Na świecie żyje więcej emerytów niż dzieci. Pierwszy taki przypadek w historii

Na świecie żyje więcej emerytów niż dzieci. Pierwszy taki przypadek w historii

Po raz pierwszy w historii na świecie żyje więcej osób powyżej 65. roku życia niż poniżej 5., a w wielu krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, większości państw europejskich i w Japonii jest więcej emerytów niż dzieci - pisze w artykule dla brytyjskiego dziennika "Financial Times".

 •  

  pokaż komentarz

  Najabardziej przeraża mnie, żę będzie dyktat starców. Demokracja nas zje.

  •  

   pokaż komentarz

   @snup-siup: gerentokracja. W Polsce już obowiązuje, a kolejne kraje będą do tego "zacnego grona" dołączać.

  •  

   pokaż komentarz

   @bregath: Geriatokracja lepiej brzmi jak na XXIw.

  •  

   pokaż komentarz

   @snup-siup: Oby było więcej starców takich jak mój wujek, który powtarza, że młodzi są przyszłością, ale nie jestem zbyt optymistyczny.

  •  

   pokaż komentarz

   @ChadBezWad: niestety obawiam się że większość polskich staruchów, którzy najlepsze lata przeżyli w PRL-u jest jak ta stara Grażyna co stwierdziła że młodym jest w Polsce za dobrze i w dupach im się przewraca od tego dobrobytu XD

  •  

   pokaż komentarz

   @snup-siup: nie, młodzi będą mocno podnosić ceny emerytom - rynek to naprawi, no chyba, że przejdziemy na kartki i wrócimy do komuny. ale wtedy nic nie będzie i emeryci będą przymierać głodem a dolar będzie po 20zł.

  •  

   pokaż komentarz

   @snup-siup: Lepsze to niż dyktat oderwanych od rzeczywistości młodych. Młodzi ludzie w polityce to najgorsze gówno, bo brakuje im pokory i doświadczenia (również życiowego). Nie wierzycie? to spójrzcie na młodzieżówki politycze czy to pisu czy po, o lewicy nie wspominając. Oni są gorsi niż ich starsi koledzy.

  •  

   pokaż komentarz

   Oby było więcej starców takich jak mój wujek, który powtarza, że młodzi są przyszłością,

   @ChadBezWad: a i tak głosuje na pis.

  •  

   pokaż komentarz

   @snup-siup: dokładnie, to jest kolejny powód, aby jednak isć w stronę dyktatury.

  •  

   pokaż komentarz

   @bregath: To skończy się wojnami i ciekawi mnie, czy starzy do wojska pójdą bronić swoich przywilejów :)

  •  

   pokaż komentarz

   @recznik_z_ikei: Ani to ani to, dlaczego z jednej skrajności musimy być w drugiej? Powinny być różne środowiska i różne grupy wiekowe, na tym teoretycznie miała polegać demokracja. Natomiast dawanie 13 i 14 emerytom to zwykłe sk%%!ysyństwo. Kontrakt społeczny był umową. A oni teraz do tej umowy dodają jakieś dodatki. To zwykłe sk%%!ysyństwo i kupowanie głosów. Ktoś kto nie wypracował sobie godziwej emerytury teraz szantażem wyciąga kasę od państwa. Darmowe leki? A z jakiej racji? Wszystkie wprowadzone dodatki powinny być zlikwidowane. Jak ktoś sobie nie wypracował godziwej emerytury ani nie odłożył na starość to jego strata. Z tym, że Janusz z Grażynką ci powiedzą, że to wina wszystkich dookoła tylko nie ich samych. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @snup-siup:

   Najabardziej przeraża mnie, żę będzie dyktat starców. Demokracja nas zje.

   Sporo zależy od społeczeństwa. We wspomnianej w wyliczeniu Japonii starsi ludzie są szanowani za swoje dokonania, wiedzę i doświadczenie życiowe którym chętnie się dzielą i pomagają młodym. Po awarii w Fukushimie tamtejsi emeryci zgłaszali się na ochotnika do usuwania szkód i pracy w skażonym środowisku - po to, żeby młodzi nie musieli się narażać.

   Wyobrażasz sobie coś podobnego w polszy? W kraju, gdzie olbrzymia część emerytów to roszczeniowe komusze sieroty, które potrafią tylko wyć "DAWAJ FORSĘ, MJE SIĘ KURRRRŁA NALEŻY!!!", nie potrafią łączyć kropek i zrozumieć że sytuacja kraju wynika również z ich własnych wyborów?

   Tak, mnie też przeraża geriatokracja. Zwłaszcza w polskim wydaniu, gdzie emeryci nie są wsparciem dla młodych, lecz coraz cięższą kotwicą uwiązaną do szyi i ciągnącą na samo dno.

   źródło: wykop.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @A_Duda:

   Ktoś kto nie wypracował sobie godziwej emerytury teraz szantażem wyciąga kasę od państwa

   Podejrzewam że gdybyś wiedział w jaki sposób została wyliczona zdecydowana większość wypłacanych dziś emerytur to byś tego nie napisał.

  •  

   pokaż komentarz

   @spokokolo333: "młodzi to teraz po 5 tysięcy zarabiają!!!"

  •  

   pokaż komentarz

   @jagoslau: Pandemia zweryfikowała moje poglądy na starych ludzi. Niestety okazało się, że większość przehandluje przyszłość kraju za możliwość przeżycia paru lat dłużej (które i tak w większości spędzi w kolejkach u lekarzy).

  •  

   pokaż komentarz

   @snup-siup: Proste rozwiązanie, nie dopuszczac głosowania nie pracujących. Pozbędziemy sie wplywu zarówno socjalnej patologii jaki i patologii na emeryturach. Nie dokładasz sie na rozwój państwa tylko ciągniesz z niego kasę to masz prawo milczeć (brak prawa głosu) jak chcesz by twój głos miał znaczenie to zacznij pracować i płacić podatki, proste ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @spokokolo333: większość obecnych seniorów ma przynajmniej dzieci i wnuków, więc widzi jak się wiedzie i życzy im dobrze. Gorzej będzie jak starszymi zostanie to pokolenie, co xx% jest przegrywami.

  •  

   pokaż komentarz

   @zaklad_weterynarii_spolecznej: Proste rozwiązanie, nie dopuszczac głosowania nie pracujących.

   i jeszcze kobiety i czarnych. Wtedy Twój świat będzie taki piękny (。◕‿‿◕。) faszyzm zawsze zatacza koło, z resztą jak cała historia.

  •  

   pokaż komentarz

   @snup-siup: wtedy przyjdzie prawdziwy kryzys i demokracja w obecnej formie upadnie. Nie będzie dyktatu starców na dłuższą metę bo w pewnym momencie przewaga fizyczna młodych dojdzie do głosu i starzy uznają, że lepiej się nie wychylać. Wojna pokoleniowa ale taka prawdziwa.

  •  

   pokaż komentarz

   Młodzi ludzie w polityce to najgorsze gówno, bo brakuje im pokory i doświadczenia (również życiowego)

   @recznik_z_ikei: jakie doświadczenie mają 60-latkowie w kwestiach cyfryzacji i internetowej rewolucji organizacji państwa?

   W demokracji też chodzi o pluralizm, reprezentatywność przekroju społeczeństw, a nie o bazowanie na dominancie.

  •  

   pokaż komentarz

   faszyzm zawsze zatacza koło, z resztą jak cała historia.

   @Cluster: ktoś kto nie robi nic dla społeczności w której żyje (nie mówię tu o emerytach, bo to inny temat) nie powinien decydować jak ta społeczność funkcjonuje. Dosłownie faszyzm ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Cluster: Ojojoj popłacze sie znokautowany takim argumentem z dupy. Jak czarny, gej czy kobieta bedzie chciała głosować to wystarczy że zacznie pracować. Wyjaśniłem, czy za trudne dla ciebie? Prawo do głosu w prawdziwej demokracji zawsze było przywilejem. Demokracja oparta na socjalu jest zalegalizowana korupcją.

