"Mamy w Niemczech aferę porównywalną z Watergate"

"Mamy w Niemczech aferę porównywalną z Watergate"

O lumpenpacyfizmie, niemieckiej Watergate i o tym, dlaczego Niemcom wciąż trudno porównywać Putina z Hitlerem, mówi Cornelius Ochmann, niemiecki politolog i ekspert od relacji UE-Rosja.

 •  

  pokaż komentarz

  Newsweek: W czasie kryzysu uchodźczego 2015 r. Niemcy były moralną potęgą. Po inwazji Rosji na Ukrainę z sumienia Europy stały się wyrzutem sumienia Europy.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @wykopek132: chyba kazdy to widzi ze postawili na mie tego konia

  •  

   pokaż komentarz

   @wykopek132: ale coś w tym zdaniu jest źle? Bo moim zdaniem, jest to dobre i trafne podsumowanie ostatnich miesięcy. Niemiec z Ruskiem zawsze we wspólnym interesie.

  •  

   pokaż komentarz

   @wykopek132: moralną potęgą? Że przez nic przylazło tu tysiące islamistów, nieintegrujących się ze społeczeństwem, którzy mieli być siłowo rozprowadzani po Europie? Dzięki wielkie za taką moralność

  •  

   pokaż komentarz

   @wykopek132: Adolf Hitler był człowiekiem zniszczonym psychicznie i silnie uzależnionym od leków. Głosił idee, które obecnie wydają się być przynajmniej chore, nawoływał do popełniania zbrodni i nie widział w tym nic złego. Można więc przypuszczać, że nie miał żadnych skrupułów ani wyrzutów sumienia. Umiał natomiast przyciągnąć do siebie tłumy. Był świetnym aktorem i potrafił to wykorzystać do osiągnięcia swoich celów. W rzeczywistości gardził swoimi zwolennikami i uważał ich za podludzi. Nie miał też oporów z posyłaniem na śmierć tysięcy młodych Niemców, którzy mu zaufali. Przeciwników i dezerterów po prostu zabijał aby zmusić społeczeństwo do posłuszeństwa. Armię niemiecką czekał los niewiele lepszy niż więźniów obozów koncentracyjnych, a ciała Hitlera nigdy nie odnaleziono. Czy warto więc ryzykując własnym życiem napadać na sąsiednie kraje za blaszany krzyżyk z kawałkiem tkaniny?

   źródło: ychef.files.bbci.co.uk

  •  

   pokaż komentarz

   @Martwy_stwor: pomogli milionom. I jakoś od tego nie upadli, wbrew panikarzom z wykopu.

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: tylko w kraju zrobił się syf jakich mało, a jako że mieszkałem w tym czasie w niemczech to wiem.

  •  

   pokaż komentarz

   moralną potęgą

   @wykopek132: takiej frazy to dawno już nie czytałem, to muszę przyznać, że newsweek potrafi w robienie altnewsów ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ciekawe kiedy byli tą moralną potęgą. I w jakim kontekście. Wtedy jak zgarniali ich najpierw praktycznie z samego brzegu Afryki żeby się na tych pontonach nie przemęczyli? Czy może jak potem przewozili wagonami po Europie? A nie, to pewnie było wtedy jak próbowali przegwałcić obowiązkowe ilości nachodźców dla każdego kraju, jak jakiś gorący kartofel który komuś trzeba rzucić zanim się oparzą, oczywiście pod płaszczykiem "wspólnoty" i "troski o biednych uchodźców" których najpierw nasprowadzali w opór, a potem wzięli za pewnik że nikt się nie sprzeciwi no bo przecież jak to tak biednych ludzi traktować przedmiotowo. O już wiem, to było na pewno wtedy, kiedy wygodnie sobie zdecydowali, że segregacja na lepszych i gorszych jest cacy, więc jedyni uchodźcy, którzy się liczą do tych magicznych wyliczeń to ci ichni, tacy Białorusini czy Ukraińcy uciekający masowo do Polski przed kartoflanym murgrabią i kremlowskim dziadkiem się nie liczą. Albo ich ostatni hit kiedy zaczęli mędrkować na spółę z pożytecznymi idiotami z Polski odnośnie inby na polsko-białoruskiej granicy i oskarżać SG o najgorsze rzeczy, "no bo Białorusinów to wpuszczali a takich nie do końca Białorusinów to już gazem i armatkami"?

