MIT chce ochłodzić Ziemię "parasolem" wielkości Brazylii, który zasłoni Słońce

MIT chce ochłodzić Ziemię "parasolem" wielkości Brazylii, który zasłoni Słońce

Geoinżynieria klimatyczna może okazać się ostatnią deską ratunku dla ludzkości. Naukowcy z MIT mają własny plan w tym zakresie — przykrycie części Ziemi "bąbelkowym parasolem", który miałby zawisnąć w kosmosie.

 •  

  pokaż komentarz

  Jak już zaczną mieszać, to na bank nic z tego dobrego nie wyniknie.

  •  

   pokaż komentarz

   @defoxe: A jakie rozwiązanie proponujesz? Ludzi zmusić się nie da ca całym świecie to trzeba rozwiązania globalnego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Luks_x: ja proponuję przestać się martwić rzeczami na które nie mamy wpływu

  •  

   pokaż komentarz

   @Towarzysz_Szmaciak: No jak nie mamy. Spowodowaliśmy problem i możemy go powstrzymać (co do cofnięcia to nie mam przekonania)

  •  

   pokaż komentarz

   A jakie rozwiązanie proponujesz? Ludzi zmusić się nie da ca całym świecie to trzeba rozwiązania globalnego.

   @Luks_x: można by powrócić do niewolnictwa, znieść prywatność, demokrację i własność. Jak ludzie nie chcą to trzeba działać.

  •  

   pokaż komentarz

   @WhiskyRomeo: Wolałbym inny sposób jednak :) Po to mamy technologię by spróbować za jej pomocą rozwiązać problem. Po za tym zmuszając nawet wszystkich ludzi nie rozwiązujemy problemu który już mamy, a tylko spowalniamy wzrost temperatury. To zaprezentowane rozwiązanie ma szansę cofnąc zmiany klimatyczne. Można by pokrywać połacie ziemi białymi tkaninami, ale chyba lepiej w kosmosie coś rozciągnąć.

  •  

   pokaż komentarz

   @Luks_x: jakie "my" ? Ja żadnego problemu nie spowodowałem. Jak ty coś nabroiłeś to naprawiaj.

  •  

   pokaż komentarz

   @Luks_x: jak chcesz powstrzymać namnażanie się Azji, Afryki czy Ameryki Południowej gdzie wszytko robi się na klimatyczny zeszyt.

  •  

   pokaż komentarz

   @Towarzysz_Szmaciak: Siedzisz i zużywasz energię elektryczną na wykop. Przykładasz się do problemu.

  •  

   pokaż komentarz

   @EtaCarinae: No nie da się tego ogarnąć bez jakichś drastycznych rozwiązań, dlatego uważam, że rozwiązanie blokady promieni słonecznych wydaje się OK. Oczywiście nie wiem czy to nie spowoduje jakichś innych problemów, ale biernością nie da się na pewno niczego rozwiązać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Luks_x: skąd wiesz że energia która zużywam na wypok nie pochodzi ze źródeł odnawialnych? A tak na poważnie i bez spiny, to ja po prostu nie zamierzam żyć w strachu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Towarzysz_Szmaciak: Tu nie chodzi o strach, tylko o to co będzie z xx lat. Jeśli masz więcej niż 20 lat to z pewnością sam zauważyłeś zmiany klimatyczne. Są dość szybkie. W Polsce ten problem będzie nam bardzo doskwierać bo mamy mało wody. Przy naszej wilgotności powietrze te 35 stopni jest mocno utrudniające życie. A to w sumie początek. Ja pamiętam za dzieciaka jak się cieszyłem jak było prognozowane np 33 stopnie, a teraz w lato mamy prawie non stop taką temperaturę, nie ma normalnych delikatnych deszczy, tylko nawałnice na chwilę i znów ukrop. I ciągle suche gleby.

  •  

   pokaż komentarz

   @Luks_x: Nie potrafimy nawet porządnie przewidzieć pogody więc ten parasol się powinno MIT w dupę wsadzić.

  •  

   pokaż komentarz

   @HolyImperialOwl: No dobrze i znów to samo pytanie. Jaka jest alternatywa która nas nie cofnie w rozwoju o 100 lat i nie spowoduje bankructwa połowy świata. Ja takiej nie widzę, jeśli takowa zostanie zaprezentowana to chętnie podpiszę się pod innym pomysłem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Luks_x: natura sama wyreguluje tylko niekoniecznie w sposób który ludziom odpowiada. Jeżeli dobrze pamiętam to algi czy inne zielsko już znacząco zwiększyło pokrycie wody. Był nawet projekt, żeby to hodować w miastach jako filtry.

  •  

   pokaż komentarz

   @HolyImperialOwl: O to właśnie chodzi. Nie ma absolutnie żadnego powodu by założyć, że natura sobie z tym sama poradzi w czasie który nas interesuje. Takie rzeczy w przeszłości odbywały się przez bardzo długi czas, a my te zmiany powodujemy błyskawicznie w stosunku do natury.

  •  

   pokaż komentarz

   @Luks_x: ja mam prawie 40 lat, i pamiętam też temperatury 35+ które miały miejsce 20 lat temu. Tak że, na chłopski rozum nie zamierzam tego brać. Podchodzę do tego na zasadzie "co będzie to będzie" jak mamy się usmażyć to się usmażymy. A na marginesie tylko dodam że do pracy dojeżdżam rowerem, ciuchow mam kilka sztuk i kupuje tylko kiedy stare się znoszą. Rzadko gdzieś podróżuje ale jeśli już to zawsze pierwsze sprawdzam połączenia kolejowe, do tego ograniczyłem spożycie mięsa. Nie zrobiłem tego żeby zmniejszyć mój ślad węglowy, to zwyczajnie tak wyszło. Nie mniej, wydaje mi się że produkuje mniej CO2 niż przeciętna gadająca głową z TV która mnie poucza i trochę mnie to bawi. Reasumując jeśli to prawda że to człowiek jest winny zmianom klimatu to mamy do czynienia z typową tragedią wspólnego pastwiska. A co za tym idzie każda nasza akcja mająca na celu zmniejszenie emisji CO2 będzie wykorzystana przez ludzi którzy mają to w nosie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Luks_x: zdefiniuj my bo o ile pamiętam to główni zadymiacze mają na problem w większości wyj#!%ne a taka Europa z jakimś marnym procentem myśli, że jest w stanie cokolwiek zmienić jak zmniejszy emisje. Wielkie wieże filtrujące mają więcej sensu niż ten parasol, są rozwiązaniem nad którym mamy większą kontrolę.

