Hiszpański ekspert o polskim futbolu: zacznijcie od szkolenia trenerów!

Hiszpański ekspert o polskim futbolu: zacznijcie od szkolenia trenerów!

– Fizycznie jesteście świetni. Możecie biegać, możecie przestawiać rywali na boisku. Ale dużą różnicę widać, jeśli chodzi o szybkość podejmowania decyzji. W dzisiejszym futbolu wszystko dzieje się bardzo szybko.

 •  

  pokaż komentarz

  Parę lat temu w Polsce byli twórcy szkółki juniorów z Niderlandów. Jak zobaczyli co my wyprawiamy to się załamali. Z tego co wiem to mieli oni budować w Polsce szkółki, ale zrezygnowali.
  Był o tym artykuł napisany w jednej z gazet, nie pamiętam której. Wiem tylko tyle, że polskie kluby strasznie się wtedy na tę gazetę wkurzyły, bo pokazała ich niekompetencje w kontekście trenowania młodzieży.

  •  

   pokaż komentarz

   @bregath: ale my młodzież mamy bardzo dobra, później sie cos dzieje niedobrego

  •  

   pokaż komentarz

   @bregath: a co ze sławetnym programem Bońka Pro Junior System?
   @RedBaron: kiedyś czytałem, że większość zawodników w naszej lidze jest urodzona w pierwszej połowie roku. Z czego to wynika? No z tego że taki zawodnik urodzony np w lutym będzie szybszy/silniejszy od swojego rówieśnika urodzonego w listopadzie, a to w polskiej myśli szkoleniowej jest ważniejsze od talentu piłkarskiego xD może dlatego od lat nie mieliśmy żadnego dobrego rozgrywającego? ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   a co ze sławetnym programem Bońka Pro Junior System?

   @Pan_niepoprawny: betonoza

   ale my młodzież mamy bardzo dobra, później sie cos dzieje niedobrego

   @RedBaron: a dzieje się to, że wchodzą w grę znajomości. Osobiście się z tym spotkałem w Płocku, oprócz tego mam w rodzinie chłopaka, który obecnie gra w III lidze oraz dalszego kuzyna, który gra w I polskiej lidze (w jednym z najbardziej znanych klubów w Polsce). Co się nasłuchałem od nich to bania mała.

  •  

   pokaż komentarz

   @bregath Jakieś przykłady, bo że jest kolesiostwo to każdy wie ale gdy przychodzi co do czego to nikt głośno nie mówi

  •  

   pokaż komentarz

   @kam966: No pewnie, facet będzie ryzykował karierę kuzynów w Kaczystanie, bo jakiś randomowy wykopek jest ciekawy xD

  •  

   pokaż komentarz

   @bregath: czyli wujek załatwia miejsce w składze mimo że beztalencie (-‸ლ)

  •  

   pokaż komentarz

   @radziej: @kam966: jeden kuzyn (I liga) grał nawet w Ekstraklasie, ten co gra w III lidze to dalsza rodzina. Z kolei w Płocku trener nawet się nie krył z tym, że osobiście zna rodziców kilku chłopaków i dziewczyn (mają też sekcję damską), reszta była trzymana na uboczu. I wiecie kto się dostał (bo było to ogłoszone)? Właśnie dzieciaki rodziców, z którymi rozmawiali. I to już nie o to chodzi, że mi żal, iż młodego z rodzinki nie wzięli, ale że tak wszystkich potraktowali.

   2 dni z życia wycięte, mogli od razu napisać, że "nie przyjeżdżajcie, bo miejsca już są ustawione, ale list z gratulacjami i zaproszeniem na testy wysyłamy, żeby były pozory".

  •  

   pokaż komentarz

   @Rade86B: to nie musi być beztalencie, ciężką pracą też się da sporo osiągnąć. Chodzi o to, że na testach było widać gołym okiem lepszych zawodników. Pamiętam, że była rodzinka ze Szczecina, chłopak w pomocy miotał jak szatan, grał obiema nogami. Nie dostał się.

  •  

   pokaż komentarz

   @bregath: O hui, i to tyle? xD Oczekiwałem scenariusza na trzy seriale (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  •  

   pokaż komentarz

   @radziej: a co miałem napisać? Przejazd z Trójmiasta do Płocka, hotel, spotkanie z lekarzem klubowym czy co?