  •  

   pokaż komentarz

   @patrolez: Choćby takie że (o ile są fachowcami, co jest rzadkością w polskiej polityce), to wiedzą jak wprowadzać nowe procesy bez chaosu prawnego/organizacyjnego bo teoretycznie już kiedyś jakieś procesy wdrażali. A znaleźć młodego ogarniętego człowieka którym się potem zarządza to już nie jest kwestia wieku. Zwłaszcza że ten młody pracujący w zespole zdobędzie doświadczenie i w przyszłości zajmie miejsce tego 60-latka.

   W skrócie: To że ktoś jest młodym ogarniętym programistą, nie znaczy że ogarnie proces wdrażania rozwiązań cyfrowych, jezeli nigdy nie pracował w administracji itp. Tak samo, to że ktoś jest młodym ogarniętym kierowcą, nie oznacza że ogarnie prowadzenie firmy transportowej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Willy666: Doskonale wiem. A wiesz, że sposób wyliczania nie obejmuje kontraktu społecznego? Wiesz jedynie, że emeryturę dostaniesz i tyle. Ale jaką nikt ci nie mówi. Niestety na tym to polega. Więc nie p$$$$%$ mi tutaj o wyliczaniu emerytury. Sprawa jest prosta. Nie znam nikogo kto by narzekał na swoją emeryturę, który pracował i otrzymywał dobre wynagrodzenie. Narzekają ci co albo pracowali z przerwami albo całe życie na głodowej pensji. Niestety ale w 99% to ich wybór. Brak chęci zmian, mało umiejętności, brak wykształcenia. No niestety, jak ktoś całe życie zamiatał chodnik to niech nie oczekuje, że teraz emerytura pozwoli mu na wakacje zagraniczne.

  •  

   pokaż komentarz

   @snup-siup: starzec starcowi nie równy. W Polsce starcy to raczej ciemniaki zrażeni komuną, na zachodzie napewno poziom wyżej nie tylko w kwestii edukacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @zaklad_weterynarii_spolecznej: Ojojoj popłacze sie znokautowany takim argumentem z dupy. Jak czarny, gej czy kobieta bedzie chciała głosować to wystarczy że zacznie pracować. Wyjaśniłem, czy za trudne dla ciebie?

   artykuł jest o emerytach, rozumiem, że jak emeryt będzie chciał głosować, to wystarczy, że pójdzie do pracy? A dlaczego nie pójść dalej? Ci, co nie mają wyższego wykształcenia, ewentualnie średniego ekonomicznego też nie powinni głosować! dawaj jeszcze jakieś argumenty faszysto.

  •  

   pokaż komentarz

   @recznik_z_ikei: raczej zmierzam do tego, że młodego też należy uwzględniać w procesie burzy mózgów, bo tacy mogą mieć pewne przemyślenia/uwagi/wnioski i swoją unikalną perspektywę, a nawet taki ktoś ma na świeżo pewien obraz o oświacie, czy np. przemyślenia o trudności startu w dorosłość.

  •  

   pokaż komentarz

   @snup-siup: W Atenach skąd wywodzi się demokracja, prawo głosu mieli tylko ci, którzy utrzymywali państwo (płacili podatki).
   Budżetówka ( w tym emeryci) podatków nie płaci.
   Można zapłacić samemu sobie podatek?( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Proste rozwiązanie, nie dopuszczac głosowania nie pracujących

   @zaklad_weterynarii_spolecznej: oraz pracujących w budżetówce

  •  

   pokaż komentarz

   @A_Duda:

   Narzekają ci co albo pracowali z przerwami albo całe życie na głodowej pensji

   Napisz to ludziom, którym na początku lat 90' zniszczono dokumenty potwierdzające zatrudnienie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cluster: Znow ten argument z dupy, faszysta mi sie już znudził wysil sie bardziej( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Generalnie taki co już jest na emeryturze nie dokłada sie do państwa wiec chyba odpowiedziales sobie na pytanie. Zaczym zadasz nastepne pytabie to sprawdź czy juz znasz odpowiedz, zaoszczędzisz wszystkim czasu ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @el_loco_crooliko: Generalnie to jest bardzo dobre pytanie czy ludzie pracujący dla rzadu powinni być dopuszczani do glosowania skoro na ich głosy najwiekszy bezposredni wpływ ma ich aktualny pracodawca. Szczególnie istotne w przypadku tak bardzo skorumpowanych demokracji jak nasza, gdzie metodą zdobywania głosów jest obsadzanie urzędów swoimi ludzmi i ich rodzinami.

  •  

   pokaż komentarz

   @zaklad_weterynarii_spolecznej: taki co już jest na emeryturze nie dokłada sie do państwa.

   wykluczmy zatem też urzędników (oni będąc opłacani z budżetu nie powinni decydować o budżecie), wykluczmy też spawaczy (co taki spawacz może wiedzieć o działaniu państwa), wykluczmy wszystkich niezaszczepionych przeciwko cov19 (powierzenie państwa ludziom nieodpowiedzialnym nie powinno mieć miejsca), wykluczmy też mało zarabiających (ludzie, którzy mało zarabiają są nieudolni) no i oczywiście należy wykluczyć też ludzi zarabiających bardzo dużo (bo pewnie kradną). Powoli brakuje mi pomysłów kogo by tu jeszcze wykluczyć, ale pewnie Ty masz więcej...

  •  

   pokaż komentarz

   @Cluster: Czemu chcesz wszystkich tych ludzi wykluczyć, przecież pracują i płacą podatki, więc zgodnie z tym co napisalem powinni mieć prawo głosu. Masz problemy z rozumieniem tekstu? Proponuję kontynuowac edukacje, prawdopodobnie tak od trzeciej klasy szkoły podstawej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   pokaż spoiler nie pochwalę za to, że nie nazwałeś mnie faszystą, a to jest juz jakis progres, idz w ta stronę

  •  

   pokaż komentarz

   @zaklad_weterynarii_spolecznej: Czemu chcesz wszystkich tych ludzi wykluczyć

   rozszerzyłem nieco Twoje prymitywne myślenie. Dlaczego jako wykładnię demokracji przyjąłeś "bycie zatrudnionym", a nie np. wykształconym, albo bogatym, albo inteligentnym? Np. IQ powyżej 100, albo majątek powyżej 250 tys. EUR? Myślę, że zauważyłeś już, w jaką uliczkę można zabrnąć manipulując takimi instrumentami jak wybory. Twoje ironiczne komentarze nie zmienią tego, że takie myślenie to prosta droga do faszyzmu. Ale cieszę się, że to czytasz, bo jest szansa, że zrozumiesz ;)

  •  

   pokaż komentarz

   Sporo zależy od społeczeństwa. We wspomnianej w wyliczeniu Japonii starsi ludzie są szanowani za swoje dokonania, wiedzę i doświadczenie życiowe którym chętnie się dzielą i pomagają młodym. Po awarii w Fukushimie tamtejsi emeryci zgłaszali się na ochotnika do usuwania szkód i pracy w skażonym środowisku - po to, żeby młodzi nie musieli się narażać.

   @jagoslau: Biorąc pod uwagę, że bycie w emerytem w Japonii to często finansowy dramat - możliwe, że zgłaszając się na ochotnika chcieli skrócić swoje męki... ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Cluster: Wiesz ja rozszezajac twoje myślenie dochodze do wniosku że lubisz przebierac sie w ciuchy twojej mamy. Dlaczego? Bo tak mi wyszło XD To co stosujesz nazywa sie wkładaniem słów w usta i jest typowa zagrywka tych co poprostu nie mają zadnych argumentów. Klamia wiec mowiac ze rozmowca powiedział słowa ktorych tak naprawdę nie wypowiedział. Żalosne, prawie tak samo jak wyzywanie innych od faszystów. Wiec pozwól, ze nie będę schodził do takiego prymitywnego poziomu (dyskusji?) i nie bede powtarzał po raz kolejny o co mi chodziło, bo widzisz to i tak nie ma sensu skoro, dodasz przez siebie wymyśloną całą litanię rzeczy o które mi chodziło i do tego przykopiesz jakims wyzwiskiem Wiec skonczmy na tym.
   Jestes poporstu kolejnym typem który wie lepiej co ma na mysli rozmówca, wiec po co mi z toba dyskutowac w ogóle? Przeciez robisz robotę mówiąc to co powiedzialem tak doskonale że możesz pogadać obie z sobą samym, ale już be ze mnie XD
   A tak na boku, to nie wstydz sie przebierania w ciuchy matki, mów o tym otwarcie, jesteśmy tolerancyjni. (⌒(oo)⌒)

  •  

   pokaż komentarz

   @zaklad_weterynarii_spolecznej: Wiesz ja rozszezajac twoje myślenie dochodze do wniosku że lubisz przebierac sie w ciuchy twojej mamy.

   możesz sobie myśłeć co chcesz, bylebyś tylko ty (lub ludzie twojego pokroju) nie doszedł do władzy. Chyba że jesteś już wójtem jakiejś zapyziałej gminy, który zatrudnia połowę populacji gminy w swoich urzędach, to wtedy zrozumiem twoją chęć zdobywania głosów wdzięcznych wyborców.

