Holandia liderem inflacji na zachodzie, we wrześniu inflacja wyniosła 17.1%

Holandia liderem inflacji na zachodzie, we wrześniu inflacja wyniosła 17.1%

Holandia to wśród krajów zachodnich lider w inflacji. Według danych eurostatu inflacja we wrześniu wyniosła 17,1%. Miesięczny wzrost cen trzeci miesiąc z rzędu przekroczył 2%.

 •  

  pokaż komentarz

  Jak to, tak wysoka inflacja w kraju w ktorym nie rzadzi pis?

  •  

   pokaż komentarz

   @Dentka7: wez nie zadawaj takich trudnych pytan, bo co poniektorym zaraz sie styki pod czaszka popala

  •  

   pokaż komentarz

   @Dentka7: wlasnie wsadziles kij w mrowisko ;-)

  •  

   pokaż komentarz

   @Dentka7: Władze pO tłumaczą to, że pisiory na wakacjach w Holandii zniszczyły im gospodarkę i demokracje. Trzeba być debilem, aby zrzucać sytuacje na świecie na Kaczyńskiego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dentka7: @kominiorz_sandomierz: a jakie narzędzia do zduszenia inflacji miała Holandia, a jakie państwo rządzone przez pis?

  •  

   pokaż komentarz

   @GoodMorningVietnam: @michaltg: @kominiorz_sandomierz: @Dentka7: Drobna różnica polega na tym że w PL ta inflacja jest już pare konkretnych lat i dobiła do 17 r/r. To że w Niemczech 10% czy NL 17% teraz to tragedia dla PL bo oznacza że "sufit się podnosi" mimo że ceny w PL w relacji do europejskich już były absurdalne i tak.

  •  

   pokaż komentarz

   a jakie narzędzia do zduszenia inflacji miała Holandia, a jakie państwo rządzone przez pis?

   @Lubie_Budyn: Dokładnie takie same.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dentka7: Czyli twierdzisz, że Holandia była w stanie wpłynąć na EBC i wprowadzić wysokie stopy procentowe? To nieźle masz tam w głowie

  •  

   pokaż komentarz

   @Dentka7: teraz mozna powiedziec ze w Niemczech to wina Tuska.( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Saeglopur: wow, wiesz może co to jest cel inflacyjny? Ile wynosi i jakie są odchylenia? Inflacja powyżej celu jest od II kwartału 2021 roku. To te kulka konkretnych lat?

  •  

   pokaż komentarz

   wow, wiesz może co to jest cel inflacyjny? Ile wynosi i jakie są odchylenia?

   @banalny_tuzin: Krajów rozwiniętych? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Bo tak jeszcze rok-dwa temu była moda na usprawiedliwianie PiSowej inflacji "celem inflacyjnym 2%" zaczerpniętym z gospodarek najbardziej rozwiniętych i największych. Siła nabywcza w Polsce była i jest drastycznie niższa więc zrównywanie cen nawet podstawowych dóbr konsumenckich z cenami tych właśnie gospodarek było absurdem. Ale Polacy mają zamiłowanie do drożyzny w wielu sferach xD

  •  

   pokaż komentarz

   Czyli twierdzisz, że Holandia była w stanie wpłynąć na EBC i wprowadzić wysokie stopy procentowe? To nieźle masz tam w głowie

   @Lubie_Budyn: Nie wiem jak Ci na to odpowiedzieć bo juz swoim pytaniu stawiasz błędną tezę.

   Po pierwsze jak już czas pokazał, w aktualnej sytuacji, podnoszenie stóp procentowych nie zmniejsza inflacji. Przykładem jest wlasnie Polska, która to zrobiła czy Czechy, które zrobiły to duzo wczesniej niz Polska.

   Po drugie, Holandia, miala wszelkie narzedzia, a mogla zaczac chociazby od zmniejszenia akcji kredytowych (to co Polska rowniaz zrobila), zmniejszenia socjalu, skup papierów wartosciowych itd.

