•  

  pokaż komentarz

  Jeśli chodzi o takie informacje to strona JKMa mimo wszystko nie jest dla mnie bardzo wartościowym źródłem.
  Wolałbym jeszcze jakieś źródełko jeśli można.
  No i to dość kontrowersyjny temat, uśmiercać niepełnoletniego. Chociaż nie powiem, chodzą tacy po ziemi, których pomimo młodego wieku, można by posadzić na krzesełko...

  •  

   pokaż komentarz

   @Pozeracz_Troli: nie rozumiem prośby w ogóle. Przecież po wejściu na tego newsa, na dole jest wyraźnie zaznaczone źródło i aktywny link do niego.

  •  

   pokaż komentarz

   @hoi_polloi: a co do "to dość kontrowersyjny temat, uśmiercać niepełnoletniego" to bardzo dobrze, ktoś w komentarzu do linkowanego newsa napisał "Jezeli sa na tyle dorosli by kogos zabic, sa tez na tyle dorosli by poniesc tego konsekwencje"

  •  

   pokaż komentarz

   @Pozeracz_Troli: "No i to dość kontrowersyjny temat, uśmiercać niepełnoletniego."

   Dwóch po 18 lat i jeden 19 w Japonii pełnoletniość osiąga się przy 20 latach jednak jeśli porównać to z warunkami polskimi to jednak tutaj byli by pełnoletni.
   Zresztą zabili 4 osoby więc nie widzę podstaw czemu nie mieli by beknąć za to czego się dopuścili. Czy wiek ma ich tłumaczyć?

  •  

   pokaż komentarz

   @Pozeracz_Troli: jakbyś nie był zaślepiony nienawiścią do JKMa to popatrzyłbyś na tego niusa i zobaczył, że pod spodem jest coś takiego jak źródło. Tak samo jak i pod każdym innym niusem.

  •  

   pokaż komentarz

   @FlaszGordon: Idąc takim tonem myślenia, skazując kogoś na śmierć Ty też zasługujesz na śmierć. Bo gdybyś zasiadał w ławie przysięgłych i miał moc zabić tych gości zrobiłbyś to. Lekką ręką bo widzę jak piszesz.
   Wtedy Ty też byś był zabójcą. Zabójstwo to zabójstwo.
   Z drugiej strony, uważam że o wiele większą karą jest dożywotnie przebywanie w więzieniu. I zawsze jest szansa na powrót do cywilizacji. Tak wiele lat w zamknięciu potrafi zmienić człowieka.

  •  

   pokaż komentarz

   @DelikatneChusteczki: Idąc takim tokiem myślenia to każdy sędzia zasługuje na dożywocie bo jak tak można drugiemu człowiekowi odbierać prawo do wolności.
   Co prawda ja ci tego nie życzę ale ciekaw jestem jakie było by twoje zdanie gdyby bandyta zabił twoją rodzinę. Także życzył byś mu dożywocia?
   Niestety tylko drobny ułamek bandziorów się resocjalizuje. Przy dożywociu resocjalizacja nawet niema sensu. Za to jest utrzymywanie w znośnych warunkach czegoś co bez skrupułów pozbawia życia drugą osobę.
   Przepisy prawne muszą być tak skonstruowane by odstraszać bandytę od popełnienia niektórych czynów. Jeśli tego nie robią to albo są nie właściwe albo bandyta nie nadaje się do życia w społeczeństwie.