  •  

   pokaż komentarz

   @HolyImperialOwl: My ludzie ogólnie. Zgadzam się, że są kraje które znacznie więcej produkują syfu i ine nie przestaną produkować. Potrzebne jest rozwiązanie które uratuje tych którzy chcą się ratować bez zmuszania pozostałych których zmusić się de facto nie da. Wieże mogą być tylko pytanie czy dadzą radę. Ja pytam o jakiekolwiek sensowne rozwiązanie które jest możliwe do realizacji. Wydaje mi się że parasol ma sens. Wieże może i też, ale po za jakimiś małymi lokalnie działającymi nigdy nie słyszałem o rozwiązaniu globalnym. Słysząłem o pokrywaniu tkaninami całych połaci, ale nie wydaje się to rozsądniejsze niż coś w przestrzeni co zatrzyma część światła i pozwoli cofnąć zmiany (spowalnianie nie ma sensu)

   @Towarzysz_Szmaciak: Racja, ale znów. Chcesz ginąć bo nie ma sensu skoro są możliwości?

  •  

   pokaż komentarz

   @Luks_x proponujesz zmniejszyć nieznacznie temperaturę kosztem globalnego głodu? W sumie spoko rozwiązanie jak na lewaków przystało. Po co pompować szambo na czas jak można je zatkać korkiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Luks_x: Temperatury jak co2 w powietrzu było o wiele wieksze i flora i fauna sobie poradziły. Przeżyje. A takie upały jak teraz pamiętam i dawniej, nawet gorsze.

  •  

   pokaż komentarz

   @defoxe: Januszariat już zaczyna kręcić nosem. No tak, lepiej gonić nierealną zeroemisyjność i lizać rowa Grecie samobiczując się. Albo nie robić nic i się sfajczyć.

   Ale najsensowniejsze rozwiązanie które jest w 100% odwracalne to fe.

   Idźcie sobie Bartosiaka posłuchać, zagłosować na PiS albo zrobić z siebie pajaca razem z Extinction Rebellion.

   Osły.

  •  

   pokaż komentarz

   No jak nie mamy. Spowodowaliśmy problem i możemy go powstrzymać (co do cofnięcia to nie mam przekonania)

   @Luks_x: Oj, wypowiedziałeś niepopularną tezę na wykopie :-) No jak to... jakie ocieplenie, nie ma żadnego ocieplenia!

   Taki dla przykładu 40-letni @Towarzysz_Szmaciak pamięta, że za dzieciaka było jeszcze cieplej (przynajmniej tak mu się wydaje) więc odwołujemy globalne ocieplenie bo przecież kilkuset-letnie pomiary temperatury nie mogą być prawdziwe... A co najśmieszniejsze on uważa, że się nie przykłada do GO... no bo przecież energię bierze z gniazdka i żadne gniazdko nie kopci i nie emituje CO2... no bo przecież most przez który przejeżdżał zrobiły elfy przywołując go magią z innego wymiaru (nie jakieś tam tysiące ton betonu/stali/asfaltu...) to jest czysta elficka technologia XD @defoxe się boi cokolwiek zmieniać - pędzi coraz szybciej w przepaść więc zamyka oczy - nie widać problemu nie ma problemu :? @HolyImperialOwl proponuje zdelegalizować MIT bo nie rozumiem czym jest prognoza pogody :)

   Mam przynajmniej nadzieję, że nie macie jeszcze praw wyborczych a jak będziecie mieli to nie skorzystacie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Luks_x: ze wszystkich rozwiązań bardziej idiotyczne od tego jest tylko to billa gejtsa z rozpylaniem jakiegos dziadostwa w atmosferze. Jedno i drugie znacząco oslabi wegetację. Mniejsza wegetacja - mniej wegla wyciągniętego z atmosfery, mniej wyprodukowanego tlenu, mniej pozywienia. Super plan bulwo xdDD

  •  

   pokaż komentarz

   @defoxe się boi cokolwiek zmieniać - pędzi coraz szybciej w przepaść więc zamyka

   @kwanty: ja tylko pozwolę sobie skromnie zauważyć, że miejscowa zmiana ekspozycji na emitowane ciepło ze Słońca wpłynie zarówno na prądy morskie jak i ruchy mas powietrza w atmosferze. Co z kolei może doprowadzić do bardzo poważnych zmian.

  •  

   pokaż komentarz

   ja tylko pozwolę sobie skromnie zauważyć, że miejscowa zmiana ekspozycji na emitowane ciepło ze Słońca wpłynie zarówno na prądy morskie jak i ruchy mas powietrza w atmosferze. Co z kolei może doprowadzić do bardzo poważnych zmian.

   @defoxe: No tak.. ci głupi naukowcy z MIT o tym nie pomyśleli... ale ty raczej nie rozumiesz o co w tym pomyśle chodzi bo na pewno nie o to żeby przykryć fragment ziemi folią odblaskową.

   Ta folia/parasol ma być umieszczona w kosmosie, ma przysłonić część słońca tak żeby efektywnie zmniejszyć ilość docierającej do nas energii o powiedzmy 0.5%. To powinno wystarczyć żeby zbilansować efekt cieplarniany.

   Pomysł nie jest nowy, to jest jeden z wielu sposobów na potencjalne poradzenie sobie z globalnym ociepleniem. Jest o tyle ciekawy, że w pełni odwracalny. Parasol można "złożyć" (raczej odsunąć linii słońce-ziemia) i szybko przywrócić pełną energię płynącą ze słońca. Być może pomysł wypłynął z powrotem ze względu na SpaceX, a konkretnie Starship, który realnie umożliwi wysyłanie dużych ładunków w kosmos w niskiej cenie.

  •  

   pokaż komentarz

   ci głupi naukowcy z MIT o tym nie pomyśleli...