  •  

   pokaż komentarz

   @Willy666: A to przez tyle lat co robili? Sądy nie istnieją? Protestów nie było? Tylko teraz narzekanie i wybieranie tych co dadzą 13 i 14? No zajebista logika XD

  •  

   pokaż komentarz

   Niestety okazało się, że większość przehandluje przyszłość kraju za możliwość przeżycia paru lat dłużej (które i tak w większości spędzi w kolejkach u lekarzy).

   @fruziazuzia: tylko na wykopie takie gówno moze zbierac plusy :D

   Wredne stare chuje chca zyc, a zycie starca c!#@? warte wiec dlaczego nie popelnia sepuku?!

   A czy zycie piwniczaka jest warte wiecej niz seniora co wybudowal dom w piwnicy ktorego sie teraz piwniczak gniezdzi?

   pokaż spoiler Minusy tutaj debile

  •  

   pokaż komentarz

   @A_Duda: nie mieszaj pojęć. Żyje jeszcze multum ludzi skrzywdzonych przez uchwalone w czasie „transformacji” przepisy.
   I co z tego że sądy istnieją? Mój ojciec 10 lat temu się sądził z ZUSem. Dokumentów nie było, ale miał dobrych świadków z zakładu, z którego dokumenty zutylizowano (dyrektor, główna kadrowa). I co? I chuj. Takie to sądy w Polsce.

  •  

   pokaż komentarz

   @Willy666: Potwierdzam byłem tym ojcem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   A tak już bardziej na serio. Nie mówiłem nigdy, że takie sytuacje się nie zdarzały i nie zdarzają. Mojej mamie (rocznik 60) też parę dokumentów brakowało mimo iż pracowała w tej samej firmie to parę lat było luki. Na szczęście po piśmie do ZUSu magicznie się odnalazło.

   Ale to nie jest ogół. To są jakieś jednostkowe przypadki. Większość tych o których piszę to pracowało na państwowym albo w PGR i jak się skończyło to bóldupili zamiast wziąć się za robotę. A teraz ci taki powie, że mu się należy. Mieszkanie z bonifikatą, 13, 14 ale on jest dobry. A ty 30 lat i na wakacje za granicę jeździsz?!?!?!?! ZA DOBRZE MAJĄ CI MŁODZI ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Willy666:

   pracowało na państwowym albo w PGR i jak się skończyło

   Nie wyrywaj słów z kontekstu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   i jak się skończyło

   jest tu kluczowe

   Prosty przykład. Znajomy rodziców był kierowcą w GS. Jak się rozpadło to już nie pracował w żadnej firmie. Pracował dorywczo, a potem jakaś renta. Całe dzieciństwo słyszałem jak narzeka, że słabo, że kiedyś to było, że gdyby nie państwówka to by w ogóle nic nie miał, że SLD i PEŁO sprzedało i przez to jest teraz licho z jego emeryturą. A teraz PiS chociaż wynagradza takim pokrzywdzonym jak on 13 i 14, ale to w sumie i tak mało za jego krzywdę. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   No ale co się dziwić jak taki przekaz codziennie z TV do niego leci.

   Taka już ludzka natura, że łatwiej znaleźć gdzieś indziej przyczynę swoich niepowodzeń niż w sobie.

  •  

   pokaż komentarz

   @A_Duda:

   łatwiej znaleźć gdzieś indziej przyczynę swoich niepowodzeń niż w sobie

   No jasne, bo przecież facet w wieku, jak mniemam, średnim jak go zwolnili na początku lat 90' z intratnej posady kierowcy w gieesie to przecież mógł się przekwalifikować na programistę #fortran choćby.

  •  

   pokaż komentarz

   @Willy666: Mógł dalej być kierowcą? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   No ale nie chciało się myśleć aby może jakiś samochód kupić i własną firmę otworzyć?
   Mógł zostać taksówkarzem? Zrobić papiery na autobus? Wiele jest zawodów gdzie kierowca zawodowy w latach 90 by coś znalazł. Zresztą mógł chociaż iść do stałej pracy. No ale to nie to, bo za komuny to mógł się op??%@$$ać i zawsze coś "załatwić" z załadunku. A w prywatnej firmie to już się tak nie dało. Nawet tego nie tłumacz bo się pogrążasz. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Najabardziej przeraża mnie, żę będzie dyktat starców. Demokracja nas zje.

   @snup-siup: A to niby jeszcze nie ma?

  •  

   pokaż komentarz

   @A_Duda: zazdroszczę tego prostego postrzegania otaczającego świata, serio. Jesteś biedny - przestań być biedny! Jesteś bezrobotny - zausz firmę! Jesteś chory - wyzdrowiej!

  •  

   pokaż komentarz

   @Willy666: Motto jest prostsze - NIE NARZEKAJ ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Znam starszych ludzi co chorują tragicznie, jeżdżą na wózkach, a nigdy nie narzekają. Znam młodych co paznokieć się złamał i jest lament przez 2 tygodnie. ¯\_(ツ)_/¯

   Jak ktoś chce narzekać to znajdzie zawsze jakiś powód. A jak ktoś podchodzi optymistycznie to zawsze znajdzie jakieś rozwiązanie. Tyle w temacie.

   Jak ktoś jest robotny i zależy mu na pracy, to zawsze sobie coś znajdzie. A jak ktoś nie chce, to choćby dostawał 10k zasiłku to i tak nie wiadomo gdzie te pieniądze pójdą.

   No ale tak jak pisałem, ŁATWIEJ znaleźć 10 tysięcy powodów, problemów i wytłumaczeń. Bo się system zmienił, bo nie będę pracował za grosze, bo szef zły, bo nie będę jeździł pociągiem tyle czasu, bo nie będę tyle samochodem jechał, bo się nie opłaca, bo nie ma owocowych czwartków ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Społeczeństwom było Za dobrze, a polityka prorodzinna poszła w złym kierunku.
  Gdyby poszła w ulgi i w darmowe przedszkola / żłobki - pewnie byłoby eldorado, ale tak nie jest.

  •  

   pokaż komentarz

   @f3st3r: za duży poziom (jakość) życia, więc czas go obniżyć ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @mikorz: ale taka troche prawda, to samo wlasnie dzieje sie w Chinach tylko szybciej....

  •  

   pokaż komentarz

   @f3st3r Kto by chciał dzieci zarabiając 3k i mieszkając w wynajmowanej klitce ¯\(ツ)/¯ Paradoksem jest to że dzieci mają i chcą mieć osoby bez pracy żyjące z zasiłków

  •  

   pokaż komentarz

   Społeczeństwom było Za dobrze, a polityka prorodzinna poszła w złym kierunku.
   Gdyby poszła w ulgi i w darmowe przedszkola / żłobki - pewnie byłoby eldorado, ale tak nie jest.


   @f3st3r: Problemem jest zwykła niechęć do dzieci, a nie żadna polityka socjalna. Współcześnie ludzie w wieku rozrodczym nie lubią dzieci, czasami unikają z nimi jakiegokolwiek kontaktu i jest to powszechnie akceptowalna postawa.

