•  

  pokaż komentarz

  "6 lat w BOR-ze. Całe 2600 na rękę. Od 3 lat nawet inflacyjnej nie mamy. Podobno cwele na 5 lat wstrzymały mundurowym." - ciekawe jak morale w jednostce?

 •  
  K...._

  +50

  pokaż komentarz

  Mój nastoletni umysł czuje się po tym co przeczytałem bardzo zmotywowany...

  •  

   pokaż komentarz

   @Kosma_: Chcesz motywacji? Ja zaraz po liceum zacząłem zap$#!#!$ać. Brałem po 2 etaty, pracowałem też w weekendy. Do tego dochodziły studia zaoczne. Studiów nie skończyłem, ale zdobyłem doświadczenie. Coś czego nie będziesz miał po studiach. Teraz z 5 letnim doświadczeniem zarabiam ponad średnią krajową, mam 24 lata. Dobre stanowisko w ciekawej firmie i da się żyć.
   Wiem, że to też kwestia sprytu i szczęścia, ale w tym kraju da się dobrze zarabiać!
   No chyba, że liczysz na to, że kończąc studia firmy czekają na ciebie z lukratywnym kontraktem.
   Po edukacji wyższej trzeba pracownika wprowadzić na rynek pracy - wyedukować, wyszkolić etc.
   Z tym wiążą się duże nakłady finansowe. Pracodawca przychylniej spogląda na ludzi z doświadczeniem i inaczej kształtują się ich zarobki.

   W tym kraju da się zarabiać dobrze, ale powtarzam raz jeszcze - trzeba zap$#!#!$ać, a nie iść po najmniejszej linii oporu.

  •  
   b.....t

   +23

   pokaż komentarz

   @volver021: Dokladnie.

   ps. Ankieta o zarobkach na forum hotmoney.pl to troche jak ankieta o repertuarze opery lub baletu na stronach FAKT'u... Mysle, ze nie trudno stwierdzic, ze wiekszosc ludzi wykonujacych zawody dajace zarobki wieksze/duzo wieksze niz srednia krajowa nie sledzi namietnie tego forum.

  •  

   pokaż komentarz

   @bkapust: To prawda, ale tutaj chodziło o pokazanie że średnia krajowa (która jest wysoka i każdy chciałby tyle zarabiać minimum) to tylko średnia, a przeciętny obywatel żyje za grosze. Także pod tym względem forum jest chyba ok.

  •  
   4....4

   +9

   pokaż komentarz

   @volver021: Lini najmniejszego oporu :)

  •  

   pokaż komentarz

   @kali84: To niech się przeciętny obywatel do roboty weźmie a nie siedzi na forach i marudzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @volver021: Another cool story - mieszkam w Krakowie, na drugim roku studiów (po ogólniaku) znajomek rzucił hasło, że jego firma szuka ludzi. Z głupa wysłałem swoje CV. Pracuje od Stycznia 2007. Rzuciłem w międzyczasie studia, zrobiłem pierwszy certyfikat zawodowy (ITIL). Zaczynałem od 2000 brutto, aktualnie mam 3755, czyli około 2650 na ręke. Do tego dochodzi zawsze jakieś 100-150 zlotych dodatku za pracę na zmianach nocnych. Reasumując, wystarczyła mi dobra znajomość angielskiego i chęć do rozwijania się, żeby w ciągu czterech lat przekroczyć oficjalną średnią krajową.

  •  

   pokaż komentarz

   @volver021: W normalnym kraju po takim zap!$%###aniu jak to określasz miałbyś 3 średnie krajowe a nie jedną z kawałkiem.. poza tym wyobraź sobie, że niektórzy nie żyją tylko po to żeby pracować i chcą mieć godną pracę na to żeby przeżyć i móc się poświęcić czemuś innemu.

  •  

   pokaż komentarz

   @kali84: to przecież są miary w statystyce, które mówią o tym, nie wiem - odchylenie standardowe?

