Teleskop Magellana o wart. 1 mld. dolarów ma 4x większą rozdzielczość niż Webb

Teleskop Magellana o wart. 1 mld. dolarów ma 4x większą rozdzielczość niż Webb

Olbrzymi Teleskop Magellana, najpotężniejszy teleskop, jaki kiedykolwiek skonstruowano, zapewnił nowy zastrzyk finansowania w wysokości 205 milionów dolarów

 •  

  pokaż komentarz

  Dla tych, którzy w szkole mieli język telugu:

  Olbrzymi Teleskop Magellana, najpotężniejszy teleskop, jaki kiedykolwiek skonstruowano, zapewnił nowy zastrzyk finansowania w wysokości 205 milionów dolarów , który zostanie wykorzystany do przyspieszenia jego budowy. Po zakończeniu będzie czterokrotnie silniejszy niż Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.

  Według Giant Magellan Telescope Organization (GMTO) inwestycja jest jedną z największych rund finansowania teleskopu od czasu jego powstania i zostanie wykorzystana do produkcji gigantycznej, 12-piętrowej konstrukcji teleskopowej, która zostanie umieszczona w Obserwatorium Las Campanas w Chile. Pustynia Atacama.

  Po zakończeniu, Giant Magellan Telescope będzie miał dziesięciokrotnie większy obszar zbierania światła i czterokrotnie większą rozdzielczość przestrzenną niż Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba ( 10 razy rozdzielczość Kosmicznego Teleskopu Hubble'a).

  Będzie też 200 razy silniejszy niż jakikolwiek istniejący obecnie teleskop badawczy. Chociaż nie podano konkretnej daty jego zakończenia, oczekuje się, że oddanie do użytku rozpocznie się pod koniec lat dwudziestych, a ten ostatni zastrzyk gotówki z pewnością znacznie przyczyni się do urzeczywistnienia tego celu.

  GMTO twierdzi, że budowa teleskopu osiągnęła już znaczny postęp w ciągu ostatnich kilku lat.

  „Sześć z siedmiu segmentów zwierciadła głównego zostało odlanych w Tucson w Arizonie. Trzeci segment zwierciadeł głównych zakończył dwuletnią fazę polerowania i przechodzi ostateczne testy. Budowa obiektu o powierzchni 40 000 stóp kwadratowych w Rockford w stanie Illinois do produkcji konstrukcji teleskopu została zakończona. Produkcja pierwszego adaptacyjnego lustra wtórnego teleskopu jest już w toku we Francji i we Włoszech, a stanowisko w Chile jest przygotowywane do kolejnego etapu budowy i wylewania fundamentu” – mówi GMTO.

  „Ta ostatnia runda inwestycji o wartości 205 milionów dolarów pozycjonuje Giant Magellan Telescope jako jeden z pierwszych w nowej generacji ekstremalnie dużych teleskopów, które mają zostać zbudowane. Pierwsze światło przewidywane jest pod koniec dekady”.

  Olbrzymi Teleskop Magellana jest uważany za przyszłość eksploracji kosmosu. Wykorzysta siedem największych na świecie zwierciadeł — 25,4-metrowy układ zwierciadeł głównych składa się z siedmiu zwierciadeł o średnicy 8,4 metra, które ważą 18 ton metrycznych — w celu uzyskania najbardziej szczegółowych obrazów Wszechświata, jakie kiedykolwiek wykonano — nawet deklasując Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba ( JWST), która ostatnio olśniła świat swoją niesamowitą rozdzielczością . Ale Gigantyczny Teleskop Magellana przeniesie sprawy na wyższy poziom.

  Całkowity obszar zbierania światła wynoszący 368 metrów kwadratowych zapewni obrazy wystarczająco ostre, aby rozdzielić pochodnię wygrawerowaną na dziesiątce z prawie 99 mil (160 kilometrów) od hotelu. Montaż teleskopu ma 39 metrów wysokości, waży 2100 ton i jest umieszczony w 65-metrowej obudowie, która może wykonać pełny obrót w prawie trzy minuty. Siedem adaptacyjnych luster wtórnych może zmieniać kształt powierzchni o grubości dwóch milimetrów 2000 razy na sekundę, aby skorygować efekt optycznego rozmycia atmosfery ziemskiej w najszerszym polu widzenia spośród wszystkich teleskopów.

  Krótko mówiąc, teleskop ma stać się cudem technologii i ustanowi nowy szczyt w obserwacji kosmosu.

  „Ta bezprecedensowa rozdzielczość kątowa w połączeniu z rewolucyjnymi spektrografami i kamerami o wysokim kontraście będzie działać w bezpośredniej synergii z JWST, aby wzmocnić nowe odkrycia naukowe”, mówi GMTO.

 •  

  pokaż komentarz

  W skrócie, nie "ma",tylko "będzie miał", jeśli go ukończą,do czego droga daleka.