   Tak, Holandia równiez mogla wplynac na EBC.

   Natomiast może najwyższa pora przestać siać dezinformację, że wyjatkowo wysoka inflacja wynika z niskich stóp procentowych, gdzie oczywiste jest ze glownym powodem sa wysokie ceny energii, spowodowane m.in. wojna i pokłosie dodruku w trakcie pandemii, ktore sie bedzie za nami ciagnac jeszcze przez dlugi czas.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dentka7:

   Po pierwsze jak już czas pokazał, w aktualnej sytuacji, podnoszenie stóp procentowych nie zmniejsza inflacji

   To po co teraz od paru miesięcy NBP podnosi stopy?

   Po drugie, Holandia, miala wszelkie narzedzia, a mogla zaczac chociazby od zmniejszenia akcji kredytowych (to co Polska rowniaz zrobila)

   Przypomnij mi - jak Polska wpłynęła na zmniejszenie akcji kredytowych?

   oczywiste jest ze glownym powodem sa wysokie ceny energii, spowodowane m.in. wojna i pokłosie dodruku w trakcie pandemii, ktore sie bedzie za nami ciagnac jeszcze przez dlugi czas.

   A to nie jest tak, że na wysokie ceny energii wpływa np. brak rozwoju infrastruktury energetycznej, przewalenie pieniędzy na Ostrołękę, sprzedaż polskiego węgla za granicę i brak elektrowni atomowych w Polsce? Ile masz lat? Dostajesz rachunki za prąd i widzisz za co są poszczególne opłaty?

   j%#$na wojna i Covid. Wszystko by się udało gdyby nie to. No jeszcze gdyby nie Tusk!

  •  

   pokaż komentarz

   @Saeglopur: przeczytaj co napisałeś i dlaczego byłam zmuszona sprostować Twoją wypowiedź, bo zwyczajnie złapałeś się na oszukiwaniu samego siebie. To tyle, o inflacji w kwestii siły nabywczej nie będę z Tobą dyskutować bo najpierw musiałbyś rozumieć temat w którym chcesz się wypowiadać. Te wszystkie happeningi i inne głupie wypowiedzi polityków opozycji jakoby tylko w Polsce inflacja była oddala nas od zmiany władzy, rozumiesz to? Błędne koło po prostu i głupota. Węgla brak bo inwestycje w PGG nie istniały, przeżerała je górnicy i spółka, ZUS łupie przedsiębiorców, samorządy za ustawa maja mniejsze zyski, PiS obiecywał ukrócenie dojenia producentów warzyw i owoców, a tymczasem ceny produktów rolnych są praktycznie identyczne jak 10 lat temu, demografia i rozwiązywanie problemu przez rząd nieskuteczne pomimo horrendalnych nakładów. Tu jest pole do popisu. Trzeba atakować i pokazywać palcem tam gdzie to ma sens. Kiedy wy to zrozumiecie?

  •  

   pokaż komentarz

   @Dentka7:

   Jak to, tak wysoka inflacja w kraju w ktorym nie rzadzi pis?

   We Francji też nie rządzi PIS a inflację mają sporo mniejszą. Wymień może działania PIS ograniczające inflację.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dentka7: To teraz zadaj sobie pytanie w jakim kraju większość ludzi którzy zarabiają minimalną wolałaby mieszkać w czasie kryzysu, w Polsce czy w Holandii, gdzie najniższa krajowa to w przeliczeniu 8400zł. Jaki dług publiczny ma Holandia, a jaki ma Polska? Poza tym u nich pewnie przyczyny inflacji są inne niż u nas, ale prąd im też wywaliło w kosmos. Może rządzą tam tacy sami championi jak u nas? Mama zawsze powtarzała, żeby się porównywać do lepszych, a nie do gorszych, tym bardziej że walka Pisu z inflacją jest pozorna. A ile krajów ma mniejszą inflację niż Polska? Z tego co wiem to jesteśmy w czołówce krajów z największą inflacją.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lubie_Budyn: Przecież razem z kolegami twierdzicie ze nie ma już sensu podnosić stopek, bo to nic nie wpłynie na wynik inflacji. To jak to w końcu jest? Jest sens podnoszenia stop czy nie?

