Trefne policyjne odczyty. Wątpliwe pomiary z wideorejestratora PolCam PC2006

Trefne policyjne odczyty. Wątpliwe pomiary z wideorejestratora PolCam PC2006

Drogówka podczas kontroli prędkości nagminnie używa w wideorejestratorach trybu niedopuszczonego do użycia.

 •  

  pokaż komentarz

  Oni tylko walczą o bezpieczeństwo na drogach...

 •  

  pokaż komentarz

  fajnie, że wyjaśnili czym są przyciski.

  @janusz00: mówi o trybie prywatnym, więc dodaję zrzut artykułu.

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: Screenshot 2022-09-26 at 10-43-58 Bardzo trefne policyjne odczyty. Wątpliwe pomiary z wideorejestratora PolCam PC2006.pn

  •  
   r..s

   +103

   pokaż komentarz

   @CarlChryniszzswics:
   No dobra przeczytałem o niebieskim przycisk na pilocie i o pomarańczowym przycisku na pilocie.

   Proszę o interpretację:

   Hipotetycznie zostaje zatrzymany do kontroli drogowej, jako powód podano przekroczenie prędkości (zdaniem funkcjonariuszy).

   Siadam w radiowozie prezentowane jest mi nagranie z jakąś prędkością.

   Co trzeba zrobić aby taki pomiar zakwestionować?

   Zapytać o model urządzenia PolCam PC2006 i iść z tym do sądu?

   Pytanie z perspektywy ziutka, który już siedzi w radiowozie i któremu już podtykaja pod nos blankiet z pytaniem:

   Przyjmuje Pan mandat czy sprawę kierujemy do sądu?

   ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Co trzeba zrobić aby taki pomiar zakwestionować?

   @r__s: Sprawdzasz model rejestratora. Jak jest to PC2006 to grzecznie uśmiechasz się i informujesz, że pomiar dokonano urządzeniem bez właściwego dopuszczenia GUM i przyjmujesz co najwyżej pouczenie, albo wniosek do sądu.
   Ogólnie, to polecam każdemu (no może poza sebkami jadącymi 150/50) kto ma wątpliwości co do wskazań wideorejestratora, żeby nie przyjmował mandatu i bronił się w sądzie. Niestety, niemal każdy woli zapłacić nawet niesłuszny/wyższy mandat i mieć spokój i właśnie dlatego policja robi to co robi wbrew fizyce i logice.

  •  

   pokaż komentarz

   @PanOptikon: a teoretycznie jeżeli mam kamerkę, która odczytuje po GPS prędkość mojego pojazdu to może to stanowić jakąś linię obrony?

  •  

   pokaż komentarz

   @PanOptikon: a po czym wiadomo że bym użyty guzik niebieski zamiast pomarańczowego?

  •  

   pokaż komentarz

   @PanOptikon: Ja tam jednak polecam jeździć zgodnie z przepisami niż latać po sądach lub płacić mandaty ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @kolorado_mordy: nie. GPS w kamerce nie jest oficjalnie homologowany jako urządzenie pomiarowe.

  •  

   pokaż komentarz

   a teoretycznie jeżeli mam kamerkę, która odczytuje po GPS prędkość mojego pojazdu to może to stanowić jakąś linię obrony?

   @kolorado_mordy: Jak sprawa trafi do sądu, to najczęściej pierwsza decyzja jest zaoczna i podtrzymuje decyzję policjanta. Dopiero jak ją zaskarżysz to idziesz do sądu bronić swojej racji. Wtedy możesz wnioskować o dołączenie takiego odczytu do akt, ale sądy nie chcą tego przyjmować (przynajmniej ja się nie spotkałem - znam 1 taki przypadek, ale nie z kamerki tylko z profesjonalnego monitoringu pojazdów po GPS).

  •  

   pokaż komentarz

   @spinaczel: Z tego co wyczytałem to niebieski zmierzy średnią prędkość radiowozu na równych 100m

  •  

   pokaż komentarz

   @r__s: Jak to PolCam PC2006 i pomiar został wykonany na idealnej długości 50/100/200/300m to na 100% został użyty niebieski przycisk i jest to niezgodne z wytycznymi GUM. Już pomijam fakt, że każdy pomiar, nawet ten z użyciem pomarańczowego przycisku, w momencie kiedy nie jest zablokowany niebieski, powinien zostać z miejsca odrzucany bo całe urządzenie jest niezgodne z legalizacją GUM.

