"Na nieruchomościach można też stracić". Deweloperzy dostaną bolesną lekcję?

"Na nieruchomościach można też stracić". Deweloperzy dostaną bolesną lekcję?

Rynek nieruchomości jest cykliczny. Najpierw mamy wzrost stóp procentowych, co już nastąpiło, potem spadek transakcji, a po ok. 6-8 miesiącach następują korekty cen - powiedział w programie "Newsroom" WP Tomasz Narkun, inwestor i analityk rynku nieruchomości.

 •  

  pokaż komentarz

  w niedziele HRE prognozowało w tvn24 wzrost ceny nieruchów o 20% w przyszłym roku XD

 •  

  pokaż komentarz

  Swoją drogą ciekawe dlaczego ci specjaliści kiedy zaczynali powoli ponosić stopy nie mówili nic o spadkach cen tylko było gadane że nieruchomości nigdy nie tracą na wartości xD
  No nic w obecnej sytuacji deweloper musi podnieść cenę żeby sprzedać mieszkanie nie ma innej opcji

  •  

   pokaż komentarz

   @Marvel7: Spoko tylko, ze to deweloperzy obracaja setkami milionow wiec moze jednak maja wieksze pojecie kiedy te ceny obnizac a kiedy trzymac. Moze nadejdzie czas, ze beda zmuszeni je troche obnizyc, ale nadal nie bedzie to strata tylko po prostu mniejszy zysk.

   W same ostatnie 2 lata mieszkania wyj%$@lo w gore a juz wtedy byly tu jednakowe komentarze. Teraz jak zobaczycie ceny z 2020 roku na tym "wielkim krachu"to bedziecie p$$#%%%ic, ze mieliscie racje, bo spadlo xD

   Spamowanie wykopu w kolko tymi znaleziskami nie sprawi, ze mieszkania stana sie tansze a jak przyjdzie kryzys to predzej wykopki straca a mieszkania stanieja na samym koncu cyklu jak zwykle i tak czy inaczej nie kupicie nic.

  •  

   pokaż komentarz

   @Marvel7: a wiadomo kiedy realnie ceny beda taniec?

  •  

   pokaż komentarz

   @jegertilbake: tak tak, deweloperzy to elita ludzkości, która nigdy się nie myli, a betonowe złoto zawsze rośnie, tak samo myśleli o lehman brothers ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   ceny beda taniec

   @Pawel993:
   Nigdy, bo ceny ani tanieć ani drożeć nie mogą.

  •  
   TheGreenBastard

   +1

   pokaż komentarz

   Spoko tylko, ze to deweloperzy obracaja setkami milionow wiec moze jednak maja wieksze pojecie

   @jegertilbake: to tak jak kierownictwo amerykańskiego Lehman Brothers ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Spejsonik: Znam ci ja dewelopera pewnego zaczynał od wypożyczalni kaset VHS. Jaki burak to aż żal. W latach 2010-12 pracowałem w banku obsługując firmy typ przyszedł wyciągnął starą złotą nokię nabijaną kryształami swarovskiego i położył przed koleżanką z pracy. Myślał że przykozaczy przed piękną kobietą ponieważ urody jej nie brakowało podobnie zresztą jak kasy pracowała bo bogacić rodzice chcieli żeby uczyła się pracy na różnych stanowiskach.
   Typ wykłada ostentacyjnie tą nokie i wypala z tekstem "no wie Pani jestem mały i mam małego" rzeczywiście typ z metra cięty fizyczni i intelektualnie. Z tym że w tym kraju pełnym cebulactwa to autorytet bo ma kasę.

  •  

   pokaż komentarz

   Znam ci ja dewelopera pewnego zaczynał od wypożyczalni kaset VHS. Jaki burak to aż żal. W latach 2010-12 pracowałem w banku obsługując firmy typ przyszedł wyciągnął starą złotą nokię nabijaną kryształami swarovskiego i położył przed koleżanką z pracy. Myślał że przykozaczy przed piękną kobietą ponieważ urody jej nie brakowało podobnie zresztą jak kasy pracowała bo bogacić rodzice chcieli żeby uczyła się pracy na różnych stanowiskach.
   Typ wykłada ostentacyjnie tą nokie i wypala z tekstem "no wie Pani jestem mały i mam małego" rzeczywiście typ z metra cięty fizyczni i intelektualnie. Z tym że w tym kraju pełnym cebulactwa to autorytet bo ma kasę.