  •  

   pokaż komentarz

   @janekplaskacz: Weź mi podaj program wyborczy PO w celu ukrócenia inflacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mathas:

   Weź mi podaj program wyborczy PO w celu ukrócenia inflacji.

   Na razie rządzi PIS. To od rządu wymagam działań, więc proszę nie fikać koziołków.

   A odnośnie alternatywy to podaj mi program jakiejkolwiek partii (z wynikiem sondażowym powyżej progu wyborczego) z takim programem. Jedno jest pewne: tak populistycznej gospodarczo partii jak PIS jeszcze do tej pory nie mieliśmy. Nawet lewicowe SLD było dużo bardziej rozsądne.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lubie_Budyn: Kurde, napisałem cały komentarz i zamknalem karte :)

   To po co teraz od paru miesięcy NBP podnosi stopy?

   Jak to po co, po to zeby walczyc z inflacją i tak jak napisałem: " jak już czas pokazał, w aktualnej sytuacji, podnoszenie stóp procentowych nie zmniejsza inflacji.".

   Ty sie mnie pytasz o powody, a ja Ci juz mówie o skutkach.

   Przypomnij mi - jak Polska wpłynęła na zmniejszenie akcji kredytowych?

   Słynna Nowelizacja Rekomendacji S.

   A to nie jest tak, że na wysokie ceny energii wpływa np. brak rozwoju infrastruktury energetycznej,

   Przeciez to zdanie jest absurdalne. W sensie chcesz mi powiedziec, ze nagle, w przeciagu paru miesiecy, brak rozwoju infrasktrutury spowodowal wzrosty cen energii w całej Europie? Czyli ze wczesniej bylo ok? Czy ze cala Europa nie inwestowala? :D

   Na wysokie ceny energii wplywaja wysokie ceny paliw plus umocnienie sie dolara.

   sprzedaż polskiego węgla za granicę i brak elektrowni atomowych w Polsce?

   Jak to sie ma do Holandii? :) Tez sprzedawali wegiel za granice i nie maja elektrowni atomowych?

   Ile masz lat? Dostajesz rachunki za prąd i widzisz za co są poszczególne opłaty?

   Hehe, to jakas próba ataku ad personam? Mam pewnie z 5-8 lat wiecej od Ciebie sadzac ile czasu jestesmy na tym portalu. Oczywiscie ze dostaje rachunki za prad i to nie z jednego mieszkania.

   j@%@na wojna i Covid. Wszystko by się udało gdyby nie to. No jeszcze gdyby nie Tusk!

   Nie badz naiwny. Wojna i efekt domina (Tajwan, Azerbejdzan, brak porozumienia w ramach EU) powoduje ze USA i dolar rosna w siłe. My jako teren bezposrednio zagrozony jestesmy natomiast bardzo nieatrakcyjni dla inwestorów.

   My na samym przewalutowaniu mamy strate 25% w stosunku do tego co bylo pol roku temu.

  •  

   pokaż komentarz

   @janekplaskacz: No nie, skoro tak źle za pisu to chce usłyszeć jasne plany opozycji jak zamierza zwalczać inflacje po przejęciu władzy. To oni maja zachęcić wyborcę do zagłosowania na nich.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dentka7: W Holandii nie mają p@#@#!@onych tarcz na gaz i prąd tak jak u nas. Niektórym rachunki wzrosły 4krotnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dentka7: twierdzisz, że podawana u nas przez urzędy inflacja jest realna? Coś mi portfel podpowiada, że chcielibyśmy mieć te holenderskie 17% ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Dentka7:

   Jak to sie ma do Holandii? :) Tez sprzedawali wegiel za granice i nie maja elektrowni atomowych?