  •  

   pokaż komentarz

   @FlaszGordon: Odebranie wolności stwarza (powtarzam po raz kolejny) szansę na powrót do cywilizacji. Odebranie wolności ma byc karą, ma powodować skruchę. Nie znalazłeś się nigdy w sytuacji, w której prosiłeś kogoś o drugą szansę? Nie wiem, mamę, dziewczyne, nauczycielkę? Wielkiej arogancji wymaga stwierdzenie, że człowiek (w tym przypadku 18 letni) nie powinien juz żyć. Niezależnie od tego co zrobił.
   Nie potrafię postawić się w takiej sytuacji, pewnie zareagowałbym niepohamowaną nienawiścią. Ale z samej definicji sprawiedliwości wynika obiektywność. Po to powstały sądy, mają być obiektywne, aby odsunąć od konieczności karania za coś przez ludzi, którzy są subiektywni.
   Dla tego drobnego ułamka bandziorów widzę sens dożywocia zamiast kary śmierci.
   Co do samej zbrodni. Ludzie robią złe czyny, nie zawsze będąc złymi tak po prostu. Człowiek rodzi się jakimiś cechami, ale kształtuje je środowisko, a na to nie mamy wpływu. Jesteś wychowany wg . konkretnych wartości. A nie jest winą kogoś innego to, że nie otrzymał odpowiedniego wychowania. Młode dzieciaki w poprawczaku, na ulicy czy w szkole mają całkowicie odmienny system wartości. Więźniowie też mają inny system wartości. Zabójstwo w porachunkach mafijnych nie jest czymś czego powinni się wstydzić. Ale jeśli delikwent trafia do więzienia za gwałt, zabójsto matki, pedofilię... To jest niedopuszczalne wśród więźniów.
   Zmierzam do tego, że w momencie kiedy jest margines błędu. Tzn, że nie do konca jesteśmy pewni moralności danej zbrodni nie możemy wydać wyroku.
   Urodziłeś się z pewnym charakterem. Nie miałeś na to wpływu, któs też się z tym urodził. Weźmy przykład pedofila(będzie to bardzo kontrowersyjne-w żadnym wypadku nie dopuszczam takiego czynu, jest to dla mnie czymś obrzydliwym), sam czyn jest złem samym w sobie. Ale człowiek, który popełnia takie przestępstwo ukształtowany jest przez geny, które niezależnie od siebie otrzymał od rodziców. Jego życie potoczyło się w taki sposób, że te geny zostały wzmocnione przez środowisko, wydarzenia z jego życia. Na które nie mamy wpływu. Chodzi mi o to, że reagujesz na na coś, negatywnie bądź pozytywnie, bo po prostu taki jesteś. Nie możesz tego zmienić. Prosty przykład, czy nie rozstałeś się kiedyś z dziewczyną wskutek różnicy charakterów?

   Czytam to co napisałem i bardzo chcę coś zaznaczyć. To, że podjałem się z Tobą dyskutować na ten temat wynika z tego, że bardzo trudno jest się ustosunkować mi w tej sprawie. To temat, w którym trudno mieć jednoznaczne zdanie. Nie wiem czy kiedykolwiek będę w stanie stwierdzić 'uważam, że kara śmierci powinna być legalna' albo odwrotnie. Dyskutuję z Tobą bo chcę posunąć się choć trochę do przodu. Dlatego wysunąłem takie argumenty. Nie pomyśl, że kategorycznie bronię ludzi, którzy popełnili przestępstwo. Nie pomyśl też, że toleruję pedofilię czy inne okropienstwa jakich człowiek dopuszcza się bardzo często. Nie do końca tak rozliczam te problemy, stawiam ci opór bo tylko w ten sposób dyskusja jest produktywna. Gdybym się z Tobą zgodził nie posunelibyśmy się ani o centymetr.

 •  

  pokaż komentarz

  Bardzo dobrze. Japończycy mają zdrowe podejście do tego. W Polsce też wiele osób powinno wisieć niestety chodzą sobie wolno.

  •  

   pokaż komentarz

   @takisobieprogramista: po ławach i korytarzach sejmowych

  •  

   pokaż komentarz

   @takisobieprogramista: Jak to chodza sobie wolno?? Chyba predzej za nasze pienieadze gnija sobie w pudle.

  •  

   pokaż komentarz

   @marciniaq84: Mnie przyszło do głowy takie porównanie: chociaż aborcja w Polsce jest zakazana, można ją wykonać w kilku przypadkach, m.in. kiedy ciąża zagraża życiu matki lub jeśli badania wykażą duże prawdopodobieństwo ciężkiej i nieodwracalnej choroby płodu. Takiego mordercy nie można "usunąć" w żadnym wypadku, choć zagraża życiu innych ludzi i jego psychika jest w sposób nieodwracalny spaczona. Widać jego życie jest cenniejsze od życia dziecka, powiedzmy, z zespołem downa.

   Nie to żebym była jakąś przeciwniczką aborcji... po prostu myślę, że dziwne mamy to prawo - chroni tych co nie powinno.

  •  

   pokaż komentarz

   @malaDZIEWCZYNKA: Rozumiem co masz na mysli. Zgadzam sie nawet, kara smierci w niektorych przypadkach powinna byc stosowana. Ale w jaki sposob wpadlas na ta analogie... nie pojmuje.

  •  

   pokaż komentarz

   @marciniaq84: oba zagadnienia (aborcja i kara śmierci) są związane z konstytucyjną ochroną życia.
   Dla mnie zasady ochrony tego życia są niezrozumiałe.