  •  

   pokaż komentarz

   W skrócie, nie "ma",tylko "będzie miał", jeśli go ukończą,do czego droga daleka.

   @emilwiaderny: No i jest na ziemi, czyli nie będzie widział w paśmie pochłanianym przez atmosferę (np. IR).

   Mam cichą nadzieję, że konstruowane rakiety od SpaceX zmienią dramatycznie możliwości teleskopów. Ship od Muska będzie mógł bardzo tanio wynieść duże i ciężkie (100-150t) konstrukcje w praktycznie dowolne miejsce - LEO, GEO, Lx, Mars, etc...

   Teleskop w kosmosie to mnóstwo zalet - nie ma ciążenia więc może być naprawdę gigantyczny (poskładany z segmentów oczywiście). Jest zimno, doskonała próżnia więc nic się nie brudzi, nie zniekształca, nie ma dyfrakcji słońca od atmosfery więc można obserwować non-stop (nie tylko nocą), w pełnym widmie - no po prostu mokry sen astronomów ;-)

   Są też wady... trudno budować i serwisować (no ale jak Ship będzie latał jak Musk zapowiada to będzie o wiele prośćiej). No i są mikrometeoryty o czym Webb się już przekonał :-/

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: ale rakiety cudownie wiele nie zmienią. W budowie Webba to nie rakieta była jakimś problemem tylko po prostu każdy teleskop ma być dopieszczony oraz ma poprzedników zauważalnie przebijać. To nie wynoszenie setek identycznych satelity tylko "ręczna" robota. I tak będzie z każdym dużym teleskopem. Nie ważne czy go można serwisować czy nie. Dokładność nowoczesnych teleskopów tego wymaga. Nauka nie ma kasy, żeby sobie wypuszczać teleskopy jeden za drugim

  •  

   pokaż komentarz

   doskonała próżnia więc nic się nie brudzi

   @kwanty: tylko czasem mikrometeoryt walnie, ale to szczegół

  •  

   pokaż komentarz

   @q0084: I tu się znajdują sponsorzy. To jest ciekawe. Które korporacje/firmy sponsorują takie badania.

  •  

   pokaż komentarz

   ale rakiety cudownie wiele nie zmienią

   @q0084: Pamiętasz jak teleskop Hubbla dużo zmienił a teraz Webb? No to wyobraź sobie, że takiego Magellana będzie można na orbicie zaparkować. Przed erą "cudownych rakiet Muska" to nie było możliwe technicznie a budżet byłby... astronomiczny. Te rakiety, jeżeli powstaną i będą działać tak jak Musk obiecuje, to będzie game changer.

  •  

   pokaż komentarz

   tylko czasem mikrometeoryt walnie, ale to szczegół

   @dwugitofenobezlikusensolikum: Walnie to walnie, po co drążyć temat ;-) W JWT było to policzone, między innymi po to konstrukcja z segmentów, żeby po takim walnięciu można było skorygować ustawienie lustra albo go wręcz wyłączyć.

   Zaskoczeniem było, że walnął tak duży i tak szybko... Wiadomo jak działa rachunek prawdopodobieństwa, mógł się zderzyć nawet ze statkiem obcyh ;-) ale jak to się powtórzy kilka razy to oznacza że naukowcy znowu coś sp?%?%@@ili ;-) i niedoszacowali gęstości takich mikrometeorytów w tym miejscu przestrzeni.

  •  

   pokaż komentarz

   ale rakiety cudownie wiele nie zmienią. W budowie Webba to nie rakieta była jakimś problemem tylko po prostu każdy teleskop ma być dopieszczony oraz ma poprzedników zauważalnie przebijać.

   @q0084: Rzecz w tym, że Webba tak dopieszczali bo wiedzieli, że jedna najmniejsza pomyłka, i cały projekt szlag trafi. Jeśli wyniesienie tego na docelową orbitę (czy tam docelowy punkt, jak w wypadku Webba) będzie radykalnie tańsze, to będzie można robić ich więcej, i mniej kasy ładować w ich sprawdzanie/testowanie. Druga sprawa to mechanizm rozkładania - Starship pozwoli wynieść takiego Webba w jednym kawałku, bez żadnego rozkładania lustra, co też radykalnie zmniejszyłoby komplikację i cenę projektu.

  •  

   pokaż komentarz

   @q0084: A możesz mi przypomnieć ile spośród 300 kroków rozkładania Webba było potrzebnych, kosztownych i wymagało kilka lat opóźnień żeby przetestować wszystko 10 razy, gdyby rakieta była większa i nie trzeba było go składać?

  •  

   pokaż komentarz

   W budowie Webba to nie rakieta była jakimś problemem tylko po prostu każdy teleskop ma być dopieszczony oraz ma poprzedników zauważalnie przebijać.