   System PolCam pozwala operatorowi dokonać pomiaru prędkości podejrzanego pojazdu.
   W Polsce akceptowany jest jeden tryb pomiarowy – AUTO2.
   Do dokonywania pomiarów używa się następujących klawiszy:
   • synchroniczny start/stop pomiaru odległości i czasu,
   • synchroniczny start/stop pomiaru odległości i czasu z automatycznym zakończeniem pomiaru po ustawionym odcinku Dystans B.


   Kiedy operator znajduje się w jadącym pojeździe, uruchamia pomarańczowy przycisk rozpoczęcia pomiaru czasu i odległości, w momencie, kiedy samochód policyjny i sprawdzany jadą w stałej odległości od siebie.
   Przy użyciu tej metody pomiarowej niekonieczne jest zachowanie stałej odległości pomiędzy pojazdem policyjnym a pojazdem obserwowanym na całym odcinku drogi.
   Ważnym czynnikiem jest tylko utrzymanie takiej samej odległości między pojazdami na początku i na końcu pomiaru. Aby zakończyć pomiar i wyliczyć średnią prędkość, należy zachować tę samą odległość od pojazdu mierzonego co na początku pomiaru i nacisnąć pomarańczowy przycisk pomiaru odległości i czasu. średnia prędkość jest wyświetlana na ekranie i zapisana na urządzeniu nagrywającym. Te dane mogą być przeglądane z poziomu menu.

  •  

   pokaż komentarz

   @PanOptikon: Ja tak miałem rok temu, byłem zdziwiony, że jadąc na stację benzynową zaraz za skrzyżowaniem (skręcałem w lewo) osiągnąłem prędkość grubo ponad 50 km/h (84 km/h (ʘ‿ʘ) ), nie miało to sensu, bo i tak zaraz zjeżdżałem, miałem kończącą się rezerwę i włączył mi się tryb emeryta, w dodatku przyzwyczajony jestem, ze często za mną jeżdżą, bo jak szybkie auto, to pewnie kierowca zapier.ala i potrafią dłuuugo za mną jechać, jestem już uczulony na tych pajaców i wiem gdzie jeżdżą, jechałem jakieś ~52 km/h w połowie drogi do stacji i już miałem zwalniać, ograniczenie na tym odcinku jest do 50 km/h+vat. Wjechali za mną pod sam dystrybutor.

   Przyjąłem mandat, bo nie wiedziałem o tym, a bym nie przyjął. Ten sam model był w radiowozie, doskonale pamiętam. Co za szmaty... Na tym skrzyżowaniu kiedy jest zielone, to ludzie zap@@%@%%ają prosto, wystarczyło, że dojeżdżali do mnie szybciej na zielonym świetle i cyk tym sposobem to oni przekroczyli prędkość, a nie ja... Zagadka rozwiązana, bo nie miałem jak się kłócić z nimi, że tak nie było i cały czas główkowałem jak to możliwe (╯°□°)╯︵ ┻━┻.

   A propos tego, że trzeba jeździć zgodnie z przepisami i mandatów by nie było.

   Mogę wymieniać dużo takich wałów jakie mnie spotkało na drogach w PL. Ten poprzedni rok to był jakiś felerny - zatrzymałem się na strzałce zielonej i skręt w prawo, a po 100m zatrzymują i próbowano mi wcisnąć, że przejechałem na czerwonym bez strzałki, jakby nie kamera, to gówno bym ugrał. No ludzie, tak nie można...

  •  

   pokaż komentarz

   nie. GPS w kamerce nie jest oficjalnie homologowany jako urządzenie pomiarowe.

   @TWezmyr: wcale się nie dziwię bo u mnie przekłamuje o 15km/h w dół ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   r..s

   0

   pokaż komentarz

   @PanOptikon @Feluke

   Dziękuję za odpowiedź Mirki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Ja tam jednak polecam jeździć zgodnie z przepisami niż latać po sądach lub płacić mandaty ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Yurakamisa: wystarczy do nikogo się nie rzucać, aby nie dostać w japę. A nie czekaj..

  •  

   pokaż komentarz

   wystarczy do nikogo się nie rzucać, aby nie dostać w japę. A nie czekaj..