   Życie przestępców, niejednokrotnie zupełnie bezwartościowe, jest objęte pełną ochroną (nie mamy kary śmierci i nie możemy go zakończyć w żadnym wypadku). Życie płodu jest objęte jest częściową ochroną i można je zakończyć w kilku przypadkach. Stąd wniosek, że prawo chroni życie w jakiś dziwny, wybiórczy sposób.

   Można dokonać aborcji w sytuacji gdy istnieje duże prawdopodobieństwo urodzenia się chorego dziecka (urodziło by się żywe ale chore), można dokonać aborcji w sytuacji gdy dziecko jest wynikiem gwałtu (urodziło by się żywe, zdrowe ale powodowało by psychiczny dyskomfort u maki). Czyli można odmówić komuś życia poprzez aborcję, ale psychopacie, spaczeńcowi już tego życia odebrać nie można w żaden sposób przewidziany przez prawo.

  •  

   pokaż komentarz

   @malaDZIEWCZYNKA: ale to jakby wprowadzić karę śmierci to by ci już pasowała aborcja?

  •  

   pokaż komentarz

   Tez bym byl za kara smierci w Polsce, gdyby nie fakt, ze nasze sady lubia sie mylic, a przeciez latwiej jest komus anulowac dozywocie niz przywrocic mu zycie.

  •  

   pokaż komentarz

   @DuPont: Mimo wszystko bym zaryzykował.

  •  

   pokaż komentarz

   @malaDZIEWCZYNKA: Podstawowa roznica jest taka, ze plod to jeszcze nie czlowiek. Zreszta na poczatku to tylko zlepek dzielacych sie komorek. Trudno odmowic komus zycia, skoro tego kogos jeszcze nie ma.

   Co do kary smierci: w jasnych przypadkach, w ktorych nie ma watpliwosci jestem jak najbardziej za. Ale jesli beda jakies powazne watpliwosci musi byc procedura odwolania i odroczenia. Gdy nie ma kary smierci, panstwo czyli my musimy utrzymywac takiego morderce, ale skoro zostal skazany na dozywocie bez mozliwosci wyjscia to jest bez sensu.

   Co do aborcji. Wchodzimy tutaj na grzaski grunt, ale moim zdaniem nadrzedne powinno byc prawo kobiety do decydowania o sobie
   i swoim wlasnym ciele. Moim zdaniem aborcja powinna byc dozwolona do 3 miesiaca, platna i po odbyciu konsultacji z psychologiem, ktory poinformowalby kobiete o innych mozliwosciach i pomogl podjac decyzje.

  •  

   pokaż komentarz

   @p4trykx: nigdzie nie napisałam że aborcja mi nie pasuje. Co więcej napisałam: "Nie to żebym była jakąś przeciwniczką aborcji......."

  •  

   pokaż komentarz

   @marciniaq84: Usuwanie ciąży w przypadku gdy wykryje się u dziecka nieuleczalną chorobę jest dozwolone prawie do samego końca ciąży. Dodam też że płód zaczyna się ruszać w ok. 4 miesiąca i nie wydaje mi się aby był to wówczas zwykły zlepek komórek.

  •  

   pokaż komentarz

   @takisobieprogramista: Idąc takim tonem myślenia, skazując kogoś na śmierć Ty też zasługujesz na śmierć. Bo gdybyś zasiadał w ławie przysięgłych i miał moc zabić tych gości zrobiłbyś to. Lekką ręką bo widzę jak piszesz.
   Wtedy Ty też byś był zabójcą. Zabójstwo to zabójstwo.
   Z drugiej strony, uważam że o wiele większą karą jest dożywotnie przebywanie w więzieniu. I zawsze jest szansa na powrót do cywilizacji. Tak wiele lat w zamknięciu potrafi zmienić człowieka.

  •  

   pokaż komentarz

   @marciniaq84: Zastanawia mnie zawsze, kiedy widzę takie komentarze czy ludzie są źli czy nie wyedukowani. To Ty mówiąc takie rzeczy nie jesteś człowiekiem:
   moim zdaniem nadrzedne powinno byc prawo kobiety do decydowania o sobie
   i swoim wlasnym ciele


   Wiesz kiedy był moment do decydowania o własnym ciele? Moment w którym uprawiała seks. Poczęcia w wyniku gwałtu są bardzo rzadkie, w związku z czym kobiety w ciąży nie zostały do niczego zmuszone. Odbiegając od zasad religijnych powinny zadbać o antykoncepcje. Jeśli nie są na tyle dorosłe i odpowiedzialne aby przyjąć konsekwencje swego zachowania to nie powinny tego robić. Czym może być konsekwencja. Wystarczy żeby urodziła dziecko, oddała je do domu dziecka. Jeśli stać ją na to psychicznie...
   plod to jeszcze nie czlowiek