   Z tym powinno zmierzyć się państwo i na zmianie wzorców powinna skupić się polityka prorodzinna

  •  

   pokaż komentarz

   @f3st3r: @mikorz: @f3st3r: @mietkomietko: @Priya: @Priya: Społeczeństwo poszło w ZUS i dzietność się skończyła ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Priya: Czyli że jak? Ustawą zmuszą ludzi do lubienia dzieci? ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Chris_Karczynski Dzietność była duża gdy ludzie mieli mniej więcej wszystkiego po równo, więc pewnie duża dzietność wróci gdy będzie wprowadzony dochód bezwarunkowy pozwalający na życie gdzie pracujesz bezstresowo że braknie na jedzenie i inne rzeczy ¯\(ツ)

  •  

   pokaż komentarz

   @ChochlikLucek: państwo ma również inne narzędzia do realizowania swoich celów niż tylko zakazy i nakazy

  •  

   pokaż komentarz

   @f3st3r: Problemem nie są ulgi podatkowe, ani darmowe żłobki. Problemem jest to, że nikt na siłę nie chcę rodzić sobie dzieci, szczególnie w prawackiej Polsce gdzie de facto za porób odpowiada kościół katolicki.

  •  

   pokaż komentarz

   więc pewnie duża dzietność wróci gdy będzie wprowadzony dochód bezwarunkowy

   @mietkomietko: #topkek

  •  

   pokaż komentarz

   Społeczeństwom było Za dobrze, a polityka prorodzinna poszła w złym kierunku.

   @f3st3r: A może średnia długość zycia mieć też na to wpływ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   źródło: un.org

  •  

   pokaż komentarz

   Problemem jest zwykła niechęć do dzieci, a nie żadna polityka socjalna.

   @Priya: Dokładnie, ludność w Polsce i na zachodzie, jak również w Chinach stała się społeczeństwem konsumpcyjnym, gdzie miarą sukcesu jest hedonizm i życie w większości na pokaz (udawanie bogactwa, którego się nie posiada i obnoszenie się z nim na gównach typu IG), ''kolekcjonując doświadczenia''.

   Skutkiem jest nie tylko niska dzietność, ale i wysokie zadłużenie społeczeństw zachodu i uzależnienie gospodarki od utrzymania wysokiego poziomu konsumpcji. Z uwagi na to, że ludność stoi w miejscu niezbędne jest konsumowanie przez jednostkę coraz większej ilości produktów, treści itd. Inaczej wszystko runie.

  •  

   pokaż komentarz

   @f3st3r Dziwne... Więcej emerytów niż dzieci to ewidentna anomalia albo jakaś depopulacja. To nie jest typowe dla żadnej populacji po za tymi które wymierają.

  •  

   pokaż komentarz

   @mietkomietko A kto się tobą będzie opiekował na starość.

  •  

   pokaż komentarz

   ludność w Polsce i na zachodzie, jak również w Chinach stała się społeczeństwem konsumpcyjnym

   @vanillla_guy: po pierwsze nie stala sie, tylko zostala zaprogramowana przez korporacje. Po drugie, wyscig szczurow ku chwale ceo, powoduje depresje i stany lekowe. Takze prywatyzacja zyskow, nacjonalizacja strat.

  •  

   pokaż komentarz

   @f3st3r myśle ze pomoże dodruk kasy, socjal dla starych i opodatkowanie pracy na 40% xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Priya: Czyli że jak? Ustawą zmuszą ludzi do lubienia dzieci? ( ͡º ͜ʖ͡º)
   @ChochlikLucek

   W pewnym sensie ustawami. Nie oficjalnie ale po przez inne działania i jak tu już ktoś pisał im mniejszy konsumpcjonizm tym więcej rodzi sie dzieci.

  •  

   pokaż komentarz

   Z tym powinno zmierzyć się państwo i na zmianie wzorców powinna skupić się polityka prorodzinna

   @Priya: Powinno się zwiększać automatyzację, informatyzację i ogólne wydajność pracy, a nie zachęcać do dziecioróbstwa.

  •  

   pokaż komentarz

   Społeczeństwom było Za dobrze, a polityka prorodzinna poszła w złym kierunku.
   Gdyby poszła w ulgi i w darmowe przedszkola / żłobki - pewnie byłoby eldorado, ale tak nie jest.

   @f3st3r Ludzie po prostu dłużej żyją. Długie życie to długa starość.

  •  

   pokaż komentarz

   @f3st3r: znam wiele osób, które stać na posiadanie dziecka, a nie decydują się na nie, bo wymaga to zmiany stylu życia. Przy dziecku nie masz tyle czasu na hobby, rozrywkę, czy podróże.

  •  

   pokaż komentarz

   ale taka troche prawda, to samo wlasnie dzieje sie w Chinach tylko szybciej...

   @f3st3r: piszesz o najszybciej starzejącym się społeczeństwie w historii świata? Tych, których będzie tylko połowa w roku 2050? :)

  •  

   pokaż komentarz

   Powinno się zwiększać automatyzację, informatyzację i ogólne wydajność pracy, a nie zachęcać do dziecioróbstwa.

   @Karbostyryl: Muszą rodzić się ludzie, żeby było komu kupować dobra i usługi. Bez konsumentów firmy nie będą miały za co inwestować w automatyzację.

  •  

   pokaż komentarz

   @mietkomietko A kto się tobą będzie opiekował na starość.

   @Raffffffffffffffff: Do tego czasu to on.

   źródło: IMG_0026.PNG

  •  

   pokaż komentarz

   @ChochlikLucek: Nie, starców wyprą inne rasy/kultury gdzie rodzi się więcej dzieci a później demokratycznie przegłosują, że na białych starych nie będą płacić emerytur. To i tak optymistyczna opcja.( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @patrykolos: i co w tym złego? Ktoś chce mieć dzieci to ma a ktoś woli hobby od dzieci i też spoko, nie można nikogo zmuszać do rozmnażania bo dzieci to nie przedmioty że się znudzi ich wychowywanie i yeb do schroniska.

  •  

   pokaż komentarz

   @vanillla_guy:

   Zobacz jaka jest aktualna dzietność w Czechach. Tylko nie chodzi o hedonizm tylko o mentalność kobiet. Jak wytłumaczyć np że Azjatki(np Indonezja Filipiny) i Latynoski chcą dzieci a Europejki nie na przykładzie Polski? Bo o samą aborcję nie może chodzić, sprzed wyroku sytuacja w PL była też zła

   Jeśli kobieta szuka wytłumaczenia dlaczego nie ma teraz zamiast ścieżki dlaczego teraz chce mieć dzieci to już wiadomo o co chodzi, o nią bo szuka 1000x wymówek bo to bo tamto

   Dziękuję że mogłem zaorać.

  •  

   pokaż komentarz

   Muszą rodzić się ludzie, żeby było komu kupować dobra i usługi. Bez konsumentów firmy nie będą miały za co inwestować w automatyzację.

   @Priya: pójdzie na eksport, na świecie ludzi prędko nie zabraknie.

  •  

   pokaż komentarz

   Zobacz jaka jest aktualna dzietność w Czechach. Tylko nie chodzi o hedonizm tylko o mentalność kobiet. Jak wytłumaczyć np że Azjatki(np Indonezja Filipiny) i Latynoski chcą dzieci a Europejki nie na przykładzie Polski? Bo o samą aborcję nie może chodzić, sprzed wyroku sytuacja w PL była też zła

   Jeśli kobieta szuka wytłumaczenia dlaczego nie ma teraz zamiast ścieżki dlaczego teraz chce mieć dzieci to już wiadomo o co chodzi, o nią bo szuka 1000x wymówek bo to bo tamto

   Dziękuję że mogłem zaorać.

   @navaare: Nie wiem co zaorałeś, chyba samego siebie.

   Dzietność leci na łeb na szyję wszędzie poza Afryką Subsaharyjską, w tym również u muzułmanów z Bliskiego Wschodu, co związane jest z bogaceniem się społeczeństwa i zmianami kulturowymi.

   Na Filipinach obecnie dzietność to marne 2,53, co jest żartem przy współczynniku ponad 7 dzieci na kobietę kilkadziesiąt lat temu i dalej spada. To samo inne państwa regionu, gdzie w wielu spadła już poniżej 2,0. Ameryka Południowa to samo. Czechy- marne 1,71, czyli poniżej zastępowalności pokoleń.

   Wszędzie ludzie wolą jeździć na wczasy, uczyć się i konsumować zamiast siedzieć w pieluchach. I dotyczy to tak kobiet, jak mężczyzn, którym nie uśmiecha się wczesne zakładanie rodziny.