   @kwanty: zapewne pomyśleli, natomiast artykuł to czysty clickbait. Istnieje wiele różnych egzotycznych pomysłów które niekoniecznie zostaną wprowadzone ale napisać tekst o tytule "naukowcy chcą" zawsze można.

   ale ty raczej nie rozumiesz o co w tym pomyśle

   @kwanty: no i już się zaczyna... Dobrze, nie zrozumiem, bo nie jestem klimatologiem, ty też pewnie nie zrozumiesz, bo również nie masz stosownych podstaw. Ja natomiast rozumiem, że to jest bardziej złożony proces i hurra optymizm niektórych komentujących wskazuje, że to oni właśnie nie rozumieją tej złożoności.

  •  

   pokaż komentarz

   @defoxe: i cyk masz subskrypcje na słońce :D zapłacisz odsłonimy, nie zapłacisz żyjesz w cieniu i nic nie rośnie ;)

  •  

   pokaż komentarz

   no i już się zaczyna... Dobrze, nie zrozumiem, bo nie jestem klimatologiem, ty też pewnie nie zrozumiesz, bo również nie masz stosownych podstaw

   @defoxe: mam wystarczające podstawy żeby wiedzieć jak bardzo nie zrozumiałeś o co chodzi

   ale zgadzam się z tobą, że klimat to jest bardzo złożone zjawisko a my przy nim majstrujemy na skalę globalną od ~100 lat :-/

   wiadomym jest też, że podgrzewanie klimatu nie będzie nam służyć ani zdrowotnie, ani ekonomicznie, ani politycznie... jak się mówi o redukcji emisji to wykopki krzyczą że im się wolność zabiera... wolność w paleniu paliw kopalny w samochodach spalinowych :-/

   no to może z innej mańki trzeba i zacząć myśleć nie tylko o ograniczeniu emisji ale również o zmniejszeniu apertury ziemi

  •  

   pokaż komentarz

   @Luks_x: "A jakie rozwiązanie proponujesz?"

   USA i Chiny przestrzegaja prawa ekologicznego? #pdk

  •  

   pokaż komentarz

   @Towarzysz_Szmaciak: ja pamietam ze w wakacje jak bylo 32 to dziadek kazal mi chodzic w kaszkiecie a sam wykonywal tylko pilne prace. Bylo tak moze z 3 razy w ciagu wakacji.

  •  

   pokaż komentarz

   ja proponuję przestać się martwić rzeczami na które nie mamy wpływu

   @Towarzysz_Szmaciak: zajebiste podejście :) Zupełnie jak NIE IDĘ NA GŁOSOWANIE BO MÓJ GŁOS NIC NIE ZMIENIA :)

  •  

   pokaż komentarz

   @defoxe: Zawierzmy wiec problem zmian klimatycznych matce boskiej... na pewno bedzie lepiej

  •  

   pokaż komentarz

   t, i pamiętam też temperatury 35+ które miały miejsce 20 lat temu

   @Towarzysz_Szmaciak: no właśnie. Pamiętasz temperatury 35+, bo były tak rzadko, że je zapamiętałeś przez to, że był odstępstwem od normy

   A teraz 35 stopni już nikogo nie dziwi. No jest gorąco i tyle

  •  

   pokaż komentarz

   Jak już zaczną mieszać, to na bank nic z tego dobrego nie wyniknie.

   @defoxe: Wiedziałem, że pierwszy komentarz to będzie "kto to widzioł" xD Wykopki to są jednak chłopy feudalne.

  •  

   pokaż komentarz

   @Shirde-_-: nikt nie twierdzi, że planeta nie przeżyje. Ludzkość nie przeżyje albo będzie miała dużo gorsze warunki teraz.

  •  

   pokaż komentarz

   @Luks_x: co Ty za głupoty wygadujesz? W 2021 w Warszawie, w okresie czerwiec-sierpień było 8 na 92 dni gdzie temperatura była conajmniej 30 stopni. To jest te Twoje prawie non stop? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Luks_x: walczysz z kretynami którzy uważają, że ocieplenie nie ma podłoża antropologicznego. Im nic nie wytłumaczysz. Ja już pogodziłem się z tym, że jako ludzkość doprowadziliśmy się do momentu gdzie nie ma dla nas nadziei. Jesteśmy zbyt mało rozwinięci pod względem hmm. dojrzałości emocjonalnej, psychologicznym, empatycznym czy jak to inaczej nazwać. Nasz rozwój technologiczny nas wyprzedził, zużyliśmy zbyt dużo zasobów i zniszczyliśmy zabardzo planetę nie wiedząc jak to wpłynie na przyszłość. Społeczeństwa niestety ale stały się niesamowicie egoistyczne w ostatnich latach. Nikt nie patrzy dalej niż na czubek własnego nosa. Nie da się już przekonać ludzi do wyrzeczeń w imię ratowania planety. Albo w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat nastąpi jakiś niesamowity przełom w technologii pozyskiwania energii, albo większość ludzi wyginie.

  •  

   pokaż komentarz

   Ja pamiętam za dzieciaka jak się cieszyłem jak było prognozowane np 33 stopnie, a teraz w lato mamy prawie non stop taką temperaturę, nie ma normalnych delikatnych deszczy, tylko nawałnice na chwilę i znów ukrop. I ciągle suche gleby

   @Luks_x: no to widać masz kiepską pamięć. Kiedyś letnich burz było wiele więcej niż obecnie. A jeśli mowa o stanie wód - to winę ponosi nasz (nie)rząd tak obecny, jak poprzednie. I gospodarka wodna w tym zabawnym kraiku

  •  

   pokaż komentarz

   @Towarzysz_Szmaciak: Na co nie mamy wpływu? Na globalne ocieplenie?

  •  

   pokaż komentarz

   Jaka jest alternatywa która nas nie cofnie w rozwoju o 100 lat i nie spowoduje bankructwa połowy świata

   @Luks_x:
   Zacznijmy produkować samochody które bez problemu przejada milion km na jednym silniku. Zacznijmy produkować urządzenie które nie psuja się kilka dni po zakończonej gwarancji.
   Zacznijmy robić ubrania i nie twierdzić że jutro MUSISZ kupić nowe bo te są niemodne.
   Nie róbmy opakowań 20cm na 20 cm do karty pamięci mającej wymiar 1cmx1cm.