  •  

   pokaż komentarz

   @volver021: "W tym kraju da się zarabiać dobrze, ale powtarzam raz jeszcze - trzeba zap%%#%@%ać, a nie iść po najmniejszej linii oporu. " zap%%#%@%ając to wszędzie można dobrze zarabiać ale nie o to chodzi. Dobrze zarabiać to powinniśmy przy standardowych 8h na dzień a jak ktoś by chciał więcej to niech i sobie pracuje dłużej. Co mi z tego, że będę zapierniczał po 12/14h i poza kasa nic innego nie miał, bo całe życie spędzę w robocie?

  •  

   pokaż komentarz

   @kirex: po linii najmniejszego oporu...

  •  

   pokaż komentarz

   @kirex:
   "Dobrze zarabiać to powinniśmy (...)"

   A Ty jesteś jakąś istotą wyższą, że rościsz sobie prawo do decydowania, ile to jest "dobrze zarabiać" oraz ile powinniśmy zarabiać przy jakiej pracy? Naprawdę nie rozumiem, skąd się u ludzi biorą te wszystkie: "powinno być tak" - chyba za dużo pięknych reklam w telewizji.

  •  
   b.....t

   +2

   pokaż komentarz

   @kali84: czy fakt, ze srednia krajowa nazywa sie srednia krajowa nie sprawia, ze sila rzeczy jest to srednia i oznacza, ze ludzie zarabiaja tyle srednio w tym kraju - i nie nalezy zakladac, ze srednio = wszyscy tyle zarabiaja.

   Jesli komus trzeba tlumaczyc, ze srednia krajowa to tylko srednia to chyba srednio nalezy ocenic jego mozliwosci intelektualne do zarabiania sredniej krajowej :)

  •  

   pokaż komentarz

   @volver021: Ja rzuciłem studia w tym roku, z wielkich nadziei pozostało potworne zrażenie do studiów. Głupi myślałem, że na studiach informatycznych(ponoć drugie najlepsze w Krakowie) znajdę ludzi z, którymi w przyszłości założę spółki a teraz wymienię się z nimi doświadczeniem. Okazało się, że niemal wszyscy to żółtodzioby nie wiedzące na co się pchają, obok nich są ludzie po technikach i liceach profilowanych znający podstawy ale nie rozwijający się a studia dodatkowo to spotęgowały.
   Od paru miesięcy odmawiam sobie czasu wolnego, od rana do wieczora pisze kod, zaczynam od prawie żadnego doświadczenia i umiejętności. Odczuwam jednak satysfakcje bo uczę się poprzez praktykę i jestem zadowolony z postępów a najważniejsze jest to, że uczę się rzeczy potrzebnych. Opanowałem JavaScript w wysokim poziomie, wykorzystuje go po stronie serwera(Node.js) i pisze aplikacje internetowe a najważniejsze, że to pozwoli mi spełnić moje marzenia a może nawet da mi to utrzymanie. Dałem sobie rok czasu na osiągnięcie czegoś w przeciwnym wypadku zostanę pewnie cieślą...

  •  

   pokaż komentarz

   @volver021: Ogólnie masz rację i gratuluję samozaparcia. Jednak fakt, że takim samym nakładem sił na zachodzie byś żył co najmniej 3x lepiej, jest przykry. Przecież nasza średnia krajowa, to nie jest nawet tysiąc euro. To jest NIC!

  •  

   pokaż komentarz

   @acocieto:
   Tak na marginesie i z czystej ciekawości: uczysz się tego, gdyż Cię to interesuje, czy po to, aby dużo zarabiać?

   Pytam, ponieważ młodzi programiści zazwyczaj zabierają się za kodowanie, gdyż ich to zwyczajnie interesuje - sam zaczynałem, gdy na komunię dostałem C64 i na pewno nie myślałem wtedy o przyszłej pracy :-) W tym zawodzie początki rzadko są tak poukładane, jak u Ciebie: "koduję, bo chcę się tego nauczyć i cieszę się z postępów".