   Z tego co czytam to Holandia tak nie bardzo jest z atomówkami:

   W 2019 r. Krajowe zużycie energii pierwotnej w 89,5% pokrywają paliwa kopalne ( gaz ziemny : 45%, ropa naftowa : 35,5%, węgiel : 9%), energia jądrowa - 1,4%, odnawialne źródła energii - 8,9% i import energii elektrycznej. przy 0,1%.
   https://pl.frwiki.wiki/wiki/Énergie_aux_Pays-Bas

   Głównym źródłem energii są produkty ropopochodne i gaz ziemny, który tak jak i ropa naftowa wydobywany jest przez Holandię na Morzu Północnym (jest ósmym na świecie wydobywcą gazu ziemnego – 77,3 mld m³ (2006))[8]."
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Gospodarka_Holandii

   Do tego też nie wiadomo, jak się zachowują w kwestii gospodarczej. Bardzo dużo państw poszło w kierunku programów dopłat do cen energii i różnych takich.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dentka7 A w sumie, skoro u innych tak samo c?!$#wo jak u nas to trzeba się cieszyć ¯\(ツ)

  •  

   pokaż komentarz

   @Mathas:

   No nie, skoro tak źle za pisu to chce usłyszeć jasne plany opozycji jak zamierza zwalczać inflacje po przejęciu władzy.

   Wyobraź sobie, że usłyszałeś ty i pozostali obywatele. Jakie widzisz szanse, że ten plan będzie miał w ogóle szanse wejść w życie czyli, że dana partia wygra wybory?

  •  

   pokaż komentarz

   @janekplaskacz: Aha czyli oczekujesz, że ludzie będą głupi i zagłosują w ciemno, bez jakichkolwiek planów walki z problemem, za typem, którego jakiś czas temu odsunęli od władzy ?

  •  

   pokaż komentarz

   twierdzisz, że podawana u nas przez urzędy inflacja jest realna?

   @bergers: To jest dziwnie zadane pytanie.

   Co to znaczy ze mialaby byc nierealna?

   Podawana przez urzędy inflacja jest oparta na koszyku dóbr który jest (przynajmniej zawsze był) publiczny, ceny sprawdzic sobie mozesz samemu.
   Mozesz tez sam sobie mierzyc inflacje dla koszyka GUS.

   Przeciez jakichs specjalnych czarów tu nie ma, bo to jest publiczne. Moim zdaniem dla danego koszyka jest to faktyczna inflacja.

   Coś mi portfel podpowiada, że chcielibyśmy mieć te holenderskie 17% ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   I dlatego najlepiej jest liczyc inflacje dla swojego koszyka dóbr i mysle, ze to bedzie najbardziej rozwazne dla Ciebie zeby podejmowac decyzje finansowe.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dentka7: no tak, ładna próba wybielenia PiS. PiS jest odpowiedzialny za tak wysoką inflacje w Polsce i to jest FAKT - rozdawanie kasy kiedy inflacja rośnie zrobiła swoje, jak i zbyt późne działania NBP w kwestii stop procentowych. Ja nie wiem dlaczego próbujecie znieść odpowiedzialność z rządzących, ze niby nie mają nic wpływu. Sama wzrost inflacji był pewnie nie do uniknięcia, ale może powinniśmy być w okolicach 9-12% a nie 17% z prognozą na 20% w styczniu. Swoja drogą zbieżna narracja z TVP - mówimy o inflacji w innych krajach by odciągnąć uwagę od problemu u nas... wstydzilibyście się.

  •  

   pokaż komentarz

   Z tego co czytam to Holandia tak nie bardzo jest z atomówkami:

   @janekplaskacz: Oczywiscie. gdyby mieli pokrycie energia nuklearna to by nie mieli takiej inflacji. Ja po prostu chcialem odbic absurd argumentu, ze u nas jest drogo, bo nie mamy atomówek i sprzedajemy wegiel za granice.

   Holandia ma inflacje zwiazana z energia z dokladnie takich samych powodów jak my.

