Nowy "europejski" tor kolejowy połączy Polskę i Ukrainę

Nowy "europejski" tor kolejowy połączy Polskę i Ukrainę

Władze Ukrainy zapowiadają uruchomienie połączenia kolejowego z Polską, które będzie prowadziło kładzionym właśnie tzw. europejskim torem, do przejścia granicznego w Rawie Ruskiej w obwodzie lwowskim.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie ma co się podniecać. Rawa Ruska to rzut beretem od granicy. Do tej pory pociągi miały zmieniane wózki na szeroki tor po polskiej stronie - teraz po prostu będą mogły dojechać do najbliższego Polsce miasta na Ukrainie, czyli raptem całe 10 km linii kolejowej. Przeładunek towaru będzie następował po stronie ukraińskiej, zatem pewnie opłaty z tego tytułu będą wpadać do ich kasy. Że nie wspomnę o tym, że naszym "oknem na kolejowy wschód" jest terminal przeładunkowy w Małaszewiczach i że towary od ruskich czy z dalekiej Azji przechodzą głównie tą trasą, a nie przez Ukrainę. A raczej Łukaszenka nie zmieni torów na europejskie ;)
  Cytat z artykułu:

  prócz tego kolej jest szybsza od transportu drogowego
  Ciekaw jestem jak obecnie wygląda połączenie Hrebenne - Lublin, bo swego czasu odcinek Zamość - Lublin pociąg potrafił pokonywać w niecałe 4 godziny (samochodem jest to 80 km, z czego ok. 1/3 odcinka drogą ekspresową). Śmiem twierdzić, że odcinek Rawa Ruska / Hrebenne - Warszawa będzie zdecydowanie szybciej jednak pokonać samochodem.

 •  

  pokaż komentarz

  Rawa Ruska? Zmienić nazwę natychmiast tak jak zrobiono to z pierogamii!!11111

 •  

  pokaż komentarz

  I znowu uzależniamy się od Ukrainy a przypominam że w 2021 Ukraina zablokowała Polsce tranzyt kolejowy z Chin bo mieli gdzieś dobre stosunki z Polską w obliczu agresji Rosji na nich

  •  

   pokaż komentarz

   @mariosek1: Spokojnie, oni nie byli w stanie przez 5 lat zmodyfikować ustawy u siebie, tak aby wykorzystać pożyczkę od Polski.
   W 2015 Polska zaoferowała pożyczkę, prawie nieoprocentowaną, na 30lat, tak aby Ukraina mogła wybudować sobie infrastrukturę obsługującą naszą granice.
   Aby z niej skorzystać musieli znowelizować jedną ustawę, zrobili to... w 2020. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Teraz, jak im się kraj pali, "nagle" wiele pomysłów, to na szybkie pociągi do Przemyśla i dalej Warszawy, to na wybudowanie tej zaległej infrastruktury... bo Ukraina zobowiązała się że ją wybuduje, była umowa dwustronna. Polska dała radę w trzy lata spełnić warunki(umowa z 2013), a oni przez 5 lat zmieniali ustawę.
   A teraz takie rzeczy piszą że niedługo przeczytam o MagLevie z Kijowa do Warszawy.( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Problem będzie jak okaże się że to Polska ma robić jakieś inwestycje, po obydwu stronach granicy, bo "Ukraina biedna itd". Nasi championi fikają takie koziołki że to możliwe, żebyśmy my za swoje pieniądze wszystko zbudowali.
   https://intermodalnews.pl/2021/03/30/polska-pomaga-ukrainie-rozwijac-infrastrukture-graniczna/
   "Już we wrześniu 2015 roku Polska zgodziła się udzielić Ukrainie uprzywilejowanego kredytu w wysokości 100 mln euro na rozwój granicznej infrastruktury drogowej i rozmieszczenie przejść granicznych na granicy ukraińsko-polskiej. Oprocentowanie pożyczki wynosi tylko 0,15% w skali roku przez 30 lat. "

  •  

   pokaż komentarz

   @Cogito-sum: @mariosek1: Jak jesteś we wpływach rosyjskich to nie jest pewnie takie łatwe. Pewnie już się zaczęło czyszczenie skorumpowanych urzędników i innych rosyjskich agentów wpływu. Nie oszukujmy się Ukraina to taka polska lat 90, korupcja korupcja pogadania. Minie jeszcze trochę czasu jak zaczną odchodzić od wschodnich kacapskich "standardów"

  •  

   pokaż komentarz

   @Wasky: Ukraina to w ogóle inna mentalność niż u nas. Wystarczy spojrzeć na ich programy telewizyjne albo choćby samochody. W zasadzie u nas też był potrzebny mocny impuls do zmian, a ruskie wpływy i u nas są obecne do dziś

  •  

   pokaż komentarz

   @projektant_doktorant: samochody u nich wyglądają w ten sposób przez bardzo wysokie cło.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cogito-sum: będzie tak: Polska zrobi terminal po stronie ukraińskiej za swoje pieniądze, następnie da pożyczkę, którą zdefrauduje aktualna oligarchia rządząca umiłowanym, bratnim narodem ukraińskim. W zamian za to, ukochani bracia ukraińscy pozwą nas o coś tam do jakiegoś sądu i zablokują transport.

   A stanie się to dlatego, że ukraiński ‚naród’ zachowuje się zawsze tak samo: słabością i dobrem gardzi, siły się boi. Nie różnią się, oczywiście, od swoich kolegów kacapow, bo to tylko ruscy bardziej upudrowani na zachodnio.

   Mam nadzieję, że wyzywający od ruskich onuc i (cytat): ‚przy kawusi czytający o wspaniałych sukcesach’ bratniego i ukochanego narodu ukraińskiego, robią to dla pieniędzy, bo w innym wypadku trochę wstyd być takim głupolem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cogito-sum: przecież po stronie polskiej już budujemy tory. Ukrywane to jest w ramach cpk i wykupują trasę pod tory od kilku miesięcy aż po Zamość.

  •  

   pokaż komentarz

   @cndr: Ja mam na myśli wystrój spod znaku "wieś tuning" - jak choćby przyciemniane wszystkie szyby, spoilery na takich "supersportach" czy tandetne plastikowe chromy wszędzie gdzie się tylko da...

 •  

  pokaż komentarz

  Przypominam jak wyglądało to jeszcze chwilę przed wojną.
  PKP

 •  

  pokaż komentarz

  Kwiat "wolnościowców" z Pederacji zakwitł w komentarzach. Czuć ruski posmród. #pochowacpodprogiem #prawicowizdrajcy