   Mylisz się, masz nieaktualne informacje. Wszyscy eksperci w dziedzinie są zgodni co do tego, że jesteś człowiekiem od chwili poczęcia.
   Dopuszczasz aborcję do 3 miesiąca? http://www.youtube.com/watch?v=KMsCrtvkE-Q&feature=related
   Czy wiesz w ogóle jak przebiega ten proces? Zlepek komórek jak to ująleś, już z wykształconymi rękami, głową, tułowiem zostaje wsysany. Wprowadza się do środka rurke, która wciąga to dziecko. Kolejne części ciała są odrywane, głowa-jako, że jest za duża, jest miażdżona szczypcami i dopiero wsysana.

   http://www.youtube.com/watch?v=x_KvVMZw_a4&feature=related
   Prof. Bernard Nathanson zrobił to 75 tys. razy, dr Stojan Adaäević ponad 55 tys. Dzięki wieloletniej praktyce doskonale opanowali technikę. Ich prestiżowe gabinety zawsze były pełne. Wyćwiczone ręce mistrzów sprawnie usuwały z ciała kobiet – jak wyrostek, trzeci migdał czy raka – ich niechciane dzieci. Obu tych zagorzałych promotorów aborcji łączy jeszcze jedno. Gdy zajrzeli przez ultrasonograf w ten maleńki, nienarodzony świat, stali się czołowymi obrońcami życia.
   http://www.lifenews.com/2011/02/28/bernard-nathanson-a-life-transformed-by-truth-on-abortion/ publikacja medyczna podpisana przez Robert P. George is McCormick Professor of Jurisprudence and Director of the James Madison Program in American Ideals and Institutions at Princeton University. He is a member of the President’s Council on Bioethics and previously served on the United States Commission on Civil Rights.

   Jeśli człowiek, który dokonał 75 tys. aborcji, po odkryciu ultrasonograf w latach 70. zmienia stanowisko diametralnie to coś chyba w tym jest? Sam zabił 2 swoich dzieci, jedno własnoręcznie. Kiedy zobaczył jak wygląda płód stał się obrońcą życia nienarodzonych. Polecam o nim poczytać. Ponadto obejrzyj jego film pt. "Niemy Krzyk"(http://www.youtube.com/watch?v=DZf9I0zVT-U). Scena z ultrasonografu, kiedy zlepek komórek zaczyna się wierzgać i odsuwać jak najdalej od ssącej rurki powoduje traumę na dość długi czas.

   Jeśli przeczytasz i obejrzysz wszystko i nadal nie zmienisz stanowiska, jesteś po prostu złym człowiekiem. Będzie mi za Ciebie wstyd.

  •  

   pokaż komentarz

   @DelikatneChusteczki: Jestem liberalem. Ty rozcisz sobie prawo do decydowania za wszystkich, a ja chce zeby kazdy decydowal zgodnie ze swoim wlasnym sumieniam. Ty i jacys tam lekarze uwazaja, ze to zbrodnia, a ja jestem realista i wiem, ze aborcja byla, jest i bedzie. Gdy prawo jest takie restrykcyjne jak teraz, czesc kobiet musi kombinowac w podziemiu albo wyjezdzac za granice. Zwykle przez to nie maja nalezytej opieki. Dla ciebie najwazniejsze jest nienarodzone dziecko, a dla mnie matka i jej prawa. Zreszta nic nie przeszkadza, zeby psycholog w rozmowie przed, przekonywal malenkimi raczkami i nozkami, ze to zle. Teraz tego nie ma bo jest zakaz i nikt sie tym nie zajmuje.

   8-9 tydzień
   Zarodek waży ok. 1,2-1,5 grama i dochodzi do 3 cm długości. Z części mózgowej wychodzi 12 par nerwów czaszkowych, unerwiających głowę oraz niektóre narządy wewnętrzne. Kolejne nerwy powstają w dół, wzdłuż rdzenia kręgowego. Możliwe są ruchy, ale nie odruchy, gdyż nerwy czuciowe zaczynają się tworzyć mniej więcej 2-3 tygodnie później (brak osłonek mielinowych znacznie ogranicza ich użyteczność). Na głowie pojawiają się zawiązki nosa i uszu, zanikają skrzela. Przestaje rosnąć ogon w efekcie wkrótce zostaje przykryty przez część pośladkową. Początki kostnienia.

   nerwy czuciowe rozwijaja sie akurat mniej wiecej w 12 tyg. Watpie zeby cokolwiek mogl taki zarodek czuc, ale akurat to jest granica jaka ja bym postawil. Poki nie ma zadnej swiadomosci jest to dla mnie zlepek komorek.

