Mniejszy dochód z hektara przeliczeniowego niż przed rokiem

Mniejszy dochód z hektara przeliczeniowego niż przed rokiem

@Agroinfo agrofakt.pl #polska #gospodarka

Czy kogoś dziwi ta sytuacja? Nowe dane podane przez Prezesa GUS wskazują, że jest gorzej niż rok temu. Co na to rolnicy?

 •  

  pokaż komentarz

  Doplaty to rak niszczący rolnictwo, mowie to jako osoba wychowana na wsi, z pojęciem o rolnictwie. I niech mi ktoś mówi ze bez doplat rolnictwo w uni/Polsce upadnie. Hmmm, przed żniwami ceny nawozów jak i paliwa wywaliło w kosmos, to jak ma rolnik zarobić?

  •  

   pokaż komentarz

   @Noldorian: Człowieku nie wiesz o czym piszesz. Rolnictwo to bardzo złożona i wrażliwa struktura. Jak drastycznie spada opłacalność to jest odpływ młodych rolników zmniejsza się konkurencyjność i wzrastają ceny dla konsumenta, Tu nie ma zysku rok do roku jak w fabryce. Ale nawet jak by był. to największym problem rolnictwa jest brak rąk do pracy, bo automatyzacja nigdy nie będzie na takim poziomi żeby człowiek był nie potrzebny.

  •  

   pokaż komentarz

   @Noldorian: Bez dopłat byś miał taką samą sytuację jak z węglem. Jak były dotacje do kopalni to węgla w Polsce nigdy nie zabrakło. Przestali dopłacać 2 lata temu i dziś katastrofa. Oczywiście jestem za pełną 100% prywatyzacją kopalń. Przed likwidacją tej gałezii najpierw trzeba było sobie zrobić zapas tego węgla na kilka lat.
   W rolnictwie następują takie same procesy jak w górnictwie. Co roku znikają gospodarstwa. Ludzie którzy pracowali na polu teraz robią remonty w Niemczech i zarabiają kilka razy tyle. Teraz już nie upadają gospodarstwa z koniem. Likwidowane są całe przemysły - typu ubój wieprzowiny. Młodzi ze wsi odchodzą masowo. Jak się zabierze dopłaty to Ci co nabrali kredytów żeby zapieprzać w ziemi mogą stać się nie wypłacalni. Dziś im większe gospodarstwo tym ma większą szanse przetrwania na rynku. Ale brakuje pracowników - jest takie sanie że Janusze nie śpią po nocach.
   Węźmy takie orzechy laskowe - rok temu kupiłem za 8 złotych - dziś są po 15 w skupie a na sklepie po 20 -26 złotych w kielcach. A co dopiero będzie w krakowie warszawie.
   Jeśli zlikwiduje się jednym podpisem dotacje do rolnictwa to będziesz jadł amerykańskie GMO. Bo na polskie nie będzie Cię stać. Polskie będzie jeść wybrańcy narodu.

  •  

   pokaż komentarz

   @pulutlukas: Odpowiesz na moje pytanie czy będziesz dalej pisał to co już wiem? Ba nawet się z Toba zgadzam.
   Słowo klucz to cło.

  •  

   pokaż komentarz

   @Noldorian: piszesz że dopłaty to rak niszczący rolnictwo - bez dopłat w 2006 roku to dziś już by nie było polskiego rolnictwa , tylko zagraniczne spółki na polskiej ziemi.

 •  

  pokaż komentarz

  no ja jestem w o tyle dobrej sytuacji jeśli ceny wzrosną że zboża mogę zimą sprzedać jak cena wzrośnie. Ale z słonecznikiem i kuku nie mam jak przechować i widząc po obecnych cenach na bank zarobie mniej + wszystko jest duzo drozsze jeśli będą te same zbiory co przed rokiem to będę od 40 do 50% biedniejszy rok do roku. Jedynie sytuacja by się uratowała jak ceny na wiosnę wrócą nawozów do sprzed 2 lat. Ale mocznik póki co nadal 5500~~ zł zamiast 1400 zł.