Gigantomania epoki Gierka w pigułce: nowe, futurystyczne miasto. Oto projekty

Gigantomania epoki Gierka w pigułce: nowe, futurystyczne miasto. Oto projekty

To śląska metropolia przyszłości, jaką w latach 70. Edward Gierek planował wybudować od podstaw w samym środku… Zagłębia Dąbrowskiego. Zapomnijcie o Katowicach. Uniwersytet Śląski i Teatr Śląski miały zostać przeniesione do Sosnowca.

 •  

  pokaż komentarz

  @Xwoktur: @Sepp1991:

  Prawdziwe reformy Gierka nigdy nie miały miejsca. Zostały przez niego uwalone na samym początku, bo nie chciał ograniczania władzy państwowej. Konkretnie: po wykopaniu dziada Gomułki powołano m. in. Komisję Partyjno-Rządową ds. Unowocześnienia Funkcjonowania Gospodarki i Państwa. Opracowała ona konkretne założenia reformy gospodarki i kraju, zakładające m. in. daleko idącą decentralizację gospodarki - ponieważ centralizacja gospodarki była jedną z podstawowych przyczyn jej niewydolności.

  Gierek i jego przydupasy te założenia zamietli pod dywan i nigdy ich nie wprowadzili. Dla nich PRL był jednym wielkim kołchozem i nie widzieli powodu żeby rezygnować z części władzy. Zamiast tego poszli drogą zaciągania długów na Zachodzie, gdzie Gierek przez pewien czas przebywał i wyrobił sobie kontakty. Przy czym tylko część tego długu poszła na inwestycje, a jeszcze mniejsza część na sensowne inwestycje. Kupiono całą masę bezużytecznych licencji i maszyn.

  Np. na ciągniki Massey-Ferguson, które miały części i śruby zorientowane w calach, a nie metrycznie - co spowodowało masę problemów z częściami i produkcją. Albo francuskie autobusy, z których jeden zesrał się podczas prezentacji z Gierkiem na pokładzie. Ale i tak to kupili, bo Gierek miał sporo znajomości na Zachodzie i nie chciał zepsuć dobrego wrażenia. Taki to był dobrodziej. No, to kupili licencje i francuskie autobusy zesrywały się dalej - już w Polsce. Nie wytrzymywały ujemnych zimowych temperatur.

  Spora część kasy poszła na licencje i technologie, które dla nas były nieprzydatne - ale bardzo poszukiwane w kacapowie. W tamtym bowiem czasie ZSRR miała bana na wiele technologii i nie mogli ich kupić, chociaż chcieli - więc skorzystali na naszym pośrednictwie. Oczywiście na nasz koszt. Sprzedawali nam też surowce, które kupowaliśmy za zachodnie kredyty.

  To prawda, że Gierek zostawił po sobie sporo zakładów i inwestycji, które w czasie przemian ustrojowych stanowiły jeden z filarów gospodarki i pomogły przetrwać trudny okres. Plusem jest też to, że pozwolił Polakom na wyjazdy zarobkowe - bardzo wielu z nich z tego skorzystało i nie tylko przywiozło do kraju cenne dewizy, ale też zobaczyło jak jest na Zachodzie i że komunizm wcale nie jest najlepszym ustrojem na świecie.

  To wszystko prawda - ale nie wolno zapominać, że był takim samym szkodnikiem jak inne komuchy. Zmarnował nieprawdopodobne zasoby i pieniądze. Jego "reformy" były skazane na klęskę od samego początku, wpędził kraj w głęboki kryzys i długi które spłacaliśmy latami. Dał ludziom parę lat względnego dobrobytu i nadziei - to dlatego wielu tak ciepło go wspomina. On i jego ekipa mocno się różnili od dziada Gomułki - modne garnitury zamiast dziadowskich i skromnych, zadbane facjaty, uśmiechy. Ale to wciąż komuchy były.

  •  

   pokaż komentarz

   Gierek miał sporo znajomości na Zachodzie i nie chciał zepsuć dobrego wrażenia. Taki to był dobrodziej. No, to kupili licencje i francuskie autobusy zesrywały się dalej - już w Polsce. Nie wytrzymywały ujemnych zimowych temperatur.

   @jagoslau: no to jest dobre Gierek miał sporo znajomości ,, no miał jak pracował na kopalni...
   a z tymi autobusami tak - wiadomo że francuskie Berliet PR 100 to musiał być złom ....
   Czeska - Škoda 706 RTO to był nowoczesny i świetny autobus.....
   Dobra Gierek był zacofany i głupi ... Wałęsa jest geniuszem... a taki Mazowiecki, Balcerowicz i Morawiecki to największe mózgi polskie polityki i ekonomi. A zapomniałem o Tusku ...twórca polskiej zielonej wyspy na usługach Stasi...
   A co mi tam niech stracę.. może warto coś przeczytać na temat licencji i zacofania technologicznego polskiego przemysłu przed epoką Gierka a potem pisać takie pierdoły ..