   Lzawe filmiki na mnie nie dzialaja. Mozesz mnie nazywac zlym czlowiekiem i moze ci byc wstyd. Ale ja mam w dupie twoje zdanie. Predzej czy pozniej prawo antyaborcyjne bedzie zlagodzone czy ci sie podoba czy nie.

  •  

   pokaż komentarz

   @malaDZIEWCZYNKA: Dlatego napisalem, ze do 3 miesiaca. Jesli chodzi o nieuleczlne choroby... kazdy sam moze podjac decyzje i to mi sie podoba. Jedni zrobia wszystko zeby takie dziecko przezylo i moglo jakos zyc, ale powiedzmy sobie szczerze, niektore choroby sa takie, ze urodzi sie tylko zeby cierpiec. Gdybym mogl swiadomie wybrac, gdyby cos takiego przytrafilo sie mnie... wolalbym sie nie urodzic. Nie bardzo wierze w takie brednie, ale z jakiegos mistycznego punktu widzenia moze dusza powedruje do lepszego ciala... Rodzice zawsze moga sprobowac drugi raz....

   Ciezkie tematy, ale ja mam na to pragmatyczno-realistyczne poglady. Najlepiej jak kazdy moze zadycowac sam za siebie. Jedni nigdy by czekos takie nie zrobili i maja do tego pelne prawo, a drudzy maja prawo sie na to zdecydowac i musza z tym zyc.

  •  

   pokaż komentarz

   @marciniaq84: Moment, w którym dziecko się już rozwija nie jest odpowiednim do decydowania. Trzeba było to robić kiedy uprawiało się seks bez zabezpieczenia. Jeśli kobieta zdecydowała się na takie wyjście powinna być świadoma konsekwencji. A te, trzeba przyjąć. A nie mordować, bo wiadome jest (na co Ty też się zgodziłeś, nie odpowiadając na mój argument), że płód jest już człowiekiem.
   Watpie zeby cokolwiek mogl taki zarodek czuc Więc poszukaj na własną rękę publikacji medycznych. Przekonasz się.
   Powiedz mi jeszcze czym jest świadomość?
   Zreszta nic nie przeszkadza Ty chyba nie rozumiesz kto w tym przeszkadza. Nie zdajesz sobie sprawy komu opłaca się legalna aborcja. Nikomu tak naprawdę nie chodzi o wolność wyboru i możliwość decydowania zgodnie z sumieniem. Potężne lobby, które czerpie ogromne zyski z zabijania milionów dzieci. Cytat z artykułu o wcześniej wspomnianym doktorze:
   W 1979 roku dokonał ostatniej aborcji. Ogłosił zmianę stanowiska i rozpoczął działania w obronie życia poczętego. Zmiana okazała się niebezpieczna dla środowisk związanych z przemysłem aborcyjnym. Próbowano go uciszyć, zastraszyć, grożono mu nawet śmiercią
   I jakaż pewność siebie bo 'jest to dla Ciebie zlepek komórek', mimo że wszyscy eksperci po 70 roku, kiedy powstała możliwość ujrzenia płodu, są zgodni co do tego, że nawet kilkudniowy zarodek to już człowiek. Bo czymże miałby być, dżdżownicą?
   Z taka dumą głosisz jakim jesteś liberałem, nie zdając sobie do konca sprawy co to słowo znaczy.
   ja chce zeby kazdy decydowal zgodnie ze swoim wlasnym sumieniam Płód nie ma szansy decydować zgodnie ze swoim sumieniem. Gdzie jest Twój liberalizm, skoro już uzgodniliśmy, że to też człowiek? Matka zdecydowała już wcześniej. Mogła poczynić kroki prowadzące do tego by uniemożliwić ciążę.
   Predzej czy pozniej prawo antyaborcyjne bedzie zlagodzone czy ci sie podoba czy nie. Prawdopobnie będzie. Ale nie dlatego, że liberałowie wszystkich krajów tego pragną. Dlatego, że są ludzie, którzy chcą zarabiać na zabijaniu nienarodzonych dzieci.

   Jesteś złym człowiekiem. Do tego manipulowanym, głupim.