   @Rzezimieszek84: Ahhh, pamiętam tę historię. Szalone lata 2010-2012. To Ty też tam wtedy byłeś? Ja stałem wtedy za tym gościem. Zaraz po tym jak typ wyskoczył z tym tekstem podszedłem do okienka i powiedziałem "A ja jestem duży i mam dużego" po czym wyciągnąłem bydlaka na blat. Pani podskoczyła z radości i pocałowała mnie namiętnie a cała poczekalnia zaczęła klaskać. Typ oczywiście zaniemówił i wyszedł z banku czerwony jak burak. Z tego całego zamieszania zapomniał nawet zabrać tego swojego telefonu. Pamiętam jakby to było dzisiaj. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   że nieruchomości nigdy nie tracą na wartości

   @Marvel7: jak takiemu ekspertu od nieruchomości pokazałem ten wykres, to powiedział że wtedy on jeszcze nie pracował, i w ogółe cyferki w internecie to nie to samo co rynek realny, na którym najpewniej było inaczej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   źródło: Screenshot 2022-10-03 at 15.16.22.png

  •  

   pokaż komentarz

   @Rzezimieszek84: Nom tylko my nie pracowaliśmy na kasie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @jegertilbake:
   Tak, bo wszyscy czekają na deweloperów bo to oni rządzą rynkiem. Absolutnie podwykonawcy nie przejdą do konkurencji i nie zaczną budować tanich mieszkań.

   Wszyscy będą czekali na deweloperów bo to oni są panami rynku

   Te i inne brednie możecie przeczytać w mojej nowej książce: "p#!!$@@enie o szopenie"

  •  

   pokaż komentarz

   @jegertilbake: masz duzo racji w swoim dluzszym wywodzie. Jednak korekta jest nieunikniona. Kwestia tylko tego ile wyniesie. Osobiscie chcialbym zeby bylo to 40%. Nie tylko z powodu tego ze bede mial lepiej ale z powodu tego ze 40% korekta bylaby dostosowana do realnych zarobkow polakow.

   W praktyce korekta moze zostac opozniona albo nawet zasypywana przez rzad. Jednak mam nadzieje ze to sie zmieni. Obecnie jak budujesz dom to powiedzmy 200k kosztuja materialy a robocizna 200-400k. Ze wzgledu na boom robotnicy stali sie bardzo deficytowi. Podobnie jak programisci. Programisci mieli ostatnio eldorado i podnoszenie pensji rocznie o 20-40%. Sam jestem programista ale wiem ze eldorado moze sie skonczyc. Na pewno nie teraz bo rynek robi cos zupelnie odwrotnego od zwijania sie ale byc moze w przyszlosci programista bedzie zarabial 2 razy tyle co kasjerka a nie 20 razy. Wszystko zalezy od ilosci specjalistow i stresu. STRES powoduje ze programistow nie przybywa tak szybko...

 •  

  pokaż komentarz

  A miało tylko rosnąć ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Marvel7: I będzie chociażby ze względu na inflację. Tyle, że przez bańkę to dużo dłużej trzeba będzie czekać aż się inwestycja zwróci. Więc ci co nie brali kredytów to nie mają się czego martwić.

  •  

   pokaż komentarz

   I będzie chociażby ze względu na inflację.

   @darksaber: na razie to moje oszczędności rosną w obligacjach dzięki inflacji, a nieruchomości przez wysokie stopy procentowe stoją w miejscu, a realnie to już spadają, względem moich rosnących oszczędności indeksowanych inflacją.

  •  
   StalowyOjciec

   +6

   pokaż komentarz

   @rockip: Spokojnie już rząd coś wymyśli żeby zaj!@$ć Ci te zyski z obligacji. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   na razie to moje oszczędności rosną w obligacjach dzięki inflacji,

   @rockip: Realnie nie rosną. Nominalnie tak.

  •  
   StalowyOjciec

   -1

   pokaż komentarz

   @rockip: Zeby to się nie skończyło na 100% od zysku i 100% od zainwestowanych.