   źródło: 59738802538KS.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @Sepp1991: Chłopcze zamilknij bo Gierka to znasz najwyżej z adaptacji Netfliksa.

 •  

  pokaż komentarz

  hm.... cóż za zdumiewający zbieg okoliczności...
  Uniwersytet Śląski powstał dzięki osobistej protekcji i poparciu Edwarda Gierka .
  Od czasów Piłsudskiego to był jedyny przywódca polityczny który miał chęci, wizję i pomysł na ten kraj....

  źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @Sepp1991: To był posowiecki kmiot który miał identyczne pojęcie o gospodarce co Łukaszenko

  •  

   pokaż komentarz

   @Sepp1991: To stwierdzenie mojego Taty który próbował temu gamoniowi wytłumaczyć zagrożenia płynące z zachodnich kredytów i wskazywał inne drogi finansowania gospodarki. Niestety ten posowiecki kmiot który lizał dupy Sowieckim komunistom był głupi jak radziecki sierp. :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Sepp1991: Ludziom się wydaje ze było ok bo były pomarańcze z Kuby i byli młodzi a gierek się nie znał na niczym.
   Z inwestycji w hutę Katowice wyszło tyle ze inne kraje 3ciego świata do tej pory nam kasę wiszą za stal która dostały od nas za frajer. I takie to były interesy. Kumpla ojciec opowiadał ze przy budowie Huty Katowice było takie marnotrawstwo że paliwo wylewali do rowów bo take mieli normy.
   Uś miał być w Ligocie i miał powstać cały kampus razem ze Akademia medyczną ale postawili akademiki przyszedł gierek i wydziały UŚ zaczęły powstawać w sosnowcu, Dla tego akademiki w Ligocie są ni przypiął ni przylepił. Ale Akademia medyczna powstała w Ligocie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Xwoktur: hm.. jakoś teraz zachodnie kredyty są dobre ...
   Trzeba być wielkim ignorantem aby nie docenić osiągnięć dekady Gierka .

  •  

   pokaż komentarz

   @Sepp1991: he he he ignorantem porównaj sobie w tym okresie wzrost gospodarczy Francji Hiszpani czy Portugali do Polski i wtedy dopiero mów o ignorancji. Ten debil nie osiągnął nic nawet w stosunku do Rumunii. Młody człowieku twój ojciec zapewne aparatczyk niskiego szczebla nakład ci głupot do głowy. poszukaj trochę statystyki światowe z tamtych lat porównaj rozwój gospodarczy państw na świecie 1970 - 1985 i dopiero wtedy się wypowiadaj. To był zwykły prostak który ledwo pisał i czytał i był na sowieckim łańcuchu. Był na tyle głupi że wierzył że do rządzenia nie potrzebna jest umiejętność pisania i czytania. Wiem to z pierwszej ręki bo mój ojciec współpracował z nim od 1971 do 1977 roku. Jako ekonomista ze znajomością Angielskiego ( wychowywał się w Anglii do 26 roku życia. Pomagał w pozyskiwaniu kredytów i tłumaczył umowy ten debil nie rozumiał z tego nic nie znał słów i nie potrafił wyciągać wniosków i logicznie myśleć. To był zwykły robotnik który najpierw został zwerbowany przez sowieckie służby a potem osadzony na stanowisku pierwszego sekretarza.

  •  

   pokaż komentarz

   Ten debil nie osiągnął nic nawet w stosunku do Rumunii.

   @Xwoktur: - pisząc te słowa kompromitujesz się.. Każdy kto był w Rumuni w czasach Nicolae Ceaușescu -wie jaki dramatem i nędza był ten kraj .Od Rumunii gorsza była tylko Albania.
   Porównaj wzrost gospodarczy Francji do Polski -- no tak byliśmy beznadziejny... Fakt ale jak bardzo była zniszczona Francja po wojnie... ten zrównany z ziemia Paryż, te wybite elity naukowe i techniczne, te zburzone fabryki Renault i Citroena ...
   Dyskusje na wykop.pl to jak gra w szachy z psem ..

  •  

   pokaż komentarz

   @Xwoktur: lukabe wygral wybory za wyborami ratując gospodarke w najgorszy sposob, to osiągniecie. ile pieniędzy wykrwawil z budzetu rosji przez te dekady to jego, o ekonomii wie wystarczajaco jak na szefa kolhozu po znajomosci

   skad sie bierze nieporozumienie gdzie szaraki myśla że wiedzą więcej od wieprzów co sie utrzymuja przy wladzy przez 28 lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sepp1991:

   wizję i pomysł na ten kraj....

   Szkoda, że to byla wizja bankructwa ( ͡° ʖ̯ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez autora

 •  

  pokaż komentarz

  Gierek zadłużył kraj ale w zamian powstało sporo inwestycji, Pis zadłużył kraj a w zamian nie powstało kompletnie nic wartościowego. Smutne to bardzo ale trudno - w końcu polaczki tego chciały.