  •  

   pokaż komentarz

   @Raffffffffffffffff: Jeszcze żeby to było takie oczywiste, że posiadanie dziecka = pewność że na stare lata ma się kto Tobą zająć. Niestety życie weryfikuje i różnie z tą opieką jest. Czasem nawet jak jest np. trójka dzieci, to dodatkowo się kłócą o to kto ma się opiekować i ile.

  •  

   pokaż komentarz

   @vanillla_guy: Jaka była dzietność w Czechach 10 lat temu? Dziękuję

   Oświeć dlaczego wzrosła? Jak jest dzietność powyżej 2 nie jest tragicznie a to przypadek Brazylii Indonezji i Filipin

  •  

   pokaż komentarz

   duża dzietność wróci gdy będzie wprowadzony dochód bezwarunkowy pozwalający na życie gdzie pracujesz bezstresowo że braknie na jedzenie i inne rzeczy

   @mietkomietko: najlepsze jest to, że jest dokładnie odwrotnie, a do tego ty jesteś za głupi, aby to zrozumieć

  •  

   pokaż komentarz

   @Mistrz_Motyl: No i bardzo dobrze. Jest nas stanowczo za dużo przez co zasoby naturalne zużywam w zastraszającym tempie, a te nie są z gumy. Tak wysoka liczba ludności nie jest do niczego potrzebna. Jeśli liczba starszych osób jest większa niż młodych znaczy że idziemy w dobrym kierunku, tj. zmniejszenia liczby ludności. Pytanie tylko że czy nie jest na to za późno. Czy starczy nam zasobów aby rozpocząć kolonizację innych planet czy rozpocząć górnictwo kosmiczne.

  •  

   pokaż komentarz

   @bh933901 Skoro tak twierdzisz, to wytłumacz że najwięcej dzieci rodzi się w miejscach socjalnych, gdzie nie trzeba pracować i to nie tylko w Polsce (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   po pierwsze nie stala sie, tylko zostala zaprogramowana przez korporacje. Po drugie, wyscig szczurow ku chwale ceo, powoduje depresje i stany lekowe. Takze prywatyzacja zyskow, nacjonalizacja strat.

   @qusqui21: Nie zwalałbym wszystkiego na korporacje. Agresywna promocja konsumpcji jedynie pogłębiła problem, który istniał już wcześniej.

   Na zachodzie spadek dzietności miał miejsce już w XIX wieku. Prawda, że przez pewien czas jeszcze po II wojnie światowej utrzymywał się na dość dużym poziomie, ale tendencja jest stała: im większe nastawienie na bogacenie się mamy, tym mniej posiadamy dzieci.

  •  

   pokaż komentarz

   im większe nastawienie na bogacenie się mamy, tym mniej posiadamy dzieci.

   @vanillla_guy: nie ma jak tego argumentu obronic. Bo czynnikow moze byc o wiele wiecej, ale korporacyjna telewizja wlasnie tego argumentu uzywa.

  •  

   pokaż komentarz

   Skoro tak twierdzisz, to wytłumacz że najwięcej dzieci rodzi się w miejscach socjalnych, gdzie nie trzeba pracować i to nie tylko w Polsce (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

   @mietkomietko: co to za brednie? Co to są "miejsca socjalne"? Bufet w jauszeksie?

   Najwięcej dzieci rodzi się w krajach biednych, które o socjalu mogą pomarzyć. Kraje rozwinięte, zapewniające najwyższy socjal i najbardziej troszczące się o nierobów, nie są w stanie osiągnąć wskaźnika zastępowalności pokoleń. Wyróżnia się na tym tle tylko Izrael, który mimo bycia krajem rozwiniętym, posiada dzietność na poziomie około 3,0.

   Izrael jest państwem permanentnie zagrożonym unicestwieniem i właśnie dlatego Żydzi chcą mieć dzieci, bo dzieci są oparciem na starość i utrzymują oni prężną państwowość, bez której Żydzi zostaliby szybko podbici. W socjalnej Europie, w której nic ci nie grozi, a na starość utrzyma cię system emerytalny, nie ma bodźców do rodzenia dzieci. A skoro nie ma bodźców, bo funkcję dzieci zastępuje rozdęty system socjalny, to dzieci nie ma. Tym bardziej gwarantowany dochód dla nierobów niczego nie poprawi, tak jak 500+, które już jest przecież co do formy dochodem gwarantowanym, tyle że ograniczonym do posiadaczy dzieci, niczego nie zmienił.

  •  

   pokaż komentarz

   @f3st3r Ale dzieci nie głosują. Za to emeryci jak najbardziej. Co więcej, nie trzeba dużo żeby ich głosy kupić.

  •  

   pokaż komentarz

   pójdzie na eksport, na świecie ludzi prędko nie zabraknie.

   @Karbostyryl: Już nawet koło 2050 ludzkość może się zacząć kurczyć globalnie, w skali całego świata. To jest problem całej ludzkości.

  •  

   pokaż komentarz

   Jaka była dzietność w Czechach 10 lat temu? Dziękuję

   @navaare: Bodaj podobna jak oficjalna w Polsce (gdzie realna była wyższa, tylko sztucznie zaniżona przez migrację). Prawdziwą tragedię to mieli w latach 90 i początku 2000, kiedy była podobna jak w Hongkongu czy Singapurze, a teraz, po kilkudziesięciu latach jest tylko zła. Przy czym oni osiągnęli współczynnik poniżej 2,0 wcześniej niż my i upadli jeszcze głębiej, przez co mają piękną ''wyrwę'' w piramidzie ludności.

   Oznacza, to, że współczynnik 1,71 raczej nie zrekompensuje im wcześniejszego spadku liczby kobiet w wieku rozrodczym, których jest tragicznie mało.

   Oświeć dlaczego wzrosła?

   Wyjście z przesilenia związanego z transformacją, plus spadek był szybszy i głębszy niż w Polsce, więc niejako wyrównali sobie teraz wcześniejsze lata. Co i tak długoterminowo nic nie da z przyczyn wskazanych powyżej.

   Jak jest dzietność powyżej 2 nie jest tragicznie a to przypadek Brazylii Indonezji i Filipin

   @navaare: Brazylia ma od dawna poniżej 2,0 i dalej leci, Indonezja i Filipiny zmierzają stale w tym kierunku i są już bardzo blisko, a procentowy spadek dzietności jest imponujący w obu tych krajach.

  •  

   pokaż komentarz

   @vanillla_guy: zajebiscie, dlaczego wzrosło w z czechach ( ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Wyjście z przesilenia związanego z transformacją, plus spadek był szybszy i głębszy niż w Polsce, więc niejako wyrównali sobie teraz wcześniejsze lata. Co i tak długoterminowo nic nie da z przyczyn wskazanych powyżej.

   A bo przypadkiem, tak wyszlo nie? Taki dziennikarski bełkot Porównaj sobie poityke rodzinną czech i PL

   Brazylia ma od dawna poniżej 2,0 i dalej leci, Indonezja i Filipiny zmierzają stale w tym kierunku i są już bardzo blisko, a procentowy spadek dzietności jest imponujący w obu tych krajach.

   Porównaj nie to gdzie zmierza bo nie wiadomo gdzie będzie, tylko z krzywa PL

  •  

   pokaż komentarz

   @f3st3r: Prawda jest taka, że to by nic nie dało, na zachodzi zarabiają więcej i co i nic. Należałoby wprowadzić kilka rzeczy.
   1. Likwidacja socjalu, kasy dla samotnych matek, becikowego, 500+ wtedy kobiety musiałyby się wiązać z mężczyznami którzy jako tako zarabiają i nie wskakiwałyby na losowego ładnego bolca.
   2. Likwidacja porno - mężczyźni nie waliliby konia przez musieliby uprawiać seks kobiety, żeby się zaspokoić, więc parcie byłoby znacznie większe.
   3. Karanie zdrad co wpłynęłoby na lepsze utrzymanie monogamii.
   4. Likwidacja antykoncepcji - ludzie uwielbiają się rżnąć. Większość dzieci powstała dlatego, że ludzie uwielbiają seks, a że nie było wtedy antykoncepcji to i dzieci było sporo. Dziecko to ryzyko seksu, ale ludzie je podejmują, bo uwielbiają się ruchać
   5. Zrobienie porządku z sfeminizowanymi sądami.