  •  

   pokaż komentarz

   Realnie nie rosną. Nominalnie tak.

   @Freeyour: realnie względem masła albo oleju to może nie. Ale względem nieruchomości już tak. A ja nie chcę za to kupować masła:)

  •  

   pokaż komentarz

   . Ale względem nieruchomości już tak. A ja nie chcę za to kupować masła:)

   @rockip: W sumie całkiem ciekawy punkt widzenia, ale w gospodarce nic nie trwa wiecznie.
   Pewnie masz 10 letnie obligacje?

  •  

   pokaż komentarz

   Pewnie masz 10 letnie obligacje?

   @Freeyour: Tak

  •  

   pokaż komentarz

   na razie to moje oszczędności rosną w obligacjach dzięki inflacji

   @rockip: chyba mam dla ciebie złą wiadomość...

  •  

   pokaż komentarz

   chyba mam dla ciebie złą wiadomość...

   @sasik520: hmmm... jaką? :(

  •  

   pokaż komentarz

   @rockip: już widzę, że ktoś to wyjaśniał wyżej. Nie rosną, choćbyś nie wiem, jak się starał.

   W dodatku, lokaty krótkoterminowe i konta oszczędnościowe opłacają się bardziej. Trzeba wokół nich trochę latać, bo ograniczenia są bardzo niewygodne (nowe środki, limit kwoty itp.), ale za to ile satysfakcji - nie dość, że kilka zł więcej w portfelu, to jeszcze karmisz prywatny bank, a nie złodziejskie, obrzydliwe państwo.

  •  

   pokaż komentarz

   już widzę, że ktoś to wyjaśniał wyżej. Nie rosną, choćbyś nie wiem, jak się starał.

   @sasik520: ja też wyjaśniłem powyżej: https://www.wykop.pl/link/6843519/comment/110667855/#comment-110667855

   Poza tym wystarczy policzyć:

   Zakładając że 1.08.2021 kupiłem 5000 obligacji 10-letnich za 500000 zł zamiast mieszkania, a inflacja w czerwcu 2023 roku wyniesie 10% (co jest mocno optymistyczne), to obliczenia wyglądają tak:
   Oprocentowanie obligacji w:
   1 roku = 1,75%
   2 roku = 16,5%
   3 roku = 11%
   czyli:
   500000(1,0175)(1,165)*(1,11)=657890,0625

   Odsetki:
   657890,0625-500000=157890,0625

   Po karze za przedwczesny wykup:
   157890,0625-(2*5000)=147890,0625

   Po podatku belki:
   147890,0625*0,81=119790,950625

   ROI:
   119790,950625/500000*100%=23,958190125%

   I teraz pytanie. Czy nieruchomość, którą chciałem kupić 1.08.2021 będzie kosztowała 24% więcej 1.08.2024?
   Bo jeśli nie to oznacza że realnie potaniała.

  •  

   pokaż komentarz

   @rockip: Zawsze się zastanawiam nad prawdziwością takich wpisów. Niby masz kupione obligacje za kilkadziesiąt-kilkaset tysięcy złotych, a nawet nie wiesz jak wypłacane są odsetki od nich...

   500000(1,0175)(1,165)*(1,11)=657890,0625

   No chyba nie bardzo...

  •  

   pokaż komentarz

   Zawsze się zastanawiam nad prawdziwością takich wpisów. Niby masz kupione obligacje za kilkadziesiąt-kilkaset tysięcy złotych, a nawet nie wiesz jak wypłacane są odsetki od nich...

   @mazaken: a ja się zastanawiam czemu ludzie po prostu nie sprawdzą sobie ogólnodostępnych informacji w Internecie zanim się ośmieszą.

   Proszę bardzo: https://www.obligacjeskarbowe.pl/listy-emisyjne/?id=edo0831

   Rozwiń sobie na dole: "Załączniki do listu emisyjnego Nr 56/2021 Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej".

   Poczytaj czym się charakteryzują obligacje 10-letnie.

   No chyba nie bardzo...

   Dawaj geniuszu. Gdzie się pomyliłem?
   Jeśli chodzi Ci o znaki mnożenia to masz, poprawiłem:
   500000 * 1,0175 * 1,165 * 1,11 = 657890,0625

  •  

   pokaż komentarz

   @darksaber: wytlumacz mi co to jest banka. Uwazasz ze na nieruchomości trwala banka? Nie bylo na nie popytu?