  •  

   pokaż komentarz

   @marciniaq84: literowka mi sie wkradla roscisz*

  •  

   pokaż komentarz

   @DelikatneChusteczki: Nie ma 100% zabezpieczen, a sytuacje w zyciu sa rozne. Plod nie jest czlowiekiem. Ta granica nie jest jasno postawiona. Jest za to jedna granica, nawet zbyt hardcorowa jak dla mnie, ale nie da sie jej zaprzeczyc: ta granica to porod.

   Nie zdajesz sobie sprawy komu opłaca się legalna aborcja. widze, ze spiskowe teorie sa u ciebie w modzie, parafrazujac ta logike: Nie zdajesz sobie sprawy komu oplaca sie legalna stomatologia. Nie zdajesz sobie sprawy komu oplaca sie legalna farmacja. Nie zdajesz sobie sprawy komu oplaca sie legalna laryngologia. Ktos sie uczyl kilkanascie lat, wykonuje swoj zawod, to i trzeba mu za to zaplacic. Jak ktos ma problem moralny to niech nie wykonuje zawodu, ktory mu taki problem stwarza. A poza tym ginekolodzy aktualnie chyba nie przymieraja glodem?? chyba, ze zaczeli jak nie patrzylem

   wszyscy eksperci po 70 roku, kiedy powstała możliwość ujrzenia płodu, są zgodni co do tego, że nawet kilkudniowy zarodek to już człowiek.
   ty probujesz manipulowac, bo nie ma takiej zgody. Plod to plod. Gdyby byl czlowiekiem to nazwa plod nie bylaby potrzebna.

   Z taka dumą głosisz jakim jesteś liberałem, nie zdając sobie do konca sprawy co to słowo znaczy.
   chyba zgodzisz sie ze mna, ze nie ma konsensu w spoleczenstwie w tej sprawie i sa ludzie, ktorzy mysla tak jak ja i odwrotnie tak jak ty. I to jest wlasnie liberalizm, w kwestiach spornych obywatel decyduje sam. Jesli nie mozesz tego zrozumiec, trudno.

   Ale nie dlatego, że liberałowie wszystkich krajów tego pragną. Dlatego, że są ludzie, którzy chcą zarabiać na zabijaniu nienarodzonych dzieci.
   agrument tak kretynski, ze nawet nie bede sie rozpisywal

   Jesteś złym człowiekiem. Do tego manipulowanym, głupim.
   dobrze, ze chociaz ty jestes takim swiatlym, inteligetnym i niezaleznym czlowiekiem, a dodatkowo tak dobrym, ze chetnie zlapalbys za morde wszystkich co nie mysla tak jak ty

  •  

   pokaż komentarz

   @marciniaq84: widze, ze spiskowe teorie sa u ciebie w modzie, parafrazujac ta logike: Nie zdajesz sobie sprawy komu oplaca sie legalna stomatologia. Nie zdajesz sobie sprawy komu oplaca sie legalna farmacja. Nie zdajesz sobie sprawy komu oplaca sie legalna laryngologia. Ktos sie uczyl kilkanascie lat, wykonuje swoj zawod, to i trzeba mu za to zaplacic. Jak ktos ma problem moralny to niech nie wykonuje zawodu, ktory mu taki problem stwarza. A poza tym ginekolodzy aktualnie chyba nie przymieraja glodem?? chyba, ze zaczeli jak nie patrzylem

   Nie, nie teorie spiskowe. Po prostu tak funkcjonuje świat. Tak działał Microsoft w latach 90., tak działa teraz Sony. Tak działają wielkie firmy, w Polsce też nie wierze że nigdy nie czytałeś o podobnych sprawach. Przykłady nie są dobre bo wokół nich nie rodzi się tyle kontrowersji.

   ty probujesz manipulowac, bo nie ma takiej zgody. Plod to plod. Gdyby byl czlowiekiem to nazwa plod nie bylaby potrzebna.