  •  

   pokaż komentarz

   @bregath: Korupcja, handel kobietami, powiązania z kościołem, pizza hawajska… wiesz jakieś grube tematy

  •  

   pokaż komentarz

   @bregath: to był Richard Grootscholten który zbudował doskonałą szkole w Feyenoordzie bodajże. Zagłębie Lubin powierzylo mu budowę szkolenia, zrobił to. Potem coś tam w Legii robił ale odszedł.

  •  

   pokaż komentarz

   @susuke15: to nie o niego chodziło. Kilka lat temu 2 jakichś kozaków z Niderlandów robiło objazd po Polsce szukając miejsca na budowanie szkółki. I teraz się zastanawiam czy to czasem nie był Ajax Amsterdam. W każdym razie, był z nimi wywiad, jak już wyjechali z kraju.
   Mieli sporo spotkań z różnymi klubami i w skrócie - nie mieli o nas dobrego zdania na poziomie klubowym oraz związkowym (z PZPN też gadali). W artykule mówili o tym, jak to wygląda u nich w kraju.

   Tylko k!$@a nie mogę sobie przypomnieć gdzie ja to czytałem... -.-'
   Szukam tego artykułu już od 20 minut :P

  •  

   pokaż komentarz

   @bregath: tutaj problemem jest cała struktura od PZPN po wojewódzkie związki, a wśród ekstraklasowych klubów też więcej jest ciężkiej patologii niż realnych dobrych przykładów, więc co dopiero niżej. To nie jest tak, że u nas brakuje ludzi, którzy chcieliby się na poważnie zająć trenerką, ale kokosy zbija garstka, a dla reszty to bardziej walka o przetrwanie niż dogodne warunki dla rozwoju. W ostatnich latach coś minimalnie drgnęło, ale tutaj potrzeba wstrząsu, bo byliśmy głęboko w lesie i skala potrzebnych zmian jest zbyt duża. Dla sporej rzeszy wszelkiej maści działaczy kluby i związki to taki ciepły k$#!idołek, więc będą bronić statusu quo, bo ich jedyną kompetencją jest patologiczne wykorzystywanie znajomości i władzy, którą - mniej lub bardziej - lokalnie dają. Za publicznymi środkami nie idzie ścisła kontrola i ocena efektywności, więc się je w dużej mierze trwoni, przepłaca budżet pierwszej drużyny, bo miejsce w tabeli i ligowy byt są podstawową miarą. Gdzie tu pole do jakichkolwiek strategicznych inwestycji, skoro często skąpi się nawet na bieżące etaty pracowników? Zero budowania jakiejkolwiek wartości dodanej. Bylejakość i trwanie - tak można to podsumować.

   Nie kojarzę tego, ale przy okazji meczu z Holandią czytałem wywiad z synem de Zeeuwa, gdzie perspektywę głębszych i szerszych zmian oceniał na jeszcze kolejne pokolenie. (╯°□°)╯︵ ┻━┻

   a co ze sławetnym programem Bońka Pro Junior System?

   @Pan_niepoprawny: no jak większość działań Bońka tj. głównie PR. Łatwo rzucić z takim hukiem niby wędkę, ale czy realnie coś znacząco zmienia? Podobnie z tym szumnym NARODOWYM MODELEM GRY, gdzie dla ambitnych trenerów nie było to nic nowego, ot makulatura w zasadzie, gdy jasno sygnalizowano konkretne potrzeby, które pozwolą się tym ludziom rozwijać.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @RedBaron: Blichtr, dziwki, koks, szybkie samochody, występy w reklamach … gdzie czas na grę?

  •  

   pokaż komentarz

   Jakieś przykłady, bo że jest kolesiostwo to każdy wie ale gdy przychodzi co do czego to nikt głośno nie mówi

   @kam966: ja znam przykład dwóch kadrowiczów. Jeden ciągle jest w kadrze, a drugi jakiś czas temu z niej wyleciał. Obaj z jednego małego klubu trafili do pewnego pomarańczowego, wtedy pierwszoligowego klubu na Dolnym Śląsku w tym samym momencie. Przypadkowo trenerem w jednym i drugim klubie był ten sam człowiek. Potem oczywiście poszły za tym umiejętności, ale bez znajomości to ani jeden, ani drugi by się w tej pierwszej lidze w ogóle nie znaleźli ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   ale my młodzież mamy bardzo dobra, później sie cos dzieje niedobrego

   @RedBaron: Później młodzież odkrywa magiczne właściwości wódy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   ale my młodzież mamy bardzo dobra, później sie cos dzieje niedobrego

   @RedBaron: niestety nie mamy.