   @q0084: webb musi byc dopieszczony bo przez limit masy i objetosci wszystko tam to same cuda techniki. Starship znosi limit masy i obietosci co bedzie rewolucja. Wyobraz sobie ze dotychczas musiales zmiescic superkomputer w objetosci i o wadze puszki coli a teraz bedziesz mogl wyslac cokolwiek 'z polki'.
   Starship ma tez byc duzo tanszy.

   To nie wynoszenie setek identycznych satelity tylko "ręczna" robota.

   @q0084: i to tez trzeba zmienic. Obecnie na mozliwosc obserwacji czeka sie miesiace a nawet lata. Seryjnie produkowany teleskop moze to zmienic.

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: Jak na razie to Musk jedyne co robi dla astronomii, to zaśmieca niebo swoimi starlinkami tak że obserwacje astronomiczne już są utrudnione, a będzie tylko gorzej.

  •  

   pokaż komentarz

   Jest zimno, doskonała próżnia więc nic się nie brudzi, nie zniekształca
   @kwanty: ależ to wlasnie jest największy problem.
   Jest zimno ale jest próżnia.
   Jest bardzo mocne słońce gdy na coś świeci, więc nagrzewanie się jest spore od strony słonecznej. Ale Jak coś się nagrzewa to bardzo ciężko to ochłodzić, konwekcja nie działa bo nie ma czym, zostaje tylko wypromieniowanie it. Więc jednak stygnie. Jedyny ratunek to pokrywanie wszystkiego co się da lustrem IR czyli czymś jak folia ratunkowa - by jak najmniej się nagrzewało, by jak najwięcej odbijało energii od słońca.
   Więc wszystko w kosmosie jest ciągle nagrzewane i stygnie, więc pracuje i się zniekształca.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak na razie to Musk jedyne co robi dla astronomii, to zaśmieca niebo swoimi starlinkami tak że obserwacje astronomiczne już są utrudnione, a będzie tylko gorzej.

   @RandyBobandy: Tego typu utrudnienia są wyłącznie dla amatorów. Profesjonalni astronomowie potrafią sobie radzić z takimi zakłóceniami. One są proste do usunięcia, są deterministyczne i pochodzą nie tylko od "Muska" bo na orbicie jest mnóstwo innych satelitów.

  •  

   pokaż komentarz

   ależ to wlasnie jest największy problem.
   Jest zimno ale jest próżnia.
   Jest bardzo mocne słońce gdy na coś świeci, więc nagrzewanie się jest spore od strony słonecznej


   @hrumque: To nie jest problem tylko wielka zaleta :-) Zobacz jak jest Webb skonstruowany, tam jest dodatkowo kilka warstw folii, żeby cały teleskop pracował w jak najniższej temperaturze, żeby cały czas był w cieniu. O wiele prościej jest podgrzać miejscowo elementy które muszą pracować w wyżej temperaturze (np. elektronika), niż schłodzić cały teleskop jak wokół jest atmosfera.

   Chłodzenie jest radiacyjne (wypromieniowanie) a nie konwekcyjne (przez kontakt z powietrzem/cieczą), jak mówimy o temperaturach kilku K to w grę wchodzi wyłącznie chłodzenie radiacyjne, nawet na ziemi.

   Więc ostatecznie najprościej jest wszytko zaizolować cienką i lekką folią odbijającą światło, ustawić się "plecami" do słońca, rozwinąć panele PV i prądem z paneli podgrzewać te miejsca które muszą pozostać ciepłe. W kosmosie latają dziesiątki tysiące satelitów i jakoś z tym sobie radzą. To jest dobrze opanowany temat.

   Tak w temacie to ciekawy jest sposób utrzymywania temperatury w statku kosmicznym. Jeżeli nie jest to stacja kosmiczna tylko jakiegoś rodzaju prom to zazwyczaj jest w kształcie walca i wtedy kręci się nim wokół dłuższej osi, żeby równomiernie się nagrzewał/chłodził. Można wręcz część stacji pomalować na czarno, część na biało i w ten sposób regulować ilość ciepła pozyskiwanego ze słońca - bardzo fajny patent bo jest "pasywny".

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: "A bo u was murzynów biją"...
   Ta są inne satelity, ale żadna inna firma nie postanowiła jak dotąd zasyfić nieba przy pomocy 10000 satelitów.
   Nie wiem skąd masz informacje że to żaden problem dla profesjonalnych astronomów, bo ja co chwilę czytam że jest wręcz przeciwnie xD

   _The situation is a bit different for more sensitive telescopes, however, such as the Vera C. Rubin Observatory’s 8.4-meter Simonyi Survey Telescope, currently under construction in Chile. Its 3200-megapixel camera will capture about 1,000 images of the sky in 9.6-square-degree chunks — every night for 10 years. Each image can detect objects to a limiting magnitude of about 24.