   Natomiast oczywiste jest to ze powinnismy w kierunku atomu isc.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mathas:

   Aha czyli oczekujesz, że ludzie będą głupi i zagłosują w ciemno, bez jakichkolwiek planów walki z problemem, za typem, którego jakiś czas temu odsunęli od władzy ?

   Podchodzę realnie. Wiem, że nie ma najmniejszych szans, żeby wybory wygrała partia, która otwarcie powie, że likwiduje socjal.

   Ale widzę, że żadna partia nie zrobiła takiego burdelu w socjalu jak PIS, że żadna partia nie rozpieprzyła tak gospodarki. Z historii działań PIS nie jestem w stanie znaleźć żadnego, które wprowadziłoby niepopularną wśród szerokiego elektoratu reformę. Burdel zrobiony przez taki polski ład tego szerokiego elektoratu nie rusza, bo to nie oni prowadzą firmy i muszą się z nim mierzyć. Za PO było np. podniesienie wieku emerytalnego a to rusza każdego.

  •  

   pokaż komentarz

   no tak, ładna próba wybielenia PiS. PiS jest odpowiedzialny za tak wysoką inflacje w Polsce i to jest FAKT

   @zbigniew23: Wybielania pis czy po prostu obiektywnego spojrzeniu na problem?

   Bawi mnie wybiórczosc argumentacji, ze jesli u nas jest 17% to wina pisu, ale ja Holandia ma 17% inflacji to co? No wlasnie, co? :) A moze to jednak ma to punkt wpólny?

   Bawi fakt, ze spoleczenstwo sobie znalazło winnego, kazdego problemu totalnie ignorujac fakty.
   Czy pis jest odpowiedzialny za inflacje? Oczywiscie ze dzialania pisu wplywaja na wzrost inflacji.
   Czy pis jest w pelni odpowiedzialny za inflacje 17%? Nie, to absurd.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lubie_Budyn: PiS nie wpływa na NBP tylko rada polityki pieniężnej

  •  

   pokaż komentarz

   @Dentka7: Jeśli w Holandii jest 17% to wina rządu w Holandii - tak to takie proste! A czemu nie przywołujesz krajów EU których jest zdecydowanie mniejsza inflacja niż w Polsce, tylko wybierasz te które pasują do Twojej narracji? I ty mi mówisz o obiektywizmie?
   No w pełni nie jest o czym już wspomniałem w poprzednim wpisie, ale za to ze jest tak wysokie jak 17% już tak.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dentka7:

   Holandia ma inflacje zwiazana z energia z dokladnie takich samych powodów jak my.

   I przypuszczalnie w pozostałych tematach mogą podchodzić równie beztrosko. Zajrzałem na największy dziennik. To co zwróciło moją uwagę to brak informacji o tak wysokiej inflacji.

   https://www.volkskrant.nl/economie

  •  

   pokaż komentarz

   @Dentka7: Powtórzę swój komentarz z innego znaleziska.
   ależ mnie wqrwia to tłumaczenie. to tak jakby dawać przyzwolenie na przewalanie kasy u nas bo w holandii mają źle. Śmiesznie pisowcy to wymyślili. Plują na zachód non stop ale wycierają sobie mordę nim gdy tylko jest im to na rękę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dentka7:

   Bawi mnie wybiórczosc argumentacji, ze jesli u nas jest 17% to wina pisu, ale ja Holandia ma 17% inflacji to co?

   To znaczy, że mają równie zły rząd jak nasz. Ale to nie jest żadne usprawiedliwienie. Są kraje z dużo mniejszą inflacją. Patrz np. tu:
   https://www.wykop.pl/link/6840029/we-francji-inflacja-spadla-do-5-6-we-wrzesniu-z-5-9-w-sierpniu/

  •  

   pokaż komentarz

   @banalny_tuzin:

   wow, wiesz może co to jest cel inflacyjny? Ile wynosi i jakie są odchylenia? Inflacja powyżej celu jest od II kwartału 2021 roku. To te kulka konkretnych lat?

   Inflacja wyskakiwała z celu już w 2019, no ale nikt się wtedy nie przejmował.