  •  

   pokaż komentarz

   @Brut_all: Gdybym robił to dla kasy to pewnie uczyłbym się PHP i używania jQuery... Stworzenie czegoś sprawia mi niesamowitą radość, jakiś rok temu napisałem skrypt pod greasemonkey, który spodobał się ludziom - satysfakcja niesamowita. Mam kilka projektów, które chce wcielić w życie a jeżeli będę mógł z tego żyć to już całkiem wspaniale.

  •  

   pokaż komentarz

   @volver021: Każdy zap%@$#@!a jak ty. Obniżają się Twoje zarobi bo jak Ciebie zwolnią to innego zatrudnią. Zap%@$#@!asz 150% normy i gówno z tego masz. Na zachodzie pracujesz normalnie i stać Cię na wszystko. To jest właśnie różnica.

  •  

   pokaż komentarz

   @bkapust: Mnie tego tłumaczyć nie musisz. Tu chodzi o to że politycy wykorzystują informacje o średniej i mówią jak to u nas jest dobrze.

   @parachutes: Jeżeli się nie mylę to owszem ale dla wartości pomiarowych bądź obliczeniowych. Bardzo daleko mi do eksperta ale myślę że nie można mówić o odchyleniu standardowym w kontekście średniej krajowej. To nie jest rozkłąd Gaussa gdzie większość wartości (ok 70%?) znajduje się blisko średniej, a reszta to margines. Tutaj wydaje mi się że może być inaczej.

  •  

   pokaż komentarz

   @kali84:
   Co do tego, że politycy manipulują informacjami o średniej, to się oczywiście zgadza, jednak ktoś poniżej podawał medianę i wynosi ona ponoć 1800zł netto. Tak więc dla par jest to 3.5k na rękę - całkiem przyzwoicie, bym powiedział.

   Tak więc z jednej strony politycy manipulują i wmawiają ludziom, że mamy raj na ziemii, z drugiej strony osoby zarabiające mniej wmawiają sobie oraz próbują wmówić wszystkim dookoła, że się ni cholery nie da, nawet mimo iż dookoła nich jest pełno osób, które sobie dają radę.

  • więcej komentarzy(12)

 •  

  pokaż komentarz

  Powtarzam sobie że świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia, ale to nie świat tylko nasza polska rzeczywistość. Czym praca polaka różni się od pracy niemca czy anglika pracujących na takich samych stanowiskach w tych samych firmach. Gorzej przecież nie pracujemy a nasze zarobki są wielokroć niższe od tych zachodnich. Za to ceny w sklepach są już zachodnie, często nawet wyższe. Mówimy że potrafimy tylko narzekać, a z czego mamy się cieszyć. W TV niemalże przed każdymi świętami reklamy banków pożyczkodawców, Zrób sobie święta, weź kredyt. Jak by polak miał z czego odłożyć to by nie musiał brać kredytu na życie.

  •  

   pokaż komentarz

   @turek117: Wielu poświęciło się dla idei i co z tego mieli śmierć, w wieku 2x lat. Polacy się boją nie chcą już ginąć dla idei zrozumcie patriotyzm w naszym kraju UMARŁ. Teraz bycie cool jest naśmiewanie się z patriotów opluwanie ich, kiedy ten naród się przebudzi i zacznie trzeźwo myśleć, lądują chłam w tej tv ten ciągły antypatriotyzm i mamy cel już w większości społeczeństwa zadziałał przestali myśleć samodzielnie teraz za nich myśli telewizja i ona kreuje ich światopogląd. Tak było jest i będzie, co mnie szczególnie boli, bo jestem twardym patriotom i za żadne skarby nie chciał bym opuszczać swojego kraju, ale jestem zmuszany, bo największym "inteligentom" zależy tylko na mocnym trzymaniu stołeczka i władzy. Ja nie wiem jak ludzie na nich mogą głosować no nie pojmuje tego. Głośno w tv , ze maja w dupie socjal, którym powinien być pierwszy do ostrzału, ale przecież, to jest margines ważniejsze przecież podwyższyć pensje kolegom i koleżankom, czy okraść przyszłych emerytów. Ten kraj trzeba budować od podstaw te imbecyle z tego cyrku nie pojmuje tak prostych rzeczy. Brakuje, im jednego wystającego siana z butów.