   It is now expected that up to 30 percent of its images will contain at least one Gen-2 satellite track. Additionally, a single bright satellite with a magnitude of 5 would not only corrupt the pixels directly under its path across the image, but also produce a 100-pixel-wide (or greater) parallel band of saturated pixels to either side. And every 30-second twilight exposure will have at least one streak across it in the Gen-2 configuration, so that up to 3 percent of the image area will have to be discarded even if the satellites are dimmed to magnitude 7, equivalent to losing several months of observing time._

   Radioastronomia też dostanie po dupie:
   https://www.science.org/content/article/starlink-already-threatens-optical-astronomy-now-radio-astronomers-are-worried

  •  

   pokaż komentarz

   Starship znosi limit masy i obietosci co bedzie rewolucja.

   @GokuMK: Dla kilku pierwszych, apetyt rośnie w miarę jedzenia i kolejne będą wymagały kombinacji bo znów będzie trzeba wszystko upychać na maksa ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @emilwiaderny: w skrócie, jego rozdzielczość jest bez znaczenia. Zmarnowane pieniądze, sokok jakości jest za mały by było uzasadnienie jego budowy.

  •  

   pokaż komentarz

   Ta są inne satelity, ale żadna inna firma nie postanowiła jak dotąd zasyfić nieba przy pomocy 10000 satelitów.

   @RandyBobandy: A tak... to cofnijmy się do średniowiecza żeby kilku astronomom było wygodniej. A tak w ogóle to przestańmy jeździć samochodami - hałas i zanieczyszczenia które generują są o wiele poważniejsze i dla wielu więcej ludzi niż blade kreski na niebie.

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: Czyli bez tych Muskowych śmieci na orbicie cofniemy się do średniowiecza?
   Poza tym podoba mi się jak szybko zmieniłeś retorykę z "nikomu te satelity nie przeszkadzają" na "a j#$@ć tych astronomów" xD

   Parafrazując klasyka
   "Od bierdolta się od muska, jego starlinków i od muska"

   pokaż spoiler Muskowe simpy to zdecydowanie najgorsze na co od jakiegoś czasu można natrafić w internecie.

  •  

   pokaż komentarz

   Czyli bez tych Muskowych śmieci na orbicie cofniemy się do średniowiecza?

   @RandyBobandy: Czyli według ciebie satelity pozwalające dostarczyć szybki Internet w praktycznie każde miejsce na świecie które nie ma infrastruktury 5G, wliczając w to oceany, puszcze, całą Afrykę, etc... nie są tego warte?

   Tak, jestem Muskofilem. Ten gościu pcha technologię do przodu szybciej niż ktokolwiek inny. Jest solą w oku lobbystów petrochemicznych bo pokazał że bez ropy można się obyć. Zrewolucjonizował transport kosmiczny. Rozwija nowoczesny przemysł i metody produkcji/zarządzania.

   Specjalnie zmodyfikował procedury i infrastrukturę, żeby Starlinki pomogły w zwalczaniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

  •  

   pokaż komentarz

   Czyli według ciebie

   @kwanty: Ja nic takiego nie powiedziałem, to Ty straszysz średniowieczem xD

   Jeśli myślisz że Musk robi cokolwiek z pobudek innych nich chęć zysku to szczerze Ci współczuję.

  •  

   pokaż komentarz

   @RandyBobandy: A co jest złego w zarabianiu? Jesteś komunista?

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: Zarabianie nie licząc się z niczym i nikim jest jak najbardziej złe, przykład mamy właśnie w Odrze.

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: Ale to nie rząd zrzucił truciznę do Odry, tylko jakiś biznesmen który tak jak Musk ma w dupie innych, liczy się tylko hajs.
   Przecież to tylko ryby, przecież to tylko niebo...

  •  

   pokaż komentarz

   Ale to nie rząd zrzucił truciznę do Odry, tylko jakiś biznesmen

   @RandyBobandy: Na pewno Musk albo Tusk XD

 •  

  pokaż komentarz

  Porównanie z dupy. Teleskop Magellana to urządzenie naziemne a James Webb to urządzenie na orbicie. Każdy wie, że teleskop naziemne łapią zakłócenia z ziemi
  - elektromagnetyczne
  - gazowe
  - związane z ruchem ziemi

 •  

  pokaż komentarz

  Dla porównania

  źródło: ei_1660261497162.jpg

 •  

  pokaż komentarz

  Hmmm, a co z przejrzystością atmosfery? Bo sama zdolność rozdzielcza teleskopu to nie wszystko. Atmosfera też jest w torze optycznym światła padającego na teleskop. Webb jest pozbawiony tego problemu. Pyłki, falowanie atmosfery, para wodna to wszystko pogarsza obraz.