  •  

   pokaż komentarz

   To znaczy, że mają równie zły rząd jak nasz. Ale to nie jest żadne usprawiedliwienie. Są kraje z dużo mniejszą inflacją.

   @janekplaskacz: Problem w tym, ze to nie ja mówie o rządzie.

   Ja mowie o poszukaniu faktycznego problemu, bo nie ma takiej mozliwosci zeby nagle:
   - wszystkie rzady w Europie poza wyjatkami były złe
   - wszystkie kraje poza wyjatkami ponosiły konsekwencje "slabej" infrastruktury

   Mozemy sie zastanowic co te kraje maja wspolnego i czym roznia sie kraje ktore tej wysokiej inflacji nie maja.
   Koszyk inflacyjny jest zdefiniowany. Wnioski sa naprawde latwe do wyciagniecia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dentka7:

   tak wysoka inflacja w kraju w ktorym nie rzadzi pis?

   Jak nie rządzi jak rządzi. Holland to prawie jak Poland :)

  •  

   pokaż komentarz

   Jeśli w Holandii jest 17% to wina rządu w Holandii - tak to takie proste! A czemu nie przywołujesz krajów EU których jest zdecydowanie mniejsza inflacja niż w Polsce, tylko wybierasz te które pasują do Twojej narracji?

   @zbigniew23: Odpisalem w sumie na podobny temat tutaj: https://www.wykop.pl/link/6839863/#comment-110556047

  •  

   pokaż komentarz

   @Dentka7:

   Ja mowie o poszukaniu faktycznego problemu, bo nie ma takiej mozliwosci zeby nagle:

   Nie ma jednego problemu. Są problemy. Inflacja jest składową wielu czynników. Nikt nie mógł uniknąć wzrostu inflacji ale wszyscy mogli ograniczyć jej wzrost.

   Nasza inflacja składa się z inflacji, z którą weszliśmy w kryzys, tarcz antycovidowych, wzrostu cen energii, dodatków socjalnych, programów i innych tarcz.

  •  

   pokaż komentarz

   @janekplaskacz: to co jest przyczyną trzykrotnie wyższej inflacji u nas niż we Francji? Rozbuchany polski socjal?

  •  

   pokaż komentarz

   Nie ma jednego problemu. Są problemy. Inflacja jest składową wielu czynników. Nikt nie mógł uniknąć wzrostu inflacji ale wszyscy mogli ograniczyć jej wzrost.

   Nasza inflacja składa się z inflacji, z którą weszliśmy w kryzys, tarcz antycovidowych, wzrostu cen energii, dodatków socjalnych, programów i innych tarcz.

   @janekplaskacz: I ze wszystkim tym sie zgadzam.

  •  

   pokaż komentarz

   @renkaboga: kurde, wyskakiwała, ale polityka pieniężna to nie jest reagowanie natychmiastowe, bo tak się tego nie robi. Jeśli wróciła do celu, obszaru wahań, to jest okej. Z resztą, przy tak małym odchyleniu realizowany jest podstawowy obowiązek NBP i jego funkcja, jeśli to jest spełnione w ustawie zapisane jest ze przy takiej sytuacji również może wspierać politykę gospodarczą. Problemy z rozwiązywaniem inflacji to skomplikowany proces, zależny od struktury gospodarki, przyczyn, prognoz i otoczenia makro oraz teraz okazuje się geopolitycznego. Odpływ kapitału miał miejsce w 2021 roku, w Ii kwartale 2019 zauważalne były symptomy spowolnienia gospodarczego w Niemczech. Można tak wypisywać i analizować, ale ja się tym zawodowo nie zajmuje, chociaż stosowne wykształcenie posiadam, jednak patrząc na to rozwolnienie i głupstwa wypisywane przez wszystkowiedzacych wykopków to ręce opadają.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dentka7 chyba nie oni mają euro i nie mogą sobie podnieść stop procentowych

  •  

   pokaż komentarz

   @Willy666:

   to co jest przyczyną trzykrotnie wyższej inflacji u nas niż we Francji? Rozbuchany polski socjal?