   Z Niemców jest taka moralna potęga, jak z PiSu mistrz długoterminowego planowania. Gówno w przerębli ma więcej do powiedzenia na ten temat. Wyrzutem sumienia Europy to oni są gdzieś od 1937, a na pewno od 1945 tylko z gadaniem o ich historii jest jak z dyskusją z Japończykiem odnośnie ich historii- krzywe uśmiechy i lepiej o tym nie wspominać, bo niby odważni, niby wojowali z Amerykanami, ale hee, no... dostali 2 atomówki i w sumie to wp!#@?%@ że musieli się poddać, lepiej może pogadajmy o czymś innym. Niemcy to samo- niby było, ale hehe lepiej o tym nie gadać, bo to to było kiedyś, a teraz to są wielkie Niemcy, patrzcie ile dobrego robią! Jeśli Niemcy dalej by było taką "moralną potęgą" to nic tylko czekać aż znowu wywołają światową wojnę tą moralnością.

  •  

   pokaż komentarz

   @tojestmultikonto: > a ciała Hitlera nigdy nie odnaleziono.
   A są jakieś poszlaki? Interesuje mnie to mega.

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78 pomogli milionom w czym? Ty sie chyba z chujem na mozg zamieniles.

  •  

   pokaż komentarz

   @wykopek132 dlaczegóż mamy zaś wierzyć im odnośnie Odry? szwaby to szwaby nigdy im nie warto wierzyć

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78 przeciwko78 to ciekawa konkluzja. Co to zmienia do Twojej zdolnosci oceny szeroko rozumianej polityki wobec przyjmowania imigrantow?

  •  

   pokaż komentarz

   @Damek90: okazało się bo badaniach ze czaszka hitlera z dzura po samobóju należała do trzydziestoparoletniej kobiety

  •  

   pokaż komentarz

   A są jakieś poszlaki? Interesuje mnie to mega.

   @Damek90: Oficjalnie popełnił samobójstwo w swoim bunkrze. Nadpalone zwłoki jakiejś kobiety, który znaleźli Sowieci i wywieźli w skrzyni jako szczątki Adolfa Hitlera nie były jego ciałem, ale nikt nie ośmielił się powiedzieć o tym Stalinowi (najprawdopodobniej by zginął). Ukrywano ten fakt jeszcze długo po śmierci Stalina i w sumie dość niedawno zezwolono na badanie DNA, które wykazało, że była to czaszka jakiejś kobiety. Hitler albo popełnił samobójstwo, a jego ciała nigdy nie odnaleziono albo uciekł do Ameryki Południowej, bo tam naziści zbudowali cały kurort obstawiony wieżyczkami wartowniczymi. Tam wielu zbrodniarzy wojennych żyło sobie po wojnie jakby byli na wczasach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Damek90: zostalo pochowane/zakopane gdzies pod Berlinem przez NKWD w drewnianej skrzynce a w latach 70 ekshumowane przez KGB, spalone a prochy rozsypane w miejscowej rzece. Przez wiele lat rosjanie prowadzili podwojną grę w tej sprawie zostawiając pole do rożnych teori i poszlak dla zachodu. Dopiero niedawno podczas pomownego zainteresowania tematem przez zachodnich historyków wyszlo to na jaw. Jeden z największych dytatorów XX wieku zginął a jego powierzchownoć potraktowana prawidlowo - po prostu jak niepotrzebny śmieć.