  •  

   pokaż komentarz

   @Luks_x: zablokować międzynarodowymi sankcjami główne gospodarki, które robią największy syf takie jak Chiny, Indie czy Meksyk. To oni są odpowiedzialni za śmieci w oceanach itp.

  •  

   pokaż komentarz

   @Luks_x: można by powrócić do niewolnictwa, znieść prywatność, demokrację i własność. Jak ludzie nie chcą to trzeba działać

   @WhiskyRomeo: ale mówimy o problemie ocieplania klimatu, a nie jak elity mają się jeszcze bardziej wzbogacić ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Luks_x: problem spowodowały ogromne firmy które mają w dupie ekologię. Spowodowały to też za ofane kraje hak afryka gdzie się w śmieciach żyje, pali i rzuca w innych dla rozrywki. My możemy stawą na głowie jako przeciętni ludzie ale to nic nie da.

  •  

   pokaż komentarz

   @WhiskyRomeo: oooo gdyby tylko ktoś wpadł na taki pomysł ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Luks_x: problem to na bank z klimatem spowodowały testy jądrowe ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @WhiskyRomeo: niewolnictwo nigdy nie zniknęło, prywatności nie ma prawie nikt, demokracja to oszustwo, własność prywatna jest sprawnie likwidowana. Ale nie na się co martwić. Podobno to nasz uczyni szczęśliwymi.

  •  

   pokaż komentarz

   @defoxe: tak jak z tamami, szczepionkami, piorunochronami bla bla bla

  •  

   pokaż komentarz

   @Shirde-_- klepią o tym globalnym ociepleniu na każdym kroku a ciągle są tacy jak ty którzy w ogóle nie kumają o co w tym chodzi, no ja p@@@#!#e, tu nie chodzi o faunę i florę tylko o ludzi

  •  

   pokaż komentarz

   ja proponuję przestać się martwić rzeczami na które nie mamy wpływu

   @Towarzysz_Szmaciak: gdyby cała ludzkość wykazywała się tak prymitywnym myśleniem, to nie byłoby na świecie nic

  •  

   pokaż komentarz

   @Luks_x: Tutaj potrzebna jest Wojna Atomowa.

  •  

   pokaż komentarz

   jak chcesz powstrzymać namnażanie się Azji, Afryki czy Ameryki Południowej gdzie wszytko robi się na klimatyczny zeszyt.

   @EtaCarinae: Pod względem klimatycznym te części świata emitują małe ilości co2.

  •  

   pokaż komentarz

   @Luks_x: jaki problem? Naturalne ocieplenie?

  •  

   pokaż komentarz

   @Luks_x: "globalne ocieplenie" dotyczy całego układu słonecznego i wynika z aktywności słonecznej. Słońce działa w dwóch cyklach - jeden 11 letnich i drugi około 400 letnich, dlatego jak masz wszystkie wykresy wzrostu temperatur to zaczynają się one 200 lat temu ( ͡° ͜ʖ ͡°) jeżeli teraz odpalisz procesy, które zmniejszą ilość światła dochodzącego do Ziemi to za 100 lat w trakcie "opadania cyklu" "możemy" się nie wyrobić.

   pokaż spoiler A że temat nośny i dużo grantów można z tego dostać ¯\\_(ツ)_/¯ dlatego sp$!@%$#iłem z uczelni, straszny syf... w większości tylko granty, a idea poszukiwania prawdy schowane dawno do kieszeni. Być może są takie zespoły, które szukają prawdy, ale... szkoda życia, na szukanie takich.

  •  

   pokaż komentarz

   @defoxe: a co chemitrialsy już nie działają ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Towarzysz_Szmaciak statystyczny Polak idiota. Masz na to wpływ tak jak każdy na ziemi. Ale tak jak już kiedyś pisałem, większość ludzi to idioci.

  •  

   pokaż komentarz

   @Luks_x:

   Nie ma absolutnie żadnego powodu by założyć, że natura sobie z tym sama poradzi w czasie który nas interesuje. Takie rzeczy w przeszłości odbywały się przez bardzo długi czas, a my te zmiany powodujemy błyskawicznie w stosunku do natury.

   Tu się zgodzę, bo człowiek jako jednostka widzi zmiany klimatu na przestrzeni kilkunastu lat, zaś globalne naturalne zmiany zachodzą na przestrzeni setek, czy nawet tysiąca lat. Zmiany klimatu na Ziemi były od samego początku, ale prawa jakie tym rządzą ludzie/naukowcy ciągle odkrywają. Obecna wiedza o globalnych zmianach klimatu jest szczątkowa, natomiast jaki wpływ na klimat ma obecna działalność człowieka dowiemy się za jakiś czas. W tej chwili nikt nie powie ile teraz zajmuje Ziemi przejście z globalnego ocieplenia do globalnego zlodowacenia, bo w przeszłości te cykle zachodziły z różną częstością. Lokalny wpływ na klimat jest zauważalny przez każdego z nas, ale taka jest natura człowieka, że widzi tylko to co się dzieje w jego bliskim otoczeniu.
   Obecnie cywilizacja znajduje się na etapie wykorzystywania zasobów energii znajdujących się na Ziemi, w kolejnym etapie rozwoju cywilizacja będzie korzystać tylko z energii najbliższej gwiazdy, czyli Słońca. Tak w dużym skrócie. Teraz zastanów się ile czasu zajmie cywilizacji ludzkiej osiągnięcie tego etapu i przestaniemy korzystać z zasobów Ziemi.