   Jak wyjaśnił @Pan_niepoprawny tajemnica sukcesów polskich dzieci i nastolatków jest po prostu taka, że już w młodzikach promuje się w Polsce wyniki, a wiadomo, że w takim wieku sama siła stanowi wielką przewagę i jest w stanie je dać.

   Dlatego na wejściu odsiewamy sobie mniej rozwiniętych fizycznie, a promujemy tępych fizoli, którzy jak już podrosną są łatwo rozklepywani przez zagranicznych ''cherlaków'' po tym, jak ci po odpowiednim przygotowaniu fizycznym przestają być takimi cherlakami. Potem dziwimy się, że jedyna taktyka Polaków, to laga do przodu na awanturę i obrona Częstochowy. No sorry, ale z gówna bata nie ukręcisz.

   Do mojej klasy w LO chodził typek grający w pierwszym składzie w ekstraklapie- techniczne drewno, ale za to ''mający warunki'' i siłę, co w Polsce najzupełniej wystarczało, ale niestety za granicą, już nie za bardzo ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @RedBaron: miałem kumpla za dzieciaka, zdolny, no bez kitu piłka kleiła mi się jak Messiemu. Poszedł do szkoły sportowej w Łodzi, dostrzegli go łowcy talentów z zachodu, miał tam jechać do jakiejś drużyny itd. ale miał mały problem, lubił pić i ćpać, wszedł w takie towarzystwo i skończyło się. Z całej mojej drużyny piłkarskiej o nim mówiliśmy że będzie miał przyszłość i chooj, wybrał inne życie, dzisiaj jest po kilku wyrokach, chyba też siedział w więzieniu i takie tam

  •  

   pokaż komentarz

   @Pan_niepoprawny:

   kiedyś czytałem, że większość zawodników w naszej lidze jest urodzona w pierwszej połowie roku. Z czego to wynika? No z tego że taki zawodnik urodzony np w lutym będzie szybszy/silniejszy od swojego rówieśnika urodzonego w listopadzie, a to w polskiej myśli szkoleniowej jest ważniejsze od talentu piłkarskiego xD może dlatego od lat nie mieliśmy żadnego dobrego rozgrywającego? ( ͡° ʖ̯ ͡°)

   W każdym zawodowym sporcie na świecie jest taka przewaga. W życiu po prostu łatwiej osiągnąć sukces jeśli masz przewagę nad innymi a taka przewaga 10 miesiący jest bardzo znacząca jak ma się 7 czy 10 lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @vanillla_guy: @Tomson123: o chuju złoty to czym prędzej ten beton wyj!?%c to traci cała polska

  •  

   pokaż komentarz

   @bregath: jak do tego dorzucić historie moich znajomych, którzy uprawiali sporty indywidualne, zwłaszcza lekką to już mnie nic nie zdziwi

  •  

   pokaż komentarz

   @bregath: czyli znaleźli niszę na naszym rynku i w nią nie weszli? XD coś tutaj się nie zgadza.

  •  

   pokaż komentarz

   kiedyś czytałem, że większość zawodników w naszej lidze jest urodzona w pierwszej połowie roku

   @Pan_niepoprawny: To akurat fenomen wystepujacy w wielu sportach. W ksiazce 'Outliers' Malcolm Gladwell opisywal jak w NFL bardzo duza liczba topowych zawodników jest z pierwszych miesięcy w roku.

   Wynika to z tego, ze jak zaczynają bardzo mlodo to roznica miedzy pieciolatkiem ze stycznia a pieciolatkiem z grudnia jest bardzo duza. Takiego, de facto, starszego uznaje sie za bardziej zdolnego, dostaje wiecej mozliwosci gry, wiecej treningow a dalej to juz efekt kuli snieznej.

  •  

   pokaż komentarz

   czyli znaleźli niszę na naszym rynku i w nią nie weszli? XD

   @Oticzek: bo kluby i PZPN stanęły okoniem. Włodarze musieliby zmienić podejście do zarządzania budżetem, treningami, szkoleniami, wyjazdy na turnieje, zainwestować w sprzęt. Paaaanie, to się nie opłaca. Nowoczesny sprzęt i szkolenia to są dla Pjoterka, a dla reszty to piłka-szmacianka i dwa patyki za słupki robiące.