  •  

   pokaż komentarz

   @kaganiec_oswiaty: Niemcy jako państwo nie kierują się moralnością tylko są pragmatyczni:
   - uchodźcy (chociaż nie aż tyle) byli potrzebni im, aby wypełnić lukę w śmieciowych i niskoopłacanych zawodach
   - tanie (do czasu) węglowodory z Rosji, żeby rozwijać swoją gospodarkę i być konkurencja na świecie dla innych
   - Unia Europejska była im potrzebna jako chociażby rynek zbytu, wykupywanie zagranicznej konkurencji

   itp. itd.

   Generalnie wszystko co robili, to robili dla kasy i własnego komfortu.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   Nadpalone zwłoki jakiejś kobiety, który znaleźli Sowieci i wywieźli w skrzyni jako szczątki Adolfa Hitlera nie były jego ciałem, ale nikt nie ośmielił się powiedzieć o tym Stalinowi (najprawdopodobniej by zginął). Ukrywano ten fakt jeszcze długo po śmierci Stalina i w sumie dość niedawno zezwolono na badanie DNA, które wykazało, że była to czaszka jakiejś kobiety

   @tojestmultikonto: jakieś źródło tego?

   Wikipedia się trochę z tobą mija

   W 2017 roku, po uzyskaniu specjalnej zgody, fragment czaszki obejrzał a także zbadał zachowany fragment szczęki francuski paleopatolog Philippe Charlier z Raymond Poincaré University Hospital. Jego badania fragmentów mostka w Moskwie, porównanie mostka ze zdjęciem rentgenowskim głowy Hitlera wykonanym po zamachu w Wilczym Szańcu (20 lipca 1944) oraz badania mikroskopem elektronowym przeprowadzone we Francji dwóch kruszyn płytki nazębnej wywiezione za zgodą Rosjan do Francji dowiodły z niemal stuprocentową pewnością że szczęka przechowywana w Moskwie należała do Adolfa Hitlera[5].

  •  

   pokaż komentarz

   @Ogau: Na jakimś kanale historycznym był o tym program, bo nie chcieli udostępnić szkieletu do pobrania próbek, a jak je w końcu pobrali to okazało się, że to kobieta. Żeby było jeszcze ciekawiej uzębienie czaszki pokrywało się z kartą Hitlera.

  •  

   pokaż komentarz

   @tojestmultikonto: ehh, jakiś program o teoriach spiskowych, jako źródło wiedzy xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Ogau: To akurat były badania DNA na jakimś kanale historycznym, już nie pamiętam czy to było Discovery czy Canal +. Nie znasz sowieckiej mentalności, oni by nawet jednego ze swoich zabili i przebrali w niemiecki mundur żeby przywieść Stalinowi "ciało" Hitlera. Prawda jest taka, że nawet jeśli Hitler popełnił samobójstwo to jego ciało mogło zostać spopielone albo ukryte tak, że nikt go nigdy nie znajdzie. Osoby, które były za to odpowiedzialne same mogły popełnić samobójstwo. Hitler mógł zginąć w Berlinie albo mógł też zostać wywieziony za granicę, tego po prostu nie wiemy.

  •  

   pokaż komentarz

   @tojestmultikonto: ty mi nie mów o sowieckiej mentalności, a o faktach. To, o czym piszesz to tania sensacja. Jak na Discovery leci program o ufo to też bierzesz to za fakty? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Ogau: ZSRR nie chciało udostępnić szczątków do badań, a po badaniu DNA, które wykonano niedawno okazało się, że to była czaszka kobiety.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ogau: Mnie to nie interesuje, jak chcesz to poszukaj sobie w Internecie na temat badań DNA szczątków z muzeum czy jakiegoś instytutu, chyba w Moskwie.

 •  

  pokaż komentarz

  Niemcy moralna potega?? czy ten kto pisal ten artykul jest skonczonym debilem???