  •  

   pokaż komentarz

   wytlumacz mi co to jest banka. Uwazasz ze na nieruchomości trwala banka? Nie bylo na nie popytu?

   @tajemniczygosc: banka to cena zawyzona z powodu duzej ilosci kredytow. Poniewaz kredyty sa rozdawane na prawo i lewo, to popyt sie zwieksza i podaz nie nadaza. Skoro podaz nie nadaza to ceny musza sie zwiekszyc bo jest zbyt wielu chetnych na kupno. TO jest banka wlasnie. Ona peka w momencie gdy kredyty przestana byc rozdawane. Wtedy popyt spadnie ale podaz zawsze chce utrzymac sie na wysokim poziomie bo nikt nie chce zamykac swojej firmy. Obecnie cos podobnego sie dzieje poniewaz mamy bodajze 65% spadek kredytow hipotecznych. Dlatego mozna mowic ze banka peka.

   Jednak popyt jest sztucznie napedzany poprzez wojne na ukrainie i dlatego nie wiadomo jak potoczy sie to dalej. Gdyby nie to ze popyt jest napedzany sztucznie to juz dawno by bardzo spadl.

   Dodatkowo jesli banka peka to inwestorzy (osoby z kredytem na zmiennej stopie to inwestorzy) koryguja swoje inwestycje i pozbywaja sie nieruchomosci. Niestety w polsce wiekszosc osob bawi sie w bycie inwestorem i zamiast brac stala to brali zmienna stope. No niestety ale to tak nie zadziala.

   Dlaczego teraz niby wszyscy mielibysmy splacac nieudane inwestycje? Osoby ze zmienna stopa nie powinny byc chronione poniewaz jest to zakup inwestycyjny ktory jest obarczony ryzykiem inwestycyjnym.

   Osoby ktore inwestowaly ZAROBILY nawet mimo zwiekszenia stop procentowych poniewaz ceny mieszkan sa bardzo wysokie. Po prostu maja wyzsza rate i placza w mediach ale nie wspominaja ze ich dom czy mieszkanie zwiekszyl wartosc o 50% w 2 czy 3 lata. Jakby sprzedaly to dalej sa na plusie.

   Niech mnie ktos poprawi jesli sie myle. Staralem sie przedstawic to w sposob przystepny i bez zbednych komplikacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @rockip: > 500000(1,0175)(1,165)*(1,11)=657890,0625

   Ale obligacje NBPu nie są akumulacyjne, więc to będzie raczej:

   500000 + 500000(0,0175) + 500000(0,165) + 500000*(0,11)=646250

   Co nie zmienia faktu, że obligacje to dobry pomysł na ochronę oszczędności. Sam z nich korzystam.

  •  

   pokaż komentarz

   Ona peka w momencie gdy kredyty przestana byc rozdawane. Wtedy popyt spadnie ale podaz zawsze chce utrzymac sie na wysokim poziomie bo nikt nie chce zamykac swojej firmy. Obecnie cos podobnego sie dzieje poniewaz mamy bodajze 65% spadek kredytow hipotecznych. Dlatego mozna mowic ze banka peka.

   @brunix: Nie można dlatego tak mówić. Przecież popierasz swoja tezę na niepełnych danych. Sprawdzales chociaż ile mieszkań obecnie brakuje? Moi rodzice sprzedali za gotowke mieszkanie w 2 dni w malym miescie. Mieszkania dalej się sprzedają, a ty całą swoja analizę opierasz na swoim wk#?@ieniu na deweloperów, kredyciarzy i rentierów. W miastach mieszkania wyskoczyły o 30% w górę i naprawdę uważasz że nie ma na nie popytu? Szukałeś w ogóle ostatnio mieszkania?

  •  

   pokaż komentarz

   Dlaczego teraz niby wszyscy mielibysmy splacac nieudane inwestycje? Osoby ze zmienna stopa nie powinny byc chronione poniewaz jest to zakup inwestycyjny ktory jest obarczony ryzykiem inwestycyjnym.