   @Argajl: Dawno, dawno temu, w dalekiej krainie...

  •  

   pokaż komentarz

   @bregath: a co ze sławetnym programem Bońka Pro Junior System?

   @Pan_niepoprawny: a co miał on dać w takiej formie? Młodzi powinni grać, bo są dobrzy, a nie dlatego, że PZPN rzuci jakiś śmieszny 1mln euro dla zwycięzcy tego zestawienia. Właściciele klubów piłkarskich muszą chcieć prowadzić takie szkoły dla młodych, ale to na efekty trzeba czekać latami i jeszcze mieć know how, bo inaczej to i tak nic z tego nie będzie. Czemu w ogromnej większości nie chcą? Bo to kosztuje i jest inwestycja która nawet jak się zwróci to za kilka ładnych lat. A przecież można kupić jakiś odpad z Bundesligi po kontuzji albo starego Słowaka za 500 tys. euro i on już pogra tu i teraz. Popatrzcie ile drużyn młodzieżowych maja kluby z Anglii czy taki Ajax. Przy nich to nawet Lech ze swoja całkiem dobra szkółka wypada blado, a co dopiero jakieś Stale Mielec czy Korony Kielce (nic tym klubom nie ujmując). Czy jest sens zmuszać kluby do grania młodymi jeśli same tego nie chcą? Moim zdaniem nie ma sensu, bo taki Pro Junior System to musiałby dawać z 20 mln € aby kluby, które nie maja szkółek choć spróbowały o to powalczyć (w praktyce te co teraz nie maja szkółek i tak i tak by tego nie wygrały, bo maja zaległości nie do odrobienia szczególnie jeśli te co już maja szkółki zostały by zasilone aż takim budżetem). Natomiast zmuszanie sztywnym przepisem do grania jednym czy dwoma młodymi sprawa, że graja, bo są młodzi, a nie dlatego, że są dobrzy. A później wychodzi taki klub z Eklasy na europejskie boiska i taktyka kuleje, bo tam już młodzi nie musza grać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pan_niepoprawny: muszą wyjechać jak najszybciej z Polski i szkolić się zagranicą jak Krychowiak (Francja), Szczęsny (Anglia) czy Zieliński (Włochy).

 •  

  pokaż komentarz

  Ja mam inna diagnoze i wcale nie zartuje.
  Naszej druzynie potrzebny jest dobry psycholog.

  Pewnosc siebie zawodnikow lezy i kwiczy. Robia wszystko zeby jak najszybciej pozbyc sie pilki 'zebym tylko ja nie stracil'.
  Proba odebrania pilki rywalowi przy kontakcie wyglada jak 'troche chce troche nie chce ci tej pilki odebrac'.
  Brak ducha walki.

  Wole zeby oni przegrali 3 mecze ale zeby walczyli jak Kanada niz wyszli z grupy w takim stylu gry.

  Dobrego psychologa niech zrobi z nich mentalnych sportowcow.

  •  

   pokaż komentarz

   @modern_art: nie wiem czy to to. No kurde jesteś dobrym zawodnikiem, dobrze grasz w zagranicznym klubie a teraz jak ma Ci pomóc psycholog jeżeli wbijasz na zgrupowanie kadry i widzisz jak ktoś odp!#$#%@a szajs trenerski.

  •  

   pokaż komentarz

   @modern_art @elemenTH
   Dokładnie. Za granicą naszych trenują co najmniej solidni trenerzy, z dorobkiem czy to piłkarskim czy trenerskim. A w kadrze? Goście na których żaden zachodni klub nawet nie spojrzy. Przyjeżdża taki Lewandowski czy Zieliński na kadrę, a tam gruby Czesio wybrany po znajomości i afera z fryzjerem w tle.
   Tu jest potrzebny zagraniczny trener i przebudowa całego PZPN.

  •  

   pokaż komentarz

   @modern_art: sorry, ale nie drużynie. To trener musi być tym psychologiem. Zobacz na presję w meczu z Anglią pod Sousą. Nap?!$$?@ali aż miło. A to są ci sami piłkarze, półtora roku później. Oni mają psychologów w klubach.