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty:


   Mam przynajmniej nadzieję, że nie macie jeszcze praw wyborczych a jak będziecie mieli to nie skorzystacie.
   Za to Ty skorzystasz i wybierzesz najlepszą opcję :)
   Ale p@%$!$!enie.
   Jedni na drugich, z najbardziej nawet błachej sprawy.
   Wszyscy głupi, tylko ja mądry :D

  •  

   pokaż komentarz

   @Luks_x klimat się ociepla? Może I tak tylko jak wytlumaczysz że ludzie w zeszłym roku ogrzewali swoje domy przez 3/4 roku? Widziałem wykresy pracy pomp ciepła we współczesnych dobrze izolowanych domkach. 3 mce grzały tylko CWU a przez resztę dochodziła podłogówka, bardziej lub mniej. Polacy nadal przeznaczają horrendalne kwoty na ogrzewanie domów a soczystych polskich pomarańczy jsk nie było tak nie ma. Ale co do nawałnic to się zgadzam, jest dynamicznie i częściej trąbopowietrznie niestety :(

  •  

   pokaż komentarz

   @Luks_x: Ze wzrostem temperatury to w sumie ciekawa sprawa, renomowany Lancet podaje https://www.wsj.com/articles/climate-change-heat-cold-deaths-medical-journal-health-risk-energy-cost-fossil-fuels-11631741045 ze od 2000r. 116 tys. (extra) ludzi umarlo od goraca ale za to 230 tys. mniej od zimna ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Towarzysz_Szmaciak: bez CO2 nie byłoby życia na planecie... Zresztą były okresy na ziemi że poziom CO2 był całe rzędy wielkości większy niż obecnie, ziemię obrastały wtedy kilkusetmetrowe sekwoje a zwierzęta miały wielkość kilkupiętrowych budynków i nikt nie narzekał że hur dur mamy za dużo dwutlenku wungla. A tfu, ten gaz jest tak samo do życia potrzebny jak tlen.

  •  

   pokaż komentarz

   @Towarzysz_Szmaciak: Kiedyś straszyli nas dziurą ozonową teraz globalnym ociepleniem. I jakiś straszak którego nie widać zawsze się znajdzie. Problemem nie są ludzie tylko korporacje które dewastują planetę na niewyobrażalną skalę. Dlaczego nie zajmują się problemem masowej wycinki lasów ,które nie dość że pochłaniają CO2 to jeszcze obniżają temperaturę bo promienie słoneczne które pada na drzewo wykorzystywane jest do fotozyntezy i nie podgrzewa gleby. Drzewa robią dokładnie to samo co robił by ten parasol więc po grzyba on. Więcej pożytku będzie z zalesiania niż z tego prasola.

  •  

   pokaż komentarz

   A może jest jakiś gaz który zwiększy odbijanie promieni slonecznych

  •  

   pokaż komentarz

   @Luks_x:

   A jakie rozwiązanie proponujesz? Ludzi zmusić się nie da ca całym świecie to trzeba rozwiązania globalnego.

   pompowanie CO2 w skały które go absorbują i ogółem rozwój technologii odzysku co2

  •  

   pokaż komentarz

   @Luks_x Najwyższą zanotowaną temperaturą zanotownaą kiedykolwiek w Polsce było 40,2 st. C. Właśnie tyle pokazały termometry 29 lipca 1921 r. w rejonie Prószkowa k. Opola. Ten rekord nie został dotąd pobity. W ostatnich latach bardzo wysoką temperaturę w Polsce wynoszącą 39,5 st. C., odnotowano 30 lipca 1994 r. w Słubicach.

   Tymczasem 11.01.1940 roku w Siedlcach odnotowano niebagatelną temperaturę minus 41 stopni.

  •  

   pokaż komentarz

   @Luks_x nic nie robić. Jeszcze powiedz, że Ziemia nie wytrzyma tych zmian to będzie szurskie kombo. Jedynie czego ziemia nie wytrzyma to eksplozja słońca, implozja jądra. Co najwyżej ludzie nie wytrzymają tych zmian.

  •  

   pokaż komentarz

   @Luks_x a gdyby przy pomocy energii z EJ lub w przyszłości z zimnej fuzji wiązać dwutlenek węgla z powietrza do postaci stałej ?

  •  

   pokaż komentarz

   @Luks_x: jesteśmy na poziomie jakichś 500ppm CO2. W przeszłości było już i 4%. Ziemia się nie zagotowała. Przy 800ppm rośliny będą dwa razy większe i będą pochłaniały o wiele więcej CO2.

  •  

   pokaż komentarz

   @Luks_x: pytanie jak taki projekt wpłynie na klimat na ziemi, jakie będą koszty startu i utrzymania tego. Powinniśmy też się zastanowić jak uniezależnić się od demografii w jak największym stopniu i pójść w eugenikę. Gdzie przez eugenikę nie mam na myśli pomysłów pewnego niespełnionego akwarelisty tylko promowanie dzietności wśród jednostek "lepszych" (jeśli chodzi o inteligencję, obciążenie chorobami generycznymi itp.) oraz zachęcanie ludzi do adopcji. Powszechna edukacja seksualna, promocja antykoncepcji itp. nie chodzi o to by wybić połowę populacji ale żeby nie rozmnażać się jak zwierzęta. Dzięki nauce jesteśmy w stanie przedłużyć życie wielu ludzi, pytanie co się stanie jeśli odsetek ludzi niezaradnych i chorych w społeczeństwie będzie się dalej zwiększał? Co z zasobami ziemi, co się stanie jeśli będziemy szybciej się rozmnażać niż jesteśmy w stanie się rozwijać technologicznie. rządy chwalą się że tworzą miejsca pracy, tylko jeśli zatrudnię 1 osobę do przenoszenia materiałów z pkt A do pkt B oraz drugą osobę do przenoszenia tych samych materiałów z pkt B do pkt A to teoretycznie stworzyłem 2 miejsca pracy ale na koniec dnia nic się nie zmieni, nie będzie żadnej wartości dodanej wynikającej z ich pracy¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @defoxe: A jakie rozwiązanie proponujesz? Ludzi zmusić się nie da ca całym świecie to trzeba rozwiązania globalnego.

   @Luks_x: No na pewno nie takie co mi zmniejszy produkcje z FV.

  •  

   pokaż komentarz

   @Luks_x: proponuje zmusić milionerów i ich firmy do prawidłowego dbania o środowisko a zwykłych ludzi starać się pilnować na podstawowym poziomie
   Największe zanieczyszczenia nie buduja zwykli
   Zjadacze chleba

  •  

   pokaż komentarz

   : ja proponuję przestać się martwić rzeczami na które nie mamy wpływu

   @Towarzysz_Szmaciak: na asteroidy lecące w naszym kierunku też nie mamy wpływu. Czy to znaczy że mamy się nimi nie martwić i nie próbować reagować?