   Zasięgnij, poczytaj. Między zarodkiem a 8 miesięcznym dzieckiem jest taka różnica jak między 2 letnim dzieckiem i 30 latkiem. A mimo to, o zgrozo, nadal są ludźmi. Nie wspomnianymi juz dżdżownicami.

   agrument tak kretynski, ze nawet nie bede sie rozpisywal Wygodne.
   dobrze, ze chociaz ty jestes takim swiatlym, inteligetnym i niezaleznym czlowiekiem, a dodatkowo tak dobrym, ze chetnie zlapalbys za morde wszystkich co nie mysla tak jak ty

   Teoria zakładająca wolność sumienia każdego człowieka kuleje i jest nierealna. I tutaj mamy najlepszy przykład. Postępując wg. własnego sumienia nie mogę się zgodzić na zabijanie człowieka. I to jest moje święte prawo do posiadania własnego zdania. Nie możesz mi go odebrać (zgodnie z tym co wyznajesz), a ja mam prawo manifestować swój pogląd. Liberalizm ma dwa końce, a to dowodzi, że nie jest właściwą drogą. Jest po prostu kulawy. Bo kiedy dzieje się tak jak ja chce, Twoje zdanie nie ma znaczenia. I odwrotnie. Nasza wolność zachodzi na siebie. I bezsensownym jest argument, że chciałbym złapać za mordę wszystkich co nie myślą jak ja. Bo nie pozwalają mi postepować wg. tego co dyktuje mi sumienie.

   To jest rachunek. Czy życie kobiety, która zaszła w ciążę (nie mów o różnych sytuacjach w życiu, jeśli jest jakiś margines błędu przy korzystaniu z prezerwatywy to liczba kobiet popełniających aborcję jest jeszcze niższa) trwające rok, który powinna przeznaczyć na urodzenie dziecka jest więcej warte od płodu, który ma przed sobą całe życie? Jej winą jest, że dziecko zostało poczęte, ono nie ma nic do powiedzenia. Czy rok życia nieodpowiedzialnej kobiety jest wart więcej niż całe życie niewinnego dziecka? Niech odda je do domu dziecka, jest wiele małżeństw, które dziecka nie mogą mieć.

   I jeszcze jedno. Przy przeprowadzaniu aborcji istnieje ryzyko,(bardzo duże) że kobieta nie będzie mogła już więcej mieć dzieci. Co z jej wolnością i prawem do rodzenia dzieci?

  •  

   pokaż komentarz

   @DelikatneChusteczki: Zasięgnij, poczytaj. Między zarodkiem a 8 miesięcznym dzieckiem jest taka różnica jak między 2 letnim dzieckiem i 30 latkiem. A mimo to, o zgrozo, nadal są ludźmi. Nie wspomnianymi juz dżdżownicami.

   Nie zachodzi taka analogia. Zarodek nie ma swiadomosci ani wyksztalconych wszystkich organow ( rozmawiamy do 3 miesiaca ). 2 latek w zasadzie nie rozni sie w fizycznym funkcjonowaniu od 30 latka..

   Tak działał Microsoft w latach 90., tak działa teraz Sony. Tak działają wielkie firmy, w Polsce też nie wierze że nigdy nie czytałeś o podobnych sprawach. Przykłady nie są dobre bo wokół nich nie rodzi się tyle kontrowersji.

   0.o ze co?? Co ma microsoft albo sony do aborcji?? Chyba sam rozumiesz ze najwiecej zarabia sie na rzeczach nielegalnych, wiec argument o "zarabianiu na aborcji" nie ma sensu.

   Masz prawo manifestowac swoje poglady, ba mozesz nawet probowac przekonywac do nich wszystkich innych. Liberalizm to maksimum wolnosci jednostki i minimum nakazow i zakazow. Nie musi to cisie podobac. Wiekszosc spoleczenstwa jest juz za tym aby zliberalizowac ustawe aborcyjna. Predzej czy pozniej tak sie stanie, chyba obaj sie z tym zgadzamy.

   o jest rachunek. Czy życie kobiety, która zaszła w ciążę (nie mów o różnych sytuacjach w życiu, jeśli jest jakiś margines błędu przy korzystaniu z prezerwatywy to liczba kobiet popełniających aborcję jest jeszcze niższa) trwające rok, który powinna przeznaczyć na urodzenie dziecka jest więcej warte od płodu, który ma przed sobą całe życie? Jej winą jest, że dziecko zostało poczęte, ono nie ma nic do powiedzenia. Czy rok życia nieodpowiedzialnej kobiety jest wart więcej niż całe życie niewinnego dziecka? Niech odda je do domu dziecka, jest wiele małżeństw, które dziecka nie mogą mieć.

   To jest trudna kwestia moralna, ktora zgodnie z moja ideologia najlepiej rozwiazana jest w inywidualnym przypadku przez zainteresowana strone i zdania nie zmienie.

   I jeszcze jedno. Przy przeprowadzaniu aborcji istnieje ryzyko,(bardzo duże) że kobieta nie będzie mogła już więcej mieć dzieci. Co z jej wolnością i prawem do rodzenia dzieci?