   @GeDox: Ech to przykre że tyle niewinnych dobrych chłopaków którzy mówią dzień dobry na klatce dostaje mandaty za to że jedzie zgodnie z przepisami xddd

  •  

   pokaż komentarz

   Niestety, niemal każdy woli zapłacić nawet niesłuszny/wyższy mandat i mieć spokój i

   @PanOptikon: Nawet jeśliby chodziło jedynie o święty spokój, to w stosunku do policji mamy mocno pod górę. Czemu? Bo wniosek jest kierowany do sądu właściwego miejscu, w którym zostało popełnione wykroczenie. Jeśli więc "kierujesz do sądu", to ty teraz bujasz się pół Polski (albo całą) w obie strony, a gliniarz przejeżdża te kilka ulic w swoim mieście.

   Po drugie wyrok "pozytywny dla Ciebie" to jest jedynie oddalenie oskarżenia Ciebie. Policjant dalej chodzi i się śmieje. Dopiero teraz Ty jemu musisz założyć kolejną sprawę.

  •  

   pokaż komentarz

   Ech to przykre że tyle niewinnych dobrych chłopaków którzy mówią dzień dobry na klatce dostaje mandaty za to że jedzie zgodnie z przepisami xddd

   @Yurakamisa: Albo jesteś niemądry i nie rozumiesz problemu, albo jesteś niemądry i myślisz, że my też jesteśmy i nie rozumiemy wadliwości twojego podejścia.
   Kwestią nie jest wymigiwanie się od kary za przekroczoną prędkość, tylko oczekiwanie, że jeśli jadę 50 km/h to nie dostanę mandatu, a jeśli jadę 65 km/h to dostanę mandat za przekroczenie o 15 km/h, a nie 30 km/h. Skomplikowane, prawda?

  •  

   pokaż komentarz

   @werfogd: nic nie stoi na przeszkodzie by po odmowie przyjęcia mandatu pisać wniosek o przeniesienie sprawy do sądu miejsca zamieszkania

  •  

   pokaż komentarz

   @utede: A to się pisze w jakich okolicznościach? W radiowozie, czy już po? Jeśli po, to trzeba mieć dane sprawy, czyli jakiś podstawowy punkt zahaczenia. Jak to wygląda?

  •  

   pokaż komentarz

   @werfogd: nie przyjmujesz mandatu więc bagietmajstry robią wniosek do sądu- na 99% przyjdzie wynik zaoczny że podtrzymany mandat bo takie sprawy praktycznie w ogóle nie są rozpatrywane. Wtedy musisz napisać odwołanie od wyroku i wtedy albo od razu kolejny wniosek o przeniesienie sprawy do Twojego miejsca zamieszkania, albo alternatywnie poczekać aż przyjdzie informacja o rozprawie i napisać byś mógł zeznawać w sądzie w swoim mieście

  •  

   pokaż komentarz

   @utede: przeniesienie do innego sadu w sprawie o wykroczenie drogowe:) powodzenia jesli ktos to wykona, jesli nie jestes osoba odbywajaca kare pozbawienia wolnosci i nie wozi cie SW to nie ma co tracic czasu na pisanie takich wnioskow.
   Natomiast przesluchanie w swojej miejscowosci i przeslanie zeznan do sadu wlasciwego jak najbardziej mozliwe i praktykowane.

  •  

   pokaż komentarz

   Co trzeba zrobić aby taki pomiar zakwestionować?

   @r__s: zmierzyć rozmiar samochodu na pierwszej i ostatniej klatce (choćby względem prawa jazdy). Jeżeli jest różna, to oznacza że wielkość kątowa pojazdu jest różna, więc pomiar jest nieważny.

  •  

   pokaż komentarz

   w dodatku przyzwyczajony jestem, ze często za mną jeżdżą, bo jak szybkie auto, to pewnie kierowca zapier.ala i potrafią dłuuugo za mną jechać,

   @ThomasE: zmień auto na jakieś babskie, ja mam citroena c3 i nie pamiętam kiedy ostatnio mnie zatrzymano

  •  

   pokaż komentarz

   Co trzeba zrobić aby taki pomiar zakwestionować?

   @r__s: Te pomiary od wielu lat są kwestionowane poniewaz NIE POKAZUJĄ PRĘDKOŚCI AUTA WIDOCZNEGO NA MONITORZE.
   Rejestrują tylko prędkość radiowozu. Pomiary dokonywane sa z najazdu aby nabić większe przekroczenie predkosci. Dodatkowo pomiar robiony jest przez 50-100m na zoomie maxymalnym co jest odcinkiem idealnym do wcisniecia gazu i rozpoczecia pomiaru a zoom sprawia ze nie widac powiekszania sie obrysu pojazdu w kadrze.
   Stowarzyszeni https://prawonadrodze.org.pl/ od dawna z tym walczy ale machina urzednicza ma w dupie a biegli maja interes z sedziami i opiniują "tak jak trzeba" nawet w sytuacjach oczywistych ktore powinny byc rozstrzygniete na korzysć oskarzonego. nadal w sprawach o wykroczenia tymi urzadzeniami to na oskarzonym ciąży obowiązek udowodnienia swojej niewinnosci. Policja wysyła filmik na ktorym nic nie widac poza predkoscia i taki gówno dowód przechodzi i skazuje kierowce.
   Hołowczyc który nomen omen przekroczył predkosc, zakwestionował właśnie sposob pomiaru który nie jest w zaden sposob miarodajny i rzeczowy bo pomiar dotyczy..... radiowozu.