  •  

   pokaż komentarz

   @nativ: Ludzie, rośliny i zwierzęta. Zostaną zaburzone całe łańcuchy pokarmowe.

  •  

   pokaż komentarz

   @Luks_x: nic nie trzeba, w czasie klimat się zmienia. Raz było gorąco, raz zimno. Tyle w temacie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Luks_x: Technologia rozwiązuje jeden problem by tworzyć następny, tak to działa od wieków. Także cieszmy się życiem póki możemy bo planeta i tak prędzej czy później zostanie unicestwiona przez ludzi

  •  

   pokaż komentarz

   @Luks_x: @Towarzysz_Szmaciak: No jak nie mamy. Spowodowaliśmy problem i możemy go powstrzymać (co do cofnięcia to nie mam przekonania)

   Może ty ją nic nie spowodowałem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Luks_x co spowodowaliśmy? Epoki zlodowacenia i czasu kiedy temperatura jest wyższa następują po sobie na tej planecie w cyklu kilkutysięcy lat. Żyjemy akurat kiedy się ociepla, ale jest to idealna okazja aby wykraść pieniądze od obywateli.

  •  

   pokaż komentarz

   @defoxe: Dokladnie tak, czytalem kilka opracowan i wynikalo z nich ze geoinzynieria klimatyczna jest bardzo zlym wyborem ze wzgledu na zbyt szybkie dzialanie.
   Niby ktos powie ze szybkie dzialanie jest potrzebne ale nie, potrzebne jest dzialanie powolne ze wzgledu na to ze szybkie zmiany klimatyczne moga doprowadzic do chaotycznych zachowan pogody na ziemi oraz wymierania ogromnej ilosci gatunkow zwierzat i roslin.

   Jednym z najmniej inwazyjnych rozwiazan ktore mialo tez bardzo duzo zalet bylo pokrycie sahary panelami fotowoltaicznymi, sahara to najwieksza pustynia swiata ma okolo 9 mln km/2.
   Co prawda fotowoltaika podniosla by temperature na pustyni o 1 stopien ale tez zwiekszyla by ilosc opadow i dala by sporo cienia, nazywa sie to "sprzezenie klimatyczne" jesli jest ktos tym zainteresowany.
   W porownaniu z tym projektem paliwa kopalne przyspieszaja ocieplanie klimatu 30 krotnie wiec jest nad czym myslec.
   W 2017 roku srednie zuzycie energi na calej kuli ziemskiej szacowano na 17 terawatow, pokrycie sahary dalo by 4 razy wiecej energi istnieje takze projekt budowy oze wlasnie na saharze zaproponowany przez unie europejska i wbrew pozorom transfer energi na tak duze odleglosci nadal jest oplacalny niestety taki projekt to spory koszt siegajacy nawet 400 mld euro.
   Innym pomyslem bylo przeniesienie niektorych galezi ciezkiego przemyslu blizej sahary aby ograniczyc straty energi tyle ze tu juz wkracza polityka niezaklucania lancucha dostaw.

   Tu do poczytania jeden z wielu artykulow, https://swiatoze.pl/ogromne-instalacje-fotowoltaiczne-i-wiatrowe-sprowadza-roslinnosc-na-sahare/

  •  

   pokaż komentarz

   @Jasiu1th: A jeszcze wcześniej zaćmieniem słońca. Zawsze jakiś straszak na pospólstwo się znajdzie - tak było, jest i będzie.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @buszujacawzbozu rekord siedlecki jest błędny. Nie było w pobliżu innych stacji które by były nawet blisko takich temperatur. Ale prawidłowy rekord jest niewiele gorszy bo wynosi -40.6 i pochodzi z 11.02.1929.

  •  

   pokaż komentarz

   jak chcesz powstrzymać namnażanie się Azji, Afryki czy Ameryki Południowej gdzie wszytko robi się na klimatyczny zeszyt.

   @EtaCarinae: ściągnąć fabryki do Europy/USA i zatrzymać masową imigrację. To konsumpcjonizm degraduje planetę, a nie to że ktoś ma piątkę dzieci, które chodza bez butów i w ubraniach po starszym rodzeństwie.

  •  

   pokaż komentarz

   proponuję przestać się martwić rzeczami na które nie mamy wpływu

   @Towarzysz_Szmaciak: Oni się nie martwią. Oni szukają rozwiązania.

   Na niektóre nowotwory też nie ma się wpływu. Trzeba przestać się nimi martwić gdy się już któregoś ma? Czy jednak rozpocząć leczenie?

  •  

   pokaż komentarz

   Jak już zaczną mieszać, to na bank nic z tego dobrego nie wyniknie.

   @defoxe: Nic nie zaczną. Snuć fantazje sobie mogą. Nie ma żadnego sposobu ani technologii by to zrealizować.

  •  

   pokaż komentarz

   @Towarzysz_Szmaciak się technologii która do tego doprowadziła używasz. Jaki prądu z węgla

  •  

   pokaż komentarz

   @Luks_x ja mam pomysł. Indie, Pakistan i te podobne kraje trucicielskie wraz z całą Afryku wysłać na księżyc xD

  •  

   pokaż komentarz

   eria klimatyczna może okazać się ostatnią deską ratunku dla ludzkości. Naukowcy z MIT mają własn

   @defoxe: okaze sie ze ilosc slonca dla nas dla ludzi jest za duza, ale dla jakis dziwnych egzotycznych roslin na styk badz za mala i klops klimat sie zmienia i znow beda ratowac swiat na nowo

  • więcej komentarzy(82)

 •  

  pokaż komentarz

  Jak Chinczycy wypowiedzieli wojne wróblom (twierdzac, ze ptaki kradną zasiane ziarno), to sie skonczylo wielkim glodem.
  Czuje, ze tu bedzie podobnie

 •  

  pokaż komentarz

  A może by tak przestać wycinać miliony drzew rocznie

  •  

   pokaż komentarz

   @wujcio_dobra_rada: teren pod solary jest potrzebny ( ͡° ͜ʖ ͡°) OZE to niestety nie jest normalna elektrownia, która może wyprodukować dużo prądu na małej powierzchni.