   Błędy w energetyce, i to od czasów PO. A PIS wiedząc o nich (patrz raport NIK z 2016 roku) tylko pogrzebał energetykę: patrz wstrzymane wiatraki, budowa Ostrołęki i wstrzymanie atomówki.

   Błędy w polityce NBP. Poluzowanie polityki i celowe dążenie do wywołania inflacji. Potem niereagowanie na jej wzrost.

   Błędy w zarządzaniu w czasie covid

   Rozbudowa socjalu w czasie rosnącej inflacji, 13 i 14 emerytura, programy pomocowe i inne tarcze.

   Francja czy Szwecja miały programy socjalne stabilne od lat, nie wpływały one na inflację. A my co chwilę mamy nowy. Właśnie PIS mówi o waloryzacji 13 i 14 emerytury.

  •  

   pokaż komentarz

   @janekplaskacz: we Francji w ostatnich latach wzrost wydatków socjalnych był, procentowo w stosunku do PKB, wyższy niz u nas. W Szwecji był taki jak u nas.

  •  

   pokaż komentarz

   @Willy666:

   we Francji w ostatnich latach wzrost wydatków socjalnych był, procentowo w stosunku do PKB, wyższy niz u nas. W Szwecji był taki jak u nas.

   Nie wiem, nie sprawdzałem. Ale wiem, że to wpływa na inflację. Ale jeżeli nie wpłynął na inflację to znaczy, że mogli sobie na to pozwolić. My zaś nie.

   BTW, przypomnę, że sam fundusz covidowy to ponad 200 mld i ciągle rośnie, bo rząd dokłada do niego kolejne cegiełki a inflację ma w dupie. 200 mld podczas gdy dochody budżetowe to 500 mld. Widzisz skalę? 13 i 14 emerytura to 25 mld. A ile tarcz pominąłem? Teraz wakacje kredytowe, dopłaty i mnóstwo innych rzeczy, których nawet z głowy nie wymienię.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak to, tak wysoka inflacja w kraju w ktorym nie rzadzi pis?

   @Dentka7: a moze w Holandii tez hujowo rządzą? Myslisz ze tylko pis ma wylącznośc na hujowe rządzenie?

  •  

   pokaż komentarz

   @Dentka7: typowo debilne tłumaczenie pisowskich półgłówków, przecież inni mają gorzej... Tylko to wam pozostało... Idąc waszym tokiem myślenia ja będę pisał, że we Francji jest 5,5 i spada i co? Mieszkam w Polsce tu place podali robię zakupy i inflacja mnie interesuje jaka jest w Polsce... "Patrz na siebie będziesz w niebie"

  •  

   pokaż komentarz

   Jak to, tak wysoka inflacja w kraju w ktorym nie rzadzi pis?

   @Dentka7: Normalnie, ich politycy samo niekompetentni jak PiS.

  •  

   pokaż komentarz

   @Saeglopur: W sumie sprawdziłem inflację w Holandii i tak wygląda że idziemy od paru lat łeb w łeb

   źródło: Screen Shot 2022-09-30 at 15.32.46.png

  •  

   pokaż komentarz

   @janekplaskacz: nie brakuje opinii

   pokaż spoiler i ja je często podzielam ;)


   że tzw. fundusz covidowy był w sporej mierze błędem rządu. Same intencje były dobre, ale z pewnością zabrakło konsekwencji w kontrolowaniu przyznawanych dotacji.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak to, tak wysoka inflacja w kraju w ktorym nie rzadzi pis?

   @Dentka7: a jak tam w Wenezuleli? tez putininflacja szaleje?

  •  

   pokaż komentarz

   @Dentka7: W Holandii jest jeszcze większe rozdawnictwo socjalne niż w Polsce z tą różnicą że to dużo bogatsze państwo.

  •  

   pokaż komentarz

   a jak tam w Wenezuleli? tez putininflacja szaleje?