   Jak masz trenera w kadrze który przychodzi i mówi ci, żeś dziad i masz murować, grać bezpiecznie, to co, jako jedyny będziesz presował ? Tu trzeba trenera, który wmówi im odpowiednią taktykę, motywację. Psycholog pomoże jeśli będzie grał do tej samej bramki co trener.

  •  

   pokaż komentarz

   No kurde jesteś dobrym zawodnikiem, dobrze grasz w zagranicznym klubie

   @elemenTH: No kurde jesteś dobrym zawodnikiem, dobrze grasz w zagranicznym klubie i na mistrzostwa jedziesz żeby spędzić trochę czasu z kumplami ¯\_(ツ)_/¯

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @modern_art: Mysle, ze mozesz miec racje. Zamiast "jestescie najlepsi" z ust CM, pada, "oni sa lepsi" ale jak postawimy autobus to moze nie przegramy. Moim zdaniem Czesiek tak "zdolowal" Legie, ze rok trawalo podnoszenie ich z mentalnego dolka, w reprezentacji moze byc podobnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @modern_art: Zgadzam się. W sumie nie trudno się dziwić skoro od młodzieńczych lat linczuje się osoby, które stracą piłkę. Sam Czesiu mówił, że z Meksykiem to najważniejsza była defensywa i byle nie stracić. To jak oni mają mieć odwagę? Słyszałem, że przy trenowaniu młodzieży w Hiszpanii zachęca się wręcz do prowadzenia piłki i kreowania sytuacji, a jak coś wyjdzie to zespół przerywa grę i oklaskuje gościa.

  •  

   pokaż komentarz

   @modern_art: Jesteś sobie Nicolą Zalewskim, którego trenuje Mourinho albo Piotrem Zielińskim, którym zachwyca się cała Europa, po czym przyjeżdżasz na mundial i jakiś Czesio ci mówi, że masz cały mecz stać na własnej połowie i wybijać wszystkie piłki na oślep, bo a nuż jakaś trafi do Robercika. Po 0:0 z cieniutkim Maksykiem Czesio w mediach pęka z dumy, że udało się zrealizować zajebisty plan taktyczny na mecz. Faktycznie psycholog by się przydał, żeby mu plaskacza nie strzelić.

  •  

   pokaż komentarz

   W sumie nie trudno się dziwić skoro od młodzieńczych lat linczuje się osoby, które stracą piłkę

   @pablojakub: Zespół piłki nożnej powinien współgrać jak zespół w dobrze zarządzanej firmie - wspierać rozwój, nie wskazywać palcami winnych tylko starać się rozwiązać problem i wzajemnie się wspierać jak ktoś ma gorszy dzień czy coś sp#?$!?#i. Postawić jasno jeden główny cen - wygrana za wszelką cenę i tyle. Nie wiem jak jest w naszej ekipie, ale się domyślam patrząc na to co robią na boisku.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pshemaz: Można się czepiać Czesia, taktyki i niektórych wypowiedzi, ale żeby nie widzieć, że Szczęsny ciśnie bekę, to trzeba być chyba ślepym. ;) Przecież nawet powstrzymuje uśmiech pod nosem w okolicach 7 sekundy.

 •  

  pokaż komentarz

  Mam znajomego co szkolił dzieciaków w Anglii, zrobił certyfikaty etc. W Anglii trening piłki dla dzieci to przede wszystkim zabawa. Po powrocie do Polski został trenerem w klubie w podrzędnej miejscowości, gdy przyjechał pan z PZPN na kontrole jego treningu oczywiście wystawił mu negatywna ocene ponieważ Pan mial 70 lat i beton w głowie, nie rozumiał jak 12 letnie dzieci mogą trenować poprzez zabaw, bo u nas to najpierw trzeba dzieciakom na rozpoczęcie treningu pierdyknac 8 rundek wkoło stadionu żeby już sił nie miały.

  •  

   pokaż komentarz

   bo u nas to najpierw trzeba dzieciakom na rozpoczęcie treningu pierdyknac 8 rundek wkoło stadionu żeby już sił nie miały.