  •  

   pokaż komentarz

   @HuboBoss: Roczne zapotrzebowanie Polski 72 TWh, średnia roczna ilość energii słonecznej na m2 w Polsce 1000 kWh, czyli na pokrycie całego zapotrzebowania (zakładając 20% sprawności paneli) potrzebujemy 360 km2 powierzchni, czyli obszar 20x20 km. Kopalniane hałdy zajmują więcej.

  •  

   pokaż komentarz

   @milo1000: to akurat nie jest takie proste, mówisz o średniej ilości energii, a przecież mamy pory roku, w zimę będzie znacznie mniej tej energii, a zapotrzebowanie wtedy rośnie, bo trzeba szybciej światło zapalać, grzać mieszkania itd, więc tę energię trzeba by gdzieś magazynować - i to w tym głównie jest problem (przynajmniej od strony technicznej)

  •  

   pokaż komentarz

   @Bielecki: Odnosiłem się wyłacznie do kwestii powierzchni wymaganej do pokrycia zapotrzebowania Polski, która wg przedmówcy musi być olbrzymia. Kwestie balansowania i magazynowania to osobna sprawa.

  •  

   pokaż komentarz

   A może by tak przestać wycinać miliony drzew rocznie

   @wujcio_dobra_rada: po co?

   Po takich komentarzach jestem przekonany, że na wykopie ludzie na poważnie myślą, że wycinanie drzew powoduje spadek liczby drzew. No bo przecież jak wytniesz, to nie ma, chyba proste, hehe

  •  

   pokaż komentarz

   @wujcio_dobra_rada: świetna rada na podstawie chłopskiego rozumu, by się te amerykańskie naukowce na wykopie zarejestrowały to by wiedziały co trza robić

  •  

   pokaż komentarz

   teren pod solary jest potrzebny

   @HuboBoss: niby tak ale oni przez to chcą zasłonić słońce więc w dupę se będziemy mogli wsadzić te panele ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   czyli na pokrycie całego zapotrzebowania

   @milo1000: całego zapotrzebowania, czyli także tego w nocy i w porach zimowych? Fajnie to wygląda na papierze, ale jak słońce nie świeci to trzeba by włączać znów elektrownie, a one nie mają przycisku on/off

  •  

   pokaż komentarz

   @HuboBoss: słyszałeś kiedyś o wycinaniu lasu pod fotowoltaike?

  •  

   pokaż komentarz

   A może by tak przestać wycinać miliony drzew rocznie

   @wujcio_dobra_rada: A to dlaczego? Wyrośniete drzewo nie produkuje juz tlenu, bilans wychodzi na zero.
   Najlepszym wyjściem własnie jest wycinka i zastąpienie każdego wycietego kilkoma nowymi, które faktycznie beda pobierały węgiel.

  •  

   pokaż komentarz

   A może by tak przestać wycinać miliony drzew rocznie

   @wujcio_dobra_rada: wycinanie drzew jest dobre i wskazane, zwłaszcza jeśli chcemy być bardziej eko. Rzecz w tym, żeby w miejsce tych drzew posadzić 10 milionów nowych.

  •  

   pokaż komentarz

   Kopalniane hałdy zajmują więcej.

   @milo1000: Kopalniane hałdy zarastają zielenią. Panele nie.

   średnia roczna ilość energii słonecznej na m2 w Polsce 1000 kWh, czyli na pokrycie całego zapotrzebowania (zakładając 20% sprawności paneli) potrzebujemy 360 km2 powierzchni, czyli obszar 20x20 km.

   @milo1000: Liczysz średnie nasłonecznienie do pokrycia zapotrzebowania? Zatem kiedy będzie poniżej średniej odłączamy prąd w kolejnych sektorach?

  •  

   pokaż komentarz

   Liczysz średnie nasłonecznienie do pokrycia zapotrzebowania?

   @fen1x: Następny, który nie umie czytać ze zrozumieniem. Odnosiłem się WYŁACZNIE do powierzchni potrzebnej do wyprodukowania energii którą rocznie zużywa Polska. Nie do tego, ze w nocy nie ma słońca, nie do tego, że w grudniu jest 10 razy mniej niż w sierpniu, nie do tego, że nie umiemy magazynować energii, nie do tego, że panele trzeba czyścić, nie do tego, że OZE trzeba balansować.

  •  

   pokaż komentarz

   Następny, który nie umie czytać ze zrozumieniem. Odnosiłem się WYŁACZNIE do powierzchni potrzebnej do wyprodukowania energii którą rocznie zużywa Polska. Nie do tego, ze w nocy nie ma słońca, nie do tego, że w grudniu jest 10 razy mniej niż w sierpniu, nie do tego, że nie umiemy magazynować energii, nie do tego, że panele trzeba czyścić, nie do tego, że OZE trzeba balansować.

   @milo1000: Dobrze wiesz, że ta powierzchnia musiałaby być o rząd wielkości większa żeby pokrywać zapotrzebowanie przez cały rok.. To na cholerę to w ogóle podajesz odnosząc się jeszcze do kopalnianych hałd jak to nic nie wnosi do tematu bo jest zwyczajnie nieprawdziwa?

   Populacja żuka gnojarza to 100 na 1/km2... Brawa, oklaski.

  •  

   pokaż komentarz

   musiałaby być o rząd wielkości większa żeby pokrywać zapotrzebowanie przez cały rok

   @fen1x: A czy ktoś planuje pokrywać przy pomocy paneli 100% zapotrzebowania? Szczególnie, że w nocy żadne zwiększenie powierzchni nie pomoże? Gdybyśmy mieli elektrownię fv o powierzchni 400 km2, czyli 20x20, co stanowi 0,13% powierzchni Polski (lasy 29%), to jej udział w miksie by pewnie pod 50% średnio podchodził. To po co jakieś brednie o wycinaniu lasów pod panele?

  •  

   pokaż komentarz

   @milo1000: średnia xD weź sobie średnią stężania CO2 z ostatnich 1000 lat i okaże się, że nie ma żadnych zmian klimatu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @milo1000: bzdura. W Polsce na jeden wat modułu przypada 1 kWh produkcji rocznej, na metrze kwadratowym masz w tej chwili około 200-250 watów na module, więc produkcja roczna z metra to ok 200-250 kWh Maks.