  •  

   pokaż komentarz

   @AgentP: Sorry pomyliły mi się wykopy ziomek.

  •  

   pokaż komentarz

   @AgentP: Nie martw się, Twoja odpowiedź jest uniwersalna, pilnuj tylko, żeby grupa się zgadzała. Grupa: Ekonomia, więc Ci się upiekło.

  •  

   pokaż komentarz

   @AgentP: I wlasnie o to chodzi, ze Ty jestes patriotom, a nie patriota. Jak tak czytam Twoja wypowiedz to tez dochodze do wniosku, ze prawdziwy patriotyzm umarl... a zostalo jakies oszolomstwo.

  •  

   pokaż komentarz

   @turek117: Niestety, państwa zachodnie już dużo wcześniej wypracowały sobie kapitał z odpowiedzialnym rządem. W Polsce działamy od 20 lat. Prowadzenie przez nasz rząd jest niestety daremne. Przykład idzie z góry. Stajemy się krajem pracowników, obcy kapitał za propagandą Buzka wykupuje polskie firmy i sprzedaje gotowe produkty Polakom. Wpuszczają wszystkich i cieszą się chwilowo, że tworzą się miejsca pracy, jeszcze do tego może wpłynąć gotówka na ich konto(czytaj Biedronka, pompujemy kasę Portugalii). Do tego dziwna kwestia. Jak minister pracy może być zadowolony, że otwiera się rynek niemiecki i młodzież będzie wysysana za granicę? Paranoja.
   Jeszcze trochę i zostanie tylko flaga polska. Przegrywamy wojnę ekonomiczną...

  •  

   pokaż komentarz

   @lebort: Błędy się zdarzają, ale potrafię używać polskiego alfabetu w odróżnieniu od ciebie. Szczególnie, kiedy piszę się komentarz na wykopie po noce w robocie.

  •  

   pokaż komentarz

   @AgentP: Prześpij się troszkę, bo sadzisz byki :)

 •  

  pokaż komentarz

  Gdybym tylko miał z kimś pojechać albo kogoś za granica, to był wyj%%!ł z tego j%%!nego syfu. Później się k$!$a dziwią czemu tylu krętaczy i oszustów , bo k$!$a tego uczy ich największa "elyta" tego kraju.

  "bez wałków i głowy na karku teraz zginiesz"

 •  

  pokaż komentarz

  w jakim to k$#$a kraju przyszło człowiekowi żyć :(

  •  

   pokaż komentarz

   @Norx: Postkomunistów? Ekipa z PZPR jest wszędzie to pasożyty muszą się żywić jak PZPN.

  •  

   pokaż komentarz

   @AgentP: Tylko, że PZPN żyje za swoje, a oni...

  •  

   pokaż komentarz

   @Norx:
   Ale jakim cudem ludzie zarabiają dużo pieniędzy bez żadnych znajomości? Skąd taka średnia płaca skoro wszyscy zarabiają minimalnie?

   Przecież jak ktoś ciężko pracował na studiach, ciężko pracuje w pracy to będzie sowicie wynagrodzony, a jak ktoś się opieprza to nie będzie proste. Ktoś przecież kupuje samochody, mieszkania... Może to te kujony, z których wszyscy nabijali się w szkole?

  •  

   pokaż komentarz

   @esio:
   Ludzie zarabiają duże pieniądze bez znajomości, bo zap#%@@!$ają jak dzicy i są bardzo dobrzy w tym co robią.

  •  

   pokaż komentarz

   @Norx: Trzeba się było urodzić w Szwajcarii.