   @karer: Co xD Przecież nikt nic nie spłaca nikomu, są wakacje kredytowe ale i tak te kredyty muszą być spłacone, a podwyższanie stóp procentowych ma za zadanie hamować inflację ktorej nie wywołali kredyciarze i zbyt duży popyt na mieszkania tylko covid, nieudolny rząd i wojna. Kredyciarze czyli cała klasa średnia teraz płaci w tym cyrku najwięcej

  •  

   pokaż komentarz

   Ale obligacje NBPu nie są akumulacyjne, więc to będzie raczej:

   500000 + 500000(0,0175) + 500000(0,165) + 500000*(0,11)=646250

   @brunix: no właśnie nie:) To jest główna zaleta 10-letnich, że działają jak procent składany. Napisałem o tym już w odpowiedzi do @mazaken tu: https://www.wykop.pl/link/6843519/comment/110672481/#comment-110672481

   4-letenie działają tak jak mówisz, a 10-letnie tak jak na obrazku:

   źródło: edo.png

  •  

   pokaż komentarz

   @rockip: Faktycznie, masz rację! Dzięki za zwrócenie uwagi :)

  •  

   pokaż komentarz

   @rockip dokładnie, mam takie same podejście. Ktoś ma lepsze oprocentowanie?

   źródło: ei_1664823742863.webp

  •  

   pokaż komentarz

   Co xD Przecież nikt nic nie spłaca nikomu, są wakacje kredytowe ale i tak te kredyty muszą być spłacone, a podwyższanie stóp procentowych ma za zadanie hamować inflację ktorej nie wywołali kredyciarze i zbyt duży popyt na mieszkania tylko covid, nieudolny rząd i wojna. Kredyciarze czyli cała klasa średnia teraz płaci w tym cyrku najwięcej

   @tajemniczygosc: Kredyciarze placa NAJMNIEJ nawet po podniesieniu stop. Ja place 17% z racji inflacji. Kredyciaz ma podniesiona rate x2 ale moze w dowolnym momencie zamknac kredyt i bedzie zarobiony bo kasa ze sprzedazy mieszkania bedzie spora. Dodatkowo wakacje kredytowe to jest kpina w takiej formie. Stala stopa jest dla konsumentow a zmienna dla inwestorow. Tak bylo zawsze i wszedzie.

 •  

  pokaż komentarz

  A jednak mimo to wiele osób uważa, że nieruchomości w Polsce to złoty graal inwestycji i NIE DA SIĘ na nich stracić ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @niewiemjakiwybrac: do tej pory tak było i to w patologicznym stopniu

  •  

   pokaż komentarz

   @niewiemjakiwybrac: w miastach tak jest na całym świecie. Mieszkanie, apartament czy dom to dobro, które zawsze ma określoną (dużą) wartość i nie nastąpi sytuacja jak z bitcoinami, że z dnia na dzień krach o 70% bo ceny energii wyp#!%@?#iło w kosmos i nikt w dobie takiego kryzysu nie będzie ciągnął prądu na kopanie jakichś internetowych tokenów.

   Wartość monetarna takiego mieszkania w mieście jest raz większa, raz mniejsza ale zawsze jest spora. Mieszkanie zawsze komuś się przyda i będzie skłonny za nie zapłacić rynkową cenę.

   No chyba że rynek inwestycyjny dojdzie do takiego poziomu absurdu jak w Chinach, gdzie stoją miasta duchów, pełne wysokich wieżowców, w których nikt nie mieszka. I które nie są nawet podłączone do podstawowych usług takich jak kanalizacja. Tam się ta piramida zawali z hukiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @duzy240: Tak jest, na nieruchomościach w Polsce nigdy się nie traci od roku 2014 do połowy 2022 ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   źródło: Screenshot 2022-10-03 at 15.16.22.png

  •  

   pokaż komentarz

   @niewiemjakiwybrac: nadal sa i beda glownie ze wzgledow podatkowych
   Tylko teraz za gotowke, a nie lawerowanie kredytem i cyk zamiast 1 mieszkania to 3( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Bolesna lekcja dla deweloperow co sprzedawali mieszkania z 30-50% marza bedzie polegala na tym, ze im spadnie marza 1/3 w najgorszym wypadku? No powiem, ze ci to maja przej@#?ne.

  źródło: i.imgflip.com