   @fagot: a co ma Polska wspolnego z Wenezuela? Nic. Wenezuela na sytuacji z wojna to moze tylko skorzystac.

 •  

  pokaż komentarz

  Jak to dobrze ze inni tez maja źle.

  Pora na csa.

 •  

  pokaż komentarz

  Czy to przypadkiem nie ten kraj, ktory wywlaszcza swoich rolnikow i doprowadza ich do bankructwa? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Wincej 500+, siedemnastych emerytur, dopłat górnikom i za chwilkę będzie 20%.

  •  

   pokaż komentarz

   @GoodMorningVietnam: Tak, przeczytałem na wykopie, że inflacja jest winą pisu, a było tam kilka tysięcy plusów, więc uwierzyłem.

  •  

   pokaż komentarz

   @dziacha: jaszczomp jest taki mocny ze kazał drukować funty,dolary i euro na potęgę.Takich mamy specjalistów a co ty myslisz.( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @dziacha: To że nie tylko w Polsce rządzą idioci w niczym nam nie pomaga. No może poza tym naszym polskim "jak dobrze że oni też mają chujowo".

  •  

   pokaż komentarz

   @dziacha: Uwaga, to że są inne kraje, które mają wysoką inflację nie oznacza, że cała inflacja jest spowodowana przez sytuacje na świecie. Są kraje, które mają inflacje na poziomie 5%, a są takie którym bliżej do 20% i trzeba patrzeć ile z tego to czynniki zewnętrzne. My już w styczniu przed wojną mieliśmy 9,2%, część z tego była spowodowana przez covid, ale też część to przepalanie pieniędzy na rozdawnictwo. Inflacja u nas się rozkręciła, bo nikt nie zahamował rzeczy, nad którymi mamy kontrolę, a do tego stopy były podnoszone za późno i narracja NBP była taka, że nie będą podnoszone. Jak widać w Holandii też mają nieodpowiedzialny rząd, który nie redukuje tak jak powinien wydatków i nie przeciwdziała temu, żeby inflacja była niższa w przyszłości.

  •  

   pokaż komentarz

   Tak, przeczytałem na wykopie, że inflacja jest winą pisu

   @dziacha: ale to że premier Rutte ze swoimi liberałami i ch*jową polityką mieszkaniową doprowadził do ogromnej inflacji w Holandii w żaden sposób nie zmienia tego że inflacja jest winą pisu. Serio, 2 różne kraje mogą mieć inflację i obie są spowodowane w równej mierze przez lokalnych polityków. No i holenderski problem jest powiedzmy naprawialny (choć zajmie to dekadę), polski nie jestem pewien, nasze rozbuchane przepływy socjalne wydają się być zjawiskiem trwałym

   No i różnica jest oczywiście taka że Holendrów na wysoką inflację stać, zanim gruby schudnie to chudy zdechnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @dziacha:

   Tak, przeczytałem na wykopie, że inflacja jest winą pisu, a było tam kilka tysięcy plusów, więc uwierzyłem.

   Ty dzbanie xD. Holandia jest w strefie € i nie ma narzędzi do zduszania inflacji, nie może podnosić stóp procentowych. Tymczasem Wielga Bolzga podnosi stopy od wielu miesięcy tak, że kredytobiorcy się posrali, a inflacja nadal rośnie i jest wyższa niż u Holendrów.

  •  

   pokaż komentarz

   @renkaboga: Uhm jestem kredytobiorcą i właśnie zmieniłam kraj zamieszkania. Zarabiam w euro i jakoś śpię spokojniej, że długi będę w stanie pospłacać. (ʘ‿ʘ)

  •  

   pokaż komentarz

   @renkaboga: może, choćby ograniczyć akcję kredytową poprzez identyczną rekomendację jak Polska dała w marcu odnosnie liczenia zdolnosci kredytowej (u nas +5%)

 •  

  pokaż komentarz

  niech sobie obroca flage i bedzi git

  źródło: asd1.png