 2021 roku zarabiała, pracując w państwowych, a potem gminnych spółkach. Wcześniej nie musiała tych kwot podawać, bo nie pełniła funkcji publicznych.

  Jak wynika z oświadczenia majątkowego, w ciągu roku na państwowych i gminnych posadach żona sekretarza PiS zarobiła blisko 800 tys. zł.

  Najwięcej jako dyrektor w PKN Orlen - prawie 630 tys. zł. Wychodzi na to, że jej miesięczne dyrektorskie wynagrodzenie sięgało około 90 tys. zł.

  Inne ubiegłoroczne dochody Sylwii Sobolewskiej to:

  - 48 194,97 zł przychodu i 6404,07 zł dochodu z tytułu bycia prezesem PGK w Kamieniu Pomorskim (wiceprezesem jest od 8 października ubiegłego roku, w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej)

  - 48 776,12 zł jako członek rady nadzorczej Orlen Paliwa (to dochody za około ośmiu miesięcy)

  - 35 467,92 zł jako członek rady nadzorczej orlenowskiej spółki Anwil (to również dochody za około ośmiu miesięcy zasiadania w radzie)

  - 19 184,57 zł jako członek rady nadzorczej Port Lotniczy Szczecin Goleniów (tę spółkę Sobolewska straciła we wrześniu ubiegłego roku)

  - 9098,28 zł jako członek rady nadzorczej spółki Zamek w Ogrodzieńcu (jest tam od 13 września ubiegłego roku).

  Spółka Zamek to również gminna spółka, zarządza m.in. zamkiem w Ogrodzieńcu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

  Kiedy pracuje Sylwia Sobolewska?
  Z Sylwią Sobolewską chcieliśmy skontaktować się w poniedziałek po godz. 14 w siedzibie spółki w Kamieniu Pomorskim, ale jej nie było. Nie uzyskaliśmy również informacji co do wtorkowego kalendarza jej pracy.

  Na jej ślubie był Jarosław Kaczyński. Teraz ta szczecinianka zasiada w czterech radach nadzorczych

  Jak często Sylwia Sobolewska jest na miejscu w Kamieniu Pomorskim, to pytanie chcieliśmy zadać prezesowi spółki Adrianowi Guranowskiemu. Sekretarka najpierw nie mogła połączyć, bo prezes prowadził inną ważną rozmowę, później poprosiła o przesłanie pytań mailem.

  Sylwia Sobolewska przez długi okres pracowała jako inspektor Państwowej Inspekcji Handlowej. Jej kariera nabrała tempa po tym, jak została żoną Krzysztofa Sobolewskiego. Na ślubie młodej pary, który odbył się w maju 2017 roku, był sam prezes PiS Jarosław Kaczyński.

 •  

  pokaż komentarz

  Jak rządziło PO to każda afera mnie strasznie raziła i w sumie myślałem, że gorzej już nie będzie. Chyba nigdy w życiu się tak nie pomyliłem. PO byli przy PISie święci. Skala nepotyzmu jest niewyobrażalna. Afery to już właściwie przestały być aferami, bo to normalne działania rządu.

 •  

  pokaż komentarz

  źródło: sasin-do-kaczynskiego-moge-zatrudnic-zone-do-tej-walki-z-nepotyzmem.jpg

 •  

  pokaż komentarz

  Skala takich zatrudnień na stanowiskach w SSP jest ogromna, zwłaszcza na stanowiskach dyrektorów. Średnio co 6 miesięcy zmiana struktury organizacyjnej i nowe twarze. Nikt za nic nie odpowiada bo zaraz już go nie ma xD