  •  

   pokaż komentarz

   @kolorado_mordy: średnio, jeżeli nie ma dopuszczenia z Gumu

  •  

   pokaż komentarz

   @NdFeB: Skąd wiesz że akurat GPS przekłamuje? U mnie najgorzej wypada licznik prędkości. Dla sportu porównałem GPS wbudowany w samochód, gps w kamerce i gps w telefonie. Wszystkie 3 gps mają 2-3km rozrzutu, licznik między 5 a 15. Komu wierzyć?

  •  

   pokaż komentarz

   @barManOne: bo samochód przekłamuje o 5km/h co wiem z map Google oraz kilku testów z innymi autami i GPSami znajomych. A moja kamerka pokazuje dużo mniej niż Google i licznik.

  •  

   pokaż komentarz

   GPS w kamerce nie jest oficjalnie homologowany jako urządzenie pomiarowe.

   @TWezmyr: Jeśli sprawa trafi do sądu, ten ma swobodę w ocenie dowodów, w połączeniu z brakiem precedensu, daje bliżej nieokreślony rezultat.

  •  

   pokaż komentarz

   @niki_niki: zasadniczo, oczywiście masz rację, że to sąd decyduje o tym, czy dany dowód dopuścić, czy też nie. Ale nie sądzę, by jakikolwiek sędzia ryzykował odwołanie się prokuratury do kolejnej instancji. Pomijam już koszty ustalenia przez biegłych rzeczywistej wartości dowodu, jego integralności i tym podobnych drobnostek (?).

  •  

   pokaż komentarz

   @TWezmyr: Jak poprzeglądasz wyroki, to potrafią wziąć jako dowód zapis z CCTV, która robi kilka klatek /s. Więc odczyt z GPS, którego dokładność o rząd wielkości lepsza, od wyznaczania z pojedynczych klatek CCTV. Jedyne co pozostaje do oceny, to czy zapis GSP nie uległ manipulacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @niki_niki: czym innym CCTV ze statycznymi urządzeniami, gdzie badanie dowodu to weryfikacja integralności zapisu a czym innym ruchomego urządzenia o nieznanych parametrach, jakości. Dlatego pisałem o kosztach.

  •  

   pokaż komentarz

   @TWezmyr: Raczysz żartować, że czym innym jest chińska kamerka CCTV w porównaniu do chińskiego rejestratora z odbiornikiem GPS. Jakie znaczenie ma, że rejestrator się porusza, dodatkowo rejestrując sygnał GPS?

  •  

   pokaż komentarz

   Przyjąłem mandat, bo nie wiedziałem o tym, a bym nie przyjął.

   @ThomasE: Jechałeś 50 ale przyjąłeś mimo że pokazali ci ze jechałeś 80 wiedząc że jechałeś 50? Bez sensu. Po prostu zrobili ci pomiar z najazdu o czym pisałem wyzej i żadne guziki nie mają tu znaczenia. Te pomiary kwestionowane są od zawsze bo pokazują prędkość radiowozu a nie mierzonego pojazdu. Te 80 N godzinę co ci pokazali to była ICH Prędkość a nie twoja.

 •  

  pokaż komentarz

  te gówno radary przy przejsciach dla pieszych zawsze pokazuja idealnie predkosc, a mobilne za gruba kase zawsze zle dzialaja?

 •  

  pokaż komentarz

  Skarżyć ch... o przekroczenie uprawnień. Za każdym razem odmawiać przyjęcia mandatu. Poświęcić chwilę czasu i może nawet kasy aby ch... tępić jak szkodniki. Jeśli w sądzie wyjdzie że używali bezprawnie to odszkodowanie za poniesione straty i nerwy!

 •  

  pokaż komentarz

  Jak to leciało?
  „Wystarczy jeździć zgodnie z przepisami.”( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)