  •  

   pokaż komentarz

   A może by tak przestać wycinać miliony drzew rocznie

   @wujcio_dobra_rada: Wycinanie to nie problem, raczej to że wyciągamy martwe skamieniałe drewno (węgiel) z ziemi, palimy nim i to co było uwięzione pod ziemią, teraz lata po atmosferze.

   Musielibyśmy wycinać drzewa i transportować pod ziemię h3h3

   Jedyny plus jest taki, że jest więcej CO2 i rośliny rosną bujniej

  • więcej komentarzy(8)

 •  

  pokaż komentarz

  Wbrew temu co eko aktywiści gadają to rośliny w oceanach odpowiadają za większość produkcji tlenu a nie lasy.
  Więc w pierwszej kolejności wziąć się za walkę z zanieczyszczeniem oceanów.
  Zwłaszcza, że to jest dużo bardziej realne rozwiązanie.
  Do tego na świecie jest mnóstwo pustyń, które przy odpowiednim nakładzie pracy i funduszy dało by się zazielenić.

  •  

   pokaż komentarz

   Więc w pierwszej kolejności wziąć się za walkę z zanieczyszczeniem oceanów.

   Do tego na świecie jest mnóstwo pustyń, które przy odpowiednim nakładzie pracy i funduszy dało by się zazielenić.

   @darksaber: paaanie, do tego trzeba by pracy i pieniędzy, i to nie byle jakich pieniędzy, bo pieniędzy z budżetów wielu państw, a przecież wszyscy wiemy, że znacznie łatwiej i taniej jest zwalić winę na szarych ludzi, że mają czelność kupować żywność w plastikowym opakowaniu i jeździć 20-letnim samochodem do pracy

  •  

   pokaż komentarz

   @Bielecki: No i jeszcze fakt, że jak prześledzić źródła finansowania wielu tych organizacji to wychodzi na to, że tak naprawdę to są marionetkami tych co zarabiają na tym całym eko aktywizmie.

  •  

   pokaż komentarz

   @darksaber: Problem w tym ze im cieplejszy ocean tym mniej CO2 jest w stanie przyjąć i idzie on do atmosfery, a oceany to 70% powierzchni planety. Tlen nie jest problemem.

   The ocean stores 50 times more carbon than the atmosphere, and 20 times more than land plants and soil combined

  •  

   pokaż komentarz

   @darksaber: jakbyśmy tylko wiedzieli jaki wpływ roślinność w oceanach ma zwiększenie kwasowości przez rozpuszczenie co2 przy wzroście temperatury... ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Zwłaszcza, że to jest dużo bardziej realne rozwiązanie.

   @darksaber: W stosunku do czego? 100% powierzchni oceanów i mórz nie pokryjesz roślinnością, która będzie w 100% opadać na dno i wyłączać się z obiegu, więc nie ma jak tym zbilansować naszych dodatkowych emisji.

  •  

   pokaż komentarz

   @abraca: Ja mówiłem o ograniczeniu skażenia oceanów, które powoduje wymieranie flory i fauny. Przez co oceany są wstanie mniej przerobić CO2

  •  

   pokaż komentarz

   @darksaber: Fajnie że mówisz o tym, ale więcej fauny umiera przez zakwaszenie CO2 niż przez "skażenie" w inny sposób, a w dodatku nie zmienia to w żaden sposób naszego problemu z CO2, bo to nie ta skala. Roślinami nie da się zbalansować naszych emisji, możemy sobie w perspektywie 100 lat kupić 1-2 lata naprawiając roślinność na lądzie lub oceanach na wielką skalę.

  •  

   pokaż komentarz

   @darksaber: Wzrost temperatury powoduje ze woda i tak mniej wciagnie co2, a za duzo co2 spowoduje obnizenie ph i umieranie raf koralowych oraz wszystkich muszlowcow wodnych bo ich skorupy beda sie rozpuszczac.

   A oczyszczanie oceanow bedzie trudniejsze niz ten caly pomysl MIT, przekonaj cala Azje zeby nie srala do oceanow i ograniczyla emisje.

   Nie ma jednego rozwiazania - musimy przestac truć, ale to sie nie stanie wiec trzeba leczyc objawy.

  •  

   pokaż komentarz

   @abraca: Sama roslinnosc zyskuje na wzroscie co2 bo ma wiecej do fotosyntezy wiec ogolnie robienie farm to nie jest glupi pomysl ale to rozwiazanie lokalne. Gorzej z innymi zyjatkami ktore potrzebuja twardszej wody by zyc. Ale i to dobre bo lokalny klimat tez ma znaczenie. Stan atmosfery jest lepszy w krajach/regionach ktore cos robia vs. tych trujacych.

   Takie rozwiazania jak MIT niby jak z filmu ale wydaja sie rozsadne jak porowna sie je z innymi opcjami - czekaniem na katastrofe.

  •  

   pokaż komentarz

   Wbrew temu co eko aktywiści gadają

   @darksaber: Ale chyba nie wszyscy, co?

   Więc w pierwszej kolejności wziąć się za walkę z zanieczyszczeniem oceanów.

   @darksaber: zanieczyszczenia to oddzielny problem i owszem powinniśmy się nimi zajmować (i są przedsięwzięcia które aktywnie to robią). Jak chodzi o CO2 i oceany, to możemy aktywnie przyczynić się zwiększania absorbcji dwutlenku węglą przez oceany czym zajmuje się np. Running Tide (runningtide kropka com/carbonsinking) czy Planetary Tech (planetarytech kropka com). (nie wiem czemu wykop nie pozwala publikować pełnych adresów w tym komentarzu)

   Do tego na świecie jest mnóstwo pustyń, które przy odpowiednim nakładzie pracy i funduszy dało by się zazielenić.

   @darksaber: rzecz w tym, że strefy bezwegetatywne cały czas się powiększają wskutek globalnego ocieplenia.

 •  

  pokaż komentarz

  Cytat z artykułu: "Co prawda nie wiemy, jakie skutki może przynieść nagłe ochłodzenie naszej planety, ale wiemy co stanie się w przeciwnym wypadku i nie jest to scenariusz w żaden sposób optymistyczny" XD

1 2 3 4 5 6 7 ... 19 20 następna