  •  

   pokaż komentarz

   @tymc: No właśnie, jak to jest z tym PZPNem? Też myślałem że żyją za swoje a ostatnio mnie usilnie przekonywano że dostają jakąś kasę od Ministra Sportu (czy jak on by się teraz nie nazywał).

  •  

   pokaż komentarz

   @kali84: O ile dobrze kojarzę to każdy taki związek sportowy coś tam dostaje.

  •  

   pokaż komentarz

   @esio: kłopot polega na tym, że w Niemczech początkujący policjant zarabia więcej niż niejeden ciężko zap!%@$!!ający u szczytu kariery. 7 kafli to na dobry początek, jak parę lat popracuje, to dostaje dużo więcej.
   Dla porównania, sędzia sądu rejonowego w Polsce zarabia coś koło 4 tysięcy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pantokrator:
   Pracowałeś kiedyś w innym kraju? Pewnie nie, skoro przeliczasz tamtejsze pensje na złotówki.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kogr:
   Ludzie zarabiają duże pieniądze bez znajomości, bo zap#%@@!$ają jak dzicy i są bardzo dobrzy w tym co robią.

   No ba, ale niektórzy chyba myślą, że siedząc przy tasmie i przykręcając tą przykładową śrubkę będą zarabiać nie wiadomo jakie pieniądze. Nie chce nikogo obrażać, w końcu i taka praca to praca jak każda inna i lepsza alternatywa od siedzenia na zasiłku, a i też rozumię, że najniższa krajowa to z reguły wegetacja, a i często za mało do przeżycia. Ale kurcze można zarabiać dużo i też bez znajomości. Trzeba się poprostu za coś zabrać, trzeba poświęcić na to dużo czasu, żeby nie być kimś czyją pracę może wykonać po dwudniowym szkoleniu 90% ludzi, trzeba się w tym edukowac, dowiadywać się co nowego w danej branży się dzieje, co się zmienia. A i tak mając niezły zawód(czy to własną firmę, czy to na etacie) i nieźle zarabiając i tak zaczniemy sobie w końcu wyrabiać kontakty i znajomości. Bo summa summarum mieć znajomości to nic złego- przecież ludzie to nie anioły, a mimo wszystko jezeli kogoś znasz to zawsze już coś o tej osobie wiesz, w przeciwieństwie do osoby, która przychodzi do Ciebie pracować z "ulicy".

  •  

   pokaż komentarz

   @esio: fakt, w Niemczech jest taniej.

  •  
   N....2

   -3

   pokaż komentarz

   @Norx: Ja powiem tak, wiekszosc ludzie jest strasznie nieogarniety zyciowo, bez pomyslu, bez wiary w siebie. Jak tacy ludzie maja dostac dobra prace ? Trzeba kombinowac, znam ludzi z SGH-u na 1-2 roku co trzepia hajs 1500+ na reke i idzie im w gore (niektorzy lapia sie na roboty po 3 kola), sam bawiac sie w biznesik i programowanie wyrabiam 2000-4000 na reke i idzie to w gore. Ale jak widze np. dzisiejszy status na fejsie ze dupa sie cieszy ze dostala sie na filologie polska na UW to zycze szczescia z takim kierunkiem...

  •  
   i......L

   +6

   pokaż komentarz

   @Nero12: pi%!%l się. Może ktoś kocha polski język, i interesuje go literatura, a nie programowanie czy projektowanie masztów. Co wykop o szkole/pracy wszyscy wjeżdżacie na humanistów, sami sobie uczcie dzieci języków i poprawnego wysławiania się, good fuckin luck.

  •  
   N....2

   -4

   pokaż komentarz

   @izzardPL: posluchaj, mi kompletnie wisi co Ty, Twoi, moi znajomi beda studiowac. Ale potem nie placzcie ze nie ma pracy po kierunkach humanistycznych. To RYNEK decyduje o zatrudnieniu, nie przystosowujesz sie bo masz swoje widzimisie - Twoj problem.