   Jej decyzja, jej konsekwencje.

   Zdajesz sobie sprawe, ze aborcja byla,jest i bedzie?? To, ze zostanie zalegalizowana np. do 3miesiaca nie musi tez wplywac znaczaco na jej liczbe. Za to na pewno spowoduje, ze kobiety beda mialy lepsza opieke medyczna i psychologiczna po, a obowiazkowa konsultacja psychologiczna i lekarska przed spowoduje, ze beda mogly podjac bardiej uswiadomiona decyzje i lepiej zrozumiec konsekwencje. Moim zdaniem to lepsze niz robienie z tych kobiet kryminalistek.

 •  

  pokaż komentarz

  Katechizm Kościoła Katolickiego także nie wyklucza kary śmierci.

  •  

   pokaż komentarz

   @herbstnebel:
   No i co z tego?

  •  

   pokaż komentarz

   @herbstnebel: za co go minusujecie? Ma rację.

  •  

   pokaż komentarz

   @herbstnebel: A gumek zabrania?

  •  

   pokaż komentarz

   @herbstnebel: KKK 2267: Kiedy tożsamość i odpowiedzialność winowajcy są w pełni udowodnione, tradycyjne nauczanie Kościoła nie wyklucza zastosowania kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem skutecznej ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem.
   Jeżeli jednak środki bezkrwawe wystarczą do obrony i zachowania bezpieczeństwa osób przed napastnikiem, władza powinna ograniczyć się do tych środków, ponieważ są bardziej zgodne z konkretnymi uwarunkowaniami dobra wspólnego i bardziej odpowiadają godności osoby ludzkiej.
   Istotnie dzisiaj, biorąc pod uwagę możliwości, jakimi dysponuje państwo, aby skutecznie ukarać zbrodnię i unieszkodliwić tego, kto ją popełnił, nie odbierając mu ostatecznie możliwości skruchy, przypadki absolutnej konieczności usunięcia winowajcy "są bardzo rzadkie, a być może już nie zdarzają się wcale".


   Owszem nie wyklucza ale dopuszcza tylko jako ostateczność.

  •  

   pokaż komentarz

   @grishark: kościół dopuszcza używanie prezerwatyw w pewnych okolicznościach.

  •  

   pokaż komentarz

   @rudy2007: Hahha:D Co ja widzę!

   Papież podał niestety tylko jeden „konkretny przypadek”, gdzie stotosowanie prezerwatyw jest dopuszczalne – męską prostytucję, ale i tak ta wypowiedź, to ogromna zmiana w oficjalnym stosunku kościoła do prezerwatyw, za który to Watykan jest powszechnie krytykowany.

   Aaa, to można się k$!%ić na prawo i lewo, szczególnie w gumce! A jak ludzie zarażają się HIV to jest zuo i należy to tępić? Chorzy ludzie.

   Źródło

  •  

   pokaż komentarz

   @rudy2007: Podczas seksu?

 •  

  pokaż komentarz

  Bo KS nie jest żadną karą, tylko eliminacją patologicznych genów z populacji. Dlatego nie ma sensu marnować pieniędzy i trzymać w więzieniu odpadu, a jak ktoś uważa inaczej to niech sobie utrzymuje na własny rachunek, ja wolę te pieniądze dać rodzinie ofiary.

  •  

   pokaż komentarz

   @plit: masz jakieś źródła do badań nad dziedzicznością bycia mordercą?

  •  

   pokaż komentarz

   @p4trykx: To była przenośnia. Takie narzędzie literackie. Słyszałeś o czymś takim? Gdybyś przeczytał całą wypowiedz oraz miał odrobinę oleju w głowie to byś zrozumiał o co chodzi. A chodzi o eliminowanie jednostek patologicznych. W Polsce oraz w wielu krajach tzw. "demokracji" się tego nie robi ponieważ tylko duża liczba jednostek patologicznych uzasadnia istnienie rozbudowanego aparatu obsługującego ten element społeczny. Bez morderców, złodziei, zboczeńców, oszustów i mechaników samochodowych nie byłyby potrzebne policja, ZUS, US, wojsko, opieka społeczna, psychiatria, straż miejska, leśna i kolejowa. Proste.

  •  

   pokaż komentarz

   @p4trykx: Altruizm jest dziedziny, jeżeli go nie masz to traktujesz innych jak kurczaki.

   http://pl.wikipedia.org/wiki/Altruizm_krewniaczy

   (coś te powiadomienia na maile nie zawsze działają)