  •  

   pokaż komentarz

   @Priya: na razie w żadnym państwie które ma kłopoty demograficzne nie znaleziono skutecznego sposobu by zmotywować ludzi do większej dzietności. Za to kolejne kraje których ten problem nie dotyczył jeszcze dołączają do reszty bezradnych.

  •  

   pokaż komentarz

   @navaare: W Czechach mają wyższy współczynnik urodzeń niż u nas ale nadal o wiele za mały by się ich społeczeństwo nie starzało. Jeszcze nie tak dawno Francja była stawiana za wzór państwa który nie ma problemu niskiej dzietności ale tam też się to już zmieniło.

  •  

   pokaż komentarz

   @jstaw: No to róbmy jak jest w Czechach a nie tak jak jest terror we francji z wyj%?@nymi podatkami zamordyzmem politycznym

  •  

   pokaż komentarz

   @Fjubens Życie singlów w końcówce bywa bardzo brutalne, nie rzadko ostatnie co widzą to wku... Pielęgniarka że znów się zesrali.

   Np. moja babcia miała tak duża rodzinę że gdy 2 ost. Swoje m-ce leżała w szpitalu to członkowie rodziny przychodzili na 30-1h wizytą i dosłownie caly dzień ktoś bliski przy niej był.

  •  

   pokaż komentarz

   @PanSwiatla:Seks jest potrzebny do zdrowia co zostało już zdaje się uznane przez WHO więc ograniczanie seksu spowoduje znacznie gorsze problemy w stylu większa ilość gwałtów

   Likwidacja porno - mężczyźni nie waliliby konia przez musieliby uprawiać seks kobiety, żeby się zaspokoić, więc parcie byłoby znacznie większe.
   Ustawą zlikwidujesz hehe dobre. Przyczyną porno jest brak seksu a przyczyną braku seksu jest w znacznej mierze babska hipergamia skutkująca brakiem związków

   Skutkiem Twoich rand będzie totalny brak związków, jak chcesz zobaczyć co działa to zobacz jak jest w Izraelu i co powiedział pewien na ten temat pewien poseł, jak chcesz mieć dzieci to musisz za każde płacić mniejsze podatki, wtedy będzie działać

  •  

   pokaż komentarz

   @mietkomietko: p!#!!#@enie. Mieszkam na osiedlu gdzie. Były tanie m2 i pelno ludzi z dziećmi. Polki ciągle mają instynkt macierzyński ale nikt nie będzie robić dzieciaka x takim prawem, gdy żłobek kosztuje 1500 zł a cena m2 to 12 tys.

   Takie będą Rzeczypospolitte jakie młodzieży chowanie.

  •  

   pokaż komentarz

   a nie zachęcać do dziecioróbstwa.

   @Karbostyryl: Bo?

  •  

   pokaż komentarz

   1. Likwidacja socjalu, kasy dla samotnych matek, becikowego, 500+ wtedy kobiety musiałyby się wiązać z mężczyznami którzy jako tako zarabiają i nie wskakiwałyby na losowego ładnego bolca.
   2. Likwidacja porno - mężczyźni nie waliliby konia przez musieliby uprawiać seks kobiety, żeby się zaspokoić, więc parcie byłoby znacznie większe.
   3. Karanie zdrad co wpłynęłoby na lepsze utrzymanie monogamii.
   4. Likwidacja antykoncepcji - ludzie uwielbiają się rżnąć. Większość dzieci powstała dlatego, że ludzie uwielbiają seks, a że nie było wtedy antykoncepcji to i dzieci było sporo. Dziecko to ryzyko seksu, ale ludzie je podejmują, bo uwielbiają się ruchać
   5. Zrobienie porządku z sfeminizowanymi sądami.


   @jstaw: Tutaj kolego podałem sposób

  •  

   pokaż komentarz

   @rafal-heros: Pieniądze nie mają nic do rzeczy, trzeba zrobić to:
   1. Likwidacja socjalu, kasy dla samotnych matek, becikowego, 500+ wtedy kobiety musiałyby się wiązać z mężczyznami którzy jako tako zarabiają i nie wskakiwałyby na losowego ładnego bolca.
   2. Likwidacja porno - mężczyźni nie waliliby konia przez musieliby uprawiać seks kobiety, żeby się zaspokoić, więc parcie byłoby znacznie większe.
   3. Karanie zdrad co wpłynęłoby na lepsze utrzymanie monogamii.
   4. Likwidacja antykoncepcji - ludzie uwielbiają się rżnąć. Większość dzieci powstała dlatego, że ludzie uwielbiają seks, a że nie było wtedy antykoncepcji to i dzieci było sporo. Dziecko to ryzyko seksu, ale ludzie je podejmują, bo uwielbiają się ruchać
   5. Zrobienie porządku z sfeminizowanymi sądami.

  •  

   pokaż komentarz

   @PanSwiatla: Dodaj jeszcze: 6. Zakaz wyższej edukacji kobiet (no może jak trójką urodzą to dopiero wtedy).

  •  

   pokaż komentarz

   @navaare: Ale oni nie wpadli na żaden rewolucyjny sposób - trochę ułatwień wprowadzili i współczynnik urodzeń im wzrósł z marnego do słabego. Nie ma pewności, że to działać będzie w trochę dłuższym okresie. Nadal są "pod kreską" więc się nie ma na kim wzorować.

  •  

   pokaż komentarz

   @jstaw: spoko, za rok młodzi zaczna spieprzać przed inflacja wysokimi cenami to problem rozwiąże się sam

  •  

   pokaż komentarz

   @bh933901 Zobacz sobie arabów i inne nacje w niemcze po ile dzieciaków mają¯\(ツ)

  •  

   pokaż komentarz

   @mietkomietko: zobacz sobie niemców w niemczech po ile dzieci mają ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @bh933901 Niemcy Niemcymaja przewaaznie po 2, sniadzi Niemcy mają 4-7

  •  

   pokaż komentarz

   @mietkomietko: no. I coś ci już zaczyna niepasować w tym tłumaczeniu socjalem? Czy twoim zdaniem Niemcy nie mają praw do socjalu, w przeciwieństwie do śniadych?

  •  

   pokaż komentarz

   @bh933901 Niemcy chcą żyć na wyższym poziomie, niż nic nie robinie i egzystowanie

  •  

   pokaż komentarz

   @Karbostyryl: I zachęcać ludzi, aby przedłużali aktywność zawodową, a nie karać ich "składkami", które są de facto podatkiem od pracy emeryta.

  •  

   pokaż komentarz

   @mietkomietko: na początku twierdziłeś, że

   duża dzietność wróci gdy będzie wprowadzony dochód bezwarunkowy pozwalający na życie gdzie pracujesz bezstresowo że braknie na jedzenie i inne rzeczy

   Czyli co, Niemcy chcą żyć na wyższym poziomie, ale jednocześnie masowo tego nie osiągają i żyją w konsekwencji gorzej od śniadych na socjalu? To chcesz mi wmówić?

  •  

   pokaż komentarz

   @bh933901 Nie, tylko to że mniej Niemców ma dzieci bo chce lepiej żyć niż tylko egzystować

  •  

   pokaż komentarz

   @mietkomietko: czyli że Niemcy są tak ubogie, że posiadanie tam dzieci to skazanie się na "egzystencję"?

  •  

   pokaż komentarz

   @navaare: jak na śmiecia przystało podajesz śmieciowe argumenty
   We wszystkich wymienionych przez ciebie państwach dzietność leci na łeb na szyję
   Wyjatekim jest Afryka gdzie szaman zapadnia pół wioski roznosząc przy okazji HIV

  •  

   pokaż komentarz

   @Kalosz667: Chcesz spotkać się i pogadać? Nie będzie Cię i tyle( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @navaare: znudziło Ci się oddychać prostym nosem?

  •  

   pokaż komentarz

   @Kalosz667: oj chyba nie wiesz na kogo trafiles, odblokuj priva

 •  

  pokaż komentarz

  A co lepiej nakręcać tą spirale i przeludniac świat?Załóżmy że każdy z nas narobi 3 dzieci a te dzieci każde po 3 kolejne wtedy muszą żeby to się kręciło.