 •  

  pokaż komentarz

  Sprytny artykuł by przedstawić Niemcy jako naiwniaków. Trochę się to kłóci z tym co widzimy, z postawy wobec tego konfliktu, zarządzania UE którym de facto nie de iure są państwem najbardziej wpływowym. To pieprzenie o zwrocie, bo „zrozumieli” i w ogóle to do tej pory liczyli na interes ponad Europa Wschodnia z Rosją bo przyzwyczaili się do tego. Nic bardziej mylnego, takie tłumaczenia są dla czytelników onetu, którzy to słowo biorą za pewnik i maja wytłumaczenie dla Niemiec bardzo wygodne. Myślałam ze się zdziwię, ale jednak tytuł wolał a artykuł tłumaczył. Realizowali do kiedy się dało tylko i wyłącznie swój interes, teraz robią jakieś szopki, wywiady politologów w onecie, chociaż wcześniej sami sobie przyklaskiwali bo nigdy nie chodziło o moralność. Czytajcie naiwniaczki i uczcie, jak odwraca sie kota ogonem, robiąc przy tym salto. Tylko żeby błędnik wytrzymał.

  •  

   pokaż komentarz

   Sprytny artykuł by przedstawić Niemcy jako naiwniaków.

   @banalny_tuzin: I tak od 24 II konsekwentnie pchają tę narrację, trzeba przyznać że propagandowo to mega toporne, ale niestety wielu się nabiera nawet na takie kretynizmy ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @banalny_tuzin: znając pragmatyzm Niemców, historię, trochę na czym polega polityka międzynarodowa i georozgrywki trudno być naiwnym i myśleć że Niemcy "dali szansę Putinowi i uznali że hajs za gaz pchnie Rosję do przodu" xD przede wszystkim chodzi o dominację potęg fr de i rus w Europie robienie hajsu, utrzymanie przewagi technologicznej i konkurencyjności i żerowanie na peryferiach unii... Taka przedłużka 2 WW tyle że ekonomiczna, Niemcy to idealnie rozgrywali, dziwne jedynie że i Rosja była na dobrej drodze tylko że podjęła zła decyzje o ataku, może i nie zła z punktu widzenia celów Niemiec i Rosji ale źle ogarnięta przez co się nie udało rozegrać sprawy w tydzień, USA świetnie musiało zmylić ich wywiad i pchnąć do tej decyzji, która przez wyszkolenie o sprzęt zachodni na Ukrainie nie mogła wyglądać tak samo jak 2014... Ps. Nie jestem ekspertem, to jak to rozumiem słuchając o czytając ludzi mądrzejszych chętnie przeczytam wytknięte błędy i co źle rozumiem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @banalny_tuzin: No ale to naiwniaczki. Od potęgi zhandlowà nadwyzka 60 mld euro. Z kursu euro do dolara 1:06 . To teraz prawie 1:1 z ujemnym bilansem handlowym. Niezle zostali rozmontowani.

  •  

   pokaż komentarz

   @paul-frenstain no ale to amerykanscy zydzi ich rozmontowali bo szwaby nie chcialy na nich placic i zaczely machac szabelka ze beda konkurencja dla stanow zjednoczonych. Gdyby nie anglosasi to plan by sie udał. Jedno jest pewne, niemcy to moralne smieci. Jest to kraj imperialny, ktory podbija gospodarczo inne kraje. A ich poczucie wyzszosci jest wrecz zalosne. Klaus Szwab to tez niemiec i to on nam projektuje przyszlosc w swoich chorych wizjach.

  •  

   pokaż komentarz

   @kjungst: Nie zydzi tylko sami sie rozmontowali. Ich glupie blokady covidove, teraz segregacja sanitarna na wzór chin. Glupie eko zmiany, gdzie tylko Ruski gaz jest dobry. Moze o to im chodzilo co teraz jest. Na pewno nie szarym obywatelom.

 •  

  pokaż komentarz

  Scholz z kwaśną miną na tle tej turbiny, jest dla mnie metaforą postawy Niemiec względem tej wojny. (Dziwię się trochę, że dał sobie zrobić to zdjęcie.)

 •  

  pokaż komentarz

  Niemcy to cwane bestie teraz się robią za ofiary Putina i jego polityki, kiedyś się robili na ofiary hitlera i jego polityki. XD grunt to się wybielić