  •  
   i......L

   +1

   pokaż komentarz

   @Nero12: jeśli ci wisi, to czemu wyśmiewasz ludzi, którzy cieszą się że dostali się na filologię? Po tym też można robić coś konkretnego, ja akurat nie mam zamiaru mieć problemów z pracą więc inwestuje siły w języki obce (angielski, hiszpański, francuski), ale jeśli ktoś lubi język ojczysty, to co, ma na siłę zostać inżynierem, i się męczyć co dzień i katować "bo tak trzeba"? Jak ktoś wie co chce robić w życiu, i kocha to, to płakał nie będzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @izzardPL:
   Nie rozumiesz, co mówi @Nero12, albo po prostu nie chcesz zrozumieć. Każdy ma prawo lubić, co chce, każdy niech studiuje, co chce, tylko niech ludzie nie narzekają na brak pracy, jeśli wcześniej świadomie wybierali zawód, w którym pracy nie ma lub płaca jest niska.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nero12: "O, znów szukają polonisty do szkoły. 4 tysie na rękę. Trzeba było iść na filologię. - No, a teraz wszyscy na programowanie."

   Zawsze sytuacja może się zamienić:) jak wszyscy pójdą na techniczne i zrobi się przerost a humanistów zacznie brakować...

  •  

   pokaż komentarz

   @eaxene: "No ba, ale niektórzy chyba myślą, że siedząc przy tasmie i przykręcając tą przykładową śrubkę będą zarabiać nie wiadomo jakie pieniądze."

   Problem w tym, ze tacy ludzie od przykrecania srubek TEZ sa bardzo wazni. Fabryki i firmy na samych dyrektorach, managerach i innych PR'ach nie moga funkcjonowac. Ludzie wykonujacy czarna robote sa BARDZO wazni dla calosci dzialania gospodarki. Tlumaczenie wiec "bylo sie uczyc " czy cos takiego jest bez sensu. Bo samymi inzynierami nie da sie niczego zrobic. Zawsze musi byc ten co bedzie kopal ta lopata, czy przenosil cegle. I tacy ludzie powinni TEZ zarabiac. Moze nie az tyle, co osoby ktore musialy w celu dostania sie na swoje stanowisko poswiecic wiele lat na nauke, lub tez osoby ktore maja ogrom odpowiedzialnosci na barkach... ale musza zarabiac na tyle by ich zycie bylo godne. By mogli sobie cos kupic (nie tylko najpotrzebniejsze produkty do przezycia), czasem odremontowac zasniedziale mieszkanie, wyjechac na wakacje, odlozyc na pozne lata starosci... To powinien moc za swoja pensje KAZDY, a nie tylko managerowie i inni tacy.

  •  

   pokaż komentarz

   @DarkHell666:
   Oj oczywiście, że są ważni, nie chce tu ich pracy jakoś obrażać czy coś. Również zgadzam się, co zresztą pisałem, że taka pensja minimalna to zwykła wegetacja najczęściej.
   Jednak, kiedy słyszę jak ktoś taki narzeka, że jak ktoś zarabia takie przykładowo 10 000 złotych to może to robić tylko przez znajomości/bo miał bogatego ojca/albo kradnie. Ale sam się nie weźmie, żeby zapracować i też te 10 k zarabiać, bo to jest możliwe, a mu przeszkadza, że ktoś inny tyle zarabia. Oczywiście nie wszyscy tacy są- znam gościa który jest najszczęśliwszym człowiekiem na świecie, bo jest nauczycielem wuefu w szkole, a wcześniej był w kadrze polski i po cieżkiej kontuzji miał propozycje naprawdę konkretnych prac, ale on wolał pracować za sporo niższą pensje w szkole.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pantokrator: Chyba w skalpach. ale znajdź mieszkanie za mniej biz 300€ w którym nie trzeba spać na stojąco.

  • więcej komentarzy(11)

Dodany przez:

avatar yodamm dołączył
436 wykopali 23 zakopali 5.3 tys. wyświetleń
Advertisement