  •  

   pokaż komentarz

   @Don_Hollywood: pokaz mi jeden okres rozwoju ludzkosci wktorym spadajaca liczba ludnosci przyczynila sie do jakiegokolwiek rozwoju

  •  

   pokaż komentarz

   A co lepiej nakręcać tą spirale i przeludniac świat?Załóżmy że każdy z nas narobi 3 dzieci a te dzieci każde po 3 kolejne wtedy muszą żeby to się kręciło.

   @Don_Hollywood: Jak każde z nas zrobi 3 dzieci, a każde z tych dzieci zrobi po kolejne 3 to może zatrzymamy drastyczny spadek ludności w Polsce i konieczność głodowania na starość.

   O przeludnieniu to można mówić w Nigerii, ale oni nie przejmują się kwestiami filozoficznymi i tym co będą jedli, ani co pili, bo dzieci mają po 8-9 na kobietę.

  •  
   O..........6

   +24

   pokaż komentarz

   @Nietak_nietak: Każda wojna przyczyniła się do postępu i rozwoju.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak każde z nas zrobi 3 dzieci, a każde z tych dzieci zrobi po kolejne 3 to może zatrzymamy drastyczny spadek ludności w Polsce i konieczność głodowania na starość.

   @vanillla_guy: Czyli wpędzajmy kolejne pokolenia i skazujmy je na bycie niewolnikami w zj$!?nym systemie, tylko po to, żebyśmy mieli jedzonko i - daj Boże - podcieranko dupy na starość. Brzmi świetnie

  •  

   pokaż komentarz

   @Nietak_nietak: tylko po co nam rozwój? Nie lepiej skupić się na równości płci, LGBTQP czy gender?

  •  

   pokaż komentarz

   @Nietak_nietak: Pokaż mi jeden okres w historii ludzkości, gdzie mieliśmy tak dużą średnią żywotność + przeludnienie + tak wysoki rozwój technologiczny.

   Kiedyś ludzie musieli się "kocić", bo taki poziom cywilizacyjny był, obecnie nie musimy.

  •  

   pokaż komentarz

   pokaz mi jeden okres rozwoju ludzkosci wktorym spadajaca liczba ludnosci przyczynila sie do jakiegokolwiek rozwoju

   @Nietak_nietak: no może czeka nas stagnacja ale ja tam akurat się ciesze że przestajemy się mnożyć bo chcemy, wychodzi na to że wygrywamy z naturą.

   Natura zna tylko 2 sposoby kontroli populacji dominującego gatunku - głód i choroby. Żaden gatunek nie może się mnożyć w nieskończoność, każdemu, bez względu na wielkość jego mózgu prędzej czy później skończą się zasoby, zacznie się wojna o żywność i w konsekwencji śmierć przegranych ewentualnie ilość osobników będzie tak wielka że stado prędzej czy później przetrzebi choroba.

   Dla mnie to że ludzkość weszła na wyższy level i przestaje się mnożyć bo może bo uciekła od prymitywnych biologicznych instynktów i gdzieś tam złapie równowage populacji w okolicach 10 mld osobników - to świetna wiadomość. Jasne, gospodarczo będzie to jakiś problem przez jakiś czas. Ale lepsze to niż kontrola populacji głodem gdzieś w okolicach 20-30 mld osobników (czy 50, czy 100 czy nawet biliona - nie ważne, gdzieś jest limit)

  •  

   pokaż komentarz

   @vanillla_guy: ty mówisz o 3, a ja nie chcę nawet 1 i takich jak ja jest coraz więcej

  •  

   pokaż komentarz

   @vanillla_guy:

   konieczność głodowania na starość

   To jest wyłącznie wina zj!$%nego systemu emerytalnego i raka pt. "państwo opiekuńcze". Odkładanie pieniędzy powinno polegać na tym, że odkładasz dla siebie, no bo dlaczego dla kogoś innego? Miesiąc w miesiąc odkładasz hajs, a potem słyszysz: "no sorry, nie ma, daliśmy komuś innemu xD". Przecież to gorsze niż mafia.

  •  

   pokaż komentarz

   @staggermeister_: dokładnie.
   Emerytury to piramida finansowa. Ja nie mam dzieci i nie chcę. Byłem w rodzinie zastępczej, rodzeństwa mam dużo, nikt dzieci nie ma i nie chce. Zresztą póki co to wszyscy pracujemy i do emerytury najbliżej mojej siostrze i mi - 30 lat jeszcze, a pracuję od 16... A nie tylko dziadkowie, ale i moi rodzice nie żyją od lat, ba rodzice nawet nie brali emerytury więc ja mam wywalone w dzieci bo już drugie pokolenie płaci składki i nie wiem czy ja dożyję by skorzystać ;)

  •  

   pokaż komentarz

   To jest wyłącznie wina zj$#@nego systemu emerytalnego i raka pt. "państwo opiekuńcze"

   @DrDevil: na ten moment nie wyłącznie tego. Nawet bez teg systemu ktoś musi pracować i wytwarzać jedzenie, żeby emeryt mógł je kupić za swoje zaoszczędzone przez lata pracy pieniądze. Do tego jeszcze inne usługi - lekarze, transport itd. Oczywiście jest to teoretycznie do rozwiązania przez automatyzację i zastąpienie ww zawodów przez roboty.

  •  

   pokaż komentarz

   o jest wyłącznie wina zj$$#nego systemu emerytalnego i raka pt. "państwo opiekuńcze". Odkładanie pieniędzy powinno polegać na tym, że odkładasz dla siebie, no bo dlaczego dla kogoś innego?

   @DrDevil: Z jednej strony tak, ale z drugiej - przyjdzie inflacja i z ciułanych przez 20 lat pieniędzy gówno zostanie. Te pieniądze trzeba inwestować - a nie każdy (a nawet mało kto) umie to robić.

  •  

   pokaż komentarz

   pokaz mi jeden okres rozwoju ludzkosci wktorym spadajaca liczba ludnosci przyczynila sie do jakiegokolwiek rozwoju

   @Nietak_nietak: epidemia dzumy zapoczatkowala renesans, rewolucje przemyslowa poprzedzila kampania napoleonska i zmiania ukladu sil w europie.

  •  

   pokaż komentarz

   To jest wyłącznie wina zj!$%nego systemu emerytalnego i raka pt. "państwo opiekuńcze". Odkładanie pieniędzy powinno polegać na tym, że odkładasz dla siebie, no bo dlaczego dla kogoś innego? Miesiąc w miesiąc odkładasz hajs, a potem słyszysz: "no sorry, nie ma, daliśmy komuś innemu xD". Przecież to gorsze niż mafia.

   @DrDevil: Myślisz, że te samodzielnie odłożone pieniądze będą coś warte na starość w sytuacji stagnacji gospodarczej i inflacji wywołanej kurczeniem się gospodarki z powodu niskiej dzietności (skutkującej drastycznym zmniejszeniem ludzi w wieku produkcyjnym)?

   Otóż będą warte wielkie G, jak spadnie ilość towarów i usług na rynku.

   Wiedzą o tym wszyscy na zachodzie, dlatego promują migrację, bo po prostu inaczej nie da się powstrzymać głodowania starszych pokoleń, które zrobiły za mało dzieci do utrzymania obecnego tempa rozwoju.

  •  

   pokaż komentarz

   ty mówisz o 3, a ja nie chcę nawet 1 i takich jak ja jest coraz więcej

   @MarioMoneyBags: ja o tym wiem i to jest istota problemu z dzietnością, a nie żadne kwestie ekonomiczne, co nie dociera do większości ludzi

  •  

   pokaż komentarz

   Czyli wpędzajmy kolejne pokolenia i skazujmy je na bycie niewolnikami w zj$!?nym systemie, tylko po to, żebyśmy mieli jedzonko i - daj Boże - podcieranko dupy na starość. Brzmi świetnie

   @staggermeister_: skoro my (rzekomo) jesteśmy niewolnikami, to nie wiem kim byli nasi rodzice, nie mówiąc o dziadkach, bo akurat żyjemy w najlepszych czasach do życia w Polsce i zaliczamy się do TOP rozwiniętych krajów świata.