   @Gawol_1: o k#!@a jaki klasik polskich treningow xD
   bieganie dla biegania i elo

   źródło: pbs.twimg.com

  •  

   pokaż komentarz

   @Gawol_1: Czytałem kiedyś artykuł o jakimś pucharze rozgrywanym u nas, na który przyjeżdżają czołowe akademie z Europy. Jak ci ludzie zobaczyli jak trenują te dzieciaki, to się za głowę złapali. Jeszcze usłyszał jeden z trenerów, żeby się nie odzywał jak się na szkoleniu nie zna. Typ ze szkółki jakiegoś Ajaksu słyszy od pana trenera z Pierdziszewa Dolnego, że nie zna się na prowadzeniu młodzików. xDDDDDDDDD

  •  

   pokaż komentarz

   @Gawol_1: ten dziadek z PZPN to pewnie trener z "Być jak Kazimierz Deyna".

 •  

  pokaż komentarz

  Zacząć to trzeba od rozwiązania PZPN wyrzucenia wszystkich leśnych dziadów do zera. Byliśmy blisko oczyszczenia tego szamba przed Euro2012 no ale Fifa no ale 4 lata karencji. I tka zeszło i dalej mamy to samo szambo co 2007 roku. A teraz FIFA zaczyna przegrywać sama z sobą jej koniec jej nieuchronny nowa organizacja już czeka.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie da się. Zawsze ego wywali u któregoś działacza czy leśnego dziadka i skończy się wyrzuceniem, a potem mówieniem, że się nie sprawdzał. Jaka była opinia po Sousie? Każdy leśny dziadek mówił, że "tylko Polak teraz, tylko Polak zrozumie jak poprowadzić reprezentacje. Pamiętajmy o Piechniczku, mamy dobrych trenerów". To towarzystwo nie chcę gruntownych zmian tylko takich na pół gwizdka i cudownych recept na już i teraz, bo mundial/euro za rok.

  •  

   pokaż komentarz

   Pamiętajmy o Piechniczku, mamy dobrych trenerów.

   @Vistu: Dlaczego mamy o nim pamiętać bo nie załapałem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vistu: bardzo trafna diagnoza. Dodałbym, ze płaca na stanowisku selekcjonera nie wystarczy na to by zatrudnić kogos z topki, kto, przy odrobienie szczęścia i wzorowej współpracy ze związkiem zrobiłby mały cud. I tak zatrudniają, w gruncie rzeczy za nieduże pieniądze i wymagają niemożliwego. Kwintesencja januszerki. Dodajmy, ze jakość zawodników jest smętnym odbiciem jakości ligi krajowej. Dziwnym trafem na boisku najwiecej znaczą zawodnicy grający za granica. O lewym nie wspomnę, bo niesie ten team na plecach. Doceniać zaczną go, jak gosc pójdzie na emeryturę. Teraz maja bol dupy o karny. A ze wywalczył to tak naprawdę sam i z niczego to nieważne.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vistu: ja jestem zdania, że "jak kraść to miliony". Trzeba zatrudnić trenera z dobrymi wynikami w reprezentacji, ale niestety to kosztuje. Także jeżeli nie chcemy wydawać dużej kasy to grajmy cobie coś tam, ale nie twórzmy balonika, powiedzmy otwarcie, że nie ma kasy i bierzemy byle kogo za taką kasę. Nie inwestujmy wtedy w piłkę i tyle, albo bierzmy kogoś doświadczonego i dobrego, ale za dużą kasę. Według mnie tu nie ma półśrodków, a w ich stosowaniu Bonias jest ekspertem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vistu: I to jest problem. Bo jak przyjdzie trener spoza układu i jeszcze nie mówiący po polsku to:

   - przy wódce się z nim nie pogada
   - nie będzie słuchał złotych rad starszyzny
   - po znajomości z Mario Piekario nie powoła Jędrzejczyka, czy innego szrociarza, a przecież to wazne żeby mieć znajomości
   - jeszcze przypadkiem coś wygra i upadnie mit polskiej myśli szkoleniowej (chociaż on już dawno upadł wszędzie poza gabinetami PZPN)
   - Stanowski się zaślini ze złości, bo kumpel i ojciec chrześniaka wyleciał z kadry

   Reformę trzeba zacząć od PZPNu i wywalenia Podlaskiego discopolowca

  •  

   pokaż komentarz

   @director: dlatego, że pod jego kierunkiem Polska zdobyła trzecie miejsce na świecie

1 2 3 4 5 6 7 ... 11 12 następna