   Jeszcze świetniej brzmi pewnie perspektywa jaką bezdzietni fundują tym coraz mniej licznym kolejnym rocznikom- będą musieli coraz więcej wypracowanej kasy oddawać na utrzymanie geriatrii, bo starym dziadom nie chciało się mieć nawet 2 dzieci i zamiast tego bawili się w groszowe filozofie.

  •  

   pokaż komentarz

   skoro my (rzekomo) jesteśmy niewolnikami, to nie wiem kim byli nasi rodzice, nie mówiąc o dziadkach

   @vanillla_guy: Byli dokładnie tym samym - zakładnikami chorych systemów narzucanych im przez bebechy w garniturkach. Skoro uważasz, że żyjesz w najlepszych czasach, to śmiało, pizgaj gówniaków na potęgę, tylko nie zapomnij im powiedzieć jak dorosną, że istnieją tylko dlatego, żeby ktoś mógł spełniać Twoje potrzeby ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @staggermeister_:

   Byli dokładnie tym samym - zakładnikami chorych systemów narzucanych im przez bebechy w garniturkach.

   Jesteś co najwyżej zakładnikiem biologii i tego ze żeby przetrwać musisz jeść i się ogrzać

   I cieszysz ze kolesie w garniturach urządzili system dzięki któremu możesz zdobyć ciepło i pożywienie pierdzac w stołek za biurkiem a nie musisz łapać za ociosany kijek i polować na dzikiego zwierza a potem bić sie z ludźmi którzy mają wiecej ociosanych kijków i mogą zechcieć ci zwierza zabrać

  •  

   pokaż komentarz

   Jesteś co najwyżej zakładnikiem biologii i tego ze żeby przetrwać musisz jeść i się ogrzać

   I cieszysz ze kolesie w garniturach urządzili system dzięki któremu możesz zdobyć ciepło i pożywienie pierdzac w stołek za biurkiem a nie musisz łapać za ociosany kijek i polować na dzikiego zwierza a potem bić sie z ludźmi którzy mają wiecej ociosanych kijków i mogą zechcieć ci zwierza zabrać


   @gatineau: Zgadza się - każdy porusza się w tej rzeczywistości w której akurat przyszło mu żyć. Ale narzucanie ludziom, że powinni robić dzieci, żeby tylko dorzucić trochę więcej mięsa w maszynkę obłędnego systemu, oraz że najważniejsze jest, żebyśmy akurat my nie musieli ponosić jego najgorszych konsekwencji, jest zwyczajnie niemoralne, okrutne i moim zdaniem po prostu głupie.

   Jeśli ktoś będzie chciał robić dzieci, to będzie je robił pomimo tego, że będą musiały operować w zj@!!nym systemie, a nie wyłącznie po to, żeby specjalnie go napędzać. Robienie z tego jakiegoś nadmuchanego, społecznego obowiązku to kroczek w stronę faszyzmu

  •  

   pokaż komentarz

   Ale narzucanie ludziom, że powinni robić dzieci

   @staggermeister_: ale w sensie kto ci cokolwiek narzuca? Ostatnio jak sprawdzałem możesz nie mieć dzieci a "narzucanie" sprowadza się do tego że rodzice mogą trochę pozrzędzić że chcą wnuki

  •  

   pokaż komentarz

   ale w sensie kto ci cokolwiek narzuca?

   @gatineau: Część społeczeństwa swoim językiem i narracją. Politycy, na szczęście, zajęli się chwilowo innymi sprawami i przestali przebąkiwać np. o bykowym.

  •  

   pokaż komentarz

   @staggermeister_: chyba mamy inną definicję słowa "narzuca" :D To że ktoś sobie coś tam gada i ma "narracje" to jeszcze nie znaczy że cokolwiek komukolwiek narzuca. Narzucanie jednak zakłada jakiś rozkaz, coś co musisz zrobić a nie jedynie coś o co ktoś cię prosi mniej lub bardziej toporną propagandą

  •  

   pokaż komentarz

   @uesugi2: chyba ci sie strony od ksiazki z historii pokleily. Dzuma nie wiem skad przylazla ale juz w VI wieku kosila zdrowo ludnosci Europy zeby osiagnac apogeum w drugiej polowie XiV wieku. Renesans zapoczatkowalo ocieplenie klimatu. O ile rewolucja przemyslowa byla dosyc dynamiczna chcialbym przypomniec o roku bez lata 1816, jesli to ze ludzie nie przymierali glodem i dalo do Napoleonowi spore manewru moze losy potoczyly by sie inaczje. Takze sprzyjajace warunki pogodowe, wiecej zarcia, wiecej dzieci, wiecej ludzi, wiekszy rozwoj...

  •  

   pokaż komentarz

   chyba mamy inną definicję słowa "narzuca" :D To że ktoś sobie coś tam gada i ma "narracje" to jeszcze nie znaczy że cokolwiek komukolwiek narzuca. Narzucanie jednak zakłada jakiś rozkaz, coś co musisz zrobić a nie jedynie coś o co ktoś cię prosi mniej lub bardziej toporną propagandą

   @gatineau: No dobrze, ale nawet jeśli przyjąć takie założenie, to i tak uważam za okrutnie nie w porządku mówić o robieniu dzieci wyłącznie w kontekście tego, żeby sprawiły one, żeby nam było lepiej na starość, a w ogóle nie mówi się o tym, w jakie bagno chcemy je władować i co im po sobie zostawimy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nietak_nietak: otoz nie, zmniejszenie populacji oznacza spadek podazy pracy, wzrost jej ceny a przez to wymuszenie zastosowania nowych rozwiazan w pracochlonnych dziedzinach gospodarki co niesie za soba rozwoj - im dluzszy jest poprzedzajacy okres stagnacji tym dynamiczniejsze zmiany. odwrotna zaleznosc - wzrost populacji napedzajacy produkcje - jest mozliwy jedynie wtedy kiedy masz zawczasu zasoby na zaspokojenie rosnacej konsumpcji.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nietak_nietak: im mniej ruskich tym lepiej dla świata ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @uesugi2: widzisz niby tak ale nie. W poprzedniej pracy mialem "przyjemnosc" pracowac w takich malych swiatach, z ogranicza iloscia ludzi. Moja fimra obslugiwala Hybrydy Wewnetrzne i Zewnetrzna. Za gorami i za lasami na glebokim wyp?$#owie. Cos zalatwic ? Znalezc fachowca? Jeden partacz na kilka wysp i koniec. Nikogo nowego nie ma. Innowacja ? Nowsza technologia ? Panie my zawsze tak spawamy i koniec. Standardy pracy ? Ceny ? Terminy - zgrzytam zebami do tej pory jak mysle o tym tluku. O moj boze. Obecny swiat do tego dazy. Blackouty ? W latach 90 ktos wspominal o blackoutach ? Problemy z zaopatrzeniem byly, kazdy sie dorbiala jak mogl bo istniala szara strefa. We wspanialej przyszlosci jest tylko 0 albo 1.

  •  

   pokaż komentarz

   @staggermeister_: bykowe to masz w Niemczech gdzie po ślubie i mając dzieci zarabiasz netto o 20% więcej od singla.
   Rozumiem że gardzisz państwem niemieckim? Bo na wykopie Niemcy są utożsamiana z rajem przez przegrywów singli XD jakiś syndrom Sztokholmski

  •  

   pokaż komentarz

   @Kalosz667: Gardzę bykowym gdziekolwiek nie zostałoby wprowadzone. Nie muszę przy tym gardzić całym państwem.

 •  

  pokaż komentarz

  Wystarczy zamieszkać w dowolnym mieście powiatowym w Polsce i przejechać się komunikacją zbiorową. Sami emeryci. Godzina 15-16 - na mieście pustki. Za to tłoczno jest około 8-12. W weekendy pustki na ulicach, klimat rodem z Silent Hill. Czasem zajedzie Starsza Pani po 10kg cukru.

 •  

  pokaż komentarz

  Ale niektórzy młodzi dalej myślą że dostaną emeryturę

1 2 3 4 5 6 7 ... 11 12 następna